Logitech G27 Direksiyon fotoğraflı inceleme

Bu konuyu okuyanlar

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Merhaba SDN okurları ve üyeleri

Logitech G27 hakkında edinmiş olduğum tecrübeyi sizlerle paylaşmak istedim.

Not: Daha önce yapılan incelemelerden yardım almayı ihmal etmeyeceğim :p

Kutu İçeriği

f2t1p127n9.jpg

Öncelikle ürünü aldığınız zaman kutunun içinden çıkacak parçalardan bahsedelim.

Kutuyu açtığınız anda bir adet direksiyon, gaz pedalı, vites kolu ve güç kablosu göreceksiniz. Her parçanın üstünde bir bağlantı kablosu bulunuyor. Tüm bağlantıları direksiyonda birleşitrerek güç kablosunun fişini prize, usb’nin ucunu da PS3 veya PC’nize taktığınız anda direksiyon setiniz çalışmaya hazır demektir.

“Peki bu direksiyonu ön plana çıkaran özellikler nelerdir?” diye soracak olursanız sevgili okurlar, aşama aşama bu özelliklere de değinelim, derim.

Direksiyon

17023.png

Direksiyonu kutusundan çıkardığınız anda ilk fark edeceğiniz şey ağırlığı olacak. Direksiyonu kavradığınız zaman sizde bıraktığı ağırlık hissiyatı oldukça tatmin edici. Elinizde bir oyuncak değil de gerçekten bir direksiyon tuttuğunuzu hissediyorsunuz. Ağırlığı kadar tasarım açısından da gözünüze hitap eden G27, direksiyon panelinde oyun deneyiminizi de kolaylaştıracak özellikler barındırıyor. Örnek olarak, direksiyonun üzerinde bulunan led paneli, vites kullanımı için daha rahat bir gözlem imkanı sunuyor.

11 inç boyutundaki direksiyon, 900 dereceye kadar dönebilen yapısıyla her türlü manevrayı rahat ve hızlı yapmanıza olanak tanıyor.

Deri kaplaması oldukça rahat bir kullanım sunarken direksiyonun elinizden kaymamasını da önlüyor. “Direksiyon neden elimden kayacak ki?” derseniz G27’nin kullandığı çift motorlu güç geribildirimiyle tanışmamızsınızdır, derim. Direksiyonun güçlü geribildirim motoru, yarış anında arabanızın en ufak bir titreşimini bile size hissettiriyor. Motor gücü yüksek arabaları kullandığınız zaman, arabayı yolda tutmak için direksiyonu oldukça sert tutmanız gerekecek. Hatta bu durum sizin için fazladan bir eğlence aracına bile dönüşebilir. Nasıl mı? Tek yapmanız gereken, daha önce basit özellikleri bulunan bir direksiyonla oynamış olan bir arkadaşınızı G27’nin başına oturtmak. Direksiyonun gücünü en başta kontrol edemeyecek ve size bol bol eğlence malzemesi verecektir. Yalnız dikkat edin direksiyonun müptelası olup, koltuktan kalkmayabilir.

Vites Kolu

G27Wheel_BOBshifter.jpg

Kemikli bir yapıya sahip olan vites kolu, sizi anında havaya sokacak bir diğer G27 unsuru. Attığınız her viteste biraz daha motive olarak vites değiştirmelerinizi iyice sertleştirebilirsiniz; aman diyeyim dikkat edin de vitese zarar vermeyin.

Vites kolunun hemen üzerinde artı şeklinde dizilen tuşlar Playstation kolunun özelliklerine göre dizilmiş durumda. Bu tuşların hemen altında bulunan 4 adet yan yana dizilmiş tuş takımı da Playstation kolunda yer alan diğer tuşları temsil ediyor. Bu noktada hemen bir eksik belirteyim, keşke bu tuşların üzerine simgeledikleri tuşların ibareleri yer alsaydı. Böylece oyun esnasında hangisi oyunu durduruyor, hangisi kamerayı değiştiriyor diye deneme yapmamıza gerek kalmazdı.

Not: Vites kullanmak istemeyen direksiyonun arkasinda bulunan vites "kanatlarini" kullanabilir. Özellikle F1 oyununda avataji cok büyük.

Pedal Seti ve Sonuç

Pedals-Top.jpg

Pedal Seti

Debriyaj, fren ve gazdan oluşan pedal seti, hassasiyetleri ve tasarımları açısından tam kıvamında. Basış gücünüze göre arabanızın hızını ayarlama konusunda türünün en iyi örneklerinden.

