Münazara- Türkiye'nin gelişiminde sanayi mi etkili yoksa tarım mı?

Bu konuyu okuyanlar

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Arkadaşlar bildiğiniz gibi katıldığımız ilk münazarayı geçişimizde çok büyük etkiniz oldu. :)

O münazaranın konusu şuydu.

Şimdi ise yapılacak olan 2.turdaki 2 gün sonra olacak münazarada konumuz Türkiye'nin gelişiminde sanayi mi yoksa tarım mı etkili.
Bize sanayiyi savunacağımızı söylediler.

Aklımızda ilk başta iki tez var.

1-) Ülkemizin gelişiminde tabii ki de sanayi daha çok etkilidir çünkü sanayi olmazsa makine üretimi de olmaz, makine üretimi olmazsa tarım da yapılamaz. Sanayide üretilen traktörle, araç-gereçle tarım yapılıyor. O su hortumu bile sanayi sektöründe yapılıyor.

Bir tezim daha var ama çelişkideyim, sera sanayide mi yoksa tarımda mı?
Eğer sanayideyse şöyle bir şey diyeceğim.

2-)Diyelim ki eşiniz hamile ve bir yaz günü canı portakal çekti. Eğer siz o yaz günü manava gidip portakal alabiliyorsanız, bu sanayi sayesindedir.

Bir de şöyle bir şey de düşündüm, o tarladan alınan buğday hamdır, o buğday alınır ve makinelerle değiştirilir, dolayısıyla yine sanayi sayesinde olur.

Bu arada, tarımı savunmak için neler söylenebilir sizce? Türkiye'de tarım çok yapıldığı için zorlayacaklardır bizi..

Tezlerim pek sağlam değil bence, önerilerinizi bekliyorum. :|

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Şunlar da çok sağlam

1. Tarımın gelişmesinde sanayinin payı nedir?

Sanayi olmadan da elbette tarım olabilir. Ama sanayi olmadan yapılan tarım taş devrinde yapılan tarımdan farksızdır.
Bugün İsrail sanayide, bilimde, teknikte çok ileri gitmiştir. Çölü adeta yeşil vadi yapmışlardır ve bunu yaparken damlama siteminden tutun da deniz suyunu arıtmaya kadar tüm sanayi ürünlerinden yararlanmışlardır. Görüldüğü gibi İsrail tarım ülkesi olduğu için gelişmemiştir, sanayi ülkesi olduğu için tarımı gelişmiştir. Sanayisi gelişmiş ülkelerin tarımı da gelişiyorsa bir ülkenenin kalkınmasında sanayi daha önemlidir.

2. Tarım ülkesi olup da süper güç olan bir ülke var mıdır? Diğer bir deyişle dünyanın süper güçleri arasında olan ülkelerden hangisi tarım ülkesidir?

Dünyanın süper gücü denince akla ilk Amerika geliyor. Amerika denince de akla ilk sanayi geliyor. Amerikayı Amerika yapan sanayi, bilim, teknik olduğuna göre bir ülkenin gelişmesinde sanayi daha önemlidir.

Kurşun Kalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
58
Tarım olmazsa insanlar beslenemez. Beslenemeyince de sanayinin bir önemi kalmaz, deyip baştan galibiyeti alabilirler. Bunun üzerine çalışın.

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Ona karşı şu cevabı versek?

"Sanayi olmazsa tarım da olmaz, olsa bile o tarım temiz ve sağlıklı olmaz, dolayısıyla tarım sanayiye muhtaçtır.

deatmania

Müdavim
Reaksiyon puanı
62
Tabii ki tarım!

Sen istediğin kadar sanayi kur. İstediğin kadar traktör yap. Köydeki amcam mahsulünü ekip biçmediği zaman ne yapabilirsin?

Senin Traktörün ne işe yarayacak? Eskiden sanayi mi vardı? Millet de 3-5 adet öküz vardı, sürerdi tarlasını. Yine yapardı çiftçiliğini. Tabii ki sanayi katkıda bulunur ama tarımın yeri ayrıdır.

Zaten bunu günümüzde marketlerde görüyoruz.

Atatürk'ün dediği gibi der sizi yerle bir ederdim o münazara da.

