Türkiye pazarında verginin zararı

Bu konuyu okuyanlar

Sefa ozturk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yeni çıkan ve piyasaya sürülen teknolojik aletler genelde Turkiye'ye gecikmeli gelmektedir. Bilmiyorum dikkatinizi çekti mi ama teknoloji devleri yüksek vergi yüzünden ve piyasaya dahil olmanın maliyetinden dolayı ülkemizi geç tercih etmektedir. Büyük alıcı kitlesi barındırmasına rağmen kaçınılmaz.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Demekki istedikleri şeyi az çok yaptırtıyorlar, bazı markalar hiç gelmiyor sırf bu vergi yüzünden.

muzar5

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Sadece o değil birçok konuda ciddi zararları var vergi konusunun, özellikle startup lar için en büyük sorun online satış veya hizmetler için yüksek vergiler. Bu konu düzelirse ancak hızlı ilerleme kaydedeceğiz girişimcilik konusunda ülke olarak.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Alım gücünün düşmesinin de etkisi var, vergilerin artmasının da, doların yükselmesinin de, enflasyonun artmasının da, işsizliğin büyümesinin de.
Tek bir etken yok. Bütün bunların toplamı teknoloji ve oyun piyasasını son yıllarda ülkemizde geriletmiştir.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
cari açık kapanmadan bu sorun çözülemez. doların dalgalanması olağan bir durum.

cari açığın kapanması için türkiyenin ithalatının %25 ini oluşturan enerji sorununun çözülmesi lazım.
bunun için hidroelektrik santraller, nükleer santraller, yerli elektrikli otomobil ve yenilenebilir enerjiye yatırım yapılıyor.

bunların hayatımıza etkisi 2020 yi bulacak. terör sorunu da sıkıntıyı büyütüyor.

normalde yükselen dolar turizmciye yarardı, fakat terör ve rusya krizi yüzünden turizm de sıkıntıda.

önümüzdeki 4-5 yıl bu sıkıntılarla geçecek. fırtınalara dayanabilirsek eski büyüme hızımızın da üstüne çıkabiliriz.
türkiye son 5 yılda çok sayıda altyapı projesini gerçekleştirdi. normal piyasa şartlarında türkiyenin ekonomik performansı çoğu avrupa ülkesini geçecektir.

normal şartlarda 41 milyon akıllı telefon kullanıcısı olan bir ülkede apple'ın heryerde reklamı olması lazım.
ancak ofislerini bile yeni açtılar. çünkü risk almak istemiyorlar.

Sefa ozturk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Büyüyor gibi görünen içinde fırtınalar kopan vergi birincisi bir ülkeyiz.

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Yeni çıkan ve piyasaya sürülen teknolojik aletler genelde Turkiye'ye gecikmeli gelmektedir. Bilmiyorum dikkatinizi çekti mi ama teknoloji devleri yüksek vergi yüzünden ve piyasaya dahil olmanın maliyetinden dolayı ülkemizi geç tercih etmektedir. Büyük alıcı kitlesi barındırmasına rağmen kaçınılmaz.
Bu kadar büyük cari açıkla bu kadar vergi az bile. Kazanandan vergi alınamadığı için, maaştan ve tüketimden vergi toplamak bizim gibi ülkelerde bulunan en kolay çözümdür. Gerçi temel tüketim malzemelerinde bile fazla vergi yükü var, ama ayrı mesele...

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Gerçekçi olmak lazım...
Cari açık ezbere söylenen bir kavram değil.
Yurt dışından aldığın ürün nispetinde yurt dışına ürün satmıyorsan cari açık sorunu yaşarsın.

Ülke olarak teknoloji yatırımlarından geri kalmış bir ülkeyiz bunun da nedenini bugünde değil geçmişte aramak gerek. Teknoloji ve sanayi anlamında ne adım atacak olsak siz tarım ülkesisiniz sanayi sizin neyinize denilmiş ve ülkemiz engellenmiştir. Engellenmediği durumlarda da iş adamlarımız dünyanın dev markalarının montajcısı haline getirilerek göbekten onlara bağlı hale getirilmiştir bundan dolayıdır ki özel sektörümüz göbekten bağlı bulunduğu bu yapıyla ters düşmemek için her zaman onların menfaatine çalışmıştır.

