Bilgisayarım Çok İyi Fakat Düşük Grafikli Oyunlarda Bile Kasıyor Sebebi Nedir ?

Bu konuyu okuyanlar

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Böyle bir sistemin kasması için bir sebep göremedim. Virüs yüklemiş olabilir misiniz? Windows Update'den güncellemelerinizi yapıp tam tarama yapınız.

Ve ya başka bir işlem yaptınız mı? Örneğin sistem hızlandırma programları kullanmak vs.

-Kripton-

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Kasmasının birçok nedeni olabilir. Bazen yerel disk çok dolu olduğunda bazen çok cpu, disk kullanımı olduğunda, bilgisayarınızda tehdit olduğunda açtığınız programlar/oyunlar kasabilir.

İlk olarak ve en önemlisi kullanmadığınız programları kaldırın.
Daha sonra Sabit diskinizi temizlemenizi öneriyorum. Bu konuda birçok araç var internette araştırıp en iyi araç ile bir temizleme işlemi yapın.
Antivirüs kullanıyorsanız tam tarama yapın kullanmıyorsanız bir tane indirip pcnizi taratın (Kaspersky öneririm) sonrasında silin antivirüsü gitsin.
Uzun zamandır disk birleştirme yapmadıysanız yapmanızı kesinlikle öneririm biraz uzun bir işlemdir ancak performansa çok faydalı olur. Iobitin disk birleştirme yazılımını kullanabilirsiniz ya da mydefrag programı da olabilir.

zEnesDogan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kasmasının birçok nedeni olabilir. Bazen yerel disk çok dolu olduğunda bazen çok cpu, disk kullanımı olduğunda, bilgisayarınızda tehdit olduğunda açtığınız programlar/oyunlar kasabilir.

İlk olarak ve en önemlisi kullanmadığınız programları kaldırın.
Daha sonra Sabit diskinizi temizlemenizi öneriyorum. Bu konuda birçok araç var internette araştırıp en iyi araç ile bir temizleme işlemi yapın.
Antivirüs kullanıyorsanız tam tarama yapın kullanmıyorsanız bir tane indirip pcnizi taratın (Kaspersky öneririm) sonrasında silin antivirüsü gitsin.
Uzun zamandır disk birleştirme yapmadıysanız yapmanızı kesinlikle öneririm biraz uzun bir işlemdir ancak performansa çok faydalı olur. Iobitin disk birleştirme yazılımını kullanabilirsiniz ya da mydefrag programı da olabilir.
Virüs yüklemişmiyim bilmiyorum fakat daha önce sistem hızlandırma programları kullanmadım.
Disk birleştirme işini gözden geçireceğim,virüs tarama yaptım,birde SSD kapasitem dolu program siliyorum fakat hala aynı formatmı atsam ? şu şekil ; https://i.hizliresim.com/r0lvN7.png

-Kripton-

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Virüs yüklemişmiyim bilmiyorum fakat daha önce sistem hızlandırma programları kullanmadım.
Disk birleştirme işini gözden geçireceğim,virüs tarama yaptım,birde SSD kapasitem dolu program siliyorum fakat hala aynı formatmı atsam ? şu şekil ; https://i.hizliresim.com/r0lvN7.png

Sanırım dediğim gibi yerel diskiniz çok fazla dolu olduğundan dolayı kasma oluyor. Resimde göründüğü üzere D diskiniz boş. Masaüstünde, indirilenlerde vs. bulunan bazı dosyalarınızı D diskine taşıyın. D diskine attıktan sonra masaüstünde kısayol oluşturursunuz tekrar

Baihu

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Oyunları D sürücüsüne yükleyebilirsiniz. C sürücüsünde en az 50 gb yer kalması iyi olur. Antivirüs programı olarak Bitdefender Total Security 3 veya 6 aylık ücretsiz bulabilirsiniz. Windows Defender'den daha az kasıyor. Ara sıra ücretsiz dağıtımlar oluyor. Süresi bittikçe yenilersiniz.