"Köylü milletin efendisidir." Sen istediğin kadar sanayi yap, köylün çalışmıyorsa yapacağın çok fazla bir şey yok.

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Tabii ki tarım!

Sen istediğin kadar sanayi kur. İstediğin kadar traktör yap. Köydeki amcam mahsulünü ekip biçmediği zaman ne yapabilirsin?

Senin Traktörün ne işe yarayacak? Eskiden sanayi mi vardı? Millet de 3-5 adet öküz vardı, sürerdi tarlasını. Yine yapardı çiftçiliğini. Tabii ki sanayi katkıda bulunur ama tarımın yeri ayrıdır.

Zaten bunu günümüzde marketlerde görüyoruz.

Atatürk'ün dediği gibi der sizi yerle bir ederdim o münazara da.

"Köylü milletin efendisidir." Sen istediğin kadar sanayi yap, köylün çalışmıyorsa yapacağın çok fazla bir şey yok.
Aslında bence Tarım ile Sanayi birlikte iyidir.

Köylünün, tarım yapmama gibi bir lüksü olamaz ki? Geçinmek için o kökü toprağa koymak zorundadır. Ve günümüzde sanayide üretilen malzemeler ile tarım sektörü çağ atlamakta.

Fikrin var mı? Neler diyebiliriz sence sanayi açısından?

Özellikle o sera meselesini soruyorum, sera sanayi sektöründe mi yoksa tarım sektöründe mi?

DJ.ON9

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

"Sanayi olmazsa tarım da olmaz, olsa bile o tarım temiz ve sağlıklı olmaz, dolayısıyla tarım sanayiye muhtaçtır.
Tam tersi geçerli bence. ilaç kalıntısı var diye ülkemize iade edilen meyve sebzeler sadece organik ve insan eliyle yetiştirilseydi iade edilmezdi. Demek ki tarımda teknolojinin kullanılmasındaki asıl amaç, kalite artırımı ya da temiz,sağlıklı olması değil; m2 bazından kazanılan ürün miktarındaki artışa paralel olarak kazzanılan para oranını arttırmaktır. YEDİĞİMİZ HERŞEYDE KANSEROJEN MADDE VAR. NEDEN ACABA???

deatmania

Müdavim
Reaksiyon puanı
62
Sera olayı hakkında bir fikrim yok. :) Onu araştırmak lazım, dışarıya çıkıp pazarcıya sormak gerek.

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
[MENTION=325419]nikney[/MENTION] sen 17 yaşında olduğuna eminsin di mi ? :)

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Tam tersi geçerli bence. ilaç kalıntısı var diye ülkemize iade edilen meyve sebzeler sadece organik ve insan eliyle yetiştirilseydi iade edilmezdi. Demek ki tarımda teknolojinin kullanılmasındaki asıl amaç, kalite artırımı ya da temiz,sağlıklı olması değil; m2 bazından kazanılan ürün miktarındaki artışa paralel olarak kazzanılan para oranını arttırmaktır. YEDİĞİMİZ HERŞEYDE KANSEROJEN MADDE VAR. NEDEN ACABA???
Bana böyle bir şey denirse cevap veremem. :)
Sera olayı hakkında bir fikrim yok. :) Onu araştırmak lazım, dışarıya çıkıp pazarcıya sormak gerek.
Hocam seranın üstünde çok duruyorum çünkü eğer onun hakkında bilgim kesin olursa bütün münazarayı onun üzerinden götürebilirim cevap veremezler..
Biraz araştırma yaptım serayla ilgili, serada bitkilerin yetişmesi için "uygun ortam" sağlanıyormuş, ışık, ısı falan, e bunlar da sanayi sayesindedir diye düşündüm. :)
@nikney sen 17 yaşında olduğuna eminsin di mi ? :)
Abi hakaret mi ettin bilmiyorum ama kimlikte öyle yazıyor. :D

Yeni tezler ;
tarım kırsal kesimi ayakta tutar, kente göçleri ve işsizliği önemli derecede azaltır ki bir ülkenin kendi yiyeceğini üretmesi çok önemlidir.
ama sanayi direk şehirlerdeki işsizlik oranına etki yapar. eğer ülke olarak gelişmek istiyorsak bence sanayiye ağırlık verilmelidir.

