Kardeşim gece bilgisayarla uğraşıp beni uyutmuyor

Bu konuyu okuyanlar

Neotiger

Profesör
Reaksiyon puanı
41
Selam SDN Ailesi,

Başlıkta belirttiğim üzere artık benim için olan çok ciddi bir konu var. 18 yaşındaki kardeşim geceleyin komik(!) YouTube videolarını seyredip ya gülüyor, ya sesli yorumluyor, ya da af edersiniz videodakilere küfür ederek ses çıkarıyor veyahut klavye ve farenin klik sesleri beni etkiliyor, haliyle uyku uyuyamıyorum. Hafif uykuya sahip biriyim ve haliyle çok çabuk etkileniyorum.

Şimdi elimizde bir laptop bulunuyor.
Bir de arayüz şifresini bildiğim TP Link modem mevcut.

Ben bizzat bu işi sizin vereceğiniz yöntemlerle modem arayüzünden halletmeyi düşünüyorum çünkü kardeşim laptoptan yaptığım ayarlamaları geri eski haline getirebilecek şekilde teknolojik bilgiye sahip yalnız modem arayüzünde sizin bana vereceğinizi düşündüğüm tavsiyelerin önüne geçecek bilgiye sahip değil. Ayrıca bir de telefonu var. Laptoptan bir ayar yaptım ve artık YouTube'a giremedi diyelim. Laptopu bağladığı için ayar, kendisinin telefonundan devam edebilir video izlemeye. O yüzden de modem üzerinden yapacağımız ayar daha kesin bir çözüm olarak kalacaktır.

Bana yardım edin dostlar çok huzursuzum. Kavga etmeyi ve uyarmayı çok denedim ama aynı tas aynı hamam malesef, çözüm bu değil.

İnanın bıktım kafalardan, tostçu eroldan, çiğköfteci ali ustadan, kardeşime komik gelen ve benim izlerken yüz kaslarımın bile oynamadığı aptal aptal YouTube videolarından.

Şimdiden yardımınız için teşekkürler.

SONG JOONG KI

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Güvenli internet yapın. Hiçbir siteye girmiyor:)

SONG JOONG KI

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Güvenli internet yapmak nasıl oluyor :) kulağa hoş geliyor mümkünse gece geç saatte girememesi lazım hiçbir siteye
turk telekom online işlemler menüsünden çocuk profilini aktif ettiğiniz zaman youtube dahil pekçok siteye girmiyor;)

Rint

Müdavim
Reaksiyon puanı
360
Yanlış anlamanı istemem ama sorun daha büyük bence, aile içerisinde kişilerin bir birine olan tutumları ileri yıllardaki bağların ne kadar sıkı olup olmayacağını etkiler. Kardeşin küçük bir çocukta değil. Karşına alıp güzelce konuş ve onu kısıtlamadan bir çözüm öner. Örneğin belirli saatler gibi istediğini yapmasına müsaade et...

Düşündüğün tarzda bir eyleme geçersen o da elinden geleni yapacaktır. Gereksiz bir çekişme yaratırsın, bunun sonucunun da iyi olacağını düşünmüyorum.

Neotiger

Profesör
Reaksiyon puanı
41
turk telekom online işlemler menüsünden çocuk profilini aktif ettiğiniz zaman youtube dahil pekçok siteye girmiyor;)
Bu konuyu kendisi çözüme kavuşturur inan ki. Benim yaptığımı anlar hatta.
--- Gönderi Güncellendi ---
Yanlış anlamanı istemem ama sorun daha büyük bence, aile içerisinde kişilerin bir birine olan tutumları ileri yıllardaki bağların ne kadar sıkı olup olmayacağını etkiler. Kardeşin küçük bir çocukta değil. Karşına alıp güzelce konuş ve onu kısıtlamadan bir çözüm öner. Örneğin belirli saatler gibi istediğini yapmasına müsaade et...

Düşündüğün tarzda bir eyleme geçersen o da elinden geleni yapacaktır. Gereksiz bir çekişme yaratırsın, bunun sonucunun da iyi olacağını düşünmüyorum.

