[COVID-19] Yeni Koronavirüs Hakkında (Sürekli Güncel)

Bu konuyu okuyanlar

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Arkadaşlar şuan çin de olan hong kong bölgesinide geçmiş durumdayız.

1584566918367.png

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Arkadaşlar şuan çin de olan hong kong bölgesinide geçmiş durumdayız.

Ekli dosyayı görüntüle 90143
Vakalar ve hayatını kaybedenlerin sayısının tamamına yakını yurt dışından gelen vatandaşlarımıza ait olmalı. Bu açıdan olağan bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

Durumu kritik olanlar da varmış umarım bu sayı fazla değildir. Allah onlara acil şifalar versin, bizlere de sabır.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Vakalar ve hayatını kaybedenlerin sayısının tamamına yakını yurt dışından gelen vatandaşlarımıza ait olmalı. Bu açıdan olağan bir gelişme olarak değerlendirilebilir.
Aslında bakan olunla ilgili bir şey de söylemiyor artık. İlk başlarda vakalar birbiri ile bağlantılı, diyordu. Sayı bayağı artınca onu da kesti. Bence bağlantı falan kalmamıştır. Yoksa bağlantılı diye belirtildi.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Aslında bakan olunla ilgili bir şey de söylemiyor artık. İlk başlarda vakalar birbiri ile bağlantılı, diyordu. Sayı bayağı artınca onu da kesti. Bence bağlantı falan kalmamıştır. Yoksa bağlantılı diye belirtildi.
Umre ve Avrupa'dan gelenler on binin üzerinde, bunlar şu an yurtlarda karantinada, 14 gün sonra da COVID-19 belirtisi gözlemlenmeyenler muhtemelen evlerinde devam edecekler; görülen vakalar çoğunlukla bu kafilelerden olmalı, hatta tamamına yakını da olabilir. Çünkü bu süreçten çok öncesinde havaalanlarında termal kameralarla vücut ısısı ölçme işlemlerine başlanmıştı. Ki bu taramalar DSÖ verilerine göre %85'e yakınını tespit etmede etkili bir yöntem olarak değerlendirilmiş. Yurt dışı, yurt içinden daha riskli.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Aşağıda bağlantısını paylaştığım haberi okumanızı tavsiye ederim. Benim en çok dikkatimi çeken şey şu oldu:

"Güney Kore hükümeti Covid-19 benzeri virüs taşıyan kişilerin cep telefonu, kredi kartı ve diğer bilgilerini yüklediği bir uygulama geliştirdi. Söz konusu uygulama sosyal medya üzerinde paylaşılarak, halk uyarılıyor. Bu bilgi sayesinde testi pozitif çıkanlarla temas yaşayanlar haberdar ediliyor."
Bence çok güzel bir uygulama.

TRTURKEYTR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,380
Fahrettin Koca tarafında atılan tweete göre: Toplam hasta sayısı 359'a, ölü sayısı ise 4'e çıktı.

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
İnsan artık bu konuda konuşacak bir şey bulamıyor. Biz tedbirimizi aldık, elimizden geleni yapıyoruz ailece. Gerisini Allah bilir diyebiliyorum sadece.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Abov hasta sayısı 359 olmuş. Bu gidişle İtalya'yı geçeriz biz.

Bizimkiler İngiltere'nin sürü bağışıklık planını uygulayacaklar galiba. Ne vakanın yaşandığı il söyleniyor ne il bazında karantina var ne de sokağa çıkma yasağı tarzı bir önlem alınıyor.

Bu şekilde virüsün yayılmasını nasıl engellemeyi düşünüyorlar acaba?

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Meclis'te eski Kara Kuvvetleri Komutanı 79 yaşındaki Aytaç Yalman'ın vefatı ile ilgili konuşuyor NTV 19.03.2020 - 16:59

"4 gün önce bizim eski GATA denilen hastanemize müracaat ediliyor. Gelir gelmez entübe ediliyor. Daha önce KOAH tanısı ile takip edilen bir hasta. Yaklaşık 6 saat sonra EX kabul ediliyor. O dönemde yapılan test negatif çıkıyor. Klinik bulgusu KOAH olmasına rağmen şüpheli olabilir düşüncesiyle çevresi taranıyor orduevi dahil olmak üzere. Eşi dahil olmak üzere herkes taranıyor. Eşi dahil pozitif çıkanlar oldu dün. Böyle bir vakada başta negatif sonra pozitif olabilir mi? Olabilir. Biz bunu yeni tanıyoruz. Başta pozitif olup yine yoğun bakım şartlarında yatan halen 3 gün sonra negatif olan 7 gün sonra pozitif olan vakamız da var. Pencere dönemi olduğu söyleniyor. Eşi ve yakınlarında pozitif çıkması nedeniyle de hekim arkadaşlar bunu corona virüs olabilir şeklinde yorumladılar. Bu anlamda hayatını kaybeden vaka sayımız 3 kişi olmuş oldu.''

