Windows'ta Yaptığım İşlemlerin Hangilerini Macbooklarda Yapabilirim?

Bu konuyu okuyanlar

Emr60

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
windows yüklü bir laptopla yapabildiğimiz herşeyi iOS tabanlı MacBooklarla yapa bilirmişiz mesela pes17 yükleyebilirmiyiz veya film indire bilirmiyiz vs..

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Film indirebilirsin evet, ama pes 17 yükleyemezsin bildiğim kadarıyla.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Dual boot ile (boot camp oluyor sanırım) Windows 10'u kurup ona pes 17 kurabilirsin. Eğer tek oynayacağın oyun tipi pes-fifa tipi ise sıkıntın yok ama CS:GO gibi biraz daha sistem isteyen bir oyunu deneme, üzülürsün. Film indirirsin de Mac'lerin ekranları oldukça iyidir, kısaca film tutkunları için ideal. Renkler güzel. Bu arada IOS mobil işletim sistemidir, Maclerde Mac OS mevcuttur.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
yanlış modeli alırsan klavyesi olan tablet almış ve ram alıp takarım dersen elinde ramle ona söverken bulursun kendini ki bunu yapan amerikalı amca vardı youtube'ta...

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
windows yüklü bir laptopla yapabildiğimiz herşeyi iOS tabanlı MacBooklarla yapa bilirmişiz mesela pes17 yükleyebilirmiyiz veya film indire bilirmiyiz vs..
Öncelikle mac os veya osx dediğimiz işletim sistemleri unix tabanlıdır, ios tabanlı değil. Windowsta yaptığınız her şeyi macbookta yapamazsınız. Hatta her şeyi bırakın pek çok şeyi yapamazsınız. Oyunlar, birçok program sadece windows için üretiliyor, bunlar osxte yok.
Pro Evolution Soccer 2017 on Steam linkte satın alınan yerin(add to cart) hemen üstünde windows logosu var. Eğer orada apple logosu varsa o oyunu osxte de oynayabilirsiniz, ancak peste ve birçok ünlü oyunda böyle bir imkan yok.
Film indirmek için bir browser(chrome gibi) veya bir dosya indirici(idm, torrent programları gibi) yeterlidir. Bunlar her işletim sisteminde vardır, ama özel olarak bir program kullanıyorsanız o program osxte(yani macbookta) olmayabilir. Bu programı üretenin kendisine kalmış bir şey. Gerçekten niye aldığınızı bilmiyorsanız macbooka para vermeyin, en düşük macbooka verdiğiniz parayla pesi belki hiç açamayacaksanız oysa aynı paraya alacağınız normal bir bilgisayarla full ayarlarda oynayabilirsiniz.
--- Gönderi Güncellendi ---
yanlış modeli alırsan klavyesi olan tablet almış ve ram alıp takarım dersen elinde ramle ona söverken bulursun kendini ki bunu yapan amerikalı amca vardı youtube'ta...
Arada sırada anlaşılır yorumlar da atın:D:D

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Öncelikle mac os veya osx dediğimiz işletim sistemleri unix tabanlıdır, ios tabanlı değil.
Daha açık olmak gerekirse BSD tabanlıdır ve darwin kernel kullanırlar.
Oyunlar, birçok program sadece windows için üretiliyor, bunlar osxte yok.
Steam'de Windows ve Linux için olup Mac için olmayan bir dünya oyun olduğu gibi misal League of Legends oyununun Mac versiyonu var. Windows ile kıyaslayınca tamam az, ama bizim tarafla bir de kıyaslayınca çok farkımız yok.
Gerçekten niye aldığınızı bilmiyorsanız macbooka para vermeyin,
Daha fazla katılamazdım. Mac alanlar hep belli bir program için alıyorlar. Ya da sadece Mac ile yapılabilecek spesifik bir şey için. Genelde ios platformunu hedef seçen geliştiricilere tavsiye ederim Mac'i.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Daha açık olmak gerekirse BSD tabanlıdır ve darwin kernel kullanırlar.

Steam'de Windows ve Linux için olup Mac için olmayan bir dünya oyun olduğu gibi misal League of Legends oyununun Mac versiyonu var. Windows ile kıyaslayınca tamam az, ama bizim tarafla bir de kıyaslayınca çok farkımız yok.

