İlginç donma sorunu?

Bu konuyu okuyanlar

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
Selam,

İşlemci: AMD Athlon(tm) II X3 435 Processor 2.90GHz
Ram: 4,00 GB
Sistem Türü: 64 bit, windows 7 ultimate
Ekran kartı: Sapphire HD 7770

Arkadaşlar bir sorunum var daha doğurusu uzun zamandır var.

Ekran kartı almadan önce League of Legends oyununda donma sorunlarım vardı, nasıldı diye sorucak olursanız oyun oynarken veya fark etmez boş bir alanda bile birden ekran donabiliyor ama ses takılma gibi sorunlar oluyor, sonra ekran geliyor herşey birden hızlanıp düzeliyordu.

Her neyse ekran kartımı değiştirdim ve sorun düzelmişti fakat tekrar geriye geldi.

Çözünürlüğümü 1680x1080 en yükseği, grafikler vs hepsi yüksekde yani ultranın bir altı.

Son zamanlarda bu donma sorunu aşırı olmaya başladı, ekran çözünürlüğümü 1400x900 civarlarına ayarladım.

Oyunda ki gölgeleri kapattım grafik ayarlarımı en düşük yaptım görün çok çirkin oldu o eski halde oynamak ile şu anki kalite arasında dağlar kadar fark var her neyse sorun halen devam ediyor.

Bu sorunun haricinde sadece facebook'dan video izlerken ekranda birden çizgiler çıkıp mavi ekrana atıyor, ses zarrrrrtttt diye çok şiddetli geliyor kulaklıktan direk reset çekiyorum bu olayıda 10 kere falan yaşamışımdır.

Ramları söküp girişleride dahil iyice temizledim şu anda mavi ekran hatası almadım ama donma hatası devam ediyor.

CS Go oynuyorum çözünürlük en yüksekde grafikler medium'da donma olmuyor, Battlefield 4'de aynı şekilde yine sıkıntı yok fakat League of legends'de donma oluyor kafayı sıyırıcam, bf 4 kasmıyorken lol neden kassın? anlam veremiyorum biri yardımcı olabilirmi ne yapmam gerekiyor?

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Not: Sorun ısınmadan kaynaklı olduğunu sanmıyorum, işlemcinin ve ekran kartının fanları çalışıyor onların haricinde kasada 2 adet fan var biri ön tarafda diğeri arka tarafta, işlemciye yaklaşık 2 hafta önce Termal macun sürdüm, yanlara taşırmadım ince bir tabaka sürdüm çok dikkatli oldum yinede sorun devam etmekte...

D

Deleted member 216045

SDN Okuru
hdd kaç rpm? ve internet hızı kaç? pingde önemli.

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
İnternet hızım 8mps, ping 40-60 arası değişiyor internet hızımda ve pingimde bir sorun yok.

Hdd ve rpm ne ben onları bilmiyorum cahilim o konulara.

Ekran kartımı söktüm açtım termal macunu gri lastik gibi bir şey olmuş, yeniledim iyice tozlardan temizledim taktım.

Araştırdım Harddisk'in rpmsini öğrendim bir program yardımı ile;

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
Evet arkadaşlar bilgisi olan?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
İmkanın varsa ubuntuyu live olarak çalıştırıp birde ordan dener misin? Eğer onda da aynı hatayı alırsan yazılımsal değil donanımsal bir sorundur. Özellikle facebook videolarını deneyebilirsin. Hatta wubi ile kurulum yaparsan lol'u da bi denersin orda da aynı sıkıntıyı yaşayacak mısın.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Sorun yüksek ihtimal ramlerde. Memtest programıyla ramleri bi kontrol edin. Powersupply kaç watt onuda öğrenebilir miyiz ? Sorun bunlardan değilse temiz format sorunu düzeltir diye düşünüyorum

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
Powersupply bu güç kaynağı oluyor sanırım? 500 yazıyor kırmızı ile hani tüm kabloların çıktığı sol üst tarafda ki kutudan bahsediyorsunuz dimi?

Ramlarıda şimdi kontrol edicem, geçenlerde ramları sallamıştım yani kıpırdatmıştım, ses takıldı zartttttt diye bağırıyordu ve ekran donmuştu direk reset çektim, sonra ramları çıkarttım temizledim güzelce baya tozlanmışlar, girişleride temizledim.

Her neyse ben bi bakıyım şu programa neyin nesiymiş.

Araştırdımda bu memtest ile 10 saat biri test etmiş anlaşılan bu program hep açık kalıcak durumu analiz edicek işte sorun varsa söyleyecek? tamam bakalım iniyor şu anda sonuç ne olucak merak ediyorum.

