Arama sonuçlarınız

1. Finix

Soru Windows 7 mi AtlasOS mu?

No-name adamların işletim sistemlerini kullanmak biraz sakıncalı değil mi?
  2. Finix

Yardım 6 Ayda Hangi Programlama Dilini Öğrenirsem En Kârlısı Olur?

Şimdi... 6 ayın sonunda bir dilden pratik fayda bekleyebilirsin. Bu programlama öğrendiğini işaret etmez, ama projelere dahil edilebilir bir junior olduğunu işaret eder. Fakat bir junior. Bu 6 ayda günde minimum 4 saat ayırdığını varsayıyorum. Zamanında işte 6 ay çalıştım iş buldum gibi olaylar...
  3. Finix

Yardım Matematik bir türlü yapamıyorum olmuyor hiç yapamıyorum.

Zamanında lisede alan seçerken okulda sözel olmadığı için kırmıştım. Beni mecburen eşit ağırlık yapmışlardı ve yaratılırken matematik denen şeyin esintisinin bana konmadığına inanıyordum. Derslerimde sürekli zayıflarım vardı. Fen derslerim komple kötüydü, en azından onlardan kurtulmuştum...
  4. Finix

Yardım Bilgisayarıma ayran döküldü, ne yapmalıyım?

Klavyenin üzerine sıcak kebap koyabilirsiniz. Ayranla iyi gider. Bilgisayarınıza yarasın.
  5. Finix

Soru Türkçe yazılım mühendisliği okursam kolay iş bulabilir miyim?

Sorun değil. :) Hatta ara ara yer verdiğin yüceltmelere teşekkür etmem gerekir. Elbette ki Harvard ile bizim taşra üniversitelerini aynı seviyede görmüyorum. O kadar da üniversitelerden bihaber değilim ki başka bir bölüm okudum en azından. :D Fakat üniversitelerin zayıflığından ötürü bütün...
  6. Finix

Soru Türkçe yazılım mühendisliği okursam kolay iş bulabilir miyim?

Ben alaylıyım. Şansım dikkat çekmeyen bir alanda bilgi sahibi olmak oldu. Yani bu işler illa okula bakmıyor. Fakat okul büyük bir avantaj. Ölüsü de dirisi de cidden CV'de çok şık duruyor. Benim gibi ilk işinizi "Ağbi sözel bölüm okudum ama fıstık gibi adamım, deneyin çok memnun kalacaksınız"...
  7. Finix

Soru Laptopa type c kulaklık taksam çalışırmı

Ben aylarca kullandım. Çalışır
  8. Finix

Soru PC mi monitör mü

Pc olmadan monitör bir şeye yaramaz?
  9. Finix

Öneri i9 13900K 4060 Ti sistem alınır mı?

Valla fıstıklı baklavayı daha ucuz diye sade yapmak gibi olmuş o. İki diske bölmenin getirdiği yazılımsal zahmeti düşündükçe için sıkılıyor. Bu arada ben amdciyim doğrusu. Uzun vadede soket değişmiyor, üstelik üretim tekniği açısından intelden çok öndeler. AMD 5nm'ye düştü, Intel 7ye düştüyse...
  10. Finix

Soru BIOS bölümünde Boot Sekmesi Görünmüyor

1- Startup sekmesini bir kucalayın derim. 2- Windows USBsi oluşturmak biraz tuhaf. Ben en son çözümü Ventoy usbsi oluşturup içine Windows isosu atarak buldum. https://www.ventoy.net/en/index.html
  11. Finix

Telefondan kendi kendine ezan sesi geliyor

Telefonunuza cin girmiş. Namaz vaktini şaşırtıp sizin namazınızı sakatlıyor. Acilen bir cinci servise götürün telefonunuzu.
  12. Finix

Soru Anakart 192 gb ram destekliyorsa 128 gb olarak kullanabili miyiz?

Çünkü diğerleri bilgileri kendi sitesi kadar titizlikle hazırlamıyor. Bilgisayarın başında bu işlerden kesinlikle anlamayan birisi kopyala yapıştır mantığı bir şeyler yazıyor.
  13. Finix

Soru Samsung global goals mining mi yapıyor?

Mining deyince aklıma blockchain olayları geliyor. O anlamda bir şey yapmıyor elbette. Ancak şarj fullenince ve telefon kullanılmıyorsa işlemci gücünü lazım olan bilim projeleri için (mesela kanser araştırmaları) kullanıyor. Uygulamanın amacı da bu zaten, isterseniz kapatabilirsiniz.
  14. Finix

Öneri Laptop Önerisi

Ben o para aralığında hp laptopları beğeniyorum. Ucuza en çok iş giden laptoplar onda fakat malzeme kalitesi vs tırt duruyor. https://www.trendyol.com/hp/255-g8-amd-ryzen-5-5500u-32gb-1tb-ssd-15-6-fhd-freedos-tasinabilir-bilgisayar-7n4w6aa8-p-704208348?boutiqueId=61&merchantId=109239
  15. Finix

Telefonumun kasası yamulmuş mu yoksa hayalleniyorum mu

Gayet düzgün. Rüyalanmış olabilirsin.
  16. Finix

Soru Senaristliğin önü açık mı?

Bundan birkaç sene önce mesleği dizilerde filmlerde figüranlar olan bir arkadaşla konuşmuştum. Adam herkül gibi, dizilerde bize yakışıklı adam diye satılanları cebinden çıkarır ama dümdüz figüran işte. Abi dedim oyunculuğun mu kötü, ama dizilerde ve oynayan adamların oyunculuğu da süper değil...
  17. Finix

Soru Senaristliğin önü açık mı?

Değil. İlgili sektörde en az kıymet gören iş alanı. Tabii ilginizi çekiyorsa bu sizi soğutmamalı.
  18. Finix

Soru İki dili aynı anda öğrenmeye çalışmak yanlış mı?

Kesinlikle. İngilizce veya Almanca'yı iyi bilen birisi Kuzey Avrupa dillerini ve Afrikaans'ı daha görür görmez tanır, kolaylık olur. Ama birisini oturtamadan öbürüne atlayınca kabusa döner. Zaten kırın dizinizi önce bir İngilizce'yi çözün. Almanca'da da hatrı sayılır bir ilerleme sayılır bu.
  19. Finix

Soru Erkek nasıl saç uzatmalı

Valla saçını düzenli tara, yoksa kabarıyor salt. Benim öyle olmuştu. Şimdi saç maç kalmadı mis.
  20. Finix

Soru GİT ile Paylaşılan Front-End Projesinde Dosyalar TSX Formatında Gelmesi

React değil mi bu? Projeye biraz dikkatli bakın nasıl çalıştırılacağını anlatırlar.
  21. Finix

Soru İki dili aynı anda öğrenmeye çalışmak yanlış mı?

Etmeyin. Almanca ve İngilizce hem birbirine çok benziyor hem de bazen kurallar zıt. Birbirine karıştırma ihtimali çok yüksek. Mesela: I never eat bread Ich esse nie Brot Neredeyse aynı kelimeler ama Almanca'da never anlamındaki nie fiilden sonra geliyor, İngilizce'de önce gelirken. Ben olsam...
  22. Finix

[Genel Konu] Nokia Kullanıcıları Kulübü

Nokia 6'yı seve seve kullanıyordum fakat bozulunca tamirini kimse yapamadı. Eğer yeni telefon almam gerekirse ve piyasada amiral modelini görürsem alırım yine.
  23. Finix

Soru hangisini almalıyım?

Monster ve Casper'dan ne kadar uzak o kadar iyi.
  24. Finix

Soru Hangisini alayims sizce

Ben o fiyat bandında şunu seçerdim: https://www.trendyol.com/hp/victus-16-e1004nt-amd-ryzen-7-6800h-16gb-512gb-rtx3050ti-16-1-fhd-144-hz-dos-68s20ea-p-329146480?boutiqueId=623361&merchantId=968&utm_source=aff_t&utm_medium=cpc&utm_campaign=cimri_urun_listeleme
  25. Finix

S20 FE Snapdragon mu S21 FE mi?

Exynoslu S21 FE kullanıyorum. Çok iyi değil. Telefonla aman aman işim olmadığından hafif, nispeten küçük vs olduğundan beğeniyorum ama snapdragon varsa onu kullanın. Hem şarjı kısa gidiyor hem de bir şey oynayınca vs epey ısınıyor. Telefon kablosuz powerbank ile yaşıyor. Diğerini bilemem. 5G...
  26. Finix

Öneri Termos Tavsiyesi

Daha tarifi okurken aklıma Stanley geldi :)
  27. Finix

Monitorü 180hz aldım ancak 60hz yazıyor

Nasıl bir kablo ile bağlıyorsunuz?
  28. Finix

Soru Dukecarterapparel sitesi güvenilir mi?

