Çocuklarınıza karne hediyesi almayın

Bu konuyu okuyanlar

Darknes$

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
351
Manisa Büyükşehir Belediyesi Aile Danışma Merkezi Uzman Pedagogu Kemal Çamlıoğlu, çocuklara alınacak her karne hediyesinin doyumsuzluğa neden olabileceğini, bu nedenle "karnenin normalleştirilmesi" gerektiğini belirtip, uyardı.

576253a1f0dc1e41f0010780.jpg

2015-2016 eğitim öğretim yılının sona ermesi ile birlikte öğrencileri karne, velileri ise hediye telaşı sardı. Çocuğuna karne hediyesi almayı düşünen ailelere de pedagoglardan uyarı geldi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Aile Danışma Merkezi Uzman Pedagogu Kemal Çamlıoğlu, iyi karnenin ödüllendirilmesinin doğru olmadığını ifade etti. Çamlıoğlu, "Karne bir sürecin sonucudur. Karnenin içinde veli, eğitim sistemi, öğretmenler ve öğrenci var. Karne başarı ve başarısızlığın göstergesi değildir. Karne ne ezilmenin ne de yükselmenin gereğidir. Karneyi normalleştirmek lazım. Aileler karneyi abartarak çocuklara zulüm ediyor. Karneye ödül verilmesine karşıyız. Ödülü maddi temele dayandırdığınızda bunun sonu gelmez. Üniversiteye kadar gidecektir. Bugün top, bisiklet isteyecek sonra ise araba. Çocukta doyumsuzluk hissi yaratılacak. Karne ödül ve ceza aracı değildir" dedi.

Kötü karneye karşı da ailelere çağrı da bulunan Çamlıoğlu, "Çocuk sizin çocuğunuz. Onu motive etmek sizin göreviniz. Bu görev öğretmenlerin ve velilerindir. Karne yüzünden çocukları incitmeyin. Kötü karnede evden kaçmalar, intihara kadar gidebilecek olaylar yaşanabiliyor. Anlayışlı baba, anlayışlı anne çok önemli. Çocukları ne kadar motive ederseniz sizi ciddiye alacaktır" diye konuştu. cnnturk

Son düzenleyen moderatör:

Yeşil Okçu

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,810
Eğitim sisteminin zulümünden çıkmış bir çocuk bir hediyeyi hak ediyor bence .....
Aynen haklısınız . Denek olarak kullanıyorlar . Gerek sistem değişikliği vb olsun. Özellikle teog vs stresi içindeki çocuklara alınmalı

okinkurt

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,233
Aynen haklısınız . Denek olarak kullanıyorlar . Gerek sistem değişikliği vb olsun. Özellikle teog vs stresi içindeki çocuklara alınmalı

Bütün sene bunalan bir çocuk için finalde çok abartılmıyacak bir ödül gayet motive edici olur bu uzmanlarıda anlamıyorum ödüle takacaklarına sistemdeki eğrilikleri inceleseler güzel olur .

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
imkanın varsa küçük müçük bişey alınmalı.

GoByMe

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Yok be hocam çocuğa hediye iyidir ne doyumsuzluğu.. ben küçükken zaten bi doğum gunumde bi de karne de nazım geçiyordu hic de doyumsuzluğa sebep olmadı.. hatta şimdi ne doğum gunumde ne de karne de pek salladiklari yok.. diyeceğim o ki alsınlar çocukların 3 ay yaz tatili var napsin çocuk sıkılır

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
Karne karşılığında ödül en sonunda ödül yoksa karnemde kötü gelire dönebilir,sonra istemediği şey kalmaz doyumsuz olabilirler.

erdemlee

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Özel günlerde hediye verilmesindense içinden koptuğu zaman alınan hediye farklıdır ve doyumsuzluk yaratmaz.Karne hediyesi alınacaksa başarılarına değil, bu sisteme sabırlarından dolayı alınabilir.

BrknEs

Müdavim
Reaksiyon puanı
166
bu hıyar kendi çocuklarını şımartmış doyumsuz bir hale getirmiş sonra da bize tavsiye vermeye çalışıyor bence sene boyunca saçma bir eğitim hayatını atlatan psikolojisi bozulmayan derslerinde başarıya ulaşmış her çocuk büyük küçük farketmez bir hediye hakeder

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Yeğenime hediye alıyorum, ancak pek beğenilmiyor, hediyemi bırakıp ta gidiyor. Çocuğu şımartmamak için abartmamak gerekiyor bence. Bir de Teknolojik ürünlerden uzak durulması gerekiyor diye düşünüyorum. Çocuk bütün Yaz'ı boynu eğik, telefonda tıklayarak geçiriyor, hiç yüzünü göremiyoruz.

rawkid

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,316
Cocuklar onceden karne hediyesi olarak bisiklet felan isterdi.(ben yani. Cok sevinmistim bisiklet alındığında :D) Simdiki nesil telefon tablet istiyor. Bunlar alinacaksa hiç alınmasın daha iyi.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Elektronik bir ürün olmadıkça, alınabilir bence. Sonuçta ortada bir başarı varsa taçlandırılmalı..

404 Not Found

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,864
Ne bir şey için ödül,ne de bir şey için ceza verilmeli. Hediye vermek için illa bir sebep olmamalı.

''Wolfred1ght''

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,290
Şu yaşıma kadar geldim .Çalıştım,çabaladım.Ebeveynlerimin benim üzerimdeki sarf ettikleri emeklerin bir nebze de karşılıklarını verebilmek için notlarımı hep yüksek tuttum.Onlardan şu ana dek hiçbir karne hediyesi falan da almadım.Lakin Bu pedagogda işi abartmış.En azından motive edici birkaç hediye alınması çocuklarda doyumsuzluk değilde,Çalışırsan kazanırsın mantığını harekete geçirir.Pedagogun söylediklerine katılmıyorum.