Daha fazla katılamazdım. Mac alanlar hep belli bir program için alıyorlar. Ya da sadece Mac ile yapılabilecek spesifik bir şey için. Genelde ios platformunu hedef seçen geliştiricilere tavsiye ederim Mac'i.
Aslında unix tabanlıdır demek de ne kadar doğru bilemiyorum, sonuçta doğrudan osx bir unixtir de diyebiliriz. BSD-unix meselesinde kim kimin kaynağı ben bu konuda emin değilim. O sıralarda geliştirmeler çok fazla koldan olduğu için BSD unixin atasıdır diyemiyorum, tam tersini de diyemiyorum.

LoL doktorların, mühendislerin, programcıların da oynadığı bir oyun. Her tür insan var, sanırım macos versiyonunu çıkarmalarının sebebi bu olabilir.

Mac alanların mac veya ios için geliştirmek amacıyla aldıklarını anlarım ama birçok programcı ve tasarımcı da mac tercih ediyor. Sebebini çözemedim, linux her tür programlama için gayet performanslı, oracleda çalışan adam java için gidip mac alıyor, ne farkı var bu macin acaba. Kullanmasam bilmiyorum diyeceğim ama linux bence on kat daha iyi. Makine iyiyse 2 sanal makine daha aç, üstüne kenarda iki ide açık dursun, 50 sekmeli browser açık dursun, arkada video oynasın, tık demez. Aynısını macbook proda bile yapamaz kimse :)

osos11

Asistan
Reaksiyon puanı
124
Etrafımda Mac kullananların nerdeyse hepsi sırf Adobe programları çok iyi çalıştığı için kullanıyor.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Aslında unix tabanlıdır demek de ne kadar doğru bilemiyorum, sonuçta doğrudan osx bir unixtir de diyebiliriz. BSD-unix meselesinde kim kimin kaynağı ben bu konuda emin değilim. O sıralarda geliştirmeler çok fazla koldan olduğu için BSD unixin atasıdır diyemiyorum, tam tersini de diyemiyorum.
Linux'un atası Unix tabanlı olan ama lisans sorunu olmayan Minix'tir.
BSD (Berkley Software Distrobution) Özgür yazılım vakfı ve GNU'nun kurucusu olan Richard Stallman GNU'daki bazı lisans sorunlarını çözmek ve örnek bir lisans oluşturabilmek için Callifornia'daki Berkley Üniversitesine gidiyor ve adamlara yardım ediyor. Bu şekilde BSD dediğimiz sistem doğuyor. GNU/Linux'un babaları tarafından yapılmış bir çekirdek ama Linux çekirdeğinden hantal olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca Linux çekirdeğinin çok gerisinde, pek çok anlamda...

BSD Unix'ten gelir.
LoL doktorların, mühendislerin, programcıların da oynadığı bir oyun. Her tür insan var, sanırım macos versiyonunu çıkarmalarının sebebi bu olabilir.
Hayır, umurlarında değil bu :D Umurlarında olan popüler bir platform, o zaman buradan oyuncu çıkar :D
Etrafımda Mac kullananların nerdeyse hepsi sırf Adobe programları çok iyi çalıştığı için kullanıyor.
İlginç bir şey söyleyim mi ? Kulaklarınıza inanamayacaksınız ! Windows'ta da çok iyi çalışıyor ! :D

osos11

Asistan
Reaksiyon puanı
124
@eronis
Kullananların nerdeyse hepsi bir süre sonra Windows'da programların çöktüğünü şiştiğini zaman geçtikçe kastığını söylüyorlar. Ama Mac'de şişme yok, çökme ise nadiren oluyor ve ilk gün nasılsa hep öyle çalıştığını söylüyorlar. Programlar akıyor diyorlar. Bu dediğim şahıslar ekmeklerini Adobe programlarını kullanarak kazananlar. Abarttıklarını sanmıyorum.
Kendim için söyleyecek olursam, amatör olarak photoshop ve premiere biliyorum. Mac 'de ve Windows'da kullandım. Açıkcası bir fark göremedim.

M

Murat Burç

SDN Okuru
En pahalı Macbook Pro fiyatına aldığınız bir toplama bilgisayar Macbookproyu performansta siliyorken (hatta en pahalı MAC Proyu bile siliyorken) niye milelt macbooklara para veriyor ben anlayamıyorum. Mobilite önemlisi ise macbookların muadili laptoplarda gayet performanslı .
Mobilite için bir cihaza 13000 TL niye verilir anlamıyorum. İ

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Statü meselesi.

osos11

Asistan
Reaksiyon puanı
124
En pahalı Macbook Pro fiyatına aldığınız bir toplama bilgisayar Macbookproyu performansta siliyorken (hatta en pahalı MAC Proyu bile siliyorken) niye milelt macbooklara para veriyor ben anlayamıyorum. Mobilite önemlisi ise macbookların muadili laptoplarda gayet performanslı .

