AKP’li Metiner’den Diyanet’e cuma namazı tepkisi!

Bu konuyu okuyanlar

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
AKP Adıyaman eski Milletvekili Mehmet Metiner, Beştepe Cami’sinde kılınan Cuma namazını eleştirdi. Sağlık gerekçesiyle Cuma ve vakit namazlarının yasaklandığını hatırlatan Metiner, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kınıyorum. Bu karara başta Diyanet İşleri Başkanı olmak üzere, Diyanet’in seçkinlerinin uymaması neyin nesidir? Hangi akla hizmettir?” ifadelerini kullandı.

metiner-erbas-dha_16_9_1585338005.jpg

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş bugün Ankara'da Beştepe Millet Camii'nde özel bir cuma namazını kıldırdı. Söz konusu cuma namazına Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından seçilen bir azınlık katılabildi.

Cuma namazı Diyanet Tv'den canlı yayınlandı. Söz konusu özel cuma namazına tepkiler de peşi sıra geldi. En şaşırtan tepki ise iktidara yakın yazılarıyla tanınan gazeteci ve AKP’li eski Adıyaman milletvekili Mehmet Metiner'e aitti.

Metiner, sosyal medya sitesi Twitter üzerinden bir mesaj yayınlayarak Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Beştepe Camii'nde kıldırdığı özel cuma namazına tepki gösterdi.

‘BUGÜN PAYLAŞILAN VIP CUMA GÖRÜNTÜLERİ HİÇBİR ŞEKİLDE KABUL EDİLEMEZ'

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Verilen bu tepkiyi bende doğru buluyorum gerek yoktu bence.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Bu konuyu Sardaukar açar diye bekliyordum bugün ama sonra banlı olduğu aklıma geldi :)

Salgın varken ülke genelinde Camilerin açık kalması ve toplu halde Cuma namazı kılınmasına bende karşıyım. Ama bu habere konu olan sembolik bir Cuma namazı. ( Alın bakın ezanlar susmadı Cuma kılınıyor demek için sembolik bir cemaat ile namaz kılınmış. Çünkü öleceğimi bilsemde Cuma'ya gidecem camiye gidecem diyen yaşlılarımıza bir yandadan mesaj veriyor )

Sözcü gazetesi gene her zaman ki gibi kısıtlı bilgi ile saçma sapan haber yapmış. ( Cemaatin veya cami içinin fotosunu koymamış ki yüzbinler gitti sansınlar diye ) Haberin Videosu bak bu. Namaza 33 kişi katılmış katılımcıların hepsinin namaz öncesi ateşleri ölçülmüş ve maske verilmiş ayrıca saflar arasında önden arkadan yandan 2'şer metre mesafa bırakılmış ayrıca kimse kimse ile tokalaşmamış el sıkışmamış.

Not: Bu uygulama her hafta tekrarlanacakmış.

Mesaj otomatik birleştirildi:

Metin_Aslantürk

Müdavim
Reaksiyon puanı
660
AKP Adıyaman eski Milletvekili Mehmet Metiner, Beştepe Cami’sinde kılınan Cuma namazını eleştirdi. Sağlık gerekçesiyle Cuma ve vakit namazlarının yasaklandığını hatırlatan Metiner, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kınıyorum. Bu karara başta Diyanet İşleri Başkanı olmak üzere, Diyanet’in seçkinlerinin uymaması neyin nesidir? Hangi akla hizmettir?” ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş bugün Ankara'da Beştepe Millet Camii'nde özel bir cuma namazını kıldırdı. Söz konusu cuma namazına Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından seçilen bir azınlık katılabildi.

Cuma namazı Diyanet Tv'den canlı yayınlandı. Söz konusu özel cuma namazına tepkiler de peşi sıra geldi. En şaşırtan tepki ise iktidara yakın yazılarıyla tanınan gazeteci ve AKP’li eski Adıyaman milletvekili Mehmet Metiner'e aitti.

