ABD'de Adil Kota Yasaklandı

Bu konuyu okuyanlar

Darknes$

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
351
ABD'de Adil Kota Yasaklandı; Ağ Tarafsızlığı Kazandı; ISS'ler İnternet Hattına Müdahele Edemeyecek

Altyapının (fiber) eksikliği, ülkemizde "adil kota" denilen uygulamaları arttırırken, ABD'de tam tersi kazandı. Adil kota yasaklandı ve ağ tarafsızlığı (net neutrality) kuralları onaylandı. Avrupa Birliğin'de de geçen yıl "Ağ Tarafsızlığı" konusunda düzenlemeler yapılmıştı. Bizde bu konuda bir düzenleme yapması gereken kurum BTK.

adilkota1465953921.png

Bugün Amerikalı İnternet kullanıcıları çok önemli bir galibiyet elde ettiler. Federal temyiz mahkemesi, net tarafsızlığı kurallarını onayladı ve Amerikalı internet servis sağlayıcılarının kullanıcıların internetine müdahele etmesini engelleme getirdi. Net tarafsızlığı kuralları, ISS'lerin trafiği bloklaması ya da engellemesini (adil kota) ya da tam tersine daha çok para ödeyenlere daha hızlı internet verilmesini yasaklıyor.

Milyonlarca Amerikalı geçen yıl FCC'yi protesto etmişler, internetin tarafsızlığını ve yaratıcılığı savunması için çağrıda bulunmuşlar ve bu konuya bir çözüm bulmasını, hukuki olarak kurallar getirmesini istemişlerdi. Amerika'lılar ayrıca FCC'nin kendi düzebleyici gücünü kötüye kullanımı da engelleyecek bir hukuki uygulama talebinde bulunmuşlardı. FCC bunu "Açık İnternet Düzeni" uygulaması getirerek büyük oranda yerine getirdi.

Zaten Başkan Obama da 2 yıl önce bloklanmamış, bant genişliği daraltılmamış, "Açık İnternet"ten yana olduğunu açıklamıştı.

Avrupa Birliği ise geçen yıl "Ağ tarafsızlığı"na dair düzenlemeler yapmıştı .

"Net Neutrality" yani "Net Tarafsızlığı", İnternet servis sağlayıcıların herkese eşit davranması ile ilgili bir tanımlama. Bu ABD'de ISS'lerin video sitesine giden müşterilerinin hatlarını kısıtlaması ile başladı. Ülkemizde zaman zaman siyasal gelişmeler olduğunda Türk Telekom ya da diğer operatörlerin Twitter ya da Facebook'a giden hatları kısıtlması bu tanıma giren bir durum. Diğer bir durum ise ülkemizde çok şikayete neden olan "Adil Kota" uygulaması. Her ikisi de, net tarafsızlığını ihlal eden durumlar olarak tanımlanıyor.

Bu konuya özen göstermesi gereken ise; tüketiciyi koruması için kurulan düzenleyici kurul olan BTK'dır. Yani BTK'nın ISS'lere "Adil Kota" uygulamalarını yasaklaması lazım. - turk-internet.com

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Hoaydaa, darısı Türkiye'ye diyecem de bizim cimriler yapmaz bunu.

erdignss

Doçent
Reaksiyon puanı
84
Amerika yeni geçtiyse buna bizim bi 50 senemiz var

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bizde yasa gelse ne olacak ? Torrentçler hatları kitleyecekler, video bile izleyemeyeceğiz. Alt yapımız mı var ? Bırakın, zorlamayın, şimdilik böyle iyi...

Tys23

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,229
Kaldırmasınlar bizde. Altyapı'yı yapsınlar sonra kaldırsınlar.

Promethium

Doçent
Reaksiyon puanı
66
Bizde yasa gelse ne olacak ? Torrentçler hatları kitleyecekler, video bile izleyemeyeceğiz. Alt yapımız mı var ? Bırakın, zorlamayın, şimdilik böyle iyi...
Download yapan adam ayın ilk zamanlarıda yapar, yapan adam dur az idareli kullanayım demiyor o zaman neden felç olmuyor.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Hiçbirşey olmaz. Torentçi niye torente abanır biliyormusun? Çünkü adam diğer zamanlarda internetin yavaş olacağını bilir fırsat bulmuşken indirir. Sürekli internet hızlı olsa emin ol o torentçiler o kadar dosya indirmez. Çünkü istediklerine istedikleri zaman hızlı bir şekilde ulaşabileceklerini bilirler.

erdignss

Doçent
Reaksiyon puanı
84
Senin mantıkla ayın 1inde Türkiyedeki internet altyapısının çökmesi lazım

