90'larda çocuk olmak

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Haa bide Atlı Karınca vardı hergün okuldan saat 3:00 de eve geldiğimde mutlaka izlerdim...

[video=youtube;-xu2AQckziQ]http://www.youtube.com/watch?v=-xu2AQckziQ[/video]

[video=youtube;R34rx-0hpZs]http://www.youtube.com/watch?v=R34rx-0hpZs&feature=related[/video]

ReDo

Rektör
Reaksiyon puanı
92
Ben de 80leri bir sene gördüm :D ama 90lar başkaydı power rangers, digimon, pokemon, hugo vs vs heyt be ne günlerdi :D
Vayy be bu programlar,Çizgi diziler varken daha İ.Ö gidiyordum :D Şeker kız Candy,Jetgiller vardı :D

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Okuldan çıktığında, Power Rangers'a yetişebilmek için acele eden var mıydı? Ben son 5-10 dakikasına yetişebiliyordum :)

ReDo

Rektör
Reaksiyon puanı
92
Ben izleyebiliyordum :D

Bir keresin de...gol atan kale oynuyoruz arkadaşlar ile...golü attım kaleci olacam...dedim ark. Ben bi eve gidip su içip geleyim...gittim pokemon vardı su bahane oturdum onu izledim :D sonra indim oynamaya daha beni bekliyorlar :D

yer6

Profesör
Reaksiyon puanı
54
grup vitamini unutmayalım :)

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
Okuldan çıktığında, Power Rangers'a yetişebilmek için acele eden var mıydı? Ben son 5-10 dakikasına yetişebiliyordum :)
Ben her gün ablalarımla büyük bir mücadeleye girerdim izleyebilmek için :D :D

---------- Post added at 14:07 ---------- Previous post was at 13:03 ----------

İnternette konu ile alakalı bir yazı buldum "Sadece çocukken güler insan, diğerleri palavra. "Çünkü insan büyüdükçe komikliklere değil, acılara gülmeyi öğrenir aslında.."http://www.facebook.com/photo.php?fbid=212147285487833&set=o.212147215487840&type=1

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
[video=youtube;iEQ3VBoGlRc]http://www.youtube.com/watch?v=iEQ3VBoGlRc[/video]

[video=youtube;KDRsQ5uHBeA]http://www.youtube.com/watch?v=KDRsQ5uHBeA&feature=related[/video]

[video=youtube;DntvWEHKFQU]http://www.youtube.com/watch?v=DntvWEHKFQU&feature=related[/video]

[video=youtube;s6tYvP9pNTs]http://www.youtube.com/watch?v=s6tYvP9pNTs&feature=related[/video]

[video=youtube;PK7Iir6rtPw]http://www.youtube.com/watch?v=PK7Iir6rtPw&feature=related[/video]

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Şu renkli civcivler aklıma geldi :) Bizim sokakta oturanlardan birinin kızı büyütmüş horoz falan olmuş kesecekler miydi neydi hatırlayamadım seneler geçti üzerinden :)

|BeyabaN|

Profesör
Reaksiyon puanı
9
bende 87 doğumluyum ama gözümü 90'larda açtım. offf offf ne günlerdi 90'lar,:( şarkıları bir başka, çizgifilmleri bir başka, oyunları bir başka, vallaha ağlatacaksınız beni haa:(

Silence

Dekan
Reaksiyon puanı
49
O zamanlarda biz seksek oynardık , ip atlar , yakartop körebe , saklambaç şimdiki çocuklar bilgisayar başında eğleniyo hiç bişey o oyunlar kadar eğlenceli olmaz ya gecelere kadar oyunlar oynamak gibisi varmıydı zorla eve götürülmek çırpınmak ağlamak ahh ahh :(

halil413

Profesör
Reaksiyon puanı
0
benım mesai saat sabah 11 de baslardı 6ya kadar dut agacların ustunde olurum mahalleye geldıgımde ıse saklambac yakartop sek sek oynardık :D9-10 gibi eve girerdik

senar1st

Profesör
Reaksiyon puanı
14
90’s lara ufak bir yolculuk yapma teklifi sunsalar seve kabul ederim.
1285058494_mavionluk0be43be50bddf5d4by.jpg
Bizim zamanımız güzel zamandı. O yaşamın tadı bir başkaydı. Sabahları mavi önlüklerimizi giyer, cakalı yakalıklarımızı takar, sırtımıza da çantayı omuzladık mı doğru okula. Okuldaki ortamımız on numaraydı. Kavgalarımız tabi ki olurdu ama bunların hiçbirinde bıçak kullanılmazdı. Şimdi görüyorsunuz çakıları, cinayetleri… Biz kavga ederdik ama sonunda da barışırdık. Maç yapardık okul bahçesinde ve kavga ettiğimiz insanla aynı takımda olurduk. Gol olduğunda sarılırdık, barışırdık. :) Sonra kol kola sınıflara girerdik. Hey gidi günler hey…
trans.gif