Yanlış anlamadım haklısın tabi ki konunun temeli bu aslında ama belirttiğim gibi konuşma anlaşma yoluna gittim ama nafile. Bu yöntem işe yaramıyor asıl. Bu yüzden ben bildiğim yönteme başvurma taraftarıyım.

Rint

Müdavim
Reaksiyon puanı
360
Kardeşinizle genel olarak ilişkiniz nasıl? Siz kaç yaşındasınız bu arada?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
güvenli interneti ev hattından yapsa bile telefonla bağlanıp yine videoları izleyebilir. kardeşinin iş bulma ya da okul okuma ve sonrasında ev kurma planları olmalı.
kardeşiniz erkek mi? erkekse askerlik tecilli mi?

Neotiger

Profesör
Reaksiyon puanı
41

Yanlış anlamadım haklısın tabi ki konunun temeli bu aslında ama belirttiğ
Kardeşinizle genel olarak ilişkiniz nasıl? Siz kaç yaşındasınız bu arada?

Genel olarak iyi sayılır. Yani nasıl desem iyi ama çok iyi olduğunu düşünmüyorum. Aslında bu sorun bizim evimize yeni giren bir sorun değil. Daha önce de oldu yine uyku uyuyamadım ama büyürse diner, saygı gösterir, anlayış eder dedim ama dünden bugüne bir şeyler değişmedi. Bu konudaki çözüme ulaştırmak için verdiğim iyi niyetli yaklaşımlarım sonuçsuz kaldı. Evde kardeşimin sebep olmadığı gürültüsüz bir gece yok... Ben 23 yaşındayım. Atama bekleyen biriyim...
güvenli interneti ev hattından yapsa bile telefonla bağlanıp yine videoları izleyebilir. kardeşinin iş bulma ya da okul okuma ve sonrasında ev kurma planları olmalı.

Telefonla hücreselden bağlanmasına bir şey diyemem yalnız yüksek çözünürlükte izlediği videolardan sonra paketinin biteceğini o da bilir o konuda bir sıkıntı yok bence.

Okuma planı yok kendisi ne ygsye hazırlanıyor ne de epeyidir ödevle uğraşırken görmedim en son ne zaman ödev yapmaya yeltendi hatırlamıyorum bile. İş konusuna gelince YouTuber olma hayalleri ile çalkalanıp duruyor aynı zamanda iddia oynayarak kısa yoldan zengin olabileceğini düşünüyor. Hayatın gerçeğinden bihaber. Oysa ki bunlar hakkında da çoğu kez konuştum durdum kendisiyle. Hayır askerlik tecilli değil şu an.

Rint

Müdavim
Reaksiyon puanı
360
Oda değiştirme imkanınız var mı yada alın bir battaniye salona geçin, açıkçası bu da bir çözüm ama biraz ona karşı tavır alın, onun size saygı göstermemesine alınmış gibi davranarak bir tutum sergileyin. Yani hata yaptığını ona başka yollarla anlatmak lazım. Peki aile büyükleriniz ne diyor bu duruma? Onlarla paylaştınız mı bu durumu, bence evden birisi interneti tamamen kapatmakla tehdit edebilir yada arkadaşın da dediği gibi kardeşiniz 18 yaşında lise son yada liseyi bitirmiş olmalı, hayata dair planları yok mu? Yazın çalışması gerektiğini söyleyin. Öyle evde boş boş zaman geçirmesine müsaade etmeyin.

Aklıma gelen düşünceler bunlar.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
acilen iş güç sahibi olması gerekiyor kardeşinizin, gündüz yorulur gece de uyumak zorunda kalır fakat bu geçici çözüm olur. Ailenizle birlikte sorunu müzakere edin, çözüm yolları sunun. eğer kardeşiniz yaşamın zorluklarını ve kardeş değerini biraz daha anlamaya çabalarsa ancak bu sorun çözülür. İnşallah atanırsınız. siz gidince yalnız başına kaldığında yaş da kemale erince ve para kazanma ihtiyacı da duyunca kemale erer herhalde.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir; tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir. şimdi ekmek elden su gölden, tabiki youtuber saçmalığı ile uğraşır durur... biraz imkanları kısmak ve yaşamın gerçekleri ile yüzleşmesini sağlamak gerekiyor fakat yalnız başınıza değil ailenizle, büyüklerinizle bu ortak kararı almalısınız.
aslında bir çözüm daha var, güzel bir kız ile tanıştırıp aşık etmek :D böylece evlenme ve iş güç sahibi olma derdini anlar ayrıca kızında akıllı ve kardeşinizi adam edecek (! iş güç ve kemale erme bakımından yanlış anlamayın...) karakterde olması gerekiyor. bu kız bulma meselesi en zoru ama en etkililerinden biridir :)

