Kontrolsüz ağ kullanımı YARDIM LÜTFEN!!!

Bu konuyu okuyanlar

sihir55

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben özel bir şirkette çalışıyorum ve günlük internet kullanımımız kotalı uygulanıyor.
Günlük kotamız 750 Mb ve ben bilgisayar başına hiç oturmasam da "Download upload sayacı" adlı programla kontrol ettiğimde akşam 500 Mb kullandığım görülüyor. Hiç kulllanmasam bile bu harcama oluyor. Bilgisayarda güncelleme falan da açık değil hatta firmanın server ve firewall ayarlarında da bütün güncelleme siteleri kapalı. Sadece IT isterse kendi gelip yapıyor.
Benim istediğim şey ise bilgisayardaki bütün kullanımı ethernet kablosunu çıkarmış gibi kapatıp sadece browser ve download yöneticisine izin vermek yada istediğim programlara izin verip windows un dahi abuk subuk portlardan birşeyler yapmasını engellemek.
Bunu başarmam için bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
NOT: Lütfen Kaynak izleyicisi falan demeyin. Hangi programın neyi ne kadar kullandığını asla anlatamayan gayet başarısız bir izleyici ve program. Ayrıca hiçbir şeyi de kapatmayı başaramıyor.

invisibled

Asistan
Reaksiyon puanı
39
zaten bunu bilişim ekibinin söyleyebilmesi gerekiyor, kurabileceğin uygulamalar var ama bu senin işin değil ki,

mail için outlook benzeri bir uygulama kullanıyor ve mail trafiğin var ise aktif oda yapabilir bu trafiği,

glasswire uygulamasını kurup kontrol edebilirsin port block yapmaz ama windows firewall da işini görecektir port yada uygulama yasaklamak için,

sihir55

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
zaten bunu bilişim ekibinin söyleyebilmesi gerekiyor, kurabileceğin uygulamalar var ama bu senin işin değil ki,

mail için outlook benzeri bir uygulama kullanıyor ve mail trafiğin var ise aktif oda yapabilir bu trafiği,

glasswire uygulamasını kurup kontrol edebilirsin port block yapmaz ama windows firewall da işini görecektir port yada uygulama yasaklamak için,
Anladığım kadarıyla bu işte biraz bilgilisiniz.
Benim bütün portları kapatıp veya tüm internet kullanımını kapatıp sadece browser ve download yöneticisine izin verebileceğim bir program mevcut mu acaba?
Teşekkür ederim.

invisibled

Asistan
Reaksiyon puanı
39
özel bir şirkette bilgi teknolojileri grup müdürü olacak kadar biraz bilgim var evet.

windows firewall bu işi zaten yapabiliyor işini görecektir, extra uygulama arayışın neden ?
daha kolay kontrol etmek istiyorum diyorsan windows firewall control uygulamasını kullanabilirsin,

veya tamamen ayrı bir uygulama olsun dersen, outpost firewall kurabilirsin veya antivirüs ne kullanıyorsun bilmiyorum ama
kaspersky entegre firewall konusunda da başarılı, bu arada antivirüs merkezi yönetilmiyor ise ve hergün güncelleme fonksiyonu açık ise oda hatırı sayılır bir trafik üretir,

ama öncelikle trafiği kullanan uygulamalar neler, bunları analiz etmelisin,
Glasswire uygulaması oldukça basit güzel arayüze sahip bence indir ve kur ücretsiz versiyonu blocklama yapmıyor; paralı versiyonu yapıyor fakat oda arka tarafta windows un kendi firewall ını kullanıyor; sadece bir kaç tıklama ile arka tarafta rule ları otomatik oluşturuyor.

bir çok uygulama trafik oluşturabilir, öncelikle bunu analiz etmen lazım uygulama engellemek çözüm değil daha fazla uğraşmana ve gereksiz zaman harcamana neden olabilir.,

ayrıca günlük 750 mb gerçekten az bir limit, mutlaka zorunluluktan uygulanmıştır diye tahmin ediyorum.

sihir55

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
özel bir şirkette bilgi teknolojileri grup müdürü olacak kadar biraz bilgim var evet.

windows firewall bu işi zaten yapabiliyor işini görecektir, extra uygulama arayışın neden ?
daha kolay kontrol etmek istiyorum diyorsan windows firewall control uygulamasını kullanabilirsin,

veya tamamen ayrı bir uygulama olsun dersen, outpost firewall kurabilirsin veya antivirüs ne kullanıyorsun bilmiyorum ama
kaspersky entegre firewall konusunda da başarılı, bu arada antivirüs merkezi yönetilmiyor ise ve hergün güncelleme fonksiyonu açık ise oda hatırı sayılır bir trafik üretir,

ama öncelikle trafiği kullanan uygulamalar neler, bunları analiz etmelisin,
Glasswire uygulaması oldukça basit güzel arayüze sahip bence indir ve kur ücretsiz versiyonu blocklama yapmıyor; paralı versiyonu yapıyor fakat oda arka tarafta windows un kendi firewall ını kullanıyor; sadece bir kaç tıklama ile arka tarafta rule ları otomatik oluşturuyor.

bir çok uygulama trafik oluşturabilir, öncelikle bunu analiz etmen lazım uygulama engellemek çözüm değil daha fazla uğraşmana ve gereksiz zaman harcamana neden olabilir.,

ayrıca günlük 750 mb gerçekten az bir limit, mutlaka zorunluluktan uygulanmıştır diye tahmin ediyorum.

Tabiiki zorunluluktan uygulanıyor. Ben yurtdışında çalışıyorum ve çalıştığım firmanın 20 Mbit sınırsız ve adil kotasız gibi bir hıza aylık ödediği miktar 15 bin dolar civarı. Bu yüzden de kullanıcılara Mb sınırlaması getirmek istiyorlar. Ben bunu anlıyorum fakat belirlenen miktarın da havadan güncelleme veya başka anlayamadığım sebeplerden uçup gitmesini istemiyorum. Glasswire programını kurdum ve bu akşam tekrar kontrol edeceğim. Bakalım hangi uygulamalar bu kadar yüksek yarcamayı yapmış. Şimdilik ben windows 10 kullandığım için "Cortana Searc app" çok kullanıyor gibi görünüyor. Windows u çok severim ama bu kadar da olmaz demeden duramıyor insan.
Yardımınız için çok teşekkür ederim.
Hayırlı çalışmalar.

invisibled

Asistan
Reaksiyon puanı
39
bahsettiğiniz rakam müthiş bir para; o bölgenin gsm şirketinin 3g data hattı kullanılamazmıydı ? çok pahalı bir internet erişimi gerçekten,
kotasız bir kullanım var ise, günlük 750 mb yerine kullanıcı başına 2 mbit veya 1 mbit aşmayacak gibi bir kısıtlamada getirilebilirdi,
tabi kaç kullanıcı var toplam bilemiyorum, ayrıca direk nat erişim vermek yerine proxy erişimi verilerek sadece web ve mail uygulamalarının internete çıkması sağlanabilirdi,

gereksiz gördüğünüz uygulamaların erişimini windows firewall ile de kapatabilirsiniz