İşte Budur!

Oyunu oyun olmaktan çıkararak gerçeğe taşıyan bu direksiyon seti sayesinde arabanızın her hareketinin kontrolünü hissedeceksiniz. En ufak bir savrulmayı bile size hissettirmekte başarılı olan G27, gerçek bir direksiyon seti arayanlara bire bir.

Kaynak:Logitech G27 Direksiyon Seti İncelemesi

Simdi gelelim kendi tarafimdan edinmis oldugum tecrübeye:

+G27'de kullanilan malzemeler gercekten cok kaliteli. Özellikle direksiyonun gercek deriden olmasi ve fircalanmis metalden üretilmesi muhtesem.
+Pedal ünitesi G25'e göre daha dayanikli. Baski uyguladiginizda verecegi tepkinin siddetini istediginiz gibi ayarlayabiliyorsunuz.
+Direksiyonun üzerinde bulunan LED isiklandirma hosuma gitti. RPM ölcer gibi düsünün bunu, size ne zaman vites degistirmeniz gerektigini gösteriyor.
+Force Feedback: Direksiyonda iki tane force feedback motoru bulunuyor. Ne ise yariyor diye sorarsaniz: Oyunda herhangi bir sarsintiyi yada darbeyi yapay olarak oyuncuya titresimle bildiriyor. Bu gercekten size ayri bir zevk tattiriyor arkadaslar. Istemeyen ffb'i ayarlardan kapatabilir.

+Üzerinde bulunan alti tane tus programlanabilir.
+Bilgisayara bagladimi direksiyon otomatik olarak kendini hazir duruma getiriyor.
+Sadece PC'le degil de PS2/3'le uyumlu olmasi güzel.

E tabi artilari kadar ( maalesef ) eksileri de var:

-Gaz ve Fren pedali birbirine cok bitisik yapilmis. Ben aralarinda biraz daha mesafe birakilmasini isterdim.
-Direksiyon ve fircalanmis metal üzerinde parmak izleri kaliyor. Temizlemek isterseniz bosuna ugrasmayin.. cikmiyor.
-Direksiyon üzerinde bulunan tuslarin birbirine yakin olmalari bazen yanlis yere basmaniza sebep oluyor.
-G27'yi destekleyen fazla oyun yok.
-Kablo salatasi: Gercekten sinir bozucu. Her birine ayriyeten kablo yapilmis. Onun yerine tek baglantili kablo olabilirdi mesela.
-Her oyunu ayriyeten ayarlamaniz gerekiyor. Bunun icin "logitech software profiler" adli programi yüklemeniz gerekiyor. Ilk aldigimda baya ugrastirdi beni.
-Vites daha gercekci olabilirdi. Ele aldimi ne kadar hafif oldugunu ve oyuncak hissi verdigini anlayacaksiniz.

Önemli Not: Maksimum oyun zevki icin kesinlikle büyük ekran sart. Oyun oynarken ara sira mola vermeyi unutmayin sakin. Kollariniza agri girdiginde ne demek istedigimi anlarsiniz :p

Direksiyonu monte etmek icin saglam bir masaya ihtiyaciniz var. Force Feedback sayesinde masada ne varsa sallaniyor. Titresimi gercekten muazzam.

[video=youtube;Q2T-U6iDzbY][/video]

Genel olarak G27'yi begendim. Almak isteyen herkese tavsiye ederim. @friendly @pcwolf

Sormak istediginiz bir sey varsa buyrun sorun arkadaslar. Seve seve yardimci olurum :)

Herkese iyi günler iyi forumlar. conviction

Son düzenleyen moderatör:

oslun

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
hayırlı olsun, güle güle kullan :)

videodaki adam yarışı sonuna kadar 1. götürdü, son saniyede cama sıçrayan çamur yüzünden kontrolü kaybetti ve 5. bitirdi yarışı :D

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
[MENTION=51495]trnc[/MENTION]

Tesekkür ederim.

Ne oluyorsa hep viraj'da oluyor :D

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
@conviction öncelike hayırlı olsun ve bizi kırmayıp inceleme koyduğun için teşekkür ederiz. Benim bir kaç sorum var.

1- Direksiyonu hangi oyunlar destekliyor ?

2- Ben hiç direksiyon konsolu kullanmadığım için soruyorum. Oyundaki vites kolu bizim bildiğimiz 5 ileri 1 geri manuel vites sistemini tam olarak yansıtıyor mu ?

