Arama sonuçlarınız

1. fatihege

Manjaro Kurulum Hakkında

Şuan kullandığım OS Win7, ancak kod yazarken sorun çıkardığı için bir Linux dağıtımına geçmek istiyorum. Karar verdiğim distro Manjaro. Elimde USB disk, DVD vs. olmadığı için EasyBCD programı ile kurulum yapacağım. Ancak tam olarak nasıl yapılıyor bilmiyorum. Ekran bu şekilde. Disk bölümü...
  2. fatihege

Kendi Discord Botumu Yaptım: Crypon

Uzun bir süre sonra tekrar foruma döndüm ama kısa süreli olacak gibi duruyor. :) Son birkaç aydır forumlara giremiyorum. Öncelikle bu nedenden dolayı özür dilerim. Asıl konuya gelecek olursak; aktif olmadığım bu süre zarfı içerisinde hem bir blog sitesi hem de bir Discord botu geliştirdim...
  3. fatihege

Kendi İşletim Sisteminizi Yapın!

Merhabalar. Dün gece @LX_ sizden özür dilemek için bir konu açmıştı. Ve bugün de bana bir mesaj gönderdi. Foruma özür dilerim diye bir konu açmanın yeterli olmadığını, özür dilemek için bir katkıda bulunmak istediğini söyledi. Aşağıdaki rehberi LX_, kötü biri olarak bilinmemek için yazdı. Umarım...
  4. fatihege

JavaScript ile Rastgele Rengi Tahmin Etme Oyunu

Merhaba. Bu konuda size JavaScript kullanarak yaptığım basit bir oyunun tanıtımını yapacağım. Oyunun Adı: “Guess Random Color Game”. Temel mantığı şu şekilde; yukarıda bir RGB renk kodu görüyorsunuz ve o kodun aşağıdaki seçeneklerden hangisine denk geldiğini bulmaya çalışıyorsunuz. Eğer doğru...
  5. fatihege

Sizce Bir Sonraki Projem Ne Olmalı?

Şuana kadar 2 adet orta seviyeli projeler yaptım ve SDN Forum'da rehberler var. 1) JavaScript İle Bir Web Sayfasında Rastgele Sözler Göstermek | SDN Forum (shiftdelete.net) 2) JavaScript İle Basit BBCode Editörü ve Emoji Sistemi Yapımı | SDN Forum (shiftdelete.net) Sizce bir sonraki JavaScript...
  6. fatihege

JavaScript İle Basit BBCode Editörü ve Emoji Sistemi Yapımı

Yeniden herkese merhaba. :) Bu başlıkta, JavaScript kullanarak basit bir BBCode editörü nasıl yapılır bunu anlatıyor olacağım. Eğer sizde kullanmak isterseniz, projenize göre eklemeler ve özelleştirmeler yapabilirsiniz. NOT: Bu yazıda olup bitenleri tam olarak anlayabilmeniz için temel seviye...
  7. fatihege

JavaScript İle Bir Web Sayfasında Rastgele Sözler Göstermek

Merhaba, bu yazımda sizlere, bir web sayfasını her yenilediğinizde karşınıza rastgele sözler çıkarmak için ne gibi yol izleniyor bundan bahsedeceğim. NOT: Bu yazıda HTML, CSS ve JavaScript dilleri kullanılmıştır. Rahatlıkla anlamanız için giriş seviyede HTML, orta seviyede CSS ve JavaScript...
  8. fatihege

MS Edge Geçmişin Otomatik Silinmesi Sorunu

Uzun süredir Google Chrome kullanıyordum fakat fazla şekilde RAM kullandığı için MS Edge'e geçtim. MS Edge genel olarak güzel fakat karşılaştığım ve oldukça canımı sıkan bir sorun var. Ben, bilgisayarı kapatıp ertesi gün açtığımda sürekli geçmiş siliniyor. MS Edge'de Google hesabımı...
  9. fatihege

Fiber Altyapı İçin Başvuru

Bizim şu anda bulunduğumuz altyapı ADSL ve maksimum 13 Mbps hızında (!) internet destekliyor. Türksat KabloNet'e fiber altyapı için başvurmayı düşünüyoruz. Herhangi bir ücret alınır mı? Tahmini ne kadardır?
  10. fatihege

Responsive Web Tasarımı Yapabilenler

Responsive Web sayfası tasarlayabilen birisi benimle iletişime geçebilir mi çok acil?
  11. fatihege

JS İle Bir Elementin Üzerine Gelince Açıklama Çıkarmak

Bir HTML elementinin üzerine gelince aşağıdaki resimdeki gibi bir açıklama çıkarmak için ne yapılmalı? Bu arada tek bir element değil birden fazla element için geçerli. Yani bu açıklamayı sadece bir elementte değil birden fazla elementte farklı farklı açıklamalar olacak şekilde göstereceğim...
  12. fatihege

Kendi forumumu yaptım :)

SMF altyapısını kullanarak kendi forumumu yaptım :) Şuan bütçem olmadığı için hosting ve domain alamadım, normalde Flarum altyapısını kullanacaktım ama ücretsiz hostingde sorun çıkardığı için SMF kullandım, bir süre sonra Flarum altyapısına geçip ücretli hosting ve domain alacağım. İsteyene...
  13. fatihege

TürkNet, Millenicom ve NetSpeed kullanıcıları gelebilir mi?