121967879015254.jpg

web.jpg
Öğlen yemeğini ise sefertasında yerdik. Onun içine annelerimiz doldururdu yiyecekleri. Kimisi beslenme çantası kullanır, kimisi sefertası. GDO falan olmazdı. Cin gibiydik, obezin tanımını bilmezdik. Teneffüslerde saklambaç gibi körebe gibi oyunlar oynardık.
Okuldan gelir gelmez doğru tv yi açıp çizgi film izlerdik.Tsubasa, tom ve jerry, temel reis, pokemon, digimon, Ninja kaplumbağalar, dragon ball(songoku),power rangers, red kit, heidi, candy ve saire o dönemin popüler çizgifilmleriydi. Zevkle izlerdik onları, pür dikkatimizi verirdik. Tsubasayı izleyip sokağa çıkar ve maç yapardık. Gaza gelirdik. Onu izlerken tüylerimiz sevinçten diken diken olurdu. : )Herkes tsubasa gibi oynardı. “büyüyünce ne olmak istiyorsun?” diye sorduklarında “tsubasa gibi futbolcu olmak istiyorum” derdik. Yüzümüzde çamur vardı, pantolonlarımız yırtıktı, ayakkabımız yoktu lastikle oynardık ama çok mutluyduk.
Futbol maçlarımız el classico gibi olurdu. Mahalle maçı denir Türkçe olarak : P Bayan yaşıtlarımız bizi destekler biz de gaza gelir Messi gibi Ronaldinho gibi oynardık.
4774_20090213023137_12.jpg
Sokaklarda taso ile oyun oynardık. Misketlerimiz vardı. Bin türlü oyunumuz vardı bizim. Yaramazlığın en kralını yapardık. :)
Akşamları terli terli eve gelir annelerimizden fırça yerdik. : D Sonra sobalarımız vardı ve etrafında toplaşır birlik olurduk. Şimdiki gibi herkes ayrı odada olmaz, herkes toplu olarak aynı odada olurdu. Çünkü diğer odalar soğuktu. Kombi böldü bizi… Sobanın üstünde kestane kızartılırdı, mis gibi yerdik. Sabahları o sobanın üstünde ekmek kızartıp üstünü yağlardık. Ne güzeldi…
Kaygısızlar gibi, yalan rüzgarı gibi, Bizimkiler gibi sağlam diziler vardı.
Pazar geceleri ise parlament sinema kuşağı olurdu. Şu müzik çalardı [video]youtube=http://www.youtube.com/watch?v=2XeyWFoNZQc[/video] Sobanın üstünde kazanla su ısıtılır ve sonra annelerimiz bizi sırayla(birkaç kardeşsek)çitilerdi. Arka planda da hep bu müziği duyuyordum. Bu yazıyı yazmama vesile olan şey bu müziktir. Geçmişe doğru bir yolculuk yapmamı sağladı. Her dinlediğimde anılar belirir hafızamda.
images
Atarilerimiz vardı. 8-bit,16 bit… Biz o zamanlar bilgisayar, telefon nedir bilmezdik. Atarilerimiz de mario, mortal combat,battle tank,chip dale, captain majed, goal 3, popeye, sonic gibi oyunlarımız olurdu. Akşama kadar başından kalkmazdık. Bununla beraber cd ler yerine kasetler vardı. Müzikleri en kaliteli müzikleri dinlerdik. Ayrı bi’ güzeldi.
Ben düşünüyorum da biz sahiden YAŞAMIŞIZ. Şimdiki kuşağa bakıyorum da internet cafelerde, eğlence merkezlerinde orada burada şurada… Teknolojinin kölesi olmuş durumda hayatlarını sürdürüyorlar.
İnsan bazı şeylerin değerini kaybettikten sonra anlarmış. Geri dönüp, tekrar yaşar mısın deseler seve seve derim.
Hey gidi günler hey!

