Yarın camiler cemaatle ibadete açılıyor

Dora

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,797
Çok mu çok hızlı iyileştik? Aşı mı bulundu? Virüse bağışıklık mı kazandık? Umarım çok ince hesaplar gerçekten yapılmıştır. Şayet bulunduğum il ile birlikte bir çok ilde negatif yönde rakam artarak doğru devam ediyor.

Dilara Kaya

Profesör
Reaksiyon puanı
3,756
Çok mu çok hızlı iyileştik? Aşı mı bulundu? Virüse bağışıklık mı kazandık? Umarım çok ince hesaplar gerçekten yapılmıştır. Şayet bulunduğum il ile birlikte bir çok ilde negatif yönde rakam artarak doğru devam ediyor.
Maalesef çok çok hızlı normalleştik önlemler alınacaktır ama yeterli olur mu?

The Commander

Profesör
Reaksiyon puanı
1,338
Bu kararın ''Her yer açıldı camiiler niye kapalı?'' baskısından kurtulmak için alındığını düşünüyorum. Açıkçası normal, her yer açık. Orası da açılsın madem. Zaten şu an maske hariç önlem falan yok. Para tüm dünyada virüsün önüne geçti. Politika bence minimum ölü sayısıyla süreci sürdürme üzerine döndü. Neler olacağını göreceğiz.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,061
Maske takıp herkes 1-2 metre mesafeli olacaksa sorun olmaz heralde.

Geçen AVM'ye gittim starbucks'ın içi bindiğin full boşş 1 tane saldelye yok. Kimsede maske yok saatlerce orada otuturuyorlar Kapıda'da onlarca kişi kuyruk bekliyor. Orada insanlar neredeyse 25 gündür istediği gibi istediği kadar takılırken camide namaz kılmak isteyen insanlara hayır siz gidemezsiniz yasak demenin bir anlamı yok gibi geliyor bana.
Tabi önlemleri almaları ve sarılmamaları tokalaşmamaları ve saf oluşturmadan namaz kılmaları sartları ile...

aegeanfisk

Asistan
Reaksiyon puanı
106
Bence her taraf açıkken geç bile kalındı. Doğru düzenleme ve aralıklarla bir sorun olacağını düşünmüyorum. Ek olarak bence herkes kendi seccadesini kendi götürmeli. Bir sorun olacaksa camiden önce bir çok yer kapatılmalı sonuçta bu ülkede inanç özgürlüğü var bu kadar yer açılıyorsa camiler tabi ki açılmalı yine de genç arkadaşlarımız yaşlı büyüklerimize bir tık daha mesafeli özenli olmalı.

Reaksiyon puanı
10,563
Camiler geç bile açıldı diyorsunuz ancak camilere gidenlerin çoğunluğu orta yaş ve üstü bu sebeple geç açılmıştır. Bu sebeple geç kalındıysa helal olsun çok yerinde bir karar.
Sosyal mesafe, maske gibi önlemler için insanlara yaptırımlar uygulandığından camilerdede uygulanacaktır artık

aegeanfisk

Asistan
Reaksiyon puanı
106
Camiler geç bile açıldı diyorsunuz ancak camilere gidenlerin çoğunluğu orta yaş ve üstü bu sebeple geç açılmıştır. Bu sebeple geç kalındıysa helal olsun çok yerinde bir karar.
Sosyal mesafe, maske gibi önlemler için insanlara yaptırımlar uygulandığından camilerdede uygulanacaktır artık
Evet kardeşim doğru olabilir ama o zaman yaşlıların riskdelerse şimdide gitmemesi lazım söylediğine göre eğer yaşlıların gidebileceği önlemler şimdi alındıysa da daha önceden de alınabilirdi bu önlemler bunu demek istedim . Bilemiyorum artık benden daha iyi uzmanlar ölçüp biçmiştir umarım herkes için iyi olur.

Reaksiyon puanı
10,563
Evet kardeşim doğru olabilir ama o zaman yaşlıların riskdelerse şimdide gitmemesi lazım söylediğine göre eğer yaşlıların gidebileceği önlemler şimdi alındıysa da daha önceden de alınabilirdi bu önlemler bunu demek istedim . Bilemiyorum artık benden daha iyi uzmanlar ölçüp biçmiştir umarım herkes için iyi olur.
Ne yazık ki önlemler insanların elinde devlet sadece destekleyebilir. Inşallah bu hastalık dahada uzamaz.
Evlerde tutmak zorlaşıyor, ekonomi çöküyor, her şeye zam geliyor, insanlar talep ediyor mecbur normallesmeye gitmeleri gerekiyor.

