Nokia N8'de Skandal Bir Hata!

Bu konuyu okuyanlar

alabula

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Nokia N8'de Skandal Bir Hata!

Nokia N8 satışa sunuldu ve kısa bir süre içersinde büyük ilgi gördü. Ancak sonrasında yaşanan gelişmeler pek de olumlu değil. Nokia N8'in kronik bir problemi mi var?

Erdem-FB

Müdavim
Reaksiyon puanı
28
Yazılımsal sorun olsa gerek bi güncelleme ile düzeltilir heralde. Ama N8 im olupta bu hatayı görsem bas bas bağrırım :d

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Yazılım sorunudur, güncelleme ile halledebilirler. Nokia şu dünyada en sorunsuz telefon üreten firmalardan.. Yıllarca sağlamlığını koruyor cihazları.

MesutCULCUL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
6 yıldır symbian kullanıyorum,yazılımsaldır bu,bi fw güncellemesi ile geçer ki tahminim şayet helloox2 ile hacklemeye çalıştılarsa veya custom fw ile uğraştılarsa debrand falan,böyle olması normal.fakat tuş kombinasyonunu bilmiyorum da,hard reset atılsa geçer tahminim...ve symbianlarda kendi kendine reset normal :) tabi bu kadarı hariç :D

ZeRHoS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
beyler bu sorunu aranızda bizzat yaşayan varmı ? kulaktan dolma şeylerle kafa karıştırma yapmıyoruz dimi ? yarın sabah bi N8 alıcam kendime şimdi siz kalkıp bunları söylüyorsunuz iki arada bir derede kaldım lütfen daha kesin bilgiler verin ! :(

alabula

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
beyler bu sorunu aranızda bizzat yaşayan varmı ? kulaktan dolma şeylerle kafa karıştırma yapmıyoruz dimi ? yarın sabah bi N8 alıcam kendime şimdi siz kalkıp bunları söylüyorsunuz iki arada bir derede kaldım lütfen daha kesin bilgiler verin ! :(

Yazıda yer alan video sorunuza cevap olacaktır.

ZeRHoS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yazılım sorunudur, güncelleme ile halledebilirler. Nokia şu dünyada en sorunsuz telefon üreten firmalardan.. Yıllarca sağlamlığını koruyor cihazları.
Kesinlikle katılıyorum !

---------- Post added at 22:22 ---------- Previous post was at 22:21 ----------

Yazıda yer alan video sorunuza cevap olacaktır.
o vdieoya bakılırsa N97 Mini kullandım oda iki günde bir açıp kapıyordu kendini symbian olmasından dolayı sanırım bana daha kesin bilgiler lazım yoksa iki kez kapanıp açtı die vazgeçmem N8 den

GeceBekcisi

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Bizzat yaşayan bir arkadaşın açtığı başlığa yazdığı son cevap: http://forum.shiftdelete.net/nokia/179201-nokia-n8-reset-sorunu.html#post1589892

Kendisi ile irtibata geçip durumun devam edip etmediğini takip etmelisiniz, ancak gördüğüm kadarıyla kullanıcıların çok ufak bir kısmının başına gelen bir sorun bu, iPhone 4'teki gibi yarısının var deyip yarısının yok dediği tasarımsal anten sorununa benzemiyor.

Ayrıca http://forum.shiftdelete.net/nokia/178667-nokia-n8-icin-ilk-guncelleme-yayinlandi.html bağlantısında bildirdiğim güncellemenin bu sorunu çözme ihtimali yüksek.

Darkaura

Asistan
Reaksiyon puanı
2

8210 kullanmadigin nasilda belli. malzemesi o kadar dandik o kadar dayaniksizdiki bir sure cepte durunca, cepdeki baskidan ekran iletken bandi kayip ekran goruntuleri bozuluyordu. bandi degistirseniz bile bir sure sonra sorun tekrarliyordu. cepte tasinan hemen her 8210da bu sorun cikti.

8210 bir modelin sorunu olabilir tamam ama nokianin en ust modellerinde kullandigi malzenin ucuzlugu ve dayaniksiligi uzundur elestirilen bir nokta. bin kusur lira verdigin modellerin giris seviyesi gibi ucuz plastikden yapilmasi, boya ve kaplamalarinin bir sure sonra asinip gitmesi. hic hos seyler degil.
htc ve iphone un en cok kazandigi noktalardan biri bu. malzeme kalitesi. ust model bir htc yi elime aldigimda kaliteli dayanikli malzeme kendini o an hissettiiyor. keza htc desire hd tek parca alimunyum govdeye sahip. bu kadar para verip en ust modeli aliyorsam ona gore malzeme olmasi lazim.

en son cikan nokia serilerde nasildir bilemem. N8 biraz duzgune benziyor ama ele alip incelemeden bir sey soylemek zor.

