Söyle Rahatla

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Reaksiyon puanı
602
Yok dostum sorun reklam ya da forumla alakalı değil. Fark ettiysen yazılar ve simgeler çok büyük gözüküyor. Örneğin görev çubuğuna bakarsan ne demek istediğimi anlayabilirsin. Ekran kartı sürücüsünü silip tekrar yükleyeceğim.
Denetim Masasından değiştirilebiliyor isterseniz söyleyebilirim. :)

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,381
Yok dostum sorun reklam ya da forumla alakalı değil. Fark ettiysen yazılar ve simgeler çok büyük gözüküyor. Örneğin görev çubuğuna bakarsan ne demek istediğimi anlayabilirsin. Ekran kartı sürücüsünü silip tekrar yükleyeceğim.
Reklam zannettim. Ekran kartının sürücüsünü tekrar kur forumdaki ikonların hiçbiri düzgün görünmüyor.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Denetim Masasından değiştirilebiliyor isterseniz söyleyebilirim. :)
Ekran çözünürlüğü ile alakası yokmuş. Sürücüyü silip tekrar yükleyeceğim. Yine de yardım edersen sevinirim. :)

---- Mesajlar birleştirildi ----

Tamam çözdüm sorunu. :D

Denetim masasından sorunu düzelttim.

Son düzenleme:

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,381
Ekran çözünürlüğü ile alakası yokmuş. Sürücüyü silip tekrar yükleyeceğim. Yine de yardım edersen sevinirim. :)

Tamam çözdüm sorunu. :D

Denetim masasından sorunu düzelttim.
Forumdaki ikonlarda eski haline döndümü?

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Şu Asus bilgisayarım ne kadar berbat. Bi türlü sürücüleri pek iyi değil.
Sen bir de bana sor. Harici ekran kartı olmayan, Intel HD 3000 dahili GPU'lu bir laptop kullanıyorum. Ama internette gezinmek için yetiyor. Buna da şükür. :) Eski bilgisayarımda CS 1.6 oynayınca kasıyordu. Bunda Far Cry 3 gibi kaliteli bir oyunu oynayabiliyorum.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Windows 10'da hızlı açılış diye bir özellik var. Onu kapatırsan BIOS menüsüne girme seçeneğinin çıkması gerek.
Ya da en kısayoldan Windows açıkken başlat menüsünden yeniden başlat diyin. Bilgisayar açılırken artık sizde BIOS tuşu hangisiyse onu kullanarak BIOS menüsüne girmelisiniz.

Reaksiyon puanı
602
Windows 10'da hızlı açılış diye bir özellik var. Onu kapatırsan BIOS menüsüne girme seçeneğinin çıkması gerek.
Ya da en kısayoldan Windows açıkken başlat menüsünden yeniden başlat diyin. Bilgisayar açılırken artık sizde BIOS tuşu hangisiyse onu kullanarak BIOS menüsüne girmelisiniz.
Nolur söyleyinde bari Linux kurmayı deneyim bilgisayarıma. :)

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Windows 10'u SSD'siz kullanmak sisteme işkence...
Aynen öyle. Disk kullanımı %100 olunca sistem aşırı yavaşlıyor. Bir de 5400rpm HDD kullanıyorsan vay haline. :)

Disk yönünden ben iyiyim. Geçen yıl SSD aldık. Sistem ve programlar HDD'ye göre daha hızlı açılıyor.

Tamam kapattım hadi deneyim buradan da önerilen Linux dağıtımlarını da yazabilirsiniz. :)
Bilgisayarı yeniden başlatıp bir bakın. Eğerki BIOS seçeneği çıkıyorsa sorun çözülmüştür. Daha sonrasında Linux dağıtımı tavsiyesi için şu konuya bekleriz. :)

Linux Cafe - Forum SDN

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
602
Aynen öyle. Disk kullanımı %100 olunca sistem aşırı yavaşlıyor. Bir de 5400rpm HDD kullanıyorsan vay haline. :)

Disk yönünden ben iyiyim. Geçen yıl SSD aldık. Sistem ve programlar HDD'ye göre daha hızlı açılıyor.

Bilgisayarı yeniden başlatıp bir bakın. Eğerki BIOS seçeneği çıkıyorsa sorun çözülmüştür. Daha sonrasında Linux dağıtımı tavsiyesi için şu konuya bekleriz. :)

Linux Cafe - Forum SDN
Vay halime tek Windows mu var CD/ROM ne olcak peki? :/
http://i.hizliresim.com/GDY06b.jpg

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
O zaman nasıl sanal ISO dosyasını BIOS'da gösterebilirim?
Sanal iso dosyası? iso dosyasını DVD/CD veya USB belleğe yazdırırsanız bilgisayara takılıyken boot menüsünde görebilirsiniz.
Bu şekilde direkt göremezsiniz. Ya da iso dosyasını sanal makinede deneyebilirsiniz. Bakınız: VirtualBox Nasıl Kullanılır

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Sanal iso dosyası? iso dosyasını DVD/CD veya USB belleğe yazdırırsanız bilgisayara takılıyken boot menüsünde görebilirsiniz.
Bu şekilde direkt göremezsiniz. Ya da iso dosyasını sanal makinede deneyebilirsiniz. Bakınız: VirtualBox Nasıl Kullanılır
CD olursa sığmayabilir. Bildiğim kadarıyla CD'ler genellikle 700MB oluyor. ISO dosyası 700MB üstü olmamalı o zaman. Eğer kurmayı düşünüyorsa Rufus ile yazdırsın.

Reaksiyon puanı
602
CD olursa sığmayabilir. Bildiğim kadarıyla CD'ler genellikle 700 MB oluyor. ISO dosyası 700 MB üstü olmamalı o zaman. Eğer kurmayı düşünüyorsa Rufus ile yazdırsın.
Sağolun 4GB USB'im var onunla bir Linux dağıtımı yükleyeceğim. Hadi iyi günler herkese. :)

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
CD olursa sığmayabilir. Bildiğim kadarıyla CD'ler genellikle 700MB oluyor. ISO dosyası 700MB üstü olmamalı o zaman. Eğer kurmayı düşünüyorsa Rufus ile yazdırsın.
Evet. Doğru bir konuya değindiniz. Günümüzde Windows 10 iso dosyası 4 GB civarında yer kaplıyor. CD'ye sığmayacaktır.

Sağolun 4GB USB'im var onunla bir Linux dağıtımı yükleyeceğim. Hadi iyi günler herkese. :)
İlk önce sanal makinede deneyin. Sonra hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Çünkü kurulum esnasında yapılan bir hata diskteki tüm dosyaların silinmesine sebep olabilir.

Bu arada hangi dağıtımı kurmayı düşünüyorsunuz?

Son düzenleme:

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
Ezan diner ama Bayrak inmez!Şehitlik/Edirnekapı/İSTANBUL

111E9C46-B885-4EDE-A3C7-273993CA756D.jpeg

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Merhaba @Halktan Biri @Türkçesever ,

Tiny-Core Linux dosyalarını USB'ye aktarmama rağmen BIOS'da USB seçtiğimde gene Windows açılıyor. Yoksa Tinycore linux bilgisayarımda çalışmıyor mudur?
Linux Mint gibi daha yaygın dağıtımlardan birini kullanman daha iyi olacak. Bu arada ".exe" dosyalarının Linux'ta çalışmayacağını biliyorsun, değil mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...