Açıkçası sadece haftasonlarının yasaklanması saçma geliyordu hâlâ öyle geliyor düşüncem değişmedi ama cok yayılmadı.
Biraz kumar mantığı ile iş yapmaları gerekiyor. Bir yerden önlem alırken diğer yönlerde çöküş yaşanabilir diye ortaya karışık atıyorlar

hadsizkek

Asistan
Reaksiyon puanı
98
Cemaatle kılınan veya normalde kılınan namazlarda sosyal mesafeye uyulacak mı ? Bir de camiiler havalandırılıyor mu ? Eğer bunlar olacak ve maske takılacaksa bir sakıncası yoktur diye düşünüyorum

Dilara Kaya

Profesör
Reaksiyon puanı
3,756
Maske takıp herkes 1-2 metre mesafeli olacaksa sorun olmaz heralde.

Geçen AVM'ye gittim starbucks'ın içi bindiğin full boşş 1 tane saldelye yok. Kimsede maske yok saatlerce orada otuturuyorlar Kapıda'da onlarca kişi kuyruk bekliyor. Orada insanlar neredeyse 25 gündür istediği gibi istediği kadar takılırken camide namaz kılmak isteyen insanlara hayır siz gidemezsiniz yasak demenin bir anlamı yok gibi geliyor bana.
Tabi önlemleri almaları ve sarılmamaları tokalaşmamaları ve saf oluşturmadan namaz kılmaları sartları ile...
Kesinlikle starbucks için özel önlem alınmalı (o derece vahim durum) ben de aynı manzaraya şahit oldum şoka girdim resmen

Görkeem

Profesör
Reaksiyon puanı
3,392
her alanda , herşey de çok sabırsız bir milletiz bu gerçek :rolleyes: bu yüzden hep kaybediyoruz

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,784
Doğruluğunu bilmiyorum ama inşallah vakalar tekrardan yükselişe geçmez...

drjacob

Profesör
Reaksiyon puanı
706
çok acele alınmış kararlar , namaz evde de oluyor ama gelde bizim millete anlat

panzr

Profesör
Reaksiyon puanı
1,483
Umarım tekrardan hasta sayısı artmaz.

Reaksiyon puanı
3,027
Hadi bakalım, Müslümanlara hayırlı olsun. Yalnız normalleşme sürecini daha ciddiye almalıyız bence, sonuçta insanlar camide tokalaşıyor, yan yana ibadet ediyor. Sosyal mesafeye uyulur ve maske takılırsa en az vakayla atlatılır bu süreç.

Reaksiyon puanı
10,327
Cemaatle kılınan veya normalde kılınan namazlarda sosyal mesafeye uyulacak mı ? Bir de camiiler havalandırılıyor mu ? Eğer bunlar olacak ve maske takılacaksa bir sakıncası yoktur diye düşünüyorum
Camiler havasızlıktan boğuluyordu, iyi ki hatırlattın be yeğenim; Hocalara hatırlatalım da havalandırsınlar! :)
Neyse, şaka bir yana, camiler ve cemaat kurallara en ziyadesiyle uyum sağlayan kurumdur.

Görkeem

Profesör
Reaksiyon puanı
3,392
Camiler havasızlıktan boğuluyordu, iyi ki hatırlattın be yeğenim; Hocalara hatırlatalım da havalandırsınlar! :)
Neyse, şaka bir yana, camiler ve cemaat kurallara en ziyadesiyle uyum sağlayan kurumdur.

Camiler kurallara en uyum sağlayan kurum mu ? güldürme ya hiç bir camide daha sosyal mesafe kuralına denk gelmedim , tokalaşmayı saymıyorum bile..:p

TheTruthHurts

Profesör
Reaksiyon puanı
3,139
Camiler kurallara en uyum sağlayan kurum mu ? güldürme ya hiç bir camide daha sosyal mesafe kuralına denk gelmedim , tokalaşmayı saymıyorum bile..:p
73FDB5FB-19D4-4547-95EA-3BFB38DBB6C1.jpeg

Dayanamadım

Reaksiyon puanı
10,327
Vay benim güzel gardaşım, sen camiyede mi gidermişsin! :D
Sahiden gittin mi yoksam?

Valla sen camiye git yeter ki, ben yalancı olayım! :p

Görkeem

Profesör
Reaksiyon puanı
3,392
Vay benim güzel gardaşım, sen camiyede mi gidermişsin! :D
Sahiden gittin mi yoksam?

Valla sen camiye git yeter ki, ben yalancı olayım! :p

Bu mesajdan camiye gidip gitmediğimi çıkarıyorsan hiç tartışmayalım , illa camiye mi gitmek gerekiyor bunları söylemek için.

yoldan geçen birisine sor aynısını diyecek , acı ama gerçek bunu sende biliyorsun

;)

Drogba39

Profesör
Reaksiyon puanı
381
Devlet yapması gerekenleri yaptı, normalleşme sürecinin başlaması hatta bitmesi gayet normal bence, o şekilde daha fazla süremezdi, insanlar evde delirdi resmen. Bu saatten sonra maske+sosyal mesafeye dikkat ederek, insanların kendilerini kollamaları gerekiyor