23 Nisan yerine Kut’ül Amare

Bu konuyu okuyanlar

Matthew Bellamy

Müdavim
Reaksiyon puanı
264
Kut'ül Amare Zaferi’nin 100. yıldönümü etkinliklerinin görkemli bir biçimde düzenlenmesi kararlaştırıldı.

TBMM ve Milli Eğitim Bakanlığı, (MEB) 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarını geri plana iterken, Kut’ül Amare Zaferi’nin 100. yıldönümü etkinliklerinin görkemli bir biçimde düzenlenmesi kararlaştırdı. MEB , 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne Kut’ül Amare zaferi kutlamaları için; panel, sempozyum, şiir dinletisi ve konferans gibi programlar gerçekleştirilmesi talimatı verdi.
Kamil ELİBOL/ANKARA
kutul-amare-ee.jpg

RESEPSİYON İPTAL
Terörle mücadelede verilen şehitler nedeniyle bu yılki 23 Nisan etkinliklerinde 96’ıncı kuruluş yıldönümüne denk gelen TBMM’deki resepsiyon iptal edildi. Okullardaki 23 Nisan törenleri de asgari seviyeye indirildi. Daha önce de hipodromda yapılan gösteriler de kaldırılmıştı.

23 Nisan’ı önemsemeyen AKP hükümeti, Kut’ül Amare zaferi için seferber oldu. Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Başkent’teki tüm okul müdürlerine whatsApp’tan, “23 Nisan etkinlikleri kapsamında yüksek sesle provalar yaparak çevreyi rahatsız etmeyin” diye mesaj attı.
kul-amare.jpg

KUT’ÜL AMARE
MEB Müsteşar Yardımcısı Dinçer Ateş de Bakan adına Milli Eğitim Müdürleri’ne Kütül Amare zaferi konusunda yazılı talimat gönderdi. Yazıda, Kütül Amerenin, zor şartlar ve imkansızlıklar içerisinde düşman kuvvetleri karşısında gösterilen özveri, kahramanlık ile yüksek sevk ve idarenin neticesinde 29 Nisan 1916’da gerçekleşen “eşsiz” bir zafer olduğu vurgulandı.

Ankara Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt da, okul müdürlerine gönderdiği yazıda, Kütül Amare’nin 100’üncü yıl anma etkinliklerinin icra ve koordinasyon görevinin Başbakan Yardımcılığına verildiği belirterek şöyle dedi:

“Sosyal bilimler liselerinin bulunduğu yerleşim yerlerinde bu okulların koordinesinde, bulunmadığı yerlerde ise uygun görülen bir okulun koordinesinde olmak üzere, Kütül Amare zaferinin 100, yılının anlam ve önemine uygun olarak panel, sempozyum, şiir dinletisi ve konferans vb. programların gerçekleştirilmesi, milli manevi değerlerimiz çerçevesinde anma faaliyetleri yapılması, okullarda güne özel köşe oluşturulması, duvargazetelerinin çıkarılması, ilgili kurumlarla işbirliği yapılarak fotoğraf sergisi düzenlenmesi, film ve belgesel izlettirilmesi gibi faaliyetlerin yerine getirilerek, bu kapsamdaki faaliyetlere ilişkin ilçeniz raporu, 2 Mayıs 2016’a kadar Müdürlüğümüze gönderilmelidir”

KUT’ÜL AMARE NEYDİ?
29 Nisan 1916 tarihinde Osmanlı Ordusu, 1. Dünya Savaşı’nda Irak’ın Kut bölgesinde İngilizlere karşı savaş kazanmıştı. Kütül Amare’de 13 bin 200 İngiliz askeri ile 13 general, 481 subay esir alınmış ve 40 bini aşkın İngiliz askeri öldürülmüştü. Tarihe Kutül Amare zaferi olarak geçen savaş sırasında İngilizler 40 bin kayıp ve esir verirken Osmanlı’da 25 bin askerini kaybetmişti.

