Bilgisayarım aniden kapanıyor ve hiçbir şeye tepki vermiyor ?

Bu konuyu okuyanlar

ismuail

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Harddisk veyahut ssdde bir problem var veya anakart şase yapıyor gibi. Bu durum power supplyın anlık güç kesmesindede yaşanılabiliyor. Deneme yanilmayla bu 3 parca değiştirilerek bulunmalı arıza...

Kasayı yakın zamanda söktün mü ? İçinde metal benzeri vida demir vesair bir şeyler kaldıysa ana kartı şasi yaptırıyor olabilir.

HDD kaynaklı olsa bilgisayar kapanır ya da en azından böyle bir tepki vermez. Kasa çalışıyor ekran kapanıyor gibi bir durum söz konusu olmaz.

Ram ve Ekran kartın zaten olamaz.

Güç kaynağı olsa yani Power , aniden kapanır kasadan ses de gelmez.

Hasılı Sen demir ve benzeri vida veya farklı bir metal duruyor mu diye kasayı açıp bir kontrol et.

Bu şasi olayını ilk defa duydum kasanın içini kontrol edip buraya yazacağım temizleme amacıyla birçok kez söktüğüm oldu ama parçaları değil sadece kasayı
--- Gönderi Güncellendi ---
Asiri isinmadan olabilir. Arkadasimin bilgisayari vardi. Gta 4 oynarken aniden kapaniyordu ve tepki vermiyordu. Icini actim fan tamamen tozlanmis. Temizledim ve termal macunladim. Suan sorun ortadan kalkti...

Kasayı temizlerimde termal macun sürmeyi bilmiyorum ki
Sen eğer başka bir PC var ise deneme yanılma yöntemi ile bulmaya da çalişsabilirsin.

Yok ki işte öyle bir arkadaşım :(

52SakocaN52

Profesör
Reaksiyon puanı
738
Bu şasi olayını ilk defa duydum kasanın içini kontrol edip buraya yazacağım temizleme amacıyla birçok kez söktüğüm oldu ama parçaları değil sadece kasayı

Kasayı temizlerimde termal macun sürmeyi bilmiyorum ki

Yok ki işte öyle bir arkadaşım :(

Termal macun Sürmene gerek yok. Kasa içinde bir vida varsa ve bu vida ana kartın herhangi bir noktasıyla başka bir noktasına birbirine temas ettiriyorsa şasi yapabilir

ismuail

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar şöyle bir deneme yaptım yaklaşık 1,5 saat civarı fifa 17 oynadım ve ekran kartı ısısı 69 dereceyi geçmedi cpu ise 43-45 arası değişti ve hiçbir sorun çıkmadı daha sonra miscreated adlı oyunda bütün ayarları fulledim ve yaklaşık 20-25 dakka dolandım mapde gpu 80-81 derece cpu ise 49-51 arası değişti ve gpu 81 dereceyi gördüğü an bilgisayar kilitlendi sanırım sorun gpu ve ısı kaynaklı bir sorun sizler ne düşünüyorsunuz ne önerirsiniz ? @okinkurt @eronis @Pc ci utkuversus @52SakocaN52 @hanox @Burhan Berkay Coşkun @nameless44

52SakocaN52

Profesör
Reaksiyon puanı
738
Kardeşim şu ayrıntı önemli. Şimdi Fifa 2017 oynamışsın kapanmamış iyi hoş ama , Fifa 2017 de iyice ısınıp, miscreated de noktayı koymuş olabilir. Yani sen iki oyun arasında 30 dk ara verip denemen lazım.

Evet sonuçta problem ısı. Bormal olan bu ama anormal olan 81 derecede kapanması. Fazla ısınmıyor ekran kartın yani. Derece normal ama o derecede kapanması anormal.

Hasılı tavsiyem, oyun optimize mi değil mi ekran kartı için bu önemli.

Ekran kartının soputucusunun çalıştığından eminmisin ?

52SakocaN52

Profesör
Reaksiyon puanı
738
Kardeşim şu ayrıntı önemli. Şimdi Fifa 2017 oynamışsın kapanmamış iyi hoş ama , Fifa 2017 de iyice ısınıp, miscreated de noktayı koymuş olabilir. Yani sen iki oyun arasında 30 dk ara verip denemen lazım.

