Arama sonuçlarınız

1. R

Hoş Geldin Ailurus!

Aslında Faruk'un yazdığı haberlerin kısayolu Linux bölümünde de bulunmalı bence :) yani bence :)
  2. R

Ubuntu'yu Temizleyelim!

kde kullananlar için de sweeper programını öneririm.
  3. R

Ubuntu'da Dreamscene

Ben 2 saniyelik bir video bulmuştum ateş yanıyordu o yormuyordu mesela :) bir de video sıkıştırılmamış formatta olursa ram'den daha çok alır ama cpu ve gpu daha az yorar Zaten win7 bu özelliği kaldırdı :D
  4. R

Linux Ubuntu'da Güvenlik Programı

2002 yılında sanırım Windows'ta norton kullanırken Windows klasörünü virüs sanıp toptan silmişti :D Yarım saat boyunca sildi ben de diyorum amma virüs varmış nereden girdi bu kadar diye
  5. R

Ubuntu 10.10 Yazılım Merkezi

zaten gcc'yi sürekli güncel tutmak hataların önüne geçer, performansı arttırır :)
  6. R

10 Mb'lık Linux İşletim Sistemi İle Müzik Keyfi

Arkadaşlar bu arada şu yazıyı görünce enter'e basmanız gerekiyor. Aramızda ingilizce bilmeyenler olabilir, o yüzden uyarmayı uygun gördüm. :)
  7. R

Hoş Geldin Ailurus!

Ömer öbür yıl hala bıraktığım yerde olursan ben de gelebilirim :D
  8. R

Jolicloud Yayında!..

Ben bunu masüstü PC'de denedim :D Aslında çok beğendim. Gnome çok şık duruyordu Ancak başlangıçta şifre sorma ekranında internete bağlı olması gerek o yüzden kaldırdım :(
  9. R

En Popüler 5 Empathy Teması

kde kullananlara opendesktop plasmoidini öneririm. ilginç yeni birşey sağ üstteki
  10. R

Linux'tan Seçme Oyunlar

kde ile birlikte gelen mayın tarlası, kart oyunları, uzay oyunu, boru bağlama oyunu, üç taş oyunu süper :D
  11. R

Fotoğraflarla Kde Masaüstü Tarihi

Merveye söyleyelim de o da gnome tarihi yapsın Konuları birleştirelim İsmi de linux masaüstü tarihi olsun :)
  12. R

Google Talk Sonunda Linux'ta

haps yeter artık :D tamam linux kullanıcıları sosyal değildir Tabi arada istisnalar da var :D
  13. R

Linux Ekran Görüntülerinizi Paylaşın

gerçekten gnome 3'ten sonra ben bile geçebilirim :D
  14. R

Ubuntu Lucid'te Conky

Ben de masaüstü özelleştirmeye baya sarmıştım Sonra baktım zaten 6 ayda bir yeni sürüm çıkıyor. Ufak dokunuşlar haricinde ben de büyük ayarlar yapmıyorum artık :) Haber için teşekkürler
  15. R

GNOME Shell'in Tasarımı

ben asıl gnome 3'ün programlarını merak ediyorum. sadece masaüstünden ibaret olmayacak sanırım programlar da değişecek.
  16. R

işte sorun orada ya zaten iki terminal kodunu görsel hale getirmiyor veya istemiyor yani ubuntu ve gnome'un en büyük sorunu böyle ufak sorunları çözememesi
  17. R

Yeni Ubuntu'dan Yeni Haber

turuncu simgeler dışında sade ve şık aslında :) başka bir konuda da demiştim gnome paneli silince sağ tıklamaya varsayılan ve boş panel ekle tuşu getirene kadar kullanmayacağım :)
  18. R

Ubuntu 10.04 üzerine, Kde 4.5 Kurulumu

haklısın özellikle windows cephesinden geçenlere pardus öneriyorum. :)
  19. R

Ubuntu'ya Codec-Java-Flash Player Kurulumu

çok güzel haber Faruk gerçekten hem görsel anlatmak hem de komut satırını vermek en ideal anlatma yöntemi linux için ben de opensuse için görsel yol anlatayım. Codecs pack for KDE Codecs pack for GNOME DVD Codecs VLC Media Player görselimizi de ekledik gayet güzel oldu:D
  20. R

dosya yöneticisini aç bakalım asıl öğrenecek olan o :D
  21. R

kendime söz verdim ben bu gnome'un paneli silince sağ tıklayıp varsayılan panel ekleme tuşu koyup geri getirme özelliği ekleyene kadar kullanmayacağım kde rulez :D
  22. R

Linux'ta Verilerinizi Yedekleyin

faruk bu aralar hep ubuntuya çalışıyorsun :P opensuse'de yedekleme ve geri yükleme programları yast içerisinde dahili geliyoır :) ancak ev kullanıcıları /home klasörünü harici bir diske elle yedeklese bile yetebilir zaten 6 ayda bir sistem değiştirmeye alıştık :D
  23. R

KDEmod İçin Yolun Sonu

yani şimdi kdemod chakra'ya mı gidiyor yoksa tarih sahnesinden mi gidiyor.
  24. R

valla ubuntu'da sonunda güzel görünmeyi öğrenecek herhalde ne diyim :D
  25. R

Yeni Ubuntu Reklamı

linux'un gerçekten çarpıcı reklamlara ihtiyacı var. sadece ubuntu'nun değil bütün linux dağıtımlarının
  26. R

Ubuntu Reklamları

haber için teşekkürler faruk :)
  27. R

işte o yüzden opensuse tam yeni kde çıkarken yeni versiyonu çıkarıyor. opensuse 11.2 çıktı 2 hafta sonra kde 4.4 opensuse 11.3 çıktı 2 hafta sonra kde 4.5
  28. R

Ubuntu'da Dreamscene

merak etmeyin gençler en geç kde 4.7'de bu özellik gelir :D
  29. R

msn'de benzer biçimde entegre edilmişti zaten. bence de güzel olmuş ancak isteyenlere klasik görünüm için de seçenek sunmalılar
  30. R

Ubuntu 10.10 Duvar Kağıdı Galerisi

gnome-look kde-look deviantart gerçekten buralar harika kaynaklar :) haber için teşekkürler
  31. R

Ubuntu'da Güvenlik Duvarı

haberin devamı linki kırık :)
  32. R

onda en iyi sen deneyerek karar verirsin rise :) ancak kde 4.5 'i profesyonel olarak adam akıllı yüksek performans, stabilite, görünüşte kullanabilmek ancak kde 4.6 çıktığında mümkün olacak bence kde işte :D
  33. R

KDE'de zaten en yüksek performansı opensuse ve mandriva veriyor bir de pardus kubuntu falan ciddi anlamda kullanmayın deneyin bırakın :D
  34. R

altta da üstte de başlat menüsü o da güzelmiş :D
  35. R

Mandrake 10.0 :D
  36. R

xrender kullanıyorsan öyle der. opengl kullanman lazım. opengl kullanırken diyorsa paket eksikliği var, en iyisi dağıtımlar destek verene kadar beklemek :) zaten blur efekti daha fazla kasıyor.
  37. R

Puppy Linux 5.1.1 ftp://ibiblio.org/pub/linux/distributions/puppylinux/puppy-5.1.1/lupu-511.iso md5 değeri 6e34d1bcdad74df7d6352a6d672522ec
  38. R

Bilen varsa alttaki dockun ismini söyleyebilir mi :D Çok beğendim
  39. R

Ubuntu 10.10 Beta Kendi Incelemem

serkan tinycore konusuna bir baksana oradaki dockun adı ne :D fake transparency yapıyor hem de çok hızlı
  40. R

Konuya ilgi çok :D
  41. R

Linux'a Steam Ne Zaman Geliyor?

gereken yazılımcılar bulunmuştur, ondan değişmiş olabilir :)
  42. R

linux sadece bilgisayarda değil birçok alanda kullanılıyor zaten :)
  43. R

Evet sayın okuyucular; Bu haftaki ilginç Linux bilgileri bölümünde sadece 10MB boyutundaki Linux Tiny Core İşletim sistemi ile mp3 dinlemeyi öğreteceğim. En son iso dosyasını aşağıdaki adresten indirebilirsiniz Index of /pub/linux/distributions/tinycorelinux/3.x/release_candidates Sistemi...
  44. R

ben akonadileri kapatınca baya azalıyor.
  45. R

Google, Sesli Ve Görüntülü Sohbete Linux Desteğini Ekledi

+1........
  46. R

Linux Ubuntu'da Güvenlik Programı

benim duyduğum eset'in sunduğu yazılım linux ile windows'u birlikte kullananlar için linux kullanarak windows bölümünün virüslerini temizlemek için :D linux'un kendisi için programa gerek yok, güncellemeleri eksik etme yeter.
  47. R

abi kubuntu camianın kararlarına uymuyor ben ne yapayım :D
  48. R

Gnash'tan Youtube Desteği

gönlümüz gnash'tan yana olsa da elimiz bazen adobe'ye mahkum :) ben video izlemediğim zamanlarda etkisiz hale getiriyorum firefox eklentilerinden yeniden başlatmaya gerek yok
  49. R

ilginç halbuki gentoo,mandriva,opensuse ve benzeri birçok dağıtım varsayılan depoya kde 4.5'i eklemeyeceklerini 4.5.5 veya üzerini bekleyeceklerini belirtti. bu arada blur dahil efektlerden feragat ederseniz composite için şu an xrender daha hızlı gibi görünüyor.
  50. R

Openluna Ile Ay'a Gidiyoruz

Açık kaynak fikri bilgisayar dışındaki sektörlerde de hızla yayılyor. Uzun süre boyunca açık kaynak, temelde GNU/Linux’e mal edildi ve birçok kişi tarafından düzgünce anlaşılamadı. Şimdiyse her şey değişiyor! Paylaşım, işbirliği ve topluluğun projeye katılımı artık yabancı bir şey...
  51. R

Gnash'tan Youtube Desteği

Altı ay önce çıkan 0.8.7 sürümünden sonra özgür Flash oynatıcı Gnash'ın yeni sürümü 0.8.8 geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Tek başına bir uygulama olarak ya da Mozilla Firefox, Konqueror ve Chromium gibi tarayıcılarla birlikte eklenti olarak kullanılabilen Gnash'ın bu sürümünde en çok dikkat...
  52. R

sudo apt-get install kubuntu-desktop ile doğrudan 4.5 mi yükledi?
  53. R

yeni görüntüler gerçi transparan efekti fazla açmışım yazılar pek okunmuyor sonradan kıstım :D büyük halleri için sağ tık-resmi göster
  54. R

hocam ben şahsen ubuntu kullanmıyorum yazı da bana ait değil :) ancak sanırım alamazsınız. çünkü her sürümün deposu farklı zaten 9.10 için destek kesildi diye hatırlıyorum.
  55. R

Ubuntu 10.10 Beta Kendi Incelemem

teşekkürler serkan.
  56. R

Linux Için Portable Yazılımlar

teşekkürler rise
  57. R

gel vatandaş linux'e geçmeyen kalmasın :D
  58. R

masaüstü efektleri-tüm efektler-bulanıklaştırma aç sağ taraftaki çekiç butonundan ayarlara gir güçlü olacak şekilde en sağa kaydır. işte o blur qtcurve bölümündeki yüzdeler de transparanlık ancak şu an farkettim kde-look'tan aldığım oxygen-transparent daha güzel
  59. R

Opensuse Üzerine Kde 4.5 Kurulumu

http://forum.shiftdelete.net/linux/170137-ubuntu-10-04-uzerine-kde-4-5-kurulumu.html Bu konuda Ubuntu anlatılmış ben de kısaca openSUSE için anlatacağım. Ancak kde 4.5 henüz hiçbir dağıtıma tam olarak entegre edilmediğinden ufak tefek sorunlar ve düşük donanımlarda performans sıkıntıları...
  60. R

Linux Cafe

orasını karıştırma canım :D milleti kde düşmanı mı yapacan :D tamamı kapalı kaynak olmuyor, bir kısım tema,stil ve ıvır zıvırlar kapanıyor stallman olayın birkaç huysuz geliştiriciden kaynaklandığını söylüyordu sanırım. bence nokia qt ve kde'yi baya düzene soktu hem çalışma hem özgürlük adına
  61. R

bendeki qtcurve 1.5.2 oxygen-transparent dene biliyorum biraz görgüsüzlük yaparak heryerde gösteriyorum ama :D kde 4.5 görüntülerim :D http://forum.shiftdelete.net/linux/170122-fotograflarla-kde-masaustu-tarihi.html...
  62. R

Google, Sesli Ve Görüntülü Sohbete Linux Desteğini Ekledi

Google sesli ve videolu sohbet hizmetine Linux desteğini eklediğini resmi olarak duyurdu. İlk olarak Kasım 2008’de hizmete giren Google ses ve video sohbet, ücretsiz indirilebilir ek program ve XMPP, RTP, ve H.264 içeren çeşitli Internet standartları kullanmaktadır. Servis...
  63. R

Enlightenment Masaüstü 1.0.5 Duyuruldu

+1 saf e16 32mb ram saf e17 128mb ram sistemlerde çok rahat çalışıyor.
  64. R

valla hocam ben ubuntu'nun kde entegrasyon sistemini pek bilmiyorum :) ancak 4.5 henüz stabil depoya gelmemiştir kubuntu 10.10 çıkana kadar da gelmez opensuse için sor bak onu bilirim :D
  65. R

Linux Mint Türkiye Wiki Açıldı

Linux Mint Türkiye Topluluğu tarafından, bir süre önce aktif hale getirilen projeye şimdi de Wiki eklendi. Forum, portal sayfası ve bir e-dergi çıkartan topluluk, resmi ana sunucu altında bulunan Türkçe Wiki kapandığı için, Linux Mint Türkiye çatısı altında bir Wiki kurdu. Henüz açılan...
  66. R

qtcurve ayarlarının ikinci sekmesinde iki tane yüzdeli seçenek var. onlar görünmüyor mu işte onlar bulanıklık yüzdesi ayrıca efektlerde bulanıklığı aç saydamlığı kapat, bulanıklık parametresini ayarla
  67. R

Özgür Yazılım Şarkısı

stallman üstatdır. üstatın ağzından çıkan cümleye bakacaksınız. iyi olan özelliklerini alacaksınız. stallman olmasa belki çoğunuzun kullandığı firefox,chrome,openoffice gibi projeler ya hiç olmazdı ya da bu seviyede olmazdı
  68. R

Özgür Yazılım Şarkısı

Stallman zaten bunak. Adam konferansın birinde ayakkabısını ve çorabını çıkarıyor. Sonra ayak parmaklarının arasındaki kiri alıp koklayıp ağzına atıyor :D Youtube'dan izleyebilirsin.
  69. R

kde için yapılmış onlarca yüklenebilir paket simge setine şuradan ulaşabilirsiniz. zaten sistem ayarlarındaki simge bölümünde sizi indirme sayfasına dahili pencerede yönlendiriyor. Eyecandy for your KDE-Desktop - KDE-Look.org burada da yüklenebilir paket halinde değil de png şeklinde binlerce...
  70. R

hocam kde 3.1 de bir çığır açılmıştı zaten dediğin gibi :) benzer çığırın ufak çaplısı 3.5'te de oldu kde 4 serisine geçerken ciddi anlamda geleceğin masaüstü platformu olacak bir çığır açıldı şimdi kde 4.5 ile gelen blur efekti sayesinde görsellik olarak yepyeni bir çığır daha açıldı :D kde...
  71. R

Dünyanın en popüler Linux dağıtığımı olan Ubuntu 10.04′ün kullanıcıları, ön tanımlı masaüstü olarak Gnome kullanıyor. Gnome kararlı yapısı ve göze hoş gelen yumuşaklığı ile Ubuntu kullanıcıları tarafından oldukça beğeniliyor. Ön tanımlı KDE masaütü yöneticisi de Ubuntu üzerinde...
  72. R

Linux Cafe

gençler kafe ahalisine kde'nin çıkış öyküsünü anlatayım. :D yıllardan 1995'miş win95 yeni çıkmış. linux cephesi ise pencere alanında tam olarak olgunlaşmamış hala birçok iş konsol ile yapılıyor. bir tane bilgisayar mühendisi esas oğlan var :D bir de kız arkadaşı bu oğlan özgür yazılım sevdalısı...
  73. R

Linux Mint Türkiye Etkinlik Ekibi

Linux Mint’e, ülkemizde resmi olarak destek olan ve temsil eden Linux Mint Türkiye topluluğu, 15-16 ekim tarihleri arasında Yeditepe Üniversitesindeki Özgür Web Teknolojileri etkinliğinde yer alacak. Etkinlikte, Linux ve Linux Mint ile ilgili bilgi, cd ve kurulum gibi çeşitli...
  74. R

Sen nasıl uygun görürsen :) Aslında her kategoride 18 resim vardı(kde 1.x bile dahil:D) ancak 5 taneden fazla olunca sayfaya sığmıyor, iki sayfa yapmam gerekiyor. son birkaç taneye de kendi ekran görüntülerimi ekledim sileyim mi dursun mu :D
  75. R

Özgür Yazılım Şarkısı

valla resmi siteden aldım merve :D Free Software Song - GNU Project - Free Software Foundation (FSF)
  76. R

Özgür Yazılım Türkiye'nin Zirvesinde

İşte Linux ve özgür yazılıma gönül vermek böyle birşey oluyor :)
  77. R

Opensuse 11.4 Birinci Kilometretaşı Duyuruldu

görünen köy uzakta değildir rambo :D
  78. R

Kaffeine Player 1.1 Duyuruldu

asıl kde3 serisindeki kaffeine bombaydı. 4 serisinden itibaren önemi azaldı :(
  79. R

Koffice 2.2.2

teşekkür ederim rise :)
  80. R

KDE 1.x Serisi Temelleri oluşturma: 1996 Başlanma Tarihi: 1997 Çıkış Tarihi: 1998 Son Sürüm: 1999 (resimlerin büyük hali için sağ tık-resmi göster) KDE 2.x Serisi Başlanma Tarihi: 1999 Çıkış Tarihi: 2000 Son Sürüm: 2001 (resimlerin büyük hali için sağ tık-resmi göster)...
  81. R

Özgür Yazılım Şarkısı

Hem de özgür yazılımın kurucusu Richard Stallman bizzat kendi söylüyor. Free Software Song , Richard M. Stallman tarafından yazılmış, özgür yazılım hakkında bir müzik çalışmasıdır. Melodisini Bulgar Müziğinde "Sadi Moma" dan alır. Şarkının başka bir versiyonu ise bir müzik grubu tarafından...
  82. R

Zenwalk Linux 6.4 Canlı Sürüm Çıktı

Zenwalk Linux 6.4 Live duyuruldu. Kullanıcının yüklemeden önce Zenwalk'un hızını ve sadeliğini keşfetmesine olanak sağlayan Zenwalk Linux 6.4 Live, temel Zenwalk sürümündeki uygulamalarla standart ISO paketlerini içeriyor. En son XFCE masaüstü yöneticisinin kullanıldığı sürümde, standart...
  83. R

Linux için üretilen tüm yazılımlar ücretsiz değildir. Suse Linux Enterprise Sunucu fiyatları makine başına $4,050 kadar çıkıyor.(Üç yıl kullanım için) Red Hat Linux yıllık net kazancı $748.23 milyon dolar civarında Opensuse sahibi Novell dünyanın en büyük 32. yazılım şirketi Ancak ücretsiz...
  84. R

Kaffeine Player 1.1 Duyuruldu

KDE masaüstü ortamıyla birlikte gelen ve fakat diğer masaüstü ortamlarıyla da yaygın olarak kullanılan çok amaçlı çoklu ortam yürütücüsü Kaffeine'in 1.1 sürümü duyuruldu. MPEG, AVI, WMV, 3GP gibi pek çok farklı video formatını çalıştırabilen Kaffeine; ayarları düzgün biçimde yapıldığında...
  85. R

Resimleri büyük görmek için sağ tık-resmi göster :)
  86. R

Özgür yazılım ile ücretsiz yazılımı karıştırmamak gerekir. Freeware demek ücretsiz yazılım demektir ve sizin sorunuz bu tür için geçerlidir. Her ücretsiz yazılım özgür veya açık kaynak değildir Free software ise özgür yazılım demektir ve para ile ilgisi yoktur, kullanıcı ve yapımcı...
  87. R

Koffice 2.2.2

İlerleyen yıllarda Microsoft Office bunların alternatifi olacaktır :) Türkiye'de office kullananların %99'u ciddi anlamda profesyonel iş için tasarımlar yaptığı yok zaten. Ev kullanıcılarının her ihtiyacını karşılar, hem de daha hızlı, şık, sade, az boyut, ücretsiz, açık kaynak
  88. R

Hastaneler İçin Linux Tablet

Arbor, Linux uyumlu medikal uygulamalara yönelik tablet bilgisayarını duyurdu. Firmadan alınan bilgiye göre, M1255 isimli tablet bilgisayarda, 12.1 inç dokunmatik ekran, Intel Atom N270 işlemci, 60 GB sabit disk, 802.11b/g/n kablosuz arabirim, 2 megapiksel kamera, barkod, parmak izi ve RFID...
  89. R

Koffice 2.2.2

Openoffice.org şu an daha iyi Mesela Microsoft doc dosyalarını desteklemiyor sadece open document odf destekliyor. Ayrıca fonksiyonalite olarak daha kısıtlı. Ancak daha hızlı, daha sade, daha şık. KDE'ye yakışır biçimde tam mühendis tasarımı, herşey yerli yerinde. Zaten ilerleyen yıllarda kde...
  90. R

Sakarya'dan Açık Eğitim

Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı Uzaktan Eğitim Merkezi'nin uzun süredir kullandığı ve Advancity isimli, e-öğrenme alanında faaliyet gösteren şirketin geliştirdiği Akademik LMS isimli web tabanlı uygulamanın, bundan böyle açık kaynak kodlu olarak tüm yüksek öğretim kurumlarına ve...
  91. R

Pardus-Linux.Org‘un kurulması ve gelişimi adına büyük emekler vermiş olan, aynı zamanda PKD‘nin kurucu üyelerinden olan Linux Kullanıcıları Derneği üyelerinden Bahri Meriç Canlı, Türkiye’nin en yüksek noktası olan Ağrı Dağı’nın zirvesine, 5137 metre rakıma sahip olan...
  92. R

Bu arada resimler e17'nin 1.0.5 çıkan versiyonu ise e16'nın e17 henüz alpha bile değil resimler o yüzden gerçeği yansıtmıyor ama çaktırmayın :D
  93. R

Koffice 2.2.2

Tüm bileşenleri Genel Kamu Lisansı altında dağıtılan KOffice'in 2.2.2 sürümü duyuruldu. KDE masaüstü ortamı için zengin bir uygulama ve ofis seti sunan KOffice, KDE'den ayrı dağıtılıyor. Kelime işlemcisi KWord, 100'den fazla matematik formülü içeren hesap tablosu programı KSpread...
  94. R

Linux/X11 ve diğerleri için hafif bir pencere yöneticisi olan Enlightenment, 1.0.5 sürümüne güncellendi. GNU/Linux ve BSD kurulu iş istasyonlarında kullanılan bir masaüstü ortamı olması için geliştirilen Enlightenment, son tahlilde, son kullanıcıyı hedefleyen bir masaüstü ortamı olarak...
  95. R

teşekkürler
  96. R

rambo projelerinde başarılar dilerim :) eminim ileriki yıllarda Linux alanında Türkiye'de önemli kişilerden biri olacaksın.
  97. R

Debian 7 Adlandırıldı: "wheezy"

Debian geliştiricileri Debian GNU/Linux 6.0 "Squeeze" üzerindeki çalışmalarını tamamlarken bir sonraki sürüm olan 7.0'ın isminin ne olacağını da tercih etmiş bulunuyorlar. Debian GNU/Linux 7.0'ın isminin "Wheezy" olmasına karar verildiği Neil McGovern tarafından duyuruldu. Hatırlanacağı gibi...
  98. R

Kdevelop 4.0.2 Özgür Geliştirme Platformu Bizlerle

Unix benzeri işletim sistemleri için KDE SC masaüstü ortamına tümleşik özgür bir geliştirme ortamı olan KDevelop'un 4.0.2 sürümü duyuruldu. Herhangi bir derleyici içermeyen KDevelop; çalıştırılabilir kod üretmek için GCC gibi harici derleyiciler kullanıyor. Ada, Bash, C, C++, Fortran, Java...
  99. R

bu sefer tema olarak köklü değişikliklere gideceklermiş. 11.3'ün kurulum teması çok kötüydü :)
  100. R

openSUSE 11.4'ün ilk kilometre taşı sürümü duyuruldu. Sürüm; geliştiriciler, test ediciler ve topluluk üyelerinin test etmesi için yansılarda yerini almış bulunuyor. Birinci kilometre taşının openSUSE 11.4 geliştirmesine temel bileşenleri; paket yönetimindeki performans iyileştirmeleri, ağ...
  101. R

Resmin büyük hali için sağ tık-resmi göster ---------- saat 12:29 eklendi ---------- önceki mesaj saat 12:17 eklenmişti ----------
  102. R

rambo algoritma falan yazayım da salladığım anlaşılmasın dedim :D senden kaçmamış :)
  103. R

The fear of loss is a path to the dark side my young padawan :D Train yourself to let go... of everything you fear to lose. :( bulanıklık efektini en az seviyede verirseniz daha az kasıyor. (bulanıklık efekti arka planı transparan olarak gösterirken oluşan net olmayan görüntüyü üretir)...
  104. R

faruk ıvır zıvırlar yakamı bırakmıyor :) uzun bir süre ortalıkta olmayacağım ancak 1 yıl sonra tekrar gelmeyi düşünüyorum. yani yaklaşık öbür yıl eylül ayında. ondan sonra eski günlerdeki gibi günde 3 linux haberi :D hatta daha ciddi linux iş bulma haberleri vb eğer ki yoksam bilin ki bazı işler...
  105. R

Bundan sonra en şık sistem macos'dir diyenleri dövüyoruz gençler :D Gnome diyenleri de 3.0 çıkana kadar dövüyoruz :D resmin büyük hali için sağ tık -> resmi göster kde 4.5(opensuse 11.3)
  106. R

Linux Cafe

Gitmem gerektiği için gidiyorum Faruk. Bazı şeyleri artık düzene sokmak için. Bu yalanı sonlandırıp gerçek bir hayata başlamak için. Büyük bir güce sahip olup onu iyi yönde kullanabilmek için. Hoşçakal :)
  107. R

Linux Cafe

hahaha ya sorma onu gaza getirmek için dedim :D aslında gizlice arka kapıdan kaçacaktım ama herkes söyleyince ben de gaza geldim :D yalnız ben merve'yi örnek verirken onun da gitmesi manidar :D birileri bakarak kararmış ama hangimiz :D
  108. R

Linux Cafe

Ne kadar ilginç Benim de yarın gidecek ve bir daha istesem de buraya dönemeyecek olmam :( Tabi buradakilerle ilgisi yok, benimki çok farklı :D Hayatın kurallarından biridir zaten herşey üst üste gelmek zorundadır.
  109. R

Linux İçin Yeni Özgür Flash Oynatıcı: Lightspark

O konuda kesinlikle size katılıyorum. Python/Ruby/C++ ve Qt favorimdir. Hatta performansın önemli olduğu programlarda C ve Qt bileşimi de yapılabilir, ama biraz daha zorlar. Zaten java kullanan öyle çok program kalmadı
  110. R

GNOME Ayarlarınızı Sıfırlayın

Sistem sıfırlanır. Fabrika ayarlarına döner. Mis gibi olur :) (Eğer benim gibi çok fazla ayarla oynayıp yaw şunu orjinal hale getireyim bari diyorsanız)
  111. R

kullanıcı etkileşimi yüksek olan programlar için biçilmiş kaftan. nedenlerine gelince: 1) virtual machine üzerinden çalıştığı için hataları çok güzel yakalar. kullanıcı bir şekilde en saçma hataları bile yaptığından bu büyük bir avantajdır. 2) kullanıcı etkileşimi yüksek programlar genelde çok...
  112. R

java C gibi makina diline yakın bir programlama dili değildir. derlendikten sonra makina diline değil java byte code'a çevrilir. java byte code daha sonra jvm, ya da jre denen araç yardımı ile makina diline çevrilir. bu yüzden c gibi direkt makina diline çevrilen dillere göre daha ağır...
  113. R

Mozilla Hatalarına Para Ödüyor

Açık kaynak bölümüne açtığım konular daha az ilgi görüyor. Yazık :)
  114. R

Linuxa Kolay Geçiş

Kullanmak için değil ama denemek için ideal gerçekten.
  115. R

Arabalarda Linux Keyfi

Yakışır :)
  116. R

Java candır Ancak yapılan programların özellikle açılış süreleri nedense diğerlerine göre daha yavaş :)
  117. R

Hangi javayı kullanıyorsunuz Sun Openjdk
  118. R

Frugalware Linux 1.3 İçin Deneme Sürümü Yayınlandı

efenim :D anlayamadım
  119. R

Özgürlükİçin E-dergi 24. Sayı [ağustos 2010]

İçindekiler: *Haberler *KDE Hileleri (Göktuğ KORKMAZ) *Tilkiye Kanat Takma Zamanı (Anıl ÖZBEK - Fatih TURGEL) *Hızlı Alternatifler (Tuğsan ÜNLÜ) *OpenOffice.org’u Hızlandırmak (Hakan HAMURCU) *Servis Yöneticisi: Zayıflama Zamanı (Orkun AŞA) *Sörf Tahtanıza Kanat Takın! Squid (Ali Erkan...
  120. R

Sonuçta bu yazılımları insanlar yazıyor. İlla ki hatalar vardır :) Özgür yazılımların her zaman daha güvenli olmasının nedeni geliştirme protokolü olarak uyguladıkları açık kaynak sistemden gelir. Yani felsefik özelliği kadar teknik özelliği de önemli.
  121. R

Arabalarda Linux Keyfi

Linux'un yaygınlaşması konusunda çalışmalar yapan Linux Vakfı, 23 Temmuz günü yaptığı duyuruda üyeleri arasında General Motors, BMW, Hyundai, Peugeot, Citroen gibi otomobil üreticileri ve ARM, NVIDIA, Nokia, Intel gibi bilişim devleri bulunan GENIVI Girişimi'nin araç içi bilgilendirme-eğlence...
  122. R

Openoffice.org Yüzünü Yeniliyor

Evet aynen öyle evo :)
  123. R

Linux dünyasında her şeyin gözler önünde olmasının en önemli getirisi herhalde hataların ve açıkların çok kolay fark edilip kapatılması ya da düzeltilmesi. Bazı büyük şirketler kendilerine bu konuda çok güveniyorlar. Hatta o kadar güveniyorlar ki hata bulana para ödemeye bile hazırlar...
  124. R

Pardus, Linux Journal'da

Pardus 2009.2'in çıkmasıyla birlikte Pardus hakkında yeni incelemeler de üstüste yapılmaya başlandı. TuxMachines.org'un kurucusu ve LinuxJournal.com'un yazarlarından Susan LINTON'un yaptığı incelemeyi sizlerle paylaşıyoruz: Forum - Pardus, Linux Journal'da - Özgürlük için...
  125. R

Openoffice.org Yüzünü Yeniliyor

Son 10 yıl boyunca OpenOffice.org büyük bir proje olarak yavaş yavaş geliştirildi ve ofis ürünleri pazarında iyi bir yer edindi. Geliştirilen ürünlerle birlikte OpenOffice.org markası da tüm dünya çapında yaygınlaştı. OpenOffice.org'un sahibi olan Sun Microsystems'ın Oracle firması...
  126. R

Linuxa Kolay Geçiş

Bana göre :)
  127. R

PS3 Linux Desteğini Kesti

eyvah harbiden 1 yıl olmuş. Yahu özgürlükiçin sitesinde konuyu hortlatmışlar ben de yeni haber sandım. Zaten diyorum desteği kesmişti demek bu sefer tam kesti diye :D silin bunu görmesin kimse :D
  128. R

PS3 Linux Desteğini Kesti

Sony'nin yeni PS3 Slim'i duyurması, başlangıçta dünya çapında oyuncuları heyecanlandırmıştı. Ancak bu sevinç, Sony'nin oyun konsoluna Linux işletim sistemi yükleme özelliğinin kaldırılmasından sonra hayal kırıklığına dönüştü. PS3, sahneye çıktığı ve IBM ile birlikte geliştirilen Cell işlemci...
  129. R

Özgür Yazılımın, Özgür Araçlara İhtiyacı Var!

Özellikle ülke ve kamu kuruluşlarının üzerinde durması gereken çok önemli bir konu bu.
  130. R

Linuxa Kolay Geçiş

Önümüzdeki yılın favori dağıtımı bence Linux Mint olacak.
  131. R

Gnome Ve Limo Ortaklığı

GNOME Vakfı ve mobil cihazlar için Linux tabanlı işletim sistemi oluşturmak için oluşturulmuş bir endüstriyel birlik olan LiMo Vakfı, özgür yazılım dünyasına hareket getirecek yeni bir işbirliği için ortaklıklarını duyurdular. GNOME Vakfı'nın İcra Kurulu Başkanı Stormy PETERS, yaptığı...
  132. R

Lightspark sağlam geliyor. FSF zaten üst sıralara aldı flash benzeri birşey geliştirilmesini öncelik olarak.
  133. R

Mythtv 0.23.1

Henüz Windows yükleyicisi yok. Şu an sadece Linux için. Ancak resmi olmayan yöntemlerle yüklemek isterseniz şu sayfayı ziyaret edebilirsiniz. MythTV on Windows - MythTV
  134. R

Adobe Flash diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi GNU/Linux masaüstlerinde de çok popüler. Bununla birlikte çoğu kişi de bazı durumlarda çöken tarayıcı eklentisi, yüksek bellek/işlemci kullanımı ve bunlardan daha önemlisi kapalı kaynak olması gibi nedenlerle Adobe ürünlerini pek sevmiyor...
  135. R

Denizcilik Müsteşarlığı Openoffice'ye Geçti!

Haberi zenginleştirelim.
  136. R

Php 5.3.3

Yaygın olarak kullanılan bir betik ve programlama dili olan PHP, 5.3.3 sürümüne güncellendi. İlk kez Rasmus Lerdorf tarafından geliştirilen PHP; başta UNIX, Windows ve Mac OS olmak üzere farklı platformlarda derlenip kurulabiliyor. Sözdizimi C, Java ve Perl üzerine kurulu olan PHP'yi...
  137. R

Clearos 5.2 İçin Deneme Sürümü Yayınlandı

Küçük sunucular, güvenlik duvarları ve ağ geçitleri için CentOS tabanlı bir dağıtım olan ClearOS'un, 5.2 sürümü Michael Proper tarafından duyuruldu. Proper, kullanıcıların özellikle yükseltme yapmadan önce sürüm notlarını okumalarını öneriyor. Sürümde; ayrıntılı disk kullanımı raporlama...
  138. R

Frugalware Linux 1.3 İçin Deneme Sürümü Yayınlandı

Frugalware Linux 1.3'ün ilk aday sürümü, Miklos Vajna tarafından duyuruldu. Frugalware geliştirici ekibi olarak Frugalware Linux 1.3'ün ilk aday sürümünü duyurmaktan memnun olduklarını söyleyen Vajna, sürümün, yaklaşan 1.3 kararlı sürüm için bir fikir vereceğini ifade etti. 2.6.34.1 Linux...
  139. R

Mythtv 0.23.1

GNU GPL lisansı ile dağıtılan özgür, açık kaynak kodlu dijital video yazılımı (DVR) MythTV, 0.23.1 sürümüne güncellendi. 2002 yılından bu yana geliştirilen yazılım; ilkin, yalnızca Linux işletim sistemi üzerinde çalıştırmak için yazılmış olmasına karşın, sonradan BSD ve MacOS X de...
  140. R

Linuxa Kolay Geçiş

Aslında gerek wubi gerekse bu sanal makineler bence kolaylaştıracağı yere zorlaştırıyor. Hayır Windows yanına Linux kurmak da çok kolay Arch falan denemiyorsan. :P
  141. R

Sudo 21. Sayısını Yayımladı

Bilmem ki Zaten 3 gündür ne eski siteye ne yeni siteye girebiliyorum.
  142. R

Sqlite 3.7.0.1

En yaygın SQL veritabanı motoru olan SQLite, 3.7.0.1 sürümüne güncellendi. Mozilla, Bloomberg, Oracle, Adobe, Symbian gibi SQLite Konsorsiyum üyeleri tarafından kısmen desteklenen SQLite, kaynak kodları halka açık bir yazılım. SQLite, gömülü bir SQL veritabanı motoru. Diğer SQL...
  143. R

Ubuntu Türkiye Topluluğu tarafından her ay düzenli olarak Linux severlerin beğenisine sunulan e-dergi SUDO, 21. sayısını yayımladı. Sıcak yaz günlerinde içimizi ferahlatacak yazılar ise şu şekilde ; * Linux Dünyasından Haberler (Okan AKINCI) * Cengiz ÜNAL ile Linux Üzerine… (Röportaj) *...
  144. R

Benim de çok hoşuma gitti. Gerçekten manidar :) O birşey değil de Şimdi sourgeforge'un kaynak kodlarının sonradan kapatıldığını bu haberle öğrenenler el kaldırsın bakayım :)
  145. R

Linuxa Kolay Geçiş

Ben yazmadım. :)
  146. R

Linux Mint 9 Final Sürümü

Ben de yarından itibaren linux mint kullanacağım. Linux Mint ile ilgili haber okurken altta israilli vatandaşın biri efenim Linux Mint CEO'su anti-israil propogandası yapıyor demiş. Halbuki adamın tek yaptığı şey savaşa hayır'a destek vermesiymiş. Bu da ilginç bir nokta olarak aklınızda kalsın.
  147. R

Linuxa Kolay Geçiş

Evet arkadaslar uzun bir aradan sonra tekrar yeni yazimla karsinizdayim. Bu yazim daha cok windows kullanicilarina hitap ediyor diyebilirim. Ama aklinin bir kosesinde Linux olanlarina ya da Linux a alismak istiyorum diyenlerine. Bu yazimla birlikte ozgurluk deryasina bir adim daha...
  148. R

Enixma, Ağustos Sayısını Yayımladı

Özgür Yazılım ve Açık Kaynak felsefesine gönül verenler tarafından ilgi ile takip edilen e-dergi projesi olan Enixma, 47. sayısını duyurdu. Ağustos sayısının içeriği şu şekilde ; Chromium Gimp İle HDR DigiKam – I rsyslogd newsyslog Mandriva 2010.1 Spring FreeBSD Güncelleme Dergiyi...
  149. R

