Fareyi mm kımıldatsam bile PC açılıyor.

Bu konuyu okuyanlar

htatolga

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dostlar Merhaba...

Öncelikle şu verileri vereyim.

Anakart : Asus PSZ77-V PRO
İşletim sistemi : Windows 8.1 Pro
İşlemci : İntel Core İ5-3570K 3.40Ghz
Ram : 8 GB
Ekran Kartı : Geforce GTX 560 Tİ
Kasa : Consair Carbide serisi 400R 80 Plus 750W MidT ATX

Sorunum şu; son 8-10 gündür ne oldu bilmiyorum Fareyi yerinden mm oynatsam pc kapalı halden açık hale geçiyor. Dün fark ettim klavye için de aynı şey geçerli. ben PC yi kapatıyorum. Daha sonra Klavyede herhangi bir tuşa basıyorum şıp diye açılıyor.

Hatta daha enteresanı PC kapalı durumdayken odanın ışığını yakıyorum (pc nin takılı olduğu priz ile elektrik anahtarı yan yana) PC çalışmaya başlıyor...

Bios ayarlarını kurcalayayım dedim bir türlü giremedim. Güncelleyeyim dedim Güncelleme bulamadı... Ne yapayım bilemedim. Sizden fikir almak istiyorum...
[h=1][/h]

Ali TEMEL

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Biostan güç seçeneklerini düzenleyin, klavye veya mouse gibi seçenekler varsa disable/none seçeneği ile kapatmayı deneyin.

İngilizce ise İntegrated peripherals bölümünden, power on function yazabilir.

htatolga

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Biostan güç seçeneklerini düzenleyin, klavye veya mouse gibi seçenekler varsa disable/none seçeneği ile kapatmayı deneyin.

İngilizce ise İntegrated peripherals bölümünden, power on function yazabilir.
Bende aynı şeyi düşündüm. Çok teşekkür ediyorum. Ama bios a giremedim bi türlü
F12 F9 F11 del vs gibi şeyleri tek tek denedim.
ASUS un kendi bios arayüz Programını açtım. Tuşa tıklayın yeniden başladığında bios ekranı karşınızda diyor ama tıkladığımda 5-6 Sn de açılan pc 17-18 dk da açılıyor ve bios ekranı gelmiyor..

Ali TEMEL

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Başlarken setup için şu tuşa basın yazması lazım, genelde delete olur ama olmuyorsa f2, f10 da olabilir. O da olmazsa bios'u güncellemenizi tavsiye ederim.
Burada anlatmış sanırım ama biraz uzun bir video.
[video=youtube;QOsuSlStXOk]http://www.youtube.com/watch?v=QOsuSlStXOk[/video]

Aedon

Müdavim
Reaksiyon puanı
330
Işığı kapatınca mı çalışıyor? Kamera takılıysa ve güç seçeneklerinde problem varsa kameranın ışığı yandığı için çalışıyor olabilir

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
Işığı kapatınca mı çalışıyor? Kamera takılıysa ve güç seçeneklerinde problem varsa kameranın ışığı yandığı için çalışıyor olabilir
Belkide ışıgı açınca mouse optik gözü ışığı hareket olarak algılayıp açılıyor olabilir.

Aedon

Müdavim
Reaksiyon puanı
330
İlginç bi teori bak merak ettim şimdi :p delete tab ve f9 f10 f11 i dene girmesi lazım pc açılınca sürekli bas

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
PC de windows 8 varsa pcyintamamen kapatmiyor hazirda beklete geçiyor. Bilgisayarın gücünü çekerek kapatmayı deneyin laptop ise güç tuşuna uzun basın

htatolga

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
şu ekrana bir gelebilsem :)) şimdi tekrar deneyeceğim... hallolur umarım... can sıkıcı durum...

- - - Mesaj Güncellendi - - -

şu ekrana bir gelebilsem :)) şimdi tekrar deneyeceğim... hallolur umarım... can sıkıcı durum...

Belkide ışıgı açınca mouse optik gözü ışığı hareket olarak algılayıp açılıyor olabilir.
hiç aklıma gelmemişti :) çok mantıklı :)

htatolga

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
PC de windows 8 varsa pcyintamamen kapatmiyor hazirda beklete geçiyor. Bilgisayarın gücünü çekerek kapatmayı deneyin laptop ise güç tuşuna uzun basın
gücünü çekersem WİFİ kullanamam... evde bir sürü elektronik eşya var... WİFİ gerekli ;)

Bios ayarlarına girmeye çalıştım ama tüm şeyleri denememe rağmen giremedim. F1 F2 F3...... F12 ye kadar tek tek denedim. DEL tuşunu denedim. yani rahat bi 15 kere falan aç kapa yaptım... En sonunda BİOS sıfırlayayım dedim. Anakartın pilini söktüm... biraz bekledim geri taktım... çalıştırdım gene olmadı... Format atayım diyeceğim ama bios ile format arasında ne alaka var dedim yani... çözüm gelmiyor aklıma...

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Arkadaşlar Window 8'de Shutdown gerçek Shutdown değildir. Sleep'dir.

Yapmanız gereken Restart'dan sonra BIOS'a F8 ile girmektir.

F8 ile BIOS'a girdikten sonra en üst mesajda yazdığı gibi USB Wake on'u Off yaparsınız sorun düzelir.

Muhtemelen BIOS ile oynarken gözden kaçtı sorun bu nedenle ortaya çıktı. Vakit zamanında ilk USB klavyeyi alınca bu start özelliği hoşuma gitmişti ama mouse'un milim hareketi ile açıldığını görünce default Off yapmaya başladım.

htatolga

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar Window 8'de Shutdown gerçek Shutdown değildir. Sleep'dir.