Neotiger

Profesör
Reaksiyon puanı
41

Telefonla hücreselden bağlanmasına bir şey diyemem yalnız yüksek çözünürlükte izlediği videolardan sonra paketinin biteceğini o da bilir o konuda bir sıkıntı yok bence.

Okuma planı yok kendisi ne ygsye hazırlanıyor ne de epeyidir ödevle uğraşırken görmedim en son ne zaman ödev yapmaya yeltendi hatırlamıyorum bile. İş konusuna gelince YouTuber olma hayalleri ile çalkalanıp duruyor aynı zamanda iddia oynayarak kısa yoldan zengin olabileceğini düşünüyor. Hayatın gerçeğinden bihaber
Oda değiştirme imkanınız var mı yada alın bir battaniye salona geçin, açıkçası bu da bir çözüm ama biraz ona karşı tavır alın, onun size saygı göstermemesine alınmış gibi davranarak bir tutum sergileyin. Yani hata yaptığını ona başka yollarla anlatmak lazım. Peki aile büyükleriniz ne diyor bu duruma? Onlarla paylaştınız mı bu durumu, bence evden birisi interneti tamamen kapatmakla tehdit edebilir yada arkadaşın da dediği gibi kardeşiniz 18 yaşında lise son yada liseyi bitirmiş olmalı, hayata dair planları yok mu? Yazın çalışması gerektiğini söyleyin. Öyle evde boş boş zaman geçirmesine müsaade etmeyin.

Aklıma gelen düşünceler bunlar.

Aynı odada kalıyoruz sıkıntı zaten burda başlıyor. Yeni eve taşındık ama eski eve göre biraz daha dar yapıda kardeşimle kaldığım oda. Doğal olarak eskiye göre daha fazla sesten etkileniyorum artık. Eski evdeyken yazın terasta balkonlarda uyudum etkilenmemek için. Şimdi henüz yerleşmedik o yüzden balkonlarda ve terasta bunun için ortam yok. Salonda uyumaya ailem izin vermiyor haklılarda bence, sonuçta birileri çat kapı uyuduğum vakitte eve gelebilir o an içerisi dağınık olabilir. Tavır almak sıkıntı değil ama beni kaybetmekten korkmayan biri için tavır almak boşa gerçekten. Yazdığınız çogu şeyi denedim. Yasak, tavır, konuşma, kavga hatta... Tek işe yarayan şu yasaklama mevzusu oldu. Annemin ve babamın gücü yetmiyor onlar da çeşitli yaptırımlarda bulundular zamanında ama kâr etmedi. İnternetin tamamen kapatılmayacağından adı gibi emin ne olursa olsun. Dediğim gibi hayata dair tek plani YouTuber olmak ve kısa sürede iddiadan para kazanarak zengin olmak. Liseyi açıktan okuyor bitirecek bu yıl.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
kardeşinizi etse etse şöle eli maşalı güzel ve akıllı bir kız adam eder, eğer bulunmaz ise iş ALLAH 'a kalır. ve ALLAH'ın sopası fenadır. gençlik su gibi akıp geçer , hayat öyle kolay değildir. çile, fakirlik, hastalık, zararlı bağımlılık ve benzeri daha bir çok bela, musibetler insanın yakasını bırakmaz.

Ailenin ALLAH'ın bir lutfu ve güzelliği olduğunu idrak etmeli, kardeşlerine güzel davranmalı, ana babasını sevip saymalı... Akrabalarınızdan büyüklerinizden , sözü dinlenenlerinizden yardım talep edebilirsiniz.