GeceBekcisi

Asistan
Reaksiyon puanı
9
8210 kullanmadigin nasilda belli. malzemesi o kadar dandik o kadar dayaniksizdiki bir sure cepte durunca, cepdeki baskidan ekran iletken bandi kayip ekran goruntuleri bozuluyordu. bandi degistirseniz bile bir sure sonra sorun tekrarliyordu. cepte tasinan hemen her 8210da bu sorun cikti.

8210 bir modelin sorunu olabilir tamam ama nokianin en ust modellerinde kullandigi malzenin ucuzlugu ve dayaniksiligi uzundur elestirilen bir nokta. bin kusur lira verdigin modellerin giris seviyesi gibi ucuz plastikden yapilmasi, boya ve kaplamalarinin bir sure sonra asinip gitmesi. hic hos seyler degil.
htc ve iphone un en cok kazandigi noktalardan biri bu. malzeme kalitesi. ust model bir htc yi elime aldigimda kaliteli dayanikli malzeme kendini o an hissettiiyor. keza htc desire hd tek parca alimunyum govdeye sahip. bu kadar para verip en ust modeli aliyorsam ona gore malzeme olmasi lazim.

en son cikan nokia serilerde nasildir bilemem. N8 biraz duzgune benziyor ama ele alip incelemeden bir sey soylemek zor.
Sizin de N8'i hiç olmazsa internette bile hiç incelemediğiniz nasıl belli.

N8'in aşınmayan eloksal kaplamalı yekpare aluminyum gövdeye ve çizilmez kırılmaz çatlamaz Gorilla Glass ekran camına sahip olduğunu bilmediğiniz için malzeme kalitesinin rakiplerinden düşük olduğunu düşünmeniz normal, ama artık öğrendiniz.

Ayrıca N8 kullanıcılarının (henüz bilindiği kadarıyla) cüzi bir kısmının karşılaştığı (ve istatistiki olarak bakıldığında bir üretim bandından çıkan elektronik cihazlarda olağan denilebilecek oranda rastlanan) bu sorunun "skandal hata" başlığı ile yayınlanmasını kınıyorum.

musti_x

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Nokia bence kalitesini düşürdü. N95 te de bu tür hatalara çok rastlandı.

Darkaura

Asistan
Reaksiyon puanı
2
dediginiz dogru. N8i internetten bile inceleme geregi duymadim.

8210la yasadigim sorunlara ragmen ilk telefonum haric bu gune kadar kullandigim tum telefonlar nokiaydi.
ama iphone ve htc deki malzeme ve ekran kalitesini gordukten sonra onca para verdigim N95in eriyen boyalarina, dokulen plastik kaplamalarina bakinca, nokia benim icin o an bitti.

nokianin malzeme kalitesine tek ispat pcgold gibi teknoshoplarda satilan N95 arka kapagidir.
soruyorum hangi telefonun yada elektronik urunun batarya harici yedek parcasinin son kullanici marketlerinde satildigina sahit oldunuz.

nedeni basit: arka kapagi igne kalinliginda incecik plastik kancalarla tutturmuslar.
symbianda sagolsun zirt pirt kitlenme takilma yaptigi icin kapagi acip pili cikarmak gerekiyor. sonuc kapak elde.
bu sorun o kadar cok yasanmiski artik yedek parcalari teknoshoplara dusmus. teknik servisden bahsetmiyorum.
hala turkiyede nokia soyle kaliteli, boyle dayankli diyenler var.
bu mudur kaliteli dayanikli telefon.

"gelen modeller soyle kaliteli boyle duzgun." "symbian boyle atilim yapacak. su altyapiya sahip." bu laflar benim icin bos. ben gecmiste ne yaptigina bakarim.
ve gecmiste ortada.

bu saatten sonra bir daha nokia almam icin, nokianin kendini baya asmasi ve tekrar ispatlamasi gerekli.
N8 malzeme olarak kaliteli gibi duruyor demistim zaten ama dikkate almam icin once kendini ispatlamasi gerek ve bu haberlerde hic o yonde isaret gostermiyor.

