Kadir gecemiz mübarek olsun!

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Rahmet, mağfiret ve kurtuluş ayı Ramazan-ı Şerif’te saklı 'Bin Ay’dan Hayırlı Kadir Gecesi’yle buluşarak dua ve huşu içinde ibadetlerle ihya olmayı niyaz ediyorum! Bu Mübarek ve kutlu gecemizin hayırlara vesile olmasını diliyorum!

Kadir Gecemiz mübarek olsun.

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
1589902811047.png

Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.
﴾Kadir Suresi, 3. ayeti﴿​

Didem Ergin

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,343
Rahmet, mağfiret ve kurtuluş ayı Ramazan-ı Şerif’te saklı 'Bin Ay’dan Hayırlı Kadir Gecesi’yle buluşarak dua ve huşu içinde ibadetlerle ihya olmayı niyaz ediyorum! Bu Mübarek ve kutlu gecemizin hayırlara vesile olmasını diliyorum!

???

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Kadir gecesi bizler için önemli bir gece olması, baside indirgenmemesi ve (özellikle bu salgının olduğu günlerde) bolca duanın edilmesi gereken, el-Furkân'ın (yanlış bilmiyorsam 610 yılında) dosdoğru indirilmeye başlandığı gece. Anlamı anlamak isteyen için çok fazla.
Amin.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299

Hepimizin Kadir gecesi mübarek olsun.Rabbim bu mübarek gecede dualarımızı kabul etsin.????

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Kadir Gecesi'nin anlamı ve önemi nedir? Kadir gecesi yapılacak ibadetler nelerdir?

1589906548340.png

Duaların kabul edildiği, bolluk ve bereketin olduğu Kadir gecesi, Kuran-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve İslam alemince kutsal olarak kabul edilen gecedir. Ramazan'ın 26. gününe denk gelen Kadir Gecesi, 19 Mayıs Salı günü idrak edilecek. Kadir Gecesi'nin anlamı ve önemi nedir? Kadir gecesi yapılacak ibadetler nelerdir? Kadir gecesi ne zaman?

KADİR GECESİ'NİN NE ZAMAN?
Kadir gecesi 19 Mayıs Salı günü idrak edilecek. Bin aydan daha hayırlı denen Kadir Gecesi, faziletleri bol olan manevi bir gecedir.

KADİR GECESİ'NİN ÖNEMİ
Kadir Gecesi ismini Kadir Suresi'nden almıştır. Peygamber efendimiz(S.A.S) bu gece için "Kim Kadir Gecesini, faziletine inanarak ve mükâfatını da Cenâb-ı Allah'tan umarak ihya ederse, o kimsenin geçmiş günahları bağışlanır" demiştir.

Allah (C.C) Kadir suresinde "Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. " buyurmuştur. Bin aydan daha hayırlı olan gecenin anlamı ve önemi hadis ve ayetlerle insanlara anlatılmıştır.

KADİRE GECESİNDE HANGİ İBADETLER YAPILIR?
Kuran-ı kerim okunmalı: Kadir Gecesi'nde Kuran-ı Kerim okunmalı, okuyanlar da dinlenilmelidir.

Namaz kılınmalı: Kaza namazı olanlar kaza namazlarını kılmalı, kaza namazı olmayanlar nafile namaz kılmalıdır.

Dua edilmeli: Namaz kıldıktan ve Kuran-ı Kerim okuduktan sonra dua ve niyazlar edilmelidir.

Salavat getirilmeli: Peygamber efendimize salâtü selamlar getirmeli, ondan şefaat ümit edip ümmetinden olma şuuru tazelenmelidir.

Helalleşilmeli: Kadir Gecesi'nde küs olan insanlar barışmalı ve helalleşmelidir.

Tövbe edilmeli: Samimi niyetle günahlardan tövbe edilmeli, bu geceden bir arınma gecesi olarak istifade edilmelidir.

Kadir Gecesi'nde tesbih namazı kılınmasının önemi

Tesbih namazı cemaatle kılınan bir nafile namaz değildir. Bu konuda Hz. Peygamberden (s.a.s.) de bir uygulama nakledilmediğinden, tesbih namazının cemaatle değil tek başına kılınması uygun olur.

KADİR GECESİ AYETİ

Kadir suresi, Kur'an-ı Kerim'in 97. suresi olmasının yanı sıra, bu özel geceden bahseden ayetlerin yer aldığı sure.

"Biz onu (Kur'an'ı) Kadir Gecesi'nde indirdik. Bilir misin nedir Kadir Gecesi? Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır. O gece melekler ve ruh (Cebrail), rablerinin izniyle her bir iş için iner dururlar. O gece tan yeri ağarıncaya kadar esenlik doludur."

1589906664337.png

KADİR GECESİ'NDE BÜTÜN MÜMİNLER AFFOLUNUR, SADECE 5 SINIF MÜMİN AFFOLMAZ
1- Kâhinler, falcılar, yıldızname gibi kitaplara bakarak gelecekten haber veren kişiler,

2- Anne-babaya asi olan kişiler,

3- İçki içmeye devam eden kişiler,

4- Zina edenler,

5- Büyü yaptıran ve yapan kişiler,

Bunlardan sadece bu günahına tövbe edenler affolunur.

