Arama sonuçlarınız

1. S

Rehber Atatürk Şiirleri - Serdar Yıldırım

ATATÜRK YILDIZ OLMUŞ Atatürk yıldız olmuş Anadolu'yu aydınlatan Atatürk yıldız olmuş Dünya'yı aydınlatan. * * * * Çok büyük ve görkemli Eşine rastlanmayan Bir rakibi olmayan Can üstüne can katan. * * * * Atatürk yıldız olmuş Yüreği sevgi dolu Atatürk...
  2. S

Rehber Atatürk'ün Çocukluk Anıları - Büyük Kurtarıcı

ATATÜRK'ÜN ÇOCUKLUK ANILARI BÜYÜK KURTARICI Atatürk'ün kız kardeşleri Makbule ile Naciye tartışıyordu. Naciye: Abla, son günlerde annem ve babamın konuşmalarından şu sonuca ulaştım: Osmanlı kötüye gidiyor ve önlem alınmazsa sonumuz bir felaket. Bunun üzerine Makbule: Doğrudur. Bir kötü gidişat...
  3. S

Rehber Atatürk'ün Çocukluk Anıları: Kaplan

ATATÜRK'ÜN ÇOCUKLUK ANILARI KAPLAN Selanik'teki evde Atatürk'ün abileri Ahmet ile Ömer konuşuyordu. Ömer: Hayvanat bahçesinde kaplanların olduğu bölüme bir adam düşmüş. Kaplanlar, onu yemiş. Neden ama? Neden bir kaplan insanı yer? Ahmet: Bunu ben de çözemedim. Kaplan insanların tutsağı ama...
  4. S

Rehber Karagöz İle Hacivat: Karagöz Bilmece Soruyor

Sen daha güzel makaleler yaz arkadaş. O zaman benim yazdıklarımı okuyan olmaz. Benim binden fazla site ve foruma üyeliğim var. Bunlar yeni yazdıklarım. Sen bir cevhersin. İsyan ediyorsun. Gelecek senin yazdıklarında şekillenecek. Yolun açık olsun.
  5. S

Rehber Karagöz İle Hacivat: Karagöz Bilmece Soruyor

KARAGÖZ İLE HACİVAT: KARAGÖZ BİLMECE SORUYOR Karagöz: Hacivat bir bilmecem var. Hacivat: Sor Karagözüm, sor da bileyim. Karagöz: Bir elin sesi var, iki elin nesi var. Hacivat: Bilmeceyi yanlış sordun. Bir elin nesi var, iki elin sesi var diyecektin. Karagöz: Laf kalabalığını bırak Hacivat...
  6. S

Rehber Karagöz İle Hacivat: İki Elin Sesi Var

KARAGÖZ İLE HACİVAT: İKİ ELİN NESİ VAR Karagöz ile Hacivat yolda karşılaşır. Hacivat: Dur Karagözüm, nereye böyle? Karagöz: Oh, sen miydin Hacivat. Ben de seni arıyordum. Hacivat: Beni mi arıyordun? Karagöz: Evet, sizin eve gidiyordum. Hacivat: Bizim eve mi? Ama bizim ev o tarafta değil ki...
  7. S

Rehber Karagöz İle Hacivat: Harami

KARAGÖZ İLE HACİVAT: HARAMİ Hacivat pencereye çıkar ve karşı mahalledeki evinin bahçesinde bulunan Karagöz'ün üstüne atlar. İkisi birlikte yere yuvarlanır. Aralarında boğuşma başlar. Daha sonra Hacivat ayağa kalkar. Karagöz yerdedir ve gözleri kapalı durumdadır. Buna karşın, sağa sola...
  8. S

Rehber Kardeşlik Hikayeleri - Serhat Yıldırım

SIRTLAN ZOBO Sırtlan gruplarının dışladığı, aralarında barındırmadığı Zobo adındaki sırtlan bir şehrin çok yakınlarına gelmişti. Çayırın ortasında toparlak bir şey dikkatini çekti. Bu neydi? Zobo, onu kokladı. Burnuyla ittirdi. Yuvarlanıyordu. Biraz daha, biraz daha derken, o yuvarlandıkça, Zobo...
  9. S

Rehber Hikaye Yazarı Ömer Seyfettin İle Serdar Yıldırım

HİKAYE YAZARI ÖMER SEYFETTİN İLE SERDAR YILDIRIM Tarih 4-Ağustos-2023 Bursa'da bir kitap mağazasında çok değerli yazarlarımızdan Ömer Seyfettin ile beraberim: " Sayın Ömer Seyfettin, bakın burası üç katlı bir kitap satış mağazası. İçinde binlerce kitap var. " Ömer Seyfettin: " Ya Serdar, beni...
  10. S

Rehber Ressam Van Gogh İle Serdar Yıldırım

RESSAM VAN GOGH İLE SERDAR YILDIRIM Zaman gezgini olarak bir araya geldik. Ben bu hikayenin yazarı Serdar Yıldırım ve dünyanın gelmiş geçmiş en büyük ressamı olarak adı anılan Hollandalı Van Gogh. Paris'te bir müzayede salonunda Van Gogh'un "Kafede Akşam" adındaki tablosu satıldı. Yüzden kapı...
  11. S

Rehber Gezgin Şehmuz İle Vezir Cambaz Ali

GEZGİN ŞEHMUZ İLE VEZİR CAMBAZ ALİ Gezgin Şehmuz daha önce adını hiç duymadığı bir ülkeye gitmiş. Bu ülkenin insanları mert, dürüst ve cengâver kimselermiş. Komşu ülkelerden birisi hariç diğerleriyle iyi geçinirlermiş. O iyi geçinemedikleri ülkenin kralı kendi halkına bile rahat, huzur...
  12. S