Bilgisayarı toplama ramlarda vatandan alınma eğer sıkıntılıysa ram direk değişim yaparlar garantisi vardı hatırladığım kadarıyla.

[MENTION=374341]Seyhoo[/MENTION] Bana indirmek için link verebilirmisiniz? usb falan çıkıyor benim usb ile işim yok.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Powersupply bu güç kaynağı oluyor sanırım? 500 yazıyor kırmızı ile hani tüm kabloların çıktığı sol üst tarafda ki kutudan bahsediyorsunuz dimi?

Ramlarıda şimdi kontrol edicem, geçenlerde ramları sallamıştım yani kıpırdatmıştım, ses takıldı zartttttt diye bağırıyordu ve ekran donmuştu direk reset çektim, sonra ramları çıkarttım temizledim güzelce baya tozlanmışlar, girişleride temizledim.

Her neyse ben bi bakıyım şu programa neyin nesiymiş.

http://www.memtest86.com/downloads/memtest86-iso.zip

USB yada CD ye yazdırıp boot ederek ramleri test edebilirsiniz. Dediğim gibi bu gibi sorunlar ramin bellek kümelerinde meydana gelen oksitlenmeler yada kümelerin okunamaz hale gelmesinden kaynaklanan sorun ramlere bilgi gönderilirken okunamaz kümelere bilgi denk geliyor sonra yarım bilgi açığa çıkıyor buda sorun demek oluyor

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
Hmm anladım yani sorun ramdan kaynaklı diyorsunuz, peki her iki ramde sıkıntılıysa ve hatırladığım kadarıyla garantisi bitmedi eğer 2 yıllık garanti veriliyorsa ramlere, değişim yaparlarmı? yada ücreti geriye iade ederlermi?

Elimde 8 gb flash bellek var yeter umarım?

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
[MENTION=374341]Seyhoo[/MENTION] İndi ve açtım orda yazmak için yer çıkıyor, DVD R Sürücü E var sadece, flash belleği görmüyormu?

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
Tamamdır, ayarları görselde ki gibi yaptım sonra tıkladım karşıma uyarı geldi işte her şey gidicek falan diye şimdi de en aşağıda TAMAM. Yazıyor? bir şey açılmadı ne yapmam gerekiyor şu anda?

Hiç bir şey olmuyor şu anda tamam yazıyor :mrgreen: @Seyhoo ?

Şimdi baktım flash belleğin içine dosyalar gelmiş;

Sonra ki adımlar nedir ne yapmam gerekiyor?

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
[MENTION=374341]Seyhoo[/MENTION] Video izledim şimdi ne yapmam gerektiğini öğrendim, bilgisayar açılırken devamlı F11 tuşuna bastım sonra karşıma gelen yerde usb belleği seçtim entere bastım ve memtest şeyi açıldı ramı test etti ve fotoğraftını çektim;

1 adet kırmızı bir şey yazsa bile aşağıda bu sorunlu olduğu anlamına geliyormuş, kısaca ramımda hiç bir problem yok.

Mavi ekran başka bir sorundan kaynaklanıyor anlaşılan ve kasma sorunu için bir çözüm varmıdır? bugun oyun oynamadım, ekran kartıma macun sürdükten sonra test etme fırsatı yakalayamadım ama sorun devam ediceğini biliyorum tabi yinede test edicem hemde grafik ve çözünürlüğü eski haline getirerek.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
sağlıklı tarama yaptığınıza emin misiniz hemen bitmez ki öyle

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
sağlıklı tarama yaptığınıza emin misiniz hemen bitmez ki öyle

Pass
Test

Var ya, pass %100 oldu ve ekranda Pass complete no hata işte çıkmak için esc'ye basın dedi, baya bekletti %100 olduktan sonra ve bittikten sonra tekrar aramaya başaldı bende tekrardan arıyor diye çıktım yoksa bitmemişmiydi? bence bitmişti hem baya sürdü hemde ekrana sorun yok çıkabilirsin test bitti tarzında uyarı geldi işe yazıyor orda?

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Pass
Test

Var ya, pass %100 oldu ve ekranda Pass complete no hata işte çıkmak için esc'ye basın dedi, baya bekletti %100 olduktan sonra ve bittikten sonra tekrar aramaya başaldı bende tekrardan arıyor diye çıktım yoksa bitmemişmiydi? bence bitmişti hem baya sürdü hemde ekrana sorun yok çıkabilirsin test bitti tarzında uyarı geldi işe yazıyor orda?

tamamdır ramlarde sorun yok bi diğer sorun driver çakışmasından dolayı kaynaklanan sorun powersupply de sorun yok yeterli wattı temiz format atıp tüm sürücüleri güncellemişmiydiniz ?

