Belediye kanalizasyon borularını değiştirdi ücret talep ediyor

Bu konuyu okuyanlar

egzozcabbar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
arkadaşlar ben 6 apartmanlı bir sitede ikamet ediyorum bundan 1 ay önce belediye site içerisindeki boruları değiştirdi.Bugün belediye çalışanlarından bazıları sitedeki daireleri dolaşıp bir not bırakıp bununla belediyeye gidip ödeme yapmamızı söylemiş.Belediye zaten bunları yapmakla yükümlü değil mi ? neyin parası bu...hemde böyle iş güç olmayan bir zamanda.700-800 lira mebla konusuluyor ben bunu ödemem şahsen.bilgi verirmisiniz.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Belediyenin böyle bir iş için para talep etmesi olağan dışı bir şey. Fakat eğer belediye gerçekten bunu isteyecek kıvama geldi ise devlete sıkıysa gık de.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Belediye kanun dışı para istemez.

O ev yapılırken (inşa edilirken) çekilen kalalizasyon hattından, çekilen internet/telefon kablosu bağlantısından, çekilen su bağlantısından, doğalgaz hattından bile belediyeye veya ilgili kurumlara para ödeniyor. Yoksa belediyeden onay alamıyorsunuz. Belediye orada hayrına hat çekmiyor yani. Bunun parasını evi yapandan alıyor.

egzozcabbar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Belediye kanun dışı para istemez.

O ev yapılırken (inşa edilirken) çekilen kalalizasyon hattından, çekilen internet/telefon kablosu bağlantısından, çekilen su bağlantısından, doğalgaz hattından bile belediyeye veya ilgili kurumlara para ödeniyor. Yoksa belediyeden onay alamıyorsunuz. Belediye orada hayrına hat çekmiyor yani. Bunun parasını evi yapandan alıyor.
Hocam ben İstanbuldada yaşadım, böyle bir durum. Ama ne bir para talebi olsun nede böyle bir ücret konusu olsun hiç yaşanmadı.Çünkü ben hep belediye bunlar için var bunlara para ödeyeceksem belediye niye var diye düsünüyorum

caner00

Asistan
Reaksiyon puanı
81
Bu şunun gibi olmuş:Açık lise sınavları için devletin benden vergi alarak bana ücretsiz verdiği kitapların halk eğitim merkezinde(bu kitapların teslim alındığı yer) benden ücret talep ederek vermemeleri gibi.(uğraştım mesele polise kadar gitsede ben kitaplarımı aldım ve şikayettede bulundum)Belediyeye bu paraları devlet ödüyor sizden talep etmememeleri gerekir.

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
Site içi de özel mülke girdiği için haklı olabilir belediye, eminim bu olayı daha iyi bilenler çıkıp açıklama yaparlar.

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
değiştirilen borular sitenize ait olan borular. ödeme yapılması lazım. (tutarı konusunda bilgim yok, yani az mıdır fazla mıdır bilemiyorum.)

Fakat ödeme yapmazsanız tapunuza re'sen şerh işlenir, o borç ödenmeden de daireyi satamazsınız.

Metin_Aslantürk

Müdavim
Reaksiyon puanı
660
değiştirilen borular sitenize ait olan borular. ödeme yapılması lazım. (tutarı konusunda bilgim yok, yani az mıdır fazla mıdır bilemiyorum.)

Fakat ödeme yapmazsanız tapunuza re'sen şerh işlenir, o borç ödenmeden de daireyi satamazsınız.
Akla yatkın açıklama bu...

caner00

Asistan
Reaksiyon puanı
81
Siteye ait olduğu için ücret talep ediliyorsa bu borular döşenmeden önce herkesten tek tek izin alınması gerekmez miydi?Hani işi sessizce yapıp sonra gelip aha yaptık şu kadar para vereceksiniz demeside hoş değil.Habersiz iş ):

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Siteye ait olduğu için ücret talep ediliyorsa bu borular döşenmeden önce herkesten tek tek izin alınması gerekmez miydi?Hani işi sessizce yapıp sonra gelip aha yaptık şu kadar para vereceksiniz demeside hoş değil.Habersiz iş ):

belediye habersiz iş yapmaz. ya site yönetimi başvurmuştur ya da bir şikayet vardır.

ya da site zararına taşma vs. oluyorsa belediyeden sormadan da iş yapabilirler halk sağlığı için.

bu gibi durumlarda belediye işi yapar, ödeme yapılmaz ise tapu takyidatına "belediye gelirlerine göre kısıtlıdır." diye bir şerh düşülür. bu bedel ödenmeden de gayrimenkul ile alakalı hiçbir tasarrufta bulunamazsınız.

caner00

Asistan
Reaksiyon puanı
81
belediye habersiz iş yapmaz. ya site yönetimi başvurmuştur ya da bir şikayet vardır.

ya da site zararına taşma vs. oluyorsa belediyeden sormadan da iş yapabilirler halk sağlığı için.

bu gibi durumlarda belediye işi yapar, ödeme yapılmaz ise tapu takyidatına "belediye gelirlerine göre kısıtlıdır." diye bir şerh düşülür. bu bedel ödenmeden de gayrimenkul ile alakalı hiçbir tasarrufta bulunamazsınız.
Gayet açıklayıcı.Sağ olun??

xCode

Asistan
Reaksiyon puanı
38