Hem arkadaşın dediği gibi statü meselesi hem de daha çok profesyonellere hitap etmesi. Çoğunluk iş amaçlı alıyor. O makineden para kazanacağını bildiğinden alıyor. Dert istemediğinden alıyor. Mac kullanan oyuncu göremezsiniz mesela. Varsada istisnadır. :)

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Ama Mac'de şişme yok, çökme ise nadiren oluyor ve ilk gün nasılsa hep öyle çalıştığını söylüyorlar.
Bunun nasıl olduğunu bir de bana öğretseler, Pro'nun açılışı 2 dk'dan uzun sürüyor :p
Kendim için söyleyecek olursam, amatör olarak photoshop ve premiere biliyorum. Mac 'de ve Windows'da kullandım. Açıkcası bir fark göremedim.
İşletim sistemi sihir yaratmıyor. Program neyse o. Yoksa A işletim sisteminde kötü çalıştığını söylüyorlarsa bu durumda şunu iddia edebilirim ki A işletim sisteminde verimsiz çalışması "sağlanmış".
Mobilite için 5000TL fazlasıyla yeterli. Hp Stream ya da Asus UX306 serisini gördün mü ? :) İkisinin de hayranıyım ve param olsa oyun bilgisayarı değil, onları alırdım :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bunun nasıl olduğunu bir de bana öğretseler, Pro'nun açılışı 2 dk'dan uzun sürüyor :p
HDD'de açmaya çalışırsanız tabiki geç açılır. Ama SSD'de açmaya çalışırsanız SSD'nin performansına bağlı olarak çok daha kısa sürelerde açılacaktır.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
HDD'de açmaya çalışırsanız tabiki geç açılır. Ama SSD'de açmaya çalışırsanız SSD'nin performansına bağlı olarak çok daha kısa sürelerde açılacaktır.
Mac'in kendi masaüstünün açılış süresini diyorum :D Ayrıca benim deneyimimde Windows 10 Mac OS'a göre çok daha hızlı. Kararlılık konusunda Windows 10'dan yana bir şikayetinizin olacağını da sanmıyorum. Mac OS ile kıyasla Windows çok gelişti.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Pes 17'yi oynaman için Windows kurman gerekecek. Ya da sanal makinede(Virtulbox gibi) Windows kurman gerekecek.
Sanal makinede Windows kurunca performansın yeterli gelmeyeceğini düşünüyorum.

Macbook yerine güzel bilgisayar toplanabilir. Ama taşımasının kolay olmasını düşünüyorsan ve performans senin için önemliyse GTX1000 serisi ekran kartı olan oyuncu laptoplarına bakabilirsin.(bkz: Monster Monster Notebook | Performans Tutkunlarına Özel Notebook'lar)

MacBook fiyatına alacağın oyuncu laptobuna sanal makineden MacOS kurarak da kullanabilirsin.

Ama şunu söyleyeyim. Eğerki senin için hız çok önemliyse SSD'li bilgisayar kullan. Aldığın bilgisayarda SSD olmasına dikkat et. Eğerki aldığın bilgisayarda SSD yoksa da sonradan SSD alabilirsin ve varsa bilgisayardaki boş slota SSD'yi takabilirsin.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Hem arkadaşın dediği gibi statü meselesi hem de daha çok profesyonellere hitap etmesi. Çoğunluk iş amaçlı alıyor. O makineden para kazanacağını bildiğinden alıyor. Dert istemediğinden alıyor. Mac kullanan oyuncu göremezsiniz mesela. Varsada istisnadır. :)
Dell XPS serisi neci ? onla iş yapılmıyor mu ?

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Apple son zamanlarda böyle salakça minik klişeler yaratmaya çalışıp gündeme gelmeye çalışıyor.

