Flash Disk Hız Düşürme

güzeltürkiyem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
işim dolayısıyla int cafe ye gittim. 32 mbps vdsl hızı düşünerek büyük bir dosya indirdim. birkaç dosyada ... 2 gb lık flashıma attım. ama ne göreyim, 15 dk içinde kopyalaması gereken veriyi ancak 4-5 saatte kopyalanacağı gözüküyordu.

sorduğum kadarıyla cafe sahipleri usb disk yazma hızlarını düşürmüşler. müşteri velinimeti olmasına rağmen, bize resmen işkence veriyorlar. benim canımı bu sıktı. çünkü, öğrenci olmam nedeniyle işim sık sık cafeye düşüyor.

araştırdığım kadarıyla bunlar biostan veya özel program aracılığıyla hızı düşürüyorlarmış.

bu sorunu nasıl çözebilirim. bilen var mı?

malibumali

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Dertleri neyse :D Sanki hızı düşürünce Flash Diskten virüs bulaşmıyo :lol:

exop

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Millet usbye bişeyler indirip götürmesin veya ne bileyim orda networkteki paylaşımları almasınlar diye yapmışlardır.Aslında mantıklı ama nasıl yapmışlar bende çok mrk ettim şimdi.

hüseyin123

Profesör
Reaksiyon puanı
13
kolay bi yöntemi var araştıran bulurda. belki de 3 saat parası ver diye yapıyolardır:D

SKYNET

Doçent
Reaksiyon puanı
13
usb 1.1 yap yeter , bırakır gidersin

güzeltürkiyem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
o zaman sadece filmlerin bulunduğu dizine kopyalama izini vermesinler. bunu windows server üzerinden yapabilirler. müşteriye eziyet vermek hoş değil. kesinlikle flash yasağı bırakan cafeye çok acil olmasa kesinlikle uğramıyorum. kendisi kaybediyor.

sanki kendisinin paylaşıma açtığı filmler yasalda, yasak koyuyor. türkiyedeki hukuki açıktan yararlanıyorlar.

netten araştırdığım kadarıyla eskinden flash diske hiçbir şey kopyalanmıyormuş. millet bunun çözümünü bulunca bu sefer usb diskin hızını düşürüyorlar.

bazı cafeciler bunu biostan usb 1.0 'ı seçerek bazılarıda limiter adlı özel programlarla bu kısıtlamayı getiriyormuş.

işte arkadaşlar, bunun ayrı ayrı çözümü nedir? ( bios ve özel program )

güzeltürkiyem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kolay bi yöntemi var araştıran bulurda. belki de 3 saat parası ver diye yapıyolardır:D

flash disk kopyalama yasağını kaldıran yönetimi kasdediyorsan benim sorun o değil.. usb hız düşürülüyor. bunu nasıl kaldırabiliriz. ben o kadar araştırdım bulamadım. :(

usb 1.1 yap yeter , bırakır gidersin

bios şifreli ise şifreyi nasıl çözecem? işte asıl sorun bu.

EraBrown

Asistan
Reaksiyon puanı
2
o internet kafeye bi daha gitme.

Boyle esnaf acliktan olsun.

S_T_A_L_K_E_R

Profesör
Reaksiyon puanı
40
Kafe sahibine söyle bu dosyalar acil lazım, flash a atmam gerekiyor :D
Saçma geliyor ama işe yarayabilir.

güzeltürkiyem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kafe sahibine söyle bu dosyalar acil lazım, flash a atmam gerekiyor :D
Saçma geliyor ama işe yarayabilir.

ya ben o kadar üstelemiyorum. altı üstü bir veya birkaç dosya dır. dosyanın boyutu da önemli değil. cafeciye rica ederim, o da kendi pcsine alır dosyaları oradan atar flashıma, sorunda olmaz.

ancak, bazen netten arkadaşların fotoğrafları vs. indiriyorum veya onların bana gönderdikleri özel şeyler oluyor. yani şahsi şeyler.

işte ben bu tür şeylerin cafecinin pcsine alınmasına gönlüm razı olmuyor. sizde kabul edersiniz ki, hoş birşey değil. size özel birşeyin başka birinin pcsinde olmasını. işte bu nedenlerle bu yasağın kaldırılmasının bir yolunu bulmak istiyorum. inşallah bu konuda bilgili arkadaşlar çözüm önerirler. hadi sdn. yasaklar çiğnenmek için değil mi :D

