Türkiye'nin en uzun tüneli yarın açılıyor

Bu konuyu okuyanlar

SONG JOONG KI

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Rize'nin İkizdere ile Erzurum'un İspir ilçeleri arasındaki Ovit Dağı Geçidi'nde yapılan, 14,3 kilometre ile Türkiye'nin en uzun, dünyanın 2'nci uzun çift tüplü kara yolu tüneli olan Ovit Tüneli yarın ulaşıma açılacak. Açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak.

• 9x5fux_kLUmfA8a0iRRcTw

14,3 kilometre ile Türkiye'nin en uzun, dünyanın 2'nci uzun çift tüplü kara yolu tüneli olan Ovit Tüneli yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı törenle ulaşıma açılıyor.

• VYEm-jwtRU2VGv1GyhhgFw

Ovit Projesi, Başbakanlık Osmanlı arşivi kayıtlarına göre, 1880 yılı Osmanlı Devleti'nin kalkınma çalışmalarında yer aldı. Proje için ilk adım 1930 yılında yol projesi ile hayata geçirildi. O dönem kazma ve küreklerle yol yapımına başlanan bölgeye, Rize'den de vatandaşlar gruplar halinde giderek çalıştı. Hayata geçirilmesi yıllarca gündemden düşmeyen Ovit Tüneli Projesi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde tekrar masaya geldi ve 13 Mayıs 2012 tarihinde temel atıldı.

• DÜNYANIN EN UZUN 2'NCİ 'ÇİFT TÜPLÜ' TÜNELİ
    IOwirbDafkexUDwV-Qiy6Q

Yıllar sonra ilk kazma vurulan tünelin giriş kotu 2 bin 54, çıkış kotu ise 2 bin 260 metre oldu. 2123 günde yapımı tamamlanan ve 412 milyon 366 bin liraya mal olan Ovit Tüneli ile Rize- Erzurum arasındaki ulaşım 4,4 kilometre kısalırken, bölgede 12 ay boyuna kesintisiz ulaşım sağlanmış olacak. Ovit Dağı geçidinde yapımı tamamlanan 14,3 kilometrelik çift tüplü Ovit Tüneli, Türkiye'nin en uzun, Çin'de bulunan 18,2 kilometre uzunluğundaki Zhongnanshar çift tüplü kara yolu tünelinden sonra ise dünyanın 2'nci uzun çift tüplü tüneli oldu. Dünyanın en uzun tek tüplü kara yolu tünelinin ise 24,5 kilometre uzunluğuyla Norveç'teki Laerdal tüneli olduğu öğrenildi.

• KIŞIN TEK TÜPTEN ULAŞIM VERİLDİ
    gP4qbsYxzU2v7_W8o-5AJA

Tünel projesi kapsamında, 11 Kasım 2016 tarihinde Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımı ile 'Ovit Tüneli'nde Işık Göründü' töreni yapıldı. Ovit Dağı Geçidi'nin, 22 Kasım tarihinde kar yağışı ile ulaşıma kapanmasıyla birlikte Ovit Tüneli'nde tek tüpte ulaşım kontrollü olarak verildi. Nisan ayında yeniden ulaşıma kapatılan tünelde elektromekanik işlemler tamamlandı.

• gJhC4GDz-0O3CeOMwmy5oA

Başbakanlık Osmanlı arşivi kayıtlarına göre, 1880 yılı Osmanlı Devleti'nin kalkınma çalışmalarında yer alan tünel projesi ile 138 yıllık hayal gerçekleşti. Tünel, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı törenle ulaşıma açılacak. Trabzon ve Rize mitingleri için bölgeye gelecek Erdoğan, Rize programı sırasında Ovit Tüneli'nin açılışını gerçekleştirecek.

kaynak: Türkiye'nin en uzun tüneli açılıyor

tiriviriap

Asistan
Reaksiyon puanı
308
Anca tünel, duble yol, köprü yapın zaten !

