DNS Değiştirmek İşe Yaramıyor Mu?

Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Merhaba arkadaşlar. DNS değiştirmek artık işe yaramıyor mu? Amacım yasakları aşmak değil, merak ettiğim için soruyorum.
Google DNS ya da başka bir dns adresini ayarladığımda bu dns adreslerinin işe yaramadığını ve dns değiştirmeme rağmen internet servis sağlayıcısının dns adresinin kullanıldığını fark ettim.

@f.krtl1 @__kadıköyRAP__ @eronis

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Bazı yasaklar DNS ile aşılabiliyor, önem derecesine göre değişiyor sanırım. Çok yasaksa ( :D) işe yaramıyor DNS, VPN kullanman gerekiyor.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bazı yasaklar DNS ile aşılabiliyor, önem derecesine göre değişiyor sanırım. Çok yasaksa ( :D) işe yaramıyor DNS, VPN kullanman gerekiyor.
Hocam üstteki mesajımda da belirttiğim gibi amacım yasakları aşmak değil, merak ettiğim için soruyorum. :)
Önem derecesi var mı bilmem ama galiba dns değiştirmeyi engellemiş olabilirler.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
DNS değiştirmek engellenmemiştir. Mesela adguard DNS kullan
176.103.130.132
176.103.130.134
sonra adguard dns sitesine gir
AdGuard DNS | Overview | AdGuard
adguard dns kullanıyorsun diyorsa sana demek ki değiştirebilmişsin.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bir ara Google DNS çalışmayı bırakmıştı diye hatırlıyorum, onun için herkes VPN kullanmıştı. Sen deyince denedim, harbi çalışıyor ya lan ?! :D
Screenshot from 2017-11-13 22-16-30.png

@Halktan Biri eğer Samsun'a gelirsen beni ara, sana bi çay ısmarlayım, gezelim biraz :D

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
@Halktan Biri Modem ttnet in verdiği modemlerdense ve modemde sadece Türk telekom dns adresleri tanımlıysa işletim sistemi üzerinden değiştirmen fayda etmeyebilir.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Modemin içinden değiştir bir de, everestte vardı öyle bir ayar. Değiştirip yeniden başlat routerı. Olmuyorsa olmuyordur :)

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
Bende de şöyle bi sorun oluşuyor.
TT dnsleri ile ping seviyesi çok minimum oluyor 7 ms gibi ama Google ve ya opendns kullandığımda ping seviyesi yükseliyor. Bunu çözemediğim için dns kullanmıyorum. Bu durum sizlerde de aynımı oluyor?.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Çok düştüğünü tahmin ediyorum. Aşırı gizli iş yapmıyorsan -ki öyle bi işte tor da korumaz seni- zenmate eklentisini kullan gitsin free bile 16mbit hız veriyor.
Aynen öyle çok düşüyor.Gizli bir şey yapmıyorum :) Hatta genelde Wiki'ye falan gireceksem Google Translate ile giriyorum :D O taktiği bilmeyen yoktur herhalde :D
--- Gönderi Güncellendi ---
Bende de şöyle bi sorun oluşuyor.
TT dnsleri ile ping seviyesi çok minimum oluyor 7 ms gibi ama Google ve ya opendns kullandığımda ping seviyesi yükseliyor. Bunu çözemediğim için dns kullanmıyorum. Bu durum sizlerde de aynımı oluyor?.
Maalesef o DNS sunucuları Türkiye'ye uzak.Ama Türkiye'ye yakın DNS sunucuları da mevcut :)

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
Aynen öyle çok düşüyor.Gizli bir şey yapmıyorum :) Hatta genelde Wiki'ye falan gireceksem Google Translate ile giriyorum :D O taktiği bilmeyen yoktur herhalde :D
--- Gönderi Güncellendi ---

Maalesef o DNS sunucuları Türkiye'ye uzak.Ama Türkiye'ye yakın DNS sunucuları da mevcut :)
Mesela Rusya gibimi?.

nayino

Asistan
Reaksiyon puanı
46
daha önce 8.8.8 dns kullanıyordum.şuan otomatiğe aldım.değişen birşey göremedim

imhotep

Müdavim
Reaksiyon puanı
192
google ve opendns gibi adguard dns zehirlenmiş... bence boşuna ümitlenmeyin... dnscrypt-proxy ile bir miktar gizlilik için cebelleşin...