Kaynak: Sözcü

Son düzenleyen moderatör:

Matthew Bellamy

Müdavim
Reaksiyon puanı
264
Mesele Kut'ül Amare'yi mi kutlamak yoksa 23 Nisan Ulusal EGEMENLİK ve Çocuk Bayramını günden güne daha da arka plana atmaya unutturmaya çalışmak mı? Hangi devlet ülkesinin en önemli bayramlarından birini bu kadar geri plana atar ? Bir vatandaş olarak söylüyorum.Amaç Kut'ül Amare değil amaç farklı.23 Nisan için bu kadar telaş yapılmadı be ! Eskiden 23 Nisan gelince okulları süslerdik törenler yapardık okulda gösteri düzenlerdik.Günden güne daha da uzağız birbirimize.Yazık çok yazık !

eyvaan

Asistan
Reaksiyon puanı
4
İkisinde kutlasak olmaz mı?

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
Koca bir has dicem size ama ban yemek istemiyorum. Arapperest islamcı bozuntuları sizi. Ne yaparsanız yapın silemeyeceksiniz lan o adamı. Bir tarafınızı yırtsanız da silemeyeceksiniz. Onun mirasçıları hala yaşıyor, merak etmeyin. Nah silersiniz.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
23 Nisan dünya yüzündeki tek çocuk bayramıdır. Ülkemize olan tanıtım katkısı bi tarafa öyle kolay unutturalamayacak kadar önemli bir gündür. O yüzden Türk hükümetinin onu unutturmak gibi sinsi bir emeli olacağını hiç zannetmiyorum. Lakin her Allahın günü verdiğimiz şehidlerimizin yasını tutarken sonuçta neşe, oyun ve eğlence üzerine inşa edilmiş bir günü şimdilik kaydıyla arka plana atmanın çok da fazla bir art niyet manası taşıyacağını zannetmiyorum. Ne ki ön yargılarımız abartma konusunda bizi yanlış yorumlara sürüklediğini düşünüyorum.

Bu arada Kut-ül amare'nin yeniden bir zafer olarak hatırlatılması güzel bir gelişme, gocunulacak bir durum değil.

tutankenshta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
kutul amare zafer değilmiş ki... kutlanacak bir olay değil...

okinkurt

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,233
Sapına kadar zaferdir aksini söliyen gitsin tarihi kaynakları okusun ancak 23 nisan dünya ya etki edebildiğimiz çok ender noktalardan birtanesidir önemlidir eşi benzeri yoktur ve geri plana itilmemelidir şehid veriyoruz ancak inadına daha güçlü yapılması gerekir diye düşünüyorum çünki adamlar ne der bak bizim eylemler nereleri etkiliyor o yüzden inadına daha etkili yapılmalıdır ve tabi zaferde kutlanmalıdır ancak 2 noktada birbirini gölgede bırakmadan sonuçta biri benim zaferim diğeri senin bayramın diye birşey yok hepsi bu milletin değeridir .

Matthew Bellamy

Müdavim
Reaksiyon puanı
264
Sapına kadar zaferdir aksini söliyen gitsin tarihi kaynakları okusun ancak 23 nisan dünya ya etki edebildiğimiz çok ender noktalardan birtanesidir önemlidir eşi benzeri yoktur ve geri plana itilmemelidir şehid veriyoruz ancak inadına daha güçlü yapılması gerekir diye düşünüyorum çünki adamlar ne der bak bizim eylemler nereleri etkiliyor o yüzden inadına daha etkili yapılmalıdır ve tabi zaferde kutlanmalıdır ancak 2 noktada birbirini gölgede bırakmadan sonuçta biri benim zaferim diğeri senin bayramın diye birşey yok hepsi bu milletin değeridir .
Hah işte benim demek istediğim bu dogrusuda bu.İste bu noktada 23 Nisan yeterli ilgi ve alaka verilmiyor diye dusunuyorum.Ne guzel torenler olurdu oturup izlerdik.Simdj nerdee.Milli bilinci kaybettik herkes kendini belli bir topluluk icine sokuyor ve o toplulugu butun topluma mal etmeye calisiyor.Konu cok dagilmadan.Her bayram coskusunu sonuna kadar yaşamaliyiz.Hatta soyle soyleyeyim.İnsanlar bu bayrami bizler kutlayabilelim diye sehit oluyorlar birde oyle dusunun.Onlar icin kutlayalim.

