Kullandığınız telefonun artı ve eksi yönleri nelerdir ?

Bu konuyu okuyanlar

rovou

Alperen Karaoğlu
Reaksiyon puanı
73
Redmi Note 8 kullanıyorum.

+ Yönleri
F/P'ı yüksek.
Performansı segmentine göre çok iyi.
Bataryası çok iyi, yoğun kullanımda 1.5, normal kullanımda 2 gün rahat gidiyor.
Parmak izi çok hızlı.
MIUI çok stabil.
Tam ekran kullanım modu çok stabil ve güzel.
Fotoğraf performansı siyatına göre çok çok iyi.
Bundan önceki telefonum Mi 4'tü, onu bırakalı 1 ay oldu. kısacası 6 yıldır MIUI kullanıyorum ve stabilliğin yanında Güncelleme desteği fazla Xiaomi nin. Eski telefonumda 5 büyük Android güncellemesi almıştım.

- Yönleri
Amoled ekrana sahip değil( fiyatı ve özellikler düşünülünce bu fiyatta olması biraz zor )
Telefon kılıfsız halde kullanılırsa arka tarafta bir kamera dağı ortaya çıkıyor. Spigen kılıf kullanıyorum, çıkıntıyı hissetmiyorum

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,767

+ Yönleri
F/P'ı yüksek.
Parmak izi çok hızlı.
MIUI çok stabil.
Bundan önceki telefonum Mi 4'tü, onu bırakalı 1 ay oldu. kısacası 6 yıldır MIUI kullanıyorum ve stabilliğin yanında Güncelleme desteği fazla Xiaomi nin. Eski telefonumda 5 büyük Android güncellemesi almıştım.

- Yönleri
Amoled ekrana sahip değil( fiyatı ve özellikler düşünülünce bu fiyatta olması biraz zor )
Telefon kılıfsız halde kullanılırsa arka tarafta bir kamera dağı ortaya çıkıyor. Spigen kılıf kullanıyorum, çıkıntıyı hissetmiyorum
Telefonu kılıflada kullanlnca kılıf ve telefonun arka camının arasına toz kaçarsa vay o camın haline. Aşırı derecede toza dayanıksız cam. Samsung A50 filanda öyle.
ne kadar arka tarafı camlı telefon varya aynı olay. Kılıf içindeki toz camı hurda yapıyor

rovou

Alperen Karaoğlu
Reaksiyon puanı
73
Telefonu kılıflada kullanlnca kılıf ve telefonun arka camının arasına toz kaçarsa vay o camın haline. Aşırı derecede toza dayanıksız cam. Samsung A50 filanda öyle.
ne kadar arka tarafı camlı telefon varya aynı olay. Kılıf içindeki toz camı hurda yapıyor

Hocam Spigen kullanıyorum, içine hiçbir şekilde toz girmiyor. Ayrıca günde 1 kez kılıftan çıkartıp gözlük bezi ile siliyorum telefonu, belki ondan dolayı temiz hala arkası.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,767
Hocam Spigen kullanıyorum, içine hiçbir şekilde toz girmiyor. Ayrıca günde 1 kez kılıftan çıkartıp gözlük bezi ile siliyorum telefonu, belki ondan dolayı temiz hala arkası.
Her gün yapmaktan sıkılacaksın. Bir gün de bakacaksın ki Nokta gibi şey var arka camın kenarında için içini yiyecek.
Telefon seçimi günlük kullanımın nasıl olacak diye ona göre seçilmelidir.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Lenovo moto z
Tek artısı ince olması

Eksisi çok çünkü bozuldu stabil çalışmıyor ve eskidi 2016 model

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,767
Oppo reno kullanan yokmu

rovou

Alperen Karaoğlu
Reaksiyon puanı
73
Her gün yapmaktan sıkılacaksın. Bir gün de bakacaksın ki Nokta gibi şey var arka camın kenarında için içini yiyecek.
Telefon seçimi günlük kullanımın nasıl olacak diye ona göre seçilmelidir.
Vallaha hocam ben o konuda biraz takıntılıyım. Mi 4'üm vardı 1 ay önceye kadar, 2014'ten beri sürekli her gün siliyordum, her gün değilde neredeyse her gün desem yeridir. Hadi sileyim telefonu değil de, telefon elimdeyken kılıfla oynarken istemsizce kılıfı çıkartıp kıyafetimle yada bezle siliyorum. İstemesemde yapıyorum bunu :tearsofjoy:

Bu arada Mi 4 tank gibi telefonu ya. Hala çalışıyor, ekranını kırmasaydım 2,5 - 3 sene daha kullanacaktım.