Rehber Yavru Balina İle Köpekbalıkları

YAVRU BALİNA İLE KÖPEKBALIKLARI Annesi balina avcıları tarafından öldürülen yavru balina Atlas Okyanusu’nda yüzerken etrafını yirmi kadar köpekbalığı sardı. Başkan köpekbalığı yavru balinanın yanına gelerek: “ Seni tanıyorum ve durumunu çok iyi anlıyorum yavru balina. Ama üzülmekle eline bir şey...
  13. S

Rehber Boksör Kanguru Das

BOKSÖR KANGURU DAS Avustralya Kıtası’nda pek çok kanguru yaşarmış. Bazı zamanlar kanguruların sayısının dört milyonu bulduğu olurmuş. Ormanda, dağda, bayırda, çölde nereye baksan kanguru görürmüşsün. Kangurular, denizin ortasında büyük bir ada olan Avustralya Kıtası’nda öylesine çoğalmışlar ki...
  14. S

Rehber Savaş Kahramanı Atatürk - Serdar Yıldırım

SAVAŞ KAHRAMANI ATATÜRK Dünyanın gelmiş, geçmiş En büyük savaş kahramanı Kimdir diye sorsalar Mustafa Kemal Atatürk derim. * * * * Dünyanın merkezi konumundaki Anadolu'da, binlerce yıldır Yüzlerce medeniyet gelmiş, geçmiş İki binli yıllarda Anadolu'da yaşayan...
  15. S

Rehber Kara Kalpaklı Atlı - Serdar Yıldırım

KARA KALPAKLI ATLI Karşıdan gelen bir atlı Atlı kara kalpaklı Bakışları pek dertli Çehresi çok sertti. * * * * Atlı geldi, attan indi. Bendeki merak dindi. Beynimdeki düşman sindi. Çünkü gelen bir dosttu. * * * * Ben O'nu tanıyordum. Her an adını...
  16. S

Rehber Başkomutan Atatürk - Serdar Yıldırım

BAŞKOMUTAN ATATÜRK Atatürk'ü sevesim geldi. Karşımda göresim geldi. Düşmanlarını üzesim geldi. Kurtuluş Savaşı'nı anlatasım geldi. * * * * Karanlıkta mavi iki ışık belirdi. O iki ışık Atatürk'ün gözleriydi. Beni bu konuda harekete geçiren, Atatürk'ün...
  17. S

Rehber Cumhuriyet Değirmeni - Serdar Yıldırım

CUMHURİYET DEĞİRMENİ Metresine kadar, santimetresine kadar, Bilimle, bilgiyle, kültürle inşa etti, Atatürk, bu Türkiye Cumhuriyeti'ni. Sonsuza kadar muzaffer olacaktır. * * * * Cumhuriyet Değirmeni kurulduğu günden beri Buğday, arpa, mısır öğütüp un...
  18. S

Rehber Atatürk'ü Sevmek Zorundasın - Serdar Yıldırım

ATATÜRK'Ü SEVMEK ZORUNDASIN Kalbinde sevgi olmasa da Hiç kimseyi sevmesen de Atatürk bu vatanı kurtardı. Atatürk'ü sevmek zorundasın. * * * * Özgür ve bağımsız yaşıyorsan Köleliği düşman görüyorsan Hür düşünmeme engel olunamaz diyorsan, Atatürk'ü sevmek...
  19. S

Rehber Mustafa Kemal: Savaşta Ve Barışta Devrim

AVCI GEORGE ( HUNTER GEORGE ) Yıl 1915. İngilizler, Çanakkale'ye ingiliz donanmasını getirdi. Yetmedi. Fransız donanmasından yardım istedi. Fransız gemileri, Çanakkale'ye geldi. İngiliz gemileriyle birlik olup Türk tabyalarını dakikada insan büyüklüğünde 60 mermi atan toplarıyla dövmeye...
  20. S

Rehber Mustafa Kemal: Savaşta Ve Barışta Devrim

MUSTAFA KEMAL: SAVAŞTA VE BARIŞTA DEVRİM Devrim yaparsın savaş meydanlarında Girdiğin her savaşı kazanırsın Tarih yazarsın Mustafa Kemal gibi Mustafa Kemal Atatürk gibi. * * * * Tarih kitaplarının yazdığı Savaş kahramanları Başka bir ülkenin sınırını geçenlerdir Onlar...
  21. S

Anket Devrimci Olmak İstiyorum - Serdar Yıldırım

Mesaj yazan arkadaşlara teşekkür ederim. Sağlıklı ve mutlu kalın.
  22. S

Rehber Biz Mustafa Kemal'in Askerleriyiz - Serdar Yıldırım

BİZ MUSTAFA KEMAL'İN ASKERLERİYİZ Gelecek nesiller Rahat etsinler diye Çanakkale'deydik. * * * * Çanakkale'ye gelip Evine, köyüne geri dönemeyen Çanakkale'ye gelip Kimi bir gün Kimi bir buçuk yıl Ömür törpüleyen Yarı aç, yarı tok Bazen tam aç Kahramanca savaşan Düşmana geçit...
  23. S

Öneri Atatürk Geldiği Gibi Gitti - Serdar Yıldırım

ATATÜRK GELDİĞİ GİBİ GİTTİ Sen bu yurdu kurtardın Türkiye Cumhuriyeti'ni kurdun Tarihe ismini Altın harflerle yazdırdın, diyerek, Bir marş söylüyordum. * * * * Birden odanın ortasına Bir bomba düştü Ortalığı toz-duman kapladı Göz gözü görmez oldu. * *...
  24. S