3- Her defasına ayar yapmak gerekiyor mu ? Yoksa ilk kuruşundan sonra direksiyonu kutuya koysak bile bir daha ki takışında tak*kullan yeterli oluyor mu ?

4- Genel kutu ağırlığı yaklaşık olarak nedir ? Bunu şunun için soruyorum yeğenime hediye olarak alıcam ama bende sömürücem ara sıra. Hani gidip alıcam getiricem felan derken ki bunu arabasız yapıcam. Taşımaya müsait midir diye..

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
[MENTION=63117]friendly[/MENTION]

1: Detayli bilgi icin -> http://www.logitech.com/en-us/game-gear/articles/6475

2: 6-ileri 1 geri vites.

3: Hayir. Logitech software profiler'le ayarladiktan sonra tekrar ayarlamana gerek yok.

4: Kutu agirligi yaklasik 9kg ( amazon'un verdigi bilgiye göre ).

[MENTION=39818]Mai Nai[/MENTION]

Tesekkür ederim :)

Genero

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
güzel inceleme teşekkürler hep almak istediğim ürünlerden biridir.

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
[MENTION=312196]conviction[/MENTION] 9 kiloyu ben cebimde taşırım sonra unuturum bu neydi diye... :) Yani sorun değilmiş taşıma işi.

Desteklediği oyunlarda Dirty 2 var ama Dirty 3 yok. Buna şaşırdım. Hatta Dirty 3 hiç bir konsolda destek vermemiş.

Aynı Durum Need For Speed için de geçerli. Shit, Carbon ve Undercover sürümlerde destek veriyor ama Most Wanted belirtilmemiş.

Burda bir gariplik var. Olmazsa desteklediği oyunlardan indiririz napalım.

Dur bakalım ben biraz daha araştırayım. Hem fiyat bakayım.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru

Dirt 3'ü G27'le oynayanlar var abi. Yolladigim sayfadaki liste güncel olmayabilir.

[video=youtube;4dEkS4cBvWI]http://www.youtube.com/watch?v=4dEkS4cBvWI[/video]

- - - Mesaj Güncellendi - - -

"-G27'yi destekleyen fazla oyun yok."

Düzeltiyorum: G27'nin destekledigi fazla PC oyunu yok :)

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
[MENTION=312196]conviction[/MENTION] ille de pc olmalı ama pc de Dirty 3 destekliyorsa yeni oyun indirmeye gerek yok. Süper. :)

Hazirana kadar vaktim var. Radarıma aldım ben bu konsolu... Türkiye'de olaydın 2. el satmanı beklerdim. :)

Emeğine sağlık tekrardan.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru

Dirt 3 olmazsa Dirt 2'yi dene abi. Ben sahsen cok eglendim.

Alacaksan internet üzerinden almani tavsiye ederim. Suan en ucuzu 667-690TL.

Tekrar tesekkürler :)

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
[MENTION=312196]conviction[/MENTION] ben sabırlı bir alıcıyım. O fiyat düşecek... :) Olmadı temiz bi ikinci el de araştıracağım.

Kredi kartı kullanmadığım için mutlaka bir mağaza ya da elden teslim almalıyım...

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Pedal harbiden garipmiş yav gaz yerine debriyajı niye uzağa yerleştirmemişler:)
Anlaşılan oynamak bayağı sarıyor

D

Deleted member 312196

SDN Okuru

Hayirlisi olsun abi :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Kardeş ne kadar ödedin peki ? Ve nerden aldin ? şimdiden teşekkürler

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Mesela bu g27 yi aldım. Manuel vites oynadım. Ama sıkıldım otomatik vites istedim. Bu direksiyonu otomatik vites şeklinde oynayabiliyor muyuz ?

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Mesela bu g27 yi aldım. Manuel vites oynadım. Ama sıkıldım otomatik vites istedim. Bu direksiyonu otomatik vites şeklinde oynayabiliyor muyuz ?

Tabiki.

Diyelim Dirt 2'yi otomatik vites oynamak istiyorsun, oyunun ayarlarinda manuel & otomatik vites secenegi var, sen hangisini istiyorsan onu secebiliyorsun.

Bunun haricinde direksiyon'da vites degistirme kanatlari mevcut. Eger vites'i kullanmak istemiyorsan bunlarla vites degistirmen mümkün.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Peki bu mesela city car driving simulator için de geçerli olur mu ?

