Arama sonuçlarınız

1. M

e-kitap - Elektronik kitaplar - CD

Burada milletin hizmetine sunduğun dökümanlar nedir ne değildir bilmiyorum; bu nedenle sözüm sana değil. Bir çok sitede bazı arkadaşlar kendilerine ait olmayan, hazırlanmasında hiç emeği olmayan dökümanları dağıtıyorlar. Bu dökümanları alan arkadaşlar ise klasik cümleyi yazmadan geçmiyorlar...
  2. M

Ekşi Sözlük Yazar Alımı

“ aha bu adam paranın …na koyandır, gençleri zehirleyendir... sektördür, rakibi yoktur... ecnebilerin kitaplarını alıp, kendinden hiç bir şey katmadan türkçe'ye çeviren ve daha sonra hiç bir referans wermeden hepsini kendi yazmış, yarmış gibi isminin kitabın üzerine basılmasına...
  3. M

Ekşi Sözlük Yazar Alımı

Küfretmede becerikli olmayanlar için ekşi sözlükte yazar olmaya çalışmak beyhude bir çabadır bence..
  4. M

Delphi Dersleri: Bölüm 1

Arkadaşlar 2. Delphi dersinde DPR uzantısı yerine dalgınlık eseri PRG uzantısını kullanmışım. Bunu fark eder etmez shiftdelete.net'e 2. dersin yeni bir kopyasını gönderdim. Sanırım karışıklıktan olsa gerek ilk kopya yayınlanmış. Delphi kodu içeren dosyalar DOS penceresinden derlenirken...
  5. M

C# Dersleri - Bölüm 3

- sözüm 04dilan namlı muhterem arkadaşa değil- Ne zaman biryerde forumda vs. görülsem sanki bir yerden yönetiliyormuş gibi amaçları bağcı dövmek olan birkaç kişi hemen orada biter ve Memik Yanık şöyledir böyledir derler. Bu yıllardır böyle. SDN'nin bloğuna yazılanlara bakabilirsiniz.
  6. M

C# Dersleri - Bölüm 3

Söyleyeceklerimin pratik değeri olmasa bile konuyu anlamana yardımcı olacaktır: Varsayalım ki yazdığın programın hem Türkçe hem de İngilizce menülü sürümleri var. Veya programın hem normal hem de demo versiyonunu hazırlayacaksın. Bu durumda birden fazla Main() metodu hazırlayıp ona göre derleme...
  7. M

C# Dersleri - Bölüm 3

.NET Framework ve Express Edition’nın bulunup indirilmesi ve register edilmesi konusunda sorular geleceğini düşündüğüm için başka bir yazı hazırlamıştım. PDF olarak düzenlenip SDN’den indirilebilinecekti. Henüz derslerde Express Edition’nı kullanmadığımız bu yazıya ulaşmanız...
  8. M

C# - 2. Ders: İlk Adımlar

"si şarp" diye telafuz edebilirsin.
  9. M

MehmetMiri merhaba. Duyuru yapabilmek için ilk dersleri kişisel sitemde de yayınladım. Aslında shiftdelete.net'te yayınlanması gecikmişti. Bundan sonra dersler SDN'den yayınlanıp aradan birkaç gün geçmeden kişisel sitemde yayınlamayacağım.
  10. M

Sorunu çömemene sevindim, ama sen fazla sevinme. Çünkü konsol uygulamalarını yani not defteri ile hazırlanıp DOS penceresinde derlenip EXE yapılan programları hemen terk edeceğiz.
  11. M

miraculous merhaba. Bana kargo adresini gönderirsen 1995 yılı basımı Herkes İçin Bilgisayar kitabımdan bir tane hediye edeyim. "CD.." ile bir üst klasöre geçersin. Kök klasörde iken CD aa dersen "aa" adını verdiğin klasöre geçersin.
  12. M

Görüldüğü gibi klasöründe adı "ilk.cs" olan bir dosya yok. Bu durumda elbette derleme işlemi gerçekleşmez. CSC derleme yapan programın yani CSC.EXE adlı programın adıdır. Bunu neden dosya adı olarak kullandın? Bence sen bu cs uzantılı dosyayı sil ve Not Deferi ile yeninden hazırla ve...
  13. M

Merhaba, verilen mesaja göre derleme yaptığın klasörde adı "ilk.cs" olan dosya yok. Dikkat et Not Defteri dosyalara "txt" uzuntısını verir. DIR komutu veya başka bir teknikle dosya var mı yok mu bir bak..
  14. M

Biliyorsunuz DOS küçük büyük harf ayrımı yapmaz ama küçük "ı" ile büyük "İ" konusunda çaresiz kalıyor. Bu nedenle derleme satırını kod dosyasının adını doğru yazmalısın. yani "csc ilk.cs"
  15. M

Galatasaray yerine antepspor bile yazabilirsin. C# derleyicisi takim tutmayıp tarafsız olduğu için birşey demez. Ne ki C# derleyicisi metot ve değişken adlarında küçük büyük harf ayrımı yapar. Bu nedenle WriteLine() yerine Writeline() yazdığın için hata rapor eder.
  16. M

DOS penceresinde derleme yaparken bulunduğun klasörde derlemek istediğiniz CS uzantılı kod dosyanın adına dikkat et. Dosyayı farklı bir ad veya uzantı ile kaydetmiş olabilirsin.
  17. M

miraculos merhaba. csc.exe adlı program(derleyici) ile cs dosyalarını derleyip EXE hazırlayabilmek için CS dosyası ya csc.exe ile aynı klasörde olmalı(ki önerilmez) ya da csc.exe'nn bulunduğu klasör path yani arama yoluna dahil edilir. Bu işlem dos penceresinde Path komutu ile yapılsa bile...
  18. M

Talha merhaba. Ne demek istediğini tam olarak anlamadım. Demek istediğim şuydu: Bazı küçük hatalar olabilir. Kod basit bile olsa bazı hatalar yapılabilir.
  19. M

Delphi'deki begin-end'in C# karşılığı "{" ve "}". C# derliyicisi küçük-büyük harf ayrımı yapar. Kodlar siteye aktarılırken bazı hatalar yapılabilir.
  20. M

Programcılık Dersleri: İlk Söz

PcMaSTeR ve yer6 merhaba; Hiç kaygınız olmasın, aynı isteği SDN yönetimine ben de ilettim. Sanırım ilk fırsatta bir düzenleme yapılacak.
  21. M

Normalde 3-4 günde bir bazen daha kısa aralıklarla hazırladığım notları SDN'ye göndereceğim. Şu aralar SDN'de dersin birisi yayınlanmak üzere hazırlanıyor.
  22. M

C# - 1. Ders: Gerekli Araçlar

sdr129 merhaba, yaptıklarında bir yanlışlık görünmüyor. Normalde down işlemi tamamlandığında kısa sürede kurulması gerekirdi. .NET Framework'ü kurduktan sonra belki windows'u yeniden başlatman gerekebilir.
  23. M

sdr129 merhaba; bilgisayarında hangi net sürümünün olduğunu Denetim Masasından erişilen Program Ekle/Kaldır penceresinde görebilirsiniz. Diğer yandan kullandığın bilgisayarda birden fazla .NET sürümü yüklü olsa bile birbirine zararları yoktur. Benim önerim .NET 2.0. Kullandığın bilgisayara .NET...
  24. M