Şurada epey bir yerilmiş: https://www.trustpilot.com/review/dukecarterapparel.com Galiba değil. Firma çok yeni, instagram dışında bir sosyal medya kanalı yok ve bir isme ulaşılamıyor. Instagram da bir alakasız, Yunan adaları falan var ama firma Amerikan adresi göstermiş sitesinde. En azından...
  29. Finix

SDN En iyi Türk kahve makineleri! Geleneksel lezzeti evde yakalayın

Ben Kosova'daki dedemden kalan Arçelik kahve makinesini kullanıyorum. 1880lerde o zaman Koç-u Aslan-ı Holdingiye bay-i'den almışlar. Ancak öyle geleneksel kahve tadını yakalayabiliyorum. Başka kahve makinelerine alışamadım, benim gibi bir adama göre bile Cumhuriyet işi.
  30. Finix

Haber Steam'e dolar geldi

Bundan birkaç sene önce dolar üç lira oldu diye aklımızı kaybediyorduk. 7 lira olduğunda ekonominin çöktüğünü sanmıştık. Steam bunun geçici bir durum olduğunu düşünüyordu, kur tekrar 1.5 lira seviyesine döner diye. Avrupa Yakası'nın bir bölümünde espri olsun diye dolar 2 lira olacak mahvolacağız...
  31. Finix

Soru Team speak virüslü mü?

Değil. Niye virüslü olsun?
  32. Finix

Soru İşlemci Ghz son hızda çalışıyor?

Ghz son hızda çalışıyor derken neyi kastediyorsunuz?
  33. Finix

Soru İşlemci Ghz son hızda çalışıyor?

Biraz daha açıklama alabilir miyiz? Hangi ortam, işletim sistemi? Windows ise görev yöneticisinden de ss alabilir miyiz?
  34. Finix

Soru Eem bırakmak mantıklı mı?

Bilgisayar mühendisliğinde şöyle sinir bozucu ufak bir olay var: - Herhangi bir mühendislik mezunu bu işi yapabilir, hatta sözel mezunu kişiler de işe alınıyor. Yani bir eem mezunu hem elektrik - elektronik mühendisi olabilir hem de bilgisayar mühendisi. Ancak bir bilgisayar mühendisliği mezunu...
  35. Finix

Soru 2gb ramlı pc için oyun tavsiyesi?

Deus Ex Deus Ex: Invisible War Half-Life 1 ve 2 Portal 1 ve 2 Torchlight Ona yakın bir sistemde ben bu oyunları oynadığımı hatırlıyorum.
  36. Finix

Soru Samsung Telefon Şarjı ile Samsung Tab A8 Şarj Etmek

Ben laptopla gelen 140w type-c şarj aletiyle telefonu şarj ediyorum :D Bir şey olmaz. Alıcı zaten kabul edebileceği kadarını kabul eder.
  37. Finix

Soru 120 hz ekranı olan tablet neden oyunlarda 120 fps açmıyor?

Fps - Saniye başına düşen kare. Bir saniye içerisinde ne kadar kare gösterileceğini işaretler. Filmlerde genelde 24 fps kullanılır, insan gözü bu kadarını görür diye. Hz- Ekranın tazelenme hızı. Ekranda gösterilen öğenin ne derece hızlı değişeceğini gösterir. Tepkisellikle alakalı. Alakasız...
  38. Finix

Soru Kodlamaya nereden başlayacağı mı bilmiyorum. Hangi kodlamayı nasıl öğrenebilirim?

Direkt söylemeyeyim çünkü kim olduğumu bayağı bayağı ifşa ederim. Ama şöyle diyeyim, kimsenin önermeyeceği ve hatta aklından geçmeyeceği bir alanda kendimi geliştirdim. Yazılımdan kariyer düşünmediğim için salt heves olarak uğraşıyordum fakat uğraştığım şeyi piyasada bayağı arayan adamlarla...
  39. Finix

İpucu SDN'de sadece dağ keçileri kalacak!

@serj Technopat gibi bir dev mi? :) SDN oradan çok daha eski ve zamanında SDN bütün devinimi kaldırabilirdi. Ki sitelerini hiç de beğenmiyorum. @MrtAltg @kmurat @Nixc0r Doğrusunu isterseniz insanların toplum içerisinde ağzını boza boza konuşmasından ben de oldukça rahatsızım. Burada teşvik...
  40. Finix

Sizin bu kafanızdan ötürü ortamda adam kalmadı, haberiniz olsun. Technopat aldı götürdü bayrağı
  41. Finix

Paşam bu öğretmek değil ki, dışlamak. Direkt üstünü çizip gitmek. İnsan öğrenen bir canlı neticede.
  42. Finix

Soru Kodlamaya nereden başlayacağı mı bilmiyorum. Hangi kodlamayı nasıl öğrenebilirim?

Her türlü şeyin alıcısı var. Yıl olmuş 2023 halen daha bir yerlerde Mainframe geliştiricisi aranıyor. Ama bir not düşeyim, ilgili alanın da en iyisi aranıyor. Bir şeyin en iyisi olmanın yolu da hevesten geçer. Oyun mu ilginizi çekiyor, yapay zeka mı yoksa bilgisayar mimarisinin kendisi mi? Ona...
  43. Finix

Örnek bir üye hiçbir zaman olmadım, farkındayım. İnternet kültürüne adapte olurken yabaniliğimizi bu forumda törpüleyip sonra başka ortamlarda oturmasını kalkmasını bilen düzgün bir adama dönüştüm. Bu yüzden bu yazının "Beni niye banladınız ya, ayıp değil mi? :(" gibi bir mesajı yok. Sadece...
  44. Finix

Böyle soru olmaz. Ne yapacağını söyle ona göre fikir verelim. Ben istihza ile başlamıştım. Çok da kaliteli idi. https://python-istihza.yazbel.com/
  45. Finix

Rehber JavaScript node.js ve .net core

Ben olsam C#'a yoğunlaşır sonra da yurtdışı remote iş arardım. Fakat Türkiye içinde kariyer anlamında Node.js daha önde geliyor bana.
  46. Finix

Soru Pc boşta işlemci 100 derece

Termal macunla alakalı olabilirdi sorun. Muhtemelen fanı değiştirirken termal macun da değişeceği için çözülmüş olabilir. Siz eski fanı iyice kontrol ettirin.
  47. Finix

Ne dinliyorsunuz?

48. Finix

Soru Linux'a geçmemi tavsiye eder misiniz?

Daha saçma bir dağıtım bulmalısın, böyle üç beş kişinin kullandığı şeyler kabilinden. Yeterince cool değil.
  49. Finix

Soru Gentoo Linux'un portage paket yöneticisi nasıldır?

Nesi kötü yahu ne biçim kıyaslama yapıyorsunuz? Biri elma diğeri armut. APT, Pacman, RPM vs önceden derlenmiş binary dosyaların dağıtımını sağlar. Bu binary dosyalar Windows'taki exe'lerin muadili olan elf dosyaları, uzantısız bulunur. Mesela aşağıda `$(which ls)` diye eriştiğimiz bir Linux...
  50. Finix

Technopat Sosyal kitlesi

Teknopat'tan direkt hesabım silindi, Recep Baltaş'ın resminin üzerine benzin döküp yaksam yeri.
  51. Finix

Yardım GNOME mi yoksa XFCE mi kullanmalıyım?

Gnome. Fi tarihinden kalma tuhaf şeyler kullanmayın.
  52. Finix

Anket GNU/Linux seviyor musunuz?

Ben sevmiyorum şahsen
  53. Finix

Yardım Shiftdelete sitesi forum kısmı saçma derecede kısıtlı

Sitenin yönetimi ile pek anlaşamadık doğrusu ama SDN'nin kıvamı iyi. Tecnopat gibi ruh hastaları tarafından yönetilen bir forumdan çok çok daha iyi. Orada gittim moderatörlük yaptım, kafayı yiyecektim adamların saçma sapan kurallarından. Gittiğim her yerde kötülerim valla, öyle dandikler. Benim...
  54. Finix

Rehber <3 ne demek?

Üçten küçük demektir. Bunu da bilmiyorsanız artık pii.
  55. Finix

Öneri Ülkeden Kaçalım

Arkaplan fonu Acımadılar. Finix1, Finix2, Finix3 diye geldim. Kabul etmediler. Git dediler küfürbaz herif dediler. Millet bıkmıştı benden. Ama acımadılar. Yine banladılar. İsmimi züttirileylatopraklar yapıp girseydim bu kadar dikkat çekmezdim. Ama gurur işte. :(
  56. Finix

Öneri Ülkeden Kaçalım

Troy naber
  57. Finix

Soru Pardus'un Olması Gerekenden 2 Kat Ram Tüketmesi

Valla devlet her yerde aynı. Ramden bile vergi kesiyor adamlar.
  58. Finix

Linux tabanlı bir dağıtıma nasıl sahip olabilirim?

Bu mesele biraz karışık. Aslında Linux diye bir işletim sistemi yok. Bu kafa karıştırıcı ancak Linux, bir işletim sistemi tipine verilen genel isim. Bunların çoğunluğu birbirine benzediği için genel olarak Linux diyoruz. Şöyle ayırabiliriz. -Android gibi GNU çizgisinden kopup gitmiş, kendi...
  59. Finix

FegeyaOS - Hobi amaçlı işletim sistemi

Bekliyoruz. Biraz bahsedin bakalım ne olduğundan, ekran görüntüsünü görelim şimdiden bakalım.
  60. Finix

Başına Buyruk GNU/Linux Dağıtımlarını Kullanalım!