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Download yapan adam ayın ilk zamanlarıda yapar, yapan adam dur az idareli kullanayım demiyor o zaman neden felç olmuyor.
Demek istediğini anlamadım ? Şimdi sen 50GB kotalı olarak herkes başlıyor ama ay başında neden kilitlenmiyor diye soruyorsun anladığım kadarıyla ? Kimse de az idareli kullanayım demiyor, peki ay başlarında neden internet kilitlenmiyor ? Bunu mu demeye çalıştın ?

erdignss

Doçent
Reaksiyon puanı
84
Demek istediğini anlamadım ? Şimdi sen 50GB kotalı olarak herkes başlıyor ama ay başında neden kilitlenmiyor diye soruyorsun anladığım kadarıyla ? Kimse de az idareli kullanayım demiyor, peki ay başlarında neden internet kilitlenmiyor ? Bunu mu demeye çalıştın ?
Evet

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Çökmemesinin sebebi herkesin 50GB-100GB kota var, paso indirmeye yüklenip ayın kalan zamanında bir video izleyecem derken kafamı duvarlara vurmayayım diyor. Misal ben film izlemeyi severim bilgisayarımda, internet hızım yavaşlayınca donmasın diye önce inmesini bekler, öyle izlemem gerekir ki bu rahatsız edici. Herkes indirmeye yüklenmiyor. Misal ben yüklenmiyorum ve benim kotam bazen ayın 20'sine uzandığı oluyor. Yüklensem 2'sinde de bitirdiğim oldu. O şekilde hesap yapamazsın ki ?

erdignss

Doçent
Reaksiyon puanı
84
Çökmemesinin sebebi herkesin 50GB-100GB kota var, paso indirmeye yüklenip ayın kalan zamanında bir video izleyecem derken kafamı duvarlara vurmayayım diyor. Misal ben film izlemeyi severim bilgisayarımda, internet hızım yavaşlayınca donmasın diye önce inmesini bekler, öyle izlemem gerekir ki bu rahatsız edici. Herkes indirmeye yüklenmiyor. Misal ben yüklenmiyorum ve benim kotam bazen ayın 20'sine uzandığı oluyor. Yüklensem 2'sinde de bitirdiğim oldu. O şekilde hesap yapamazsın ki ?
Benim ve tanıdığım hemen hemen herkesin 3 güne bitiyor kotası hazir hızlıyken indirelim filmleri dizileri seri seri kalan 27 günde izleriz diyoruz ne yalan söyleyeyim

Meridian

Müdavim
Reaksiyon puanı
765
4.5 G ile uğraşacaklarına altyapıyla uğraşsaydılar. Yok şu olsun yok bu olsun diyoruz, hemen "altyapı".

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Hiçbirşey olmaz. Torentçi niye torente abanır biliyormusun? Çünkü adam diğer zamanlarda internetin yavaş olacağını bilir fırsat bulmuşken indirir. Sürekli internet hızlı olsa emin ol o torentçiler o kadar dosya indirmez. Çünkü istediklerine istedikleri zaman hızlı bir şekilde ulaşabileceklerini bilirler.
Alt alta liste koyanlara ne diyorsun ? Bozuk torrentler yüzünden yeniden başlatanlara ? İnsanlar indirmek istediğini indiriyor ama başladımı da duramıyorlar. Sorun bundan kaynaklı. Bir torrent sitesinde ne kadar yeni oyun varsa hepsini listeye koymaya çalışan var. Dozunu abartmayanlara lafım yok.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
4.5 G ile uğraşacaklarına altyapıyla uğraşsaydılar. Yok şu olsun yok bu olsun diyoruz, hemen "altyapı".
Aynen, benim evime kablo ile getiremedikleri interneti cebime kablosuz getirecekler. Komedi resmen :D

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Alt alta liste koyanlara ne diyorsun ? Bozuk torrentler yüzünden yeniden başlatanlara ? İnsanlar indirmek istediğini indiriyor ama başladımı da duramıyorlar. Sorun bundan kaynaklı. Bir torrent sitesinde ne kadar yeni oyun varsa hepsini listeye koymaya çalışan var. Dozunu abartmayanlara lafım yok.
Çok nadirdir onlar. Altyapıya pek etkisi olacağını düşünmüyorum.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Benim mantık derken ? Açtırma ağzımı, devlet dairelerinde internetin orada çalışan elemanların torrent'e yüklenmesi yüzünden donduğunu ve bu yüzden insanları ve veznedeki çalışanları kanser ettirdiklerini biliyoruz. Öyle yerler direk ULAK BİLİŞİM ağına, Ankaraya bağlı ve internet hızı çok yüksek (5MB/sn'de indirdiğini görürsün). Bazı çalışanlar oralarda yükleniyorlar torrent'e ve bütün hastane donuyor. Bununla ilgili yasak geldi, şimdi yapamıyorlar. Torrent engellendi bu yüzden ve sadece torrent de değil, bir sürü site engellendi devlet dairelerinde. Adamlar beleş buldumu umursamıyorlar...