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
tamamdır ramlarde sorun yok bi diğer sorun driver çakışmasından dolayı kaynaklanan sorun powersupply de sorun yok yeterli wattı temiz format atıp tüm sürücüleri güncellemişmiydiniz ?

Donma sorunu daha ekran kartı almadan önce vardı ekran kartı aldığımda format attırmadım, aradan biraz zaman geçti bu mavi ekran hataları başladı sonra gittim format attırdım driverleri kurması için amd'nin bir programını indirdi bilgisayarcı, o her şeyi buldu tek tek yükledi otomatik.

Mavi ekran hatasıda yeni ekran kartı aldıktan sonra ortaya çıktı ama şu son 2 gündür mavi ekran hatası ile karşılaşmıyorum, ramlarımı çıkartıp temizledim geçenlerde ve ekran kartımada termal macun sürdüm yani yeniledim, birazdan LoL'a giricem akşam 8'e kadar kesintisiz oynayacam bakalım sorun olucakmı.

Driver çakışması olayına gelirsek eski driverlerin olup olmadığını kontrol edebileceğimiz bir program varmıdır? bence çakışma yok gibi ama ben driverler ile bir ara baya içli dışlı olmuştum.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Donma sorunu daha ekran kartı almadan önce vardı ekran kartı aldığımda format attırmadım, aradan biraz zaman geçti bu mavi ekran hataları başladı sonra gittim format attırdım driverleri kurması için amd'nin bir programını indirdi bilgisayarcı, o her şeyi buldu tek tek yükledi otomatik.

Mavi ekran hatasıda yeni ekran kartı aldıktan sonra ortaya çıktı ama şu son 2 gündür mavi ekran hatası ile karşılaşmıyorum, ramlarımı çıkartıp temizledim geçenlerde ve ekran kartımada termal macun sürdüm yani yeniledim, birazdan LoL'a giricem akşam 8'e kadar kesintisiz oynayacam bakalım sorun olucakmı.

Driver çakışması olayına gelirsek eski driverlerin olup olmadığını kontrol edebileceğimiz bir program varmıdır? bence çakışma yok gibi ama ben driverler ile bir ara baya içli dışlı olmuştum.

Kusura bakma geç cevap veriyorum ama bence temiz bir iso kalıbıyla formatlayıp doğru driverleri son güncelinde yüklesek bir problem olmayacağını düşünüyorum. Bilgisayarınızda yeni dediğinize göre sorun çıkarmaması gerekiyor. Driver Magician ve DriverPack Solution köklü çözümdür yeni sürümleri yanlış driver kurulumunun önüne geçiyor

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
Önemli değil çok iyi ilgileniyorsunuz, şimdi test edicem bakalım.

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
@Seyhoo Bilgisayarı güvendiğim bir bilgisayarcıya götürdüm yıllardır ona giderdim, adam formatladı güzelce bilgisayarı taradı sorunumun harddiskden olduğunu söyledi, Red sektör diyemi ne hata veriyormuş, düzeltmeye çalıştı düzeltemedi.

Garantisi var garantiye verirsek 30 iş günü bilgisayarsız kalamam ben, yeni almaya kalksam 150-200 tl yapıcakmış kendisi bana sağlam güzel ve 6 ay bilgisayarcının garantisi ile ikinci el harddisk alıcam bakalım 75tl dedi.

Donma sorunlarım harddiskden kaynaklıymış, ve bilgisayarın 4gb ram var ama hiç 4gb ramlı bilgisayar gibi çalışmıyor dedi sanırım buda harddiskden kaynaklıymış ve ramlarda hiç sorun çıkmadı, işlemcin iyi dedi zaten ekran kartında yeni dedi sıkıntı harddiskmiş yani, çok teşekkür ederim @Seyhoo yardımların için ve benimle uğraştığın için :)

Şimdi oyun indiricem bakalım LoL'de kasma falan olucakmı.

Bilgisayarcı dediğim internet kafesi var, 1920x1080 çözünürlükte grafik kalitesi ortanın altında yani düşükde 50-55 fps oynatıyor denedim 5 maç attık bilgisayar olana kadar ve bilgisayar gık demedi.

Benim bilgisayarım bilgisayarcının bilgisayarından çok çok daha iyi ama kasıyor şaka gibi, neyse son çözüm harddisk almak.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
@Seyhoo Bilgisayarı güvendiğim bir bilgisayarcıya götürdüm yıllardır ona giderdim, adam formatladı güzelce bilgisayarı taradı sorunumun harddiskden olduğunu söyledi, Red sektör diyemi ne hata veriyormuş, düzeltmeye çalıştı düzeltemedi.