Anket Devrimci Olmak İstiyorum - Serdar Yıldırım

DEVRİMCİ OLMAK İSTİYORUM Bugün şehrin sokaklarında gezerken, Yol kenarındaki bir banka oturdum. Öylesine sağa-sola bakınırken, Liseden bir arkadaşım, Beni gördü, yanıma geldi, oturdu. Kendisi avukat, bunu biliyordum. * * * * Oradan, buradan...
  25. S

Anket Atatürk Çağı - Serdar Yıldırım

ATATÜRK ÇAĞI İlk Çağ, Orta Çağ Yeni Çağ, Yakın Çağ Yakın Çağ 1789 Fransız Devrimi'yle başladı Sonrasında Atom Çağı, Uzay Çağı dediler Mayasız sütten yoğurt olmadı Aradan 211 yıl geçti 2000 yılına girildi Atatürk Çağı başladı. * * * * Atatürk Çağı...
  26. S

Şarkıcı Bülbül - TRT RADYO Masal Kutusu - Sesli masal

ŞARKICI BÜLBÜL - SESLİ MASAL - TRT RADYO MASAL KUTUSU PROGRAMI Yazan: Serdar Yıldırım Sunucu: Oya Deniz Çongar
  27. S

ŞARKICI BÜLBÜL - SESLİ MASAL - TRT RADYO MASAL KUTUSU PROGRAMI Yazan: Serdar Yıldırım Sunucu: Oya Deniz Çongar
  28. S

Öneri Atatürk Gibi Olmaya Çalışmak - Serdar Yıldırım

ATATÜRK GİBİ OLMAYA ÇALIŞMAK Atatürk, dünyanın gelmiş, geçmiş En büyük insanı O, bir önder, lider. Yurduna saldıran düşmanlara karşı koyan Askeriyle omuz omuza savaşan Düşmana geçit vermeyen Vatanı için, canını tehlikeye Atmaktan çekinmeyen Bir özgürlük sevdalısı. * * *...
  29. S

Rehber O Cesur Yürekte Yüzlerce Aslan Yatar - Serdar Yıldırım

O CESUR YÜREKTE YÜZLERCE ASLAN YATAR Anadolu dört bir yandan kuşatılmıştı Ordular dağıtılmıştı, silahlar toplanmıştı Halk, çaresizdi, mal, can emniyeti yoktu Her yer karanlıktı, göz gözü görmüyordu Anadolu düşman çizmesi altında eziliyordu. * * * * Ruslar, 1914 yılında Anadolu'ya girdi ve...
  30. S

Rehber Ben Mustafa Kemal Olsaydım - Serdar Yıldırım

BEN MUSTAFA KEMAL OLSAYDIM Selanik'te doğsaydım Şemsi Efendi İlkokulu'nda okusaydım 24 yaşında yüzbaşı olsaydım Yurdun kurtuluşu yolunda adım atsaydım. * * * * Tayin olduğum her yerde Suriye'de, Sofya'da İki-üç subay arkadaşım bile olsa...
  31. S

Rehber Çok şey öğrendim (Hasan İskan)

Selamlar. Ben de kendi çapımda bir şeyler yazıyorum. Şiir olduğunu düşünüyorum. Başlık aradım, bulamadım. Başlıksız şiir olur mu? Olabilir. Çok şey öğrendim. Bu hayatta, Uzaklar bana değil. Ben uzaklara bakakaldım. Bilinmez yönlerimle. Hayata tutundum. İnsan her şeyi bildiği ve öğrendiği...
  32. S

Anket Simitçi çocuk - Serdar Yıldırım

SİMİTÇİ ÇOCUK 1970 yılının mayıs ayının bir öğleye doğru vaktinde herkes kendi alemindedir. Büyük soğukların hüküm sürdüğü, kar yağışının manzarayı beyaza boyadığı, tipinin, fırtınanın bol olduğu bir kış mevsimi etkisini kaybetmiştir. Yaz gelmiştir. Ağaçlar dallanmış, kovanlar ballanmıştır...
  33. S

Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 4

KARAGÖZ İLE HACİVAT: MİRAS Karagöz’e Mısır’daki amcasından bir sandık altın miras kalır. Bunun üzerine Karagöz yakın arkadaşı Hacivat ile beraber bir ticaret gemisine binip Mısır’a giderler. Miras işlemlerini hallettikten sonra yine bir ticaret gemisine binip geri dönerler. Ama Marmara...
  34. S

Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 3

KARAGÖZ İLE HACİVAT: KABAK PİŞTİ, TABAĞA DÜŞTÜ Karagöz ile Hacivat yolda karşılaşır. Hacivat: " Aman Karagözüm, ben de seni arıyordum. " Karagöz: " Buldun işte ne olacak? " Hacivat: " Hanım evde kabak pişirdi, bir tabak kap da gel. " Karagöz: " Senin hanım tabak mı pişirdi? " Hacivat: " Tabak...
  35. S

Eşkenar Üçgen Uzayda - Hikaye

Uzunlukları birbirine eşit üç doğru bir araya gelip bir eşkenar üçgen oluşturdu. Ben bu eşkenar üçgenin içine iki göz ile bir burun ve bir ağız çizdikten sonra kulaklarını ekledim. Meydana gelen şekil bir insan başına benzedi. Şekle en basitinden gövdeyle, kollar ve bacaklar da çizerek insan...
  36. S

Gökbilimine Meraklı Padişah

Teşekkür ederim. Sevgiyle kal.
  37. S

Gökbilimine Meraklı Padişah

Bundan yıllarca önce gökbilimine meraklı bir padişah yaşarmış. Vaktinin çoğunu sarayın yanına inşa ettirdiği gözlemevinde geçirirmiş. O zamana kadar gökyüzü, yıldızlar, uzay, astronomi hakkında yazılmış ne kadar kitap, çizilmiş ne kadar harita varsa bunları mutlaka kitaplığında bulundurmak...
  38. S

Karanlık Benden Korktu - Sesli Görüntülü Şiir

KARANLIK BENDEN KORKTU
  39. S

Başka site ve forumlarda açılıyor. Benim facebook sayfamdan - Serdar Yıldırım - izleyebilirsiniz. KARANLIK BENDEN KORKTU Ben aydınlığım, çağdaşım, medeniyetim Geleceğe yönelik güzel duygular içindeyim Yeni yıllar, yüzyıllar, bin yıllar Benim için, yarınki gün gibidir. Evrenseldir duygular...
  40. S

Karanlık Benden Korktu Yazan Ve Okuyan: Serdar Yıldırım Videonun ortasındaki Watch On Facebook yazısını tıklayınız. Video açılır.
  41. S

Lepistes - İyi Balık Lepistesin Katil Balık Beta Ve Gromiye Karşı Yaşam Savaşı

Okan, on yaşında bir çocuktu. Süs balıklarına meraklıydı. Evlerinde bulunan akvaryumda pek çok türden süs balığı bulunuyordu. Bir gün Okan’ın eline süs balıklarıyla ilgili bir kitap geçti. Bu kitabın bir sayfasında gayet güzel bir balık dikkatini çekti. Balığın resmi altında Beta diye yazıyordu...
  42. S

Ayşecik İle Yasemin Sultan

Ayşecik’ in babası sarayın sütçüsüydü. Saray yakınlarındaki bir kasabada küçük bir çiftliği vardı. Her sabah saraya taze süt götürürdü. Çiftliklerinden saray rahatça görülüyordu. İki yıldır Ayşecik arada sırada, “ Baba ben de seninle geleyim. Sarayın nasıl bir yer olduğunu çok merak ediyorum “...
  43. S

Eğitici Hikayeler

ODUN YARICI Bugün günlerden ne acaba? Dün ağustos ayına girdik. Bugün ayın ikisi, hafta ortası falan olsa gerek. Her neyse, çarşamba veya perşembe ne fark eder? Hava da çok sıcak. Boğucu bir sıcaklık var. Ter içinde kalmışım. Biraz daha gezeyim sonra dinlenirim. Zaten vakit de öğleni geçeli bir...
  44. S

Horozun Fendi Tilkiyi Yendi

Tilki, birkaç gündür çiftliğin etrafında fırıldak gibi dönüyordu. Bakışlarındaki bütün dikkat çiftlik evinin yan tarafındaki tavuk kümesinde toplanmıştı. “ Ah “ diyordu, “ Ah, şu semiz tavuklardan birisini, ikisini yakalasaydım da çıtır çıtır yiyiverseydim, ne olurdu sanki? Karnım doyardı, sonra...
  45. S

Gitarcı Aslan Hikayesi

Ormanlar Kralı aslan bir varisi olmadığından yakınıyordu. Nedeni bilinmezdi fakat hiç yavrusu olmamıştı. Bir erkek yavrusu olsa bir iki yıla kalmaz kocaman olurdu. Şöyle yelesini savurarak boy boy dolaşırdı ortalıkta. Ormana asayişi kontrol için çıktığında bir kükre dimiydi, suçlular ve suç...
  46. S

Keloğlan Zenginler Ülkesinde - Serdar Yıldırım

Zaman zaman içinde, zaman saman içinde, saman duman içinde, yaman bir Keloğlan yaşarmış. Bu Keloğlan çok çalışkanmış. Çok çalışır, çok kazanırım umuduyla köyünden ayrılmış, şehre çalışmaya gitmiş. Günler, haftalar, aylar birbirini kovalamış, fakat Keloğlan istediğini bir türlü elde edememiş...
  47. S

Kral Portakal Çarli - Serdar Yıldırım

Portakal bahçesinin kralı Çarli hava kararmaya başladığında sessizce ağaçtan aşağı süzüldü. Bir ağacın altına gidip toprağı çapalamaya başladı. Aradan yarım saat geçmeden portakalların hepsi aşağı inmiş ve işe koyulmuş olacaktı. Bir gece devriye komutanı, Çarli’nin yanına geldi. Çarli...
  48. S

Kanatlı Karınca - Serdar Yıldırım

Zamanımızda en çalışkan ve en tutumlu yaratıklar olarak bilinen karıncalar bundan on binlerce yıl önce yine çok çalışkandılar fakat tutumlu oldukları söylenemezdi. Çalışkanlık karıncaların yaratılışlarında vardı. Onlar yaratılırken çalışkan olarak yaratılmışlardı. Tutumlu olmak ise bambaşka bir...
  49. S

Patates İle Soğan - Serdar Yıldırım

Patates ile soğan buzdolabında karşılaştılar. Patates: “ Vay, soğan abi, nasılsın? “ Soğan : “ İyiyim patates, sen nasılsın? “ Patates: “ Sağ ol abi, benden bir şey iste. “ Soğan : “ Şuradan bir bıçak getir de soyayım seni. “ Patates: “ Lütfen, beni soyma abi, yoksa çürürüm. “ Soğan: “...
  50. S

Titrek Tavşan

Ormanda her gün kurulmakta olan tavşanlar pazarı, havanın kararmasıyla birlikte, dağılıyordu. Sergisini toplayan tavşan pazar yerini terk edip gidiyordu. Vakit geç olup da pazar yerinde tavşan kalmayınca bir tavşan pazara gelirdi. Sırtında boş çuvalıyla ve bu boş çuval tezgâh altlarında kalmış...
  51. S

Saz Çalan Kazım

Köyün birinde köylünün birinin kaz sürüsü vardı. Zaten adamda kaz çobanıydı ve adı Kazım’dı. Koyun güder gibi kaz güdüyordu. Kaz çobanı önüne katmış kazları giderken durup türkü söylemeye başlayınca kazlar etrafına toplanıyor ve onu dinliyorlardı. Böyle sazsız, cazsız, müziksiz türkü söylemek...
  52. S

Bosnalı - Tarihi Hikaye

Doğma, büyüme Bosnalıydı. On sekizinde Yeniçeri Ocağı'na girmiş, birçok sefere katılmıştı. Cesaret ve atılganlıkta üstüne yoktu. Ayrıca çok iyi ok atardı. Yerden bir buçuk metre yükseğe bir testi diker, beş adım sayar, aynı yükseklikte ve aynı hizada bir testi daha diker. Otuz adım sayar. Döner...
  53. S

Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2

KARAGÖZÜN İĞNESİ Hacivat birkaç gündür görmediği Karagöz'ü sağda solda arar, bulamaz. Sorar soruşturur bilen, gören yoktur. Son çare olarak evine gider. Karısı Karagöz'ün üç gündür evin samanlığında olduğunu ve yemeğini bile orada yediğini söyler. Hacivat bahçeden samanlığa geçer. Karagöz...
  54. S

Dünya Klasikleri

ZÜRAFA İLE KARINCA Zürafa ile karınca arkadaş olmuşlar. Zürafaların ses telleri yokmuş, konuşamazlarmış ama bu zürafa konuşuyormuş: " Sen ne diyorsun arkadaş? Dünyada insan nüfusu çok fazla. Yedi milyar kadar var. Orta ölçekli bir şehir nüfusu üç milyon. " Zürafa konuşmasını...
  55. S

Ot Yiyen Kaplan

Genç kaplan kafesinde, demir parmaklıklar ardında, sinirli ve hızlı adımlarla gidip geliyordu. Nedense bugün yüreğini sanki dikenli tel halatıyla sıkıyorlardı. Bu kafese kapatıldığından beri güneş birçok kereler doğup batmıştı. Bir aylık ya vardı ya yoktu. Ormanda gezintiye çıktığı...
  56. S

ŞARKICI BÜLBÜL - SESLİ MASAL - TRT RADYO MASAL KUTUSU PROGRAMI Yazan: Serdar Yıldırım http://www.trt.net.tr/medya5/ses/2013/04/30/f3347dfb-ebb7-41e5-985e-cea0c358afcf.mp3
  57. S

Keloğlan Don Kişot'a Karşı

Bir varmış, iki varmış, üç varmış, beş varmış. Bir Keloğlan varmış. Canı çalışmak istemezmiş, bütün gün evde yan gelip yatarmış. Bir de Don Kişot varmış. Yel değirmenlerine savaş açmış. Nerede bir yel değirmeni görse hücum deyip saldırırmış. Don Kişot'un yolu bir gün Anadolu'ya düşmüş...
  58. S

Anne Kanguru

Bir kanguru varmış. Kesesinde yavrusunu taşırmış. Zamanla yavru büyümüş, keseye zor sığar olmuş. Ayrılık vakti gelmiş, çatmış. Anne kanguru: " Benim güzel yavrum, artık büyüdün, kocaman oldun. Ayrılacağız, sen yoluna ben yoluma. " Bunun üzerine yavru kanguru: " Anne, ne olur beni bırakma. Ben...
  59. S

Lama Ve Puma

Güney Amerika Kıtası'ndaki And Dağları'nda bir lama yaşıyormuş. Bu lamanın adı Heman'mış. Heman bazen sürüyle birlikte otlar, bazen yalnız gezermiş. Hayat güzelmiş, yaşamak güzelmiş, otlamak güzelmiş. Nereden gelmiş bilinmez bir puma ( Dağ aslanı ) ortaya çıkmış. Puma avlanmaya başlamış. Lamalar...
  60. S

Bana Keloğlan Derler

Tarlaya biber ektim Bahçeye fidan diktim Şu masal dünyasında Keloğlan olarak tektim. Kimse beni geçemez Benimle yarışamaz Benim aştığım yüce Dağları onlar aşamaz. La Fonten saraylarda Fransa'da, İspanya'da Tatlı hayat yaşamış Kralların sofrasında. Andersen dersen İsveç'te Aklı fikri gelgeçte...
  61. S

Karagöz İle Hacivat: Karagöz Aşık

Genç Karagöz Bursa sokaklarında elinde bir demet ısırgan otuyla hızlı adımlarla yürürken, Hacivat'la karşılaşır. Hacivat sorar: " Hayrola Karagözüm, bu ne acele? Sanki peşinden köpek kovalıyor. " Karagöz: " Sus Hacivat! Köpek beni niye kovalasın? O ancak senin gibileri kovalar. " Hacivat: "...
  62. S

Bücür Zürafa - Sesli Masal

https://soundcloud.com/burcubenek/bucur-zurafa-masal-dinle-burcu-benek Bücür Zürafa - Burcu Benek'ten Sesli Masallar soundcloud.com Bücür Zürafa - Burcu Benek'ten Sesli Masallar
  63. S

Keloğlan Cengiz Han'ın Hazinesi

Bir varmış, bir yokmuş. Bir Keloğlan varmış. İş bulup çalışmaz, gezer dururmuş. Yolda gördüğü kedileri, köpekleri kovalarmış. Sincaplara taş atar, ördeklerin peşinden bağırır, onların kaçışlarına bakarak eğlenirmiş. Keloğlan bir gün methini çok duyduğu Cengiz Han'ın Hazinesi'ni bulmak üzere...
  64. S

Serdar - Hayat Felsefesi

Sıkıcı…Hayat gerçekten çok sıkıcı…Günlerdir, haftalardır, aylardır değişen hiçbir şey yok. Hep aynı şeyler: Sabah olur güneş doğar, öğlen olur güneş yakar, akşam olur güneş batar. Bazen arkadaşlarla konuşurken, “ Günler birer birer geçip gidiyor. Bu işin sonu ne olacak? “ diye sorarım. Aldığım...
  65. S

Bizim Köylü İle Papağan

Eski zamanlarda yaşayan bir köylü, ormanda yaralı bir papağan bulmuş. Papağanın yarasını saran köylü, onu bir kafese koymuş. Tarlaya giderken, ekin biçerken papağanı yanında götürürmüş. Geldi zaman, geçti zaman papağan iyileşince bizim köylü papağanı serbest bırakmış. Bunun üzerine papağan uçup...
  66. S

Yaralı Mustafa Kemal

Halide Edip Adıvar'ın Hayatı Çocukluk ve öğrencilik yılları 1884 yılında Beşiktaş, İstanbul'da doğdu. Babası, II. Abdülhamit devrinde Ceyb-i Hümayun (Padişah Hazinesi) kâtipliği, Yanya ve Bursa Reji Müdürlüğü yapan[1] Mehmet Edip Bey, annesi Fatma Berifem Hanım'dır. Annesini küçük yaşta...
  67. S

Atatürk'ün İlkokul Anıları

ATATÜRK'ÜN İLKOKUL ANILARI MUSTAFA OKULA BAŞLIYOR Mustafa okula başlayacaktı. Babası Ali Rıza Bey oğlunun laik eğitim veren Şemsi Efendi İlkokulu’na gitmesini istiyordu. Annesi Zübeyde Hanım ise, mahalle mektebine gitmesini arzu ediyordu. Bu konu etrafında fikir çatışmaları sürüp gidiyordu...
  68. S

Yaralı Mustafa Kemal

YARALI MUSTAFA KEMAL (Halide Edip Adıvar, orduya bir nefer olarak katılmayı istemiş. Bu isteği başkomutanlıkça kabul olunmuş ve garp cephesine gidip katılması emri gelmiş. Sakarya meydan savaşının arifesindeyiz. Mustafa Kemal Alagöz köyünde, cephenin yanı başında). ... Bir zabit beni...
  69. S

Atatürk Ağlıyor

ATATÜRK AĞLIYOR Ak saçlı bir ninenin ağzından: Yavrularım , siz bilmezsiniz, bir zamanlar “ köyümüze düşman geliyor! “ dediler. Biz pılıyı pırtıyı toplayıp göçebeler gibi yola düştük. Sinan paşa ovasında bir köye yerleştik. Günler geçti. Bir gün düşman ansızın köye geldi. Artık gidecek...
  70. S

Karagöz İle Hacivat Konuşmaları

KARAGÖZ İLE HACİVAT: PARAYI KİM BULDU Karagöz iş bulur. Yedi gün çalışır ve ilk haftalığını alır. Akşamüstü evine dönerken haftalığını kaybeder. Geldiği yoldan geriye döner ve düşürdüğü paralarını aramaya başlar. Diğer yandan da söylenmektedir: " Paracıklarım, paracıklarım, gitti paracıklarım...
  71. S

İngilizce Şiirler - Türkçe Tercümeli

YOU TO YOUR WAY, I TO MINE SEN YOLUNA BEN YOLUMA You and me, Seninle ben, How wonderful days had we lived Ne kadar güzel günler yaşamıştık birlikte Knowing that those days wouldn’t last Bilirdik ki bugünlerin yarınları olmayacak A nice friendship during a few-weeks-holiday Birkaç...
  72. S

800 Ve 1500 Metre Türkiye Şampiyonuydu

Yıl 1975. Galip 800 ve 1500 metrede gençler dalında Türkiye Şampiyonu olmuş ve milli formayı sırtına geçirmişti. Girdiği her yarışta birinci oluyordu. Galip büyükler dalında da birinciliklerini sürdürdü. Artık milli takımın değişmez koşucusuydu. Bu güzel insan, Avrupa Şampiyonu olmayı çok...
  73. S

Keloğlan İle Dağ Aslanı

KELOĞLAN İLE DAĞ ASLANI Bir varmış iki yokmuş, üç varmış beş yokmuş. Evvel zamanda Keloğlan'la anası varmış. Keloğlan küçükken çalışmayı sevmezmiş, büyüdükçe çalışmayı sevmemeye devam etmiş. Evde yatar uyurmuş, tarlaya gitse uyurmuş. Bir gün anası Keloğlan'a kızmış: " Oğlum, on koyunumuz var...
  74. S

Keloğlan Dört Haramilar

KELOĞLAN DÖRT HARAMİLER Bir varmış bir yokmuş. Bir Keloğlan varmış. Anasıyla birlikte karınca kararınca geçinip giderlermiş. Bir yıl hiç yağmur yağmamış, kıtlık olmuş. Ekinler tarlada, meyveler dalda, üzümler bağda susuzluktan kavrulmuş. Dereler, ırmaklar kurumuş. Bunun üzerine anası Keloğlan'ı...
  75. S

