Arama sonuçlarınız

1. darkstar

Yardım linux dağıtım öneri

Mint - Ubuntu kurabilirsiniz.
  2. darkstar

Rehber Kali Linux klavyeyi türkçe yapmak çok basit!

Kali kullanmıyorum ama pekçok dağıtımı kullandım şuanda ubuntu ve debian kullanıyorum; Kurulumda klavyeyi tr seçince olmuyor mu?
  3. darkstar

Yardım Kali Linux işletim sistemimde usb'm küçüldü!

usb yi bozmamışsınızdır, sadece oluşturduğunuz partition 3 gb dır. Gparted veya Kde partition manager yazılımlarından biri ile yeniden boyutlandırmanız veya eski partitionları silip yeniden oluşturmanız gerekir.
  4. darkstar

Yardım Dual boot linux kurmak için yardım

Deneme yapacaksanız öncelikle sanal makinede Vmware veya Virtualbox yapın sonrasında Dual Boot olarak kurun. Kurarken doğru diski seçmeniz gerekir, bu tamamen sizin yapabileceğiniz bir iş...
  5. darkstar

Soru Hangi linux dağıtımı tablet için daha iyi?

Tabletler özel cihazlar, aynı telefonlar gibi. Her cihaza rom dahi atamayabilirsiniz öncelikle cihazınızın marka modelini yazmanız gerekir. Marka/model bilgisi olmadan size kimse destek olamaz... Bootloader'ınız açık olacak,cihazınız için custom recovery çıkartılmış olacak... Cihazınıza ancak...
  6. darkstar

Yardım xfwm4 Segmentasyon hatası oluştu

İşlemci fanını kontrol edin bence yeterince soğutamıyor sanırım, hata yazılımsal da olabilir. Segmentation fault illa donanımsal olmak zorunda değil. Fanın düzgün çalıştığından emin olduktan sonra benchmark preogramlarından biri ile CPU yu test edebilirsiniz
  7. darkstar

Yardım Postmarketos boot etmiyor

bu özel bir çalışma burada cevap bulmanız çok zor, en iyisi yapan arkadaşa sormanız size ancak o yardımcı olabilir.
  8. darkstar

Soru Hiçbir Linux Dağıtımı Kurulumdan sonra açılmıyor

açılışta hangi disk bölümünden boot edeceğinizi seçtiren bir F (fonksiyon) tuşu var. onu bulup bilgisayar açılmadan basmanız size istediğiniz İşletim siteminden bilgisayarı başlatma olanağı sunar. Bu tuşlar genelde : F9 - F10 - F11 - F12 olur. Ayrıca yüklediğiniz resimde USB-FDD yi...
  9. darkstar

Yardım Sistem Arch Linux giriş şifresini unuttum pc yi nasıl açabilirim?

root haricinde başka bir kullanıcı varsa aşağıdaki komutla root şifresini değiştirebilirsiniz. sudo su passwd root
  10. darkstar

Soru Nas326

NAS birden fazla HDD yi raidle kullanır nastaki bir HDD yi doğrudan okutamazsınız, çünkü üzerinde verilerin bir kısmı bulunur, verilerin diğer kısmı diğer disklerdedir. Eğer Disk tek ise dosya sistemi ext4 olmalı, bunu da ancak linux altında görebilirsiniz. Disk bilgisayara bağlı iken herhangi...
  11. darkstar

Soru Desteği kesilmiş linux sürümleri

o güncellemelerin tamamını kendiniz yaparsanız zaten sürümünüz yükselir.
  12. darkstar

Soru Mobil için özelleştirilmiş linux dağıtımlarını nasıl buluyorsunuz?

Android'in kerneli modifiye edilmiş Linux Kernelidir ancak diğer bileşenler linuxtan oldukça farklı çalışır. Bu nedenle de Androidin performansı kuracağınız linux sürümü ile yakalamanız mümkün değildir. En basit ifade ile Linux arayüzü X.org üzerinden verir, androidde X.org yoktur sistem GPU'yu...
  13. darkstar

Soru Desteği kesilmiş linux sürümleri

Desteğin kesilmesi Ubuntu'nun artık resmi olarak güncelleme yapmayacağı anlamına gelir. Aynı şey Windows için de geçerlidir, 95, XP, ME, 2000 hiçbiri artık güncelleme almıyor. kerneli istediğiniz gibi güncellersiniz onu kısıtlayan bir durum yok.
  14. darkstar

Yardım Linux Mint Kasıyor

Bilgisayarınız eski Puppy , Slitaz güzel çalışacaktır. Puppy'de de Chrome veya Firefox'u sorunsuz kullanabileceğiniz anlamına gelmez maalesef. Yeni nesil browserlar tek başına 3-4 gb ram tüketir, bu nedenle kullanacağınız dağıtımdaki yalızılımların tamamı minimalist amaçla derlenmiş olmalı...
  15. darkstar

Öneri 75 Mbps için Modem Önerisi

75 Mbit çok yüksek bir hız değil 2. el ucuz bir cihaz da düşünebilirsiniz. https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-cevre-birimleri-300mbps-wireless-n-gigabit-vdsl2-modem-router-td-w9970v3-tu-1074605686/detay veya 0 alacaksanız Keenetic Extra Dsl önerilebilir.
  16. darkstar

Yardım ghostery dawn browser'u lubuntuda kuramıyorum

Kubuntu kullanıyorum, Debian tabanlı.
  17. darkstar

Yardım ghostery dawn browser'u lubuntuda kuramıyorum

kde masaüstünde bu çok kolay, sağ klik link to application yol olarak da Grostery dosyasını gösterin bu kadar.
  18. darkstar

Yardım fedora ctrl alt f4 kurtulamıyorum

fn tuşunu biostan aktifleştirerek de çözebilirsiniz sanırım, denemek lazım.
  19. darkstar

Soru Sizce nokia tekrar başarabilir mi?

Nokia hala telefon üretmeye devam ediyor, ülkemizde satışı varmı bilmiyorum ama öyle batma noktasında değiller, Akıllı Telefon üretmede geç kaldılar, sonrasında Microsoftla başarısız denemeleri oldu ama yaklaşık 4-5 senedir Android telefon üretiyorlar. Marka değeri hala sağlam ve bence şuan...
  20. darkstar

Mi 11t yardim edermisiniz

yazılımı sıfırlayın veya yeniden yükleyin, düzelmezse servise gönderin ücreti karşılığında hallederler.
  21. darkstar

Soru Ubuntu Üzerinden VM Kullanma

X86_64 e nazaran VmWare ARM sürümü daha yeni sayılır, çok verim alabileceğinizi düşünmüyorum. VM'e yönelmek yerine çalıştıramadığınız uygulamaları yazarsanız yardımcı olmaya çalışalım.
  22. darkstar

Soru Windowsta Linux programları çalışır mı ?

vmware veya virtualbox kullanın
  23. darkstar

Yardım Wi-Fi Hackleme

Sosyal mühendislik yapıp birisinden wifi şifresini öğrenmeyi deneyebilirsiniz. WPA2 hala iyi bir protokol özellikle AES kullanıyorsa.
  24. darkstar

Yardım Pc'i Windowsu kapatıyor ama linux tabanlı işletim sistemlerini kapatmıyor

taban olarak tabir edilen işletim sistemleri daha stabil çalışır. Debian - Redhat - Arch - Slackware gibi , Debianı deneyebilirsiniz.
  25. darkstar

Soru Gözün yorulmaması için bildiğiniz uygulama var mı?

kullandığınız uygulamalarda ve duvar kağıdında koyu (siyah-gri) renkleri tercih edebilirsiniz, ilave olarak da ekran parlaklığını düşürebilirsiniz.
  26. darkstar

Soru Dolar ne zaman patlar

Dolarda aralık ayındaki gibi spekülatif bir hareket (düşüş) bekleniyor... Yıl sonu dolar öngörüsü de 20-22 TL bandında.
  27. darkstar

Haber Pardus Raspberry Pi4 Beta Sürümü Yayınlandı

elimde raspberry pi 4 yok, imagı açıp inceledim tuhaf bir şekilde bootu u-boot yerine grubla ayarlamışlar; ilginç çünkü sbc lerin çoğu genelde u-boot veya petitbootla boot eder.
  28. darkstar

Haber Pardus Raspberry Pi4 Beta Sürümü Yayınlandı

insan image dosyasını xz ile sıkıştırıp da yayınlar doğrudan 7 gb lık image dosyasını yayınlamışlar.
  29. darkstar

Yardım .tar .tar.gz ve tar.xz dosyaları .deb dosyasına nasıl çevrilir?

her tar.gz veya her tar.xz dosyası aynı değildir. bazı dağıtımlar paket uzantılarını tgz (tar.gz) yapar. eğer tar gz dosyası kaynak dosyası ise arkadaşların dediği gibi configure, make , make install sırasıyla. daha spesifik sorarsanız net cevap alabilirsiniz.
  30. darkstar

acil xiaomi telefon tavsiyesi

Samsung M21 veya Redmi Note 10S ye bakabilirsiniz.
  31. darkstar

Yardım Bu bilgisayar alınır mı ?