GeceBekcisi

Asistan
Reaksiyon puanı
9
ama iphone ve htc deki malzeme ve ekran kalitesini gordukten sonra onca para verdigim N95in eriyen boyalarina, dokulen plastik kaplamalarina bakinca, nokia benim icin o an bitti.
Pardon ama iPhone dediğiniz durduk yere çatlayan (bkz: http://www.engadget.com/2008/07/30/are-iphone-3gs-cracking/), aynı şekilde boyası hemen dökülüp çizilen arka kapaklara sahip değil miydi? (bkz: http://cdn1.ioffer.com/img/item/119/374/415/o_E8rJKYpxVd7pvva.jpg ve http://epyon.bol.ucla.edu/start2.jpg)

iPhone 4 ise bildiğiniz silikat cam kullanıldığı ve kenarlarındaki metal bant camın kenarlarını korumadığı için durduk yere camı çatlayan kırılan bir cihaz değil mi? (bkz: http://www.engadget.com/2010/10/07/apple-afraid-of-a-shattering-followup-to-its-antennagate-woes/)

Kusura bakmayın ama Nokia'yı yereceğim derken diğer firmaların da pek farklı olmadığını unutuyorsunuz.

bir daha nokia almam icin kendini baya asmasi ve tekrar ispatlamasi gerekki.
N8 malzeme olarak kaliteli gibi duruyor dedim ama dikkate almam icin dedigim gibi kendini ispatlamasi gerek.
Hala kanıtlaması gerek diyorsunuz, sanırım yukarıda söylediklerimi anlamadınız, görmeniz gerekiyor. Öyleyse buyrun aşınmayan eloksal kaplamalı aluminyum gövde: (http://www.youtube.com/watch?v=WkGucEFb5Fs)

[video=youtube;WkGucEFb5Fs]http://www.youtube.com/watch?v=WkGucEFb5Fs[/video]

Buyrun çizilmez kırılmaz çatlamaz Gorilla Glass ekran camı: (http://www.youtube.com/watch?v=1nNJSGR2m0U)

[video=youtube;1nNJSGR2m0U]http://www.youtube.com/watch?v=1nNJSGR2m0U[/video]

not: nokianin malzeme kalitesine tek ispat pcgold gibi teknoshoplarda satilan N95 arka kapagidir.
soruyorum hangi telefonun yada elektronik urunun batarya harici yedek parcasinin son kullanici marketlerinde satildigini sahit oldunuz.
teknoshopdan bahsediyorum, teknik servisden degil.
N95'in arka kapağının kalitesizliği konusunda haklısınız, ancak bahsettiğiniz şekilde teknoshop'larda satılmasının sebebi N95'in yaygınlığıdır. Bu teknoshop'lar herkesin elinde olmayan cihazlar için yedek parça getirecek kadar arz-talepten habersiz ve salak değiller herhalde?

Ve aynı teknoshop'lar pahalılığından dolayı N95'ten daha az yaygın olan iPhone'lar için çok daha fazla miktarda koruma ürünü satıyor değil mi? Acaba iPhone'lar yukarıda gösterdiğim üzere gayet kırılgan olduğu için olabilir mi?

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
rekabet nokia'yı kötü etkiledi. acele çıkarılmış ürünler çok sayıda sorunu içeriyor ve durumu daha kötü bir hale getiriyor.
bkz 5800 2009 başında piyasaya girdi fakat hala talep görüyor. yapılan firmware gücellemeleriyle sorunsuz hale geldi ve nokia efsanelerinin arasında yerini aldı.

üreticilerin apple ile rekabet edebilmeleri için apple gibi standart tipler belirlemeleri gerekiyor. yoksa her telefon için farklı yazılım yapmak isterken sorunlar içinde boğulabilirler.

Darkaura

Asistan
Reaksiyon puanı
2
n95den cok cok daha yaygin modeller var. neden onlarin yedek parcalarini tekno marketlerde gormuyoruz.
dediginiz dogru saticilar salak degil. arz talebi dusunerek urun sunuyorlar. bu durumda siz dusunun kac kisi bu durumdan madur hale gelmiski, olay teknik servislerin otesine tasinmis.

koruma urunleri hemen hemen her urun icin cikariliyor. insanlar pahali degerli bir sey alinca ister istemez koruyucu urunlere yoneliyorlar. n95ide aldigimda ilk yaptigim is ekranina koruyucu film taktirmak olmustu.
bunu son tuketici urunleri arasinda yedek parcalarin satilmasiyla bir tutamazsiniz.

iphone un problemlerine sorunlarina gelince hic bir urun sorunsuz degil. ne tip problemler cikardigini cok iyi birliyorum. iphone nuda nokianin pek cok modelinide bizzat kullanmis biriyim.
bir zahmet aradaki farki hatta ucurumu bileyim.