sanayisi gelişmiş bi' devlet bu zmanda herzmn önplandadır.. tarım olmadan sanayi olmaz demişler tarımla sanayinini bazı kolları birdir ama saddece bazıları mesela silah yapılırken tarıma ihtiyac yokturr... son olarak yine tekrarlıyorum tarımda önemli sanayide ama bu zmnda sanayi 1-2 adım önde

Özellikle günümüzde silahlanmanın, güvenliğin ön planda olduğunu falan söyleyip sanayiyi savunabilirim.. Bu açıdan savunabilirim diye düşünüyorum.

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
[MENTION=325419]nikney[/MENTION] hakaret değildi. :)

Ama gerçekten yaşına göre fazlaca olgunsun.
Senin gibi fikirlerini güzel, uygun ve coşkusuz cümlelerle ifade edebilen gençleri gördükçe hoşuma gidiyor.

Düşüncem sadece bu konuyla ilgili değil di, genel bir bakış açısı.

Devam inşallah... :thumbup1:

Kurşun Kalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
58

E bebişim, ilk çağlarda sanayi mi vardı. Sanayi olmadan tarım daha sağlıklı olur. Tarım sanayiye muhtaç değil. Tam tersidir.

efehakan

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bence tarım! Zaten bildiğim kadarıyla %52 tarım %48 sanayi payımız var.Tarım makina vs. olmadan yapılmaz ama bunları dışarıdan alıp tarım yapabiliriz ama tam tersi olmaz çünkü 4 mevsimi yaşayan ve her türlü sebze-meyve vs.nin yetiştiği bir ülkeyiz tarım tekelimizde sayılıyor ve bize kimsenin rakip olabilme ihtimali yok ama sanayi böyle değil zaten diğer ülkelerin çok fazla gerisindeyiz onların seviyesine gelip onlarla rekabet etmemiz zor oluyor tabi genel anlamda söylüyorum bunları çok iyi üretim yapan firmalarımızda var.Sözün kısası Tarımda büyük avantajımız var herkesin tükkettiği birşey sanayide herkesin her zaman tükkettiği birşeyi bulmak olanak dışı.

Bana böyle bir şey denirse cevap veremem. :)

Hocam seranın üstünde çok duruyorum çünkü eğer onun hakkında bilgim kesin olursa bütün münazarayı onun üzerinden götürebilirim cevap veremezler..
Biraz araştırma yaptım serayla ilgili, serada bitkilerin yetişmesi için "uygun ortam" sağlanıyormuş, ışık, ısı falan, e bunlar da sanayi sayesindedir diye düşündüm. :)

Abi hakaret mi ettin bilmiyorum ama kimlikte öyle yazıyor. :D

Yeni tezler ;

Özellikle günümüzde silahlanmanın, güvenliğin ön planda olduğunu falan söyleyip sanayiyi savunabilirim.. Bu açıdan savunabilirim diye düşünüyorum.

Sera demişken bir kaç şey söyleyeyim babam bahçe peyzaj işi yapıyor yani villlaların bahçelerini düzenliyoruz yollarıdan ağaçlarının dikilmesine kadar çok yerede ufak seralar yaptık yaptığımız seralarda yaz başlamadan tohumlardan fide elde etmek için dışarıdan almak yerine kendin yapmak için.İki çeşit sera var biri çadır tarzında demir iskelet üzerine bildiğimiz kalın naylon biride daha kalın demir profillerle iskelet üzerine cam olarak yapılıyo.Cam olanın maliyeti çok fazla ama villalarda ufak seralar yapıldığı için genelde cam tercih ediliyor çünkü uzun ömürlü naylonu yapanlarda bu işin ticaretini yapanlar seranın olmaması tarımın olmaması demek olmuyor sonuçta bu tohumları sıcak bölgelerde yetiştirip istediğin yere nakladebilirsin ki çoğunluğu böyle karşılanıyor ayrıca sebze ekiliyor buda biraz lükse kaçıyor kışın olmayan sebzeyi yemeyebilirsin onun için işin sanayi kısmı tarımda bi eksiklik yaratmıyor sadece lüks ve kolay olan birşeyi ortadan kaldırıyor keza naylon sera tam anlamıyla bi sanayi ürünü sayılmaz yani çok zor olan veya teknoloji ile alakalı olan birşey değil onun için bu kulvardada bence tarım önde geliyor

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
@nikney hakaret değildi. :)

Ama gerçekten yaşına göre fazlaca olgunsun.
Senin gibi fikirlerini güzel, uygun ve coşkusuz cümlelerle ifade edebilen gençleri gördükçe hoşuma gidiyor.

