Helal yatırım araçları neler?

Bu konuyu okuyanlar

ozkanvurgun43

Asistan
Reaksiyon puanı
63
Helal yatırım araçları nelerdir?Faizsiz bir şekilde paramı nasıl değerlendiririm?

canu88

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
döviz yatırımını helal olarak görüyor musunuz bilmiyorum ama bende döviz derdim

Y.Emre41

Doçent
Reaksiyon puanı
423
[
Mesaj otomatik birleştirildi:

Faizsiz finans kurumu denilenlerin yöntemlerini detaylı olarak inceledim.Sadece kağıt üzerinde helal iş yapıyorlar.
Ben ekonomi uzmanı değilim, olamam da. Bu mevzuda Din İşleri Yüksek Kurulu fetvasını vermiştir. Ben de güveniyorum kurula.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
x bankası adına kredi diyor, y bankası adına finansman diyor.
x bankası 1.69 faiz alıyor, y bankası 1.69 katılım payı alıyor.
x bankasına 1000 lira için 1.141,64 TL ödüyorum, y bankasına 1000 lira için 1.141,64 TL ödüyorum.

Helal olan ve olmayan banka arasındaki farkı sanıyorum ki anlatabildim.

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
x bankası adına kredi diyor, y bankası adına finansman diyor.
x bankası 1.69 faiz alıyor, y bankası 1.69 katılım payı alıyor.
x bankasına 1000 lira için 1.141,64 TL ödüyorum, y bankasına 1000 lira için 1.141,64 TL ödüyorum.

Helal olan ve olmayan banka arasındaki farkı sanıyorum ki anlatabildim.

Ovvv, bu hiç olmadı. Halbuki bu konu daha önce bir çok defa açılmıştı, hatta ben de müstakil bir başlık olsun diye şu yazıyı yazmıştım. Bu tarz genellemeleri yapmak, bilgi toplumunu referans alanlara yakışmaz. Sizi şöyle alalım:

ozkanvurgun43

Asistan
Reaksiyon puanı
63
[

Ben ekonomi uzmanı değilim, olamam da. Bu mevzuda Din İşleri Yüksek Kurulu fetvasını vermiştir. Ben de güveniyorum kurula.
Diyanettekiler de ekonomist değil.Onlara biz malı satın alıp satıyoruz diyorlar.Kağıt üzerinde öyle ama gerçekte adamlara vekalet verip satın alıp kendine sat diyorlar Bu şekilde yaptıklarını diyanettekiler bilse fetva vermez.Ayrıca dosya masrafı da alıyorlar.Ve ayrıca hiç iade şansı vermiyorlar.İslama göre en az 3 gün iade şansı verilmesi gerekir.Bu işleri düzgün yapsalar helal olur.Kar paylaşım anlaşmalarında sıkıntı yok ama kar etme yöntemleri sıkıntılı.

Ziraat katılım bank helal banka sayılıyor....denizbank ne sayılıyor $$$$
Onlar sadece kağıt üzerinde helal.Araştırabilirsin.Dosya masrafı alıyorlar.Kendileri gerçek bir ticaret yapmıyorlar.Finansman için başvurursan görürsün.Al sana para ve vekalet malı al kendine sat diyorlar.Bu şekilde haram oluyor.Ayrıca iade şansın olmuyor.İslama göre satıcı kusurlu maldan sorumludur Fetva verenlere biz kendimiz alıyoruz ve satıyoruz dedikleri için caizdir diyorlar.Diyanettekiler ekonomist değil.Sistemi düzgün zannediyorlar.

Metin_Aslantürk

Müdavim
Reaksiyon puanı
660
Diyanettekiler de ekonomist değil.Onlara biz malı satın alıp satıyoruz diyorlar.Kağıt üzerinde öyle ama gerçekte adamlara vekalet verip satın alıp kendine sat diyorlar Bu şekilde yaptıklarını diyanettekiler bilse fetva vermez.Ayrıca dosya masrafı da alıyorlar.Ve ayrıca hiç iade şansı vermiyorlar.İslama göre en az 3 gün iade şansı verilmesi gerekir.Bu işleri düzgün yapsalar helal olur.Kar paylaşım anlaşmalarında sıkıntı yok ama kar etme yöntemleri sıkıntılı.

Onlar sadece kağıt üzerinde helal.Araştırabilirsin.Dosya masrafı alıyorlar.Kendileri gerçek bir ticaret yapmıyorlar.Finansman için başvurursan görürsün.Al sana para ve vekalet malı al kendine sat diyorlar.Bu şekilde haram oluyor.Ayrıca iade şansın olmuyor.İslama göre satıcı kusurlu maldan sorumludur Fetva verenlere biz kendimiz alıyoruz ve satıyoruz dedikleri için caizdir diyorlar.Diyanettekiler ekonomist değil.Sistemi düzgün zannediyorlar.
Kesinlikle öyle...işte din maskesi altında bu işi yapıyorlar...yersen..