Teknolojik oyuncaklara çok hevesli arkadaşlarımızın bir çoğu aynı zamanda teknoloji değil MARKA hastası durumunda...

Yerli bir teknoloji ile yapabileceği bir işi üzerinde dünyanın tanıdığı bir MARKA yazan bir ürün ile yapmak çok daha fazla işine geliyor.

İstiyor ki elinin altındaki her teknoloji oyuncağı APPLE ürünü olsun...

Hal böyleyken yerli teknoloji firması olmak deveye hendek atlatmaktan daha zor. Çünkü müşteri teknolojiyi değil MARKA'yı talep ediyor.

Uzun lafın kısası...

Arkadaşım 1 Adet iPhone 6S Plus istiyorsan onun karşılığı kadar üretim yapacak ve bu ürettiğini yurt dışına satacaksın. Aksi takdirde devlet sen keyfi yere yurt dışına milyonları gönderme diye fiyatları vergi yoluyla arttırır ve tüketimi azaltır.

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Gerçekçi olmak lazım...
Cari açık ezbere söylenen bir kavram değil.
Yurt dışından aldığın ürün nispetinde yurt dışına ürün satmıyorsan cari açık sorunu yaşarsın.

Ülke olarak teknoloji yatırımlarından geri kalmış bir ülkeyiz bunun da nedenini bugünde değil geçmişte aramak gerek. Teknoloji ve sanayi anlamında ne adım atacak olsak siz tarım ülkesisiniz sanayi sizin neyinize denilmiş ve ülkemiz engellenmiştir. Engellenmediği durumlarda da iş adamlarımız dünyanın dev markalarının montajcısı haline getirilerek göbekten onlara bağlı hale getirilmiştir bundan dolayıdır ki özel sektörümüz göbekten bağlı bulunduğu bu yapıyla ters düşmemek için her zaman onların menfaatine çalışmıştır.

Teknolojik oyuncaklara çok hevesli arkadaşlarımızın bir çoğu aynı zamanda teknoloji değil MARKA hastası durumunda...

Yerli bir teknoloji ile yapabileceği bir işi üzerinde dünyanın tanıdığı bir MARKA yazan bir ürün ile yapmak çok daha fazla işine geliyor.

İstiyor ki elinin altındaki her teknoloji oyuncağı APPLE ürünü olsun...

Hal böyleyken yerli teknoloji firması olmak deveye hendek atlatmaktan daha zor. Çünkü müşteri teknolojiyi değil MARKA'yı talep ediyor.

Uzun lafın kısası...

Arkadaşım 1 Adet iPhone 6S Plus istiyorsan onun karşılığı kadar üretim yapacak ve bu ürettiğini yurt dışına satacaksın. Aksi takdirde devlet sen keyfi yere yurt dışına milyonları gönderme diye fiyatları vergi yoluyla arttırır ve tüketimi azaltır.

Tüketiciyi suçlamak işin kolayı. İşini adam gibi yaparsan marka çok da önemli değil.

Beyaz eşyada benim gözümde Arçelik son derece güvenilir ve kaliteli bir markadır. Ama televizyon için, ya da küçük ev eşyaları için aynı kategoriye sokamıyorum.

Ya da Vestel, ar-ge yatırımları yapıyor, birşeyler geliştiriyor ama bir tık üste çıkamıyor. Çıkarsa elbette tercih ederim, ya da farklı yaklaşımlar denerse, mesela Windows Phone'lu bir telefon çıkartırsa.

Ben kendim için söyleyim, marka delisi filan değilim, olanlar yok değil, ama kaliteli ürün orta vadede mutlaka hakkettiği yeri kazanır.