Düşüncem sadece bu konuyla ilgili değil di, genel bir bakış açısı.

Devam inşallah... :thumbup1:
Teşekkürler. :)
E bebişim, ilk çağlarda sanayi mi vardı. Sanayi olmadan tarım daha sağlıklı olur. Tarım sanayiye muhtaç değil. Tam tersidir.
Tamam işte bak kendin de söylüyorsun, ilk çağlarda sanayi yoktu, şu an sanayi sayesinde tarım yapmak kolaylaştı. Eskiden damla sulama mı vardı? Traktör mü vardı? Şimdi hepsi var ve dolayısıyla bunların sayesinde tarımda VERİMLİLİK arttı.
Bence tarım! Zaten bildiğim kadarıyla %52 tarım %48 sanayi payımız var.Tarım makina vs. olmadan yapılmaz ama bunları dışarıdan alıp tarım yapabiliriz ama tam tersi olmaz çünkü 4 mevsimi yaşayan ve her türlü sebze-meyve vs.nin yetiştiği bir ülkeyiz tarım tekelimizde sayılıyor ve bize kimsenin rakip olabilme ihtimali yok ama sanayi böyle değil zaten diğer ülkelerin çok fazla gerisindeyiz onların seviyesine gelip onlarla rekabet etmemiz zor oluyor tabi genel anlamda söylüyorum bunları çok iyi üretim yapan firmalarımızda var.Sözün kısası Tarımda büyük avantajımız var herkesin tükkettiği birşey sanayide herkesin her zaman tükkettiği birşeyi bulmak olanak dışı.
Makinayı dışardan almak yerine kendi ürettiğin makineyle o ürünü yetiştirip ihraç edersen daha çok kar edersin ve ihracattan çok ithalata yönelirisin, dolayısıyla ülkenin kalkınması hızlanır.

Bütün tezlerimi topladım arkadaşlar.

1-) Tarım kırsal kesimi ayakta tutar, kente göçleri ve işsizliği önemli derecede azaltır ki bir ülkenin kendi yiyeceğini üretmesi çok önemlidir. Ama sanayi direk şehirlerdeki işsizlik oranına etki yapar. Eğer ülke olarak gelişmek istiyorsak bence sanayiye ağırlık verilmelidir.

2-) Sanayisi gelişmiş bi devlet bu zamanda her zaman ön plandadır… Mesela silah yapılırken tarıma ihtiyaç yoktur...

3-)Sanayi daha önemlidir sanayi gelişmişse zaten dışardan çoğu şeyi ithal etmezsin kendi fabrikanda kendin üretirsin ve kazanılan sermaye de dışarıya gitmez dış bağımlılıktan kurtulursun buda ülkenin kalkınmasını ve gelişmesini sağlar.

4-)Diyelim ki pamuk tarlarımız var pamuk üretiyoruz ama bunu işleyecek fabrikamız yok bu durumda pamuklu dokuma gibi şeyleri dışardan alıyoruz çünkü sanayi gelişmemiş. Elimizdeki pamuk kalıyo ama eğer sanayimiz iyiyse sadece hammaddeyi dışardan alırız. Mesala pamuğu dışardan alırız ama kendi fabrikalarımızda onu biz işleriz ne olur sermaye daha az dışarı gider çünkü sadece hammaddeyi aldık ürünlerin sermayesi ülkemize kalır ve dışarı bağımlı olmaktan kurtuluruz bu sayedede ülkemiz kalkınmış olur gelişmişliğe bir adım daha yaklaşır.