Reaksiyon puanı
2,146
Kardeş o özel şeyleri winrar ile şifrele, sıkıştırma türünü "depola" yaparsan sıkıştırma yapmayacağı için büyük dosyaları da rahatlıkla rar dosyası yaparsın. O dosyaları atmasını istersin sonra kafeciden :)

güzeltürkiyem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kardeş o özel şeyleri winrar ile şifrele, sıkıştırma türünü "depola" yaparsan sıkıştırma yapmayacağı için büyük dosyaları da rahatlıkla rar dosyası yaparsın. O dosyaları atmasını istersin sonra kafeciden :)

winrarı biliyorum ancak büyük dosyaları sıkıştırma yaptığında süre çok uzuyor. vaktimi alıyor. fakat tavsiye ettiğiniz " depola " seçeneğini denedim. ( sanırım ) sıkıştırma yapmadığı için süre çok kısa. tşk.ler :) şuanlık çözüm gibi.

ama sıkıcıda - her gittiğimde bu yöntemi ( cafeciyi çağırma) kullanmak luzümsuz ve uğraştırıcı. en iyisi flash yasağı olmayan cafe arayıp bulmak. valla bu cafecilerde bir alem. resmen ekmeğini engelliyor. akıllı adamın yapacağı iş mi?

ObreuS

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Musonya isimli bir program ile hızını düşüorduk flash belleklerin % olarak hemde ama bunu senin çözmen imkansız gibi bişey çünkü server client mantığı ile çalışıyor. Tabiki bu programla yapıyorlarsa benim bildiğim bi tek bu var hatta bunun bide ev kullanıcıları için ücretsiz sürümü var galiba bununda aynı şekilde özellikleri var. Programın orjinali Tib onaylı filtre programı.

ByKaMiKaZe

Profesör
Reaksiyon puanı
20
herkez sizin gibi kişisel dosyalarını veya ödevlerini usb lere atmadığı için ve herkezide anlık konrtol edemediğimiz için usb korumasını mecbur kullanıyoruz. Şahsen benim yanıma gelip şu dosyayu usb ye atacam diyen kimseye olmaz demişliğim yoktur diğer cafe sahiplerininde olmaz diyeceğini zannetmiyorum. ayrıca sizin kişisel dosyalarınız resimleriniz cafecilerin çok umrunda değildir. arkadaşların dediği gibi zip yapıp şifrelemek sizin elinizde yapmazsanızda zaten dosyaları ağdan usb ye atıyoruz. makineler yeniden başladığındada dosyalarınız zaten toz olmuş oluyor. herkez madalyonun kendi yüzüne bakıyor. diğer yüzü sizi ilgilendirmediği için sizde haklısınız. usb koruması var diye gelmiyormusunuz cehenneme kadar yolunuz var :D

emre24

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Handycafe yada akınsoft programları. Araştırırsan onu araştır :)

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
herkez sizin gibi kişisel dosyalarını veya ödevlerini usb lere atmadığı için ve herkezide anlık konrtol edemediğimiz için usb korumasını mecbur kullanıyoruz. Şahsen benim yanıma gelip şu dosyayu usb ye atacam diyen kimseye olmaz demişliğim yoktur diğer cafe sahiplerininde olmaz diyeceğini zannetmiyorum. ayrıca sizin kişisel dosyalarınız resimleriniz cafecilerin çok umrunda değildir. arkadaşların dediği gibi zip yapıp şifrelemek sizin elinizde yapmazsanızda zaten dosyaları ağdan usb ye atıyoruz. makineler yeniden başladığındada dosyalarınız zaten toz olmuş oluyor. herkez madalyonun kendi yüzüne bakıyor. diğer yüzü sizi ilgilendirmediği için sizde haklısınız. usb koruması var diye gelmiyormusunuz cehenneme kadar yolunuz var :D

aslında sizin gibi cafecileri korsan içerik barındırıyor diye şikayet etmek lazım :D Bir daha arkamızdan cehenneme kadar yolun var diye laf edemezsizniz :D

ByKaMiKaZe

Profesör
Reaksiyon puanı
20
isteyen gelir istemeyen gelmez usb koruması var diye batan cafe şimdiye kadar duymadım :D

ByKaMiKaZe

Profesör
Reaksiyon puanı
20
İlk önce sözüne yalanla başlamışsın, küstahlıkla da bitirmişsin.