TRTURKEYTR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,380
XIAOMI Mİ9T
ARTI YÖNLERİ
tam ekran tasarımı
Ekran kasa oranı
AMOLED ekranı
Batarya performansı
Sony sensörüne sahip bir kamerası var ön ve arka kamerası sınıfına göre çok iyi
SD730'un performansı ve optimizasyonu
EKSİ YÖNLERİ
Stereo hoparlörü yok
NFC yok
IP68 sertifikası yok
OIS yok ( bu benim için önemli bir şey değil ama artık standart bir hale gelmeli)
sattığım zaman zarara girecem
Mesaj otomatik birleştirildi:

ekran parası adamı borca sokar evi arabayı sattırır :)

o telefonun parmak izi okuyucusunun yeri çok sakat bir yerde neyseki S9 serisinde kameranın altına koymayı akıl edebilmişler
Mi 9T'de NFC var.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,767
Vallaha hocam ben o konuda biraz takıntılıyım. Mi 4'üm vardı 1 ay önceye kadar, 2014'ten beri sürekli her gün siliyordum, her gün değilde neredeyse her gün desem yeridir. Hadi sileyim telefonu değil de, telefon elimdeyken kılıfla oynarken istemsizce kılıfı çıkartıp kıyafetimle yada bezle siliyorum. İstemesemde yapıyorum bunu :tearsofjoy:

Bu arada Mi 4 tank gibi telefonu ya. Hala çalışıyor, ekranını kırmasaydım 2,5 - 3 sene daha kullanacaktım.
Şeffaf kılıf değilse ince bir bez koyabilirsin kılıfla telefon arasına.
Yoksa toz noktacıklarının gülümsemesini görürsün :D

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547

+ Yönleri
F/P'ı yüksek.
Parmak izi çok hızlı.
MIUI çok stabil.

- Yönleri
Bende babamı 5s'ten bu telefona geçirecem kartına 1700 tl limit gelsin zaten direk alacak diyaliz hastası gibi prize bağlı olarak kullanıyor gördükçe ben sinirleniyorum çünkü bende 5 yıl 5s kullandım telefonu duvara fırlatma noktasına geldim

Mi 9T'de NFC var.
cidden mi ?
ben hiç görmedim epey'e baktım görmedim ayarlara girdim orada da karşıma çıkmadı neyse ablamdan geri alayım şu telefonu NFC özelliğini test edecem

TRTURKEYTR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,380
Bende babamı 5s'ten bu telefona geçirecem kartına 1700 tl limit gelsin zaten direk alacak diyaliz hastası gibi prize bağlı olarak kullanıyor gördükçe ben sinirleniyorum çünkü bende 5 yıl 5s kullandım telefonu duvara fırlatma noktasına geldim

cidden mi ?
ben hiç görmedim epey'e baktım görmedim ayarlara girdim orada da karşıma çıkmadı neyse ablamdan geri alayım şu telefonu NFC özelliğini test edecem

IMG_20200328_030045.jpg

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Anladım siz yenisiniz Android de. Genede teşekkür ederim. :)
aslında bakarsan ben 2012'de akıllı telefon macerama Android ile başladım
Kötü bir Android deneyimim oldu çünkü ilk Android telefonum galaxy mini 2 idi ve isteğimin dışında alınan bir telefondu ben aslında Ace 2 istiyordum aslında biraz daha araştırma yapsaydım daha iyi bir telefon bulabilirdim fakat o zamanlar telefon konusunda şimdiki kadar bilgili değildim Android'i Samsung'tan ibaret zanneden andavallardan biriydim
Babam gitmiş turkcell'den taksit ile galaxy mini 2 almış sürpriz yapmak istemiş ama istediğim telefon bu değildi çünkü bildiğin bana giriş seviyesi bir telefon almış ekran desen 4s'ten daha küçük ön kamera yok arka kamera flashı bile yok ram 256 mb android sürümü ise 2.3 chrome'u bile indiremiyorsun çünkü sürüm uyumlu değil o telefonu da 5-6 ay kullanabildim çünkü bu süreden sonra donmalar kasmalar başladı oyun olarak ise jetpack joyride angry birds temple run gibi oyunları açıyordu 3.2 inçlik ekranda da zevk vermiyordu zaten 4.1 jelly bean güncellemesini vermedi o günden sonra Samsung'tan ve Android'ten nefret ettim
O telefon yüzünden Android'ten soğudum neyse 2019 yılına girdik üyelerden biri bana RN7 önerdi Google'dan görsellerine baktım o an İPhone'dan soğudum sonra psikopat gibi 9 ay araştırma yap Mİ9T'nin fiyatının düşmesini bekle ablamı yalvar yakar zar zor ikna ederek Mİ9T'ye geçtim ve Android'i bana Xiaomi sevdirdi
bu arada benim kullandığım en adam akıllı telefon 5s idi o telefonu da sırf IOS için babama aldırdım değdi de ama son 2 sene benim için işkence oldu çok şükür kurtuldum
5s'ten sonra 7 ve XS kullanmak isterdim fakat şartlar izin vermedi ve yeni bir telefona geçmek benim için çok sancılı bir süreç oldu
Buraya yazıyorum Android kullanırsam Xiaomi ve OnePlus'tan giderim Samsung'u bedava verseler kullanmam şimdi bana giriş seviyesi telefon alırsan tabi soğursun diyeceksiniz haklısınız fakat ben yukarıda yazdım bir zahmet okuyun