N8in malzemeleri kaliteli olabilir ama artik hic umrumda degil. olan oldukdan sonra gelen oyle kaliteyi ne yapiyim.
bir kere guvenim kotuye kullanildi.

su soruyu sormak istiyorum iphone ve htc citayi boyle yukseltmemis olsaydi acaba nokia malzemeye boyle onem verirmiydi.

tekrarliyorum bir daha nokia almam icin kendini gercekten asmasi gerek.

Lonesomecowboy

Doçent
Reaksiyon puanı
198
I phoneda çıkan hatalar ise tam bir rezillik.Sen telefon alıyorsun,iletişimde olmak için, cihaz çekmiyor,arka kapak durduk yere çatlıyor,steve diyor ki,olsun canım kılıfla kullanın sizde.Dünyada kılıfla kullanılmak zorunda olan tek cihaz ı phone 4.Alarm sorunu olabilir.Yazılımdan kaynaklanan bu tip hataları sineye çekmek lazım.Ama bence alarm sineye çekilecek bir sorun değil.
Nokianın giriş ve orta seviye telefonları kaliteli.2006da aldığım 1112 çok iyi durumda.çevremde helen 6230 kullanan arkadaşlarım mevcut.Ve dahası tuş takımında bile silinme olmadı.6300 çok beğenildi ve satıldı.dahası kronik problemi olmayan ve gayet stabil çalışan bir cihazdı.
http://www.chip.com.tr/konu/turkiye...m-telefonlar-en-cok-satan-ilk-10_15633_5.html
Samsung e250 modeliyle çok yüksek satış rakamına ulaştı.şikayetlere rağmen çok kaliteli ve kullanması rahat bir cihaz.
İnsanlar cihazı aldıktan sonra var olanla yetinmiyorlar,var olan kullanıcılar,diğer kullanıcıların yaptığı firmwareleri,programları diğer 3. parti yazılımları cihaza atıyor,telefon kullanılamaz hale gelince de 5800 almayın diyor.Cihazın ne suçu var bunda?var olanla yetinmeyi bilmek gerek.Öte yandan;
Nokianın e serisi özellikle e71 ve e63 sorunsuz cihazlar.Bu listeyi uzatmak mümkün.E serisi üst seviyedir ve modelleri gayet dayanıklıdır. ancak dokunmatik ekranda kendini biraz daha geliştirmesi gerekiyor şirketin,hepsi bu.
N8de ilk güncellemeyele bu tip hatalardan kendii kurtaracaktır.Zira sürekli reset atması affedilemez bir hata.Dahası; cihaz bu hata yüzünden kullanılamıyor.Bu hataya çözüm bulamazsa appledan büyük rezil olur ve karizması biter.

soner23

Müdavim
Reaksiyon puanı
62
N8 deki ekran ve kapak kalitesinin yanında kamera çıkıntısı olmasa daha güzel olurdu beni telefondan soğutan tek sebep.

alabula

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
N8 deki ekran ve kapak kalitesinin yanında kamera çıkıntısı olmasa daha güzel olurdu beni telefondan soğutan tek sebep.

Herkesi memnun etmek olanaklı olamıyor demek ki.
Yanılmıyorsam Avrupa pazarına ilişkin bir araştırmaydı.
Kullanıcıların büyük çoğunluğu telefonlarının kamera kısmının gösterişli olmasını istediğini ortaya koyuyordu.
Bu bağlamda üreticilere de bir parça anlayış göstermek mantıklı olacaktır.

brokenxxl

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Açılın Memleketteki az sayıda N8 kullanıcısından biri olarak konuya parmak basıyorum

gecebekçisine sonuna kadar katılıyorum kendisini çook önceden beri takip ediyorum farklı platformlardada
n8 almama en büyük sebebtir uzun uzun yazdığı bütün araştırmaları okuduktan sonra symbian kullanmanın sıkıntı olmadığı artı olarak güzel bir özgürlük olduğu kanısındayım
n8 in diğer telefonlar kadar tartışılmadığıda bir gerçek bu kadar didik didik incelemenin sonucunda haliyle ufakda olsa hatalar tespit ediliyor ve gerçekten hata bile sayılamayacak kadar düşük yüzdede ve az problemler bunlar. nasılmı bu kadar kesin konuşuyorum nisan ayından beri n8 dedikodularını prototip cihazların kullanımını hemen hemen bütün incelemeleri 200 sayfa forumu uzmanların görüşlerini tek tek bugüne kadar yakından takip ettim.