Bundan birkaç ay önce MEB'in sonlandırdığı ama sizin baya ekmek yediğiniz ödev meselesinde nasıl da yalan konuşmuşsun. Birçok internet cafe de otururken ( özellikle hafta sonları ) çocukların gelip; " abi öğrt.miz falan performans ödevini verip, gidin internetten araştırın dedi. bize bulur musunuz " nakartları hala kulağımda. Yine birçok internet cafenin önünden geçince " Ödev " ilanları hala gözümde. Mesela; asıl müşteri kitleniz olan gençlerin ( özellikle üniversite ) ödevini flashına atmayacaksa o ödev ne diye indirilir. Ben o ödev üzerinde evimde düzenleme yapamayacaksam ne yapayam o ödevi. Herhalde siz o çakal cafecilerdensiniz, işi hep menfaat penceresinden gördüğünüzden sırf çıktı parası almak için böyle yalanlar uyduruyorsunuz.

tabi gelen gençler hiç facebook'a girmiyor, gönderilen şeyleri cep tlf. vs.' ne indirmiyor. :D Birçok cafecinin müşterisinden elde ettiği özel bilgilerini nasıl nete yaydığını, tüm el alem biliyor. Özellikle google'den bulabilirsin. Birde siz ne hakla ve ne ahlakla benim bilgisayarımı izlersiniz. Utanmadan birde bunu buradan dillendiriyorsun. Yuh artık!

Bana akıl vermeye çalışıyorsun, halbuki ana server'a birkaç program veya server yükleyerek müşterini hiç rahatsız etmeyebilirsin. Mesela; flim, müzik vs. 'nin bulunduğu dizine kopyalama yasağı bırakırsın. Kimse kopyalama yapamaz. Ben cafeci olmadığım halde, google'den bir, iki araştırmayla bunu öğrenebiliyorsam, sizin de müşteri velinimetiniz olduğuna göre onu rahatsız etmeden yasağını bırakmayı öğrenmelisin. Tabi kolayına nasıl geliyorsa sende öyle davranıyorsun, ama yanlış.

Bir internet cafeciye mevzuyu açtım. Bana dedi ki; " kardeş, pcsimde dünya kadar film, müzik vs. 'e var. hiç flash yasağı koymadım. isteyen istediği kadar yükleyip götürsün. benim ekmek kapımda müşteriye eziyet yoktur. arkadaşların o uygulamasına karşıyım dedi. " Dedim ki, benim film vs. ile alakam yok. Sadece internetten indirdiğimi zahmetsiz olarak flashım atmak istiyorum. tek dileği bu. dedim.

Sizin aracılığınızla tekrarlıyorum. Başka cafeci arkadaşlar yanlış anlamasın diye. Kesinlikle cafecileri aşağılama, onların ekmeği üzerinden tartışma çıkarma gibi seviyesiz işlerle işim olmaz. Sizlere karşı hiçbir art niyetim yok. Rabbim birinizi bin etsin. Hayırlı ve bol kazançlar versin. Benim derdim sadece bu uygulamanızın can sıkıcı olduğunu hatırlatmak idi. tek amacım da bu.

Tabi ki, sizlerde haklısınız, belli bir bütçe harcıyarak o film vs. 'yi oluşturuyorsunuz. Bunun bedavaya gitmesi tabiki hoşunuza gitmez. Size tamamen katılıyorum. Önceki sayfalarda belirttiğim gibi Windows Server üzerinden filmlerin bulunduğu dizine kopyalama yasağı gibi kolay bir çözüm varken, neden işin uzun yolunu seçersiniz. Bunu anlayamıyorum.

Not: ( Dürüst ve düzgün konuşmayı ahlak edinen tüm cafeci arkadaşlara saygım sonsuzdur. Kesinlikle sözlerim onlara değildir. Sadece bana hakaret eden ve kendince laf sokmaya çalışan birisine cevabımdır. Öyle biline. Saygılar )