üstad amd nin önde olduğunu gösteren bir test veya 7z sıkıştırma veya yazılım derleme örneği vs var mıdır? Benim bulabildiklerim aşağıda, bunlar test sonucu değil gerçek uygulama karşılaştırmasıdır. 12700h gerçekten iyi bir işlemci ...
  32. darkstar

Üstad aşağıdaki benchmark sonuçları masallar aleminden değil gerçek hayattan. 11. Nesil Intel işlemciler 5. Nesil Ryzen karşısında gerideydi evet ancak şuan single coreda da multi coreda da tartışmasız Intel önde.
  33. darkstar

Güzel benzetme, ben intelci değilim pil performası AMD de daha iyi ancak Intel 12. nesilde bir miktar performans avantajı sağladı bunu göz ardı etmemek gerek. Kıyaslamayı da I 9-Ryzen9 / I 7 - Ryzen 7 olarak yapmak lazım. AMD son yıllarda Intelin tozunu attırdı planlarını altüst etti ve bu da...
  34. darkstar

5900hx ile 6800h arasında 8 çekirdek performansı hemen hemen aynı, en önemli fark 6. nesil ryzen laptoplar DDR5 ile geliyor. sadece bu bile tercih etmek için önemli bir neden. Vivobookta oled ekran var ancak fiyat olarak benim almayı düşündüğüm makineden 5000 TL daha pahalı.aynı performans için...
  35. darkstar

üstad amd alacaksa 6. nesil daha mantıklı hatta aşağıdaki makineyi de kendime almayı düşünüyorum. 18.000 TL de fiyatı var. arkadaş intel dediği için 12. nesil tavsiye ettim...
  36. darkstar

okadar para verecekseniz 12. nesil bir laptop almanız daha iyi olur.
  37. darkstar

işinizi görür tabii ki, aşağıdaki linklere de bakabilirsiniz, 12. nesil %30 daha performanslı. https://www.hepsiburada.com/dell-gaming-g5-15-g55201600u-i7-12700h-16gb-512gb-ssd-rtx-3050-4gb-vga-15-6-120hz-fhd-ubuntu-p-HBCV00002BG8IN...
  38. darkstar

Soru Kali linux Rolling kali tty1 hatası

Hata mesajını google translate e yazın google size cevabını verecek. Diskiniz dolmuş.
  39. darkstar

Xiaomi mi 9

5.400 TL ye Adreno 640 gpu fiyat performans olarak makul. Mi 8 kullanıyorum muhtemelen 2 sene daha kullanırım. Mi 9 5 sene daha rahat işinizi görür. Ancak model olarak eski yazılım desteği vs olmayacak demektir bu da.
  40. darkstar

Öneri GNU/Linux için tarayıcı önerileriniz.

+1 Microsoft Edge
  41. darkstar

Öneri GNU/Linux için tarayıcı önerileriniz.

Links
  42. darkstar

Öneri Bu sistemi daha uygun fiyata çekip gücünü artırabilir misiniz ?

https://www.n11.com/urun/dell-g15-5515-f1900-sif15tezh22112101p-r7-5800h-16-gb-512-gb-ssd-rtx3050-156-120-hz-w10h-dizustu-bilgisayar-2309446?magaza=metavers&utm_source=comp_epey&utm_medium=cpc&utm_campaign=epey_genel
  43. darkstar

Yardım wifi çalısmıyor

firmware paket gerekli mi kontrol etmenizi tavsiye ederim.
  44. darkstar

Soru Linux denemek için bir pc nerden bulunur?

Bilgisayar satan yerlere bakabilirsiniz, Teknosa mesela...
  45. darkstar

Soru Linux nedense steamde daha az sistem istiyor.

Her işletim sisteminin ram ve işlemci kullanımı farklıdır, bunun iki temel nedeni vardır. İlaveten arka planda çalışan servis ve programları da unutmamak gerekir. 1- İşletim sisteminin çekirdeği 2- Grafik kartı ve chipset sürücüleri Çekirdeğin ram gereksinimi Linuxta kullandığınız çekirdek...
  46. darkstar

Telefonumun desen şifresini unuttum

Telefoncu halleder uğraşmayın telefondan anlayan bir yakınınız varsa o da halledebilir.
  47. darkstar

Dolar Tarihi zirvesini kırdı...

Uçuyoruz son sürat uçurum aşağı...
  48. darkstar

Yardım Android için kali lazım

:) çok güzel düşünmüşsünüz, bir yolunu bulursanız buradan bizimle de paylaşır mısınız?
  49. darkstar

Soru Linux Mint Youtube Kasma Sorunu

Windowsta donanım hızlandırma daha düzgün çalışır çünkü windows driverı üretici firma tarafından geliştirilir ve daha performanslı çalışır.
  50. darkstar

Soru Pop!_OS vs Fedora

Debian'ı da listenize eklemelisiniz.
  51. darkstar

4 gb ram artık çok düşük kalıyor, artırmanızı tavsiye ederim ya da ssd üzerinde swap alanı ayırın. Asıl problem muhtemelen gpu driveri ve chrome/firefox donanım hızlandırma ayarlarınızın kapalı olmasından kaynaklanıyordur. vp9 - 1080p/60 herhangi bir videoyu vlc veya mpv ile açar mısınız...
  52. darkstar

Donanımınız nedi, kullandığınız browserın ayarları da önemli. Hiçbir bilgi vermemişsiniz işlemci, ram, ekran kartı vs vs. Unix tabanlı sistemleri ve Linux'un Ram yönetimi Windowstan çok daha iyidir.
  53. darkstar

Yardım terminal sıfırlama

terminali kapat sonra logout de tekrar girdiğinde karşına gelmez
  54. darkstar

Yardım Discord Kuramıyorum ?

synaptic paket yöneticisini açın orda edit sekmesinin altında fix-broken packages var. ona tıklayın bağımlılıkları kendisi kurar yada komut satısında sırasıyla aşağıdaki komutları girin sudo apt --fix-missing update sudo apt update sudo apt install -f
  55. darkstar

Soru Python için hafif linux önerisi

yahu dün bize linuxu soran siz değil miydiniz bugün onu demezdiniz bunu denezdiniz gibi agresif bir uslupla yazıyorsunuz. ben tavsiyemi yazdım ne yazdığım da sizi hiç ilgilendirmez yazmadan önce size mi soracağız? yahu kırmadan incitmeden yazayım diyorum hala üst perdeden agresif agresif...
  56. darkstar

23 Yıldır sürekli araştırıyorum ve her yeni öğrendiğim bilgiden de mutlu oluyorum. Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Arkadaş Python 3 çalışabileceği dağıtım sormuş, öncelikle Python 3 her dağıtımda kurulu gelmez bunu bir düzeltelim. İkinci olarak da Ubuntunun main reposunda 3478 adet python3 ile...
  57. darkstar

Biraz araştırın ne demek istediğimi anlarsınız.
  58. darkstar

Yazılım çalışacaksanız ubuntu ve türevlerinden başka dağıtıma bakmayın. En geniş yazılım desteği ubuntudadır. Lubuntu, Xubuntu işinizi görür.
  59. darkstar

Soru linux dual boot iki farklı ssdye

kurabilirsiniz tabii ki.
  60. darkstar

Haber Afgan mülteciler akın akın gelmeye devam ediyorlar!

Gelen bu mültecilerin hepsini iktidar partisi üyelerinin evlerine 2şer 3er yerleştirmek lazım en temiz çözüm bu sanırım ... Hele forumlarda orda burda bunları savunan trollere de en az 5er kişi vermek lazım baksınlar bakalım nasılmış.
  61. darkstar

Yardım Manjora ya giremiyorum

yanlış yazmışsınızdır capslock ve numlocku unutmayın. olmuyorsa sıfırdan tekrar kurun
  62. darkstar

Yardım Manjora ya giremiyorum

kurulumda kullanıcı ismi ve şifre ne verdiyseniz sırayla onları yazmanız gerekiyor
  63. darkstar

Soru Linux ,kişisel veri güvenliği sağlama nasıl olmalı?

veri ile ilgili endişe duyuyorsanız bilgisayardan önce elinizdeki telefona odaklanmalısınız. gps ile dakika dakika dünyasnın neresinde olduğunuz izleniyor. mikrofon sürekli dinleme yapıyor. kamera haberiniz olmasa da belirti göstermeden aktif olabiliyor. vs vs vs Yinede biraz olsun güvenli...
  64. darkstar

Öneri sade, rahat, az yer kaplayan linux OS önerisi

Tiny Core Linux
  65. darkstar

Yardım Nasıl bir mail adresi? Sizce nasıl olmalı?

yaaani
  66. darkstar

Soru Bu pc stoğa gelince de bu fiyata olur mu

sadece ekran kartının fiyatı 3850 TL imkansız
  67. darkstar

Soru Bilgisayar Mühendisliği vs Endüstri Mühendisliği

Endüstri Mühendisliği spesifik bir branş, ancak bilgisayar genel doktorluk gibi. Daha sonra branşlaşma veya uzmanlaşma gerekiyor. Yani Bilgisayar mühendisliğini seçecekseniz daha şimdiden hangi alanda uzmanlaşacağınıza karar vermelisiniz Donanım, Network, Tasarım, Programlama (HTML,C++, vb)...
  68. darkstar

Soru Bilgisayar Mühendisliği vs Endüstri Mühendisliği

Hangi bölümü istiyorsanız onu seçmelisiniz...
  69. darkstar

Soru Ubuntu faydalı olur mu?