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
hayırlı olsun, muhalefete yine eleştirecek bir konu çıktı :)

lgsever

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,457
hayırlı olsun, muhalefete yine eleştirecek bir konu çıktı :)
Mantıklı bir eleştirme devletin üretim yapan para getirecek yerleri azalırken dış borç artarken sırf halkın gözünü boyamak için böyle boş yatırımlar yapmak.Önceki hükümetler halka doğrudan etki etmeyen ama devletin gücünü arttıracak yatırımlar yaptılar ve ülkenin vatandaşa daha çok yansıyan kısmı kötü oldu (şimdikiler bunu bahane ederek iktidarın yanında).Yeni hülümet (neresi yeniyse 16 sene oldu) halkın gözüne girecek şeyler yaptılar iyi hoşta abarttılar abartınca para kalmadı vergiler arttı kurumlar satıldı borçlar alındı falaaan filan.

tiriviriap

Asistan
Reaksiyon puanı
308
Mantıklı bir eleştirme devletin üretim yapan para getirecek yerleri azalırken dış borç artarken sırf halkın gözünü boyamak için böyle boş yatırımlar yapmak.Önceki hükümetler halka doğrudan etki etmeyen ama devletin gücünü arttıracak yatırımlar yaptılar ve ülkenin vatandaşa daha çok yansıyan kısmı kötü oldu (şimdikiler bunu bahane ederek iktidarın yanında).Yeni hülümet (neresi yeniyse 16 sene oldu) halkın gözüne girecek şeyler yaptılar iyi hoşta abarttılar abartınca para kalmadı vergiler arttı kurumlar satıldı borçlar alındı falaaan filan.

:D :D Önceki hükümetler ne yaptı mesela, örnek verebilir misin? Üretime yönelik, stratejik?

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Geçiş ücreti kaç dolar olacak, kaç araçlık geçiş garantisi verildi, geçmeyen yurttaş ne kadar ödeyecek? Bunlar merak ettiğim konular.

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
Geçiş ücreti kaç dolar olacak, kaç araçlık geçiş garantisi verildi, geçmeyen yurttaş ne kadar ödeyecek? Bunlar merak ettiğim konular.
Tünel hakkındaki fikriniz nedir acaba ihtiyaçmıydı yani faydalı bir yatırımmı yoksa fuzuli bir yatırımmı, malzeme kalitesini beğendiniz mi, ışıklandırma renkleri falan...hayırlı olsun mu olmasın mı , para haricinde hiç bir fikriniz yok mu acaba.

tiriviriap

Asistan
Reaksiyon puanı
308

Tünellerden geçiş ücreti alınmıyor. Bu bilgi burada dursun da lazım olur belki

tiriviriap

Asistan
Reaksiyon puanı
308
Avrasya tüneli ile diğer tünelleri aynı kefeye koymak da sizin kafaya mahsus herhalde :)

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
Bir kerede ağzınızdan " hayırlı olsun, 150 yıllık bir rüya gerçekleşti, buradan geçen insanlara büyük rahatlık sağlayacak" gibi kelimeler çıksa yahu.

Blue Stack

Doçent
Reaksiyon puanı
253
tüneller ücretsiz dedi...
Yani, evet. Mantıken otoyolların içinde bu tüneller olduğu için tünelde paralı olmuş oluyor gibi düşünülebilir. Yine de böyle projeler eğer kimseye rant kazandırmak için yaptırılmıyorsa mantıklı ve yapılmalı. Benzinin 6 liraya dayandığı yerde insanlar gideceği yoldan nasıl tasarruf edebileceğinide hesaplıyor, özelliklede lojistik gibi işler için sürekli seyahat edenler. Bu tünellerinde km düşürdüğü yadsınamaz bir gerçek, ülkemize hayırlı olsun.

lgsever

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,457
:D:D Önceki hükümetler ne yaptı mesela, örnek verebilir misin? Üretime yönelik, stratejik?
Cumhuriyeyin kuruluşundan itibaren yapılan fabrikaları örnek göstermemi istiyorsan aç televizyonu satılanları isimleriyle birlikte açıklıyorlar.Ha tabi hepsi satıldığı için hepsini öğrenmiş olursun.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Bir kerede ağzınızdan " hayırlı olsun, 150 yıllık bir rüya gerçekleşti, buradan geçen insanlara büyük rahatlık sağlayacak" gibi kelimeler çıksa yahu.
150 yılı bilmem ama bu millet 16 yıldır rüya görüyor. Uykudalar ama Atatürkün dediği gibi "Uyuyan milletler ya uyanır, ya da köle olarak uyanır."