Evet sonuçta problem ısı. Bormal olan bu ama anormal olan 81 derecede kapanması. Fazla ısınmıyor ekran kartın yani. Derece normal ama o derecede kapanması anormal.

52SakocaN52

Profesör
Reaksiyon puanı
738
Arkadaşlar şöyle bir deneme yaptım yaklaşık 1,5 saat civarı fifa 17 oynadım ve ekran kartı ısısı 69 dereceyi geçmedi cpu ise 43-45 arası değişti ve hiçbir sorun çıkmadı daha sonra miscreated adlı oyunda bütün ayarları fulledim ve yaklaşık 20-25 dakka dolandım mapde gpu 80-81 derece cpu ise 49-51 arası değişti ve gpu 81 dereceyi gördüğü an bilgisayar kilitlendi sanırım sorun gpu ve ısı kaynaklı bir sorun sizler ne düşünüyorsunuz ne önerirsiniz ? @okinkurt @eronis @Pc ci utkuversus @52SakocaN52 @hanox @Burhan Berkay Coşkun @nameless44

52SakocaN52

Profesör
Reaksiyon puanı
738

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Sistemi komple yazsana bir hastayı bir tanıyalım.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,189
Gigabyte 990FXA-UD3 || Amd FX 8350 4.0 Ghz(xgimtec soğutucu) || 8GB (4X2) 1600 Mhz CL9 || Asus R9 380 OC 2GB 256Bit || 128GB SSD || 1TB HDD || Zalman Z11 Neo

güç kaynağı kasanın kendi güç kaynağı 750w zalman z11 neo
Benim görüşüm(xutkuversusx :)
Bence mosfet ısınması.

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Amd anakartlarda mofset ısınması zaten oldukça fazladır bu diğer donanımlarıda olumsuz etkiler parçaları tek tek stres testine sokup denemek lazım .

ismuail

Asistan
Reaksiyon puanı
2

Sistemi komple yazsana bir hastayı bir tanıyalım.

Gigabyte 990FXA-UD3 || Amd FX 8350 4.0 Ghz(xgimtec soğutucu) || 8GB (4X2) 1600 Mhz CL9 || Asus R9 380 OC 2GB 256Bit || 128GB SSD || 1TB HDD || Zalman Z11 Neo

güç kaynağı kasanın kendi güç kaynağı 750w zalman z11 neo
Benim görüşüm(xutkuversusx :)
Bence mosfet ısınması.

Amd anakartlarda mofset ısınması zaten oldukça fazladır bu diğer donanımlarıda olumsuz etkiler parçaları tek tek stres testine sokup denemek lazım .

Şöyle bir deneme yaptım yine afterburner hile ekran kartı fan hızını %70 yaptım ve ısı 69 dereceyi geçmedi ve sorun çıkmadı ama dediğiniz doğru 79-80 dereceyi öncedende görüyodum fakat hiç böyle olmuyordu kasanın içini kontrol ettim toz yok vida vs de yok şasi yaptıracak anlamadım gitti

kaya23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Buna benzer bir sorun bende yaşadım arasıra yapıyordu kasayı temizledim temizledikten sonra bide format attım driverlerinide sitelerinden güncelledim yaklaşık sekiz ay oldu yapmadı.
Win7 den 10 a geçtim o sorun kalmadı sadece bazen uyuttuktan sonra geç açılıyor.

Samet-52

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar bilgisayarımda takılırken bazen aniden ekran kararıyor monitör uyku moduna geçiyor bilgisayar çalışıyor ama ne klavyeden ne de bilgisayarın power-reset tuşlarından tepki alamıyorum. Bilgisayarı kapatamıyorum bile, basılı tutuyorum yine kapanmıyor. Fişi çekip takıyorum mecburen anca kapanıyor ve bir süre sonra açılıyor (o arada yine power tuşundan tepki alamıyorum) bunun sebebi ne olabilir ? Teşekkürler .
Yardım edebilecek kimse yok mu ?
Kardeşim uzaktan cevap vermek çok zor ama bu sorun herşeyden kaynaklanıyor olabilir test ederek çözüme ulaşabilirsin . Genelde karşılaştığım sorun olarak bilgisayar kasasının takılı olduğu çoklu prizde sıkıntı olabilir çoklu prizi değiştir. Olmadı duvardaki prizdede sorun olabilir başka prize takmayı dene evin topraklama hattında bile sorun olabilir başka bi yerde bile denemen gerekebilir. Cogu zaman evde calışmayıp teknik servisde çalışan pc çok gördüm. Bi dene bakalım