Garantisi var garantiye verirsek 30 iş günü bilgisayarsız kalamam ben, yeni almaya kalksam 150-200 tl yapıcakmış kendisi bana sağlam güzel ve 6 ay bilgisayarcının garantisi ile ikinci el harddisk alıcam bakalım 75tl dedi.

Donma sorunlarım harddiskden kaynaklıymış, ve bilgisayarın 4gb ram var ama hiç 4gb ramlı bilgisayar gibi çalışmıyor dedi sanırım buda harddiskden kaynaklıymış ve ramlarda hiç sorun çıkmadı, işlemcin iyi dedi zaten ekran kartında yeni dedi sıkıntı harddiskmiş yani, çok teşekkür ederim @Seyhoo yardımların için ve benimle uğraştığın için :)

Şimdi oyun indiricem bakalım LoL'de kasma falan olucakmı.

Bilgisayarcı dediğim internet kafesi var, 1920x1080 çözünürlükte grafik kalitesi ortanın altında yani düşükde 50-55 fps oynatıyor denedim 5 maç attık bilgisayar olana kadar ve bilgisayar gık demedi.

Benim bilgisayarım bilgisayarcının bilgisayarından çok çok daha iyi ama kasıyor şaka gibi, neyse son çözüm harddisk almak.

Evet Bad sectörü atlamışız nedense valla ben şu sebeple atladım bilgisayar yeni hem kasalı bilgisayar bad sectör çıkması çok zor. Şimdi siz bilgisayarı geri alın ben size uygun bir harddisk ayarlayacağım hiç bilgisayarcılarla halletmeyin kendimiz harddiskimizi alır rahatlıkla takarız

İkinci el almak istiyorsanız alabilirsiniz. Fakat içinden bad sectör çıkabilir. Pazarlığınızı yapıl alıyorum ama bad sectör çıkarsa geri veririm diyin. Takar bad sectör taraması yaparız kolay bir şekilde çıkmazsa takar kullanırsınız çıkarsa yeni harddisk alırsınız

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
Bilgisayarım yeni değil ki :D Ekran kartım hariç diğer parçaların hepsi 1 yılı rahat geçirdiler :)

Harddisk nasıl monte edilmişse o zamandan beri hiç elimi bile sürmedim arada bir süpürge makinası ile nazikçe tozunu alırım varsa o kadar.

Bide bugun yaklaşık 3 oyun attım donma yok, eski grafik ve çözünürlüğümle yani grafikler vb yüksekde çözünürlük 1680x1080.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Bilgisayarım yeni değil ki :D Ekran kartım hariç diğer parçaların hepsi 1 yılı rahat geçirdiler :)

Harddisk nasıl monte edilmişse o zamandan beri hiç elimi bile sürmedim arada bir süpürge makinası ile nazikçe tozunu alırım varsa o kadar.

Bide bugun yaklaşık 3 oyun attım donma yok, eski grafik ve çözünürlüğümle yani grafikler vb yüksekde çözünürlük 1680x1080.

Aldın mı yeni harddisk ?

http://www.hdtune.com/files/hdtunepro_550_trial.exe

Bununla bad sectör taraması yapabilirsin yeşil mavi eror scan büyüteçi var ona tıklayıp start diyoruz

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
Yok almadım ileride almayı düşünüyorum şu anda bir sıkıntım yok her şey sorunsuz çalışıyor eğer donma sorunları başlarsa o zaman harddisk alıcam.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
hdd ne? kaç gb? bazımarkaların bazı modelleri kronik sorunluymuş.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Yok almadım ileride almayı düşünüyorum şu anda bir sıkıntım yok her şey sorunsuz çalışıyor eğer donma sorunları başlarsa o zaman harddisk alıcam.

Öyle deme veri kayıpların olur sonra pişman olursun hatalı kümelere veri yazldığı zaman sıkıntı büyük oluyor ben çektim sende çekme bad sectör taraması yap bad sectörleri HDD regenerator ile onaralım bende işe yaradı kafa atan harddisk kafa atmamaya başladı

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
linux mint kur onda böyle şeylere daha dayanıklı.

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
Peki indirip kuruyorum şimdi bilgi için teşekkür ederim.

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
@Seyhoo Baya bekletti sonuç böyle;

Sadece 2 tane kırmızı var iyimi kötümü?

Bu arada onarma falan yerini bir kurcalıyım ilk defa kullanıyorumda bu programı.