Apple’s Mac OS X Is Dead. Long Live MacOS

Ne o ? Mac OS X ölmüş ? Allah rahmet elesin. Yeni sistemin adı, macOS ve Mac OS X'in kendisi. Sadece gündeme gelmek Mac OS'a elveda dediler peki ne değişti ? Üstündeki yazının yazılış şekli.
Dell XPS serisi neci ? onla iş yapılmıyor mu ?
Fanıyımdır, adamsın :)

M

Murat Burç

SDN Okuru
Macbookların fiyat performans oranı çok düşük aynı iPhonelar gibi.
Ben anlam veremiyorum bu cihazların olayı ne tamam bunu işi mobilite.
MAC Pronun işi ne ? 10000 dolarlık mac pro ile 9000 dolarlık custom pcnin performans karşılaştırmasını izlemiştim PC 200 FPS verirken MAC Pro 50 fps veriyordu bir programda bana bunu açıkalyın bu niye bu kadar pahalı

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
@Murat Burç tamamen yok tasarımı yok işletim sistemi diye satıyorlar. Apple bir marka kimliği oluşturmuş durumda insanların kafalarında. Bu reklamcılık biraz da beyin yıkama ile alakalı bir şey. Filmlerde, her yerde, havalı adamların, güzel kadınların ellerinde, banka reklamlarında vs. bu telefon, bu bilgisayar bulunuyor. Apple farkındaysan ülkemizde doğrudan reklam vermiyor, onun yerine ürün yerleştirme koyduruyor.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Yok işte zengin iş adamları bunu kullanıyor, bu adamlar yanılıyor olamaz vs. kardeşim sen bir bilgisayar alıp o adamın geldiği yere gelmeyeceksin. İkiniz farklı kişilersiniz ve muhtemelen de işleriniz, kullanımınız ve ihtiyaçlarınız farklı. Bunu anlatamıyoruz malesef. Yok bütün video prodüksiyoncular Mac kullanıyor. Öyle mi ? Ben linux biliyordum ? Avatar filmi falan ? İnsanların kafalarını yanlış bilgilerle doldurup çoğunluğun bilgisini yanlış bilgi yapıyorlar. Çoğunluk yanlış bilgiye doğru diyorsa o doğrudur toplumda. Bunu kullanıyorlar. Koyun psikolojisini.
Bakın açık konuşayım shiftdeletede de Bi Macbook bolluğu var hiç fark ettiniz mi bilmiyorum ama .
Normal, bir kişi kullanır, diğerlerini de kullanmaya ikna eder, satın alırlar, aldığı ürünü över adam ve kötü almışın diyene demediğini bırakmaz çünkü pahalı bir üründür. Farkındaysan Apple kullananlar hep kendilerini ve kullandıkları ürünü kanıtlamaya, mantıklı bir iş yaptıklarını kanıtlamaya çalışırlar. Bu ego Windows kullanıcısında yoktur. Android kullanıcısında da yoktur. Aynı ego Windows kullanıcısının Linux kullanıcısı karşısında da yaşadığı bir şey. Çünkü ben buna bu kadar para verdim, o daha uyguna alıyor. Eğer o haklı olduğumu kabul ederse tamamdır. Hatta bir de söylediğin bir laftan sonra hemen konuşmayı kesmeleri yok mu :D Aaa, bak o bile öyle diyor, lafını çevirir başka yere atarlar ve herkese yanlış bilgi yayarak haklı olduklarını kanıtlamaya çalışırlar vs. bazı insanlar var acayip yaa.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Yok işte zengin iş adamları bunu kullanıyor, bu adamlar yanılıyor olamaz vs. kardeşim sen bir bilgisayar alıp o adamın geldiği yere gelmeyeceksin. İkiniz farklı kişilersiniz ve muhtemelen de işleriniz, kullanımınız ve ihtiyaçlarınız farklı. Bunu anlatamıyoruz malesef. Yok bütün video prodüksiyoncular Mac kullanıyor. Öyle mi ? Ben linux biliyordum ? Avatar filmi falan ? İnsanların kafalarını yanlış bilgilerle doldurup çoğunluğun bilgisini yanlış bilgi yapıyorlar. Çoğunluk yanlış bilgiye doğru diyorsa o doğrudur toplumda. Bunu kullanıyorlar. Koyun psikolojisini.