5-)Diyelimki birçok tarımsal alanlarımız var ve dış ülkelere meyve sebze pamuk çeşitleri satıyoruz ve para kazanıyoruz... Burdaki geliri de fabrikamız olmadığı için silahtı sonra otomobiller vs vs alıyoruz ve paramızın çoğu gidiyor.. Böyle mi daha iyi yoksa dış ülkelere daha fazla para getirecek sanayi ürünleri satıp sonradan sebze meyve gibi tarımsal malzemeleri almak mı daha kârlı sizce? Sanayi gelişirse ülke gelişir, bunu şuradan anlarız sanayi gelişmiş bir şehirimize nasıl göç oluyorsa sanayi gelişmiş bir ülkeye de o kadar göç olur ve o ülke o kadar çok gelişir. Daha derine inmek gerekirse daha fazla gelişen ülkede refah seviyesi de yüksek olur, refah seviyesi yüksek olan bir ülkede turizm artar, turizmi artan bir ülkede döviz bol olur, dövizi bol olan bir ülkenin ekonomisi ise güçlü, o turizm bölgesinde yaşayan insanların gelirleri ise çok iyi olur.

6-)Ülkenin sanayisi yok ayçiçeğini yetiştiriyosun ama ondan yağ yapıcak fabrikan yok nolcak yağı dışardan alacaksın elindeki ayçiçeğini de dışarı satacaksın şöyle bir şey var sattığın ay çiçeği sana çok gelir getirmez aldığın yağ daha pahalıdır bu dengesizlik yüzünden ülkenin dış borcu artar ve kalkınması yavaşlar.

7-)Sanayi gelişmişse en son model silahlar senin elindedir... birde şu var.. mesela gemi yada silah yaptın diyelim bunu başka ülkelere sattın.. buradan alacağın para mı çok yoksa bir domates biber salatalık satımından alacağın paramı çok?

:cool:Sanayi olmazsa tarım da olmaz, olsa bile o tarım temiz ve sağlıklı olmaz, dolayısıyla tarım sanayiye muhtaçtır.

9-)Dünyanın süper gücü denince akla ilk Amerika geliyor. Amerika denince de akla ilk sanayi geliyor. Amerikayı Amerika yapan sanayi, bilim, teknik olduğuna göre bir ülkenin gelişmesinde sanayi daha önemlidir.

10-)Sanayi olmadan da elbette tarım olabilir. Ama sanayi olmadan yapılan tarım taş devrinde yapılan tarımdan farksızdır.
Bugün İsrail sanayide, bilimde, teknikte çok ileri gitmiştir. Çölü adeta yeşil vadi yapmışlardır ve bunu yaparken damlama siteminden tutun da deniz suyunu arıtmaya kadar tüm sanayi ürünlerinden yararlanmışlardır. Görüldüğü gibi İsrail tarım ülkesi olduğu için gelişmemiştir, sanayi ülkesi olduğu için tarımı gelişmiştir. Sanayisi gelişmiş ülkelerin tarımı da gelişiyorsa bir ülkenenin kalkınmasında sanayi daha önemlidir.

11-)Ülkemizin gelişiminde tabii ki de sanayi daha çok etkilidir çünkü sanayi olmazsa makine üretimi de olmaz, makine üretimi olmazsa tarım da yapılamaz. Sanayide üretilen traktörle, araç-gereçle tarım yapılıyor. O su hortumu bile sanayi sektöründe yapılıyor.

12-)Diyelim ki eşiniz hamile ve bir yaz günü canı portakal çekti. Eğer siz o yaz günü manava gidip portakal alabiliyorsanız, bu sanayi sayesindedir.

Nasıl? :)

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
Türkiye için gelişimde Sanayi mi Tarım mı bu gerçekten tartışabilecek bir konu.
Tarım çok önemli,
Fakat günümüz dünyasında süper güç olarak gösterebileceğimiz ülkelerin hepsi bu günlere sanayileri ile gelmedi mi ?

Tarım başlangıç için, sanayi ise de gelişmek için gerekli gibi geliyor bana.

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Kesinlikle sanayi.