Metiner, sosyal medya sitesi Twitter üzerinden bir mesaj yayınlayarak Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Beştepe Camii'nde kıldırdığı özel cuma namazına tepki gösterdi.

Diyanet isabetli bir karar vermiş..

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,397
Ben sembolik olarak kılınan bu cuma namazına karşı değilim ama cemaat için imam yanına tek kişi ile kılınabilir 33 kişi seçip aralarına mesafe koyarak tepki çekileceğine imam yanına tek kişi ile kılınsaydı daha iyi olabilirdi bence.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Bu ahlaksızların kılmış olduğu namaz için:
Bu ülkede namaz kılmak için kendini paralayan insanlar vardı, onlar çağırılmalı ve onların gönülleri hoşnut edilebilirdi, birkaç yandaşla namaz kılınması hem ayıp hem günahtır, nasıl bir inançları var onların bilemiyorum, kul hakkı yemek helal zannediyorlar sanırım.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Ben sembolik olarak kılınan bu cuma namazına karşı değilim ama cemaat için imam yanına tek kişi ile kılınabilir 33 kişi seçip aralarına mesafe koyarak tepki çekileceğine imam yanına tek kişi ile kılınsaydı daha iyi olabilirdi bence.
Mesheplere göre değişmekle birlikte Cuma namazı kılma cemaati 40 ile 12 arasında değişiyor. 12'nin altında olanı cemaat saymıyor bazı meshepler. Benim anladığım ortasını bularak. Yada 33'ün üstüne sağa solan güvenlikler ile 40'a tamamlamışlardır oradaki kişi sayısını.

Bu ahlaksızların kılmış olduğu namaz için:
Bu ülkede namaz kılmak için kendini paralayan insanlar vardı, onlar çağırılmalı ve onların gönülleri hoşnut edilebilirdi, birkaç yandaşla namaz kılınması hem ayıp hem günahtır, nasıl bir inançları var onların bilemiyorum, kul hakkı yemek helal zannediyorlar sanırım.
Hocam bu nefret söylemi böyle günlerde gitmiyor az daha sakin ve mantıklı yorumlar lütfen.
Sen ne demek istiyorsun Cuma namazına cemaat olsunlar diye her Şehirden adam mı getirselerdi. Vİrüs'ü daha çok yaysınlar. Orada namaz kılan herkes hoca müezzin veya ilahiyatçıymış. Konuyu saçma sapan yere çekip kul hakkı yemek ile ne alakası var.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Hocam bu nefret söylemi böyle günlerde gitmiyor az daha sakin ve mantıklı yorumlar lütfen.
Sen ne demek istiyorsun Cuma namazına cemaat olsunlar diye her Şehirden adam mı getirselerdi. Vİrüs'ü daha çok yaysınlar. Orada namaz kılan herkes hoca müezzin veya ilahiyatçıymış. Konuyu saçma sapan yere çekip kul hakkı yemek ile ne alakası var.
Namaz kılmak isteyip de kılamayanların hakkına girmek olur, sağlam nefretle yazmışım orası doğru (sinirliyken görmüştüm), bence sembolik olarak böyle bir namaz kılınacağı fakat bu kişilerin de özel olarak seçileceği başta duyurulsaydı hem ahlaki hem dini olarak daha iyi olurdu, böyle olması namaz kılmak isteyenler için hak yenmesi oluyor, bana doğru gelmiyor bu yapılan.

Vİrüs'ü daha çok yaysınlar.
Kişilere test yapılıp isteyen kişiler gitmeliydi, insanların içini rahatlatmak için daha iyi olurdu, ben öyle birisi olmasam da camilere gidip ibadet etmek isteyen birçok kişi var bu ülkede.

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
İnşallah her hafta tekrarlanır.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
İnşallah her hafta tekrarlanır.
Tekrarlanacakmış zaten gerekli önlemler alınarak gene belirli sayıda insan ile . ( Bazı insanları ne yaparsan yap memnun edemiyon ama kendilerince en mantıklı olanı yapacaklar gene. ) Bencede doğru olan.

