Nedir Bu ART?

• Konuyu başlatan shiftdelete.net
  • Başlangıç tarihi
S

shiftdelete.net

SDN Okuru
Nedir Bu ART?

Son zamanlarda sıkça duymaya başladığımız, Android 4.4 Kitkat ile hayatımıza giren ve Android L ile standart hale gelecek ART'nin ne olduğuna bir göz atalım.

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
Android'i adam ederse bu eder. Sanal makine olayı hiç iyi değildi, Android'in yavaş ve stabil olmamasındaki en büyük nedendi bana göre.

Başka bir gerçekte var ki isterse Android'in sistem gereksinimi 1 mb ram, 0.1 ghz ram işlemci olsun, Samsung yine TouchWiz arayüzü ile onu hantal hale getirmeyi başarır. :D

Virility

Profesör
Reaksiyon puanı
120
S3 e kitkat gelmeyeceği için kullanılamayacak.
Custom romlarla da stabil çalışmıyor ART

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
inşallah samsung tabletime gelir zaten hızlı ama olsun daha da hızlansın.

Sucrofe

Profesör
Reaksiyon puanı
677
İOS'u bitirecek inşallah.

What The Hell

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Dalvik ve Art'ın ne olduğunu bilmiyorum ama iOS'u bitirecek kesin. :lol:

aloisnebel

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Dalvik olayı Android'deki kasmaların ve stabilite sorunlarının sebebi ama sırf açık kaynak kodlu olması bile iOS'e tercih edilmesine sebep... Android çakma linux olsa da candır ya

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
buna artı geliştirici seçeneklerinden arkaplan işlemlerine 4 sınırı koyarsanız hızına hız katın.

cexen

Asistan
Reaksiyon puanı
11
Dalvik ten iyi olacak kesin ama uygulama boyutlarını artıracak. Belki hızlanacak ama ios gibi bir güncellemede cihazda ne var ne yok sileceğiz sanırım.

cngzkyz

Profesör
Reaksiyon puanı
276
Çoğu sitede bazı uygulamaların art üzerinde çalışırken sıkıntı yaratacağı hatta WhatsApp'ın çalışmadığı belirtilmişti. Bu yüzden bugüne kadar geçiş yapmadım. Ama şimdi nexus 4 ile geçiş yaptım. Yaklaşık 15 dakika sürdü. En sık kullandığım uygulamalarda hiç bir sıkıntı yok WhatsApp dahil. Hızlandı mı onuda kullandıkça göreceğiz.

hasanistan44

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Pil kullanımı da biraz daha iyi, çünkü zaten açtığımız bir uygulamayı dalvik de ki gibi tekrar işlemiyor. Örneğin Dalvik(art den önceki sanal makine) uygulamayı açarken tekrar işliyor gönderiyor indiriyor kaldırıyor ve bunun da hem pile hem işlemciye zararı oluyor. Art ise zaten bellekte olan uygulamayı açıyor. Bu durumda da hem işlemci daha az kullanılıyor hem de açılış hızları artıyor ve, hem zamandan hem bataryadan kazanılıyor.

Android L ile daha da geliştirilmiş halde gelecek ve bence kesinlikle favori yeniliklerden biri de ART dir.

Hafiye

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Peki ram üzerinde olumlu ya da olumsuz bir etkisi var mı?

annttiigs

Profesör
Reaksiyon puanı
24
"Hali hazırda Kitkat ile Nexus cihazlarda kullanıma sunulan ART, uygulamaların kodlarını Dalvik sanal makine ihtiyacı duymadan, cihaz içerisinde barındırır ve bu sayede uygulamaların hızlı açılmasını sağlar."

Oldukça eksik ve yanlış bir açıklama bu. Çeviri yaptıysanız konuya hakim olmadığınızı düşünüp sizi biraz daha araştırmaya davet ediyorum. Dalvik ile ART arasındaki farkı anlatırken yada sadece ART'yi anlatırken eğer JIT (just in time compilation) ve AOT (ahead of time compilation) konularından bahsetmezseniz ortada oldukça büyük bir eksik vardır. ART'yi anlatırken hızlanıyor çünkü dalvik'e ihtiyacı yok demek kusura bakmayın ama çok eksiktir.

Hafiye

Profesör
Reaksiyon puanı
14
500-600 hatta 900 mb kullanıyordu mesela. bende şaşırmıştım. hatta ss de almıştım ama telefonu değiştirdim. belki bulursam arşivde atarım. :)

O halde yarın ben de bir deneyeyim. Zaten format atmayı planlıyordum. Bir sorun çıkartırsa sıfırdan yükleme yaparım :)

VazgectimSenden

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Pil kullanımı da biraz daha iyi, çünkü zaten açtığımız bir uygulamayı dalvik de ki gibi tekrar işlemiyor. Örneğin Dalvik(art den önceki sanal makine) uygulamayı açarken tekrar işliyor gönderiyor indiriyor kaldırıyor ve bunun da hem pile hem işlemciye zararı oluyor. Art ise zaten bellekte olan uygulamayı açıyor. Bu durumda da hem işlemci daha az kullanılıyor hem de açılış hızları artıyor ve, hem zamandan hem bataryadan kazanılıyor.

Beni en çok bu kısım ilgilendiriyor. Acaba kesin mi bataryayı daha az kullanacağı? Bir de batarya kullanımını arttırmasın :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Bende S 4 mevcut bende geliştiricilerde böyle bir özellik mevcut değil belki ileride gelir..

Ümitt

Profesör
Reaksiyon puanı
52
Bende cm11 (S3 Mini) ile denedim ram bana çok iyi geldi. Dalvik'te 200 MB ram anca kalıyordu Art'da 500 MB felan boş ram kalıyor :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
cm11 demiş adam custom rom yani. Kullandığınız rom da olmaması normal. Siz de yüklerseniz custom bir rom siz de yapabilirsiniz.

hasansengun

Asistan
Reaksiyon puanı
0
arkdaşlar sırf bunun için sildim stock romu cm11 kurdum ama whatsapp çalışmadı şimdi dalvik e geçiş yapıp kurmayı denicem daha sonra art ye tekrar geçicem bakalım sonucu bildiricem burda.