Yapmanız gereken Restart'dan sonra BIOS'a F8 ile girmektir.

F8 ile BIOS'a girdikten sonra en üst mesajda yazdığı gibi USB Wake on'u Off yaparsınız sorun düzelir.

Muhtemelen BIOS ile oynarken gözden kaçtı sorun bu nedenle ortaya çıktı. Vakit zamanında ilk USB klavyeyi alınca bu start özelliği hoşuma gitmişti ama mouse'un milim hareketi ile açıldığını görünce default Off yapmaya başladım.
teşekkür ediyorum. F8 ile BİOS a grmeye çalıştım ama 5-6 sn de açılan pc açılmadı... kasa çalıştı ama ekrana görüntü vermedi (F8 e bastığımda) bi 15 dk kadar bekledim ama çare etmedi bende hard kapadım...

klavye ve mause setini dediğim gibi bu pc yi kurduğum günden beri yani yaklaşık 1,5 senedir kullanıyorum. sadece 10 gündür bu sıkıntım var. Klavye ve maouse Logitec olduğundan olabilir demişti bir arkadaş... bende evdeki diğer pc ye taktım bu ikiliyi. onda böyle bir sıkıntı çıkmadı...

BİOS a hiç giremedim. O yüzden kurcalama şansım olmadı. Ne zaman girmeye çalışsam 15 dk dan daha fazla bekleme süresi oluyor. ekran kararıyor vs. giremiyorum bir şekilde.. win 8.1 kullanıyorum. win 8 e dönsem sıkıntı kalkar mı, bios a girmem rahatlar mı diye düşünmeye başladım...

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
teşekkür ediyorum. F8 ile BİOS a grmeye çalıştım ama 5-6 sn de açılan pc açılmadı... kasa çalıştı ama ekrana görüntü vermedi (F8 e bastığımda) bi 15 dk kadar bekledim ama çare etmedi bende hard kapadım...

klavye ve mause setini dediğim gibi bu pc yi kurduğum günden beri yani yaklaşık 1,5 senedir kullanıyorum. sadece 10 gündür bu sıkıntım var. Klavye ve maouse Logitec olduğundan olabilir demişti bir arkadaş... bende evdeki diğer pc ye taktım bu ikiliyi. onda böyle bir sıkıntı çıkmadı...

BİOS a hiç giremedim. O yüzden kurcalama şansım olmadı. Ne zaman girmeye çalışsam 15 dk dan daha fazla bekleme süresi oluyor. ekran kararıyor vs. giremiyorum bir şekilde.. win 8.1 kullanıyorum. win 8 e dönsem sıkıntı kalkar mı, bios a girmem rahatlar mı diye düşünmeye başladım...
Bilgisayarında hoş kokmayan birşeyler var. Mainboard arızası falan filan olabilir gibi duruyor. 15 dk. bekleme süresi filan kesinlikle normal değil. Kasayı aç, bağlı kartları filan azaltıp açmaya çalış, BIOS yine takılıyor ise Küçük Çamlıca Asus Servisine götür mainboardu. İşlemciyi filan sökme üzerinde götür, sonra bir de onu takması dert olur. Yok yapamam ben toplamadım dersen toplayan ile bağlantıya geç derim. Geçmiş olsun.

htatolga

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayarında hoş kokmayan birşeyler var. Mainboard arızası falan filan olabilir gibi duruyor. 15 dk. bekleme süresi filan kesinlikle normal değil. Kasayı aç, bağlı kartları filan azaltıp açmaya çalış, BIOS yine takılıyor ise Küçük Çamlıca Asus Servisine götür mainboardu. İşlemciyi filan sökme üzerinde götür, sonra bir de onu takması dert olur. Yok yapamam ben toplamadım dersen toplayan ile bağlantıya geç derim. Geçmiş olsun.
en sonunda öyle olacak.. Ben sökerim sıkıntı değil. Ben topladım zaten.. ;)

1,5 ay kadar önce yıldırım düştü apartmana... apartmandaki tüm elektronik aletler pert olmuştu. pc de sıkıntı yoktu. o an çalışmıyordu ama fişteydi..

sadece kasanın önündeki iki tane usb 3.0 noktası çalışmıyor. yani sadece telefon falan şarj ediyor.. ama telefonu tanımıyor..
Muhtemelen o sebeple böyle bir şey oldu.. etkileri zamanla ortaya çıkıyor demek.. küçük küçük...

teşekkür ediyorum bilgi için ;)

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
en sonunda öyle olacak.. Ben sökerim sıkıntı değil. Ben topladım zaten.. ;)

1,5 ay kadar önce yıldırım düştü apartmana... apartmandaki tüm elektronik aletler pert olmuştu. pc de sıkıntı yoktu. o an çalışmıyordu ama fişteydi..

sadece kasanın önündeki iki tane usb 3.0 noktası çalışmıyor. yani sadece telefon falan şarj ediyor.. ama telefonu tanımıyor..
Muhtemelen o sebeple böyle bir şey oldu.. etkileri zamanla ortaya çıkıyor demek.. küçük küçük...

teşekkür ediyorum bilgi için ;)

Abi apartman kaç karlı ki onca bina arasında sizinkine yıldırım düştü?

htatolga

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Abi apartman kaç karlı ki onca bina arasında sizinkine yıldırım düştü?
8 katlı... asansörün çelik yapısını çıkış olarak kullanmış. alt kattaki dairelerin birindeki komşu evin içinden geçen mavi beyaz bir ışık gördüğünü bile söyledi :) korkmuş bide "dedikleri beyaz ışığı gördüm sandım" diyordu :)