vay anasını orada mıymış 2 aydır kullanmıyorum unutmuşum ya :)

Çağrı Çakı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Herkes kullandığı telefonun + ve - yönünü yazabilir mi?
Samsung m10

Tek sıkıntısı ekran renkleri biraz soluk gibi amoled gibi canlı değil
Ama parmak izi yok gerekli diyorsan sen bilirsin bence çok gerekli değil yüz tanıması gayet hızlı
Hoparlör kalitesi çok iyi
Kamera çok iyi gece biraz kötü
Kullanımına göre biraz depolama sıkıntısı çekebilirsin ama hafıza kartıyla desteklersen sıkıntı kalmaz
Ben memnunum fiyatına göre baya iyi

Metin_Aslantürk

Müdavim
Reaksiyon puanı
660
XIAOMI Mİ9T
ARTI YÖNLERİ
tam ekran tasarımı
Ekran kasa oranı
AMOLED ekranı
Batarya performansı
Sony sensörüne sahip bir kamerası var ön ve arka kamerası sınıfına göre çok iyi
SD730'un performansı ve optimizasyonu
EKSİ YÖNLERİ
Stereo hoparlörü yok
NFC yok
IP68 sertifikası yok
OIS yok ( bu benim için önemli bir şey değil ama artık standart bir hale gelmeli)
sattığım zaman zarara girecem

ekran parası adamı borca sokar evi arabayı sattırır :)

o telefonun parmak izi okuyucusunun yeri çok sakat bir yerde neyseki S9 serisinde kameranın altına koymayı akıl edebilmişler
Adama evini sattırıcan kanka Adamı iflasa sürüklüyorsun...

Sarıca_46

Asistan
Reaksiyon puanı
68
Honor 10 lite :
+ ;
- fiyatına göre hızlı bir telefon
- ekran kasa oranı yüksek
- tasarımı güzel
- Hoparlör sesi gayet yüksek
- ön kamera ( hatta arka kameradan bile güzel çekiyor diyebilirim 24 mp :) )
- arka kamera

- ;
- ram yetersiz ( 3 gb )
- hayalet ekran oldu ( ekran teknolojisi ıps )
- çerçevesi ve arka tarafı çok kolay çiziliyor. nerdeyse kılıfsız kullanmadığım halde çerçeve bölümünde nasıl olduğunu bilmediğim çizikler var :)

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
iPhone 6S Plus:
İyi yönleri:
-Kullanılan malzeme dayanıklı
-Cihaz yaşına aldırmadan çıktığı yıla ve ikinci el fiyatına göre iyi bir performans sergiliyor
-Üzerindeki yazılım kararlı ve güncel
-Markasının (Apple) güncel cihazlarında standart olarak gelen teknolojileri de vazgeçilen fakat işlevsel olan teknolojileri de bünyesinde barındırıyor olması (3D Touch ve 3.5 mm Jack örneğin)
Beğenmediğim yönleri:
-Karanlıkta ön kamera ile çektiğiniz fotoğraflar CRT'nin dibine girmiş gibi çıkıyor
-Hızlı şarj neden yok?
-Renk kombinasyonu çok daha iyi olabilirmiş (siyah ekrana gri kasa)
-Panel Teknolojisi (bu benim OLED paneli çok sevdiğimden de gözüme batıyor olabilir, gündüz fark etmiyor olsam da gece telefonu ve tableti aldığımda gördüğüm siyah arasında dağlar kadar fark var ve o yıllarda çıkan birçok üst sınıf cihazda Super AMOLED kullanılıyor)

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Galaxy Note 7
+Günümüzde hala oldukça hızlı bir cihaz. İlk günki gibi çalışıyor.
+Sağlam yapısı var. Kaç kere düştü bana mısın demiyor.
+Hala yazılım desteği alıyor.
+Kablosuz hızlı şarjın hayrını çok gördüm.
+Samsung telefonlarda fiziksel tuş ile gelen son telefon, ben de fiziksel tuşu çok seviyorum.