Neotiger

Profesör
Reaksiyon puanı
41
acilen iş güç sahibi olması gerekiyor kardeşinizin, gündüz yorulur gece de uyumak zorunda kalır fakat bu geçici çözüm olur. Ailenizle birlikte sorunu müzakere edin, çözüm yolları sunun. eğer kardeşiniz yaşamın zorluklarını ve kardeş değerini biraz daha anlamaya çabalarsa ancak bu sorun çözülür. İnşallah atanırsınız. siz gidince yalnız başına kaldığında yaş da kemale erince ve para kazanma ihtiyacı da duyunca kemale erer herhalde.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir; tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir. şimdi ekmek elden su gölden, tabiki youtuber saçmalığı ile uğraşır durur... biraz imkanları kısmak ve yaşamın gerçekleri ile yüzleşmesini sağlamak gerekiyor fakat yalnız başınıza değil ailenizle, büyüklerinizle bu ortak kararı almalısınız.
aslında bir çözüm daha var, güzel bir kız ile tanıştırıp aşık etmek :D böylece evlenme ve iş güç sahibi olma derdini anlar ayrıca kızında akıllı ve kardeşinizi adam edecek (! iş güç ve kemale erme bakımından yanlış anlamayın...) karakterde olması gerekiyor. bu kız bulma meselesi en zoru ama en etkililerinden biridir :)

Okula örgün gittiği zamanlar ne güzeldi. Hepimizden önce yatar uyurdu. Şimdi zaten yorulmadığı için böyle oluyor. Annem ve babam da yaşlı insanlar gerçekten güçleri düşünceleri kendilerine yetiyor bu konuda yalnızım. Bende öyle düşünüyorum kardeşimin ben gittikten sonra kendine çekti düzen vereceğini ama umarım bende bıraktığı bu hasar için de bir gün pişman olur. Ekmek elden su gölden değil aslında annem babam bilerek para vermiyor ama dediğim gibi iddiadan kazanıyor daha doğrusu kâr yapıyor demeliyim. Epeyidir sevgilisi var bu arada hocam. Çok güzel tavsiyeler tespitler yazıyorsunuz burda gerçekten ama zannediyorum ki ya sevgilisi de kendisi gibi çok takmıyor hayat memat meselelerini ya da tüm söylenenlere rağmen kardeşim takmıyor kafaya söylenenleri.
kardeşinizi etse etse şöle eli maşalı güzel ve akıllı bir kız adam eder, eğer bulunmaz ise iş ALLAH 'a kalır. ve ALLAH'ın sopası fenadır. gençlik su gibi akıp geçer , hayat öyle kolay değildir. çile, fakirlik, hastalık, zararlı bağımlılık ve benzeri daha bir çok bela, musibetler insanın yakasını bırakmaz.

Ailenin ALLAH'ın bir lutfu ve güzelliği olduğunu idrak etmeli, kardeşlerine güzel davranmalı, ana babasını sevip saymalı... Akrabalarınızdan büyüklerinizden , sözü dinlenenlerinizden yardım talep edebilirsiniz.

Kız meselesinde bulunduğu duruma değindim hocam o konuda bile bir kaale almamazlık var. :D çok doğru söylüyorsunuz ben bunların çok şükür farkındayım yalnız kardeşim bunlara inanmıyor. İğneyle kuyu kazmak istemiyor birden yükselmek istiyor. Ufak meseleler yada faydalar kendisini tatmin etmiyor bu yüzden hiçbir zaman hayatı ciddiye almadı.

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
iki yıllık da olsa bir bilgisayar programcılığı bölümünü kendisine tavsiye ediniz, hatta şehir dışı olsun. youtube yerine merakı olan bilgisayar konulu bir bölüm seçip okusun. sınava mutlaka girsin ve mutlaka şehir dışı da olsa tercih yapsın. bu da bir nevi hayat okulu olacaktır onun için. merakı bilgisayar ise kolay ve puanı düşük bölümler çok ... birini seçip beğenirse kurtuluş yakındır :)