nokia kötü pis ığğğğ iphone al o çok cici yorumlarının haricinde profesyonel anlamda gerçekten fiyat/getiri açısından çok üstün olduğunu söyleyebilirim
iphone gibi sabit bir yolda dümdüz araba kullanma tecrübesi yerine "Önemli olan teknoloji değil, onunla ne yapabildiğindir" mantığının daha önemli olduğuna inanıyorum şu anda elimde bir sabit apple platformu yerine hemen hemen heryerde herşeyde tamamen özgürlük anlamına gelen n8 tutuyorum.

üst düzey bir kullanıcı sayıyorum kendimi telefonda en ufak bir hata görmüyorum
alacak olan arkadaşlara symbian gibi serbest bir platformun gelişmesinin önünün tıkanmasına gerek yok rahat olun problem yok diyorum.
(27 yaşında bir mühendis/sistem yöneticisi)

Darkaura

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Açılın Memleketteki az sayıda N8 kullanıcısından biri olarak konuya parmak basıyorum

gecebekçisine sonuna kadar katılıyorum kendisini çook önceden beri takip ediyorum farklı platformlardada
n8 almama en büyük sebebtir uzun uzun yazdığı bütün araştırmaları okuduktan sonra symbian kullanmanın sıkıntı olmadığı artı olarak güzel bir özgürlük olduğu kanısındayım
n8 in diğer telefonlar kadar tartışılmadığıda bir gerçek bu kadar didik didik incelemenin sonucunda haliyle ufakda olsa hatalar tespit ediliyor ve gerçekten hata bile sayılamayacak kadar düşük yüzdede ve az problemler bunlar. nasılmı bu kadar kesin konuşuyorum nisan ayından beri n8 dedikodularını prototip cihazların kullanımını hemen hemen bütün incelemeleri 200 sayfa forumu uzmanların görüşlerini tek tek bugüne kadar yakından takip ettim.

nokia kötü pis ığğğğ iphone al o çok cici yorumlarının haricinde profesyonel anlamda gerçekten fiyat/getiri açısından çok üstün olduğunu söyleyebilirim
iphone gibi sabit bir yolda dümdüz araba kullanma tecrübesi yerine "Önemli olan teknoloji değil, onunla ne yapabildiğindir" mantığının daha önemli olduğuna inanıyorum şu anda elimde bir sabit apple platformu yerine hemen hemen heryerde herşeyde tamamen özgürlük anlamına gelen n8 tutuyorum.

üst düzey bir kullanıcı sayıyorum kendimi telefonda en ufak bir hata görmüyorum
alacak olan arkadaşlara symbian gibi serbest bir platformun gelişmesinin önünün tıkanmasına gerek yok rahat olun problem yok diyorum.
(27 yaşında bir mühendis/sistem yöneticisi)

iphone un kisitliyiciligi ve kullaniciyi belli bir kaliba soktugu konusundaki elestirilerinize katiliyorum. bu yuzden tercihim androidden yana.

bu tartismalardan sonra N8in on incelemelerini izledim. kullanici arayuzu ve isletim sisteminin cok hantal olduguna dair elestiriler vardi. videolardanda gercekten yavasligi ve gec tepkileri gorunuyordu.
N8 kullanicisi olarak bu konudaki yorumunuz nedir. gercetenden dendigi kadar yavasmi?

gecebekcisiyle daha once bu konuda tartismamiz olmustu. 600mhz eski kusak arm islemci ust seviye modeller icin biraz zayif elestirilerime, symbianin sistem kaynaklarini daha verimli kullandigini soyliyerek cevap vermisti.

brokenxxl

Doçent
Reaksiyon puanı
5
iphone un kisitliyiciligi ve kullaniciyi belli bir kaliba soktugu konusundaki elestirilerinize katiliyorum. bu yuzden tercihim androidden yana.

bu tartismalardan sonra N8in on incelemelerini izledim. kullanici arayuzu ve isletim sisteminin cok hantal olduguna dair elestiriler vardi. videolardanda gercekten yavasligi ve gec tepkileri gorunuyordu.
N8 kullanicisi olarak bu konudaki yorumunuz nedir. gercetenden dendigi kadar yavasmi?

gecebekcisiyle daha once bu konuda tartismamiz olmustu. 600mhz eski kusak arm islemci ust seviye modeller icin biraz zayif elestirilerime, symbianin sistem kaynaklarini daha verimli kullandigini soyliyerek cevap vermisti.