Yani, evet. Mantıken otoyolların içinde bu tüneller olduğu için tünelde paralı olmuş oluyor gibi düşünülebilir. Yine de böyle projeler eğer kimseye rant kazandırmak için yaptırılmıyorsa mantıklı ve yapılmalı. Benzinin 6 liraya dayandığı yerde insanlar gideceği yoldan nasıl tasarruf edebileceğinide hesaplıyor, özelliklede lojistik gibi işler için sürekli seyahat edenler. Bu tünellerinde km düşürdüğü yadsınamaz bir gerçek, ülkemize hayırlı olsun.
Hatırlarmısın bir haber çıkmıştı.Dünyada bütün ülkelerde benzin ucuzlarken türkiyede zamlanıyor diye.Hey Allahım.Birde şunu anlamıyorum vergiler vb. fazla,yüksek,çok dediğimizde e abi vergi ülkesiyiz tabi öyle olcak devletin bekasını istemiyomusun yoksa falan diyorlar.Sonra vergi dışı kazançları ucuz yollu satıp bazı şerefsizlerin vergi borcunu affediyorlar. (bakın vergi borcu diyorum her vatandaşın bütçesine uygun olarak ödediği bu borç. akşenerin seçim vaadi olan bu dönemde ortaya çıkan geçim sıkıntısının getirdiği sebeblerden ötürü insanların almak zorunda oldukları şeylerin bankalara olan borçlarını kapatmak değil).Bu vergiler yandaş olmayanlara değil ki sadece ya.

Son düzenleme:

tiriviriap

Asistan
Reaksiyon puanı
308
Cumhuriyeyin kuruluşundan itibaren yapılan fabrikaları örnek göstermemi istiyorsan aç televizyonu satılanları isimleriyle birlikte açıklıyorlar.Ha tabi hepsi satıldığı için hepsini öğrenmiş olursun.

150 yılı bilmem ama bu millet 16 yıldır rüya görüyor. Uykudalar ama Atatürkün dediği gibi "Uyuyan milletler ya uyanır, ya da köle olarak uyanır."

Hatırlarmısın bir haber çıkmıştı.Dünyada bütün ülkelerde benzin ucuzlarken türkiyede zamlanıyor diye.Hey Allahım.Birde şunu anlamıyorum vergiler vb. fazla,yüksek,çok dediğimizde e abi vergi ülkesiyiz tabi öyle olcak devletin bekasını istemiyomusun yoksa falan diyorlar.Sonra vergi dışı kazançları ucuz yollu satıp bazı şerefsizlerin vergi borcunu affediyorlar. (bakın vergi borcu diyorum her vatandaşın bütçesine uygun olarak ödediği bu borç. akşenerin seçim vaadi olan bu dönemde ortaya çıkan geçim sıkıntısının getirdiği sebeblerden ötürü insanların almak zorunda oldukları şeylerin bankalara olan borçlarını kapatmak değil).Bu vergiler yandaş olmayanlara değil ki sadece ya.

Baktım da, satılan bir çip fabrikası, motor fabrikası, ne bileyim bilgisayar fabrikası falan göremedim. Nerede arpalık haline gelmiş, zarar eden abuk sabuk fabrika var satılmış. İyi de olmuş, daha kaldıysa onları da satsınlar.

Kimin vergi borcu silinmiş çok merak ettim. Elinde var mı bir liste? Yoksa ezbere mi konuşuyorsun?