Tarım 3.dünya ülkelerinin geçim kaynağıdır. Tarım ile dünya devi olamazsın, sadece karnını doyurursun, sadece tarım ürünlerini dünyaya satarak ekonomide ilk 20ye giremezsin, tarımın katma değeri düşüktür. Gelişen teknoloji ve sanayi ile tarımla uğraşan nüfusu azaltıp verimi arttırmak mümkün. Tabi bu nedenle gidip tarım ortadan kaldırılmamalı, sadece bilinçli ve etkili tarım yapılmalı ve insanların temel ihtiyaçları karşılanmalı. İsrail örneği çok doğru, bizim 100 çiftçiden aldığımız verimi israil 10 çiftçiden alabiliyor ve bu teknolojiyi kullanarak yapıyor. Biz hala yanlış sulama teknikleriyle suyumuzu heba edip verimi de düşürüyoruz.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bi de şöyle bişey var osmanlı zamanını düşünelim o zaman da tarım vardı fakat sanayai gelişmediği için tarım orda etkisisz kaldı yani bize eğer tarım sanayinin hammadesidr. derlerse bu açıklamayı yapabilirz ...:yes:

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Türkiye için gelişimde Sanayi mi Tarım mı bu gerçekten tartışabilecek bir konu.
Tarım çok önemli,
Fakat günümüz dünyasında süper güç olarak gösterebileceğimiz ülkelerin hepsi bu günlere sanayileri ile gelmedi mi ?

Tarım başlangıç için, sanayi ise de gelişmek için gerekli gibi geliyor bana.
Diğer konuda da olduğu gibi bilerek bu tarz konular veriyorlar, geçenlerde sinirlendim gittim hocaya kızdım dedim hocam hep ikisinin ayrılmaması gereken şeyleri bize savundurmak zorunda bırakıyorsunuz dedim, gülüp bana zaten amacımızın düşünceye karşımızdakini ikna etmek olduğunu söyledi..
Yoksa onun dışında ikisi de olmalı yani..

Kesinlikle sanayi.

Tarım 3.dünya ülkelerinin geçim kaynağıdır. Tarım ile dünya devi olamazsın, sadece karnını doyurursun, sadece tarım ürünlerini dünyaya satarak ekonomide ilk 20ye giremezsin, tarımın katma değeri düşüktür. Gelişen teknoloji ve sanayi ile tarımla uğraşan nüfusu azaltıp verimi arttırmak mümkün. Tabi bu nedenle gidip tarım ortadan kaldırılmamalı, sadece bilinçli ve etkili tarım yapılmalı ve insanların temel ihtiyaçları karşılanmalı. İsrail örneği çok doğru, bizim 100 çiftçiden aldığımız verimi israil 10 çiftçiden alabiliyor ve bu teknolojiyi kullanarak yapıyor. Biz hala yanlış sulama teknikleriyle suyumuzu heba edip verimi de düşürüyoruz.
Çok iyi, teşekkürler. 13.madde bu. :)

efehakan

Doçent
Reaksiyon puanı
0

Tamam işte bak kendin de söylüyorsun, ilk çağlarda sanayi yoktu, şu an sanayi sayesinde tarım yapmak kolaylaştı. Eskiden damla sulama mı vardı? Traktör mü vardı? Şimdi hepsi var ve dolayısıyla bunların sayesinde tarımda VERİMLİLİK arttı.

Makinayı dışardan almak yerine kendi ürettiğin makineyle o ürünü yetiştirip ihraç edersen daha çok kar edersin ve ihracattan çok ithalata yönelirisin, dolayısıyla ülkenin kalkınması hızlanır.

Makinayı kendin üretip tarım yaparsan tabiki iyi olur ben arasından tarımı seçtim tek seçenek olduğu için yoksa hem sanayi hem tarım hem teknoloji hem spor hepsi olsun :)

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
bi de şöyle bişey var osmanlı zamanını düşünelim o zaman da tarım vardı fakat sanayai gelişmediği için tarım orda etkisisz kaldı yani bize eğer tarım sanayinin hammadesidr. derlerse bu açıklamayı yapabilirz ...:yes:
14. madde

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Şimdiden 14 tane birbirinden sağlam tez hazır.
Büyük konuşmak istemiyorum ama kazanırız yav? :D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
kazanırız kazanırız büyük konuşmak değill bu sonuç belli ....:lol:

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Eğer sanayin olmazsa fındığını 3 kuruşa yurtdışına satarsın, 30 kuruşa gider nutella alırsın.
Eğer sanayin olursa, ister 3 kuruşa kendin üretirsin, ister 5 kuruşa ithal alırsın, gider türkella yapar tüm dünyaya satarsın :) ( sanayin az gelişmişse, çırçır olursun)
Bizim verdiğimiz 3 kuruş 10 yerli çiftçi arasında, ithal olan 5 kuruş ise 3 yabancı çiftçi arasında bölünür.
Bizim çiftçimiz medeniyetten uzak, eğitimden bilimden, teknolojiden uzak geçim sıkıntısıyla yaşar, çocuklarını okutamaz, elin çiftçisi yazları antalyaya torunları ile tatile gelir bize sattığı nutellaları ekmeğe sürer torunlarına yedirir.

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
[MENTION=142972]tambjk[/MENTION] canım valla nutella çekti ya. :)
Akşam bi kavanoz alıp kaşıklayam bari.

PatavatsiZ

Doçent
Reaksiyon puanı
0

Sana bu cevabı verebilirler ;

Kendini 2 koşula şartlandırıp geliştirmek istiyorsan eğer 1. si 3 liradan pamuk olarak sattığın ürünü 15 liradan kot kumaşı olarak geri almak yerine 3 liradan sattığın pamukla kot kumaşı dokuyacak sanayiyi geliştireceksin. Şuanda geldiğimiz durum 50 Kuruşa alıp içtiğin suyu Afedersiniz ama 1 TL ye ..şetiyor. Öncelikle şu '' MORGAN İDEOLOJİSİ '' yanı KAPITALIZM den feragat etmesi lazım devletın.

Kurşun Kalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
58
[MENTION=142972]tambjk[/MENTION] canım valla nutella çekti ya. :)
Akşam bi kavanoz alıp kaşıklayam bari.

Ne boğazlı derlerdi ona... :p

[MENTION=325419]nikney[/MENTION] tezler sağlam, alırsın bu maçı. Ama sanayi olmazsa tarım olmaz ifadesini çıkar. Gelişim üzerinden dem vur. Beni yakaladığın gibi uyanıksan, havada karada galipsiniz.

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
kazanırız kazanırız büyük konuşmak değill bu sonuç belli ....:lol:

İnşallah. :)
Eğer sanayin olmazsa fındığını 3 kuruşa yurtdışına satarsın, 30 kuruşa gider nutella alırsın.
Eğer sanayin olursa, ister 3 kuruşa kendin üretirsin, ister 5 kuruşa ithal alırsın, gider türkella yapar tüm dünyaya satarsın :) ( sanayin az gelişmişse, çırçır olursun)
Bizim verdiğimiz 3 kuruş 10 yerli çiftçi arasında, ithal olan 5 kuruş ise 3 yabancı çiftçi arasında bölünür.
Bizim çiftçimiz medeniyetten uzak, eğitimden bilimden, teknolojiden uzak geçim sıkıntısıyla yaşar, çocuklarını okutamaz, elin çiftçisi yazları antalyaya torunları ile tatile gelir bize sattığı nutellaları ekmeğe sürer torunlarına yedirir.
Abi cidden çok iyi, bunları söylersem çok çok gözlerine batacağım jürinin. İnernet kafedeyim, 15.madde bu.
Sana bu cevabı verebilirler ;

Kendini 2 koşula şartlandırıp geliştirmek istiyorsan eğer 1. si 3 liradan pamuk olarak sattığın ürünü 15 liradan kot kumaşı olarak geri almak yerine 3 liradan sattığın pamukla kot kumaşı dokuyacak sanayiyi geliştireceksin. Şuanda geldiğimiz durum 50 Kuruşa alıp içtiğin suyu Afedersiniz ama 1 TL ye ..şetiyor. Öncelikle şu '' MORGAN İDEOLOJİSİ '' yanı KAPITALIZM den feragat etmesi lazım devletın.
Yok, onları tanıyorum, öyle bir şeyi düşünmezler bile emin olabilirsin. :D Ama yine de aklımda bulunsun tabii.
Ne boğazlı derlerdi ona... :p