XFCE- Xfacia her dağıtımda aynı.
  70. darkstar

Eskiden herkese Mint tavsiye ederdik, artık etmiyoruz. Distrowatch a da bakarsanız artık en çok tercih edilen dağıtım değil. Onu kullanacağıma Xubuntu kullanır çok daha iyi performans alırım. Mintin artık bir artısı kalmadı, eskiden Debian tabanlı olup da Debianın ve Ubuntunun yapmadığını Mint...
  71. darkstar

Mint ile Ubuntu arasında bir fark yok ikisi de Debian türevi. Kullandığınız Masaüstüne göre performans değişebilir sadece onun haricinde büyük bir farkları yoktur.
  72. darkstar

Pardus ve Ubuntu ikisi de Debian türevi yani temelde aynılar...
  73. darkstar

Haber Debian GNU/Linux 10 “Buster” Kullanıcıları Yeni Linux Çekirdeği Güvenlik Güncellemesi Aldı

Ev kullanıcısı için haklısınız, ancak güvenlik endişeniz olmasın. Hala debian 9 kullanıyorum hemde serverda... Güncelleme aldığı sürece sorun olmaz.
  74. darkstar

Soru Eski Bios Dual Boot

evet yapabilirsiniz.
  75. darkstar

Yardım Ubuntu Kurulumda /Casper/Filesyste.squashfs De Kalıyor

başka bir dağıtım kurabilirsiniz alternatif çok.
  76. darkstar

Anket Debian Tabanlı Dağıtımlar Vs Arch Tabanlı Dağıtımlar

Çok uzun yıllardır hemen hemen tüm linux dağıtımlarını denedim bazılarını bir süre kullandım. Debian en uzun kullandığım dağıtımlardan, bu süre zarfında ısınamadığım çok az dağıtım var biri Gentoo biri de Arch (türevleri manjaro vs. farklı tabii). En sevdiğim dağıtım da Slackware, şu aralar...
  77. darkstar

Yardım Bilgisayarım Güçlü Olmasına Rağmen Kasıyor

Elinizdeki telefonda, izlediğiniz televizyonda,kullandığınız modemde bağlandığınız web sunucularında hep Linux çalışıyor. Pişmanlık çekiyorsanız onları hemen atabilirsiniz yada bu forumda linuxu seven birine armağan edebilirsiniz.
  78. darkstar

Soru Linux Fps Arttırır Mı

Sizin için en son 70 olur, aşağısı kurtarmaz...
  79. darkstar

İpucu Linux Ile Oynayabildiğiniz Oyunları Listeliyoruz

üstad sahalara geri dönmüşsünüz ne güzel.
  80. darkstar

Yardım Bilgisayarım Güçlü Olmasına Rağmen Kasıyor

O zaman sorun POP OS da demektir, Debian-Ubuntu deneyin ikisi de sizi üzmez.
  81. darkstar

Öneri Dağıtım Lazım Agalar

kendinizi bir dağıtımla kısıtlamayın bence temel dağıtımlardan başlayarak sırayla hepsini deneyin ve hangi dağıtımın size uygun olduğuna siz karar verin.
  82. darkstar

Kde Plasma Mı Daha Ağır Cinnamon Mu?

tamamen yapılandırmanıza bağlı bunun cevabı KDE yi öyle bir yapılandırırsınız ki xfce den dahi hızlı çalışır; effectleri animasyonları vs herşeyi en yüksek görüntü kalitesine ayarlarsanız evet KDE ağır çalışır.
  83. darkstar

Xubuntu Yaklaşık 1Saatdir Yükleniyor

çok yavaş çalışınca çalışmış mı oluyor? core linux kullanabilirsiniz o ramle
  84. darkstar

Xubuntu Yaklaşık 1Saatdir Yükleniyor

500 mb ramle çalışmaz
  85. darkstar

Performans Ve Hız Artar Mı ?

Bence değer benim laptopta 2 gb ram vardı 2x4 GB aldım taktım kafam rahat 3-4 sene daha rahat kullanırım. 350 TL ye yapabileceğiniz daha mantıklı bir upgrade maalesef yok...
  86. darkstar

Performans Ve Hız Artar Mı ?

4 GB Ram artışı bilgisayarınızı rahatlatır, tavsiye ederim.
  87. darkstar

Msi̇ Laptop Fps Sorunu

hangi oyunlarda sıkıntı yaşadığınızı da yazsaydınız keşke, kasma oluyor dediğiniz oyunlar açıkken işlemci kullanımı ve ram kullanımı ne kadar baktınız mı hiç?
  88. darkstar

Debian İnternete Bağlanma Sorunu

Debianda Wifi firmwarelerinin gpl olmayanları standartta yüklenmez, wifi chipsetiniz ne ise onun firmwareini yükleyin sonra normal kullanırsınız
  89. darkstar

(Rehber) Debian "Kullanıcı Sudoers Dosyası Içinde Değil." Sorunu

bukadar uzun anlatıma gerek yok root olarak aşağıdaki komutu çalıştırmanız yeterli. usermod -a -G sudo kullanıcı
  90. darkstar

Linux Dağıtımları Kuramıyorum Siyah Ekran

Mintte sorun yaşıyorsanız başka dağıtım deneyebilirsiniz. Debian , Ubuntu , Manjaro...
  91. darkstar

Linux Dağıtımları Kuramıyorum Siyah Ekran

anlattıklarınız grub kurulumunda sorun olduğuna işaret ediyor.
  92. darkstar

Alibaba'dan Aldığım Ürünü Tnt Express Almış. Ürünü Nasıl Alıcağımı Bilmiyorum.

Seçeneklerinizi önce mesajımda detaylı yazdım, 4. bir seçenek maalesef yok.
  93. darkstar

Aldığınız miktardan dolayı kargonuzu ticari statüde değerlendirmişler sanırım, GTIP numarasına göre vergi belirlenir, Gümrük Müşavirleri bu yüzden var kimse ezbere söyleyemez çıkacak vergi rakamını. TNT de size tahminen bir aralık vermiş 3000-3500 TL. Üç seçeneğiniz var : 1- Herhangi bir...
  94. darkstar

Aldığınız ürünün ne olduğunu yazmamışsınız. Eğer gelen ürünleri almak istiyorsanız bir gümrük müşavirlik firması ile anlaşmanız lazım. TNT zaten size durumu anlatmış 3000-3500 TL gümrük masraflarınız tutar muhtemelen. Bu parayı ödemek istemiyorsanız son seçenek ürünü menşeine iade etme...
  95. darkstar

Pardus'a Mint Driver Manager Yüklenir Mi?

soru "mint driver manager"ı pardusa kurulabilir mi, Siz bunu ekran kartına ve hatta nvidia ya indirgemişsiniz. Polemik haline getirmek istemem ama konu linux olduğunda olmaz ifadesi anlamsız kalır. İsterseniz pardusa debian repolarından da ubuntu repolarından da mint repolarından da paket...
  96. darkstar

Pardus'a Mint Driver Manager Yüklenir Mi?

Bağımlı olduğu paketlerle birlikte yüklerseniz sorunsuz yüklenir. Sonuçta ikisi de debian tabanlı. En kolay yolu Mint Reposunu pardusunuzun sources.list dosyasına eklemeniz. sonra da sudo apt update sudo apt install "Mint Driver Manager" (paket adı her neyse onu yazmanız gerekir.)
  97. darkstar

Laptop ''Buz'' İle Nasıl Soğutulur?

Zarar görme riskiniz var... Risk alıp almamak size kalmış
  98. darkstar

Laptop ''Buz'' İle Nasıl Soğutulur?

Böyle bir fantaziye hiç gerek yok, Laptopları soğutmak için Laptop altlıkları var. Birtane alıp altına koyun o soğutur zaten.
  99. darkstar

Hangisi Hack Için Daha Iyi?

C: hiçbiri
  100. darkstar

(Linux)Dvd-Rw/Cd-Rw Yazdırma Ve Biçimlendirme?

k3b, basero 3. parti yazılım değil ki dağıtımın kendi içinde geliyor. Siz eğer file managera entegre bir yazdırma seçeneği arıyorsanız benim bildiğim öyle bir File Manager yok
  101. darkstar

Bina içi internet kablolamasını yenileme

Bağlantım ADSL, VDSL değil kopma falan da olmuyor. Iyi bir modemim var yıllar önce alırken epey araştırmıştım (Zyxel VMG8924) sanırım ondan.
  102. darkstar

[Rehber] Microsoft Edge Geliştirici Ön İzleme Sürümünü Kurmak

Üstad Debianda şaşılacak derecede düzgün çalışıyor. Microsoftla ilgili en son 10-15 sene evvel wine ile İnternet explorerı çalıştırdığımdaki hızına bu kadar şaşırmıştım...
  103. darkstar

Sudo Apt-Get Update Yazınca Hata Veriyor

sudo dpkg --configure -a bu komut bozulmuş olan paket veritabanınızı düzeltmek için kullanılır alınan hata farklı. surces.list dosyasının düzeltilmesi gerekiyor...
  104. darkstar

Sudo Apt-Get Update Yazınca Hata Veriyor

/etc/apt/sources.list doyasının 58. satırında hatalı girdi var diyor. bunu düzeltmeniz lazım sudo nano /etc/apt/sources.list
  105. darkstar

Ubuntu Yüklü Olan Harici Disk Görünmüyor

Bios 2 hddyi aynı anda algılamıyor sanırım, alternatif olarak, windowsun olduğu diski yeniden boyutlandırıp linuxu açılan alana kurabilirsiniz.
  106. darkstar

Ubuntu Yüklü Olan Harici Disk Görünmüyor

Çok karmaşık anlatmışsınız, uymanız gereken adımları aşağıdaki gibi sıralıyorum. 1- öncelikle boot order fonksiyon tuşunuzu öğrenin (sanırım esc) 2- her iki hdd de takılı olsun 3- güç düğmesine bastıktan hemen sonra boot menüsünü açan tuşa basın. 4- açılan menüden boot etmek istediğiniz hdd yi...
  107. darkstar

Linux Distrolarında Takılma Problemi

O zaman ya hddnizde bad sektör var yada başka fiziksel bir problem var. Kendiniz bunu tespit edemiyorsanız bir tamirciye verin baksınlar...
  108. darkstar

Ssd Birleşmiyor

Öncelikle sda5 primary ye çevirmeniz lazım, sonra ortadaki swapı partitionı silmeniz lazım. ondan sonra yeniden boyutlandırma yapabilirsiniz. bu işlemi yaptığınızda linuxunuz sda5 üzerinde kurulu ise açılmayacaktır ya yeniden kurmanız gerekir yada zor yoldan kurulum usbsi ile başlatıp kurtama...
  109. darkstar

Pop Os; Favori Linux Distrom.

ilk çıktığı günden beri bir türlü şu gnome u sevemedim xfacia ve enlightenment bile çok daha şirin geliyor.
  110. darkstar

stabil sistem istiyorsanız Debian Centos veya Slackware kurun,
  111. darkstar

donanımınız nedir?
  112. darkstar

Dolandırılıyor Muyum?

n11 çözer onlarla görüşün
  113. darkstar

Linux Işletim Sistemi Kurdum Ama Açılışta Seçim Ekranı Gelmiyor

kurulum esnasında sorar
  114. darkstar

o zaman açılış yöneticisini (grub) yüklememişsiniz kurarken sorar yükleyeyim mi diye
  115. darkstar

Açılışta hangi uefiyi boot edeceğini seçmek için fonksiyon tuşunu bulup güç düğmesine bastıktan hemen sonra basmanız gerekir ( HP laptoplar için F9) F9-F10-F11-F12 doğru tuşu öğrenmeniz gerekir
  116. darkstar

Oyunlarda bağlantım kopuyor

modemin önünde eğer yoksa splitter takın telefon olmasa da takın ilgisiz analog frekansları filtreler hattaki paraziti azaltır.
  117. darkstar

Oyunlarda bağlantım kopuyor

Öncelikle biraz daha detaya girmeniz lazım bağlantınız ADSL mi VDSL2 mi? Altyapınız YAPA mı Türk Telekom mu? Bağlantı hızınız kaç, Santrale uzaklığınız nedir? Değiştirmeden önceki modeminiz neydi? Son olarak da TP-Link W9970 V3 çok iyi bir modem değildir, keenetik veya zyxel bulup deneyin...
  118. darkstar

Linux Cafe

Superkaramba'nın yerini KDE 4 ten sonra Plasma aldı. DSLR makine ile çekmiştir, gayet de doğal profesyonel makineler de var tabii ki.
  119. darkstar

Öneri Bir konu

Ubuntu iyi bir dağıtımdır, 20.04 de gayet stabil çalışan bir sürümdür.
  120. darkstar

ilk çıkan linux sürümü nedir???

Üstad boşuna demiyoruz Slackware babadır :) ama gençlere anlatamıyoruz ...
  121. darkstar

XFCE Yazı tipi bozuldu

hayır, kullanıcı klasörünü silin diyorum.
  122. darkstar

XFCE Yazı tipi bozuldu

kullanıcı klasöründeki dosyalarınızı yedekleyip diğer tüm verileri dosyaları silebilirsiniz.
  123. darkstar

Yazılım için Linux distrosu tavsiyesi

Ubuntu +1
  124. darkstar

[Nasıl Yapılır?] Ubuntu 20.04 Veya 20.10 Için Kernel 5.12 Yükleme (Aşırı Basit)

doğrudur ubuntuyu da ppları da pek kullanmıyorum ama ppa dan kurulum da güncelleme de çok kolay oluyor.
  125. darkstar

USB'ye kalıcı linux dağıtımı kurma.

Linux Live Usb Creatorla. https://www.linuxliveusb.com/en/features#persistence
  126. darkstar

kernel ppanın adını değiştirmişler hocam denemeden yazmıştım şimdi denedim tekrar, ben debian + xanmod-rt-edge kernel kullanıyorum. sudo add-apt-repository ppa:canonical-kernel-team/ppa sudo apt-get update sudo apt-get install PAKET_ADI
  127. darkstar

Twrpsiz magisk kurma ihtimali varmı

fastboot moda alıp boot edeceksiniz fastboot boot recovery twrp.img
  128. darkstar

Deepin kurulumu bitiyor. Ama açılmıyor

Biosun boot sıralamasını açan bir F tuşu oluyor hp lerde F9, tüm tuşları güç düğmesine bastıktan sonra deneyin orada uefi listesi gelir linuxu seçip boot edebilirsiniz.
  129. darkstar

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal Görevden Alındı!

net döviz rezervi ne kadardı acaba? iktidar değişmeden ekonomi düzelmez, beyhude çabalar bunlar...
  130. darkstar

Twrpsiz magisk kurma ihtimali varmı

twrp yi yüklemenize gerek yok yüklemeden dorudan twrp.img recovery dosyasından fastboot modda boot edeblirsiniz, boylece orjinal recovery bozulmamış olur.
  131. darkstar

komut çıktılarını paylaşır mısınız?
  132. darkstar

USB'ye kalıcı linux dağıtımı kurma.

Bu dediğiniz kurulumu ben uzun üredir kullanıyorum. Ama usb hdd ile tabii ki flash belleklerin hızı işletim sistemini onun üzerine kurup çalıştırmak için yeterli değil. Kurulumu başlattıktan sonra kurulum noktası olarak usb hdd yi gösteriyorsun kurulum kendiliğinden tamamlanıyor zaten usb de de...
  133. darkstar

Işletim Sistemi

Ubuntu 16.04 yazıyor açılışta, yaptığınız özelleştirmede en azından ubuntu 20.04 focal fossa kullanırsanız daha kullanışlı olur. 13 yaş bu işlere başlamak için oldukça erken yolunuz açık olsun, pes etmeyin...
  134. darkstar

Wifi adaptörüm düzgün çalışmıyor

Pingin wifi ile fazla alakası yok, wifi en fazla 1-2 ms fark atar. Sizin asıl probleminiz altyapıdan (isp) den kaynaklanıyor. Koskoca telekom tüm kullanıcılara NAT uyguluyor, 10-15 sene önce biri bunun olacağını söylese güler geçerdim. Hayaldi gerçek oldu... r00t@HP-250-G7:~$ ping google.com...
  135. darkstar

Bursa Kestel'de katliam gibi kaza!

Şöförler solda oturduğundan panik halinde refleks olarak direksiyonu sola kırar. Bir sitede tır şöförü birinin yaptığı yorumu okumuştum işsizlikten herkesin tır şöförü olduğunu, eskiden kamyon soförlüğünün babadan oğula geçtiğini ve tır kullananların bu nedenle panik halinde ne yapması...
  136. darkstar

Gigabit ağa internet bağlamak

Wifi bağlantı özelliği olan bir router ihtiyacınız var. Eğer Swichlerde wifi yoksa tabii. Routerı swichin uplinkine bağlarsınız, routerı Client veya bridge modda configure edeceksiniz.
  137. darkstar

USB'ye linux mint kurmak istiyorum ama hiçbir şekilde biosta gözükmüyor?

aynı konu daha önce açıldı ve uzun uzun nasıl yapılacağını anlattık aratırsanız cevabını forumda bulursunuz. Hatta ram kafası nickli arkadaşımız rehber hazırlamış. https://forum.shiftdelete.net/konular/rehber-usb-bellege-birden-cok-gnu-linux-dagitimi-kurma-resimli-anlatim.726344/
  138. darkstar

Scripti inceledim, oldukça sade yazmışsınız ama böyle bir işlem için karmaşık bir scripte de ihtiyaç yok zaten, yalnız hala neden böyle bir şeye ihtiyaç duyduğunuzu anlayamadım. Kullanım veya fonksiyonellik açısından bir artısını göremedim. PPA üzerinden kurulumda güncellemeleri de alırsınız...
  139. darkstar

neden scriptle kurduruyorsunuz anlayamadım, ppa kernel reposunu eklerseniz direk kurulum yapılıyor zaten ? sudo apt-add-repository ppa:kernel-ppa/ppa sudo apt-get update sudo apt-get install PAKET_ADI
  140. darkstar

Hangi Lİnux Distrosunu Kullanmalıyım?

Doğrudan Debian'ın kendisini kullanabilirsiniz. Türevlerinden daha stabil çalışır, ayrıca istediğiniz tüm masaüstü ortamları da vardır.
  141. darkstar

remix os ve prime os dual boot yaptıktan sonra kernel panic hatası veriyor.

Android diye aynı konuyu açmıştınız zaten, tam ekran görüntüsünü paylaşır mısınız? çünkü verdiğiniz kodda hiçbir bilgi yok...
  142. darkstar

Linux Manjaro .deb dosyası sıkıntısı

Snapi sevmiyorum, Debian tabanlı bir sisteme geçebilirsiniz.
  143. darkstar

androidx 86 tabanlı tüm işletim sistemleri kernel panic hatası veriyor.

Sanalda x86 Android çalışmaz... Virtualbox için olan imagelerden bulup deneyin.
  144. darkstar

En Sevdiğiniz Linux Dağıtımı

En yaygın taban Debiandır denilebilir, gerçi Arch da fena değil özellikle Manjaronun katkılarıyla tabii.
  145. darkstar

En hızlı web browser hangisi sizce ?

Opera Developer hızlıdır, ama ben waterfox + Ublock kullanıyorum
  146. darkstar

Ram ve Hdd sağlam ama bilgisayar yavaş çalışıyor. Sorun ne olabilir?

Hibernate'i kapatın, Update'i kapatın, İmkanınız varsa fiziksel RAM'i artırın ve Swap'ı "0" layın. İndexlemeyi de kapatırsanız istediğiniz performansı alırsınız.
  147. darkstar

Zaman ayarlı araç

Shutdown komutu tüm bu yazdıklarınızı yapıyor zaten hocanızın yaptığı pek bir şey yok yani shutdown komutuna arayüz hazırlamış sadece... man shutdown
  148. darkstar

Linux Lite Türkçe destekler mi? Ayrıca iyi mi?

wifi firmware'ini yüklerseniz pardus internete bağlanır
  149. darkstar

Dizüstü bilgisayarıma işletim sistemi önerisi

Puppy , Slitaz işinizi görür.
  150. darkstar

Linux Mint 20.1 XCFE Açılırken Hata Yazıları

acpi=off seçeneği zaten problemli acpi si olan cihazlar için tasarlanmış bir özelliktir. Acpi'yi kapatabilirsiniz, bilgisayarınız normal çalışmaya devam eder.
  151. darkstar

PNM OS nedir? Neyi hedeflemektedir?

White Hat PNM OS' u merak ediyorum yapsınlar bakalım nasıl bir dağıtım olacak
  152. darkstar

Ubuntu Server'de Port Açma

Tercüme için zamanım yok malesef cevabı aşağıda, konu hyper-v yapılandırmanızla ilgili. To set up an external virtual switch: In Hyper-V Manager, click Virtual Switch Manager, select External, click Create Virtual Switch. Under External network, select the network card that is connected to...
  153. darkstar

Xanmod Kernel ile distronuzu hızlandırın !

Xanmod'un farklı versiyornları var be Laptoptaki Debianda Edge RT olan sürümü kullanıyorum. RT=Realtime demek Preemtive özelliği açıktır. root@Lenovo:~# uname -a Linux Lenovo 5.10.16-rt30-xanmod1 #0~git20210217.2664dae SMP PREEMPT_RT Wed Feb 17 04:40:38 UTC 20 x86_64 GNU/Linux Kendi...
  154. darkstar

Xanmod Kernel ile distronuzu hızlandırın !

bir arkadaş diye bahsettiğiniz benim sanırım xanmod kerneli uzun süredir kullanan ve tavsiye eden bendim çünkü... Xanmodun daha da iyisi var, alta resim ekliyorum onu da rehber haline getirebilirsiniz :).
  155. darkstar

[ÇÖZÜLDÜ] Pardus kurdum fakat Wi-Fi kullanılamıyor

Desenize bir insanoğlu daha bilgisizliğinin faturasını Linux'a kesti :)
  156. darkstar

Alternatif işletim sistemi Haiku OS kurulumu

BSD sürümleri Haikudam çok daha iyi durumdalar ve kendi toplulukları var. Tabii Linux kadar popüler değiller ama özellikle OpenBSD çok çok çok sağlam bir işletim sistemidir...
  157. darkstar

Slackware 4 yıl aradan sonra yeniden güncelleme aldı

Slackware Current sürekli güncelleniyordu zaten öldüğü falan yok. 1 yıla kadar stabil 15 sürümü çıkar diye tahmin ediyoruz...
  158. darkstar

Alternatif işletim sistemi Haiku OS kurulumu

Maalesef Beos öldü, bu arkadaşlar da haiku haiku diye onu diriltmeye çalışıyorlar. Unix tabanlı işletim sistemi kuracaksanız veya deneyecekseniz 2 seçenek öne çıkıyor: 1 - OpenBSD 2 - FreeBSD
  159. darkstar

Arch'a başlamak istiyorum.

Centos / Slackware veya Arch deneyebilirsiniz.
  160. darkstar

Maviler mor olarak printleniyor

soruyu sorup kaçıyorlar bir daha ara ki bulasın, o kadar kişi de kendini paralıyor yardım edelim diye :)
  161. darkstar

Ubuntu driverleri debian ile çalışır mı?

ubuntu 20 debian 10 uyumludur.
  162. darkstar

Pardus'u yükledim yerel disk d silindi.

geçmiş olsun
  163. darkstar

internet paketi dolandırıcılığı

Hattınız 54020 kbps ( 53 Mbit) kadar destekliyor, ancak hızınız 24 Mbite sabitlenmiş gözüküyor. Türk Telekom bunu sürekli yapıyor. BTK ya şikayet oluşturun ancak o zaman düzeltirler.
  164. darkstar

w10 dan linux a formatsız geçilebiilnir mi?

sanal makineye kurarak deneyebilirsiniz, yada kurulum yapmadan usb üzerinden live olarak deneyebilirsiniz.
  165. darkstar

700 MB tan düşük distro önerisi

puppy slitazz
  166. darkstar

Wine Kurulmuyor

soru sorduğunda entera basıp geçmeniz yeterli özel birşey yapmanıza gerek yok ki
  167. darkstar

Grub boot loader no such partition

Grub dosyaları kurduğunuz dağıtımın boot klasöründe tutulur ve her açılışta bunu okumaya çalışır; siz doğrudan silmişsiniz bu dosyaları ama boot managerı kaldırmamışsınız. Aşağıda ingilizce çözümü anlatılıyor. Burn an Ubuntu ISO image onto a USB Drive or a DVD to make a Live USB/DVD. Boot into...
  168. darkstar

Ubuntu'da modifiyeli konfigürasyon dosyası güncelleme sorunu

yaptığınız modifikasyonları geri alın düzelir veya install package maintainers seçeneğni seçip orjinal dosyayı da yükleyebilirsiniz....
  169. darkstar

Gnome ve xfce farkı

Deneyip kendiniz de görebilirsiniz.
  170. darkstar

Laptopu Prizde Kullanmak

Hayır hiçbirşey olmaz, ama doğrusu haftada veya 2 haftada bir süre pille kullanmak
  171. darkstar

Yeğenim Sizler Bilmezsiniz AKP Zamanında PTT Yağ Satıyordu

Az önce marketten geldim, benim aldığım marka ve kaşarın sizi ilgilendireceğini sanmıyorum. Piyasada kaşarımsı olarak satılan ürünler de var utanmasanız onların fiyatlarını yazacaksınız sanırım. Kaşarın envai çeşidi var alınmayın ama ben taze kaşar yazmadım siz direk üzerinize alınmış ve taze...
  172. darkstar

2 yıl önce 27-28 TL olan 5 litre ayçiçek yağı bugün 70 TL olmuş, 2 yıl önce en temel gıda maddesi olan kaşar peynir 30 TL idi bugün 60 TL olmuş. Abartan bizler değiliz bilakis sizsiniz, abarta abarta şişire şişire ülkeyi bu hale sizin zihniyetiniz getirdi. Hala neyi savunuyorsunuz ya da neyi...
  173. darkstar

Grub rescue hatası alıyorum

herhangi bir live sürümle bilgisayarınızı boot ettikten sonra chroot komutu ile linuxunuzun kurulu olduğu diski root cihazı olarak göstereceksiniz sonra da grubu yükleyeceksiniz örnek linux bölümünüz /dev/sda6 olsun ve /media/sda6 olarak siteme bağlamış olun. çalıştıracağınız komutlar sırası ile...
  174. darkstar

Grub rescue hatası alıyorum

Grubu tekrar yüklemeniz gerekir yada başka bir boot manager kurmalısınız.
  175. darkstar

yazıklar olsun ülkeyi ne hale getirdiler...
  176. darkstar

Eski Pardus ve Yeni Pardus

sürücü değil de 3rd party firmware dosyaları gpl lisanslı olmadığından debian repolarında standart yüklenmiyor, ayrıca kurmak gerekiyor. wifi'yi aktifleştirmek için firmware-iwlwifi gibi paketleri kurmak gerekiyor, ondan sonra wifi aktifleşir.
  177. darkstar

GNU/Linux nedir?

Güzel kardeşim ilk mesajım son mesajım yazmana gerek yok burada çok değerli kişiler var, güzel bir ortamımız var, yazmıyacağım diye küsmene de gerek yok. Ayrıca yaş olarak da sanırım senden büyüğümdür, abi tavsiyesi olarak yazayım bir forumda bir konu tepki çekti ise muhtemelen aynı şey başka...
  178. darkstar

GNU/Linux nedir?

forum kurallarını okumadınız sanırım... Beğenmeme değil, kronik konular tekrar edip duruyor, yazdıklarımız da kimsenin şahsına değil zaten konunun tekrarlanması problem... Çünkü herkesin sistemi farklı o yüzden.
  179. darkstar

Bu sisteme hangi linux ?

Distrowatchtan o pitipiti deyip seçebilirsiniz.
  180. darkstar

Tabanlı bir dağıtım devamsızlık kararı alırsa neler olur?

Hiçbirşey olmaz yerine başka dağıtım kurar keyfinize bakarsınız. Gidenin ardından ağlayacak halimiz yok. Ben normalde Slackwareden şaşmam tek geçerim ama yeni sürüm çıkarmadığı için 2 yıldır Debian kullanıyorum.
  181. darkstar

GNU/Linux nedir?

Tepkim size değil aynı konunun tekrar tekrar açılmasına.
  182. darkstar

[REHBER] İnternet Bağlatma Süreci ile İlgili Her Şey

Uzuuun bir Türk Telekom işkencesinden sonra bugün Turknet'e geçiş yaptım. Şimdilik iyi gibi bakalım sonrası nasıl olacak.
  183. darkstar

Elementary OS gumbur gumbur geliyor

:)
  184. darkstar

GNU/Linux nedir?

Yahu yine mi aynı konu, Linux işletim sistemi ailesidir çekirdeğinin ismi de "Linux Kernel"dir. Wikipedia da yazıyor açıp okuyun lütfen... https://en.wikipedia.org/wiki/Linux
  185. darkstar

Elementary OS gumbur gumbur geliyor

10 yıldır gelemedi bir türlü :)
  186. darkstar

Lubuntu. LXDE vs LXQT vs XFCE

Kubuntu yu deneyin.
  187. darkstar

illedelinux nasıl bir "dağıtım"?

İnternette dolaşırken 2 sekmeye göre değil de 5-6 sekmeye göre ram kullanımına bakmak lazım, reklamları ve jscriptleri kapatmadan tabii. sonrasından hddden bitmeyen nağmeler carr carrr carrr... Aynı testi bir de slitaz dağıtımı ile gelen web browserla yapın aradaki farkı ve ne demek istediğimi...
  188. darkstar

Okudum ama bilmediğimiz birşey yazmamış arkadaş. RAMDRIVE taa dos zamanından beri var ve kullanılıyor zaten. Benim yazdığım konu farklı 1GB rami olan makineler için yazdığınız mesaja cevaben yazdım o mesajı. RAM'i kısıtlı olan kişiler için dağıtım seçimi önemlidir ama web browser seçimi çok daha...
  189. darkstar

Artık linuxta işletim sisteminin tükettiği RAM miktarının fazla önemi kalmadı esas ram tüketen web browserlar XFCE de KDE de düzgün yapılandırdığınızda 450-500 MB ram tüketiyor.
  190. darkstar

Eski Pardus ve Yeni Pardus

rise a katılıyorum tartışmanın bi yararı yok ama yazık ettiler pardusa insanın içi sızlıyor. Aynı duyguları Turquaz Linux sonlandığında da Gelecek Linux sonlandığında da yaşamıştık. Nedense ülke olarak yapılan çalışmalara sahip çıkamıyoruz maalesef.
  191. darkstar

Ubuntu sorunu

Livedan kurulum yerine normal kurulumu başlatın.
  192. darkstar

MBR diskte 4'ten fazla bölüm açabilir miyim?

evet extended bölüm oluşturup onun içinde istediğiniz kadar mantıksal bölüm açabilirsiniz.
  193. darkstar

Linux Minti Flash Bellege Nasil Kurulur

Mint isosunu rufusla persistent olarak yazdırın kişisel dosyalarınız ayarlarınız durur kaybolmaz.
  194. darkstar

Dual Boot'lu PC'yi Açma

evet soracak, grub.cfg dosyasını düzenleyerek istediğiniz seçeneği varsayılan olarak ayarlayabilirsiniz.
  195. darkstar

Kali Linux apt update ve apt-get update olmuyor

/etc/apt/sources.list dosyanız bozuk önce onu düzeltin. Spotify vs listeden kaldırın ihtiyacınız olursa yeniden eklersiniz.
  196. darkstar

Çinli devlerden peş peşe adımlar: Xiaomi Türkiye'ye geliyor!

Devletimiz sağolsun vergi işini o kadar abarttı ki elin çinlisi bile bunun farkında ve bu vergileri hafifletmenin yolunu arıyorlar.
  197. darkstar

Düzelmeye Hız Sorunu

Maç izlerken hız düşmesi genelde bağlandığınız sunucudaki yoğunluktan kaynaklanır, altyapı ile ilgili değil bu. Eş dosttan farklı bir modem bulup deneyin derim belki modeminiz ısınıyor olabilir.
  198. darkstar

Balena etcher biçimlendirme problemi

iso dosyasını usb ye yazdırdığınızda iso boyutu kadar bir disk bölümü oluşturur bunu silip sonra yeni bölüm oluşturmalısınız usb yi sıfırlamalısınız.
  199. darkstar

Kullandiginiz En Stabil Linux Dagitimi?

Tartışmasız Slackware, 2016 dan beri yeni sürüm yayınlanmadığı için kullanmıyorum. 15.0 sürümü yayınlandığında tekrar kullanmaya başlayacağım.
  200. darkstar

Linux'u daha güvenli hale getirmek

Linux zaten yeterince güvenlidir, daha güvenli hale getirmekten kastınız nedir biraz açar mısınız? İpfilter zaten standart gelir ufw tarzı yapılandırma araçları da her dağıtımda mevcut. Amaç Nedir? Kullandığınız sistemi daha güvenli hale getirmeye çalışıyorsanız gereksiz bir çaba olur. Ama...
  201. darkstar

Pisi Linux Chrome kurulumu

forumda görmekten mutlu olduğum dağıtımlardan biri pisi linux, elinize sağlık.
  202. darkstar

[REHBER]GNU/Linux dağıtımlarında DE değiştirme

Üzülecek bir durum yok ayrı bir mesajda da tanıtabilirsiniz. :) Elinize sağlık.
  203. darkstar

Lubuntu vs Linux Mint XFCE

Önceki mesajınızda ekran kartı bilgisi yoktu ondan sordum. Intel driverı opensource olduğundan düşük performans almanız son derece doğal. Ekran kartınız Nvidia vs olsaydı bu kadar fark olmazdı.
  204. darkstar

[REHBER]GNU/Linux dağıtımlarında DE değiştirme

Böyle bir konuda önce Desktop Managerları tanıtarak başlamanız daha iyi olur.
  205. darkstar

Lubuntu vs Linux Mint XFCE

Bu performansı Linux'ta hangi ekran kartı ve hangi sürücü ile alıyorsunuz acaba?
  206. darkstar

Reuters: Türkiye’de 'az al çok öde' dönemi yaşanıyor

Bir ara foruma yazmaz olmuştunuz biz de meraklandık açıkcası. Maun suresinin tefsirine bir bakın çünkü herkesten çok size hitap ediyor. Umarım aklınız başınıza gelir de ahirette niye hatırlatmadınız demezsiniz.
  207. darkstar

Xiaomi'nin kara listeye alınması ne ifade ediyor?

Yerli ve Milli Amerikalı diyorsunuz sanırım... :) Huawei cihazlarına kilit koyduğu için hata yapıyor kullanıcıları serbest bıraksa ambargodan hiç etkilenmezdi. Xiaomi o hataya düşmez zaten 2 farklı yazılımı var Çin ve Global diye, Global yazılımları çıkartmayı durdurur olur biter Çin...
  208. darkstar

Düzelmeye Hız Sorunu

test yaptığınız serverı değiştirip tekrar denediniz mi hiç?
  209. darkstar

Düzelmeye Hız Sorunu

Altyapı Telekoma ait olduğu için hiçbirşey değişmez. TüksatKablo, Süperonline Fiber altyapısı veya Turk.net Yapa altyapısı varsa değiştirebilirsiniz, yoksa boşuna uğraşmayın derim.
  210. darkstar

Linux türevlerini USB den çalıştırmak istiyorum

harici harddiske kurabilirsiniz, benim harici diskimde 2-3 farklı linux dağıtımı kurulu mesela istediğim bilgisayara takıp çalıştırabiliyorum.
  211. darkstar

Linux'ü çökertebiilecek komutlar - Sakın yazmayın, Sanal makinaya yapın bakacaksanız !!

Böyle bir konuya neden ihtiyaç duydunuz anlayamadım, kime ne faydası var bu konunun? Sistemi bozacak komutlar saymakla bitmez...
  212. darkstar

Raspberry Pi çalışıyor ama ekrana görüntü gelmiyor

Hangi image'i kullanmak istiyorsunuz? Bir de image ı karta yazdırırken balenaetcher programını kullanın.
  213. darkstar

Linux türevlerini USB den çalıştırmak istiyorum

1-Elinizde 2 usb olsun, ilkine iso dosyasını yazdırıp normal hddye kurulum yapacakmışsınız gibi bu usbden bilgisayarı başlatın. 2-Kurulumda hdd yerine 2.usb yi seçip kurulumu tamamlayın. 3-Grubu da hdd yerine 2.usbye yükleyin.
  214. darkstar

Manjaro linux java kurarken alınamadı hatası veriyor

uzun süre güncelleme yapmadığınızda bu olabiliyor, komutla değilde systraydaki güncelleme programı ile güncelleme yaparsanız sorunsuz tamamlanır.
  215. darkstar

NitruxOS kurulurken zaman dilimi ayarlanmadı.

root@Lenovo:~# cat /etc/timezone Europe/Istanbul Eğer boş gelirse root olarak nano ile dosyaya Europe/Istanbul ekleyebilirsiniz. nano /etc/timezone
  216. darkstar

SDN İnsanını Cahil buluyorum

Sizin cahil olmadığınızı ve yazacaklamı anlayacağınızı düşünerek yamıştım o mesajı. Atalarımızın da dediği gibi "Anlayana sivrisinek saz, anlamayana sazı versen az."
  217. darkstar

Fedora kernel güncellemesi nasıl yapılır?

Öncelikle fedorayı ubuntuya göre daha pro olarak adlandırmak doğru değil. Aynı yazılımlar her iki dağıtıma da kurulabiliyor yeni profesyonel kullanıcılar için aralarında bahsetiğiniz gibi bir fark yok. Ben fedoraya mesafeliyim sebebi de topluluk tarafından geliştirilen bugları ayıklanan...
  218. darkstar

SDN İnsanını Cahil buluyorum

Söze "Küstahlık yapıyorsun falan diyebilirsiniz..." diye başladıktan sonra yazılan herşeye cevap vermeniz çok ilginç. İnsanların içinde katiller olması sizi katil yapmaz, kimseye de size katil deme hakkı vermez. İnsanların içinde ahlaksızların olması sizi ahlaksız yapmaz, ... İnsanların içinde...
  219. darkstar

Fedora da ucbirimden nvidia driver kurmak istiyorum

kurulumu grafik ekranda değilde komut satırından yani terminalden yapmanız gerekir. aşağıdaki linkte detaylı anlatımı var, tabii nouveau driverı da kaldırmanız gerekiyor. https://www.if-not-true-then-false.com/2015/fedora-nvidia-guide/
  220. darkstar

bilgisayarı yeniden başlatın
  221. darkstar

root olarak aşağıdaki komutu çalıştırın. sh NVIDIA-Linux-x86_64-460.32.03.run
  222. darkstar

Fedora game spin kurmak istedim

Nvidia ve amd sürücüleri kurulumu her dağıtımda mümkündür. https://itsfoss.com/install-nvidia-drivers-fedora/
  223. darkstar

yok ben yazmadım fedoranın kendi çevirisi.
  224. darkstar

Öncelikle aşağıdaki sayfayı bir okuyun. kurma konusunda endişeniz varsa virtualbox ta önce sanal olarak kurun sonra normal kurulum yaparsınız. https://docs.fedoraproject.org/tr/fedora/rawhide/install-guide/install/Preparing_for_Installation/
  225. darkstar

'10 yıldır AKP'ye oy veriyorum, millete rezil oldum'

Allahın kelamını siyasete karıştırmayın kıyamet günü hesabınız çok ağır olur benden söylemesi. Buradaki kişilerin hepsi müslüman hatta bazıları benden, senden daha müslüman. Kalplerde olanı ancak Allah bilir, siz dillerde söylenene bakın. Evime ekmek götüremiyorum diyen adama keyif çayı...
  226. darkstar

Mouse sessiz click yapımı.

Allah başka dert vemesin :).
  227. darkstar

Pardus ISO sunu yazdırdığım USB Belleği Laptop BOOT ekranında görmüyor

Etiketlemişsiniz teşekkür ederim ama Pardus kullanmıyorum kullanmayı da düşünmüyorum.
  228. darkstar

Önyükleme (boot) bölümünü yanlışlıkla sildim, nasıl düzeltebilirim?

usbsi olmayan bilgisayarda windows 7 de Vista da zor çalışır. Eğer Windows XP is çözümü çok basit Windows XP kurulum CD si ile bilgisayarı başlattıktan sonra komut satırında onarmayı açacak ve aşağıdaki komutu çalıştıracak fixmbr aşağıdaki linki bir okuyun lütfen...
  229. darkstar

Önyükleme (boot) bölümünü yanlışlıkla sildim, nasıl düzeltebilirim?

yeni konu açmanıza gerek yoktu, hangi windows bu? 10 - 7 - xp
  230. darkstar

USB desteği olmayan BIOS üzerinden USB'yi boot etmek mümkün mü?

Bios doğrudan USB den boot edemediği için bir bootloadera ihtiyacınız var. EasyBCD veya Grub2 her ikisi de işinizi görür anlatımları internette var aratırsanız bulursunuz. EasyBCD kullanacaksanız Plop Bios Extender özelliğini kullanmanız gerekir.
  231. darkstar

Ralink TR 5370 Modları

kali kali kali, birgün herkez hayker olacak, ama nasıl...
  232. darkstar

Terminalden USB ye İSO yazarken hata aldım

Neden ilgili konudan devam etmiyorsunuz da aklınıza gelen her soru için foruma başlık açıyorsunuz ve flood yapıyorsunuz acaba? ayrıca anlayamadığınız komutları da çalıştırmaya çalışmayın önce hangi komutun ne olduğunu okuyup öğrenin.
  233. darkstar

USB gpt mi mbr mı

diğer konuya aynı bilgileri yazmıştım fdisk ile gpt bir usb oluşturabilirsiniz
  234. darkstar

USB gpt mi mbr mı

fdisk -l komutu ile öğrenebilirsiniz. fdisk -l Disk /dev/sdb: 1.9 GiB, 2032140288 bytes, 3969024 sectors Disk model: TS2GJFV30 Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes Disklabel type: dos...
  235. darkstar

Linux USB Görünmüyor sorunu

dd komutu ile yazdırılan windows isoları boot etmez. Onun yerine bu işlem için 2 fatklı metod kullanılır 1- woeusb ile windows isosunu usb ye yazdırmak. 2- bu zor olanı o yüzden örnekle anlatacağım. usb diskiniz /dev/sdb olsun sizinkinin adının ne olduğunu fdisk -l komutu ile...
  236. darkstar

Linux dağıtımlarında exe uzantılı uygulamaları açmak için ücretsiz program önerisi

wine harici başka bir emulator yok ilave olarak Office vs gibi programlar için winedan türetilen CrossOverOffice var ama paralı bir yazılım. lutris ve virtualbox'ın konu ile ilgisi yok, yanlış bilgi vermeyin lütfen.
  237. darkstar

VPN Artık Çok Yavaş Çalışıyor

Vpn programları yaygınlaşınca yavaş çalışır zaten, ne kadar çok kişi kullanırsa o kadar yavaşlar.
  238. darkstar

Linux GNOME tema paylaşım konusu.

https://www.gnome-look.org/browse/cat/
  239. darkstar

Tekrarlayan initramfs sorunu

fsck ile root partitionı taramayı deneyin, muhtemelen düzelir. Eğer kronik bir sorun ise ve taramanıza rağmen devam ediyorsa kurulum esnasında root partitionın dosya sistemini ext4 yerine brtfs olarak formatlayın.
  240. darkstar

monster mı msı mı

Mercedes mi Fiat mı hangisi daha kaliteli sizce?
  241. darkstar

Ubuntuyu 20.04 neden yavaş?

Raminiz düşük, evet linux düşük sistem kaynaklarında da çalışır ama firefox tek başına 3-4 gb ram tüketebiliyor (girdiğiniz sitelere, açtığınız sekme sayısına bağlı olarak). Başka bir dağıtım deneyin mesela Debian, Centos, Manjaro. Böylece kendiniz için doğru dağıtımı bulursunuz.
  242. darkstar

Herhangi Bir Linux Sürümü Nasıl Pc'den Kaldırılır?

Linux windowstan tamamen farklı bir işletim sistemidir, Windowsla bir bağı yoktur. Exe dosyaları windowsa özgüdür diğer işletim sistemlerinde çalışmaz. Alıntıladığınız mesajın içinde dual kurulumda linuxu nasıl kaldırabileceğiniz yazıyor zaten. Eğer yazanları anlamıyorsanız bilen bir kişiden...
  243. darkstar

linux girişte hata veriyor

Microsft store'dan linux kurduysanız Microsoft desteğe mesaj atın cevap verirler mutlaka...
  244. darkstar

linux girişte hata veriyor

Kurduğunuz dağıtım nedir; Ekran görüntüsü (foto) veya log'un tamamını paylaşabilir misiniz?
  245. darkstar

Ubuntu VS Windows Hangisi Daha Cok FPS Verir

Windows kuramayacak kişinin, linux da kurmaması lazım bu mantıkla ilginç gerçekten... İnsanlar kendilerini geliştirmesin mi?
  246. darkstar

Yeni yılda fiyatlar düşer mi?

Merkez bankası faizi yükselttiği için döviz kuru bir miktar daha geri gelebilir ama çok büyük indirim beklemeyin 1600 TL zor.
  247. darkstar

Woeusb NTFS Olmasına Rağmen Error 256 Veriyor

gksudo kurulu mu sisteminizde, logda hataya ilişkin bilgi yok bu logun bir kısmı mı tamamı mı?
  248. darkstar

tablet önerisi

Yakın zamanda bizimkilere huawei matepad T10s aldım, aşağıdaki linkten yorumlarına bir bakın derim. https://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_huawe%C4%B1-matepad%C2%A0t10s-10-1-3gb-64gb-2ghz-tablet-derin-deniz-mavisi-1211559.html
  249. darkstar

2. Monitör kasma

yönetim masasından ve ekran kartı ayarlarından kontrol edin öyle bir seçenek olup olmadığını bilmiyorum.
  250. darkstar

Wifi Sinyal Güçlendirici

Menzil genişletici repeater olarak adlandırılır basit bir cihazdır modemin sinyalini yansıtır. Access Point, Router bağlanacağınız linkleri işler trafiği kontrol eder wifi şifrelemesini kendi yapar vs vs modeme yük binmesini engeller, profesyonel bir cihazdır. Modemin size ne kadar uzakta...
  251. darkstar

2. Monitör kasma

tek seçenek kalıyor sinyal dönüştürücü sizin bilgisayarınızda uyumsuz muhtemelen hdmi versiyon farkındandır. Bilgisayarınız görüntüyü hdmi 2.0 olarak veriyordur ama dönüştürücü hdmi 1.4 falan destekliyordur. Bu durumda dönüştürücü sinyali dönüştürürken bilgisayarın hızına yetişemiyordur. Ekran...
  252. darkstar

2. Monitör kasma

kasmadan kastınız bilgisayar mı yavaşlıyor yoksa 2. monitörde görüntü mü yavaşlıyor? evet ayarlarda olanı kast ediyorum renk derinliğini 16 bit yapıp da dener misiniz?
  253. darkstar

Wifi Sinyal Güçlendirici

o zaman alttaki modellere bakın Ev için olan cihazlarda Access Point, Router aynı şey farketmez. https://www.hepsiburada.com/keenetic-city-750-mbps-3x5dbi-cloud-vpn-wpa3-menzil-genisletici-access-point-fiber-wifi-mesh-router-p-HBV00000N22OD?magaza=Teknoreyonum...
  254. darkstar

2. Monitör kasma

Önce 2. monitörü tanıtıp çözünürlüğü ayarlamalısınız, sanırım dönüştürücüden dolayı otomatik algılayamıyor.
  255. darkstar

Wifi Sinyal Güçlendirici

Tp-Link lerin ahım şahım bir performansı yok vasattır. Onun yerine Zyxel veya alt markası olan Keenetic modellerine bakın derim. Mutlaka router alın derim örnek...
  256. darkstar

Kadınlar, kızlar neden çakal serseri erkek tercih eder?

Sanırım bu erkeklerin cesaretli olup olmaması ile alakalı. Çakal, serseri dediğiniz erkekler cesaretli olur ve gider konuşur. Bizim saf temiz terbiyeli anadolu çocuğu da bekler bir mucize olsun diye. Bayanlar teklifi erkekten bekler çakal serseri olan teklif eder terbiyeli olan da tren misali...
  257. darkstar

Ubuntu'da maksimum ekran çözünürlüğü 1024X768 oluyor

ekran kartınız nedir?
  258. darkstar

Linuxe mac os teması kurma

Ne başlıkta ne ilk mesajınızda lxde yazmıyor. LXDE yi macosa benzetmek için ekstra programlar kurmanız gerekir. KDE'yi kendi temaları ile 1-2 dakikada macosa benzetebilirsiniz. http://lab.redmallorca.com/how-to-install-mac-os-x-lion-theme-on-lubuntu-lxde/
  259. darkstar

Linux Mint Kurulum Esnasında Hata

Linuxu denemek için kurmanıza hiç gerek yok. İso dosyasını usb ye yazdırıp live olarak kullanın bir süre kurup kurmamaya sonra karar verin. Kuruluma karar verirseniz live olarak çalışırken masaüstünde kurulum programı olur onunla kurun normal kurulumdan daha rahat kurulur.
  260. darkstar

Linuxe mac os teması kurma

Aynı konu ile ilgili @MrtAltg üstadın açtığı konu var, foruma başlık açmadan önce aratırsanız iyi olur. https://forum.shiftdelete.net/konular/kde-plasma-desktopu-mac-os-a-benzetme-calismasi-linux.673329/
  261. darkstar

Öneri Tarayıcını Seç, Savaşa Başla!

Waterfox kullanıyorum.
  262. darkstar

Format atamıyorum laptop kitleniyor

Yazdığınız bilgiler probleminizi anlayabilmemiz için yeterli değil. Laptopunuzun markasını yazmışsınız modelini de yazarsanız işimiz kolaylaşır. Birde takılıp kaldığı anki görüntünün fotoğrafını çekip paylaşırsanız cevap almanız hızlanır.
  263. darkstar

Ubuntu 18.04 kafayı yedi

Üstad kurulumları manuel değil de tasksel komutu ile yaparsanız hiçbirşey olmaz hiçbir problem de yaşamazsınız sistem gerekli olan bağımlılıkları yükler kaldırır. Ayrıca bildiğiniz gibi Ubuntu taban değildir taban Debiandır. /etc/apt/sources.list i kontrol edin bağımlılık problemleri için.
  264. darkstar

Duyuru Forum Üzerinde Alınan Hatalar Hakkında

Sebep ? İnternet bağlantımda veya başka sitelerde sorunum yok siz konuyu yanlış anladınız.
  265. darkstar

Duyuru Forum Üzerinde Alınan Hatalar Hakkında

Üstad hata sayılmaz ama sürekli bot verification çıkıyor, resimlere tıklamaktan bıktım usandım. Bu normal mi?
  266. darkstar

barındırma ihtiyacı

Aynı hatta daha iyi özelliklere sahip dedicated sunucuyu çok daha uygun fiyata kiralayıp kullanabilirsiniz. Elinizdekini de yedekleme amaçlı kullanabilirsiniz.
  267. darkstar

Lan ağı

Wikipediada cevabı var, https://tr.wikipedia.org/wiki/Yerel_alan_a%C4%9F%C4%B1
  268. darkstar

Bir VDS ile neler yapabilirim?

İnternetle ilgili ne yapmak isterseniz yapabilirsiniz.
  269. darkstar

İnternet hat değerlerim normal mi?

Değerleriniz normal gözüküyor, kopma olmaması için ayarlardan modülasyon türünü değiştirmeyi deneyin.
  270. darkstar

Netbook için en iyi en iyi işletim sistemi

Puppy veya Slitaz.
  271. darkstar

Ubuntu 18.04 kafayı yedi

Debian ve Ubuntu versiyonları içinde farklı masaüstü uygulamalarını kolayca yükleyip kaldırabilirsiniz. Debianda KDE-Gnome-XFCE-Cinnamod-Mate vs, Ubuntuda da Kubuntu, Lubuntu, Xubuntu vs geçiş yapabilmeniz mümkün. Komut satırında tasksel komutunu çalışırıp açılan menüden yüklemek istediğiniz...
  272. darkstar

Bimeks'e ne oldu?

Aslında cevap basit, online satışlar. Millet mağaza mağaza gezeceğine 3-5 dakikada internetten aradığına ulaşıyor anında sipariş verebiliyor. Buna ayak uyduramayan firmalar da haliyle müşteri kaybediyor, üstüne kur patlaması da yaşarsa ayakta kalması haliyle zor. Resmi distribütorler de zaten...
  273. darkstar

Ubuntu ilk izlenimler,önerileriniz var mı?

Biraz iddialı bir laf olacak ama olsun KDE yi sevemediyseniz henüz sizi tatmin eden bir tema bulamadığınız içindir. Masaüstü ortamları içinde 3.X versiyonundan sonra sıfırdan hazırlanan bir masaüstüdür Plasma. Masaüstü efektleri, Compositor, Widgetlar vs diğerlerinde olmayan pekçok artıları...
  274. darkstar

2021'de Windows'tan Linux'a Geçiş

Merak ettiğim için soruyorum KDE yi uzun süre kullandınız mı en az 3-4 ay gibi?
  275. darkstar

Analog mu? Dijital mi?

Sayısal işlem yapan elektronik aletlerin tamamı digital zaten (0-1), sorunun cevabı kendi içinde gizli. Elektronik olmayan ektrikli ve elektriksiz aletlere de analog denebilir.
  276. darkstar

Analog mu? Dijital mi?

Neyin Analogunu veya Dijitalini sorguluyorsunuz? Örnek görüntüde Digital, Seste Analog iyidir.
  277. darkstar

[ÇÖZÜLDÜ]Bu Dosyayı Nasıl Kuracağım ?

Düzgün inmemiş olabilir veya içeriğini kullandığınız program görüntüleyemiyordur. Extract yazan yere tıklayıp çıkartın dosya düzgünse içindekileri çıkartır.
  278. darkstar

Ubuntu ilk izlenimler,önerileriniz var mı?

Linuxta birden fazla Masaüstü Arayüzü var, sizin denediğiniz Ubuntuda kullanılan Unity masaüstü. Unity yi seven çok kişi görmedim ama KDE masaüstü başkadır ilaveten Mate, Cinnamon, XFCE, LXDE, Enlightment vs gibi farklı masaüstü ortamları da vardır. Manjaro KDE yi indirip balenaetcher veya...
  279. darkstar

İşlemci çekirdeği neden böyle.

Çekirdek dediğiniz şey çekirdek değil çekirdekleri gözle göremezsiniz işlemcinin içine gömülüdür. Gördüğünüz siyahlık muhtemelen termal macundur ya da işlemci değerleri gözükmesin diye üstü boyanmıştır. Bu değerleri görmek için işlemciyi sökmenize gerek yok CPU-Z programı ile istediğiniz...
  280. darkstar

Xioami, Mi 11'in tanıtım tarihini duyurdu!

Fiyatının 700 Usd seviyesinden başlayacağı söyleniyor, tabii çok ucuz sayılmaz ama umarım daha pahalı yapmazlar.
  281. darkstar

İşlemci çekirdeği neden böyle.

Yazdığınızdan birşey anlaşılmıyor derdinizi daha düzgün ifade ederseniz cevap verebiliriz.
  282. darkstar

Kali Linux Yükledim Windows'ta Ses yok

Linux dağıtımları Windows dosyalarına dokunmaz herhangi bir işlem yapmaz sadece boot loaderı yükler veya değiştirir...
  283. darkstar

logitech hoparlör

Her ikisini de %100 açmamalısınız, %90-95 iyidir. Herhangi birini max yaparsanız seste kalite kaybı olur. Arabayı max devirde kullanmak gibi düşünün bunu.
  284. darkstar

Kali Linux Yükledim Windows'ta Ses yok

Driverları üretici firmanın sitesinden indirip tekrar kurun. Olmazsa temiz Windows kurulumu yapın, konunun kali ile ilgisi yok.
  285. darkstar

Linux İle İlgili Sorularım Var

hayır indirdiğiniz iso dosyasını usb ye yazdırıp oradan kullanacaksınız.
  286. darkstar

Linux İle İlgili Sorularım Var

önce usbden live kullanın sonra beğenirseniz yüklersiniz. 1608977317 aynı anda aynı cevabı yazmışız.
  287. darkstar

TWRP 7 Hatası?

arkadaş TWRP logunu paylaşsa sorunun ne olduğu daha net anlaşılır.
  288. darkstar

TWRP 7 Hatası?

Önce cihazınızın ne olduğunu yazar mısınız? Error 7 genelde romun cihazınıza uyumlu olmaması durumunda ortaya çıkar. Sanırım indirdiğiniz ve kurmaya çalıştığınız rom cihazınıza uygun değil. Updater scripti değiştirmenizi tavsiye etmem uygun olmayan bir romu zorla yazdırmış olursunuz. Ayrıca...
  289. darkstar

Ethernet Kablosu

Evde kullanılmayan eski bir modem yada switch tarzı bir cihaz varsa orta yere onu koyup iki kabloyu da ona bağlayıp switch niyetine kullanabilirsiniz. Tabii bilgisayardaki ip adresini de manuel ayarlamanız lazım.
  290. darkstar

İnternet kablosu

Şuanki ping değerleriniz nedir, bağlantınız ADSL mi fiber mi, bir de internet servis sağlayıcınız Telekom mu?
  291. darkstar

Linux için camtasia benzeri video edit programı önerisi

Valla siz bilirsiniz tavsiye istediniz verdik. Ben yıllardır Avidemux kullanıyorum tüm işlerimi de gayet basit ve hızlı şekilde görüyor. Aşağıdakilerden bakıp göz zevkinize uygun olanı seçebilirsiniz. https://www.tecmint.com/best-free-video-editing-softwares-for-linux/...
  292. darkstar

Linux için camtasia benzeri video edit programı önerisi

Avidemux'un Linux sürümü var benim favorim.
  293. darkstar

Android uygulamaları linuxte çalıştıŕma

Androidin sadece çekirdeği Linux, Android işletim sistemi olarak Linux dağıtımlarından tamamen farklı. Özelleştirilmiş bir işletim sistemi. Android uygulamalarını doğrudan linuxa yükleyemezsiniz, yüklenebiliyor olsaydı zaten o kadar emek ve işgücü harcayıp androidi hazırlamalarının bir anlamı...
  294. darkstar

Millenicom(Türk telekom) internetin aralıklarla kesilmesi

hız testi yapar mısınız bakalım önceki hızınıza göre değişiklik olmuş mu?
  295. darkstar

Linux Çözünürlük Sıkıntısı

xserver-xorg-video-S3 paketini kurmayı deneyin.
  296. darkstar

Deneyin tabii ki inşallah düzelir, hatta modemin önüne splitter da takın mutlaka az da olsa faydası oluyor . Üst kattakilerin bağlantı hızını da sorun, siz kaç MBit ile bağlanıyorsunuz onlar kaç Mbit ile bağlanıyor bağlantı hızları aynı mı?
  297. darkstar

Kabloyu değiştirsin ama sonuç değişmezse faturayı size ve diğer arkadaşa göndersin bance makul bir çözüm olur :).
  298. darkstar

Mac mi huawei mi matebook mu

Ne kadar götüreceği size bağlı siz ne kadar kullanırsanız o kadar götürür. Ama aynı fiyat seviyesinde çok daha güçlü laptoplar var. Göz ucu ile de olsa onlara da bir bakın derim, hertürlü oyunu da oynama imkanınız olur.
  299. darkstar

Güzel ve yakışıklı kardeşim kabloda kopukluk olsa zaten hiç bağlanmaz bunu anlatmaya çalışıyorum. Bağlantı sağlanıyorsa ki arkadaşın dediğine göre sağlanıyor problemin nedeni büyük olasılıkla sinyalin zayıf gelmesidir yani büyük olasılıkla santrale olan mesafe çok uzak demektır. İkinci nedeni de...
  300. darkstar

Linux Çözünürlük Sıkıntısı

Ekran kartınız çok eski ve Sis kartlardan çok iyi performans beklemeyin. Aşağıdaki paketin yüklü olduğundan emin olun yine düzelmiyorsa başka dağıtım deneyin derim. Bu arada bu kart ve bilgisayar kaç yıllık 20 mi 25 mi ? xserver-xorg-video-S3