Eksileri:
-Patlıyor.
-Şu an 4. kalemi kullanıyorum.
-Kameralar benden uzak Allah'a yakın olsun.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Bende öyleyim ihtiyacım vardı ve aldım. A10 Stok ROM ile kaç yıl taşır(32 bit ROM)? Ben buna Android 10 64 bit ROM bulursam kurmayı planlıyorum. Google 2021 de 32 bit oyunları vs. kaldıracakmış çünkü.
Önce yazılan yazıları okuyayım dedim ve denk geldim, eski telefonum olan GM 4G'de 32 Bit ROM ile geliyordu 64 Bit işlemciye sahip olmasına rağmen ve 64 Bit ROM yükleyebilmek için Modem'i de Kernel'i de değiştirmem gerekti, sizin cihazınızda da aynı şeyleri değiştirmeniz gerekecektir eğer cihazın üzerindeki Kernel'de 32 bit ise.
FE'mi düz Note 7'mi?

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Adama evini sattırıcan kanka Adamı iflasa sürüklüyorsun...
Yok be knk ben sürüklemiyorum Samsung sürüklüyor Kaan Arlı SDN ofis içi videolarında ekran bir kırılsa evi arabayı sattırır adamı borca sokar dedi harbiden öyle çünkü kavisli bir ekranı var yere düşerse 1200 tl ekran parasını kitliyorlar

Samsung m10

Tek sıkıntısı ekran renkleri biraz soluk gibi amoled gibi canlı değil
Ama parmak izi yok gerekli diyorsan sen bilirsin bence çok gerekli değil yüz tanıması gayet hızlı
Hoparlör kalitesi çok iyi
Kamera çok iyi gece biraz kötü
Kullanımına göre biraz depolama sıkıntısı çekebilirsin ama hafıza kartıyla desteklersen sıkıntı kalmaz
Ben memnunum fiyatına göre baya iyi
eksi yönlerine type-c girişi yok yazmayı unutmuşsun

Çağrı Çakı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Yok be knk ben sürüklemiyorum Samsung sürüklüyor Kaan Arlı SDN ofis içi videolarında ekran bir kırılsa evi arabayı sattırır adamı borca sokar dedi harbiden öyle çünkü kavisli bir ekranı var yere düşerse 1200 tl ekran parasını kitliyorlar

eksi yönlerine type-c girişi yok yazmayı unutmuşsun
Type c benim için fazla önem taşımadığı için unutmuşum

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Önce yazılan yazıları okuyayım dedim ve denk geldim, eski telefonum olan GM 4G'de 32 Bit ROM ile geliyordu 64 Bit işlemciye sahip olmasına rağmen ve 64 Bit ROM yükleyebilmek için Modem'i de Kernel'i de değiştirmem gerekti, sizin cihazınızda da aynı şeyleri değiştirmeniz gerekecektir eğer cihazın üzerindeki Kernel'de 32 bit ise.

FE'mi düz Note 7'mi?
FE tabii ki de. İroni yaptım patlıyor derken :).

Çağlar Ç.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
32
Cihaz: Apple İphone 11

Negatif yönler,
- Günlük kullanımda hiçbir sorun yaşatmamasına rağmen, bu segmentte ekranı daha iyi olabilirdi.
- Tasarım. Tamam şık eyvallah, fakat kaba, büyük.
- Kullandıktan sonra gözünüz alışsa da, ekran kasa oranı içinde bulunduğumuz dönemin gerisinde.
Pozitif yönler,
- Yazılım, yazılım, yazılım. ( İos )
- Bak buraya dikkat, kamera muhteşem!
- Kullanıma göre değişse de, batarya bir günü rahatlıkla çıkartıp ikinci günün son demlerine kadar idare ediyor.
- Apple ekosistemi. Saatiniz, varsa ipad'niz, varsa mac'niz hepsi mükemmel bir uyum içinde çalışabiliyor.
- Her ne kadar kutunun içinden çıkmasa da, Apple'n desteklediği PD sertifikasına sahip hızlı şarj adaptörleriyle şarj ettiğimizde inanılmaz hızlı dolum imkanı.
- Güvenlik(!)