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Şöyle bir deneme yaptım yine afterburner hile ekran kartı fan hızını %70 yaptım ve ısı 69 dereceyi geçmedi ve sorun çıkmadı ama dediğiniz doğru 79-80 dereceyi öncedende görüyodum fakat hiç böyle olmuyordu kasanın içini kontrol ettim toz yok vida vs de yok şasi yaptıracak anlamadım gitti

Tek tek test etmen lazım ki sorunun kaynağını bul :) başka türlü ne desek boş .

ismuail

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Sorun kesinlikle ısı bence çok fazla ısınıyor gpu 81 dereceyi görüyor ve pc pert... ekstra fan takıp kasa içinde sirklasyon yapmaya çalışıcam bakalım nolucak...

ismuail

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Eskiden 80 derecede kapanıyordu şimdi 68-70 görmeden kapanıyor başka bir sorun var...

Mustafa1982

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Eskiden 80 derecede kapanıyordu şimdi 68-70 görmeden kapanıyor başka bir sorun var...
İyi yanından bakarsanız ek fanlarla 10 derece sıcaklığı düşürmüşsünüz. Bu kasadaki fanlar baya iş görüyor demek ki. Şöyle bişiy önericem yapabilirseniz. Sırasıyla ekran kartı, işlemci , ram hdd ne varsa tek tek çalışan bir sistem üzerinde test etmeniz. Sorun anakartta ise :) üzülmeye gerek yok en az maliyetli parçalardan. :) Tabii kimin AMD sistemini kullanacaksınız? Bu da ayrı bir sorun :-(
İyi yanından bakarsanız ek fanlarla 10 derece sıcaklığı düşürmüşsünüz. Bu kasadaki fanlar baya iş görüyor demek ki. Şöyle bişiy önericem yapabilirseniz. Sırasıyla ekran kartı, işlemci , ram hdd ne varsa tek tek çalışan bir sistem üzerinde test etmeniz. Sorun anakartta ise :) üzülmeye gerek yok en az maliyetli parçalardan. :) Tabii kimin AMD sistemini kullanacaksınız? Bu da ayrı bir sorun :-(
Fan taktınız sandım dı. Hızını artırdınız herhalde. Benim anladığım hdd değil sorun. Isıyla da ilgisi yok. Ekran kartı ve işlemciden şüpheleniyorum ve anakarttan.

ismuail

Asistan
Reaksiyon puanı
2

Fan taktınız sandım dı. Hızını artırdınız herhalde. Benim anladığım hdd değil sorun. Isıyla da ilgisi yok. Ekran kartı ve işlemciden şüpheleniyorum ve anakarttan.

Yok fan takmadım ekran kartı fanını hızlandırarak denedim bir süre kapanmdı ama son bi kaç gündür oyun yüzü göstermiyor pc gpu 70C dedimi çat kilitleniyor garantiye yollicam ama vatanın o meşhur teknik servisini bişmeyen yoktur beni 1 ay bilgisayarsız bırakıp sonra soruna rastlanamadı diye geri vermelerinden korkuyorum (başıma geldi) ama bi umut vericem artık çözemiyorum problemi...

Mosfet neydi ?

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,189
Yok fan takmadım ekran kartı fanını hızlandırarak denedim bir süre kapanmdı ama son bi kaç gündür oyun yüzü göstermiyor pc gpu 70C dedimi çat kilitleniyor garantiye yollicam ama vatanın o meşhur teknik servisini bişmeyen yoktur beni 1 ay bilgisayarsız bırakıp sonra soruna rastlanamadı diye geri vermelerinden korkuyorum (başıma geldi) ama bi umut vericem artık çözemiyorum problemi...

Mosfet neydi ?
images

Mosfet resimde işaretlenen küçük çipe benzeyen bir bileşendir. Mosfetler çok fazla ısınabileceğinden çoğu ana kartlarda üstlerinde alüminyum bir pasif soğutma mevcuttur. AMD anakartlarda mosfet ısınması tehlikeli derecede yüksek olabilir. Öyleki ekran kartının, işlemcinin hatta ek pci-pciex kartlarının bile ısısını etkileyebilir.