Normal, bir kişi kullanır, diğerlerini de kullanmaya ikna eder, satın alırlar, aldığı ürünü över adam ve kötü almışın diyene demediğini bırakmaz çünkü pahalı bir üründür. Farkındaysan Apple kullananlar hep kendilerini ve kullandıkları ürünü kanıtlamaya, mantıklı bir iş yaptıklarını kanıtlamaya çalışırlar. Bu ego Windows kullanıcısında yoktur. Android kullanıcısında da yoktur. Aynı ego Windows kullanıcısının Linux kullanıcısı karşısında da yaşadığı bir şey. Çünkü ben buna bu kadar para verdim, o daha uyguna alıyor. Eğer o haklı olduğumu kabul ederse tamamdır. Hatta bir de söylediğin bir laftan sonra hemen konuşmayı kesmeleri yok mu :D Aaa, bak o bile öyle diyor, lafını çevirir başka yere atarlar ve herkese yanlış bilgi yayarak haklı olduklarını kanıtlamaya çalışırlar vs. bazı insanlar var acayip yaa.
Ben telefon bölümünmde iphone kullanıcıları ile uğraşıyorum işte böyle :D:D

S6 Edge Plus'a Ubuntu kurmuşlar:D
Teknoseyir , Hardware Plus (Berkin Bozdoğan, Ersin akman) gibi kanalları da takip ediyorum. Hiç birinde böyle Macbook bolluğu yok.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Ben telefon bölümünmde iphone kullanıcıları ile uğraşıyorum işte böyle :D:D

S6 Edge Plus'a Ubuntu kurmuşlar:D
Acı olan ne biliyor musunuz ? Teknoseyir , Hardware Plus (Berkin Bozdoğan, Ersin akman) gibi kanalları da takip ediyorum. Hiç birinde böyle Macbook bolluğu yok.
Kindle'a Debian kuranlar ya ? :D

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Acı olan ne biliyor musunuz ? Teknoseyir , Hardware Plus (Berkin Bozdoğan, Ersin akman) gibi kanalları da takip ediyorum. Hiç birinde böyle Macbook bolluğu yok.
Bazı Mac OS X (pardon macOS'du artık demi ?) fanları var, onlar bilgisayarı 90'larda kullanıyorlardı ve onların kullandıkları bilgisayarlar da hep Apple bilgisayarlardı. Bu adamları anlarım. Ama son zamanlardı Apple ürün fetişi başladı piyasada. Herkes bu ürünleri almak istiyor. Apple ürün kullanmamış biriyim, şu an cebimde bir iPhone 5S var, evimde 2 tane Macbook var (Pro ve Air, eski nesillerden) ablamda bir iPad Mini 2 ve İpad 1 var, şu an annemin de bir iPad Air'ı var. Baba Apple fanı :D Ama şunu söyleyebilirim, çok gereksiz kısıtlamaları var. Allah aşkına ! Benim atacağım iki tane müziği bu kadar zorlaştırmanın amacı nedir ?
Kindle falan bu e kitpatı sanırım bilmiyorum onu . Son dediğim hakkında düşünceniz nedir ?
Aptalca. Telefon amacıyla, bilgisayar amacıyla kullanılmalı. Telefonlar bilgisayarlardan çok daha fazlasıdılar. İçine Ubuntu yüklemek telefonun pek çok özelliğinin kullanılamaması demek.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Normal, bir kişi kullanır, diğerlerini de kullanmaya ikna eder, satın alırlar, aldığı ürünü över adam ve kötü almışın diyene demediğini bırakmaz çünkü pahalı bir üründür. Farkındaysan Apple kullananlar hep kendilerini ve kullandıkları ürünü kanıtlamaya, mantıklı bir iş yaptıklarını kanıtlamaya çalışırlar. Bu ego Windows kullanıcısında yoktur. Android kullanıcısında da yoktur.
Bu dediğinize katılıyorum.
Sanki Apple'dan başka firma yok da? Sanki en iyi cihazları Apple üretiyor da?
Ben marka fanatikliğini sevmiyorum. :)
@eronis Dell XPS 13 dokunmatik ekranlı mı?

M

Murat Burç

SDN Okuru
Bu Apple fanboyları baya komik oluyor:D Doğru dürüst birşeyin fanatikliğini yapsalar bari:D
Bu dediğinize katılıyorum.
Sanki Apple'dan başka firma yok da? Sanki en iyi cihazları Apple üretiyor da?
Ben marka fanatikliğini sevmiyorum. :)
@eronis Dell XPS 13 dokunmatik ekranlı mı?

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bu Apple fanboyları baya komik oluyor:D Doğru dürüst birşeyin fanatikliğini yapsalar bari:D
Ne demezsiniz? :D
Okulda veya başka yerlerde bu gibi şeylerle karşılaşmak mümkün.

A: Ay, sen daha 5S'de mi kaldın?
B: ......?
A: Bak benimki 7S. Hemi de çift kameralı. :D :D

Son mesajlar