Yapılan testler geliştirilemiyor mu, daha tutarlı sonuçlar veren test hiç yok mu?

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Arada güzel şeyler olsun değil mi? ?

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Mobil uygulama kullanmayanlar da web tarayıcısından e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi'ne giriş yaparak daha önceden yaptırmış olduğu koronavirüs test sonuçlarına bakabilirler.

Kararsız23

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,124
Dünya genelinde ölü sayısı 10.000 geçti. Ayrıca öldürme oranı %3 değil, %10. Ölüm oranını hesaplamak için ölümleri "sonuçlanan vakalara" bölmemiz lazım. %3 ölümlerin tüm vakalara bölünmesiyle bulunmuş bir sonuç ve ne yazık ki doğru değil.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Fuat Oktay (Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı): Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleriyle; ülkemize yönelik uçuşları durdurulan İngiltere, İrlanda, İsviçre, Polonya, İtalya, Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde geçici olarak bulunan ve ülkemize dönmek isteyen öğrencilerimizin 21 Mart 2020 Cumartesi günü yerel saatle 17:00’ye kadar bulundukları ülkelerdeki diplomatik temsilciliklerimize başvurmaları halinde, planlanan süre içinde dönüşleri gerçekleştirilecektir. Vatandaşlarımızın yurda dönüşlerini Dışişleri, İçişleri, Sağlık, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıklarımızla koordinasyon halinde THY ile sağlayacak ve Bilim Kurulu’nun tedbirleri kapsamında 14 gün karantina altında tutacağız.

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
memleketten haber aldım akşam, ihtiyarlar kol geziyormuş çarşıda. akbil de bedava.

arkadaş biz sizin için eve kapandık, siz cirit atıyorsunuz, ne biçim iş bu?

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
memleketten haber aldım akşam, ihtiyarlar kol geziyormuş çarşıda. akbil de bedava.

arkadaş biz sizin için eve kapandık, siz cirit atıyorsunuz, ne biçim iş bu?
Aynen öyle hocam, öğlenden itibaren akşam üzerine kadar Edirne; Saraçlar Caddesi olarak bildiğimiz merkeze giden tüm dayıları, amcaları gördüm.
Biz onlar için korunurken aslında tüm taşıyıcıların onların olduğunu bilmek üzücü.

Amcam senin ne işin var çarşıda git otur evinde, ellerini arkasına bağlamış bakına bakına gidiyor..

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
Bugün bir Keçiören'in çarşısına çıktım, 10 dükkan varsa 1 tanesi açıktı. Sokakta insan kaynarken şimdi incin top atıyor.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Aynen öyle hocam, öğlenden itibaren akşam üzerine kadar Edirne; Saraçlar Caddesi olarak bildiğimiz merkeze giden tüm dayıları, amcaları gördüm.
Biz onlar için korunurken aslında tüm taşıyıcıların onların olduğunu bilmek üzücü.

Amcam senin ne işin var çarşıda git otur evinde, ellerini arkasına bağlamış bakına bakına gidiyor..

ben olayın patlak verdiği zamanlarda anne babamla görüştüm, asla dışarı çıkmamalarını söyledim (peder hem kalp hastası hem yüksek tansiyon, 1. derece risk gurubunda yani)

bütün ev ihtiyaçlarını da kargo ile gönderiyorum siparişle. dışarı çıkmamaları için sürekli arayıp telkin ediyorum.

bu diğer amcaları uyaran yok mu?

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
Olması gereken bence. Eğer sokaklara çıkarsak bulaştırma ve taşıma riskimiz bir o kadar artacak.
Şu an dersim yok ama, inanın ilk vakadan beri her allah'ın sabahı o metroya binmekten tiksinirdim. Hapşıranı, aksırası, tıksıranı her türlüsü var ya.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Şu an dersim yok ama, inanın ilk vakadan beri her allah'ın sabahı o metroya binmekten tiksinirdim. Hapşıranı, aksırası, tıksıranı her türlüsü var ya.
Moralimizi yüksek tutuyoruz ki, bağışıklık sistemimizi ele geçirmesin. Stres, korku vb. gibi etkiler ile bağışıklık sistemini düşürmüyoruz. En büyük askerimiz bağışıklık sistemimiz unutmayın..

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
Moralimizi yüksek tutuyoruz ki, bağışıklık sistemimizi ele geçirmesin. Stres, korku vb. gibi etkiler ile bağışıklık sistemini düşürmüyoruz. En büyük askerimiz bağışıklık sistemimiz unutmayın..
İnşallah hepimizi Allah korur hocam...