@nikney tezler sağlam, alırsın bu maçı. Ama sanayi olmazsa tarım olmaz ifadesini çıkar. Gelişim üzerinden dem vur. Beni yakaladığın gibi uyanıksan, havada karada galipsiniz.
Aç boğazlı.. :D :D :D

Aaah aah, kızlara diyecem videoya alsınlar az çok, maksat ortamı görün nasıl bi' ortam. :D
Evelallah dilim biraz iyi çalışır, inşallah alacaz. :D

Tekrar teşekkürler, fikri olan yazarsa iyi olur. :)

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Tarım'ı savunanlar önüne Brezilya örneğini getirebilirler, buna karşı da hazırlıklı olman gerek.

Bununla ilgili aşağıda kaynaklar var;

http://www.sap.com/turkey/about/company/papers/deniz_gokce/index62.epx
http://www.mfa.gov.tr/brezilya-ekonomisi.tr.mfa
http://www.patronlardunyasi.com/yazar/Brezilya-da-tarim-patlamasi/4651/

Bu yazıları okuyup hazırla kendini :)

Brezilya'nın ki özel bir durum, tropikal ve kendine özgü ürünleri var. Ayrıca brezilya bizim anadoludaki gibi köylü tarımı değil, sanayi ve teknolojinin imkanlarını sonuna kadar kullanarak tarım yapmakta, birnevi tarım sanayisi oluşturmuş durumda.

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Tarım'ı savunanlar önüne Brezilya örneğini getirebilirler, buna karşı da hazırlıklı olman gerek.

Bununla ilgili aşağıda kaynaklar var;

http://www.sap.com/turkey/about/company/papers/deniz_gokce/index62.epx
http://www.mfa.gov.tr/brezilya-ekonomisi.tr.mfa
http://www.patronlardunyasi.com/yazar/Brezilya-da-tarim-patlamasi/4651/

Bu yazıları okuyup hazırla kendini :)

Brezilya'nın ki özel bir durum, tropikal ve kendine özgü ürünleri var. Ayrıca brezilya bizim anadoludaki gibi köylü tarımı değil, sanayi ve teknolojinin imkanlarını sonuna kadar kullanarak tarım yapmakta, birnevi tarım sanayisi oluşturmuş durumda.
Linkleri inceledim, ama münazarada sadece Türkiye için diyor, o yüzden Brezilya'yı tez olarak sundukları an direk kendilerine Türkiye'den bahsettiğimizi söyler, dediğine cevap vermem. :)

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Linkleri inceledim, ama münazarada sadece Türkiye için diyor, o yüzden Brezilya'yı tez olarak sundukları an direk kendilerine Türkiye'den bahsettiğimizi söyler, dediğine cevap vermem. :)

:) Dediğin saçma olur, Türkiyeyi konuşuyor olmanız dünyadan örnekler vermenize engel değil. Vereceğiniz örneklerin birçoğu zaten dünyadaki diğer ülkeler üzerinden olacaktır, aksi halde konuştuğunuz herşey hava kalır.

Senin dediğine göre sanayiyi savunurken, dünyanın süpergüçlerinin hepsinin sanayi devleti olduğunu söylemek de geçersiz olur ki bu yanlış, sanayiyi savunanların en güçlü maddesi bu olacaktır çünkü.

Zaten dünyadan bağımsız yada onları yoksayarak ne tarımdan, ne sanayiden, nede gelişmişlikten söz edilebilir, referans alacağın ve örnekleyeceğin birşeyler olmalı ki tartışma bir temele otursun.

Ayrıca adam sana Brezilyadan bahsetmiyecek, tarım ile gelişilebileceğini anlatacak, hangi politikaların izlenmesi gerektiğini Brezilyadan kopya çekeren anlatacak, sen "hayır böyle birşey mümkün değil, dünyada örneği yok, başarılı olamaz" diyeceksin, adam da sana bunu başaran ülkelerin olduğundan ve aynı yöntemi izlersek bizim de başarılı olabileceğimizden bahsedecek.