Bir telefon ömrü ne kadardır?

Bu konuyu okuyanlar

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Konuyu nereye açsam bilemedim. Bir telefonun kullanım ömrü ne kadardır? İnsanlar düzgün kullanır ise bir cihazı sıkılmadan kaç sene boyunca kullanabilir ? Sizler bir cihazı en fazla kaç sene kullandınız? Güncelleme diyoruz da bu kadar çok önemli mi? Mesela sıfır cihaz alsak 4 sene gibi ütopik kullanım ömrü biçsek nasıl olur? 2 büyük android alıyor 1 sene de güvenlik alıyor. 1 sene güncelleme almayacak olmak çok mu kötü? İos diyoruz 4 sene güncelleme veriyor. Fakat 4.senenin sonunda o cihaz o güncellemeyi gerçekten kaldırıyor mu? Ben en fazla 3 sene bir cihaz kullanabildim. Sonra gerek tamir ücreti gerekse teknoloji güncelleme amacıyla güncel modellere geçtim. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Malmedy

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,059
Telefona göre değişir ne kadar olacağı.Ama İPhone 11 Pro Max i göze alırsak tamir ile vb. 5-6yıl bozulmadan gider.

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Telefona göre değişir ne kadar olacağı.Ama İPhone 11 Pro Max i göze alırsak tamir ile vb. 5-6yıl bozulmadan gider.
Bir çok amiral gemisi öyle fakat 5-6 sene boyunca bir insan aynı telefonu kullanabilir mi?

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Ben Note5 kullanıyorum. Sanırım beş yıl oldu. Hala ilk günkü gibidir. Temiz kullandım çünkü. Ekranında koruyucu şeffaf kap, arkasında da aynı şekilde koruyucu bir kılıf vardır.

Bence telefonun ömrünü şu marka bu marka değil, kişinin kendisi belirler.

macitizm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Çok değişken bir durum.
2002 de aldığınız bir telefon 10 sene gidiyordu
2012 de aldığınız bir telefon 5 sene gider oldu
son 2 yıldır alınan telefonların ömrü maksimum 2 seneye kadar düşüyor. Bu seneden itibaren sanırım her sene telefon değiştirmeye başlayacağız. (Sene içinde 2-3 telefon bile gayet normal)

Bu özellikler sadece Türk insanı için mi geçerli ayrı bir tartışma konusu.

geçen sene 1080p video çeken bir kamera yeterli olurken şimdi 4k (60fps) az geliyor. 2021 ortasında standart 8k (24 fps) kameralar görmeye başlayacak gibiyiz.

Ben birçok işimi telefon üzerinden halleden bir insanım. 60ın üzerinde uygulamayı aktif olarak kullanıyorum ve hız burada önemli. sürekli yeni uygulamalar da bu listeye ekleniyor. uygulama özellikleri arttıkça sistemi kullanma oranları da artıyor. Bu nedenler eğer bütçem var ise her sene yeni bir telefona geçmeme neden oluyor. (Tl bu şekilde değer kaybederse iphone 6s devam...)

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Ben Note5 kullanıyorum. Sanırım beş yıl oldu. Hala ilk günkü gibidir. Temiz kullandım çünkü. Ekranında koruyucu şeffaf kap, arkasında da aynı şekilde koruyucu bir kılıf vardır.

Bence telefonun ömrünü şu marka bu marka değil, kişinin kendisi belirler.
Bende note 5 kullandım. Kırılmasa hala kullanırdm.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Konuyu nereye açsam bilemedim. Bir telefonun kullanım ömrü ne kadardır? İnsanlar düzgün kullanır ise bir cihazı sıkılmadan kaç sene boyunca kullanabilir ? Sizler bir cihazı en fazla kaç sene kullandınız? Güncelleme diyoruz da bu kadar çok önemli mi? Mesela sıfır cihaz alsak 4 sene gibi ütopik kullanım ömrü biçsek nasıl olur? 2 büyük android alıyor 1 sene de güvenlik alıyor. 1 sene güncelleme almayacak olmak çok mu kötü? İos diyoruz 4 sene güncelleme veriyor. Fakat 4.senenin sonunda o cihaz o güncellemeyi gerçekten kaldırıyor mu? Ben en fazla 3 sene bir cihaz kullanabildim. Sonra gerek tamir ücreti gerekse teknoloji güncelleme amacıyla güncel modellere geçtim. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Cihazların ömrü ortalama 4 ile 5 yıl.Sonrada cihaz çalışır ama performansı düşer.Güncelleme olayını planlı eskitmeden dolayı sevmiyorum.Cihazda sorun yoksa güncelleme olayına girmek bana mantıklı gelmiyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şu ana kadar bir telefonu maksimum 1,5 yıl kullandım.Bu birazda kullanım alışkanlıkları ile alakalı bir durum.Güncelleme konusunda android bence daha avantajlı.Fazla güncelleme alıp saç baş yolmaktansa az alıp sorunsuz kullanmak bence daha mantıklı.

Son düzenleme:

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,146
Kişiye bağlı o ben uzun süre kullanamam dağılıyor
En uzun 22ay oldu oda sinyal veriyor gidiciyim diye

Reaksiyon puanı
2,554
Lg g2 3 yıl kullandım sonunda ekranı kırıldı sonrada sabunlu suya düştü artık açılıyor ama algılama sorunu var daha önce ekran değiştiği için tutmaz diye tekrardan yaptırmadım sonra baktık ki şebeke de almıyor yeni cihaz aldım.Hala lg g2 kullanan insanlar var çünkü android 9 destekli romlar çıkarıldı g2 için.Temiz kullanırsan g2 gibi tutulan da bir modelse rom desteği alıyorsa 4 5 yıl kullanılır bence tabi telefondan ağır grafikli oyunlar oynamak da telefonun ömrünü azaltıyor.Eskiden telefonlara donanım yetmiyordu her sene değişmek istiyordum ama artık belli bir ortalama yakalandı bu yüzden en azından 2 3 yıl kullanıyorum ben.

vinsanity1525

Doçent
Reaksiyon puanı
444
5 yıl önce iphone 6 aldım hala kullanıyorum ve ilk günkü performansında yalnızca pil değiştirdim o kadar ama bir daha telefon alırsam max 3 sene kullanıcam sonra sıkılmaya başlıyorum

iMaKaNDi

Doçent
Reaksiyon puanı
251
Bende zte vardı 5 yıl kullandım. Dahada kullanırdım ama dahili hafızası 4 gb idi. Güncellemeler büyük boyutlu artık biliyorsunuz. Yetmiyordu bana. Telefonu ben alo alo wp birde navigasyon amaçlı kullanırdım. Güvenlik güncellemeleri android güncellemeleri bunların hepsi sadece lafff. Ben daha duymadım yani var mı mobil bankacılığından hesabı boşalan? Şifreleri çalınan. Abuk subuk şeyler yapılmadıktan sonra 3. taraflara şifre vermedikten sonra kimse sizin hesabınıza vs erişemez(telefona sms onaylı yapınca).
Telefon kasmaya başladı mı atardım hard reset... misler gibi ilk güne dönerdi. Lükslük ve temel ihtiyaç arasında ne yazık ki köprü iyi kurulamıyor. Herşeyin en iyisi istenmez.