UEFI Desteklemeyen Anakarta Sahip Bilgisayara Nasıl UEFI İşletim Sistemi Yüklenir?

Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Merhabalar. Laptobumun anakartının UEFI destekleyip desteklemediğini nasıl anlayabilirim?
Eğer ki laptobum UEFI desteklemiyorsa UEFI olan işletim sistemi yükleyebilir miyim?
UEFI ve Legacy BIOS arasındaki hız farkı fazla mıdır?
Bilgisayarıma format atıp Windows 10 yükledim fakat UEFI olarak değil de diğer türlü kurulmuş.
Nasıl UEFI format atabilirim?
Bir de benim laptobumun biosu güncel değil. Bu sebepten galiba UEFI desteklemiyor olabilir. Eğer öyleyse bunun bir yolu var mıdır yani bu durumda UEFI kurmak mümkün müdür?
@Ben Kenobi @f.krtl1 @__kadıköyRAP__

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
UEFI olarak yükleyemezsiz ama BIOS yerine UEFI kurmanın bir avantajı yok senin donanımın için. Aynı olacak ve zaten kurmanın da yolu yok.

Benim bilgisayarımda da BIOS kurulum, bu BIOS dedirtecek bir fark yok yani :D

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
UEFI yoksa UEFI windows kuramazsın mevcut windows açılırken markanın logosu gözüküyorsa UEFI ve far biosta kullanılıyorsa...

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@Ben Kenobi Bu arada sizin verdiğiniz komutlarla tüm diski sildim daha sonra convert gpt komutunu da verdim ve gpt'ye çevirdim. :)
--- Gönderi Güncellendi ---
UEFI olarak yükleyemezsiz ama BIOS yerine UEFI kurmanın bir avantajı yok senin donanımın için. Aynı olacak ve zaten kurmanın da yolu yok.

Benim bilgisayarımda da BIOS kurulum, bu BIOS dedirtecek bir fark yok yani :D
Bunun bir yolu yok mu? İllaki biosu güncellemem mi gerek?

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Bios'unuzun boot ayarlarında uefi ile ilgili bir seçenek varsa destekliyordur yoksa desteklemiyordur.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Laptop'um 5 yaşında UEFI yok, 6 7 saniyede açılıyor SSD ile. Hızlandırmak istiyorsan SSD al daha etkili olur.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Laptop'um 5 yaşında UEFI yok, 6 7 saniyede açılıyor SSD ile. Hızlandırmak istiyorsan SSD al daha etkili olur.
Aynen böyle yapman gerek BIOS güncelliyim belki Uefi desteği gelir falan hikaye artık gelse bile milisaniyelik farkları için uğraşmam bile birde Uefi çok farklı bir şeymiş gibi gözükmesin gözünüze Fast Boot,Secure Boot falan filan koymuş adam Linux kullanımı azaltmak için bariz belli. Hızı nereden kazanacak bu Uefi,Cd taktığımızda okumayacak hemen sistem açılacak yerim öyle hızı olsa ne olur olmasa ne olur...

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bunun bir yolu yok mu? İllaki biosu güncellemem mi gerek?
BIOS'u güncellesen de UEFI alamazsın, belli bir modelden sonraki anakartlar sadece destekler. Eski anakartlarda pek şansın yok. Destek ya vardır ya yoktur.

2:10:00 (saat) ve sonrasını izleyin :D

52:00 den sonrasını izle ve 1:06:00 sonrasını izle. Bunlar hep W95-98 zamanından kalmış 512MB RAM'li bilgisayarlar ve içlerine SSD konmuş :p SSD küçümsenmemeli :) Pek çok teknoloji kanalı eski bilgisayarınızı yenilemek istiyorsanız SSD'yi deneyin diyor.