Geçtiğimiz on yılda, özgür yazılım geliştiricileri tekrar tekrar daha verimli veya güçlü bir şekilde özgür yazılım yapma imkanı tanıyan geliştirme araçlarının cazibesine kapıldılar. Bize söylendiği kadarı ile tek bedel, araçların kendilerinin özgür olmaması, ya da kodunu göremeyeceğimiz...
  150. R

GNOME Ayarlarınızı Sıfırlayın

bütün ayarlarınızı gnome/kde/program ve herşey için home klasörüne girin, gizli dosyaları göster diyin. ne var ne yok silin :D hata mesajı gelirse tamam diyin. bilgisayarı yeniden başlatın. güzel yazı faruk, teşekkürler verdiğin komu şu klasörleri siliyor kullanıcılar home bölümünden elle de...
  151. R

Linux Cafe

efenim?:bored:
  152. R

Linux Cafe

Bu Almanların sunucuları da kendileri gibi. Hiç sekmeden 110kb ile iniyor 1mbit internet ile. Hani normalde aralarda dolaşır bazen 96 falan olur bazen 112 olur. Bunların sunucuları da kendileri gibi robot hep aynı :D
  153. R

Moon Secure Antivirus ( Açık Kaynak Kodlu )

açık kaynak ile özgür yazılımın farkı burada açığa çıkıyor. linux sürümü olmayan paketlerin özgür olabileceğine inanmıyorum. ona kalırsa açık kaynak drm programı da var. kaynak kodları açık mı evet özgür mü ne münasebet tam tersi özgürlükleri engelleyen
  154. R

Alkışlar Bu Kez "Güdük Necmi" İçin

düdük değil güdük necmi :D
  155. R

KDE 4.5 Geliyor!

156. R

Sesim Gitti :(

Merve o simge işini daha iyi bilir. Gnome panelleri bana çok yabancı geliyor. Yalnız sorunun kaynağını kestirmek çok güç Neden böyle oldu acaba Kararsız veya test deposu eklemişsen o yapmış olabilir. Yönetici olayı için
  157. R

Sabah Namazına Nasıl Kalkılır?

Ne güzel açıklamışsın tetrapanazomi Allah razı olsun :)
  158. R

Gnome 3.0 Yine mi Ertelendi?

ilginç bir haber yeni bir konu açmayım, burada paylaşayım dedim :)
  159. R

Sesim Gitti :(

Bios'a reset atabilir misin? Reset derken bios'a gir, load default options gibi birşey olacak onu yap. Sonra tekrar bakalım.
  160. R

Linux Çekirdeği 2.6.35 Duyuruldu

Hoş bulduk :) Bu arada önceki kernelin performans yamasının uygulanmış sürümü 2.6.34.2 duyurulmuş arkadaşlar.
  161. R

Counter-Strike

Düzeltelim o zaman :) CS 1.6 Counter Strike Source 2010
  162. R

Suse Studio ile kişisel Linux'unuzu oluşturun.(Çok Kolay)

Doğru anladığından emin olmak istiyorum :) Sadece ek bir haber linki Haberdeki içerik alıntılanmayacak. Bu arada ilk sayfayı güncelleyeyim bari :)
  163. R

Counter-Strike

Counter Strike Source oynamak istersen yardımcı olabilirim. :) Klasik CS 1.5 CSS 2010
  164. R

Faruk kaynaktan içerik ekleme değil de sadece link versek olur mu?
  165. R

suse studio ile yapılmış dağıtımlar için özel adres alındı. isteyenler dağıtımlarını burada görücüye çıkarabilir, oradan dağıtım indirip kullanabilir veya klonlayıp üzerinde çalışabilir. desteği zaten eklenmiş depolar veriyor. 2 yıl kadar olması lazım. http://susegallery.com ayrıca bir yarışma...
  166. R

KDE 4.5 Geliyor!

ha Galatasaray SK demişiz ha Galatasaray ne farkı var :) Yalnız gnome 3.0 umarım güzel gelir yoksa ruhuna el fatiha :(
  167. R

Kde Yenilikleri Devam Ediyor

ilk resimdeki dolphin saydam evowinds yoksa görünmüyor mu resim, sadece siyah olan mı görünüyor.
  168. R

Linux Cafe

Pardus Nakliyat :D PARDUS NAKLİYAT
  169. R

Mandriva' Da Bir Kayıp Daha!

tarakbumba Mandriva Türkiye Yöneticisi http://forum.mandrivaturkiye.com/index.php?topic=1886.0
  170. R

Resim temsili penguin :D kde 4.4 teması :) Arkadaş qtcurve stili ile glassified plasma teması demiş July '10 Screenshot by ~siouxfox on deviantART Transparan efektini ise şu programla yapmış Smoked Quartz [QtCurve settings] KDE-Look.org
  171. R

Masaüstü yazılımlarından alışkın olduğumuz Kde yeniliklerine devam etmeye doymuyor. En başarılı masaüstü yöneticilerinden olan Kde 4.5 rc3 sürümüyle kendisini masaüstü yazılımcılığının da ötesine taşıyor.Zaten birçok Linux kullanısının yıllardır kullanmakta olduğu Kde, kullanıcıları gün...
  172. R

Gnome 3.0 Yine mi Ertelendi?

Gnome ilk çıktığı zamanlarda güzeldi. Şu an can çekişiyor :( Arkasından bol bol hayır duası okuyun :D
  173. R

Freetype Yazı Tiplerine Bytecode Vurgulama özelliği Geldi

Linux işletim sisteminin ve dağıtımların her zaman şikayet konusu olan belki de büyük sorunlarından biri, yazı tiplerinin Windows ve MacOS işletim sistemlerindeki kadar iyi görüntülenmemesi idi. Bunun çok önemli bir sebebi vardı. TrueType yazı tipleri Apple şirketince patentli olan...
  174. R

Linux Çekirdeği 2.6.35 Duyuruldu

2.6.34 sürümünün duyurulmasından 11 hafta sonra, Linux Çekirdeği’nin 2.6.35 sürümü, Linux’un yaratıcısı Linus Torvalds tarafından duyuruldu. Bu sürüm ile birlikte Radeon ekran kartları tarafından sağlanan birçok güç yönetimi özelliği ve Intel Ironlake işlemcisinin H.264 ve VC 1...
  175. R

İran Yapımı Linux Dağıtımı Parsix 3.6 İçin Deneme Sürümü Yayınlandı

Alan Baghumian, Debian Testing tabanlı bir masaüstü dağıtımı olan Parsix GNU/Linux'un "Vinnie" kod adlı 3.6 sürümünün sürüm adayını duyurdu. Sürüm adayının test edilmek için hazır olduğunu söyleyen Baghumian, Parsix paket depolarının 1 Temmuz 2010 itibarıyla Debian testing depolarıyla...
  176. R

Neden Ezan Okunurken Köpekler Uluyor ?

ben gece vakitleri köpek havlamalarının üç harflilerle ilgisi olabileceğini düşünmekteyim. biliyorsun sabah ezanı okununca üç harfliler kaybolur akşam ezanında gelirler benimki sadece bir varsayım :)
  177. R

Nasıl Windows Fanatiği Olunur?

Bence sorun doğrudan Linux'ta değil aslında Bakın herkes kaçırmış ancak oyunların çoğu c, c++ hatta bir kısmı python ile geliştiriliyor. Bunlar linux için native(ana) diller. Peki linux'e uygun olmayan diller hangileri .net visual basic c# ve benzerleri yani bu da demektir ki bu oyunlar...
  178. R

Oyun motoru farklı bir dille geliştirilmiş olabilir. Ancak oyunun tamamı bizzat python diliyle geliştirilmiştir. Doğrudan alakası yok diye dedim zaten başta :) Yalnız çok zor sorular soruyorsun çünkü ben okuduğum dergileri atıyorum :D Hardcore PC oyun sektöründeki(yıllardır oyun oynayan asıl...
  179. R

biliyorsun dergideki yazılar sitede doğrudan yayınlanmıyor. sadece onlarda değil, birçok dergide durum böyle :)
  180. R

verdim zaten. ekşiden yazısının üzerine tıkla :)
  181. R

Source motoru C ve C++ ile geliştirilmiş bir motor olmasına rağmen(Primary programming language) Bütün uygulamala emirleri, scriptler, komutlar python ile verilir.(Bindings) Yani low level bir dil ile geliştirilip high level bir dil ile kullanılmıştır. Cloakengaged Bunu ben söylemiyorum. Level...
  182. R

konuyu dağıtmak istemem faruk ama :) 2004 yılından sonra pc alanında oyun sektöründeki kalitenin düşüşünün sebepleri 1-bağımlılık yapan zararlı, zevksiz, gereksiz yere insanı hırslandıran ve oyuncuya hiçbirşey katmayan kalitesiz oyunlar 2-mmorpg 3-online oyunlar 4-oyun konsolları 5-flash...
  183. R

En Güzel Masaüstü Yarışması

Ben ilk sayfayı okumamıştım. Not defteri olayı gösteriyor ki 2008 resimleriyle katılamıyormuşuz :(
  184. R

En Güzel Masaüstü Yarışması

ben de varım 20-10-2008 tarihli vista masaüstüm :D büyük halleri için sağ tıklayıp resme bak diyin(firefox)
  185. R

Bill Clinton Reis

Bu işaret freemason(özgür ve hür masonlar) işaretlerinden biriymiş. Bunu da öğrenmiş oldum.
  186. R

Kan Arzusu - Thirst

ya kusacam nefret ettirdiniz vampirlerden ne kadar çok severdim halbuki
  187. R

Wine 1.2 Çıktı

son üç rütbeden eminim ama birincisi platinum mu altın mı çözemedim :D
  188. R

Wine 1.2 Çıktı

Mümkün, ancak biraz uğraşman lazım Regedit vb ayarlarıyla oynaman gerekebilir, her oyun için farklı ayarlar gerekiyor. Bu ayarlar http://appdb.winehq.org/ sitesinde bulunuyor. Düzeltme: Sanırım rütbeleri karıştırdım :D gold platinum silver bronze garbage
  189. R

Sourceforge Yeni Geliştirme Platformunu Duyurdu. İlk Üye İse Adobe!