Son düzenleme:

lgsever

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,457
Hatırlarmısın bir haber çıkmıştı.Dünyada bütün ülkelerde benzin ucuzlarken türkiyede zamlanıyor diye.Hey Allahım.Birde şunu anlamıyorum vergiler vb. fazla,yüksek,çok dediğimizde e abi vergi ülkesiyiz tabi öyle olcak devletin bekasını istemiyomusun yoksa falan diyorlar.Sonra vergi dışı kazançları ucuz yollu satıp bazî şerefsizlerin vergi borcunu affedoyorlar. (bakın vergi borcu diyorum her vatandaşın bütçesine uygun olarak ödediği bu borç. akşenerin seçim vaadi olan bu dönemde ortaya çıkan geçim sıkıntısının getirdiği sebeblerden ötürü insanların almak zorunda oldukları şeylerin bankalara olan borçlarını kapatmak değil)
Baktım da, satılan bir çip fabrikası, motor fabrikası, ne bileyim bilgisayar fabrikası falan göremedim. Nerede arpalık haline gelmiş, zarar eden abuk sabuk fabrika var satılmış. İyi de olmuş, daha kaldıysa onları da satsınlar.
Zarar eden mi allah aşkına bi git ya sadece o yeri geldi mi ancak kınayabileceğiniz avrupa devletlerinden kanser yapan suni şeker alabilmek için kapattınız.

tiriviriap

Asistan
Reaksiyon puanı
308
Hatırlarmısın bir haber çıkmıştı.Dünyada bütün ülkelerde benzin ucuzlarken türkiyede zamlanıyor diye.Hey Allahım.Birde şunu anlamıyorum vergiler vb. fazla,yüksek,çok dediğimizde e abi vergi ülkesiyiz tabi öyle olcak devletin bekasını istemiyomusun yoksa falan diyorlar.Sonra vergi dışı kazançları ucuz yollu satıp bazî şerefsizlerin vergi borcunu affedoyorlar. (bakın vergi borcu diyorum her vatandaşın bütçesine uygun olarak ödediği bu borç. akşenerin seçim vaadi olan bu dönemde ortaya çıkan geçim sıkıntısının getirdiği sebeblerden ötürü insanların almak zorunda oldukları şeylerin bankalara olan borçlarını kapatmak değil)

Zarar eden mi allah aşkına bi git ya sadece o yeri geldi mi ancak kınayabileceğiniz avrupa devletlerinden kanser yapan suni şeker alabilmek için kapattınız.

:D :D Kapanan fabrikadan kastın şeker fabrikaları ise onlar özelleştirildi. Uyan da balığa gidelim :D :D Devletin sırtında ne kadar kambur varsa atsın...

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
.....Ayrıca devlet o sektörden tamamen çıkmış değil, sektörün %20 si hala devlette.

lgsever

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,457
:D:D Kapanan fabrikadan kastın şeker fabrikaları ise onlar özelleştirildi. Uyan da balığa gidelim :D:D Devletin sırtında ne kadar kambur varsa atsın...
Özelleştirildi hımmmm. Bugüne kadar insanların aklında bile olmadan onlara bir sürü yarar sağlamış olan yerli fabrikalarımız ne hacet devlet bünyesinden çikartılmış ne güzel yenir şimdi o ihalelereden kalan paralar yandaşlarla paralı trollerle falan ne güzel çilingir sofrası olur demi

tiriviriap

Asistan
Reaksiyon puanı
308
Özelleştirildi hımmmm. Bugüne kadar insanların aklında bile olmadan onlara bir sürü yarar sağlamış olan yerli fabrikalarımız ne hacet devlet bünyesinden çikartılmış ne güzel yenir şimdi o ihalelereden kalan paralar yandaşlarla paralı trollerle falan ne güzel çilingir sofrası olur demi

Bir sürü fayda demek :D İhale ve çilingir sofrası demek :D konuştukça komik duruma düşüyorsun. Şu vergi borcu silinenleri yaz demiştim ne oldu? Bulamadın mı :D

lgsever

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,457
.....Ayrıca devlet o sektörden tamamen çıkmış değil, sektörün %20 si hala devlette.
Ne güzel kalanlarda satılsın belkide çoktan elden çıkmıştır trakya birlik ne güzel yağ üretiyor binlerce çiftçiye destek veren kooperatif ne varsa satın paketleyin postalayın nasıl olsa fakıbaba bize katıldığı ekstra lüx yemeklerden ithal et sipariş verdirir yada yarısı kıkırdak yağ ne eti billi olmayan ucuz market kıymalarından tavsiye eder.