Ayrıca TRT'den canlı yayınlanacakmış galiba hoca Vaaz verirken isteyen insanlardan hem Cuma'yı evinde takip edebilir hemde evinde sanki cemaat yapmış gibi namazı kılabilirmiş.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,397
Mesheplere göre değişmekle birlikte Cuma namazı kılma cemaati 40 ile 12 arasında değişiyor. 12'nin altında olanı cemaat saymıyor bazı meshepler. Benim anladığım ortasını bularak. Yada 33'ün üstüne sağa solan güvenlikler ile 40'a tamamlamışlardır oradaki kişi sayısını.

Hanbeli ve Şafii mezheplerine göre 40 kişi olmakla beraber Maliki mezhebinde 12 kişiden az olmaması denir. Fakat Maliki mezhebinde asıl önemli olan sayı değil asgari köy nüfusuna göre cemaat sayısının belirlenmesidir. Hanefi mezhebinde 2 kişi cemaat için yeterlidir. Ülkenin büyük çoğunluğundaki mezhebin Hanefi olduğunu görüyoruz buna göre diğer mezhepler tv den yayınlanacak bu namazı Hanefi mezhebine uyduğuna dair niyet ederek kılabilirler.
Küçük bir anektod ekleyeyim bundan 7 yıl önce Umreye gittiğimde Kabede her vakit cenaze namazı kılınır yeri geldi Hanefi mezhebine göre yeri geldi Şafii mezhebine göre niyet ederek kıldım zira orada mezhepler yoktur çünkü önemli olan insanın ibadet ederken denizdeki tek bir damla olduğunu anlamasıdır buna göre ibadetini yerine getirmesidir. Şimdi burada Beştepede kılınan cuma namazında şekle değil asıla bakmak gerekir. 33 kişi seçip kontrolden geçirmek yerine tek bir kişi seçip kontrol ederek o kişi ile cemaat olarak namaz kılınması daha uygundur. Zira bu hastalıkta belirtilerin hepsini göstermeyen asemptomatik hastalarda mevcut.Kuluçka süresini de düşünürsek bu kişilere test bile yapılsa sonuç negatif çıkacaktır. Riski en aza indirmek yerine yüzde 330 arttırmak mantıklı bir hareket midir?

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Konu saçma bir şekilde uzuyor hocam. Orada 1 kişide olsada eleştirilecekti 100 kişi olsada Cuma namazı kılınmasada eleştirilecekti kılındı gene eleştiriliyor. Oldu bitti uzatmanın anlamı yok.

Ülkede şuan sokağa çıkma yasağı yok zaten 33 kişi taşıyıcı olabilir bulaştırabilir diyorsunuz ama. Bulaştıracak olsa hergün binlercesi bulaştırır zaten. Kendilerince önlemlerini almışlar maskelerini takmışlar 2 şer metre aralarını koymuşlar sonra selamlaşmadan tokalaşmadan dağılmışlar daha ne yapsınlar.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Bence bu namaz hangi niyetle kılındı ona göre konuşmak lazım, oldu bitti ile de olmuyor, (Rabbım esirgesin) aralarında bir enfekte varsa 32 kişiye de bulaştırır ve o 32 kişi de bir başkasına bulaştırır.

Önlemlerin alınması iyi fakat daha da alınması gerekli, ne kadar fazla önlem o kadar az hasta demek.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,397
Oldu bitti uzatmanın anlamı yok.
Bir şeyi uzattığım yok demek istediğim riski minimuma indirmek her zaman en iyisidir.İsterse 90 kişi olsunlar aralıklı şekilde kılsınlar. Riski çoğaltmak nedendir yani? Hz. Ömer Şam'a veba yüzünden gitmekten vazgeçince Allahın kaderinden yine Allah'ın kaderine sığınmıştı yani riski minimuma indirmişti.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930

Metiner'e hak vereceğim aklıma gelmezdi. Çok doğru ve yerinde bir eleştiri

Son mesajlar