Mustafa1982

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
şu üç dişli transistörler, genelde Bunun gibi bileşenler üzerinde bulunan devre elemanlarının baş harfleriyle türetilen isimlerle adlandırılırlar. Okulda Sayısal elektronik dersi almıştım da biz çalışan devre üzerinde hesaplama yapıyorduk. Bozulunca Ne olur bilmeyiz :)
şu üç dişli transistörler, genelde Bunun gibi bileşenler üzerinde bulunan devre elemanlarının baş harfleriyle türetilen isimlerle adlandırılırlar. Okulda Sayısal elektronik dersi almıştım da biz çalışan devre üzerinde hesaplama yapıyorduk. Bozulunca Ne olur bilmeyiz :)
Garantiye ver kardeşim. Gpu işlemcileri cortingen olmuş olabilir. Bir süre sonra grafik işleyemiyor bence.

ismuail

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Gta 5'i windowed modda açarak ısıları telefonla videoya aldım.. Bilgisayar kilitlendiği anda ki ısı değerleri bunlar

Ekli dosyalar

• IMG_4385.jpg
    IMG_4385.jpg
    120.1 KB · Görüntüleme: 612

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,189
Sorun gpuda sanırım. Kaç senelik o GPU? Vrmlerin sağlıklı çalışması için maks sıcaklık 115-120. Çok yakın bir değer. Güç kaunağıda olabilir. Bu iki parçaya bak derim.

ismuail

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Sorun gpuda sanırım. Kaç senelik o GPU? Vrmlerin sağlıklı çalışması için maks sıcaklık 115-120. Çok yakın bir değer. Güç kaunağıda olabilir. Bu iki parçaya bak derim.

Ekran kartı R9 380 1 sene olmadı daha... Garantiye vericem kasayı komple zaten ama vatan parçaları tek tek yolluyor kendi servislerine o da uzun sürüyor benim amacım belki çok ufak ince bi problem var çözebilirim dedim ama yok göndericem..

Mustafa1982

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Garantiye ver kardeşim. Gpu işlemcileri cortingen olmuş olabilir. Bir süre sonra grafik şşle
Gta 5'i windowed modda açarak ısıları telefonla videoya aldım.. Bilgisayar kilitlendiği anda ki ısı değerleri bunlar
Birinci belleğin tamamını kullandığı için o daha sıcak bence. Gördüğüm testlerde hep böyledir. Bunun yanında 107 derece çok. Vr1 80 vr2 60 gibi olmalı. Fan hızını arttırıp tekrar dener misiniz? Büyük ihtimalle ekran kartında problem.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,189
Termal macunlar kurumuş olabilir

ismuail

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Garantiye ver kardeşim. Gpu işlemcileri cortingen olmuş olabilir. Bir süre sonra grafik şşle

Birinci belleğin tamamını kullandığı için o daha sıcak bence. Gördüğüm testlerde hep böyledir. Bunun yanında 107 derece çok. Vr1 80 vr2 60 gibi olmalı. Fan hızını arttırıp tekrar dener misiniz? Büyük ihtimalle ekran kartında problem.

Fan hızını arttırıp denerim denemesinede sorum şu benim gördüğüm aşırı bir ısınma yok yoksa var mı ? Olmadığı halde kapanmasına takıyorum ben yoksa fanı hızlandırıp kullanmak en mantıklısı zaten...

Termal macunlar kurumuş olabilir

Onu da ben yapmayı bilmiyorum...

Mustafa1982

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Valla o vrm1 neyse sıkıntı orda çok bariz. Voltaj regulatörü mü ne o değer bilmiyorum. Eğer OC yaptıysanız ben de o işlerden hiç anlamam mesela, sorun ondan kaynaklı olabilir.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,189
Valla o vrm1 neyse sıkıntı orda çok bariz. Voltaj regulatörü mü ne o değer bilmiyorum. Eğer OC yaptıysanız ben de o işlerden hiç anlamam mesela, sorun ondan kaynaklı olabilir.
Evet voltaj kontrolcüsü gibi birşey ve tehlikeli derecede ısınmış bence.

Mustafa1982

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Kusura bakma biraz araştırayım dedim de kafa iyice karıştı :) Mesele sandığımdan da derin. Ama dediğim gibi vrm1 de bariz bişiy var .Çünkü gpu %100 de ve elinden geleni yapıyor. Hazır garantisi var. Yolla servise yapamazlarsa tekrar yolla 4. De iade etmeyi dene. Kartını değiştirsinler veya.