UEFI'nin pek espirisi yok o daha çok anti Linux Microsoft'un Linux kurulumuna engel olma çabasının eseri...
UEFI aslında iyi, biz Linux kullanıcıları için de iyi. Secure Boot Linux kurmamızı biraz zorlaştırıyor olabilir ama onu da kapatınca sorun çözülüyor. Modern donanımın daha verimli çalışması için gerekli. Misal UEFI maksimum Hard Disk ve Ram kapasitesini artırıyor. 64 bit bir işletim sistemi sence kaç GB'a kadar ram destekler ? 16.8milyon terabyte ! Gelecekte daha iyi yazılımlara da ihtiyacımız var. İşletim sistemleri gelişirken BIOS'un aynı kalması bana pek makul görünmüyor açıkçası.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
UEFI aslında iyi, biz Linux kullanıcıları için de iyi. Secure Boot Linux kurmamızı biraz zorlaştırıyor olabilir ama onu da kapatınca sorun çözülüyor. Modern donanımın daha verimli çalışması için gerekli. Misal UEFI maksimum Hard Disk ve Ram kapasitesini artırıyor. 64 bit bir işletim sistemi sence kaç GB'a kadar ram destekler ? 16.8milyon terabyte ! Gelecekte daha iyi yazılımlara da ihtiyacımız var. İşletim sistemleri gelişirken BIOS'un aynı kalması bana pek makul görünmüyor açıkçası.
Aslında UEFI değil de Mbr-Gpt olayı oluyor orada Gpt daha yüksek kapasiteli diskleri destekleyen bir teknoloji fakat eski BIOS onu desteklemiyor dediğiniz gibi UEFI BIOS aslında iyi ama bana eksik gibi geldi fazla bir olayı yok gibi madem yeni bir BIOS sistemi geliyor mouse destekli falan güzel birşey olsaydı çok hoş olurdu :)

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Aslında UEFI değil de Mbr-Gpt olayı oluyor orada Gpt daha yüksek kapasiteli diskleri destekleyen bir teknoloji fakat eski BIOS onu desteklemiyor dediğiniz gibi UEFI BIOS aslında iyi ama bana eksik gibi geldi fazla bir olayı yok gibi madem yeni bir BIOS sistemi geliyor mouse destekli falan güzel birşey olsaydı çok hoş olurdu :)
UEFİ mouse destekli değil miydi ? :D Windows 10 yüklüyken Asus netbook'umda UEFI arayüzünde mouse kullanıyordum. Ama UEFI ile Windows çok sıkı bağlılar. Fedora yüklüyken mouse yok BIOS'umda. Yeni BIOS yazılımı gerekli, hatta isterse kullanıcılar kendi aralarında dahi BIOS tasarlayabilir ve kendi makinelerine bu yazılımları kurabilir. Bence bu iyi bir şey ama dediğim gibi Linux camiasının yaptığı UEFI rakibi bir BIOS harika olurdu :) Ayrıca bu BIOS'un ilk sürümünü çıkardıktan maksimum 2 yıl sonra UEFI'ye tozunu yutturacağına hiç şüphem yok :)

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
UEFI ile Secure Boot'u karıştıranlar olmuş.
İkisi de aynı anda çıkmış bir teknoloji ama birbirinden bağımsızlar.
Anti-Linux olan Secure Boot.
UEFI teknik olarak sadece açılışta donanımda bir değişiklik olmadığı sürece veya trigger aracılığıyla tetiklenmediği sürece hiçbirşeyin kontrol edilmemesine dayanıyor, dolayısıyla açılış hızı artıyor.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
UEFİ mouse destekli değil miydi ? :D Windows 10 yüklüyken Asus netbook'umda UEFI arayüzünde mouse kullanıyordum. Ama UEFI ile Windows çok sıkı bağlılar. Fedora yüklüyken mouse yok BIOS'umda. Yeni BIOS yazılımı gerekli, hatta isterse kullanıcılar kendi aralarında dahi BIOS tasarlayabilir ve kendi makinelerine bu yazılımları kurabilir. Bence bu iyi bir şey ama dediğim gibi Linux camiasının yaptığı UEFI rakibi bir BIOS harika olurdu :) Ayrıca bu BIOS'un ilk sürümünü çıkardıktan maksimum 2 yıl sonra UEFI'ye tozunu yutturacağına hiç şüphem yok :)
Bir tek Asus,Gıgabyte,Msı gibi markalarda var sanırım genelde hep klavye ama burada sadece bir örnek verdim madem yeni bir Bios diyorsunuz buna gerçekten yeni olsun bazı şeyler değişsin öyle değil mi :) Şimdiki standart Uefi'de Legacy'yi seçiyoruz Secure Boot ile Fast Boot otomatik kapanıyor oluyor eski Bios,ne bileyim birşeyler eksik gibi geliyor bana :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
AMI-UEFI-BIOS.png

