Antartika Kıtasına Türkiye Cami Yapmalı mı

Bu konuyu okuyanlar

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
IMG_20200707_014928.jpg

Ne düşünüyorsunuz?

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Yazının tamamına göz ucu ile baktım.

7 Kişilik bir Türk bilim adamı oraya gidiyor ve orada diğer Semavi dinlerin ibadethanelerini görüyorlar.

King George Adası'nda iki tane de kilise var. Hem Katolik hem Ortodokslar için inşa edilen iki kilise de aslında sembolik olarak konumlandırıldı. Yapı olarak küçük bir yer işgal etseler de temsil ettikleri misyon çok büyük.

Gazetecide kendince oraya bir cami yapılacaksa İLK CAMİİ biz yapalım namımız yürüsün gibisinden yazmış.

1594076567824.png

NOT: Benim anlamadığım cami denince neden birden bazı kesimler hemen ayağa kalkıp tüğleri diken diken oluyorsa :D Cami dedilerse küçük çaplı bir şey Sembolik kasdedilmiş. Resimede en büyük camimizden birisi Kocatepe Camii konmuş. :D Gene sıradan bir ALGI haberi...

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Bence iyi olur. 10-15 kişinin namaz kılabileceği oda büyüklüğün de bir cami yakışır. Ezan sesi Antartika ya taşınmış olur. Destekliyorum fakat altından bi ali cengiz oyunu çıkmasın

Merchrior

Asistan
Reaksiyon puanı
160
Amaç sadece ibadet ihtiyacının giderilmesi değil bence. Evet manevi değeri İslam Dünyası açısından çok yüksek olabilir, Ezan sesleri Dünya’nın en ücra köşelerinde de duyulmuş olucak. Lakin bunun asıl amacı bence dış politika. Türkiye’nin yaptırım gücü, dünyaya karşı izlediği politika sert bir şekilde gösterilmiş olur.
Haberi Alay konusu edicek kesimin olaya anlam yüklemeden sadece düz duvarlar inşaa edilecekmiş gibi baktığını düşünüyorum.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
bissürü bahaneler sıralarlar ama yasal engel yok sarıturp gacır gucur eder...

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
bu millet harbiden de helakı hak ediyor, millet acından ziyan içinde bunlar hala cami peşinde penguenlerle kılarsınız bırakın şu doğayı kendi haline artık bir yere de beton dökmeyin sevgi ve merhamet ekin ilim verin.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,394
Sembolikte bir cami elbet konulabilir. Diğer bilim adamları kendi dinlerine dair sembolik bir kilise koyuyor ve bu modern oluyor ve bilime karşı bir durum olmuyorsa elbette bizim bilim adamlarımızda sembolik bir cami koyabilir neden olmasın. Elin Avrupalısı yaparken tamam da biz yaparsak yasak mı yani ? Değiştirin şu zihniyetleri artık. Yok oraya opera tiyatro binası koysak daha iyi olurdu muhalefete göre.

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,921
bu millet harbiden de helakı hak ediyor, millet acından ziyan içinde bunlar hala cami peşinde penguenlerle kılarsınız bırakın şu doğayı kendi haline artık bir yere de beton dökmeyin sevgi ve merhamet ekin ilim verin.
Evet, biraz haklısın. O kadar iş varken sembolik Camii yapmak anlamsız. Ayrıca cemaat var mı Antarktika'da?

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,968
Ailesine ekmek parası götüremiyor diye kendisini asan adamlar varken daha Cami yapma peşinde koşma komik değilmi. En az Yarım milyon parayı havaya savururlar. Zaten ne zaman Paranın tümünü harcayıp bir şey yapıldı ki.
Mesela 10 birim para desteği alırlarsa 2 birim parayla yaptırırlar onu