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Altın fakat burada şöyle bir durum var. Sanal altın veren banka değil gerçekten altın aldığın banka olmalı mesela Kuveyt Türk gibi.

ozkanvurgun43

Asistan
Reaksiyon puanı
63
Altın fakat burada şöyle bir durum var. Sanal altın veren banka değil gerçekten altın aldığın banka olmalı mesela Kuveyt Türk gibi.
Evet.Katılım bankalarının kasalarında gerçek altın bulunuyor.Sarf akdi peşin olur kuralının ihlali katılım bankalarında olmuyor.Normal bankaların bazıları ihlal edebiliyor bu kuralı ve ellerinde olmayan altını satıyorlar.Ama bazı normal bankalarda da kasada altın bulunabiliyor.Bu durumda da çalışmış.Aynı şey döviz için de geçerli.

DagustuN_KE

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Dostum bende çok araştırdım bu işleri ama hepsi kağıt üzerinde helaller. Faizin ismi kar payı oluyor sadece vb durumlar işte. Bende bir süredir araç bulup alıyorum, varsa arızası yaptırıyorum daha sonra satıyorum. İleride galerici olmam umarım :)

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Dostum bende çok araştırdım bu işleri ama hepsi kağıt üzerinde helaller. Faizin ismi kar payı oluyor sadece vb durumlar işte. Bende bir süredir araç bulup alıyorum, varsa arızası yaptırıyorum daha sonra satıyorum. İleride galerici olmam umarım :)

nokta hasarsız değişensiz boyasız da diyorsundur sen şimdi.

ozkanvurgun43

Asistan
Reaksiyon puanı
63
Doğru.Ben de tam olarak helal olabilecek bir şeyi Türkiyede bulamadım.Bazı Arap ülkelerinde var ama Türkiye'de yok galiba.

DagustuN_KE

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
nokta hasarsız değişensiz boyasız da diyorsundur sen şimdi.

Bahsettiğim araçlar 4x4 offroad araçları :) İlgi alanım ve uğraştığım hobim doğrultusunda. Sıfır alıp, offroada hazır hale getirip sattıklarım vs daha çok. Sizin dediğiniz gibi bir satıcı değilim.

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Bahsettiğim araçlar 4x4 offroad araçları :) İlgi alanım ve uğraştığım hobim doğrultusunda. Sıfır alıp, offroada hazır hale getirip sattıklarım vs daha çok. Sizin dediğiniz gibi bir satıcı değilim.

Amaaan boşver, hepiniz aynısınız işte.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
çindeki borsalarda sterilize cihaz ürünleri yada tedarikçilerinin kağıtlarını alın bu zaman da en değerlisi o olur.

BHA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Ben helal yatırım denince aklıma altın geliyor hocam, tavsiyem dolayısıyla altındır.

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Genelleme yapmayın bence, insanların günahını almayın. Ancak ezbere konuşup sürekli boş muhabbet etmeyi hobi edinmişsiniz belli ki.

Güzel bir noktaya değindiniz. Ben de sizin için aynı şeyi söylecektim.

Aslında sizin için güzel bir ders oldu. Genelleme yapmak doğru değil, bilmediğin konuda atıp tutmak doğru değil, öyle değil mi?

Size yukarıdaki şeyleri söylememin sebebi konuyu buraya getirmekti. İnsanlar bilmediği konularda konuşmayı çok severler. Fakat bu iyi bir meziyet değildir.

Dostum bende çok araştırdım bu işleri ama hepsi kağıt üzerinde helaller. Faizin ismi kar payı oluyor sadece vb durumlar işte.

Ferit Çelebi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
36
sizin için belki islam hesapları uygun olabilirdir

İslam hesaplarda swap free var. Swap-free hesap özellikleri:

- Takas yani gece boyunca pozisyon transfer yok.
- Ek bir komisyon vey ceza yok.

İslami hesapların sahipleri, takas yerine, para birimi veren bankaların faiz oranlarına değil, sadece enstrüman türüne ve açık lot sayısına bağlı olan sabit bir komisyon öderler.

yani takas olmaması nedeniyle, traderler pozisyonları sınırsız bir süre açık tutabilirler, bu durumda işlem sadece döviz kurlarındaki değişikliklerden etkilenir.

Son düzenleme: