Zaman Yönetimi - Eisenhower Matrisi

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Mücahit Çelik

Üyecik
Katılım
6 Haz 2018
Mesajlar
10
Puanları
1
Konum
İstanbul
ZAMAN YÖNETİMİ – EİSENHOWER MATRİSİ


Zaman bizlere verilmiş en önemli nimetlerden birisi.Çoğu kez zamandan şikayet ederiz Sınavlardan sonra zaman yetmedi,İşyerindeyken işlerin bitirmeye zaman yetmedi gibi hayatın her alanında adeta zamanla yarışıyor gibiyiz.Bizlerin bu zamanla yarışını hafifletecek zamanı yönetecek bir yöntem var Bugün sizlere ondan bahsetmek istiyorum.


Eisenhower Matrisi

Time-Management-750x500.jpgDwight David Eisenhower

the-age-of-eisenhower-9781439175668_hr.jpg


Dwight David Eisenhower : 1953-1961 yılları arasında iki dönem ABD başkanlığını yapmış bir isim. Eisenhower Matrisi de onun geliştirdiği bir teknik. Çok basit bir mantığı var bu tekniğin. Bir koordinat sistemini 4 çeyreğe bölerek, yapılması gereken işleri acil-acil değil ve önemli-önemli değil şeklinde kategorize ederek, bir öncelik sırası belirlememiz yardımcı oluyor.


Zaman yönetimi konusunda yapılacaklar işler sırası en önemli konulardan birisidir. Eğer bir öncelik sıramız yoksa, işi yaparken dağılmamız, birçok işle aynı anda uğraşmak gibi verimsiz yöntemler kullanmamız ve gereksiz işlerle çok fazla vakit kaybetmemiz gibi sorunlar çıkabilir ortaya. Eisenhower Matrisi ile yapmayı düşündüğümüz işleri 4 kategoriye ayırıyoruz:


2659_3-e1494507407834.jpg
1. Acil – Önemli: Öncelik sıramızın en başına gelmesi gereken işlerdir. Bu işleri hemen yapmalıyız.

2. Acil Değil – Önemli: Geleceğinizde gerçek fark yaratan uzun vadeli planlarınızın olduğu, gerçekten kendi isteklerinizle belirlediğiniz bölge.


3. Önemli Değil -Acil: Genelde gelen e-mailler, çalan telefonlar, iş yerinde başkalarının kendileri için sizden istedikleri vs buna girer. Eğer yapabiliyorsanız bu işleri başkasına devredin.

4. Önemli Değil-Acil Değil: Yapsanız iyi olur ama yapmasanız da hayatınızda çok şey farkettirmeyecek işler. Daha önemli işlere vakit ayırmak istiyorsanız, bu tür işleri direkt elimine de edebilirsiniz.
Kendinize göre düzenleyebileceğiniz Eisenhower Matrisi’ne ulaşmak için tıklayın.


Faydanılan kaynaklar : beyhanbudak.com
 
Son düzenleme:
Üst
stat counter