_MusTy_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,310

Herkesin kadir gecesi mübarek olsun

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Allah'ım Sen affedicisin affı seversin beni ehlimi ve zürriyetimi affet.Allahim Sen affedicisin affı seversin anne babamı onların anne babasını onlarinda anne babasını affet.Allahim Sen affedicisin affı seversin kız kardeşlerimi ve erkek kardeşlerimi ve onların zürriyetlerini affet.Allah'ım Sen affedicisin affı seversin teyzelerimi,dayilarimi ve onların zürriyetlerini affet.Allahim Sen affedicisin affı seversin halamı, amcalarimi ve onların zürriyetlerini Affet.Allahim Sen affedicisin affı seversin dostlarimi,arkadaşlarımı, komşularımi, sevdiklerim ve beni sevenleri affet.Allahim Sen affedicisin affı seversin benim giyabimda bana dua edenleri ve bana dua vasiyet edenleri affet. Allah'ım Sen affedicisin affı seversin üzerimizde hakkı olanları ve bizden kötülük ilişenleri affet.Allahim Sen affedicisin affı seversin ölülerimizi ve bütün müslümanların ölülerini affet.Allahim sen affedicisin affı seversin bu duayı okuyan ve Amin diyen herkesi affet.
Kadir gecemiz mübarek olsun??

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Allah'ım Sen affedicisin affı seversin beni ehlimi ve zürriyetimi affet.Allahim Sen affedicisin affı seversin anne babamı onların anne babasını onlarinda anne babasını affet.Allahim Sen affedicisin affı seversin kız kardeşlerimi ve erkek kardeşlerimi ve onların zürriyetlerini affet.Allah'ım Sen affedicisin affı seversin teyzelerimi,dayilarimi ve onların zürriyetlerini affet.Allahim Sen affedicisin affı seversin halamı, amcalarimi ve onların zürriyetlerini Affet.Allahim Sen affedicisin affı seversin dostlarimi,arkadaşlarımı, komşularımi, sevdiklerim ve beni sevenleri affet.Allahim Sen affedicisin affı seversin benim giyabimda bana dua edenleri ve bana dua vasiyet edenleri affet. Allah'ım Sen affedicisin affı seversin üzerimizde hakkı olanları ve bizden kötülük ilişenleri affet.Allahim Sen affedicisin affı seversin ölülerimizi ve bütün müslümanların ölülerini affet.Allahim sen affedicisin affı seversin bu duayı okuyan ve Amin diyen herkesi affet.
Kadir gecemiz mübarek olsun??
Bütün gönlümle, yüreğimle amin diyorum.
Eline, ve o tertemiz yüreğine sağlık olsun, benim güzel kardeşim.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Rabbim herkese kalbindekini her gün miracına çıktığımız vakitler gibi artırarak sevaplarını ve nimetlerini versin, mümin kullarına da versin kafirlere de inanmayanlara da versin şüphesiz her şeyi yaratan Rabbimizdir. O ne güzel ve ne iyi vekildir. Başka dostmu arayalım Allah (C. C) bize yetendir.
Rabbim bu hayırlı gece de hayrlarınızı ve sadakalarınızı arttırsın.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
sevaplarını ve nimetlerini versin, mümin kullarına da versin kafirlere de inanmayanlara da versin

Sevgili Einstayn, duanıza mü'minler için amin diyorum. Lakin kafir ve inanmayan için sadece hidayet dilemek vardır. Allah Teala inanmayan kafire sevap vermez, Müslüman da kafir, müşrik, inanmayan için asla -hidayet dileme harici- duada bulunamaz. Bu Allah tarafından yasaklanmıştır.

"Müşriklerin cehennemlik oldukları müminler nezdinde açıklık kazandıktan sonra, akraba bile olsalar peygamber de müminler de onların bağışlanmalarını dileyemezler." Tevbe, 113

"İbrâhim’in, babasının bağışlanması için yaptığı dua ise sırf ona verdiği bir sözden ötürüydü. Ama onun bir Allah düşmanı olduğu kendisine belli olunca ondan uzaklaştı. İbrâhim gerçekten çok duyarlı, yumuşak huylu biriydi." Tevbe, 114

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Ben Rabbe dua ederim veya dilerim, her şeye sahip ve hakim olan rabbimdir O karar verir.Hüküm sahibi O'dur.
Einştayn, herkes Rabbe dua eder. Başkasına yalvaran mı var?
Eğer her şeye hükmeden, karar veren oysa madem...
Onun hükmünü yukarıda yazmıştım.

Kusura bakma ama sen onun hükmüne riayet etmek istemedin. Sevdiğim bir kardeşime bu cümlelerle hitap etmek gerçekten içimi acıtıyor, lakin bir müslüman olarak buna mecburum. Tekrar ediyorum:

Rasulüllah Efendimiz (asm) küfür üzere ölen bir yakını için

"Eğer Allah yasaklamazsa ona mağfiret dileyeceğim." (bk. Kurtubî, Tevbe 113 . ayetin tefsiri)

deyince şu âyet-i kerime nazil oldu:

"Cehennemlik oldukları anlaşıldıktan sonra akraba dahi olsalar, müşrikler için mağfiret dilemek Peygambere ve mü'minlere yaraşmaz." (Tevbe, 9/113)

Kıymetli kardeşim, lütfen ısrar etme. Allah Teala'nın istemediği bir şeyi istemenin manası çok ağırdır. Seni küfre düşürür. Bu yazdıklarınla dahi burada seni okuyan onlarca genç delikanlının itikatlarını, akidelerini sarsmış, yanlış yönlendirmiş olursun. Bari onların günahlarına girme lütfen.

Belli ki çok hümanist bir yapınız olduğu anlaşılıyor. Da, sen ve ben ne olursak olalım, Allah Tealadan daha büyük bir rahmetin, merhametin sahibi olamayız. Vesselam!

Son mesajlar