önce efendi ol ithamda bulunurken doğru kelimeler kullan.
1. bende paylaşıma açık film ve mp3 yok usb korumasını oyunlar alınmasın diye koyuyorum + oyunda satmıyorum cafede oynasınlar diye....
2. ödev için gelenlere kendim bakıp çıktı alıp göndermiyorum. otur araştır kendin çıktı al diyorum (öylede olması lazım ona verilen ödevi ben nie yapiyim)
3. üniden ödev yapmak isteyen yapar dediğim gibi usb ye atmak istiyorum derse atarım, cakal nedemek oluyor terbiyeli ol...! he usb yok dersede mail atıyorum dert değil. illa çıktı almak zorundasın sayende milyarlar kazancam diye bır düşüncem yok.
4. milletin kişisel dosyaları dediğim gibi beni hiç alakadar etmez o bahsi geçen cafecilerin şerefi beni bağlamaz. senin oturduğun bilgisayarın ekranına sadece 1 sebeple bakarım oda filtre programı uyarı verdiği zaman. ahlak dışı sitelere girmeye inat ettiği için kaç kişiyi yaka paça dışarı attığımı bi ben bilirim senin bilme şansın yok...
5. sana akıl vermek gibi bi niyetim yok ama sen kendi açından düşünüyorsun ve haklısında. cafeye gelen sizin gibi sadece ödevimi yapiyim çıkıyım derdi olan insanlar olsa zaten o korumayı koymayız. adam siteye giremiyip p2p den prn indiriyor. izlemeyi evde yapmak için usb yi takıyor ve korumaya takılıyor. e öyle olunca usb ye şunları atcam diye gelemiyor. dediğim gibi herkez sizin gibi olsa zaten o korumaları kullanmayız emin ol..+o bahsettiğiniz kopyalama yasağı kırılıyor kopyalanmıyor ama başka yollarla alınıyor akıl vermeye çalıştığın şey için teşekkürler ben almayayım..

her meslekte şerefiyle yapanda var yapmayanda var sizin gibi müşterilerde var sizin gibi olmayan müşterilerde var o yüzdendirki işi geğiye almaya çalıştım ama nedense size laf sokma ve küfür olarak geldi. şimdi siz kendi yazınızı tekrar okuyun kim küfretmiş daha rahat anlarsınız..

güzeltürkiyem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hani bir söz var: " şakanın %50'si gerçektir diye " ve günümüzde birçok insanın direkt yüzümüze söyleyemediği lafları şaka yoluyla belirtme tarzı vardır. Bende " cehenneme kadar yolunuz var" cümlesini bu şekilde algıladım. Kabul edersiniz ki, hiç uygun bir söz değil, şaka yoluyla da olsa insan bu lafı hazmedemiyor. İlla bir şey söyleme ihtiyacı hissediyor. Bende sizin gibi şaka yollu ağır bir, iki kelime söyleyebilirdim, ancak direk dobra konuşmayı tercih ettim. Çünkü; şu " herkez sizin gibi kişisel dosyalarını veya ödevlerini usb lere atmadığı için " lafınızla müstehzi ( ince alay ) edildiğimi düşündüm. Nasıl yani; benden başka kimse ödevini usb'ye atmıyor mu? dedim. Halbuki; birçok gencin usb kullandığını gözümle görmüşlüğüm var. Bu laf bana inandırıcı gelmeyip, sanki başka niyet varmış gibi geldi.

Ben esnaf değilim, hem de cafeci hiç değilim. Bu yüzden bu konu başlığı altında sizi rahatsız edip, zorunuza gelebilecek bir mevzu varsa bunu özelden veya buradan ( hiç yanlış anlamaya meyil vermeden) belirtebilirdiniz. Gerçekten yersiz bir laf kullanmışsam hem özür diler, hem de konuyu kapatırdım. Ama böyle paldır, küldür girip şaka yollu bir kaç laf edince insan yanlış anlayabiliyor. Zaten bu stresli hayatta demimiz birbirine uymadığı için sizi kırabilecek laflar ağzımdan kaçabiliyor. Tabi ki; o yukarıdaki lafları kullandığımdam memnum değilim. Gerçekten vicdanım rahatsız ve üzülüyorum. bir insanın moralini bozmaya hakkım olmadığını düşünüyorum. Ayrıca;, benim sözlerim biraz ağır kaçmış, kabul ediyorum. Ancak sizinki de masum değil. Bunu da siz kabul edin.

Bu konu başlığımı yanlış anlaşılmalara meydan vermeden kapatıyorum. Size de herkesin huzurunda özür dilerim. Hakkınızı helal edin. Üzgünüm. :( Ne olursa olsun, bu şekilde karşılık vermemeliydim. Yanlış sözler kullandım. Tekrar özür dilerim. Yukarıdaki sözlerimi de siliyorum. Lütfen sizde alıntıladığınız orijinal mesajımı silerseniz, hoş olur.

Hayırlı kazançlar ve saygılar.