Neotiger

Profesör
Reaksiyon puanı
41

Kız meselesinde bulunduğu duruma değindim hocam o konuda bile bir kaale almamazlık var. :D çok doğru söylüyorsunuz ben bunların çok şükür farkındayım yalnız kardeşim bunlara inanmıyor. İğneyle kuyu kazmak istemiyor birden yükselmek istiyor. Ufak meseleler yada faydalar kendisini tatmin etmiyor bu yüzden
iki yıllık da olsa bir bilgisayar programcılığı bölümünü kendisine tavsiye ediniz, hatta şehir dışı olsun. youtube yerine merakı olan bilgisayar konulu bir bölüm seçip okusun. sınava mutlaka girsin ve mutlaka şehir dışı da olsa tercih yapsın. bu da bir nevi hayat okulu olacaktır onun için. merakı bilgisayar ise kolay ve puanı düşük bölümler çok ... birini seçip beğenirse kurtuluş yakındır :)

Sınava gireceğim diyor ama ümitsiz bunu bildiği halde henüz bir hazırlığı yok sınava dair. Bilgisayarı sevmiyor aslında YouTuberlığa olan ilgisinden anlaşılacağı üzere daha medyatik bölümleri istiyor. onların da puanı tuzlu bilirsiniz. Bilmiyorum şimdi ailem de şehir dışında okumasına müsade eder mi kardeşimin şayet abim ben ve ablam bulunduğumuz şehirdeki üniveristede okuduk.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
ALLAH yardımcınız olsun, başka ne diceğimi bilemedim. önerilerim şimdilik bunlardan ibaret.

Neotiger

Profesör
Reaksiyon puanı
41
ALLAH yardımcınız olsun, başka ne diceğimi bilemedim. önerilerim şimdilik bunlardan ibaret.
Çok sağolun önerileriniz için söylediğiniz her şeyi yapardım hatta yapmaya hazırım fakat karşıdaki o kadar çok bilmiyor ki hemde bu yaşta...
MAC filtrelemesi yap modem arayüzünden hiç giremesin.
Hocam onu TP-LINK arayüzü üzerinden nasıl yapacağım bilmiyorum ki? Hem MAC adreslerinin onun cihazlarına ait olup olmadığını nasıl teyit edeceğim? :(

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
MAC adresini bilgisayardan öğrenebilirsin cmd'ye ipconfig yazarak öyle bir imkânın yoksa telefonuna fing programını kurup ağa bağlı cihazların mac adreslerini görebilirsin. Modem arayüzünü biraz kurcala bulursun bende olmayan bi alete göre açıklama yapamam malesef.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Kardaşine başka bir bilgisayar ve de bir kulaklık hediye et, Videolarını sessizce salonda yada balkonda izlesin.

Neotiger

Profesör
Reaksiyon puanı
41
MAC filtrelemesi yap modem arayüzünden hiç giremesin.
Hocam onu TP-LINK arayüzü üzerinden nasıl yapacağım bilmiyorum ki? Hem
MAC adresini bilgisayardan öğrenebilirsin cmd'ye ipconfig yazarak öyle bir imkânın yoksa telefonuna fing programını kurup ağa bağlı cihazların mac adreslerini görebilirsin. Modem arayüzünü biraz kurcala bulursun bende olmayan bi alete göre açıklama yapamam malesef.

Aklıma gelen bi yöntemdi bu ama dur bakalım o verileri topladıktan sonra yapabilirim sanırım ben
Kardaşine başka bir bilgisayar ve de bir kulaklık hediye et, Videolarını sessizce salonda yada balkonda izlesin.
Aman aman hocam bu sefer de geniş davranıp tüm mahalleyi uyutmamasından korkarım :D

Neotiger

Profesör
Reaksiyon puanı
41
Aman aman hocam bu sefer de geniş davranıp tüm mahalleyi uyutmamasından korkarım :
TP-LINK'in kendi sitesinde bir rehber var. Halen geçerli midir ya da sizin modeliniz ile uyumlu mudur bilmiyorum ancak denemekten zarar gelmez :) How to configure Domain Filtering(blocking) on TP-Link wired routers - TP-Link

Çok sağolun modeme bağlı kendisine ait olan MAC'leri buldum hepsini modem arayüzüne kaydettim geceleri etkinleştirip sonuçları göreceğim. İnşallah faydalı bir çözüm olur.