Konuyu okudum. Güzel bir konu olmuş, herkesin iyi kötü bir fikri var ve çekinmeden açmış. Bu yüzden ben beğendim. Şimdi başlayalım tek tek bahsederek insanlara cevap vermeye... @Türkçesever Esasında, iki üç yıl öncesine kadar pek çok dağıtım ya özgün ve orijinal bir dağıtımdı ya da hakiki...
  61. Finix

28 Yıl Önce Bugün Linus Benedict Torvalds Dünyayı Değiştirecek Mesajını Attı

Beleş anlamında diyor. Yani yaptığı iş basit ve gelişigüzel bir işti, muhtemelen beleştir.
  62. Finix

Ubuntu 19.10 Deneysel ZFS Dosya Sistemi Seçeneği Sunacak

Dörde katlar beşe böler. NTFS abi çeker, fat32'nin ruhu diz çöker tövbe diler. Ancak açık konuşmak gerekirse, zfsye verilen destek çok geç kaldı.
  63. Finix

CCleaner Browser - Efsane sahada

Konfigürasyonlarla ilgilidir bence. Intel -Linux sistemde takir takir işliyor. Ama atıyorum Nvidia - Windows sistem için garanti veremem. Nihayetinde en iyi tarayıcı en az sorun çıkarandır.
  64. Finix

Onu anlamıyorum işte. Firefox işi bırakmayı geç geçenlerde oldukça radikal bir dönüşümden geçti. Benim makinede takır tanır çalışıyor, pek çoğunun da öyle. Işi bırakma diye bir şey yok. Ama kimisi geliyor Firefox bende tırt çalışıyor diye. Nedenini bilmiyorum, belki bazı konfigürasyonlarda...
  65. Finix

Firefox'u severim, üzmedi. Kimisini bayağı üzüyor nedenini bilmem ama bende takır takır iş görüyor. Firefox'un browser camiasında özel bir yeri var. Yarın bir gün Google çıksa yeter len hepiniz tarayıcı yaptınız, Microsoft bile faydalandı, yeter kapatıyorum kodları bundan sonra dese ve herkesi...
  66. Finix

EndeavourOS, Arch GNU/Linux Dünyasında Antergos'un Kalan Boşluğunu Doldurmayı Hedefliyor

Enteresan bir işe benziyor. AznavurOSu fırsatım olursa denerim.
  67. Finix

Kurban bayramınız mübarek olsun

Battı len ağa, yok su bardağı yok çay bardağı. Rize size çalışıyor zaten marabalar.
  68. Finix

Ödemeler nakit çay olarak yapılacaktır
  69. Finix

Bütün forum üyelerine, yakınlarına ve İslam alemine bayramın hayırlı uğurlu olmasını dilerim. Cümleten iyi bayramlar dilerim. Not: Bayram harçlıkları siteyi devraldıktan sonra dağıtılacaktır.
  70. Finix

Pardus 19.0 Sürümü Yayınlandı

Slogan atmaya gerek yok, kimsenin ağzından da ülkede özgür yazılım kullanılmasın diye bir laf çıkmadı. Ayriyeten, dünya ortalamasına kıyasla Linux'un pazar payı Türkiye'de daha yüksektir. Anlattığım şey Pardus'un linux camiası içerisinde bir işlevi olduğu ve bir noktayı doldurduğu idi. Pardus'un...
  71. Finix

Pardus 19.0 Sürümü Yayınlandı

Pardus'u çok gözünüzde büyütmeyin. Tamam yerli malıdır şudur budur ancak Debian tabanına geçmeden önceki halleri de kusurluydu ve kendi geliştirdiği araçlar tek tek terk ediliyordu. Mesela Tasma'yı 2009 sürümünde kaldırdılar, zira gerek kalmamıştı. Zamanla Müdür gibi araçlar da kaldırılacaktı...
  72. Finix

Celeron için hangisini atmalı

Android'e girmek zor iş. Mint'in Xfce sürümünü yükleyin, en temizi o olur. Hatta MX Linux'a göz atın, Debian tabanlı hafif bir dağıtım.
  73. Finix

3. SDN Röportajı- MrtAltg - Merak Ettiklerimizi Soruyoruz

Küfür gibi.
  74. Finix

Celeron için hangisini atmalı

Sistemin eskiliğinden kasıt ne? 2GB ram varsa ne istersen kaldırır. Ubuntu veyahut mint iyi bir fikir olmayabilir.
  75. Finix

Valla otodüzeltme, billa otodüzeltme. Google klavyesinin bana oynadığı hain komploya inanmayın.
  76. Finix

Valla bilmiyordum. Hani elimizi eteğimizi çekmişiz piyasadan.
  77. Finix

Neden bu projenin sizi bu denli heveslendirdiğini anlayamadım. Hani iyi güzel tamam da, alın kurun temiz temiz Chromiumunuzu temiz temiz kullanın. CCleaner insanlık namına şu an ne yapıyor ki hiç alakası olmadığı browser işine atladığında bir şey bekleyelim? Kusura bakmayın ben biraz örümcek...
  78. Finix

-Finix nedir? Yenir mi? -Finix çorbası nasıl yapılır? -Finitokrasi hakkındaki fikirleri neler? -Eğer ıssız bir adaya düşseydi yanına alacağı üç finix ne olurdu? -Finixsiz bir hayatı düşünebiliyor mu? -Finix kere Finix kaç Finix eder? -Finix mi finixten çıkar yoksa finix mi finixten? -Son...
  79. Finix

Yüksek performansı napıyorsunuz ?

Gerekmez. Yani bir naneye gerektiğini görmedim. Sırf bir pubg oynayacağım diye de o para verilmez. Telefon dediğin arar mesaj atar, hadi internete girer, sosyal medya falan takılmanı sağlar. Kasmasın takılmasın yeter. Nokia 6 var bende, iki yıldır bir tık olmadı. Hadi kamerası o kadar ahım şahım...
  80. Finix

Söyle Rahatla

Uygulama ile ilgili duruyor. Bağımlılıkları tamamen karşılanmış mı, uygulamanın içinde bir hata çıkmış mi bir yokla. Şimdi bir seyehatteyin, ama eve dönünce bakacağım.
  81. Finix

Söyle Rahatla

Xenforo Ile evet mümkün değil ama eski vbullettin yapısı bir şekilde (Eklentilerle vs) buna izin veriyordu. Doğrudan olmasa dahi veritabanından okumak mümkündü. Neyse, olay tam aklımda değil ancak bu olayın epey infial yarattığını ve bu yüzden üyelerin tavır alarak kendi kurdukları foruma...
  82. Finix

Söyle Rahatla

Biraz eskisi olarak konuşayım, forumda seviye eskisi gibi değil. Eskiden bir girdik mi hakiki sağlam adamlar çıkardı, bir fikir alırdık bir zikir alırdık. Üstüne de iyi kötü sohbet dönerdi, üyeler birbirine karşı sıcaktı. Sonra küstürdüler o üyeleri, yeni üyeler geldi onları da küstürdüler...
  83. Finix

Söyle Rahatla

Ülmedik
  84. Finix

Windows'un Yanından Linux'u (Ubuntu,Pardus,Debian vb.) Silmek İçin En Kolay Yöntem !

Bu devirde kaldı mı MBR? Arıza olmasın? Biostan seçiyoruz artık zaten işletim sistemini.
  85. Finix

Deepin yüklendi, yeniden başlattım ve açılış logosunda takıldı

O su dolarken escye basarsaniz neymiş ne olmuş görebiliriz. Bekledikten sonra donunca resmini de çekerseniz kusur neymiş görürüz. Fedoradaki hatayı da görsem daha kapsamlı bir fikir verebilirdim.
  86. Finix

Ubuntu'ya geçme düşüncesi ve tavsiyeler

Mağazaların görsel arayüzü de var. Bana sorarsanız, uzun bir müddetten beri linux kullanırım. Öyle kodlarla terminalle iç içe dış dışa değil, normal insanlar gibi tıklıyorum firefoxa, sonra libreoffice'e giriyor öyle işimi görüyorum. Terminali şöyle anlatayım, arayüzün yetmediği yerde terminali...
  87. Finix

Linux sanal makinede açılmıyor

Üstad, direkt ISO dosyasını çalıştırsana?
  88. Finix

Linux sanal makinede açılmıyor

Ekranda bir kusur yok, biraz bekle bakalım ne kadar sürece yüklenecek. Yani on dakika falan mı burada duruyor?
  89. Finix

Unix ve türevleri ülkemizde kullanılıyor mu?

Bir aralar Pardus'un etkisiyle Türkiye'de Linux'un masaüstü kullanım oranları %7'ye falan çıkmıştı. İnternet sunucularında falan Linux daima popülerdir, ancak Unix'le pek işi olan yok galiba. İhtiyacı olan da Türkçe'yi bırakın Sanskritçe kaynak olsa oradan okur.
  90. Finix

Red Hat sürümleri ücretli mi?

Yani, cracki yok. Red Hatı Red Hat yapan şey aldığı destek, alo dediğiniz zaman diğer uçta bekleyen teknik ekip. Onun dışında her bir parçasına kadar centos ile denk. Hani illa kullanmak istiyorsan deneme sürümünü kur bak biraz. Özel bir şeyi yok, 2. Alaaddin zamanından kalma programlar var işte...
  91. Finix

Red Hat sürümleri ücretli mi?

Paralı. Beleşine CentOS deniyor, normal bir insanın rahat rahat kullanabileceğine de Fedora.
  92. Finix

Ubuntu'da Laptop'umun şarjı Windows'dakinden çok daha az gidiyor nedeni nedir?

Arkaplan servislerini bir yokla derim, bazı servislerde sıkıntı olabilir.
  93. Finix

Linux'ta sonradan masaüstü ortamını değiştirmek mümkün mü?

Mümkün. Canın istediği kadar kullan.
  94. Finix

Solaris 11.4 sürümünü indirip bilgisayarıma kurmak istiyorum

ÖNEMLİ NOT: Sparc mimarisi bildiğimiz bilgisayarlardan farklıdır, x86 bilgisayarlara Sparc için yazılmış bir sistemi kurmaya çalışmak üçgen deliğe kare sokmaya çalışmakla aynı şey. İlla ki kuracaksınız Sparc yerine amd64/x86 mimarisine uygun olanı seçin.
  95. Finix

Solaris 11.4 sürümünü indirip bilgisayarıma kurmak istiyorum

Her kuşun eti yenmez. Linux pekala iyi güzel bir paket deposu sunuyor ve bütün çabalara rağmen uygulama sayısı az geliyor. Solaris gibi belli bir amaca yönlendirilmiş işletim sistemleri tamamen çile. Üstelik son kullanıcı bakımından hiç farkı yok, oradaki Gnome 2 linuxtaki matein aynısı...
  96. Finix

Manjaro'da WoeUSB kurulumu

Ne demek :) Valla vaktim yoktu, Arch'tan da koptuğum için AUR'dan kurulumu unutmuştum. Eve dönünce bir iki yere bakınca hatırlayıp yazdım, artık geç döndüğüm için affet.
  97. Finix

git clone https://aur.archlinux.org/woeusb.git cd woeusb makepkg -si Bu komutları sırasıyla verirseniz kurulmuş olur. Paket yöneticisinde de aurun arayüzlü kurulumu olacaktı, ancak uzun süredir Manjaro kullanmadım.
  98. Finix

https://aur.archlinux.org/packages/woeusb/ Aurda var, boş vaktimde anlatırım da şimdi buraya koyayım
  99. Finix

[DEV ANKET] SDN Forum Üyeleri Hangi GNU/Linux Dağıtımını Kullanıyor?

Gömdün be ustam, gelenin selamını alıyoruz :D
  100. Finix

Haklısın. Esasında siteye dört kişi girdik, bir kişi tasarımıyla vs uğraştı diğeri de bir kaç yere tanıtımını yaptı ben de içeriği geliştirdim. Ben siteyle ilgilenmeye ara verince, takır takır yazacak konu bulmak hem yaratıcılık hem de vakit istiyor, site âtılmış gibi görünüyor. Açıkçası çoğu...
  101. Finix

Bu geçtiğimiz ağustos openSUSE Türkiye forumunu açmıştık, şu anlık atıl görünüyor olsa da sık sık takip ediyorum kim geliyor kim gidiyor insanlar ne yapıyor diye. Ne yazık ki pek çok iş araya girdiği için, biraz da okul diyelim, sitede konular hazırlamasak da iyi kötü openSUSE için bir şeylerle...
  102. Finix

Linux'a günde birden fazla format atılırsa bu zararlı bir durum haline mi gelir?

HDD'lerin okuma başı bir yere kadar sürüyor, bir yerden sonra yavaşlamaya ve çalışmamaya başlıyorlar. Malzeme sağlamsa on yıllarca sürebilir, ancak efendime söyleyeyim bir serverda kullanılan ve takır takır işlenen bir HDDnin ömrü muhakkak ki daha kısa olacaktır. Ha, arkadaşın yaptığı şey o...
  103. Finix

İşte Shiftdelete.Net Hakkında Bilinmeyenler!

Aslında bilmemek göreceli bir şeydir...
  104. Finix

Bilmiyorum ben de valla... Yoksa biliyorsun bizi.
  105. Finix

Valla ben de bilmiyorum ne olduğunu, yani sonuçta "Bilinmeyen" diyoruz. Bilinmiyorsa bilinmiyordur. Fazla zorlamayın. Hadi hayırlı traşlar.
  106. Finix

Trance Hits

Ustam arada bir yüklemekten kaçınma açıp dinliyorum ara ara.
  107. Finix

Pardus için bu konudan geri bildirim ve yardım yapalım

Aslında hocam o dediğiniz için kdenin panosu vardı. Sağ altta makas şekliyle saatin yanında duruyor. Ha kısayol işi de mantıklı.
  108. Finix

Uygulama mağazası bakımından en geniş yelpazeye sahip dağıtım hangisi?

Bu artık çok eskide kalan bir soru. Artık openSUSE'ye güle oynaya Spotify kurabildiğimiz şu günde artık sorulması gereken bir şey değil, işinize yarayacağını düşündüğünüz bir dağıtımı kurun ve gerisine bakmayın. Not: Biz mağaza yerine depo deriz, ağız alışkanlığı. 1- Zaten popüler dağıtımların...
  109. Finix

Fedora veya OpenSUSE ile Linux'a başlanır mı?

Sen bilirsin, KDE sürümünü deneyebilirsin.
  110. Finix

Belki. Gnome biraz ağır abi. Ama denemeden bilemeyiz.
  111. Finix

Başlanabilir. Hatta yerine göre zevkli de olabilir. Bu dağıtımlar eskiden Linux'un kolay dağıtımları olarak kabul ediliyordu, sonra Mint ve Manjaro gibi tamamen yapılandırılmış dağıtımlar ortaya çıkınca bu dağıtımlar biraz geri plana çekildi. Ancak halen daha kolay dağıtımlardır, hatta...
  112. Finix

Dağıtım tavsiyesine ihtiyacım var

Linux'da driver meselesi windowstan biraz farklı. Linuxta çekirdeğin içerisinde driver bulunur, bu yüzden hiçbir şey yazmadan genellikle sistem tıkırında işler. Bu yüzden en güncel Kernel sürümü bazı istisnalar hariç en geniş donanım desteği demek. Debian tabanlı çoğu dağıtım daha eski çekirdek...
  113. Finix

OpenSUSE Tumbleweed'de Ses Sorunu

Terminal üzerinden alsamixer komutunu verip biraz kurcalayabilir misiniz?
  114. Finix

OpenSUSE Tumbleweed'de Ses Sorunu

Pek açık olmayan bir anlatım. Yani ses az mı geliyor?
  115. Finix

Dağıtım tavsiyesine ihtiyacım var

O tost makinesi linuxta epey götürür. Benim de yakın zamanlarda aldığım laptop üç aşağı beş yukarı o özelliklere sahip. Kendi sisteminde Opensuse KDE kullanıyorum mesela, takir takir işliyor. Pek de öyle hafif sayılacak bir sistem değildir. Manjaro deneyebilirsiniz, hafif ve rahat bir...
  116. Finix

Redhat Linux'un KDE desteğini sonlandırması

Red hat biraz daha farklı bir alan ama. Hani mintin görevi en iyi masaüstü deneyimini vermekken red hat pek masaüstü kullanıcısına hitap etmiyor.
  117. Finix

Debian'ı Neden Tercih Etmeliyim?

Debian sade bir linux dağıtımı, sade ve yalnızca kullanım araçlarına yönelik bir dağıtım. Ubuntudan çok farklı değil aslında, sadece ubuntudan yapı olarak çok daha sadedir. Bahsettiğiniz ideleri de biraz araştırırsanız bulursunuz.
  118. Finix

SDN Forumu Finix'e Satıldı!

Ne yapalım seviyoruz seni :D ---- Mesajlar birleştirildi ---- Finokrasi, insanlığa huzur getirecek! Yaşasın tam bağımsız finokrasi
  119. Finix

SDN Forumu Finix'e Satıldı!

Yalnız şimdi gayet ciddi bir işe girişiyor. Bakalım sonrası ne olacak
  120. Finix

Yine de fedoraya bir şey olmaz. O daha farklı bir alan, redhattan bağımsız gelişiyor.
  121. Finix

Hiçbir alakası olmaz, olduğu gibi devam eder Fedora Kde. Zaten 6 yıla kim öle kim kala.
  122. Finix

SDN Forum GNU/Linux Kullanıcıları Kulübü

Mint'in KDE sürümü yoktu bildiğim, desteği çektiler. Hatta şimdi yokladım. Pisi'yi bilmem de, Manjaro iyi bir seçenektir. Pisi hakkındaki fikirlerini almayı isterim doğrusu, pek ilgilenmemiştim uzun zamandır.
  123. Finix

Söyle Rahatla

Sizi izliyorum...
  124. Finix

Linux'taki Ödevim Hakkında Öneri

Tam olarak bu iş neyin üstüne? En azından belge arayabiliriz.
  125. Finix

Linux'taki Ödevim Hakkında Öneri

Linux ile bu kodlamanın pek bir alakası yok, Linux kendi mantığında yazılım işi ve çoğunlukla Python gibi daha rahat programlama dilleri ile yazılır. Burada makine dili söz konusu sanırım. Bu forumdan bunu cevaplayacak bir baba yiğit de kolay kolay çıkmaz.
  126. Finix

Linux Cafe

Aynen o.
  127. Finix

Linux'u Virtualbox ile Kullanmak Mantıklı Mı?

Zor değil, sistemde Windows 10dan boş disk alanı ayır önce.
  128. Finix

Linux'u Virtualbox ile Kullanmak Mantıklı Mı?

Virtualboxla yavaşlık normal.
  129. Finix

Debian Installation Guide (Kurulum Kılavuzu)

Sende beyaz yakalı ışığı var :D
  130. Finix

Debian Installation Guide (Kurulum Kılavuzu)

Pretty good. But why this guide has an English title while it is Turkish?
  131. Finix

Linux dağıtımı öneri

Manjaro.
  132. Finix

Sudoers Hatası

Sanırım tek yöntem, live cd ortamından chroot ile erişmek.
  133. Finix

Sudoers Hatası

Sudoers, /etc/sudoers dosyasının adıdır. Normalde visudo ile düzenlenir. Ubuntuda bir kurtarma kipi olması gerekiyordu, o kiple sisteme girince root yetkisini kisiye tanımlıyor ancak grafik arayüzü başlatmıyordu. Visudo komutunu verirseniz ilgili dosyaya ulaşabilirsiniz, sorun ne görmüş oluruz...
  134. Finix

Linux'u kaldırıp Windows 10 nasıl kurarım?

Ukalalık güzel şey değil, herkes adan zeye bilecek diye bir kaide de yok. Eğer başka bir mesele varsa o ayrı bilemem.
  135. Finix

Samimisiniz galiba
  136. Finix

Doğrudan Windows firmat cdsini tak olur
  137. Finix

Linux Cafe

Ne demek, yine bekleriz.
  138. Finix

Linux Cafe

Tasarım Linux için en önemsiz mesele aslında. Zira her masaüstü dağıtımı her türlü görüntüye uyarlanabilir. openSUSE'nin geniş bir masaüstü seçeneği var bu arada.
  139. Finix

Linux Cafe

Manjaro ile Mint birbirine çok benziyor bence. İkisi de farklı tabanlarda aynı işi yapıyorlar. Manjaro tabii Mint'ten iyidir, kullanıcıya daha çok seçim veriyor ve daha hafif. Ama Manjaro'dan ziyade mesele KDE ile alakalı, Manjaro uzun süredir vardı; Mint kullanıcıları da benzer bir dağıtıma...
  140. Finix

Linux Cafe

Xfce ile deneyin bir de :'(
  141. Finix

Linux Cafe

Garip bir şekilde, Linux Mint'in KDE desteğini kaldırdıktan sonra Distrowatch'da birinci sıradan düştü. Esas bu Linux Mint için iyi olmadı.
  142. Finix

Google Chrome OS Rehberi

Google da Apple da Microsoft da gayet kaliteli yazılımlar yapıyorlar, Windows'u yüceltip MacOS'u kötüleyen adamın bu işten anladığını düşünmüyorum. Ancak; kullanıcısını tamamen kısıtlayan, donanım ve yazılım üzerinde hiçbir kontrol hakkı tanımayan ve en ucuz özellikler için kullanıcıyı ciddi...
  143. Finix

Linux Cafe

Bizim ki laf olsun sohbet olsun, lafı konuşmak olsun diye yazıldı. Yoksa öbür türlü anca kavgadan kavgaya birbirimizi görüyoruz. :D Pardus'un esasında ne yaptığı ile yapı olarak konuştum, kendi motivasyonları hakkında doğrudan bir fikir sahibi değilim. Mesele Pardus yanlış bir noktada değil...
  144. Finix

Google Chrome OS Rehberi

Güle oynaya Google veya Apple ekosistemine koşa koşa giren aptaldır.
  145. Finix

Linux Cafe

@darkstar @arsenik Yaklaşımınız doğru olsa da pek çok noktada tıkanma yaşıyorsunuz. Bir devlet olarak tabanı hazırlanmış, istediğiniz gibi fork yapabileceğiniz bir proje üzerinde çalışmayı mı doğru bulurdunuz yoksa sıfırdan bir dağıtım derlemeyi mi düşünürdünüz? On yıl önceki devletin...
  146. Finix

Bilgisayarıma linux kuramıyorum

Donanımın halini sorabilir miyim? Deepin kullanmadım da, eğer live isodan kurulum söz konusu ise kurulum aracını konsoldan çalıştırabilirsek aslında hatayı kontrol edebiliriz. Sizi daha tecrübeli birisi olarak sandığım için bu yönde tavsiyeler veriyorum. Eğer zannettiğim kadar tecrübeli...
  147. Finix

Bilgisayarıma linux kuramıyorum

Kaç dakika donuyor? Sabit diskte bad sector var mı?
  148. Finix

D: Diski Görünmüyor

Linux'un disk alanlarını Windows tanımaz. Windows NTFS kullanır, Linux ise genellikle Ext4 tercih eder. NTFS üzerine Linux kurulmaz, muhtemelen Kali'nin kurulum aracı D'yi silmiştir.
  149. Finix

Linux (özellikle de Pardus) alanında SDN'de haber, makale ve video üretebilecek arkadaşlar arıyorum!

Neden Pardus? Yani Pardus özel bir dağıtım değil nihayetinde, iyidir hoştur da Debian'ı çözmek zaten Pardus'u çözmek oluyor.
  150. Finix

Windows Tablete Linux Yüklemek

Kur bir tane geç, manjaro iyidir sistemine kur kde rahat et. Hani artık zayıf sistem diye bir şey kalmadı, bütün linux dağıtımları aşağı yukarı her sistemde aynı performansı veriyor.
  151. Finix

Linux tabanlı sistemlerde itunes kullanmak mümkün mü?

Niyet iPhone'a şarkı atmak mı?
  152. Finix

Linux Tabanlı Bir İşletim Sistemi Nasıl Yapabilirim?

İngilizceniz varsa, şöyle bir göz atabilirsiniz. Ancak Linux'a biraz aşina olmanız gerekli. Welcome to Linux From Scratch!
  153. Finix

Telefon Pert Oldu

Gönderdik garatiye, bakarız zamanla ne olur.
  154. Finix

Grub kendiliğinden siliniyor…

Şimdi üstadım kafam tam almadı, diyorsun ki F9'a basıp Debian'ı seçiyorum ama yavaş oluyor. F9'a basınca biosun kendi menüsü mü çıkıyor yoksa Windows mu devreye giriyor?
  155. Finix

Başlangıç için hangi linux ?

Önemli değil, nedense direkt Windows ile alakasız denince aklıma Gnome geliyor. Pek sevmem, ancak benim sevip sevmediğim o kadar önemli değil. Siz beğenirseniz yeterli :)
  156. Finix

Manjaro Gnome?
  157. Finix

Hee, anlaşılan daha derin bir sorun var. Efi sistem mi bu?
  158. Finix

Manjaro KDE deneyiniz?
  159. Finix

Bios'taki boot menüsünden önceliği Debian'a atadınız mı mi? Dual bootta Windows'un bu kadar uzun sürmesi ayrı mesele, önce Linux'u bir çalıştıralım...
  160. Finix

Linux ekran görüntülerinizi paylaşın

İnsan sıkılıyor hep aynı şeyden. Değişiklik güzeldir, renklenelim biraz.
  161. Finix

Xfce mi bu? İyi olmuş iyi.
  162. Finix

Powerbank Ödüllü İsim Bulma Yarışması!

İsim: BiEfsane Kaplama Slogan: Araba mı kaplamadan çıkar yoksa kaplama mı arabadan?
  163. Finix

Linux Cafe

Hiçbir güç şu an ki Gnome'u kullandıramaz, hele ki KDE bu kadar iyiyken ve alışmışken de. Ancak doğrusunu söylemek gerekliyse Gnome temaları bir hoş yahu, bütün sistem cilalanmış gibi pek hoş duruyor. Ne yazık ki KDE'yi özelleştirme seçenekleri bu kadar iyi değil, qt temaları bazında Breeze ve...
  164. Finix

Linux Cafe

Qogir theme Bence gayet hoş bir tema
  165. Finix

Telefon Pert Oldu

Henüz götürmedim. Bir saat önce falan oldu olay.
  166. Finix

Telefon Pert Oldu

Nokia 6, biraz karıştırayım nasıl bataryası çıkar bunun. Olmadı bir telefoncuya götürür on dakikada çıkarır takar. Garantisi var da çok takılmıyorum, telefonu bir veriyoruz iki haftaya anca geri alıyoruz falan uzun iş.
  167. Finix

Telefon Pert Oldu

En fazla bir yıllık telefon.
  168. Finix

Telefon Pert Oldu

Telefonu %30 gibi şarja taktım, sonra içeri git gel derken şarj %0 gösteriyordu bir şekilde. Bende dur acaba düzelir mi diye şarjdan çektim ve telefon mevlasına kavuştu. Açmayı deniyorum nanay, hiç yanaşmıyor. Napılır buna?
  169. Finix

Dual Boot için Linux dağıtımı önerisi

Onun baharatı az ama
  170. Finix

Dual Boot için Linux dağıtımı önerisi

OpenSUSE verelim?
  171. Finix

Linux Cafe

Aman üstadım mesele o mu? Adam bir GTK teması takıyor, fıstık gibi oluyor. QT uygulamaları için öyle güzel temalar var mı?
  172. Finix

Basit Linux dağıtımı

Hiçbir linux komutu bilmeden, anca dizi izlemek için falan Manjaro kullanan sevgilim var. İlla ki düşersin değil, istersen düşersin. Zaten paket yöneticilerinin arayüzleri yeterli.
  173. Finix

Basit Linux dağıtımı

.exe dosyası kek ise, .tar.bz2 dosyası onun unudur şekeridir. Darmadağınık haldedir ve siz onu sonradan derlersiniz. Linux'ta .tar.bz2'yi ya çok aciz bir halde ihtiyacınız olur ya da inceleyip, kendi dağıtımınıza uyarlamak için indirirsiniz. Gentoo gibi bir kaç istisna dışında hiçbir dağıtım...
  174. Finix

Linux Cafe

Ben kendimi bildim bileli kde'ye adam akıllı tema yok, ama esasında şimdi kvantum gibi pek çok tema motorunu görüyorum. O yüzden işlerin yavaş yavaş iyiye gittiğini görmek güzel.
  175. Finix

openSUSE Türkiye Açıldı!

