Sözde Müslüman Bir Ülkeyiz. Peki gerçekten öyle miyiz?

Bu konuyu okuyanlar

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
O tarif ettiklerinden bu forumda çok var, sözüm ona iyi niyetliymiş gibi görünüp işleri güçleri islamı ve Müslümanlık eleştirmek ve kötülemek.
Onları savunmak için söylemiyorum, ama o adamlar ben zaten Ateistim veya inanmıyorum diyebiliyor. Yeri geliyor cezasını da veriyoruz zaten. İslam madem örnek din ise, o zaman bu dine mensup insanların dediğin tarzdaki insanlara örnek olması gerekiyor, ellerine koz vermesi değil. Bu ülkede İslam gerçek değerleri ile birlikte yaşansa, bu tarz insanların eleştireceği noktalarda otomatik olarak azalacak zaten.

Toprak Kokusu

⛓️
Reaksiyon puanı
6,033
Kelime i şehadeti sorsan yeter gibi.
yok cidden. cok denk geldim ben onlara.
Ya bak gelinle damad nikah masasında imam kelimei Şehadet getir diye damada söylüyor
kalkıp gidiyor mutfağa bulamadim getiremedim kelimei şehadeti diye
geline soruyor ben buranın yabancıyım neyin nerede olduğunu bilmiyorum diyor. getirelecek bir madde sanıyorlar kelimei şehadeti ???☹️

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
O tarif ettiklerinden bu forumda çok var, sözüm ona iyi niyetliymiş gibi görünüp işleri güçleri islamı ve Müslümanlık eleştirmek ve kötülemek.
Bir dini benimsemek ve benimsememek kişilerin kalplerine kalmıştır fakat kişi o düşünceyi yanlış buluyorsa bunu hakaret boyutunda belirtmemeli, karşıdakinin o düşünceyi benimsediğini ve kötü konuşursa karşıdakinin kalbinin kırılacağını unutmamalıdır.

Eleştiri ve hakaret çok ayrı şeylerdir ve bunu ayırt etmek onemlidir, bir başka foruma göre de Burada hiç kötüleyen yok bir dini diyebilirim.

Toprak Kokusu

⛓️
Reaksiyon puanı
6,033
yok cidden. cok denk geldim ben onlara.
Ya bak gelinle damad nikah masasında imam kelimei Şehadet getir diye damada söylüyor
kalkıp gidiyor mutfağa bulamadim getiremedim kelimei şehadeti diye
geline soruyor ben buranın yabancıyım neyin nerede olduğunu bilmiyorum diyor. getirelecek bir madde sanıyorlar kelimei şehadeti ???☹
yav dini nikahsız resmi nikah olsa ne yazar. şimdi çok öyle dini nikahsız resmi nikahla yetinenler....
Mesaj otomatik birleştirildi:

bişey soracağım ortam bozulacak ama şu üzgün komik yorumlarını nasıl yapıyorsunuz?

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,744
yav dini nikahsız resmi nikah olsa ne yazar. şimdi çok öyle dini nikahsız resmi nikahla yetinenler....

bişey soracağım ortam bozulacak ama şu üzgün komik yorumlarını nasıl yapıyorsunuz?
Maalesef. :(

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Bu ülke lafa geldimi yüzde 99'u müslüman denir ama boş muhabbet bence.
Bu ülkede daha 4-5 yıl öncesine kadar başınörtülü kamu kurumlarına ( Devlete girmen bile yasaktı ) Okula alınmıyordun düşünsene doktor olamıyon öğretmen olamıyon avukat hakim savcı polis olamıyon neden çünkü sen siyasel simya takıyon başınkapalı 90 yıl bunun kafası ile geçti ülkede.