Hocam şöyle "Boot Mode" seçeneği varsa destekliyordur ve seçebilirsiniz :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@f.krtl1 Bu linkteki resme bakarak UEFI destekleyip desteklemediğini söyleyebilir misiniz?
https://forum.shiftdelete.net/attachments/2-jpg.16995/
@f.krtl1 Resimde en üstte UEFI BIOS Legacy Support diye bir ayar var ve bunu sadece disable veya enable yapabilme seçeneği var.
Galiba o seçenek işletim sistemi yükleme ekranında fare ve mouse kullanımının etkinleştirilmesi ile ilgiliymiş. Zaten yanında yazıyor.
Galiba o seçenek fare ve mouse kullanımını
2:10:00 (saat) ve sonrasını izleyin :D
Video ne kadar da kısaymış(!). :D Bunu Youtube'a yüklemesi kaç saat sürmüştür acaba? :D

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
@f.krtl1 Bu linkteki resme bakarak UEFI destekleyip desteklemediğini söyleyebilir misiniz?
https://forum.shiftdelete.net/attachments/2-jpg.16995/
@f.krtl1 Resimde en üstte UEFI BIOS Legacy Support diye bir ayar var ve bunu sadece disable veya enable yapabilme seçeneği var.
Galiba o seçenek işletim sistemi yükleme ekranında fare ve mouse kullanımının etkinleştirilmesi ile ilgiliymiş. Zaten yanında yazıyor.
Galiba o seçenek fare ve mouse kullanımını

Video ne kadar da kısaymış(!). :D Bunu Youtube'a yüklemesi kaç saat sürmüştür acaba? :D
Evet onu Usb'den kurulum yapacaksanız kullanıyorsunuz ayrıca işletim sisteminizin Usb uçlu fare ve klavye bağlantılarını desteklemesi için bir ayar.

Kaya26

Müdavim
Reaksiyon puanı
550
2TB üzeri HDD kullanmadığınız sürece UEFI çokta gerekli bir şey değil.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Yardım eden herkese çok teşekkürler. Sağ olun. UEFI olmaması benim için şu an için bir problem değil.
@Ben Kenobi Sizin dediğinizi yaptım. Yani verdiğiniz komutlarla tüm diski sildim daha sonra convert gpt komutunu da verdim ve gpt'ye çevirdim.
Anakartım UEFI desteklemese bile bu sizin verdiğiniz komutların yine de bir yararı olur mu?

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Yardım eden herkese çok teşekkürler. Sağ olun. UEFI olmaması benim için şu an için bir problem değil.
@Ben Kenobi Sizin dediğinizi yaptım. Yani verdiğiniz komutlarla tüm diski sildim daha sonra convert gpt komutunu da verdim ve gpt'ye çevirdim.
Anakartım UEFI desteklemese bile bu sizin verdiğiniz komutların yine de bir yararı olur mu?
Pc'niz Uefi desteklemiyorsa boşuna GPT'ye çevirmişsiniz eski Bios GPT'yi desteklemiyor Pc açılışta işletim sisteminizi göremez ayrıca GPT'ye çevirmek için diski silmenize gerek yoktu açtığım konuyu hatırlamışsınızdır :)
Uefi'ye Windows Boot Manager Ekleme [ÇÖZÜLDÜ]

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Pc'niz Uefi desteklemiyorsa boşuna GPT'ye çevirmişsiniz eski Bios GPT'yi desteklemiyor Pc açılışta işletim sisteminizi göremez
Ama ben tüm diski silip diski gpt'ye çevirdim. Bunun başka zararı olur mu? Windows 10 kurdum ve açıldı. Yani Allah'a çok şükür sistemimde işletim sistemi görmeme durumu şu an için yok. :)