ByKaMiKaZe

Profesör
Reaksiyon puanı
20
benim sizle bir alıp veremediğim yok yanlış anlamışsınız. bende sizden özür dilerim yanlış anlamaya maal verdiğim için :) . sizin gibi düşünen insanlar olduğu gibi benim gibi mekan işleten ve sizin dediğiniz şekilde mekan işleten cafe sahipleride var yok demiyorum. Dediğim gibi her meslekte o işi düzgün yapan ve yapmayan insanlar vardır. Ama ona çakallık demiyelimde para kazanmanın farklı yolları diyelim.Forumu cafe sahipleri ve sizin gibi cafeye giden müşterilerde takip ediyordur, o yüzden müşterilerinin nasıl düşündüğü hakkında düşünceleri olsun diye yazınızı editlemezsem kızmazsınız umarım.

güzeltürkiyem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Biraz derin düşündüğümde şunu anladım; bir işletmeci bilgisayarını kendi ayarladığı şekilde müşterisine sunuyor. Müşterinin gidip o ayarları kendi istediği şekle dönüştürmesi işletmecinin hoşuna gelmeyecek bir durum. Onun için bu konu başlığım uygun olmamış. Artık cafeci arkadaşların kopyalamayı yasaklayan ama usb'yi de özgür bırakacak yöntemleri bulmasını temenni edelim. Müşteri memnuniyeti adına.

Diğer mevzuda ise; siz nasıl uygun görüyorsanız, o şekilde kalsın. Lütfen hakkınızı da helal ediniz. Saygılarımla.

ByKaMiKaZe

Profesör
Reaksiyon puanı
20
ne sizin bende nede benim sizde bi hakkım olduğunu zannetmiyorum, ama içiniz rahat etmesi için hakkımı helal ediyorum. Dediğiniz gibi klasörlerin kopyalanmasına engel olabiliyor Kafe programı ile ama dediğim malesef oda aşılıyor..

güzeltürkiyem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ne sizin bende nede benim sizde bi hakkım olduğunu zannetmiyorum, ama içiniz rahat etmesi için hakkımı helal ediyorum. Dediğiniz gibi klasörlerin kopyalanmasına engel olabiliyor Kafe programı ile ama dediğim malesef oda aşılıyor..

İnceliğiniz için teşekkür ederim. :clover:

Ben ana bilgisayara windows server 2003 ve üstü yükleyerek film vs. nin kopyalanmasının kesin bir şekilde engellenebileceğini biliyorum. Yoksa client üzerinde kafe programı kullanıldığında dediğiniz gibi engel aşılıyor. Yani; kesin çözüm ana servera windows server vs. yüklemek. Ancak siz her clientta yedek amaçlı oyun, film vs. tutarsanız ona çözüm sunmaz. tüm veriler ana pc tutulması lazım. oradan da sınırlı paylaşım. benim kastım bu.

ByKaMiKaZe

Profesör
Reaksiyon puanı
20
anladım demek istediğiniz ama benim dediğim gibi serverlık bi durumum yok mecburiyetler bizi itiyor bu durumlara :)

güzeltürkiyem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
anladım demek istediğiniz ama benim dediğim gibi serverlık bi durumum yok mecburiyetler bizi itiyor bu durumlara :)

Hımm, doğru. siz başta film vs. tutmadığınızı söylemiştiniz. yasağın, sadece oyunlar için olduğunu belirtmiştiniz. bu durumda siz haklısınız. çünkü, sanırım oyunlar her clientta olacak, o zamanda server olayı bir işe yaramaz. dediğiniz gibi kafe prog.larıda aşılıyor. sizin için en iyi seçenek kendi çözümünüz kalıyor.

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
bios ayarlarından usb 2.0 ı 1.1 e düşürmüştür gizlice bios ayarlarına girip usb 2.0 a getirmeniz yetecektir birde kasanın ön tarafına taktıysan ön taraf daki girişler cogu pc de 1.1 ile çalışır arka tarafa takıp deneyin öncelikle baktınız hala aynı ozaman biosu kurcalayın

güzeltürkiyem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bios ayarlarından usb 2.0 ı 1.1 e düşürmüştür gizlice bios ayarlarına girip usb 2.0 a getirmeniz yetecektir birde kasanın ön tarafına taktıysan ön taraf daki girişler cogu pc de 1.1 ile çalışır arka tarafa takıp deneyin öncelikle baktınız hala aynı ozaman biosu kurcalayın

genelde bioslar şifrelidir. bakmadım ama muhtemelen gittiğim yerde de aynı durumun söz konusu olması lazım. biosun şifresi ancak anakart üzerinden kısa devre yapılarak çözüleceğine göre, problemin çözümü yok gibi.

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
anakrt üzerinde kısadevre yapılmıyor ,
1 : pc ile elektrik bağlantısını kesi
2 : anakart uzerındekı pil i cıkarıp ardından 10 sn sonra tekrar tak
3 : bilgisayarı çalıştır,
bios şifresi ucmus hatta usb 2.0 a geri dönmüş olacak tır pil cıkartmak yeterlidir.