Tys23

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,229
Altyapı yapsınlar Akk'yi 150 yapsınlar bu millete yeter.

erdignss

Doçent
Reaksiyon puanı
84
Benim mantık derken ? Açtırma ağzımı, devlet dairelerinde internetin orada çalışan elemanların torrent'e yüklenmesi yüzünden donduğunu ve bu yüzden insanları ve veznedeki çalışanları kanser ettirdiklerini biliyoruz. Öyle yerler direk ULAK BİLİŞİM ağına, Ankaraya bağlı ve internet hızı çok yüksek (5MB/sn'de indirdiğini görürsün). Bazı çalışanlar oralarda yükleniyorlar torrent'e ve bütün hastane donuyor. Bununla ilgili yasak geldi, şimdi yapamıyorlar. Torrent engellendi bu yüzden ve sadece torrent de değil, bir sürü site engellendi devlet dairelerinde. Adamlar beleş buldumu umursamıyorlar...
Daha önce yüz kere aynı postumdan alıntı yapmışsın şimdi mi sinirlendin senin mantık dememe [emoji2] tamam altyapı çok kötü böyle rezil internet kullanmaya devam edelim siz de altyapı altyapı diye sesinizi çıkarmayın

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Altyapı yapsınlar Akk'yi 150 yapsınlar bu millete yeter.
Yetmez. 59 TL ye 150 gb akk veren firma var. Bir dene istersen yetecek mi ? [emoji16]
Ben download yapmadığım halde 200 gb download 50-60 gb upload çıkıyor. Bize hiç yetmiyor.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bakın da görün, bu sistem Amerikada patlayacak. O zaman görüşürüz :D

Tys23

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,229
Yetmez. 59 TL ye 150 gb akk veren firma var. Bir dene istersen yetecek mi ? [emoji16]
Ben download yapmadığım halde 200 gb download 50-60 gb upload çıkıyor. Bize hiç yetmiyor.
Bişey indirmediğim için yetiyor. Hadi 250 Akk yapsınlar . 50 Mbps kaldıracak altyapı versinler yeter. Türkiyede kaldıramazlar yemez :D

muratteas

Müdavim
Reaksiyon puanı
96
Yorumlara bak saçmalık dolu. Torrentçi download yaparsa ülkenin tüm trafiğini etkiler diyor ya. :D Sanki ülkenin alt yapısı köylere verilen telefon hatlarından oluşuyor. :)

Umarım AB'ye uyum politikasında AB bizden bu şartı da ister AKN kalkar.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Bişey indirmediğim için yetiyor. Hadi 250 Akk yapsınlar . 50 Mbps kaldıracak altyapı versinler yeter. Türkiyede kaldıramazlar yemez :D
50 vereceğine 25 ver limitsiz ver. Daha mantıklı geliyor. Neyse hayal dünyasını bırakalım da bu akk düzenlemesi işi vardı bi ara ne oldu haberin var mı?

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Daha önce yüz kere aynı postumdan alıntı yapmışsın şimdi mi sinirlendin senin mantık dememe [emoji2] tamam altyapı çok kötü böyle rezil internet kullanmaya devam edelim siz de altyapı altyapı diye sesinizi çıkarmayın
Şimdi dediğimi okumak zor geldi de, kaçamak cevabı sırf yazmış olmak için mi yazdın ? 1 kere alıntılamışım, onu üstündeki 2 arkadaş da dahil olarak genel cevap olsun diye seni alıntılamıştım. 2. yazdığım da yazdığını yeniden okuyunca ona özel bir cevap vermek ihtiyacı duydum. Sesinizi çıkarmayın demedim, sesimizi burada çıkarıyoruz. Aksi halde şu an seninle bu konuyu konuşuyor olmazdık değil mi ? Ayrıca orada yazdığımı o lafa kızıp yazmamıştım. Sadece içim çok dolu bu konuda.

Son düzenleme:

Meridian

Müdavim
Reaksiyon puanı
765
Kampanya devam ediyor gözüküyor Change'de. Sadece devam ediyor. :D

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
50 vereceğine 25 ver limitsiz ver. Daha mantıklı geliyor. Neyse hayal dünyasını bırakalım da bu akk düzenlemesi işi vardı bi ara ne oldu haberin var mı?
O dediğin olsa bir tatlı olur, tadından yenmez :D