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Ama ben tüm diski silip diski gpt'ye çevirdim. Bunun başka zararı olur mu? Windows 10 kurdum ve açıldı. Yani Allah'a çok şükür sistemimde işletim sistemi görmeme durumu şu an için yok. :)
Windows 10 kurduysanız yeniden MBR olarak biçimlendirmiştir sıkıntı yok :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Windows 10 kurduysanız yeniden MBR olarak biçimlendirmiştir sıkıntı yok :)
Peki MBR'de istediğim kadar disk bölümü kuramaz mıyım? Bu yapabilmem yani diski MBR'den GPT'ye çevirmem şimdi mümkün mü? Bu arada sizin de bununla alakalı önceden açmış olduğunuz konuyu da inceledim ve biraz daha inceleyeceğim konudaki videoyu. :)

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Peki MBR'de istediğim kadar disk bölümü kuramaz mıyım? Bu yapabilmem yani diski MBR'den GPT'ye çevirmem şimdi mümkün mü? Bu arada sizin de bununla alakalı önceden açmış olduğunuz konuyu da inceledim ve biraz daha inceleyeceğim konudaki videoyu. :)
MBR'de 4 tane primary bölüm oluşturabilirsiniz Gpt'de ise 128 tane oluşturulabiliyor fakat Bıos'unuz Gpt bölümleri görmedikten sonra bunlar hiç bir işe yaramaz şu anda Gpt'ye tabiki çevirebilirsiniz fakat videodaki gibi değilde benim anlattığım şekilde yaparsanız daha kolay olacaktır :)

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Zaten UEFI desteklemiyorsa GPT'ye çevirip yüklemeye kalkınca şöyle bir hata verir.
cant-install-windows-on-gpt-disk.jpg

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Zaten UEFI desteklemiyorsa GPT'ye çevirip yüklemeye kalkınca şöyle bir hata verir.
cant-install-windows-on-gpt-disk.jpg
Yok. Öyle bir hata vermedi. Yani sizin verdiğiniz komutları yazdım ve en sonunda da convert gpt komutunu girdim daha sonra hatasız bir şekilde kuruldu. Ama işletim sistemi UEFI olarak kurulmadı.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
O zaman hard disk ekranında tüm diski seçip delete tuşuna basmışsınız.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
O zaman hard disk ekranında tüm diski seçip delete tuşuna basmışsınız.
Size olayı anlatayım.
Windows kurulum DVD'sini taktım ve format ekranına geldim. Shift+F10'a bastım ve komut penceresi geldi. Sonra sizin verdiğiniz komutlarla tüm diski sildim daha sonra convert gpt komutunu da verdim ve gpt'ye çevirdim. Daha sonra Windows'u kuracağımız disk bölümünü seçme ekranında hiç bölümleme yapmadan Windows'un kurulması için direkt boş alan seçtim. Daha sonra kurulum bitti. Windows'u açtığımda işletim sisteminin UEFI olarak kurulmadığını gördüm. Yani olay bu.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Aklımda birkaç ihtimal var.
Gpt'ye çevirirken işlemlerin birinde bir yerde hata vermiş olabilir, siz bu hatayı farketmeyip devam etmiş olabilirsiniz.
Ben convert gpt yaptıktan sonra disk alanına gelip refresh işlemi yapıp daha sonra diskin tamamını ya da bir kısmını seçip bölüm oluşturup o bölümü formatladıktan sonra devam ederim.
Siz bunu yapmayınca yükleyici diski raw olarak görüp partition table'ı mbr olarak tekrar oluştrmuş olabilir.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Gpt'ye çevirirken işlemlerin birinde bir yerde hata vermiş olabilir, siz bu hatayı farketmeyip devam etmiş olabilirsiniz.
Hata vermedi. Ne komut penceresinde girdiğim komutlardan ne de işletim sistemini kurarken GPT'ye çevirme ile ilgili hata almadım.
Ben convert gpt yaptıktan sonra disk alanına gelip refresh işlemi yapıp daha sonra diskin tamamını ya da bir kısmını seçip bölüm oluşturup o bölümü formatladıktan sonra devam ederim.
Aynen. Ben de convert gpt komutunu verdikten sonra disk alanı seçme kısmında refresh yaptım. Ve daha sonra diskin tamamını seçtim.