Yufka Yürekli Örümcek

Terkedilmiş, boş bir evin çatı katındaki tek odada bir örümcek ailesi yaşıyordu. Bu örümcek ailesi, anne örümcek ile üç yavrusundan ibaretti. Anne örümcek ağını camı tamamen kırık pencerenin arkasında bulunan iki dolabın arasına germişti. Gündüzleri güneş ışınları sayesinde dolapların arasındaki...
  76. S

Horoz Kahraman İle Vahşi Kediler

Anne tavuk akşamüstü civcivlerini topluyordu: “ Gelin bakalım, gelin, civcivlerim benim. Koşun yanıma, gelin, toplanın şöyle. Aaa…Ama siz dört tanesiniz, beş tane olmanız lazımdı. Biriniz eksik. Kardeşiniz nerede, gören olmadı mı? “ “ Ben görmedim. “ “ Ben görmedim. “ “ Ben de görmedim. “ “ Ben...
  77. S

Bücür Zürafa - Sesli Masal

Star TV muhabiri Burcu Benek okuyor. Yazan: Serdar Yıldırım B c r Z rafa - Burcu Benek ten Sesli Masallar - Mp3 Gratuit a telecharger sur KiwiMp3.Com
  78. S

Koşucu Penguen

Güney Kutbu’nda koşuya çok meraklı bir penguen yaşardı. Bu penguen devamlı olarak antrenman yapar, yarışmalara hazırlanırdı ve hep ön sırada yarışmayı bitirmeyi hayal ederdi, fakat ya sonuncu ya da sondan bir önceki olarak yarışı tamamlardı. En büyük başarısı ise, beş penguenin katıldığı bir...
  79. S

Kanatlı Karınca - Hikaye Okuyalım

Zamanımızda en çalışkan ve en tutumlu yaratıklar olarak bilinen karıncalar bundan on binlerce yıl önce yine çok çalışkandılar fakat tutumlu oldukları söylenemezdi. Çalışkanlık karıncaların yaratılışlarında vardı. Onlar yaratılırken çalışkan olarak yaratılmışlardı. Tutumlu olmak ise bambaşka bir...
  80. S

İngilizce Hikaye - Türkçe Tercümeli

THE LITTLE WHALE AND SHARKS The little whale whose mother was killed by whale hunters was swimming in the Atlantic Ocean. Whilst swimming, he was surrounded by a group of sharks that included about twenty members. The leader of the sharks came nearer to the little whale and said ‘ I know you...
  81. S

Milli Boksör Mustafa Genç İle İlgili Bir Hikâye

1975 – 1978 Yılları arasında futbol oynamamın yanı sıra geceleri Bursa Atatürk Stadyumu’nun yanındaki Spor Sarayı’na gider, ağırlık çalışırdım. Spor Sarayı’nın giriş kapısındaki bekçi birkaç taneydi. Bir gün biri, diğer gün başka biri beklerdi. Genelde ağırlık çalışanlara yalnız geldiyse halter...
  82. S

Keloğlan Denizler Padişahına Karşı

KELOĞLAN DENİZLER PADİŞAHINA KARŞI devamı. Keloğlan köyünde birkaç ay kalmış. Yemiş, içmiş, gezmiş. Aklında hep denizler padişahı varmış. Onun hayali gözlerinin önünden gitmiyormuş. Bu duruma daha fazla dayanamayacağını düşünen Keloğlan, anasıyla vedalaşıp, yola çıkmış. Atını dörtnala...
  83. S

Serdar Yıldırım'ın Hayat Hikayesi

SERDAR YILDIRIM'IN HAYAT HİKÂYESİ 1959 yılında İnegöl’de doğdum. İlk, orta ve lise 2’yi İnegöl’de okudum. Lise 1’ e giderken okulda düzenlenen şiir yarışmasında ilk 10’ a giremedim, ama edebiyat dünyasına giriş yapmış oldum. Şiir yazmaya devam ettim. Yazarların şiirlerini inceledim. Kelime...
  84. S

İngilizce Hikaye - Türkçe Tercümeli

THE OCTOPUS Our dear world; which is turning around silently somewhere in the universe, which is full of mysteries, secrets and a lot of unknown. The living creatures, which you have allowed to live on you, survive and take shelter for ten thousands of years, existing maybe only on you with...
  85. S

Futbolcu Ayka'nın Öyküsü

Ayka küçük bir çocuktu. Çok seviyordu Ayka futbol oynamayı, top peşinde koşmayı. Ayka’nın maçını seyreden bir yabancı sekiz – on çocuk arasında Ayka’yı hemen fark ederdi. O, maç süresince hiç durmaz, devamlı koşar, forvet oynamasına karşın, gol atmak kadar gol yememenin maç kazanmaktaki...
  86. S

Karagöz İle Hacivat Hikayeleri

KARAGÖZ İLE HACİVAT: MİRAS Karagöz’e Mısır’daki amcasından bir sandık altın miras kalır. Bunun üzerine Karagöz yakın arkadaşı Hacivat ile beraber bir ticaret gemisine binip Mısır’a giderler. Miras işlemlerini hallettikten sonra yine bir ticaret gemisine binip geri dönerler. Ama Marmara...
  87. S

Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikâye: Rum Çocuk Çetesi

Mustafa'nın dayısı Hüseyin Ağa akşamüstü çiftliğe geldi. Hava karamaya başladığından herkes odada oturmuş, akşam yemeği öncesi sohbete dalmıştı. Hüseyin Ağa: " Millet duydunuz mu? Karşı Rum köyünden çocuklar beş-altı kişilik bir çete kurmuşlar, sağa sola saldırıyorlarmış. Tarlada veya yolda...
  88. S