Bir sürü fayda demek :D İhale ve çilingir sofrası demek :D konuştukça komik duruma düşüyorsun. Şu vergi borcu silinenleri yaz demiştim ne oldu? Bulamadın mı :D
Bildirim gelmedi hangi konu link ver

Son düzenleme:

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
Ne güzel kalanlarda satılsın belkide çoktan elden çıkmıştır trakya birlik ne güzel yağ üretiyor binlerce çiftçiye destek veren kooperatif ne varsa satın paketleyin postalayın nasıl olsa fakıbaba bize katıldığı ekstra lüx yemeklerden ithal et sipariş verdirir yada yarısı kıkırdak yağ ne eti billi olmayan ucuz market kıymalarından tavsiye eder.UOTE]
Devlet fabrikatör değildir.

lgsever

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,457

Kimin vergi borcu silinmiş çok merak ettim. Elinde var mı bir liste? Yoksa ezbere mi konuşuyorsun?

Al bu birinin

Bakan doğruladı: 'Milletin a.... koyacağız' diyen Cengiz'in vergi borcu silinmiş - Diken

Buda diğerlerinin

Vatandaşın borcu siliniyor

Son dakika haberi! Vergi borçları silinecek mi? BAĞKUR primlerine af gelecek mi?

Devlet fabrikatör değildir.
@F1kan abi gerçekten böyle bir şey yazdı mı valla gidicemde birazdan ben sen yazmak istersen yaz istemezsen bırak kalsın.

Son düzenleme:

tiriviriap

Asistan
Reaksiyon puanı
308
Al bu birinin

Bakan doğruladı: 'Milletin a.... koyacağız' diyen Cengiz'in vergi borcu silinmiş - Diken

Buda diğerlerinin

Son dakika haberi! Vergi borçları silinecek mi? BAĞKUR primlerine af gelecek mi?

@F1kan abi gerçekten böyle bir şey yazdı mı valla gidicemde birazdan ben sen yazmak istersen yaz istemezsen bırak kalsın.

Vergi kanunlarına göre kimsenin vergi borcu silinemez. Vergi cezası silinebilir uzlaşma komisyonu aracılığıyla. Okuduğunu sanmıyorum ama verdiğin linklerde de zaten bu komisyon marifetiyle silindiği yazılmış. Herhangi bir vatandaş gibi, herhangi bir şirketin de cezaları bu şekilde silinebilir. Geçmişte Doğan Grubu'nun 1 milyar liradan fazla cezası silinmişti. O zaman da böyle bağırıp çağırdınız mı? Sanmıyorum

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
Al bu birinin

Buda diğerlerinin

Devlet girişimcisine destek olur tıpkı yerli otoda yaptığı gibi, eğer yerli oto fabrikasını devlet kendisi yapsaydı her gelen hükümetler kendi adamlarını koyacaktı(eskiden olduğu gibi).

Blue Stack

Doçent
Reaksiyon puanı
253
Devlet girişimcisine destek olur tıpkı yerli otoda yaptığı gibi, eğer yerli oto fabrikasını devlet kendisi yapsaydı her gelen hükümetler kendi adamlarını koyacaktı(eskiden olduğu gibi).
Aynen kardeşim, devlet girişimcisine destek olur. Tıpkı Demirören'in Ziraat Bankasından aldığı ilk 2 yılı ödemesiz 700 milyon liralık parayla Kanal D'yi alması gibi.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Aynen kardeşim, devlet girişimcisine destek olur. Tıpkı Demirören'in Ziraat Bankasından aldığı ilk 2 yılı ödemesiz 700 milyon liralık parayla Kanal D'yi alması gibi.
kanal d yi mi almış yoksa doğan medyayı mı almış ? bir de soru şu, madem o kadar çok değerli idi neden sattılar? zamanında kanaltürk de parayı görünce patronu tarafından hemen satılıvermişti :) bu işler böyle, muhalif kesimin paraya zaafı var :D