Gridinsoft Anti-Malware programının 6 aylık ücretsiz dağıtımını bulup zararlı dosya taraması yapabilirsiniz. Ya da Malwarebytes Anti-Malware ile tarama yaparsınız.

Bu değerler boştaki değerler ise; işlemci kullanımı ve sıcaklık biraz yüksek görünüyor. Aynı değerlere oyun açıkken bakmanızı tavsiye ederim. Sıcaklık 80 derecenin üstüne çıkıyorsa, kasabilir.

Windows'un telemetri gibi özelliklerini devre dışı bırakın.

zEnesDogan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Oyunları D sürücüsüne yükleyebilirsiniz. C sürücüsünde en az 50 gb yer kalması iyi olur. Antivirüs programı olarak Bitdefender Total Security 3 veya 6 aylık ücretsiz bulabilirsiniz. Windows Defender'den daha az kasıyor. Ara sıra ücretsiz dağıtımlar oluyor. Süresi bittikçe yenilersiniz.

Gridinsoft Anti-Malware programının 6 aylık ücretsiz dağıtımını bulup zararlı dosya taraması yapabilirsiniz. Ya da Malwarebytes Anti-Malware ile tarama yaparsınız.

Bu değerler boştaki değerler ise; işlemci kullanımı ve sıcaklık biraz yüksek görünüyor. Aynı değerlere oyun açıkken bakmanızı tavsiye ederim. Sıcaklık 80 derecenin üstüne çıkıyorsa, kasabilir.

Windows'un telemetri gibi özelliklerini devre dışı bırakın.
https://i.hizliresim.com/AOB2N7.png oyun oynarken işlemci sıcaklığım bi sıkıntı varmıdır ?

Baihu

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Sıcaklık normal. C sürücüsünde yer açtınız mı? Güç seçeneğini, Yüksek Performans olarak değiştirin.

zEnesDogan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sıcaklık normal. C sürücüsünde yer açtınız mı? Güç seçeneğini, Yüksek Performans olarak değiştirin.
evet açtım 300 gb gibi boş yer var yüksek performans olarak seçtim ama hala aynı çözümü yokmu bunun eskiden böyle değildi daha hızlıydı git gide daha kötü oluyor formatta attım. :(

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
İşlemci sıcajklığı bana biraz fazla gibi geldi.
cinebench r15 testini açıp,test çalışırken ,aida 64 de ,algılayıcı kısmı açık olsun. max sıcaklığa ve test puanına bi bakalım.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Puan çok düşük. Olması gereken puan 1820 civarları idi. Senin puan 1359.İşlemcin çok düşük performanstta çalışıyor gibi.

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
vala geçen benim ssd de dolmuş hiç farketmedim, bi boşalttım D diskine rahatladı pc, bi tarama bi temizlik miss. sadece fanlar tozlandı onu da yakında temizlerim..

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Bilgisayarım Çok İyi Fakat Düşük Grafikli Oyunlarda Bile Kasıyor Sebebi Nedir ?
hwmonitor değerlerim şu şekilde ;

NOT:Ekran kartı driverlarım da güncel.
Siz oyunlarınızı da mı C'ye kurdunuz? Öyle kullanacaksanız boşu boşuna HDD satın almışsınız. HDD'nin amacı oyun ve programlar ya da fotoğraf vb.leri depolamak için. SSD ise işletim sistemi ve bazı önemli programlar içindir.

zEnesDogan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
vala geçen benim ssd de dolmuş hiç farketmedim, bi boşalttım D diskine rahatladı pc, bi tarama bi temizlik miss. sadece fanlar tozlandı onu da yakında temizlerim..
kardeş pc yeni işlemcide sıkıntı varmış öyle diyorlar düzeltmeye çalışıyorum diskle tozla olacak iş değil bu.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Siz oyunlarınızı da mı C'ye kurdunuz? Öyle kullanacaksanız boşu boşuna HDD satın almışsınız. HDD'nin amacı oyun ve programlar ya da fotoğraf vb.leri depolamak için. SSD ise işletim sistemi ve bazı önemli programlar içindir.
biraz acemiyim bu konularda format attım fakat hala aynı performans düşük :(

Son mesajlar