Teşekkür ederiz, siz de gelin buyrun. ---- Mesajlar birleştirildi ---- Esasında, iyi olduğunu temin edebiliriz. Yalnızca, tercih ettiği disk türleri btrFS ve XFS yeterince olgunlaşmış değil; kurulumda ext4'ü seçmeniz daha iyi olur.
  176. Finix

openSUSE Türkiye Açıldı!

İnşallah. :)
  177. Finix

openSUSE Türkiye Açıldı!

Sizi de bekleriz, heheh.
  178. Finix

openSUSE Türkiye Açıldı!

Bizi Türkiye Linux Grubu olarak başta tanımıştınız. Ancak grubun sonu bir noktadan sonra amacından tamamen farklı bir noktaya gitti. Biz de 4 kafadar arkadaş düşündük, openSUSE'nin Türkiye sitesi yoktu. Biz de gerçekten eksik bir şeyi tamamlamak istedik ve hedefimizi bu yönde değiştirdik...
  179. Finix

Linux Cafe

Ocağa hoş geldin yavru ejderiya
  180. Finix

Pardus kullanılabilir mi?

Esasında 100 kişilik kadro biraz abartı, zira red hat, suse gibi şirketler bile bu kadarlık adam tutmuyor elinde. Hatta 5-10 kişi bile yeterli, ancak pardus'un kendi rotasından çıkması ve debian tabanlı bir dağıtıma evrilmesi bizi epey üzdü.
  181. Finix

Edit: Yanlış anlamışım pardon
  182. Finix

Böyle bir kısıtlama yok.
  183. Finix

Kullanılabilir, illa ki kullanılabilir. Piyasadaki pek çok dağıtıma kıyasla iyi bir seçenektir de sonuçta. Pardus hakkında beklentimiz büyük olup, sonradan girdiği yol bakımından her şeyi bir kenara bıraktığı için bizi epey üzmüştü; o zamandan beri pek yüzüne bakmayız.
  184. Finix

Windows 7 Kaç GB Kokluyor?

Hmm, o zaman biraz karıştıralım o meseleyi. Teşekkürler ikinize de :)
  185. Finix

Virtualbox çalışıyorum yahu?
  186. Finix

@kilicbaligi Derdimi şöyle anlatayım, linux için dual boot rehberi hazırlayacağım ve bunun için konu mankeni olacak bir windows'a ihtiyacım var. Yani Windows'u sanal makineye kuracağım ve sonra nasıl dual boot yapılacağını linux kurulumunda anlatacağım. Yani Linux'un Windows'un aynj sabit diskte...
  187. Finix

Tamamdır, zaten virtualboxda durması önemli. Gerisini salla gitsin.
  188. Finix

Esasında, internette Windows 7 Lite diye bir zamazingo buldum; iso dosyası 1GB falan.
  189. Finix

Yok yahu, 45GB ramimiz mi var? Kapladığı alanı soruyorum.
  190. Finix

Hiçbir işi olmasa da yalnızca kurulmuş olması gereken bir Windows gerekiyor bana, İnternet'te biraz kurcaladım Windows 7 Lite diye bir şey buldum, şimdi dostlar kaç GB yer bu? Sistemin disk alanı nasıl olsa bir şey yapmayız diye 45 GB vermiştim, bunun 35'i boşta. Yani VirtualBox ile olsa olsa 20...
  191. Finix

Linux Cafe

Var, zor değil. Yapmanız gereken sabit disk üzerinde Bilgisayar Yöneticisini kullanarak alan açmak. Sanırım şuradan anlatmıştım; Linux Başlangıç Kılavuzu [REHBER] Eğer az buçuk İngilizceniz varsa işi Guided Setup'ı seçerek kolayca işi kotarabilirsiniz; eğer cesaret edemezseniz yarın bir rehber...
  192. Finix

Linux Cafe

Siz bir kurun önce, sonrasına bakarız.
  193. Finix

Linux Cafe

Kurulumda ekran çözünürlüğünü ayarlarsınız.
  194. Finix

Linux Cafe

Lfs var aslında
  195. Finix

Linux Cafe

Aranızda linux ile ilgili yazı yazmaya hevesli birileri var mı?
  196. Finix

197. Finix

Linux Cafe

*öhöm* easter egg zaten sürpriz özellik demek *öhöm*
  198. Finix

:) Esasında, Ubuntu'ya nedense epey soğudum. Tüü yüzünü şeytan görsün diyorum utanmasam. Ama siz memnunsanız, öyle köşeye fırlatılmamalı.
  199. Finix

Ubuntu'yu nasıl buldunuz diye sormuştum da :)
  200. Finix

He yani bir şey bulamadınız?
  201. Finix

Elinize sağlık, siz benim üstadım sayılırsınız; Nasıl buldunuz?
  202. Finix

Linux Cafe

Üzerine çok düşünülecek bir şey değil. Bir linux dağıtımı değiştirmek taş çatlasın 100 kişi ile rahat rahat yeterli. Zaten fedora gibi dağıtımlar sayesinde kararlı yazılımlar hemen seçiliyor. Şimdi koca Çin Microsoft kullanacağına, denetimi ve kontrolü kendi elinde olan ve kendi halkının...
  203. Finix

Cinnamon 4.0'da Olabilecek Geliştirmeler

Adam istemiyorsa istemiyordur, nihayetinde kimseyi bir şeyi kullanmaya zorlayamayız. KDE iyi, süper şahane falan ancak esasında kişinin masaüstü tercihleri iyiden kötüden ötede. Öncelikle bu bir alışkanlık meselesi yani KDE 6 çıksa ve felaket olsa; rakipleri şahane olsa biz yine bir şekilde KDE...
  204. Finix

O kadar da zevksiz değil.
  205. Finix

OpenSUSE'yi Denemek İsteyenlere Tavsiyeler

Yanılmıyorsam 2014ten beri.
  206. Finix

Linux Cafe

Bilmiyorum esasında, ancak compizi suçlamak bana şu an doğal geliyor.
  207. Finix

OpenSUSE'yi Denemek İsteyenlere Tavsiyeler

Aslında direkt bir insan gözlemi değil, daha çok tasarladıkları bir yazılım sayesinde çıkardıkları isolar güzelce bir testten geçiyor ve bunu önceden düzeltebiliyorlar. Bu sayede topluluk gözlemine gerek kalmadan hızlıca sorunu çözebiliyorlar. Haliyle, tumbleweedde beta paket çıksa dahi sistemin...
  208. Finix

Linux Cafe

@Halktan Biri tamam da, mate eşşek gibi compiz abanıyor. Compizi kapat da öyle bir görelim boyunun ölçüsünü.
  209. Finix

Linux Cafe

Dark Side'a yolcu kalmasın.
  210. Finix

KDE'nin 20 Yılı

KDE emin adımlarla güzel güzel ilerliyor, bakalım zaman ne getirecek...
  211. Finix

Linux Cafe

Arkadaş benden de, hehe. Tek hareketimde deli gibi adam çağırırım hehehe
  212. Finix

Linux Cafe

Allah kurtarsın, yazık olmuş.
  213. Finix

Linux Cafe

Hangi KDE :p
  214. Finix

Linux Cafe

Bırakmış bu işleri anlaşılan.
  215. Finix

Sen yeter ki at ortalık kalmasın @Halktan Biri'ne.
  216. Finix

Renk tonları evladım, biraz da göz nizam. O kıza bakarken bir garip oluyorum kafa ayrı vücut ayrı. Bir ara kerimsel isimli bir blog senin gibi masaüstü duvar kağıtları tasarlayıp sistem simgeleriyle vs eşleştiriyordu. Bir bakabilirsin hala açıksa. ---- Mesajlar birleştirildi ---- DEĞERİNİ...
  217. Finix

@Conficker Belasi'nın günahını almışız valla
  218. Finix

ZEVKSİİİİZ
  219. Finix

Linux Cafe

Üst panel* Lütfen. Ben alt panel kullanmam çift panel kullanırım.
  220. Finix

Linux Cafe

Mate'i ben de beğeniyorum. KDE'nin en çok saçmaladığı, Gnome için desteğin sular seller gibi düştüğü zamanlarda sistemi daha rahat kullanmak için Gnome 2 kullanırdım. Sonra KDE kendisini toplayınca KDE'ye geçtim, dağıtımlar KDE 4 desteğini bırakınca da kısa bir süreliğine Mate kullandım ve...
  221. Finix

Linux Cafe

KDE'yi karışık buldu yalnız, ancak bir iki güne alıştı sisteme. Eğer ondan bahsedeceksiniz... :D Mesele esasında KDE falan değil, dağıtım güzel olsun kullanıcı gerisini yadırgamaz.
  222. Finix

Linux Cafe

Önce Kubuntu kurdum, başta çok sevdi de paket kurarken falan bir ton dertle uğraştı. Sonra Fedora KDE kurdum, onu daha çok sevdi zira sorunsuzdu ancak sistem çok ağırlaştı. Sonra belki KDE'dir diye Xfce kurdum, açılışlarda bir nebze rahatlattı ancak kurduğum için KDE'nin ne büyük nimet olduğunu...
  223. Finix

Linux Cafe

Eğer kafan karışıksa, forumun ağası finix Linux'un bütün sırlarına hakimdir. Hehe. Şakası bir yana, Linux biraz da emek işi. Hatayla karşılaştığınız zaman biraz savaşmak, biraz incelemek ve içine girmek gerekiyor. Ha kafa yoramam dersen, bilemem. Mesela ben birisine bir dağıtım kurdum, ardından...
  224. Finix

Linux Cafe

Çağ dışını bilemem de... Rönesans zamanından değil mi bu? Barok mimari?
  225. Finix

Linux Cafe

E yazdırmaya başla da kafayı koyunca elinde hazır olsun bari :D
  226. Finix

Debian 9.5 Yayınlandı!

Garip bir dağıtım. Paket yöneticisi bir acayip, paket tercihleri bir acayip, taş devrinden init sistemi kullanması ayrı acayip.
  227. Finix

Linux Cafe

Oğlum sabahtan beri kuracaksın diye bakıyorum. Kuracaksan kur artık yahu.
  228. Finix

Ubuntu'da Tehlikeli Güvenlik Açığı Bulundu!

Ubuntu, pişmiş tavuk, baş. Artık cümleyi siz toplayın aynı şeyi yazmaktan sıkıldım.
  229. Finix

Hadi Tanışalım! (Fotoğraflı)

Hee... Dur bakalım, şu an istediğim beğeninin %1'ini almış resim. O zaman kendi resmimin %1'ini atayım. Bak seni sevdiğimden hep he..
  230. Finix

Söyle Rahatla

SDN'nin yeni özelliği: Kehanet! Artık yarın ne mesajlar atılacağını görebilirsiniz!
  231. Finix

Linux Cafe

Diğer seçeneği vardı da hiç denemedim. Buraya kadar gelmişken şöyle adam akıllı bir desktop kuralım diye şey ettim de.
  232. Finix

Linux Cafe

Testing ile aynı güncellikte leap. Ondan dedim.
  233. Finix

Linux Cafe

Opensuse leap dene onun yerine?
  234. Finix

Linux Cafe

İnanma aynı makyajı sana yapsalar seni de beğenen çıkar.
  235. Finix

Linux Cafe

Karşılaştırma listesi: KDE: Tırt Gnome: Tırt Cinnamon: Tırt DDE: Tırt Pantheon: Tırt Sonuç: Tırtıl
  236. Finix

Linux Cafe

Şahane değil https://linuxhint.com/wp-content/uploads/2018/04/x12.png Eeeh işte https://news-cdn.softpedia.com/images/news2/Fedora-22-Xfce-Edition-with-Xfce-4-12-Screenshot-Tour-484100-4.jpg Tırto disko: https://i.ytimg.com/vi/PCz3IgJcj8w/maxresdefault.jpg
  237. Finix

Linux Cafe

Yahu xfce öyle görselliğe yapılandırılmış bir desktop değil ki? Kaynak koddan derlesen Windows 95 çıkıyor, arkada da Mario müziği geçiyor ---- Mesajlar birleştirildi ---- KDE biraz daha farklı özelleştiriliyor. Kvantum isminde bir temalandirma motoru sayesinde gtk temalarını kurabilirsiniz...
  238. Finix

Debian 9.5 Yayınlandı!

Hekirlık iş değil, ubuntunun sade hali olarak düşünmek gerekiyor.
  239. Finix

Linux Cafe

Yahu evladım, o küçümsediğin konqueror bütün safari ve Chrome tabanının babası. Khtml ile webkit ilişkisini bir araştır istersen. Konqueror İnternet Explorer ve Netscape ikiliğinin dışında ciddiye alınan ilk browser oldu ve operaya kadar çok geniş türevleri var. Ayrıca bütün KDE konquerorden mi...
  240. Finix

Linux Cafe

Esasında OpenSuSE'yi severdim, uzun süreler kullandım da bir süre o kadar korkunç bir duruma evrildi ki bütün ümidimi kaybettim. Şu son zamanlarda, scriptlerin yarattığı hantallığı systemd ile altından kalktıklarını söyleyebilirim ancak yine de sistem mesela bir Arch veya Manjaro kadar hızlı...
  241. Finix

Windows'taki Uygulamaların Linux'taki Alternatifleri

İnternet download manager ben Windows kullanmayı bıraktığımdan beri ne kadar değişmiş...
  242. Finix

Linux Cafe

Fedora kararlılığı üzmez aslında. Uzun süreler boyunca kararlı bir şekilde çalıştığına şahitim, eskiden tam bir faciaydı lakin zaman güzelce kendisine çeki düzen verdi ve kullanılır halde. Rawhide kullanan varsa Allah kurtarsın o ayrı. Ancak yeni kullanıcı dediğin "Niye codecler çalışmıyor" diye...
  243. Finix

Hangi bsd yi onerirsiniz

PC-BSD TrueOS'un eski adı değil mi?
  244. Finix

Linux Cafe

Reklam gibi olmasın da, eğer forumda ben olmazsam discord grubumuz var bu benim ve arkadaşların takıldığı. Oradan muhakkak yardım bulursun. Şöyle link bırakayım: Discord - Free voice and text chat for gamers
  245. Finix

Linux Cafe

Eğer hala niyetiniz varsa, hatayı tam olarak bize bildirirseniz yardım etmekten hiç çekinmeyiz.
  246. Finix

Linux Cafe

Neden usta o?
  247. Finix

Linux Cafe

Esasında, opensusenin nasıl böyle taş gibi bir dağıtıma evrildiğine hala inanamıyorum.
  248. Finix

Linux Cafe

Millete örümcek tutmuş şeyleri göstermiyoruz ya. Biraz açılın siz de. Hehe.
  249. Finix

Linux Cafe

Heyt. Forumun Ağası ne derse oraya. :D
  250. Finix

Linux Cafe

Eh lafın sonunda demek gerekir ki, nerede Bahtiyarsanız o iyidir. :)
  251. Finix

Linux mint internet sorunu

Adam bir şey yapmıyor ki, ipconfigle ancak internete bağlanmaya yarar. Airodump-ng'de gizli ssid arıyor işte. Bence kardeşimizin kafası karışmış iyice, ne yapacağını ya anlamıyor ya da tırnak törpüsü ile ağaç kesmeye çalışıyor.
  252. Finix

Linux Cafe

Esasında son dönemde kullandığım dağıtımlar arasında en iyisi, gerçi ne kullansak maşallah en iyisi oluyor. :p Şöyle anlatayım tecrübelerimi: Ubuntu: Unity projesi Cannonical'ın belini epey büktü, kısa zamanda çok fazla şey yapmaya kalkıştılar ve ne yazık ki hepsinde başarısız oldular. En...
  253. Finix

Linux Cafe

Şu sıralar, tecrübeli olan tanıdıklarım opensuseye nimet muamelesi yapıyor. Hatta ki tumbleweed beta sürümleri kullanmasına rağmen sistemi bozmuyormuş, ben leap kullandığım için üçüncü ağızdan konuşuyorum. Openqa diye bir sistem tasarlamışlar, otomatik olarak paketler sistem tarafından test...
  254. Finix

Manjaro Sürümleri

Sistem kaynakları açısından xfce. Gerçi aralarında 100 MB ram oynuyor en fazla
  255. Finix

Linux Cafe

OPENSUSE UBER ALLES
  256. Finix

Hangi bsd yi onerirsiniz

Adamlar daha linuxa ilgi göstermiyor, bsdyi kim takar. :D
  257. Finix

KNazar archlinux'a nasıl kurulur?

Usta direkt nazar boncuğunu kondur masaüstüne :))
  258. Finix

Hangi bsd yi onerirsiniz

su yazarsın konsola.
  259. Finix

En Çok Hangi Antivirüse Güveniyorsunuz?

Muhtemelen site zamanında saldırı almıştır bir açıktan.
  260. Finix

Hangi bsd yi onerirsiniz

Doğru, Unix ayrıca bir işletim sistemidir aslında. Bsd de linux da bir çeşit Unix taklididir diyebiliriz kabaca.
  261. Finix

Hangi bsd yi onerirsiniz

Aslında sadece bsd değil de, linux dünyasında da root şifresi ayrıdır ve sudo yetkisi kendi şifrelenle root ayrıcalığını almanı sağlar. Sadece Ubuntu türevleri kişiye root şifresi vermez, sudo ile iş yapmasını ister.
  262. Finix

Hangi bsd yi onerirsiniz

Bsd için Türkçe bir forum var esasında, kendisini felâsife isimli şeker gibi bir adam idare ediyordu. Ancak gittik kendisine sorduk bsd kuralım mi, bsd sorun veriyorsa bulaşma dedi. Öyle kaldık biz de işte aaa ne diyor bu anlamında ancak doğru. Bsd zaten zor bir işletim sistemi, ancak bunun...
  263. Finix

Hangi bsd yi onerirsiniz

Gnu vakfı tasvip etmez ancak uyumludur, bu sayede bsd depolarında gpl lisanslı programlar vardır, kullanılmasında sakınca yoktur. Zira bsd lisanslı yazılımı doğrudan gpl lisanslıymış gibi kullanabilirsin, bu yüzden uyumludur.
  264. Finix

Hangi bsd yi onerirsiniz

Savunduğum bir lisans değil, ancak güzelce hangi motivasyonla işlediğini de söyleme hakkım var. BSD lisansı resmen bütün birikimini havaya atıyor, bunu sahiplenmediği gibi de kurda kuzuyu yem ediyor. Şu an şımarık şımarık "Ay Windows sürekli göçüyor ya, Linux da hekır sistemi zeki adam parayı...
  265. Finix

Hangi bsd yi onerirsiniz

Fikir şu, GPL lisansı da bir çeşit mülkiyet belirtiyor ve esasında yine ortada mülki bir durum var. Evet, özgür bir lisans ancak yine de malın bir şekilde mülkiyetleşmesi söz konusu zira o yazılım tamamen sizin değildir. Hatta yazılımcının dahi değildir, kamuya aittir bu yazılım. BSD lisansı...
  266. Finix

Hangi bsd yi onerirsiniz

Debian'ın BSD sürümünü denemedim, esasında hiçbir BSD'yi donanım nedeniyle deneyemedim sonra da donanımlar desteklense dahi bizde heves kalmadı. Debian GNU/BSD ise muhtemelen BSD kernellı Debian'dır, yani pratikte normal Debian'dan hiç farkı yoktur. FreeBSD çekirdeğinin ise teknik anlamda...
  267. Finix

Hangi bsd yi onerirsiniz

Luminia isimli xfce benzeri bir masaüstü kullanıyor. ---- Mesajlar birleştirildi ---- Not: Gnome daha systemd olmadan çalışmıyor bsdde her halde ayağı göstermeden kapanır.
  268. Finix

Fedora ve Spin'leri

Spin konusunda bir açıklama getirmek gerekirse; Spin dediğimiz mesele esasında bir dağıtımın, öntanımlı olarak içeriğinden farklı paketlerle gelecek şekilde ayarlanmasıdır. Yani burada gördüğünüz her masaüstü aynı dağıtımın farklı farklı paketlerle donatılmış halidir. Bu yüzden ne...
  269. Finix

Linux Cafe

Valla bizim Linux camiasının en büyük derdi devlet sitelerine adam akıllı girebilmekti, zira İnternet Explorer dışında destek yoktu. Artık garip garip işler deniyorduk wine ile İnternet Explorer çalıştırmak için. Bugün böyle bir şey yok, her browser her sitede güzel güzel işini görüyor. O yüzden...
  270. Finix

Linux Cafe

Yanlış okumuşum, Vivaldi'den şikayet etmişsiniz sandım. Yandex'i bu kadar önemli kılan nedir? Samimiyetle soruyorum tabii.
  271. Finix

Linux Cafe

Çünkü kapalı kaynak. Açık kaynak yazılımlar kaynak kodunu .tar.gz olarak sıkıştırıp yayınlıyor.
  272. Finix

Neden olmasın? Genelde Manjaro ile deniyorlar, linux mint bu konuda biraz kısıtlayıcı ama gözü karartırsan neden olmasın? Hatta Deepin deposu varsa bir iki paket seçerek rahat rahat kurarsın. Ancak Deepin (dağıtım olan) ile linux mint arasındaki teknik farklar çok ufak olduğu için gerek yok sanırım.
  273. Finix

Yok, Deepin kendisi bir masaüstü. Aynı zamanda bu masaüstünü sunan bir dağıtım da var. Kafa karıştırıcı biraz tabii. ---- Mesajlar birleştirildi ---- Karıefendiye ne oldu?
  274. Finix

Ne dinliyorsunuz?

275. Finix

Deepin desktop ile geliyor.
  276. Finix

Ubuntu ve Türevleri

Olsa olsa win 98 olur. http://lxer.com/pub/files/Ridcully/xfce01.jpg
  277. Finix

Ubuntu ve Türevleri

Adam xfce için konuşmuştu sanki, topyekûn linux için değil. ---- Mesajlar birleştirildi ---- Not: Xfce linux dağıtımı değildir. Xfce her linux dağıtımında kullanabileceğiniz bir çeşitarayüzdür.
  278. Finix

Ubuntu ve Türevleri

Şöyle konuşayım, kdeyi uzun zamandır takip ederim ancak KDE 5 çıktıktan 3 yıl boyunca kullanmadım. Neden? Tecrübe. Bu adamlar bir majör sürüm ilan ettikten sonraki üç yıl boyunca korkunç hatalarla boğuşuyor ve KDE görebileceğiniz en sorunlu masaüstü haline geliyor. Ancak şu da doğru ki, KDE...
  279. Finix

Ubuntu ve Türevleri

Allahım insalla sorun yaşar amin.
  280. Finix

Ubuntu ve Türevleri

KDE on xfce gücündedir ve linux ortamının en kararlı masaüstülerinden biridir. Not düşeyim.
  281. Finix

Ubuntu ve Türevleri

Bir gün bütün dünya xfce kullanacak, geri kalan günlerde KDE. Heyt be.
  282. Finix

Ubuntu ve Türevleri

Heyt be göz var ni̇zam var i̇şte bu be
  283. Finix

Linux'ta Sistem Açılış Hızını Öğrenmek

OPENSUSE FEDORA'DAN HIZLI AÇILIYOR. Evet temiz kurulum yaptığım zaman bu resmi atmıştım. Bu arada kıyaslamak doğru mu bilemem, Fedora ext4 OpenSuSE btrfs kullanıyor.
  284. Finix

Yeni Kullanıcılar İçin Linux Mint KDE'ye Alternatif Dağıtımlar

O zaman iyisini kötüsünü @Halktan Biri bilir.
  285. Finix

Tumbleweed'i ben de pek sevmemiştim. Bunun yanısıra, cahildik bilmiyorduk. :/
  286. Finix

Bu iş öncelikle KDE'yi baz alan bir dağıtımı kullanmaya başlamakla gelir. Bu tarz dağıtımlar KDE için özel temalar, yamalar ve programlar hazırlamakta ve sisteme adam akıllı çeki düzen vermektedir. Bunun dışında her masaüstünü sunan dağıtımlar fena değildir ancak KDE için özel geliştirilmiş...
  287. Finix

Ayın Linux Dağıtımları (Haziran 2018)

Cinnamon dandik değil, Mint dandik. Yani pek çok dağıtım Cinnamon'u sunarken illa ki Mint kullanmak zorunda değilsiniz. Bunun yanısıra, Linux'ta sık sık dağıtım değiştirir sonra size uygun olan dağıtımı bulursunuz. Yani "Ne kursam ne kursam?" diye düşünmek yerine eğer vaktiniz, zamanınız ve...
  288. Finix

Linux Cafe

Bazı şeyler acı veriyor.
  289. Finix

O zaman üçümüz birden kitap okuyalım.
  290. Finix

Dur o zaman ben kitap okuyayım.
  291. Finix

Kitap oku :D
  292. Finix

Üstteki mesaj yergi değil ki, zamanla düzelecek bir şey işte. Hehe.
  293. Finix

Esasında benim minti tercih etmeme nedenin Ubuntu tabanının gereğinden fazla hantallaşması idi. Yalnızca KDE üzerine kurulu bir dağıtım olsa dahi kullanmazdım. Ancak KDE kullanıcılarının bir dağıtımı engelleyip bir başkasını yükselttiğini görmek benim için gayet hoş bir deneyim oldu. Yine de...
  294. Finix

Evet haklısın, bu bizim yüce KDE'mize vurulan bir darbedir.
  295. Finix

Valla epey zorlar. Bence sen KDE dene. Mis gibi. 500 MB ram harcıyor hepi topu.
  296. Finix

Esasında, biraz sert bir çıkış olacak ancak Arch'ın boş bir Linux'u paket yöneticisi dışında vermekten öte bir iş yaptığını düşünmüyorum. Yani Manjaro'nun Arch tabanlı olması, Manjaro ekibinin yaptığı işin gerçekten kıymetli olmadığını göstermez. Esasında @Halktan Biri'nin bahsetmek istediği şey...
  297. Finix

Arch'ı göremeyince merak ettim, Distrowatch'a şöyle bir baktım ve bir baktım ki Arch 13. sırada. Bu hale düşecek dağıtım mıydın sen arç?
  298. Finix

Linux Cafe

Esasında KDE'yi görsellik için kullanmıyorum. Hatta görsellik açısından hep sakat olduğunu düşünürdüm, son zamanlarda tabii aynı fikirde değilim ancak halen daha bana Gnome görsellik açısından daha tatmin edici geliyor. Hatta öyle ki, Xfce'deki özelleştirme seçeneklerine hep hayran kalmışımdır...
  299. Finix

Linux Cafe

Eh, bana bir şey ifade etmiyor. İşin esası çirkin denecek bir yönü de yok bence, hani her zaman bildiğimiz xfce teması bu. Debian, arch üzerinde xfce kurmak isterseniz aha bu gelir.