Keloğlan Masalları

KELOĞLAN İLE NASREDDİN HOCA Keloğlan kasabaya tavuk satmaya gitmiş. Pazara gelince elindeki iki tavuğa müşteri aramaya başlamış. Adamın biri tavuklara bir altın vermiş. Keloğlan bunu kabul etmemiş. İlle de iki tavuğa iki altın isterim demiş. Keloğlan’ın tavukları bir altına vermediğini...
  89. S

Karagöz İle Hacivat: Hırsız

Bir gece Karagöz’ün evine hırsız girer. Karagöz sabahleyin uyanınca bakar ki, ev tam takır kuru bakır. Hırsız utanmamış ve sokak kapısını bile söküp götürmüştür. Karagöz olayı zaptiyeye, hanımı da komşulara haber verir. Komşular, evin önünde toplanır ve az sonra iki zaptiye gelir...
  90. S

Patates İle Soğan - Serdar Yıldırım

Patates ile soğan buzdolabında karşılaştılar. Patates: “ Vay, soğan abi, nasılsın? “ Soğan : “ İyiyim patates, sen nasılsın? “ Patates: “ Sağ ol abi, benden bir şey iste. “ Soğan : “ Şuradan bir bıçak getir de soyayım seni. “ Patates: “ Lütfen, beni soyma abi, yoksa çürürüm. “...
  91. S

Topal Ördek Masalı

Doğduğunda ayakları sağlamdı. Arkadaşlarıyla birlikte derede yüzer, çimenlerde koşar, oynardı. Sevgi yüklüydü. Bir arkadaşı şakayla karışık hafiften vursa, karşılık vermez ama canı sıkılır, oyun oynuyorlarsa oyunla ilgisi kalmaz, uzaklaşıp giderdi. Yaşı büyüdükçe kendi de büyüdü, boy attı. Onun...
  92. S

Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler

1.HİKAYE: Mustafa, annesi ve kız kardeşi ile birlikte dayısının çiftliğine gitti. Akşamüstü çiftliğe vardıklarında dayısı onları çok candan bir şekilde karşıladı. Hal-hatır sormalardan, iltifatlardan sonra akşam yemeği yendi. Yemekten sonra bir saat kadar daha sohbet edildi ve ardından geceyi...
  93. S

Karagöz İle Hacivat: İbiş'le Domuz Avı

Karagöz ile Hacivat, yanlarına İbiş’i de alıp, Uludağ’a domuz avına çıkarlar. Önceleri ellerde ok ve yay, kaşlar çatılmış, bakışlar keskin ormanda domuz ararken, sonraları yorgunlukla birlikte ok yaydan, kaş kaştan, bakışlar keskinlikten sıyrılır. Sıkıntıyı azaltmak için...
  94. S

Ot Yiyen Kaplan - Serdar Yıldırım

Genç kaplan kafesinde, demir parmaklıklar ardında, sinirli ve hızlı adımlarla gidip geliyordu. Nedense bugün yüreğini sanki dikenli tel halatıyla sıkıyorlardı. Bu kafese kapatıldığından beri güneş birçok kereler doğup batmıştı. Bir aylık ya vardı ya yoktu. Ormanda gezintiye çıktığı gün avcılar...
  95. S

Karagöz İle Hacivat: Oğulları

Karagöz’ün oğlu Yaşar ile Hacivat’ın oğlu Sivrikoz arasında, babaları kadar olmasa bile, hatırı sayılır bir rekabet vardı. Yaşar, Sivrikoz’un elinde yeni alınmış bir oyuncak görmesin, ne yapar eder, Karagöz’e oyuncağın aynısını aldırırdı. Hani ya Sivrikoz’un Yaşar’dan aşağı kalır yanı mı vardı...
  96. S

Kardeş Ali - İyilik Timsali

Eski zamanlardan birinde Ali adında bir genç yaşarmış. Doğduğundan beri köyünden dışarı çıkmamış. Duyduğu, gördüğü, bildiği hep köyüne ait şeylermiş. Kendisi başkalarının işine karışmaz, kimse hakkında kötü söz söylemez, babadan kalma tarlayı anasıyla birlikte ekip biçer, karınca kararınca...
  97. S

Deve Kervanı - Serdar Yıldırım

Eskiden, İran’da, İsfahan şehrinde, Cemal adında kervancı bir genç yaşardı. Kervan sahipleri kervanlarını çok güvendikleri Cemal’e gönül rahatlığıyla teslim ederler ve onun kervandaki malları kendi malıymış gibi koruyup, gözeteceğini bilirlerdi. Günlerden bir gün, Cemal...
  98. S

Robot Kartal - Serdar Yıldırım

Profesör Jack Stingo üniversitedeki görevinden arta kalan zamanlarda laboratuvar haline getirdiği evinin bodrum katında çeşitli deneyler yapıyor, yeni buluşlar gerçekleştirmeye çalışıyordu. Son birkaç yıldır bütün dikkatini robot kartal yapımına vermiş ve çalışmalarını bu yönde yoğunlaştırmıştı...
  99. S

Keloğlan Denizler Padişahına Karşı

Bir Keloğlan varmış. Bu Keloğlan'ın saçı yokmuş ama aklı çokmuş. Herkesle fikir yarıştırmayı sever, bunu bir oyun haline getirirmiş. Kendi köyü Alaca, komşu köyler Bulaca, Kulaca ve Suluca'da yapılan düğünlere davet edilir ve akıl-fikir yarışmalarında ilk sırayı kimselere bırakmazmış. Mümkün mü...