Dünya çapında en büyük açık kaynak geliştirme ve dağıtım sunucusu olan SourceForge, geliştiriciler için, yeni geliştirime gereçleri platformunu duyurdu: SourceForge 2.0. SourceForge’un bu yeni açık kaynak yönetim projesinde geliştiriciler, SF’nin izleyicisini, wikisini ve yeni...
  190. R

Wine 1.2 Çıktı

Windows altında çalıştırılmak üzere yazılmış çeşitli uygulamaları Linux altında çalıştıran bir emülatör olan Wine, 1.2 sürümüne güncellendi. Wine 1.2'nin kararlı sürümünü sunmaktan grur duyduklarını ifade eden Wine ekibi; bu sürümün, iki yıllık geliştirme çabasını ve 23.000 değişikliği...
  191. R

Ubuntu'da Vınn

soğuyacak birşey yok ramboyla en çok ben kavga etmişimdir bu sitede sor bakalım ramboya :D
  192. R

Ubuntu Türkiye Topluluğu tarafından her ay düzenli olarak Linux severlerin beğenisine sunulan e-dergi SUDO, 21. sayısını yayımladı. Sıcak yaz günlerinde içimizi ferahlatacak yazılar ise şu şekilde ; * Linux Dünyasından Haberler (Okan AKINCI) * Cengiz ÜNAL ile Linux Üzerine… (Röportaj)...
  193. R

Ubuntu'da Vınn

rambo haklı sayılır serkan rambo serkan da şaka yapmak istemiş zaten tamam şimdi dağılın :)
  194. R

Bilinmeyen Şarkıcı Ve Şarkı İsimlerini Bulalım

bir şarkı kanalında izlediğim bir müzik videosunu araştırıyorum. tek hatırladığım şarkıyı söyleyen, uçaktaydı. uçak düşerken, karısını telefonla arıyordu, sonra uçak düşüyordu. adamın ruhu o mekanda geziniyordu, sonra caddede yürümeye başlıyordu, klibin sonlarına doğru da karısının olduğu eve...
  195. R

Yazılım Mühendisliği - Bilgisayar Mühendisliği

ya bence bilgisayarı seviyorsan ikisine de gitme sevmiyorsan git çünkü sevdiğin şey bırak hobi olarak kalsın Türkiye'de nefret ettirirler çünkü :) şimdiki aklım olsa doktor olurdum acil bölümünde 1 gün tam 24 saat çalışıp iki gün dinleniyorlarmış. o ara mis gibi bilgisayarla ilgilenirsin :D...
  196. R

Gnome Sistem Yazı Rengi?

gnome için yazı rengini değiştirmede ek program mı gerekiyor aaaaaaa:w00t: :D
  197. R

Xmms2 Kurulumunda Gıcık Oldum :@

windres paketini yükle :)
  198. R

gcc paketini yükle
  199. R

Opensuse 11.3 Final Sürümü Bizlerle

cd'den yükleme yapmışsın. kurulum özeti içerisinde paketleri(çoğunlu dil paketidir) görebilirsin. cd içerisinde openoffice ve gimp'in sadece temel minimum bileşenleri var lütfen ilk sayfanın altındaki bilgileri okuyun :)
  200. R

komutlar sana nasıl hata mesajı bıraktı, buraya yaz bakalım :D bu arada xmms2 için native(yerli) görsel arayüz üretilmedi, biliyorsun değil mi xmms ile karıştırma
  201. R

Yeni Bir Dağıtım Hangi Tabanı Kullanmalı

evet merve haklıymış. maalesef sen boyundan büyük işlere kalkışıyorsun.
  202. R

Başlık Yeni Bir Dağıtım Hangi Tabanı Kullanmalı Mesaj Bu konudaki görüşlere ihtiyacım olacak arkadaşlar Lütfen bana yardımcı olun Bir seçenek işaretleyin ve fikrinizi belirtin Anket Hangi tabanı almalıyım Gördüğün gibi kaynak kodu kelimesi geçmiyor İkincisi ise opensuse kapalı kaynak kodlu...
  203. R

suse niye yok :P
  204. R

shakal opensuse paket sayısı en fazla dağıtımlardan. ayrıca depo eklemek mandriva'dan bile daha kolay. yast-software sources-add-community repositories içerisindeki komite depoları gelecek, oradakilerden kafana göre seç ayda 1 kontrol yap çünkü yeni depolar hizmete sunulabilir opensuse yeni...
  205. R

Linux Nvidia Sürücü Kurulumu

etiketler şunları da otomatikleştirdiler mi tadından yenmez linux :D
  206. R

çok da farketmez aslında sayın hocam :) ama indirme bitince yine de md5 kontrolü yapmanızı öneririm. cd/dvd boot menüsünde check integrity seçeneğinden yapabilirsiniz
  207. R

ben linux kullanıyorsanız metalink öneririm. :)
  208. R

sizi hanslarla helgalara emanet ediyorum :)
  209. R

Konu güncellenmiştir. İndirme linkleri hakkında çeşitli açıklamalar ekledim.
  210. R

merhaba ring bilişim güvenliği açık kaynak herşeyde mevcut. bu güvenliğin en büyük nedeni yine bu felsefede yatıyor. yeni bir özellik eklendiğinde henüz alfa, beta vb aşamalardayken kodu dünya üzerinde milyonlarca mühendis ve teknisyen inceleme imkanına sahip oluyor ve oluşan açıkları final...
  211. R

Haberi zenginleştirelim. openSUSE 11.3 final sürümü, Bryen Yunashko tarafından duyuruldu. Projenin, openSUSE'nin 32 ve 64-bit sistemler için destek sunan en son örneğini sunmaktan mutlu olduğunu vurgulayan Yunashko, openSUSE 11.3'ün; SpiderOak ile kullancının dosyalarını internet...
  212. R

Linux Avatar 946 Adet

Tux Linux'un resmî maskotu olan, karnı balıklarla dolmuş, yeni geğirmiş, mutlu, tombul bir penguendir. Linux'un maskotu olan penguen fikri Linux çekirdeği'nin yaratıcısı olan Linus Torvalds'dan gelmiştir. Penguenler takım elbise (İngilizce'de tuxedo) giydikleri gibi göründükleri için...
  213. R

sırrın nedir :D Bu arada btrfs yükleyebilmek için boot bölümünü ext2/3/4 olarak ayırmanız lazım. Henüz btrfs varsayılan değil, o yüzden uzmansal bir seçim olduğuna dair uyarı veriyor.
  214. R

.Net, Mono Ve Dotgnu üzerine R.m. Stallman Röportajı

ComputerWorldUK’den Glyn Moody, Özgür Yazılım Hareketinin bir numaralı adamı Richard Stallman ile .NET, Mono ve DotGNU üzerine bir röportaj yaptı. Röportaj şu şekilde: GM: Microsoft .NET ile ilgili sorunları açıklar mısınız? Tamamen mi sorunlu yoksa Microsoft’un Açık Şartname...
  215. R

Kurulum temasını beğenmedim. O kadar da dile getirdim uluslarası forumda. Millet güzel diyor hayret ya :)
  216. R

Linux Avatar 946 Adet

mükemmel ötesi eline sağlık :D ben de zamanında max payne tux yapmaya çalışmıştım ama başaramadım :(
  217. R

Dünyada en yaygın olarak kullanılan Linux dağıtımlarından birisi olan OpenSUSE’un, 11.3 sürümü az önce duyuruldu. 32 ve 64 bit sistemler için ücretsiz olarak sunulan dağıtım, Thunderbird, Mozilla Firefox, ses dosyaları düzenlemeleri için Rosegarden ve Tracker ile gelişmiş endeksleme...
  218. R

Bing Yükseliyor, Google Düşüyor!

az ya da çok kullanımla alakası yok merve. haber her zaman en doğru şekilde verilmelidir, ilgi çekmesi için çarpıtma yapılmamalıdır. o zaman sdn üzerinde linux haberleri yayınlanmasın çünkü ülkenin sadece %0.60'ı kullanıyor.
  219. R

Bing Yükseliyor, Google Düşüyor!

sdn editörleri ilgi çekmek amacıyla saçma başlıklar koymaları yeni bir durum değil yusufcum :)
  220. R

Opensuse-tr.org açıldı

arkadaşlar opensuse-tr.org ilgi azlığı nedeniyle kapanma noktasına gelmişti. Biliyorsunuz yarın opensuse 11.3 yayınlanacak. benim sizden ricam eğer ki beğenir ve kullanmaya karar verirseniz bu siteyi desteklemeniz. desteklemekten kastım en azından üye olup soru sormanız bile destek sayılır:)...
  221. R

Linux Cafe

finix arada kaldı onu da bu dövsün :D
  222. R

Linux Cafe

rambo bu da sana :D döve döve bir hal etsin seni :D
  223. R

Linux Cafe

rambo bu sana :D kötü adam için root olmaya hazır ol :D
  224. R

Linux Cafe

yahu iyi ki birşey koymuşuz hemen taklitçiler çıktı :P
  225. R

Lapis Linuxa Gcc Yükleme Sorunu

tamamdır ERL zaten şaka yapıyoruz :)
  226. R

Linux Cafe

hazır kafede bu kadar adam yakalamışken bir max payne koyayım :D Max Payne 2 Sin City Style http://www.youtube.com/watch?v=IBYIFRzpC6k
  227. R

başlık Lapis Linuxa Gcc Yükleme Sorunu cevap gcc nin en son versiyonunu yükle sorunun çözülür. :D
  228. R