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Peki bu mesela city car driving simulator için de geçerli olur mu ?

Bildigim kadari ile city car driving'de otomatik vites destekliyor. Yalniz, oyunda kullandigin arabada otomatik vites'i desteklemesi gerekiyormus.

( city car driving forumunda okudum )

Yani kisaca: Oyun otomatik vites'i destekliyorsa G27 sorun cikarmaz. Desteklemiyorsa G27'nin yapacagi bir sey yok. Oyunun kendisi ile alakali bir durum :)

vbb_1907

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Gerçekten güzel olmuş.eline koluna sağlık bide benim bilgisayarımda oynasan oyunu başında kalkamassın.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
[MENTION=354907]vbb_1907[/MENTION]

Eyvallah, tesekkür ederim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Üründeki debriyaj ve gaz sistemi gerçekçimi, yani ETS2 oynamak istiyorum tırı kaldırırken ayağımızla debriyajdan hafif kaldırıp gaza mı basıyoruz??

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ya abi ne kadar ben fiyatını göremedimde

abays12

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Güzelmiş bende bugün Piranha marka aldım 55 lira :D

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Üründeki debriyaj ve gaz sistemi gerçekçimi
Gercekci.

yani ETS2 oynamak istiyorum tırı kaldırırken ayağımızla debriyajdan hafif kaldırıp gaza mı basıyoruz??
Istedigin gibi ayarlayabiliyorsun. ETS2 de debriyaj destegi mevcut.

Burada ETS2 ayarlarinin nasil yapildigini göstermisler.

[video=youtube;OOh6MEBy-ko]http://www.youtube.com/watch?v=OOh6MEBy-ko[/video]

Buda g27 ile oynanis videosu

[video=youtube;3YCIgLkCiVA]http://www.youtube.com/watch?v=3YCIgLkCiVA[/video]

ya abi ne kadar ben fiyatını göremedimde

Yurtdisindan 515 TL ye aldim.

Güzelmiş bende bugün Piranha marka aldım 55 lira :D

Hayirli olsun :)

ProRat`

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
ETS 2'de, TIR da ki direksiyon titriyor Logitech G27'de virajlarda hep takla atıyorum o yüzden. :D

abays12

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Gercekci.

Istedigin gibi ayarlayabiliyorsun. ETS2 de debriyaj destegi mevcut.

Burada ETS2 ayarlarinin nasil yapildigini göstermisler.

[video=youtube;OOh6MEBy-ko]http://www.youtube.com/watch?v=OOh6MEBy-ko[/video]

Buda g27 ile oynanis videosu

[video=youtube;3YCIgLkCiVA]http://www.youtube.com/watch?v=3YCIgLkCiVA[/video]

Yurtdisindan 515 TL ye aldim.

Hayirli olsun :)

Aldım dün hevesle kurdum bozuk çıktı alet, fren basmıyor :D Sen memnun musun üstad

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Aldım dün hevesle kurdum bozuk çıktı alet, fren basmıyor :D Sen memnun musun üstad

Fazlasiyla memnunum :)

Hevesini kirmis olmayayim ama, elektronik ürün alacaksan internet araciligi ile iyice bir arastir derim.

Ucuz ve markasi belli olmayan markalara pek güvenmemek lazim. Ürünü degistirme imkanin varsa en kisa zamanda degistir.

Rüstembey

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Fazlasiyla memnunum :)

Hevesini kirmis olmayayim ama, elektronik ürün alacaksan internet araciligi ile iyice bir arastir derim.

Ucuz ve markasi belli olmayan markalara pek güvenmemek lazim. Ürünü degistirme imkanin varsa en kisa zamanda degistir.
g25 i 10-15 gün kullandım..çok ağır..her oyunu desteklemiyor...ETS2yi oynadım destekliyor..fren-gaz-debriyaj sertliği ayarlanabiliyor(yaylardan)..otomatikte vites devreden çıkıyor..titreşim beni rahatsız ettiği için tamamen kapattım..versiyon değişimlerinde tekrar ayarlamak gerekiyor bazen....
kalitesine diyeceğim yok herşey çok iyi düşünülmüş..yalnız fiyatı çok neredeyse orta hal pc fiyatı...
birde çok önemli:SAKIN AYAKTA OYNAMAYIN, KULLANMAYIN-SABİT(tekerleksiz)SANDALYE-KOLTUK kullanın...
güle güle iyi günlerde kullanın..harika bir direksiyon....