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,004
23 Nisan dünya yüzündeki tek çocuk bayramıdır. Ülkemize olan tanıtım katkısı bi tarafa öyle kolay unutturalamayacak kadar önemli bir gündür. O yüzden Türk hükümetinin onu unutturmak gibi sinsi bir emeli olacağını hiç zannetmiyorum. Lakin her Allahın günü verdiğimiz şehidlerimizin yasını tutarken sonuçta neşe, oyun ve eğlence üzerine inşa edilmiş bir günü şimdilik kaydıyla arka plana atmanın çok da fazla bir art niyet manası taşıyacağını zannetmiyorum. Ne ki ön yargılarımız abartma konusunda bizi yanlış yorumlara sürüklediğini düşünüyorum.

Bu arada Kut-ül amare'nin yeniden bir zafer olarak hatırlatılması güzel bir gelişme, gocunulacak bir durum değil.

Aaa öyle deme, daha Ferhat Göçer dinleyecektik.

Kaya26

Müdavim
Reaksiyon puanı
550
Ne ilginçtir ki her sene işte bundan dolayı bu sene kutlanmayacak muhabbeti oluyor, sonrada kasti değil demek komik ya.

okinkurt

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,233
Hah işte benim demek istediğim bu dogrusuda bu.İste bu noktada 23 Nisan yeterli ilgi ve alaka verilmiyor diye dusunuyorum.Ne guzel torenler olurdu oturup izlerdik.Simdj nerdee.Milli bilinci kaybettik herkes kendini belli bir topluluk icine sokuyor ve o toplulugu butun topluma mal etmeye calisiyor.Konu cok dagilmadan.Her bayram coskusunu sonuna kadar yaşamaliyiz.Hatta soyle soyleyeyim.İnsanlar bu bayrami bizler kutlayabilelim diye sehit oluyorlar birde oyle dusunun.Onlar icin kutlayalim.

Siyasete çok girmek istemiyorum ama genel değerlendirecek olursak herkes bir tarafı tutuyor ve onların yanlışlarını göz ardı ediyor artık bizim ülkede bayram felan 3.planda tuttukları parti ve saplantı haline getirilen fikirler önem arz ediyor insanlar için ülkemizin yapısı bu ne yazıkki ..

tutankenshta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Adamlar Atatürk'ün yaptığı her şeyi silmeye çalışıyor... 23 Nisan'ı kutlanmasını engellemek için ne yapacaklarını şaşırdılar...

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323

Matthew Bellamy

Müdavim
Reaksiyon puanı
264
Arkadaşlar yorum yapın sonuna kadar görüşlerinizi başkalarıyla paylaşın ama birebir muhattap olmayın birbirinizle.(Demek istediğim olay üzerinden gidin hakaret,saygısızlık yapmayalım hepimiz bir bireyiz saygı duyalım) Hatırlatayım dedim :)

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260

"Şehit var" bir bahane olamaz hocam. Bu lanetlenmiş ortadoğu topraklarında hep kan ve gözyaşı vardı, hep de olacak. Dün de şehit vardı, bugün de var, yarın da olacak. Ha olsun mu istiyorum? Hayır, gönül ister ki olmasın ama burası ortadoğu. Üzülüyoruz elbette gelen haberlere, kahroluyoruz ama hayat devam ediyor. Acımızı elbet yaşayacağız ama değerlerimizden ödün vermeden. Şehitler sizce 23 Nisan'ı kutlamamızı mı isterdi, yoksa kutlamamamızı mı? Zaten canları pahasına vatanı savunmalarının amacı bu ülkede nice 23 Nisanlar 19 Mayıslar 29 Ekimler kutlansın diye değil mi? Ee o zaman?
Bunu yapanların amacıysa gayet net belli, Atatürk'ün geriye bıraktığı Cumhuriyet başta olmak üzere tüm değerlere saldırmak, o ve ona dair ne varsa yok etmek. Başka bir şey değil.

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Suudi Arabistan ın Osmanlı Kaleleri hatıraları vs.. yok etmesi geldi aklıma düşündürücü geldi bana :rolleyes:

PrestigeMan

Müdavim
Reaksiyon puanı
157
İlla ortalığı karıştıracaklar bu politikacılar be yapacaklarını şaşırdılar.