1 - Hangi internet sağlayıcıyı kullanıyorsunuz? 2 - Ne kadar süredir kullanıyorsunuz? 3 - Memnun musunuz? 4 - Altyapınız kaç Mbps destekliyor, aldığınız internet kaç Mbps? Sorularıma yanıt verirseniz çok sevinirim. Yeni bir internet arayışındayız. Kullanıcıların yorumları çok önemli. ?
  14. fatihege

Ücretsiz forum altyapısı

Yeni bir forum yapmak istiyorum. Önerdiğiniz ücretsiz bir forum altyapısı var mı? Eğer başarırsam daha ileride vBulletin veya XenForo almayı düşünüyorum.
  15. fatihege

Mustafa Varank'ın Mükemmel Meclis Konuşması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Mustafa Varank mecliste muhalefet partilerinin yüzüne yüzüne gerçekleri vurdu. Videoda da görüldüğü üzere muhalefet partileride Mustafa Varank'ın sesi duyulmasın diye sıralara vurdu. Şimdi size o mükemmel konuşmayı sunmak istiyorum;
  16. fatihege

Bu PC'de çalışabilecek en stabil Hacintosh sürümü hangisi?

CPU : Intel Core i3 10100F RAM : 8GB 3000MHz DDR4 (sonradan 2x8 yapacağım) Ekran Kartı : RX 560 SSD 240GB SATA (NVMe M2 + SATA SSD yapma ihtimalim var) Bu PC'de çalışabilecek en stabil Hackintosh sürümü hangisidir? 1 - Catalina 2 - Mojave 3 - High Sierra 4 - Sierra 5 - El Capitan
  17. fatihege

Bilgisayarım hangi Linux dağıtımını kaldırır?

CPU : Intel Core i5 2450M (Intel HD Graphics 3000) RAM : 4GB DDR3 1333MHz GPU : NVIDIA GeForce GT520M HDD : 234 + 230 GB Daha önce hiç Linux deneyimim olmadı, yeni başlayacağım. Hem bu sisteme hem de yeni başlayan birisine uygun bir GNU/Linux tavsiyeniz var mıdır? Edit : Bu arada sanal makine...
  18. fatihege

[REHBER] Babasına yeni PC aldırmak isteyenler buraya :)

Eğer kullandığınız bilgisayar/tablet/telefon oldukça eskiyse, bunlardan vazgeçmeyi göze alıyorsanız ve ailenize yeni bir cihaz aldırmak istiyorsanız sizin derdinize derman USBKill. Aşağıda USBKill'in tanıtım videosunu ve kullanım videosunu verdim. İyi seyirler :) Tanıtım videosu : Bu da...
  19. fatihege

150 TL klavye önerisi

150 TL sessiz, magic keyboard'a benzeyen bir klavye önerir misiniz?
  20. fatihege

RAM Takviyesi Laptop'ın Hızını Arttırır mı?

Laptop'ımda i5-2450M CPU (HD Graphics 3000), NVIDIA GeForce GT520M GPU, 4 GB DDR3 1333Mhz RAM var. Ek olarak 8 GB RAM takviyesi yaparsam hızı artar mı?
  21. fatihege

Asus PCE-AC51 Alınır mı? Sıkıntı çıkarır mı?

Asus PCE-AC51 750Mbps WiFi kart fiyatına göre alınır mı? Bana sıkıntı çıkarır mı? Bağlantının sürekli kopması, WiFi ağını görmeme gibi... https://www.akakce.com/kablosuz-ag-adaptoru/en-ucuz-asus-pce-ac51-750-mbps-fiyati,7111804.html
  22. fatihege

Esster Jak Çoğaltıcı alınır mı?

Bilgisayarımın mikrofon jakı çalışmıyor, Esster Jak Çoğaltıcı ürünü alıp ses jakına taksam, Esster üzerinde de mikrofonumu taksam çalışır mı? https://www.hepsiburada.com/esster-jak-cogaltici-2-li-6-35mm-akjcb-p-HBV00000AJT4W?magaza=Haziran
  23. fatihege

Manli GTX 1060 ekran kartı alınır mı?

Aşağıda bağlantı adresini vermiş olduğum Manli GTX 1060 ekran kartı alınır mı? Intel Core i3 10100F ile birlikte kullanılınca iyi bir performans verir mi? https://www.akakce.com/ekran-karti/en-ucuz-manli-gtx-1060-m-ngtx1060-192-bit-gddr5-3-gb-fiyati,246361635.html
  24. fatihege

GM8 Go Root Atma

GM8 Go telefona nasıl Root atabilirim? Eğer atarsam ne gibi zararları/faydaları olur? Bununla ilgili bir rehber biliyorsanız lütfen bağlantı adresini atın.
  25. fatihege

Xiaomi Mi WiFi Pro alınır mı?