Linux Cafe

ben gölgelemeyi tam kullanıyorum böylece küçük fontlar daha rahat görülüyor. bütün font büyüklüğü de 8 oldu mu demeyin keyfe :D
  229. R

estağfirullah yusufsan21 asıl sen dahil olduğuna göre bana laf düşmez ben kaçıyorum :D
  230. R

senin gcc ile yeni gcc arasındaki versiyon farkı çok fazla ise bu versiyonları daha az olacak şekilde iki kez derlemen gerekiyor bile olabilir yani mesela senin gcc x,y güncel gcc ise x+1,y+2 bu iki gcc arasında doğrudan geçiş imkansız olabilir önce mesela x,y+2 sonra x+1, y en son x+1, y+2...
  231. R

şimdi işin en zor hatta belki de çıkmaz sokağına geldik çünkü buradaki fcc kcc rcc gmp.h dediği sanırım doğrudan paketler değil, başka paketlerin içerisinde yer alan modüller
  232. R

hatayı kopyala bakalım tam metin ne :D
  233. R

1998'den 2010'a Kadar Steve Jobs'taki Değişimler :)

adam 1 yılda amcalıktan dedeliğe terfi etmiş yazık arkadaş insan acıyor
  234. R

Windows XP Egemenliği Sürüyor

ateşli savunucu derken bağırıp çağırma anlamında dememiştim yusufcum ayıpsın yani yılmayan, kararlı, ne yaptığını bilen anlamında :P oradaki olayı hatırlıyorum, yusuff isimli kullanıcı sanırım sendin, beni savunan bütün mesajları sildiler aynı şekilde beni kışkırtan mesajları da silip tek...
  235. R

Çok Dürüst

mükemmel yaa :D
  236. R

Osmanlı Tarihinin En Utanç Verici Resmi

sağdaki mason anlaşılan.
  237. R

Sonunda Mandriva 2010.1 Spring Sürümü %100 Türkçe Desteği İle Karşınızda

hemen hemen hepsi uyarıyor ya da hata mesajı veriyor mandriva ise boyunun ölçüsüne bile bakmadan ben ekran kartsız da yaparım abi havasına giriyor ondan sonra fare bile çok yavaş hareket ediyor :D işin garip tarafı bu mandriva geliştiricileri her yıl aynısını yapıyor sonra güncelleme ile o...
  238. R

Evet mandriva üzerine ekran kartı sürücüsü yüklemeden 3 boyutlu masaüstü açmaya kalkarsan bazen öyle oluyor. Ancak yine de haklısın uyarı vermeli ya da işlemi iptal etmeliydi. Başka bir masaüstü yöneticisi kullan, icewm, twm falan ne varsa Oradan home klasörünü temizle(gizli dosyalar açık...
  239. R

desperado64 kardeşim bir yanlışın olmasın ben bu güne kadar birçok dağıtımda kde çökme sorunları yaşadım özellikle 4.0 - 4.3 arası ama mandriva tek istisna olarak kalır, alpha sürümleri bile çökmüyor maşallah
  240. R

Windows XP Egemenliği Sürüyor

şimdi bizim üniversitedeki sınıfta sadece 2 linuxçü vardı(evet linüks diye telafuz ediyorum, var mı bir itirazınız :D) adamları başta ben olmak üzere ezer dururduk, ubuntu'yu kullanırdı ikisi de, çirkinliğinden tutun kodlardan çıkın dalga geçmediğimiz birşey kalmadı. sanırım şu an ubuntu...
  241. R

Linux Cafe

Bizdeki 1 gün anlayışıyla yabancı ülkelerdeki 1 gün anlayışı farklı Bizde 1 gün kaldı demek yarın olacak demektir Onlarda 1 gün kaldı demek 24 saat olmasına 1 gün kaldı demektir yani bizdeki anlamıyla 2 gün kafeyi müzikle şenlendirelim efenim yok mu hiç vampirik penguenler :D...
  242. R

Ubuntu Sorun Çözüm Başlığı

çünkü şifreleri kaldırınca güvenliği falan boşverdin diyelim. yeni bir klasör üretince yönetici adına üretiyor ve bundan sonra ister istemez yönetici hesabına mahkum oluyorsun çünkü yeni gelen dosyalar normal kullanıcıyla açılamayacak. hepsini tek tek users grubuna ayarlaman gerekecek.
  243. R

özellikle pam açığından sonra artık ben de yapılmaması taraftarıyım :)
  244. R

Ubuntu 10.04 Grub'a Arch Linux Ekleme?

hocam arch hayırlı olsun. görüyorum ki siz de linux hacı rütbesine ilk adımınızı atmışsınız :D hd(x,y) x hard disk y bölüm(partition)
  245. R

Buyrun, Ubuntu Tweak Alternatifi Program (ailurus)

sizce bu mu daha güzel ubuntu tweak mı :D
  246. R

Bu Dağıtım İnternet Kafeler için: Zencafe

eline sağlık rise haber için teşekkürler :)
  247. R

hangi dns kullanıyorsun çünkü biliyorsun en son google yasaklarından beri opendns, google dns ve diğer birçok dns bile youtube'a giremiyor
  248. R

Ubuntu'da Büyük Açık: Pam Motd

video hd olmasına rağmen çok hızlı yükleniyor nasıl yaptın bunu :D
  249. R

mandriva control center üzerinde disk bölümlemesi bölümünde biraz uğraş format falan atmadığın sürece seçeneklerden kendin anlarsın zaten sistemi tamam demediğin sürece değişiklikler kaydedilmiyor zaten. tesadüf ki ben de sorudan önce mandrivayı sildim, menü isimlerini de tam hatırlamıyorum :(
  250. R

yerel ntfs diskleri /windows ya da kendi belirlediğin bir klasör üzerine bağladınmı ha bir de mandriva yerel ntfs diskleri bağlasan bile onlar üzerinde haklarını kısıtlıyor, mcc disk bölümlendirmesi uzman alanındaki seçeneklerden ayarlaman lazım olabilir.
  251. R

Yalnız torrent indirecekseniz ilk gün indirmeyin. Ben ilk gün 30kb ile 24 saatte indirmiştim dvd'yi :D
  252. R

Pardus-Linux.Org E-dergi 21. Sayısını Yayımladı

hocam bunlar açık kaynak dergilerdir ancak açık kaynak denildiğinde microsoft windows içerisinde de açık kaynak programlar var. ancak bu dergiler gnu/linux üzerine odaklanmış :) gerçi bir ara Faruk iki kategoride de aynısı olabilir demişti, yanlış hatırlıyor da olabilirim. benim için farketmez...
  253. R

Linux Mint Türkiye E-dergisi Root'un 2. Sayısı Yayınlandı!

hocam daha önceki konuda da söyledim, dergilerin hepsi zaten paylaşılmıştı. paylaşılmasa dahi linux kategorisine daha uygun. :)
  254. R

1-Açık kaynak(Ms office olası bir gerginlik halinde o ülkenin kullanıcılarından bilgi sızdırmak için bir paket eklese ruhumuz duymaz ve devlet çalışanları bu programı kullansa bir anda bütün devlet bilgilerimiz Microsoft firmasına dahi gidebilir.[Mesela Rusya bunun için Microsoft'a ya kaynak...
  255. R

Pardus-Linux.Org E-dergi 21. Sayısını Yayımladı

hocam bu konu daha önce hem paylaşıldı hem de doğrudan linux ile alakalı olduğu için orada paylaşılırsa daha iyi olur saygılar :) http://forum.shiftdelete.net/linux/159206-plo-e-dergi-21-sayisini-yayimladi.html
  256. R

Ülkemiz adına sevindirici bir haber :) GÜNCELLEME Dünyanın en popüler özgür ofis yazılımı olan OpenOffice.org'u tercih edenler arasına T.C. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı da eklendi. Ülkemizde, özellikle Pardus ile birlikte popülerliği daha da artan açık kaynak ofis yazılımı...
  257. R

Ruby 1.9.2 Rc2

ne demek efenim :)
  258. R

Ruby 1.9.2 Rc2

Ruby programlama dilinin 1.9.2 RC2 sürümü duyuruldu. Ruby 1.9.2'nin ikinci sürüm adayında, bir önceki sürüm adayından bu yana saptanmış olan kimi küçük hatalar düzeltilmiş bulunuyor. Pek çok yeni yöntem, yeni kodlamalar gibi değişikliklerle gelecek olan Ruby 1.9.2; geliştiricilerin...
  259. R

unetbootin mandriva 2010.1 için düzenlenmedi. unetbootin artık modası geçtiğini düşünüyorum çünkü ubuntu haricindeki dağıtımlarda sorun çıkarıyor çünkü yeni versiyonlara göre yeniden düzenlenmesi lazım. ancak mandriva isoları melez olduğu için usb belleğe kendi yöntemiyle aktarılabilir bunun...
  260. R

Linux Neden Oyunlarda Geri Kaldı, Linux İçin Oyun Geleceği, OpenGL ve DirectX

Son mesajın arasından günler geçmiş Ve habertux üzerinde bugün yayınlandı Yani güncelleme oluyor. :)
  261. R

http://distrib-coffee.ipsl.jussieu.fr/pub/linux/MandrivaLinux/official/iso/2010.1/?C=M;O=D 5 Haziran Zaten yayınlanma tarihinden birkaç gün öncedir oradaki tarih Onu da yüklesen birşey olmaz, güncellemeyle normal olur
  262. R

just run nvidia-config as root sadece yönetici olarak nvidia-config komutunu çalıştırın ve ctrl + alt + backspace(iki kez) tuşlarıyla görüntü birimi x'i yeniden başlatın(veya bilgisayarı baştan başlatın) :) zaten çözmüşsün
  263. R