İşletim sisteminin hantal gösterildiği videolarda daha çok yanında iphone veya galaxy oluyordu sizi temin edebilirimki o videodakilerden daha seri bir şekilde çalışıyor cihaz malum o incelemeler zamanında öyle bir hal almıştıki resimler arasında geçiş bile yapılamıyor gibisinden dedikodular yayılıyordu cihaz normalde ışık hızında galeri gezinimi sağlıyor içerisinde 5800 dan gelen 150 mb fotoğraf albümümüde dahil etmeme rağmen hiçbir resimden diğerine geçerken beklemiyor anasayfada hepsi aktif şekilde çalışan onlarca widgeda rağmen takılma olmuyor açıkçası olmasını beklediğim halde takılma olmuyor.

brokenxxl

Doçent
Reaksiyon puanı
5
valla bende ordaki tartışmalarda yer aldım o incelemede telefonu elinde tutan arkadaş
sabit bir metinle oraya çıkmış yani incelemesini varolan bilgi ve dedikodular üzerinden harmanlayıp orda telefon elinde konuşma yapmış

zaten forumun n8 kullanıcılarından baya bi tepki alıyor incelemede sadece eksi olarak bahsediliyor telefondan direk belaltı oynanıyor.
adamın orda konuştuğu şeylerin olmadığını kullananların hemen hemen hepsi onaylıyor

anlamsız bir şekilde nedense telefonu eline alan iphone kullanıcıları elinde hemen iphone arayüzünü ve özelliklerini görmek istiyorlar görmeyincede telefon kötü oluyor.

telefonun jelatinini sökmeden dokunmatiğine kötü
merçeğin önündeki korumayı sökmeden foto bulanık diyenlerle kaynıyor ortalık 999 liranın tamamını sonuna kadar hakeden bir telefon.

gurkansnr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu sorunun nedeni ne symbian ne de telefonun kendisi, sorunun nedeni kullanıcıyı alpha tester olarak kullanan ve testlere yeterli yatırım ve zaman ayırmayan yeni model şirket politikaları.

brokenxxl

Doçent
Reaksiyon puanı
5
bu sorunun nedeni ne symbian ne de telefonun kendisi, sorunun nedeni kullanıcıyı alpha tester olarak kullanan ve testlere yeterli yatırım ve zaman ayırmayan yeni model şirket politikaları.

hayır nokia da böyle bir durumdan sözedilemez dünyada şirket bazında argeye ençok yatırım yapan ilk 10 da yer alan şirketlerden biridir
bu kadar sorunvari bir söylenişin ortada dolaşması gerçekten fiyat/getiri açısından devrim yaratacak bir cihazın çok konuşulmasından kaynaklanıyor.

şahsen bende gidip 2000 tl yi iphone gömseydim 999 a daha iyi bir seçenek çıksaydı telefonun kötü çıkması için dua ederdim :D

GeceBekcisi

Asistan
Reaksiyon puanı
9

Lonesomecowboy

Doçent
Reaksiyon puanı
198
GeceBekcisi arkadaşımın yazısını okudum.Hak verdim.Bu cihaz yine ı phone ile karşılaştırılacak tıpki samsungun çıkardığı yeni nesil telefonlarda olduğu gibi.
Mesut bey'in sürüyle yaptığı telefon incelemeleri vardır.Bunlardan en çok beğenileni 5800 modelindeki incelemeydi.İncelemenin üzerinden uzun sayılabilecek bir zaman geçmesine rağmen halen çok izlendiği aşikardır.
Nokia n8de kaliteli kasa kullanmış.Bunu http://shiftdelete.net/nokia-n8-paramparca-24194.html buradaki yazıyı okursanız çok daha iyi anlarsınız.
Ancak sdn,n8in incelemesini bu haziranda yayınlamıştı.Orada mesut beyin tam tersi tarzda yorumlar var.Telefon hakkında te kötü yorum bile yazılmamış.sanırım yurtdışı kaynaklı bir siteden çeviri yöntemiyle bu incelemeyi bizlere sundular.
2 lider teknoloji sitesinin(donanımhaber ve shiftdelete) aynı model üzerinde inceleme yapması ve sonuçlarıda tam zıt bulması biz son kullanıcıların kafasını karıştırdı.
Hangisine inanalım;Mesut Çevike mi,yoksa sdne mi?
sdn incelemsi:
http://shiftdelete.net/nokia-n8-inceleme-21529.html