Kaynak

nevuser

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Şu tacolar azmı oynardık be :D Pokemonu izleyip mahhalede birbirimize anlatırdık vay be en sevdiğimde aksamları silahcılık oynardık :D

NESDelisi

Profesör
Reaksiyon puanı
1,295
Chip & Dale ve nicelerini konsolla oynamanız mümkündür. Ben de 90'lı sayılırım, 94 doğumluyum. Ve dediklerine katılıyorum. O zamanki müzikleri pek fazla hatırlayamıyorum. Ama, en azından dinlemek isterim saygılar.
Yumiyum'dan bir bilgim yok usta nedir o?

Nick.Rey

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Chip & Dale ve nicelerini konsolla oynamanız mümkündür. Ben de 90'lı sayılırım, 94 doğumluyum. Ve dediklerine katılıyorum. O zamanki müzikleri pek fazla hatırlayamıyorum. Ama, en azından dinlemek isterim saygılar.
Yumiyum'dan bir bilgim yok usta nedir o?
Sakız hocam hep alırdım çocukten tatlı sakızdı 10 kuruştu .

gorkemulug

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu dönem 90'lara kadar sürdü ama zaman geldi 2000'den sonra teknoloji hızla gelişti. Ah o pokemon tasoları, pokemon yugioh taş devri ninja kaplumbağalar unutulmaz çizgi filmlerdi... mahalle maçları, misketler :(

Nick.Rey

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Buda unutulmaz

images

--- Mesaj Güncellendi ---

patsito.jpg

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
gazoz-kapagi_55558.jpg

Gazoz, bira vs kapaklarında her markanın ayrı ayrı puanı olurdu.

Bunları ezer ezer, düz bir zeminde yan yana dizer baştakini taşla vurmaya çalışırdık. Hey gidi günler... :)

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
ben 82 doğumluyom. 80li yılların sonunu da 90lı yılların da çocukluğunu yaşamış biri olarak kendimi çok şanslı sayıyorum. :)

çizgi film denilince aklıma voltran ve lazeryon gelir. bunun yanında tombi çerez, pembo sakız, ülker hobby, çokomel... o zamanlar şimdiki gibi çok çeşit yoktu. bütün çocuklar aynı şeyeri tüketirdik. marka nedir bilmezdik. saçımız uzayınca ya 3 numara ya da alabulus kestirirdik.

okullarda kantin yoktu. onun yerine kooperatif vardı. kar amacı gütmeden, çocukların temel besin ihtiyaçları satılırdı. çeşit çok sınırlıydı. simit, poğaça, gazoz, meyve suyu (tamek) ve koladan ibaretti. herkes aynı şeyleri tüketirdi. fiyatlar ucuz olduğu için de kimse aç kalmazdı.

bu hem fakir-zengin ayrımını kaldırıp eşitliği sağlardı; hem de bütün çocukların ortak noktalarda buluşmasını sağlayıp paylaşımı arttırırdı. :)

daha yazsam yazarım. hey gidi günler hey. :)

NESDelisi

Profesör
Reaksiyon puanı
1,295
gazoz-kapagi_55558.jpg

Gazoz, bira vs kapaklarında her markanın ayrı ayrı puanı olurdu.

Bunları ezer ezer, düz bir zeminde yan yana dizer baştakini taşla vurmaya çalışırdık. Hey gidi günler... :)

Hocam yaş kaç? Ben bunu bilmiyordum. Bir de bilyeler olurdu yanlış hatırlıyor olabilirim.

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
Poşetlerce taso, oyun kağıdı ,misket koleksiyonlarım vardı. Hepsi kayboldu...:eek:hmy:
Sayende yeniden hatırladık bizde teşekkürler.:clap:

Nick.Rey

Profesör
Reaksiyon puanı
1
ahmet010.jpg

Cilli efsanedir :)

VI343447BC151_250.jpg

ozmo_lrg.jpg

Cok güzeldi .

NESDelisi

Profesör
Reaksiyon puanı
1,295
Şirinler, Cartoon Network'te var hocam.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Ben şunu bilir şunu söylerim Çocuk hangi dönemin çocuğu olursa olsun çocukluğunun bir bölümü köyde geçmeli. En azından her yaz her çocuk 2-3 aylık tatilini köylerde doğanın içinde geçirmeli... Yapay oyuncaklardan uzak. Şehrin tehlikelerinden, pisliklerinden uzak, toza toprağa ağaca çayıra çimene hayvanlara karışarak geçirmeli...

Köyde yetişen çocuk doğal organik oluyor...
Şehir çocukları yapay fabrikasyon oluyor...