Nixc0r

Forumgezer
Emektar
Reaksiyon puanı
15,309
Herkes kullandığı telefonun + ve - yönünü yazabilir mi?
+ yönü yok
- yönleri
çok yavaş
instegrama 30 dkda giriyo
açılması yarım saat
bataryası bozuk
şarj zor alıyo
çok ufak da olsa düşünce kapanıyo
ekran donup duruyo
biri arayınca açmam 30 saniye alıyo
ses giriş çıkışları iyi değil
hiç bir oyun oynanmıyo yılan oyunu bile
şarjı 100 ken aç kapa yapınca 30 kadar düşüyo
kısacası bir çöpü kullanıyorum

Froseth

Müdavim
Reaksiyon puanı
836
Samsung A70
Artıları
-Ekranı kaliteli ve büyük.
-Bataryası çok uzun süre götürüyor.
-Kamerası GCam ile birlikte çok iyi çekiyor.
-Tasarımı güzel.
Eksileri
En kötü grafikli oyunu bile oynatmıyor.
Video çekerken çok kötü çekiyor arada siyah beyaz oluyor.
Ön kamerada pastel boyayla çizilmiş gibi çekiyor.

Sadece arka kameradan arada fotoğraf çekerim, dizi, film izlerim, bataryası iyi olsun derseniz alınır ama o fiyata çok daha iyi telefonlar var mecburiyetten aldım.

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Cihaz: Apple İphone 11

Negatif yönler,
- Günlük kullanımda hiçbir sorun yaşatmamasına rağmen, bu segmentte ekranı daha iyi olabilirdi.
- Tasarım. Tamam şık eyvallah, fakat kaba, büyük.
- Kullandıktan sonra gözünüz alışsa da, ekran kasa oranı içinde bulunduğumuz dönemin gerisinde.
Pozitif yönler,
- Yazılım, yazılım, yazılım. ( İos )
- Bak buraya dikkat, kamera muhteşem!
- Kullanıma göre değişse de, batarya bir günü rahatlıkla çıkartıp ikinci günün son demlerine kadar idare ediyor.
- Apple ekosistemi. Saatiniz, varsa ipad'niz, varsa mac'niz hepsi mükemmel bir uyum içinde çalışabiliyor.
- Her ne kadar kutunun içinden çıkmasa da, Apple'n desteklediği PD sertifikasına sahip hızlı şarj adaptörleriyle şarj ettiğimizde inanılmaz hızlı dolum imkanı.
- Güvenlik(!)
Pozitif yönlere 2.el değeri yazmayı unuttun sattığın zaman zarara girmeyeceksin

Type c benim için fazla önem taşımadığı için unutmuşum
type-c artık standart bir hale gelmeli diye düşünüyorum 2020 yılındayız mübarek micro usb nedir ?
çift taraflı olması daha hızlı veri aktarımı ve hızlı şarj özellikleri için type-c artık bir ihtiyac haline geldi ben telefon almadan önce type-c girişi olup olmadığına bakarım

Kuntörcü

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Gm discovery elite
ARTI YÖNLERİ :
5 yıldan sonra çalışıyor olması
EKSİ YÖNLERİ
Geriye kalan herşey

Çağrı Çakı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Pozitif yönlere 2.el değeri yazmayı unuttun sattığın zaman zarara girmeyeceksin

type-c artık standart bir hale gelmeli diye düşünüyorum 2020 yılındayız mübarek micro usb nedir ?
çift taraflı olması daha hızlı veri aktarımı ve hızlı şarj özellikleri için type-c artık bir ihtiyac haline geldi ben telefon almadan önce type-c girişi olup olmadığına bakarım
Telefonda hızlı şarj desteği yok zaten ama gayet hızlı şarj oluyor ve 1 günden fazla dayanıyor

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Telefonda hızlı şarj desteği yok zaten ama gayet hızlı şarj oluyor ve 1 günden fazla dayanıyor
Micro usb girişini hiç sevmiyorum çünkü çift taraflı takamıyorsun ve ters taktığın zaman sokete zarar verme olasılığı artıyor bu yüzden Type-C adamın dibidir zaten artık kablosuz kulaklıklar da type-c'ye geçti yavas yavas standart hale geliyor

ardabasqann

Asistan
Reaksiyon puanı
39
+ yönü yok
- yönleri
çok yavaş
instegrama 30 dkda giriyo
açılması yarım saat
bataryası bozuk
şarj zor alıyo
çok ufak da olsa düşünce kapanıyo