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,394
Ailesine ekmek parası götüremiyor diye kendisini asan adamlar varken daha Cami yapma peşinde koşma komik değilmi. En az Yarım milyon parayı havaya savururlar. Zaten ne zaman Paranın tümünü harcayıp bir şey yapıldı ki.
Mesela 10 birim para desteği alırlarsa 2 birim parayla yaptırırlar onu
Zaur oraya koskoca bir cami yapılacak değil herhalde. Seni kırmak yada üslubumu bozacak şeyler demek istemem ama önce iğneyi kendine batırmalısın. Ülkendeki durum belliyken bu ülke hakkında eleştiri yapman pek güzel bir şey değil bence.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,968
Ülkemizin durumu zaten belli. Zenginler daha zengin fakirler daha fakir.
Fakirlerimiz fakir olduğu için şükrediyorlar Elhamdilullah.

Ama sizin ülkeninde durumu belli işte. Yapsınlar ama parayı havaya savuranlar yaparsa bana göre olay bitmiştir.

Monterey

Asistan
Reaksiyon puanı
59
Yazının tamamına göz ucu ile baktım.

7 Kişilik bir Türk bilim adamı oraya gidiyor ve orada diğer Semavi dinlerin ibadethanelerini görüyorlar.

King George Adası'nda iki tane de kilise var. Hem Katolik hem Ortodokslar için inşa edilen iki kilise de aslında sembolik olarak konumlandırıldı. Yapı olarak küçük bir yer işgal etseler de temsil ettikleri misyon çok büyük.

Gazetecide kendince oraya bir cami yapılacaksa İLK CAMİİ biz yapalım namımız yürüsün gibisinden yazmış.

Ekli dosyayı görüntüle 107590

NOT: Benim anlamadığım cami denince neden birden bazı kesimler hemen ayağa kalkıp tüğleri diken diken oluyorsa :D Cami dedilerse küçük çaplı bir şey Sembolik kasdedilmiş. Resimede en büyük camimizden birisi Kocatepe Camii konmuş. :D Gene sıradan bir ALGI haberi...
Evet, gören de Türkiye durup dururken Antarktika’ya cami yapalım dedi sanacak. Siz olmasanız insanlara böyle yutturacaklar.

Ata_

Asistan
Reaksiyon puanı
120
Camii normalde cemaat ile kılınması için var. Antarktika’da kaç tane Türk var ki yapılsın. Bilemiyorum sembolik olması olur mu olmaz mı ama zaten bir sürü camilerimiz var ülkemizde. Bence eğer kılınmayacaksa sembolik olmasının da bir anlamı yok. Ne kadar büyük bir yer Türkiye’nin ki bilmiyorum ama az alanımız varsa bilim ile ilgili çalışma yapılacak yerler çoğaltılabilir. İnsanlar namazı her yerde kılabilir bu bir özgürlük. Yani sadece görsellik için bu işe girilir mi bilemiyorum. Dediğim gibi bilime ihtiyacımız var ne kadar yatırım yaparsak o kadar iyidir. Elon Musk ayda 60 tane uydu gönderiyor. Bizim de artık teknoloji ve bilimi arttırmalıyız. Karşı değilim ama taşıma bedelleri falan yüzmilyonları bulacaksa yapılmaması daha iyi olacaktır.

Reaksiyon puanı
6,381
Bir caminin cami olması için cemaat lazım, imam lazım. Hadi imamı buldun orada yaşatıyon, cemaati nereden bulacaksın?
Camiye hiç gitmeyenler konuşuyorlar işte şöyle yapılsın böyle yapılsın diye (Yanlış anlamayın size demiyorum). Bence bu asla olamaz.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,394
Ata böyle şeylere takıldığı için millet ilerleyemiyoruz. Elin Avrupalısı sembolik kilise yapınca tartışan olmuyor kendi ülkelerinde. Bizde lafı açılsın nerede ucube ilan edilecek cami.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yusuf ne imamı ne cemaati. Sembolik kilise için Avrupadan peder papaz mı gönderiyorlar. Diğer semavi dinler koyunca problem olmuyor biz yapınca mı yasak yani.

Son düzenleme:

Cvnmrt

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,942
Koca cami yapılmaz zaten Antarktika'ya sembolik olarak yapılsın