Xiaomi Mi WiFi Pro router internetin hızını mı artırır yoksa interneti güçlendirir mi? https://www.akakce.com/wifi-guclendirici/en-ucuz-xiaomi-mi-wifi-pro-300-mbps-fiyati,200620527.html
  26. fatihege

2. El R5 2600 Sistem

2. El Ryzen 5 2600 sistem alınır mı? Sistem özellikleri attığım linkte mevcut. Gerçek fiyatı 5000 TL imiş. https://www.letgo.com/tr-tr/i/pc-oyun-bilgisayari_5eac482b-448a-499f-a54b-036f0ba5dc27 1606911854 Kasanın hava akışı nasıldır. Asıl merak ettiğim soru o aslında ama yine de genel açayım dedim.
  27. fatihege

1300 TL Ekran Kartı Önerisi

Basit 3D ve gelişmiş 2D oyunlar geliştirmek için 1300 TL bütçeye en iyi ekran kartı nedir? Dediğim gibi yapacağım 3D oyunlar basit olacak gelişmiş değil. Daha çok 2D oyun geliştireceğim.
  28. fatihege

4700 TL Programlama için Sistem Önerisi

Kasası 4700 TL'yi geçmeyecek aşağıda belirttiğim programlama alanları için en uygun sistemi toplar mısınız? Alanlar : Mobil uygulama geliştirme, Basit 3D ve gelişmiş 2D oyun geliştirme, Web geliştirme. !!! LÜTFEN TOPLANAN KASA 4700 TL'Yİ GEÇMESİN !!!
  29. fatihege

macOS'in Apple'ın üretmediği cihazlara indirilebilen sürümü?

1 - macOS işletim sisteminin Apple'ın üretmediği bizim hali hazırda FreeDOS olarak satın aldığımız veya topladığımız sitemlere indirilebilen sürümü var mı? Var ise adı nedir? 2 - Ben Hackintosh isimli bir işletim sistemi duydum. Hackintosh nedir? @EFI Shell Sen daha iyi bilirsin :)
  30. fatihege

Kullanabileceğim 3D tasarım programı

Şuan kullandığım laptop Casper Pegatron A15 (i5-2450M-4GB DDR3 1333 MHz RAM [yakında 12 GB yapacağım], Intel HD Graphics 3000 ve NVIDIA GeForce GT 520M GPU). Bu laptop'ta kullanabileceğim bir 3D tasarım uygulaması var mı? (Öyle profesyonel tasarımlar değil amatör işler yapacağım. Mart ayında...
  31. fatihege

Sistem hakkında son yorumlarınızı alayım.

CPU : https://www.akakce.com/islemci/en-ucuz-amd-ryzen-5-pro-4650g-alti-cekirdek-3-70-ghz-fiyati,794753151.html Anakart : https://www.akakce.com/anakart/en-ucuz-gigabyte-b450m-s2h-amd-am4-ddr4-micro-atx-fiyati,408189054.html RAM ...
  32. fatihege

Hangi bulut depolamayı önerirsiniz?

Mobil uygulama geliştirme ve oyun geliştirme alanlarında çalışacağım yakında. Yaptığım uygulamaların bilgisayarımın diskinde yer kaplamasını istemiyorum. Bunun için bulut depolama kullanmayı düşünüyorum. Nasıl kullanacağıma örnek verecek olursam, bir uygulama geliştireceğim ve geliştirme...
  33. fatihege

Raspberry Pi 4 8GB ile yazılım geliştirme

Raspberry Pi 4 8GB alıp ona Linux dağıtımlarından herhangi bir işletim sistemini veya kendi işletim sistemini kurarak web, mobil ve oyun geliştirme alanlarında kodlama yapmak mümkün mü?
  34. fatihege

Kimler böyle bir sistem ister?

Instagram'da gezinirken karşına çıktı. Şahsen ben çok beğendim :)
  35. fatihege

Uzaktan eğitim için 2000TL bütçeli laptop

Uzaktan eğitim için 2000TL bütçeli laptop önerir misiniz? Ben AliExpress'de 1400TL'ye buldum bir tane. İyi midir bu...
  36. fatihege

MSI Mag Forge 100R vs Adata XPG Invader

Hangi kasanın hava akışı daha iyi? Adata XPG INVADER ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ MSI MAG FORGE 100R
  37. fatihege

Hangi WiFi kartı daha iyi?

1. WiFi Kartı : https://www.trendyol.com/tp-link/archer-t4e-ac1200-wi-fi-pci-express-kart-p-32388455?boutiqueId=537784&merchantId=104683&utm_source=aff_t&utm_medium=cpc&utm_campaign=akakce_urun_listeleme&adjust_tracker=ejav2ha_253g15b&adjust_campaign=akakce_urun_listeleme&v=1.84.4 2. WiFi Kartı...
  38. fatihege

Windows 7 Görev Çubuğunu Kilitleme

Mesela, altta benim görev çubuğum var. Buradan Google Chrome uygulamasının yerini değiştirmeyi engelleme veya yeni bir uygulama sabitlemeyi engelleme olayları mümkün mü?
  39. fatihege

Anakart ile WiFi kartı uyumlu mu?

Anakart : https://www.teknobiyotik.com/gigabyte-b550m-s2h-5100mhz-oc-ddr4-hdmi-dp-vga-usb-3-2-m-2-pcie-4-0-anakart.html?ref=akakce&v=1.54.2 WiFi kartı ...
  40. fatihege

Sistem hakkında son yorumlarınızı alabilir miyim?

CPU : https://www.itopya.com/intel-core-i3-10100f-360ghz-6mb-onbellek-4-cekirdek-1200-14nm-islemci/ MB : https://www.akakce.com/anakart/en-ucuz-msi-h410m-a-pro-intel-lga1200-ddr4-micro-atx-fiyati,745717587.html RAM ...
  41. fatihege

Pegatron A15 anakart maksimum kaç GB RAM destekliyor?

Soru başlıktaki gibi. Şuan kullandığım laptop, Casper Pegatron A15. 4GB RAM'i olduğu için yeni bir RAM alacağım. Şuan için laptop'ın içini açma fırsatım yok bu nedenle forumda soruyorum belki bilen vardır diye. Ben başka bir forumda 16GB'a kadar desteklediğini okumuştum ama doğruluğundan emin...
  42. fatihege

SDN Forum Bildirim Göstergesi Sorunsalı!

Bu sorunla karşılaşalı yaklaşık 1 hafta belki de daha fazla oluyor. Foruma girerken bildirim simgesinin üzerindeki kırmızı göstergede bazen 1 bazen 2 sayısı oluyor ama sayfa tam yüklenince gidiyor. Bu sorunun düzeltilmesini istiyorum.
  43. fatihege

HDMI Kablosu Önerisi

Monitör : https://www.trendyol.com/aoc/21-5-2...e_u72in2&adjust_campaign=cimri_urun_listeleme Anakart : https://www.hepsiburada.com/msi-h410m-a-pro-intel-h410-2933mhz-ddr4-matx-anakart-p-HBV00000VSDUV?magaza=Hepsiburada Kasa ...
  44. fatihege

AMD Ryzen 5 Pro 4650G sistem F/P olmuş mu, alınır mı?

CPU : https://www.akakce.com/islemci/en-u...-alti-cekirdek-3-70-ghz-fiyati,794753151.html MB : https://www.akakce.com/anakart/en-u...-amd-am4-ddr4-micro-atx-fiyati,408189054.html RAM (2 Adet) : https://www.akakce.com/ram/en-ucuz-...u320038g16a-sr30-bellek-fiyati,632824595.html SSD ...
  45. fatihege

Dolar'da ki düşüş neyin habercisi?

PC Hocası YouTube kanalında doların 8.58 olmasına rağmen F/P sistem toplama videosunu gördüm ve doların kaç TL olduğuna baktım. Dolar şuan 8.52. Sizce bu düşüş neyin habercisi?
  46. fatihege

ABD'nin yeni başkanı belli oldu!

ABD seçim sisteminde bir adayın başkan olabilmesi için aldığı oy oranına değil, aldığı delege sayısına bakılıyor. 270 delegeye ulaşan aday seçimi kazanmış sayılıyor. Pensilvanya'da sayılan oylardan sonra Joe Biden'ın delege sayısı 284'e yükseldi. Göründüğü üzere Joe Biden'ın başkanlığı...
  47. fatihege

Trump mı Biden mı?

Sizce hangi aday ABD'ye başkan olarak seçilirse dolar azalır veya dolar Biden'ın geçmesiyle düşer mi? NOT: Ne olur Hazine ve Maliye Bakanını, Cumhurbaşkanını vs. eleştirmeden yorum yapın. Bu konu sadece ABD seçimleriyle alakalı, bizim iç siyasetimize girilmesin.
  48. fatihege

Bahsettiğim bağlantıdaki hangi sistem daha iyi?

Bağlantı : Hazır Sistemler - Gaming.Gen.TR Bu linkteki hangi sistem daha iyi? Fiyat performans olanları da var o yüzden kafa karışıklığı yaşadım biraz. İlk sıradaki daha iyi gibi sanki. Peki sizce hangisi? Kullanım amacı : Oyun geliştirme, Mobil uygulama geliştirme, Basit 3D modelleme vs.
  49. fatihege

AMD Ryzen 5 1600 mü 3 3100 mü?

2020 yılında hangisini almak daha mantıklı? Eski nesil olmasına rağmen Ryzen 5 1600 mü yoksa biraz daha yeni olan Ryzen 3 3100 mü?
  50. fatihege

250 TL'ye Klavye-Mouse önerisi

Klavye ve Mouse için 250 TL bütçem var. Bu bütçenin dışına çıkmayan mümkünse RGB aydınlatmalı klavye-mouse önerebilir misiniz?
  51. fatihege

Monitör teknolojileri hakkında sorular...

1 - FreeSync ve GSync gibi Sync teknolojileri nedir, ne işe yarar? 2 - LCD ve LED ekran arasındaki farklar nelerdir?
  52. fatihege

USB Disk Takıldığında Şifre İsteme

Windows 7 Professional kullanıyorum. USB Disk takıldığı zaman diskteki dosyaları, klasörleri vs. göstermesi için ilk olarak belirlenen şifrenin girilmesini istiyorum. Sizce bunu yapmak mümkün mü? Eğer mümkünse nasıl yapabilirim?
  53. fatihege

SDN Forum moderatörlerine sorum var.

SDN Forum yapılırken hangi yazılım dilleri kullanıldı? SQL olarak ne kullanılıyor?
  54. fatihege

Intel sistem toplamak mı daha kolay yoksa AMD mi?

PC Toplama sihirbazlarında falan en fazla AMD işlemciler için anakart vs. görüyorum. Sizce hangi sistemi toplamak daha kolay? 1603549138 Yani kolaydan kastım en fazla bileşen hangi işlemci için üretilmiş?
  55. fatihege

SDN Forum'a kategoriler içinde arama özelliği gelsin!

SDN Forum'da "Yeni konu aç..." butonuna bastığımızda karşımıza çıkan bölümde "Kategoriler İçinde Arama" bölümü olsun. Kastettiğim olayı resimlerle gösterecek olursam : Temsili Resimlerdir... İstediğim kategoriyi bulmak için Ctrl+F yapıp aramak zorunda kalıyorum. Daha kolay bir yolu olmalı...
  56. fatihege

Sistem toplayacağım ama montajdan korkuyorum.

PC Toplama sihirbazlarında montaj ve test hizmeti olduğu için ayrı ayrı sitelerden parçalar alamıyorum çünkü montaj yapmayı bilmiyorum. Aslında bana zor gelen kısım kablo montajı ve hangi vida nereye yerleştirilecek konusu. Eğer bir şeyi yanlış yaparsam aldığım parçaların çöp olmasından...
  57. fatihege

2020'de sistem toplamak mantıklı mı?

Malum dolar yükseldiği için eskiden 2000-2500 TL arası fiyata toplanan bir sistem şimdi 5000-6000 TL'ye toplanıyor. Sizce doların düşmesini mi beklemeliyim yoksa sistem almalı mıyım?
  58. fatihege

2020'de 1. Nesil AMD işlemci almak

2020'de 1. nesil 6 çekirdekli Ryzen 5 1600 veya 1600X almak mantıklı mı? (Oyun ve mobil uygulama geliştirme için.)
  59. fatihege

Bu sistemlerden hangisi ihtiyacımı daha iyi karşılar?

Amacım oyun ve mobil uygulama geliştirme. 2. el sistem bakıyordum ve en beğendiğim 8 sistemi altta verdim. 1. Sistem 2. Sistem 3. Sistem 4. Sistem 5. Sistem 6. Sistem 7. Sistem 8. Sistem Sizce hangi sistem benim ihtiyacımı daha iyi karşılar?
  60. fatihege

SDN Forum hangi rütbe için kaç mesaj gerekiyor?

Soru başlıktaki gibi açık.
  61. fatihege

Seçtiğim ekran kartı ile PC uyumlu mu?

üzel bir iş istasyonu PC buldum. Bu PC ile bu GPU uyumlu mu?
  62. fatihege

İş istasyonu PC'ler fazla güç tüketir mi?

İş istasyonu PC'lerin daha performanslı olduğunu duymuştum. Peki bu kadar performanslı olan bir PC fazla güç tüketir mi? Eğer genel olarak cevap verilebilecek bir soru değilse şu PC'ye göre cevap vermenizi istiyorum. İşlemcisi çok iyi. Ekran kartı yok. Sizce Non-GPU halde bile fazla güç tüketir mi?
  63. fatihege

Bu iş istasyonu için ekran kartı tavsiyesi?

Bu iş istasyonu için ekran kartı tavsiyelerinizi alabilir miyim? Ekran kartı için bütçem max. 1000 TL. Ekran kartlarını da mümkünse bu linkten seçerseniz memnun olurum. 1603176606 + Birde şu sistem için ekran kartı tavsiyenizi alabilir miyim?
  64. fatihege

LD Player 4 IG Hikayede videonun ters dönmesi sorunu!

Instagram'da bir videoyu hikaye yapmak istiyorum cihazımdan o videoyu Google Drive'a yükledim. Google Drive'dan da Android Emulator'e indirdim. Hikaye ekleme bölümüne (Ana ekrandaki sol üst köşede bulunan kamera simgesine tıklayınca gelen alan) girip videoyu ekledim ve bazı kişileri ekledim...
  65. fatihege

Seçtiğim SSD Sistem için uygun mu?

Anakartım : Gigabyte B450M S2H Kasam : PowerBoost VK-E03C USB 3.0 ATX Mid Tower Seçtiğim SSD : Crucial 240GB BX550 540MB/500MB Soru başlıktaki gibi...
  66. fatihege

macOS mi Windows 10 mu?

Yeni bir sistem alma arifesindeyim. Daha çok oyun geliştirme ve mobil uygulama geliştirme için kullanacağım bu sistemi. Oyun vs. ben oynamayacağım ama kardeşim var o Minecraft oynuyor. Minecraft'ta macOS'e kurulabiliyor zaten. Sizce ne yapmalıyım? Hangi işletim sistemini seçmeliyim topladığım bu...
  67. fatihege

En az RAM kullanan tarayıcı hangisi?

Bilgisayarım biraz eski. Google Chrome kullanıyorum. Açılması uzun sürüyor. Chrome'dan daha az RAM kullanan bir tarayıcı önerirseniz incelemek isterim. Tabii bu tarayıcının geliştirici seçeneklerinin de olması gerekiyor. Aklımda bunun için uygun bir tarayıcı var. Mozilla Firefox Developer...
  68. fatihege

Dış siyasette Erdoğan'ı destekliyor musun?

Şuan da iç siyasetten tamamen ayrılalım. Bence en azından dış siyasette herkes Erdoğan'ı desteklemeli. Neden mi? Çünkü Fransa, ABD, Suudi Arabistan, BAE, Rusya, Mısır, Esad Rejimi, AB vs. Tüm bunların karşısında eğilmeden dimdik duran, her geçen gün daha da güçlenen ve korkmadan sesi çıkan başka...
  69. fatihege

R5 3500 Sistem ile Programlama Yapmak

Sistem linki : PT649YT2 Bu sistem ile hem oyun programlayabilir hem de mobil uygulama geliştirebilir miyim? NOT: Parçalar (RAM, SSD vs.) yetersiz geldiği zaman yükseltme yapacağım.
  70. fatihege

R5 3500X sistem programlama için uygun mu?

CPU : AMD Ryzen™ 5 3500X 3.6GHz (Turbo 4.1GHz) 6 Core 6 Threads 32MB Cache AM4 İşlemci - Tray | Teknobiyotik Anakart : Gigabyte B450M-S2H Socket AM4, DDR4 3200(O.C.), M.2, USB 3.1 Gen1, HDMI, DVI, m-ATX Anakart | Teknobiyotik RAM : Adata DDR4 8GB 3000MHz SINGLE XPG GAMMIX D30 Ram...
  71. fatihege

Farklı RAM'ler bir araya gelirse ne olur?

Hazır bir sistem almayı düşünüyorum. RAM'i 8GB. Bunu daha sonradan gerektiğinde yükselteceğim. Sistemdeki RAM "Crucial Ballistix 8GB 3000MHz DDR4 CL15". Ben zamanı gelince RAM'imi 16GB yapmak için aynı RAM'i mi almalıyım yoksa farklı bir RAM de alınabilir mi?
  72. fatihege

Toplama sistem montajı nasıl yapılır?

Daha önce hiç sistem toplamadım ve doğal olarakta hiç montaj yapmadım. Bu konuyla alakalı YouTube'da içerik var mı? Varsa link atabilir misiniz? veya internet ortamında bir makale varsa o da olur.
  73. fatihege

Topladığım sistem programlama için uygun mu?

Bu sistem hem oyun hem de mobil uygulama geliştirme için uygun mu? Topladığım sistemin linki: XFXYZ7Q3 kodlu Özel Toplama Bilgisayar
  74. fatihege

i3 10100 mü yoksa R3 3100 mü?

Oyun geliştirmek, mobil uygulama geliştirmek için sizce en iyi işlemci hangisi. UserBenchmark'tan baktım ama birde size sorayım dedim.
  75. fatihege

4900 TL'ye sistem önerisi

Maximum 4900TL ye sistem toplamak istiyorum en az 256GB SSD, en az 8GB RAM ve en az 7. Nesil i5/i7/i9 ya da en az 2. Nesil R3/R5/R7/R9 işlemci ve en az 80+ Bronz sertifikalı PSU son olarak bir Wi-Fi adaptör. Eğer mümkünse montaj hizmeti olsun. Yoksa da YouTube'dan montajın nasıl yapıldığı...
  76. fatihege

Bu sistem yeterli mi?

Mobil uygulama ve oyun geliştirme için kendime bir sistem topladım: İşlemci : AMD Ryzen 3 3100 3.6GHz AM4 Anakart : Biostar A320MH 2933MHz AM4 mATX Ekran kartı : PowerColor Red Dragon RX550 4GB 128Bit GDDR5 RAM : Crucial Ballistix 8GB 3000MHz DDR4 CL15 SSD : Netac N535S 480 GB 560/520 MBs...
  77. fatihege

iMac mi MacBook Pro 16" mi?

Apple'ın resmi sitesinde en ucuz MacBook Pro 16" 20.199TL civarı ama iMac'ler 9.000TL - 10.000TL arasından başlayan bir fiyata sahip. Programlama için sizce hangisi daha uygun?
  78. fatihege

Taslaklara erişme?

SDN Forumda taslaklara nasıl erişebilirim?
  79. fatihege

Dinlendirici Gözlükle Ekrana Bakmak?

Yaklaşık 2 hafta önce gözüm bulanık görüyordu. Çarşamba günü doktora gittim dinlendirici gözlük verdi. Artık bilgisayar, telefon televizyon ekranına çok az bakıyorum sadece derslerimde açıp bakmaya çalışıyorum. EBA'da fazla ödevim olduğu zaman videolarda öğretmenlere bakmıyorum gözümü kapatıp...
  80. fatihege

Beden Eğitimi ve Spor dersi...

Benim küçüklüğümden beri hiç sporla aram olmadı sadece ilkokuldayken bazen oynardım. Şuan liseye geçtim ve spor dersi var. Sizce ne yapmalıyım futbol falan oynayamıyorum?
  81. fatihege

MacBook Pro Alabilmek?

Şuan 13 yaşındayım ve hayalim bir MacBook Pro 16" alabilmek. Çok pahalı 20.199 TL. Sizce bir MacBook Pro alabilmek için ne şekilde para biriktirilmeli veya kod yazarak nasıl para kazanılabilir?
  82. fatihege

Mac Mini alınır mı?

Kod yazmak ve oyun geliştirmek için 8GB RAM'li i3 işlemcili UHD Graphics 630 GPU'lu Mac Mini alınır mı?
  83. fatihege

Topladığım sistemi yorumlar mısınız?

Alacağımdan değil uyumlu parça seçme konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Sizce iyi mi idare eder mi bu sistem? https://www.sinerji.gen.tr/Pc-Toplama/Config/U9L1CTFE
  84. fatihege

Sol gözüm bulanık görüyor.

Sorun bu sabah başladı bilgisayar ekranına bakamaz oldum rahatsız oldum ekrandaki herşey bulanıklaştı. Sizce ne yapmalıyım, bildiğim kadarıyla yaşadığım yere yakın olan hastanede göz doktoru yokmuş zaten bu dönemde hastaneye gitmekten de korkuyorum. Bu sorunu evde kendim bir şeyler yaparak...
  85. fatihege

Anakartlarda WiFi var mı?

PC Toplarken bir sürü şey görüyorum ama Kablosuz ağa dağir hiçbir şey görmedim ve aklıma Anakartlarda WiFi olup olmadığı sorusu takıldı. Bilenler yardım edebilirler mi?
  86. fatihege

Ne yapmalıyım?

Yaşadığım bölgede sürekli elektrik kesintisi oluyor. Yeni bir bilgisayar almayı düşünüyorum ve buda büyük ihtimal Masaüstü Bilgisayar olacak. Elektrik kesintilerinde bilgisayarın zarar görmemesi için ne yapmalıyım?
  87. fatihege

Otomatik uyku modu

Masaüstü bilgisayarlarda kasanın fişi çekildiği anda uyku moduna almanın ya da hazırda bekletmenin bir yolu var mı?
  88. fatihege

Intel mi AMD mi?

Oyun geliştirmek için sizce en iyi işlemci markası hangisi Intel mi AMD mi?
  89. fatihege

Laptop mı Desktop mı?

Bu sene liseye geçtim ve alanım Bilişim Teknolojileri. Yeni bir bilgisayar almayı düşünüyorum ama aklıma takılan bir soru var... Ben Laptop mı almalıyım Desktop mı? Çünkü eğer Laptop alırsam yaptığım projeleri ayrı bir diske atmama gerek kalmadan taşıyabilirim ama desktop alırsam hem daha...
  90. fatihege

MacBook oyun performansı.

İnternette hep görüyorum oyun için en iyisi Windows, Mac'lerde oyun oynanmaz diye ama neden?.. Yani MacBook gibi performanslı ve donanımı güzel bir bilgisayarda neden oyun oynanmıyor?
  91. fatihege

Nedir bu Intel AC3168?

Internette bir Mini PC gördüm bağlantı seçeneği olarak Intel AC3168 yazıyor. Nedir bu Intel AC3168, Ne işe yarar?
  92. fatihege

Kullanılabilir RAM çok düşük!

Laptop'ımı uzun zamandır kullanıyorum ve daha önce bu forumda birisinin konusunu görmüştüm. O konudaki arkadaşında böyle bir sorunu vardı. Ben o konuyu okuduktan sonra sistemimin kullanılabilir RAM'i ne kadar diye araştırdım ve Win + R yapıp "msinfo32" yazınca karşıma sonuç çıktı. O gün...
  93. fatihege

Hız mı Kapasite mi?

Bildiğiniz üzere SSD diskleri HDD disklerden ayıran en önemli özellik performansı ve SSD'lerinde bazı türleri var (M2, NVME vs.). Sizce 960GB SSD mi yoksa 500GB NVME SSD'mi?
  94. fatihege

Windows'ta iOS App geliştirme

Mac cihazlarda Android Studio sayesinde iOS'in yanında Android uygulamalarda geliştirilebiliyor ama Windows cihazlara Xcode indirilemediği için Windows'ta iOS uygulama geliştirilemiyor (Benim bildiğim kadarıyla). Windows'ta iOS uygulama geliştirmenin bir yolu var mı? Yani Xcode veya alternatif...
  95. fatihege

Intel vs NVIDIA

Yeni bilgisayar alıp 2D oyunlar geliştirmeyi düşünüyorum. 2 tane model buldum. Birinin ekran kartı Intel UHD Graphics 620 diğerinin NVIDIA GeForce MX230. Sizce 2D oyun geliştirmek için Intel UHD Graphics 620 bana yeter mi?
  96. fatihege

Visual Studio vs JetBrains Rider

Unity'de oyun programlamak için en iyi IDE sizce hangisi. Visual Studio istenilirse Community sürümü indirilip ücretsiz kullanılabilir. JetBrains Rider ise 30 günlüğüne deneme sürümü olarak kullanılıyor sonrasında tercihimize göre her ay veya her yıl bizden belirli bir ücret alıyor. Sizce paraya...
  97. fatihege

Yazılım için İngilizce

İngilizce bilgim fazla yok ama kod yazarken yazdıklarımın anlamını biliyor olmam fazla İngilizce bilmem gerekmediğini gösteriyor fakat bir yazılım dili veya bir oyun motoru kullanmayı öğrenmek istediğim zaman İngilizce kaynaklar oldukça fazla. Bende anlatılanları daha iyi anlamak İngilizce...
  98. fatihege

Popüler Laptop markaları.

Bildiğiniz bütün Laptop markalarını yazmanızı istiyorum.
  99. fatihege

12GB RAM + 1TB SSD v.s. 16GB RAM + 960GB SSD

12GB RAM ile birlikte 1TB SSD'mi iyi yoksa 16GB RAM ile beraber 960GB SSD'mi?
  100. fatihege

All-in-One PC Tavsiyesi

Yazılım geliştirmek için bir süredir bilgisayar araştırmaları yapıyorum. Şuan beğendiğim tür All-in-One PC'ler. Sizin All-in-One PC tavsiyelerinize ihtiyacım var. Gereken sistem özellikleri : • Minimum 4 çekirdekli Intel Core i5, i7 ya da i9 işlemci (En az 8. Nesil) • Minimum 16GB RAM • Minimum...
  101. fatihege

Hangisi daha iyi?

2 Laptop buldum. Bir tanesi 1TB + 512GB SSD, Diğeri 1TB SSD. 1TB HDD + 512GB SSD'mi yoksa sadece 1TB SSD'mi? ( Laptop'ların diğer bütün özellikleri aynı. )
  102. fatihege

Karakter hareket ederken önünde bir şey varmış gibi donuyor!?

Unity'de bir oyun geliştiriyorum. Karaktere şuan yatay hareket ve animasyonlar ekledim. Oyunu başlatıyorum ve karakteri sağa sola oynattığım zaman bir süre sonra karakter önünde Collider ile çevrili bir şey varmış gibi donuyor.
  103. fatihege

Casper Laptop'lar iyi mi?

Casper'ın yeni laptoplarını hiç kullanmadım. Casper laptopların performansları iyi mi, 2020 yılında alınabilir mi?
  104. fatihege

Turbo Boost bilgisayarı yakar mı?

Yeni bir bilgisayar almayı düşünüyorum, Beğendiğim bilgisayarların İşlemci Frekansları çoğunlukla 1 - 2 GHz arası. Ben alırsan eğer 2,40 - 2,60 GHz gibi bir frekansa boostlamak istiyorum. Eğer yaparsam bilgisayar yanar mı, Bilgisayarın yanmaması için ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız memnun olurum.
  105. fatihege

Instagram "E-Posta adresine ulaşamadık" Hatası!

Bir Instagram hesabım vardı paylaşım yapmak için Android Emulator'den hesabıma giriş yaptım ve Instagram farklı cihazlardan giriş yapıldığını algıladı(!). Güvenlik e-postası gönder butonuna basıyorum "e-posta gönderildi" diyor. Inbox'ıma bakıyorum hiç bir şey yok. Bu sefer "Şifremi Unuttum"...
  106. fatihege

BIOS'a girmeden VT açmak mümkün mü?

Android uygulama geliştirmek istiyorum, Android Studio kurulumunda Emulator'ün daha hızlı çalışması için BIOS menüden Virtualization ( Sanallaştırma ) yapılmasını söylüyor. Ben de bilgisayarım eski olduğu için BIOS'a girmekten korkuyorum. Çünkü bilgisayar daha önce bir çok kez bozuldu tekrar...
  107. fatihege

Unity'de Oyun geliştirebilmek için hangi eğitim gerekli?

Unity üzerinde 2D bir oyun geliştirmek istiyorum. Bunun için BTK Akademi'de ki C#, Unity ile Eğitici Oyunlar ve Unity ile Dijital oyun geliştirme programlarına kayıt oldum. Şuan sadece C# eğitimine çalışıyorum ve C# hakkında temel veya orta düzeyde bir bilgi edindim ama bunun oyun geliştirmeme...
  108. fatihege

AMD Radeon R5 M420 OptiFine'ı destekler mi?

AMD Radeon R5 M420 Ekran kartı Minecraft için OptiFine'ı destekler mi? Oyun donar mı?
  109. fatihege

Yazılım için Windows 10 Pro'mu Windows 10 Home'mu daha iyi?

Yeni bir bilgisayar almayı düşünüyorum. MacBook Pro pahalı olduğu için onu bir süre erteledim. Şuan Windows 10 bir bilgisayar almak istiyorum. Bir tane buldum ancak bu bilgisayar FreeDOS. Kod yazmak için Windows 10 Pro'mu Windows 10 Home'mu daha iyi? Bu konuda kafa karışıklığı yaşıyorum. Bana...
  110. fatihege

Hangi yazılım dili ile Git işlemleri yapılabilir

Merhaba. 13 yaşındayım ve şu anda 6 yazılım dili, 2 veritabanı ve 1 versiyon kontrol sistemi biliyorum. Bildiğim versiyon kontrol sistemi "Git". Ben Git'i sadece local makinemde kullanabiliyorum. Hangi yazılım dili ile Git işlemleri yaparım. Yani, GitHub, GitLab veya BitBucket gibi Git siteleri...