MehmetMiri merhaba; Visual Studio’nun size sunduklarını baştan sona araştırıp öğrenmek yerine zamanla gerek duyduğunuz imkanlarına bakmanız daha yerinde olacaktır.
  25. M

santigado ve diğer arkadaşlar merhaba; Ne deseniz haklısınız. Kısaca özetleyeyim: 1991 yılından başlamak üzere önceleri dergilerde yazmaya başladım. Sonrasında çok sayıda kitap. Bu tespiti yaptıktan sonra şunları yazayım: Diyelim ki SDN'de bu derslerden birkaçını izlediniz ve anlatımı...
  26. M

Arkadaşlar teşekkürler. Daha önce dediğim bu gibi bu dersleri sıfırdan kaleme alıyorum; yani mevcut kitaplarımdan alıntı yapmıyorum. Bu nedenle yazması biraz zaman alıyor. Tabii ki derslerin izlenebilir olması için belli bir tempoya ihtiyaç vardır. Bu nedenle kaygılanmayın 2 ders arası süre...
  27. M

http://msdn2.microsoft.com/en-us/express/aa700756.aspx
  28. M

İlk dersi siteme de koymamın nedeni biraz da duyuru amaçlı. Bundan sonra bu yazılar ilk SDN'de olacak..
  29. M

Milli Kaleci Yaşar'dan Anılar (mutlaka okuyun)

Orta okula gidiyordum. Okul Kamil Ocak stadyumuna yakındı. Öğlenciydim. Bazen evden erken çıkıp okula yakın olan stada gider antepspor antremanını izlerdim. Bazende top toplardım. Nerede mi dururdum? Tabii ki yaşarın koruduğu ve şut çekilen kalenin arkadasında. Antepsporun 2. lige çıktığı yıl...
  30. M

Memik Yanık Yazıyor: Bu Ay PC Magazine...

santigado fikirlerini gayet güzel açıklamışsın. Bilirsiniz 2 çocuk veya öğrenci şakalaşırken birisi yapılan şakanın altından kalkamadığı zaman kavga çıkar. Benzer durum eleştiriler için de geçerlidir. Yıkıcı eleştiriden aslında kötü niyetli eleştirileri anlamak gerekir. Kötü niyetli eleştirinin...
  31. M

İzninizle bir senaryo yazalım; diyelim ki Akşam grubunda(niye mi akşam grubu dedim? Çünkü Akşam grubunun bilgisayar dergisi yok, ya da ben öyle sanıyorum) çalışan yayıncılıktan anlayan, bilişime yakın bir kişisiniz. Üst yönetime “bilgisayar dergisi çıkaralım” önerisi götürdünüz. Üst...
  32. M

santigado'nun yazısının üzerinde durmaya değer. İlk fırsatta bu yazı ile ilgili değerlendirmemi buraya yazcağım. Bir ön cümle olarak şunu söylemek isterim: PC Magazine ve diğer dergiler, siteler "bilim" yapan kurumların yayın organları değildir.
  33. M

Anket: İnternet, Yazılı Basını Öldürür mü?

Önce genç internet yayıncılarının Berkin'in haberine çalıntı demelerine kısaca değineceğim. Edebiyatta genç şair yazarın ustalarla tatışma girişimlerine sık rastlanılır. Ne bu tartışma veya dolayısıyla gündeme gelme girişiminin konusu ve zamanı iyi seçilmelidir. Her ne kadar Berkin'in...
  34. M

Memik Yanık, Sadece SDN'de!

Arkadaşlar merhaba; Bundan yaklaşık 1 yıl kadar önceydi; bir forumda bana rastlayan bayanın birisi mail adresime soru göndermişti. Derken MSN'de konuşmaya başladık. Uzun süre kendisini 18-19 yaşında 2 yıllık programcılık yüksek okullarının birinci sınıfında okuyan öğrenci sandım. Aradan...
  35. M

SDN'e Yeni Yazar

Arkadaşlar merhaba. Benim MSN adresim gizli değildir kişisel sitemde orta bir yerde duruyor. Üstelik herkesi kabul ediyorum. Tabii listedeki sayı fazlalaştığı için bazen cevap vermek mümkün olmuyor.