Lütfen Kadınları Bulduğunuz Gibi Bırakınız

Kadın ya da erkek farketmez İnsan insandır Bazı erkekler kadınları bulduğu gibi bırakmıyorsa bazı kadınlar da erkekleri bulduğu gibi bırakmıyor. Bence iki taraf da hak ediyor, beter olsunlar. Ayrıca +1 :D
  264. R

Tamamen Özgür Linux Dağıtımları

http://forum.shiftdelete.net/linux/154884-richard-stallman-ve-gnu-projesi.html
  265. R

Yansılar burada http://wiki.mandriva.com/tr/2010.1_S%C3%BCr%C3%BCm_Notlar%C4%B1#Eri.C5.9Filebilirlik Torrent için şuraya bakabilirsin. http://www2.mandriva.com/downloads/free/
  266. R

Merve öneri hakkında ne dediler :)
  267. R

Aslında buradaki özgür dağıtımlar özgürlükten başka seçenek sunmayan dağıtımlar. Diğer birçok dağıtımı da kapalı kaynak paket yüklemeyerek özgür olarak kullanabilirsiniz. Flash hariç bütün kodekler özgür paketlerle çözümlenebiliyor Faruk :)(ffmpeg, libavcodec...) Ama yine de ev kullanımı için...
  268. R

Linux Cafe

o zaman anlat yusuf mesela firefox'u simge durumundan normal duruma getirince alttaki ibar mıdır nedir ondan tekrar tıklayarak simge durumuna küçültemiyoruz, illa - tuşuna tıklamamız lazım, nedir bunun çözümü :)
  269. R

Linux Cafe

oyun değil masaüstü kabuğu :) Linux gören masum uzaylı :D
  270. R

10 mb'lık tinycore sadece yazı yazmaya yarıyor(standart ev kullanıcı iseniz) profesyonel bir kullanıcı iseniz herşeyi yapabilirsiniz(tabi biraz uğraşarak) :D
  271. R

Linux Cafe

Yahu bu e17'de kayboldum, yolumu bulamıyorum iyi mi :D biraz karışık gibi
  272. R

Evet şu an bir sorun mevcut sanırım
  273. R

Nexus One Ile Ubuntu Keyfi

Google’ın akıllı dokunmatiği Nexus One, Android ile piyasaya hızlı bir giriş yapmıştı. Android işletim sistemini en iyi yansıtan telefon olma özelliğini barındıran Nexus One, kullanıcıları tarafından da bol bol yeni denemelere maruz kalıyor. İşte bu denemelerden biri de Max Lee isimli...
  274. R

Haberi zenginleştirelim. Linux Mint Türkiye Topluluğu tarafından, Linux takipçilerinin beğenisine sunulan e-dergi Root, ikinci sayısını yayımladı. İçeriğinde 3 söyleşi yer alan e-dergi oldukça keyifli bir içeriğe sahip. Derginin içeriği şu şekilde; İçindekiler; * Tasarım (Yalçın Öztek) *...
  275. R

Gürer Özen: Kuş Uçtu Yuva Kaldı...

Uzun zamandır süren tatsızlıkların ardından, son çıkan bir tartışmanın sonucunda, gönüllü olarak sürdürmeye çalıştığım Pardus geliştiriciliğini tamamen bıraktım. Tartışma çok dağıldığı ve başka konulara saptığı için, bunun asıl nedenlerini buraya özet olarak not düşmek istiyorum. Pardus...
  276. R

Unity Linux 2010 Çıktı

ilk görüntü kde 4.4.3 ikinci görüntü "enlightenment dr17" yani e17 ancak e17 ile biraz uğraşılmış, kurulur kurulmaz ilk hali ise şöyle daha fazla görüntü için http://unity-linux.org/about/screenshots/
  277. R

Haber Linuxa Tinymce Desteği

GNU/Linux ve özgür yazılımlarla ilgili haberlerin yer aldığı Haber Linux’a bugünkü iyileştirmelerden sonra daha kolay haber girilebilecek. Önceden de üst menüde yer alan Haber Girişi bağlantısı aracılığıyla gönüllülerce haber girişi yapılabiliyordu fakat, haber girişi doğrudan HTML...
  278. R

Linux Cafe

rambo bak unity linux konusunda e17 görüntüleri de var
  279. R

Unity Linux 2010 Çıktı

Matthew Dawkins, Mandriva tabanlı Unity Linux'un 2010 sürümünü duyurdu. 2.6.33.5 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılmış bulunan sistemde, kullanıcı, depolardan dilediği masaüstü yöneticisini edinip kullanma şansına sahip. Bu masaüstü yöneticileri şunlar: KDE 4.4.3, GNOME 2.30.0, Openbox...
  280. R

kde'deki ismi task manager olarak geçiyor :) windows'taki task manager görevindeki program ise system monitor
  281. R

doktor task manager nerde? yani demek istediğim simge durumuna küçültünce uçuyor herhalde :D windows 7 tarzı kare şeklinde isterseniz stasks öneririm :)
  282. R

Linux Firefox İle Windows Firefox Arayüzü Neden Farklı?

keşke bu tür şeylerde iki arayüz birden üretilse mesela firefox için qt arayüzü yok rekonq için de gtk arayüzü yok.
  283. R

Linux Cafe

serkan xbox aldıysan tabiki microsoft ve directx'e mahkumsun. xbox'un açılımı zaten directxbox http://forum.shiftdelete.net/linux/154546-linux-neden-oyunlarda-geri-kaldi-linux-icin-oyun-gelecegi-opengl-ve-directx.html
  284. R

Linux Firefox İle Windows Firefox Arayüzü Neden Farklı?

Bende öyle bir sorun yok. Ubuntu kde ve qt tabanlı programlarda niye böyle sorunlu anlamak zor.
  285. R

Linux Cafe

opensuse build service ile evet sizin için basitçe araştırdım opensuse biliyorsunuz üç çeşit depo ile yönetiliyor unstable: hiç test edilmemiş, denenmemiş, doğrudan paketlendiği gibi atılmış factory: temel özellikleri basitçe test edilmiş, stable: uzun test süresi sonucunda karar verilmiş...
  286. R

Linux Cafe

varsayılan olarak geçiş yapamazsınız. ancak gerekli depoyu bulup içerisindeki ymp(one-click-install) dosyası ile yapabilirsiniz. daha önce açıkladım, opensuse 11.3 rc2 benim bilgisayarımda donma problemleri ile karşılaştı ki rc sürümde kolay kolay olmaması gereken bir problem. sabredin, hepimiz...
  287. R

kötü adam rise olmasın. sizleri ben şikayet ettim arkadaşlar, kusura kalmayın. dışarıdan okuyan insanlar için seviyesiz bir görüntü oluşturuyordu :) bu arada fsf'nin ilgili sayfasına şuradan ulaşabilirsiniz http://www.gnu.org/distros/free-distros.html
  288. R

Linux Cafe

Ben Mandriva'yı çok beğendim. Maalesef mali problemler çekse de altyapısı çok kaliteli. Hız olarak da çok iyi. Ancak nedense depoları yapılandıramadım ve firefox fontlarım yamuk gözüküyor.
  289. R

Linux Cafe

günler ne çabuk geçiyor daha 30 gün yazısını hatırlıyorum dün gibi şimdi 4 gün diyor :D
  290. R

Linux Cafe

gençler pclinuxos mandrivadan ayrıldı mı independent(bağımsız) yazıyor distrowatch'da. önceden mandriva yazıyordu sanki veya ben mi çok geri kaldım:confused1:
  291. R

Houston Bir Sorunumuz Var

şimdi rambocuğum işin gerçeği şu ki forumda slax alanında en uzmanlaşan kişi sen oldun :) dolayısıyla bu projen başarılı veya başarısız hangisi olursa olsun, sana her anlamda çok şey kattı, yani sen hacı rütbesine terfi ettin :D şimdi distrowatch listesini inceledim 319 dağıtım içerisinden bir...
  292. R

Gençler bu tür şeyleri kafede konuşabilirsiniz. http://forum.shiftdelete.net/linux/145080-sdn-linux-kafe.html Konu ile alakasız yorum yapmazsak daha iyi olur :)
  293. R

Koffice 2.2.1 Duyuruldu

Ben biraz geri bile kalmışım. Ms office dosyalarına destek veriyormuş artık :)
  294. R

Haklısın Mert kardeşim :) Özgürlüüüük :D
  295. R

Koffice 2.2.1 Duyuruldu

Ben tek eksisi olarak microsoft office dosyalarına destek vermemesi(doc, ppt ve benzeri) görüyorum. Ofis ile çok profesyonel işler yapmıyorsanız rahatlıkla geçebilirsiniz. Çünkü genel olarak ev kullanıcısı için tasarlandığından hiç kullanmayacağınız gereksiz özellikler yok. Bu da daha hızlı...
  296. R

Özgür yazılım konusunda çarpıcı bir listeyi www.gnu.org adresinde bulabilirsiniz. FSF, tamamen özgür yazılımlardan inşa edilen dağıtımların bir listesini yapmış. Tam Özgür Linux Dağıtımları Özgür Yazılım Derneği (FSF) tarafından tamamen özgür GNU/Linux dağıtımları listelendi.Bu listede...
  297. R

Koffice 2.2.1 Duyuruldu

Denemeden karar vermeyin. :)
  298. R

Koffice 2.2.1 Duyuruldu

Tüm bileşenleri Genel Kamu Lisansı altında dağıtılan KOffice'in 2.2.1 sürümü duyuruldu. KDE masaüstü ortamı için zengin bir uygulama ve ofis seti sunan KOffice, KDE'den ayrı dağıtılıyor. Kelime işlemcisi KWord, 100'den fazla matematik formülü içeren hesap tablosu programı KSpread, resim ve...
  299. R

Linux Cafe

arkadaşlar opensuse 11.3 rc2 kurmayın donma problemi var. final sürümünü bekleyin
  300. R

Bela Okuyacağım Olmayacak!!

iso dosyası ntfs bir bölüm üzerinde mi bulunuyor?