Çok değil 2013 tü sanırım içki satışlarına kısıtlama geldi ( Kısıtlama dediğim Benzinliklerde satışı yasaklandı ve gece 22:00 den sonra büfelerden satışı ) Millet ayaklandı ortalığı yaktı yıktı la devamında Gezi olayları çıktı millet sokaklara döküldü hükümeti devirmek için 2 BİRA İÇİN :)
Sen diyon Genelevler kapansın. İran' mı oluyoz Şehihat mı geliyor Laiklik elden gidiyor diyeTüm AKP yöneticilerini Taksim meydanında asarlar bu sefer... ( Sözde özgürlük ve demokrasi adına ) ALkolde ÖTV kalksın diye sabah akşam dua eden insanlar var bu ülkede.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Bu ülkede daha 4-5 yıl öncesine kadar başınörtülü kamu kurumlarına ( Devlete girmen bile yasaktı ) Okula alınmıyordun düşünsene doktor olamıyon öğretmen olamıyon avukat hakim savcı polis olamıyon neden çünkü sen siyasel simya takıyon başınkapalı 90 yıl bunun kafası ile geçti ülkede.

Çok değil 2013 tü sanırım içki satışlarına kısıtlama geldi ( Kısıtlama dediğim Benzinliklerde satışı yasaklandı ve gece 22:00 den sonra büfelerden satışı ) Millet ayaklandı ortalığı yaktı yıktı la devamında Gezi olayları çıktı millet sokaklara döküldü hükümeti devirmek için 2 BİRA İÇİN :)
Sen diyon Genelevler kapansın. İran' mı oluyoz Şehihat mı geliyor Laiklik elden gidiyor diyeTüm AKP yöneticilerini Taksim meydanında asarlar bu sefer... ( Sözde özgürlük ve demokrasi adına ) ALkolde ÖTV kalksın diye sabah akşam dua eden insanlar var bu ülkede.
Bunun adı Laikliğin çok çok yanlış yorumlanmasıdır, İslam’a bağlı kalınmamasının sebebi de (benim yorumum ile) bu tarz kişilerin olmasıdır, dini yanlış kullanan da özgürlük nedir bilmeyen de aynıdır benim nazarımda.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,744

Şunu söyleme isterim ki buradakiler belki yanlış düşünenler olabilir.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982

Alkolden vergi alınmasına bir şey demiyorum ancak alkolden aldığın vergi yüzdesini yatlara, katlara, mücevhere uygulasan o hükümetin başını yakarlar. Demem o ki, olan her zaman garibana olur sefasını zengin sürer. Müslüman veya değil, AKP'li veya değil fark etmez. Önce insanlık.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,773

Nigah masasında Kelimei Şahadet getirmenin anlamı?

Yani çevirisini biliyorum ama bu kelimeyi düşman birisini ele geçirdiğinde ona söyletmek amacı için söylendiğini düşünüyorum.
Eğer söylerse o da müslüman olur söylemezse kafir olur ve öldürülürdü düşünceme göre.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Alkolden vergi alınmasına bir şey demiyorum ancak alkolden aldığın vergi yüzdesini yatlara, katlara, mücevhere uygulasan o hükümetin başını yakarlar. Demem o ki, olan her zaman garibana olur sefasını zengin sürer. Müslüman veya değil, AKP'li veya değil fark etmez. Önce insanlık.
Sınıf farkları olduğu surece hep olacağına inanıyorum ben, önce bir işçi ile bir doktoru eşit kilmalisinizdir fakat bundan önce eğitim ve ahlak seviyeleri eşit kılınmalıdır bu kişilerin, Cumhuriyet’in ilk 10-20 bu başarılmış ve ben yine olabileceğine inanıyorum, anlatılanı anlamak için çuvalla paraya değil beyine ihtiyaç var ve halkımızın büyük çoğunluğu aklını kullanmak isterse son derece zekice çalışkan olabileceğine inanıyorum.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Sınıf farkları olduğu surece hep olacağına inanıyorum ben, önce bir işçi ile bir doktoru eşit kilmalisinizdir fakat bundan önce eğitim ve ahlak seviyeleri eşit kılınmalıdır bu kişilerin, Cumhuriyet’in ilk 10-20 bu başarılmış ve ben yine olabileceğine inanıyorum, anlatılanı anlamak için çuvalla paraya değil beyine ihtiyaç var ve halkımızın büyük çoğunluğu aklını kullanmak isterse son derece zekice çalışkan olabileceğine inanıyorum.
Doktorun da cahil, işçinin de ileri görüşlü olabileceği düşüncesi oluşturulmadığı sürece kimliklere takılır kalırız. Sen solcusun, sen sağcısın, sen müslümansın, sen ateistsin kavgası yine bizi bitirir. Sen iyi birisin veya kötü birisin bitti.

Toprak Kokusu

⛓️
Reaksiyon puanı
6,033
Mobilde basılı tut, Pc’da mouse imlecini üzerine getir.
Nigah masasında Kelimei Şahadet getirmenin anlamı?

Yani çevirisini biliyorum ama bu kelimeyi düşman birisini ele geçirdiğinde ona söyletmek amacı için söylendiğini düşünüyorum.
Eğer söylerse o da müslüman olur söylemezse kafir olur ve öldürülürdü düşünceme göre.
kelimesi Şehadet sadece Müslüman olmak için dinini yenilemek icin de söylenir. dinini yenilemekten kastım sey
imanımizi tazelemek. tekrar " Allahtan başka ilah olmadığına..." diyerek imanımızı tazeliyoruz.
aklınızdaki soru işaretlerine cevsp olmadıysa.... söyleyebilrsiniz

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Şunu söyleme isterim ki buradakiler belki yanlış düşünenler olabilir.
Hocam burada ne demek istedin benim mesajımı alıntılayıp anlayamadım.

Bu söylem çok yanlış. Ve ucuz muhalefet söylemi...
Türkiye'de vergi sistemini İçki ve Sigara ve Telefondan alınan ÖTV döndürüyor neredeyse o kadar büyük payı var. Telefon değiştirme hızımız 1.5 yılın altındaydı bu dolar 6-7 TL bandına gelmeden önce alkol sigara tüketimini sen hesapla.
Yatkara katlara yakın zaten ek vergi getirildi hatırlarsan meclisten geçti bil bakalım Anayasa mahkemesine kim götürdü ? ( 15 milyar TL üstü satınmazı olanlara vergi yasası oldu CHP itiraz etti direk hükümette ordan para gelmeyince en kolay yolu seçip garibanın sırtına ÖTV'ye KDV'ye yüklüyor vergiyi.)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Hocam burada ne demek istedin benim mesajımı alıntılayıp anlayamadım.

Bu söylem çok yanlış. Ve ucuz muhalefet söylemi...
Türkiye'de vergi sistemini İçki ve Sigara ve Telefondan alınan ÖTV döndürüyor neredeyse o kadar büyük payı var. Telefon değiştirme hızımız 1.5 yılın altındaydı bu dolar 6-7 TL bandına gelmeden önce alkol sigara tüketimini sen hesapla.
Yatkara katlara yakın zaten ek vergi getirildi hatırlarsan meclisten geçti bil bakalım Anayasa mahkemesine kim götürdü ? ( 15 milyar TL üstü satınmazı olanlara vergi yasası oldu CHP itiraz etti direk hükümette ordan para gelmeyince en kolay yolu seçip garibanın sırtına ÖTV'ye KDV'ye yüklüyor vergiyi.)
Ben alkolden vergi alınmasın demedim ki zaten. Ancak gelir adaletsizliğini de artıran bir sistem olduğu da ortada. Ali Ağaoğlu gibilerinin milyon dolarlık vergilerine affı ben getirmedim maalesef. Neyse olay çok siyasete kayacak bu gidişle. O kısma gitmesini istemiyorum.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,773
İnsanları manevi taraftan rahatlattığı için inançlarına saygı duyarım.
Ama afedersiniz dini yenilemek için söylenen sözler yada en basit örneği Ölmüş bir insan için Fatiha suresi okuyorlar sanırım hiç alakası yok ölen insana. Fatihanın çevirisini okumuşum ölüyle yakından uzaktan alakası yok. Fatihanı okuyan kendine dua ediyor sanki

Edit. sadece bilgi almak amaçlı yazıyorum. Dinlerle uzaktan ve yakından ilişkimi kesmişim çoktan.

Toprak Kokusu

⛓️
Reaksiyon puanı
6,033
Ama afedersiniz dini yenilemek için söylenen sözler yada en basit örneği Ölmüş bir insan için Fatiha suresi okuyorlar sanırım hiç alakası yok ölen insana. Fatihanın çevirisini okumuşum ölüyle yakından uzaktan alakası yok. Fatihanı okuyan kendine dua ediyor sanki

Edit. sadece bilgi almak amaçlı yazıyorum. Dinlerle uzaktan ve yakından ilişkimi kesmişim çoktan.
Görüşünüze saygı duyuyorum... ??

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910

İslam inancında olen kişiye kabrine içi rahatlasın diye Kur-an’dan ayet okunur veya yaşamda okunan dualar okunur ve bilinen bir ayet olduğu için Fatiha çok fazla okunur, bir süre sonra bu bir gelenek haline gelmiştir ve olen kişiye inandığı kitaptan kıssalar okuma anlamı taşır özünde.

Toprak Kokusu

⛓️
Reaksiyon puanı
6,033
Herkesin inanc farklılıkları seçimleri farklı olabilir demi
kimse kimseyi yaptığı secimler yüzünden ne küçük görebilir ne de azarlayabilir.. neyin ne kadar doğru olduğunu ahirette göreceğiz zaten dünyada kimseyi yargılamak bize düşmez
Herkes kendi seçimini yapacak kadar özgür olsa da kimsede başkalarınin seçimlerini yargılayacak hak yoktur bence

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Ali Ağaoğlu gibilerinin milyon dolarlık vergilerine affı ben getirmedim maalesef. Neyse olay çok siyasete kayacak bu gidişle. O kısma gitmesini istemiyorum.
Konu siyasete kayacak evet belki ama alakasız konuları araya karıştırıyorsun.
Vergi affı ne alaka şimdi ? Vergi mantiken devletin bir iş sonucunda o firmadan kârından istediği pay.
Aynı kulüplerede oldu batma noktasına gelen çoğu firmayada oldu. Devlet hayali bir paradan vaz geçmesi gibi birşey vergi affında adam kar edememiş ki vergi versin batmış devlette tepesine binerse fabrikayı kapatım gidecek veya şirketi daha beter olacak. Ne yapsındı devlet inat edip 15-20 yıldır milyonlarca TL vergi vermiş bu firmaları külüpleri banane kardeşim satın taşınmazlarınızı borç çekin ödeyin vergimide diyebilirdi ( Binlerce insan işsiz kalır adamlar ülkeye kızar parasını çeker ve bir daha Türkiye'ye yatırım yapmazdı veya külüpler vergi borcu ödeyecek diye Avrupadan men olurdu sizinde istediğiniz bu galiba =? )

Black Room

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Neymiş, genelevler kapatılırsa tecavüz oranı artarmış. Yahu üç günlük dünyada pis uçkurlarına sahip çıkmayacak insanlar hapislerde çürüsün gitsin daha iyi zaten. Aaa, unuttum ama bizim adalet sistemimiz tecavüzlere ceza vermiyordu değil mi!!!
aaaa! Deme böyle bak geliyo silivri ha

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Vergi affı ne alaka şimdi ? Vergi mantiken devletin bir iş sonucunda o firmadan kârından istediği pay.
Aynı kulüplerede oldu batma noktasına gelen çoğu firmayada oldu. Devlet hayali bir paradan vaz geçmesi gibi birşey vergi affında adam kar edememiş ki vergi versin batmış devlette tepesine binerse fabrikayı kapatım gidecek veya şirketi daha beter olacak. Ne yapsındı devlet inat edip 15-20 yıldır milyonlarca TL vergi vermiş bu firmaları külüpleri banane kardeşim satın taşınmazlarınızı borç çekin ödeyin vergimide diyebilirdi ( Binlerce insan işsiz kalır adamlar ülkeye kızar parasını çeker ve bir daha Türkiye'ye yatırım yapmazdı veya külüpler vergi borcu ödeyecek diye Avrupadan men olurdu sizinde istediğiniz bu galiba =? )
Yabancı yatırıma karşı değilim fakat neden bizim yerli yatırımcılarımızdan çok yabancı yatırımcımız var bunu da açıklarsanız?
Vergi affı neden zengine olurken fakire olmuyor bunu da açıklayın?
O savunmuş olduğunuz kişi hayatına çok rahat devam ediyorken neden gariban emekçi açlıktan kendine yakıyor?

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Yahu abi benim kafama birşey dank etmiyor.
Müslümanlar diyorlar Hiçkimse İslamı bölemez ama araştırırsanız 4 yada 5 farklı Kuran olduğunu bulursunuz. Kim böldü islamı yaha hangisi doğru

4,5 farklı Kur'an ı Kerim yoktur.Siz İncil veya Tevratla karıştırıyorsunuz sanırım.Kur'an ı Kerim tektir.Allah'ın korumasında ve kıyamete kadar tek kalacaktır.Tahrif edilmemiştir.Mezheplerden bahsediyorsanız o ayrı bir konu. Aslında hak mezhep imamları ve mezhepler ayrı bir yol değildir hepsi aynı kapıya çıkar ancak insanların ayrıştırmak için uğraştığı doğru bu da İslam'ı yanlış kaynaklardan öğrenmeye bağlı. Bütün sorunlarımızında bu nedenle olduğunu düşünüyorum. Maalesef tembeliz.Dinimizi sağdan soldan duyuyoruz her duyduğumuzu doğru olarak alıyoruz araştırmaya da çok lüzum duymuyoruz ve nasıl olsa ölmeyecekmişiz gibide yaşıyoruz.Şu günlerde insanlar biraz olsun ölümün geleceğine inanmaya başladı ve bu vakitlerini İnşallah öğrenmeyle harcarlar.

Toprak Kokusu

⛓️
Reaksiyon puanı
6,033
Peki gerçekten öyle miyiz Müslüman miyiz
İslami kabul eden Herkes kendi ameli kadar Müslüman
İslami kabul etmeyenlerde kendi görüşlerinde....

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Kulüplerin durumu farklı. En temelde gelir-kazanç durumu UEFA tarafından denetleniyor. Dediğim af ile kulüp konusunun hiçbir benzer yanı yok. O kısımda devletin yardım ettiği olay borcun yıllara yayılması. Devlet diyor ki, sen borçlu kalma gel ben sana borç vereyim. Bana daha uzun vadede öde ama normalde ödemen gerekenden daha fazlasını öde. Dediğim olay ise böyle değil. Milyon dolarlık arabada gezen adamlara ceza kesilmemesinden bahsediyorum ben.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Yabancı yatırıma karşı değilim fakat neden bizim yerli yatırımcılarımızdan çok yabancı yatırımcımız var bunu da açıklarsanız?
Vergi affı neden zengine olurken fakire olmuyor bunu da açıklayın?
O savunmuş olduğunuz kişi hayatına çok rahat devam ediyorken neden gariban emekçi açlıktan kendine yakıyor?
Çok alakasız birşey olmuş yabancı yatırımcı dedimi dünyada kaç yüz tane ülke var hepsini zengi ayrı tabi ki Türk'ten çok yabancı yatırımcı olur. Yatırım konusunda benim gözümde yerlisi yabancısı olmaz. Türkiye'ye fabrika açsın katmadeğer üreten işyeri açsın İster Katar'lı olsun isterse Amerika'lı hiç fark etmez.
Ali Ağaoğlunu ben günağım kadar sevmem sonradan görme birisidir ama ne yazık ki onun batması sana bana devlete gram fayda sağlamaz ne yazık ki :( ( Keşke ülke iyi durumda olsa ve bunun gibileri batsa )
2. soruna gelirsen haberleri ve siyaseti hiç takip etmiyon galiba. ( Bak gazecesini hiç sevmememe rağmen sözcüden kaynak vereyim sana )
Cumhuriyet tarihinde 34 kere vergi affı veya düzenlemesi olmuş bunun 10 tanesi AKP hükümeti döneminde.
Gerek faiz silme vade uzatma borç düzenleme ne ararsan yapıyor 2 senede bir.