Yüzyılın Sorusu... Reballing Nedir?

Frosa

Youtube: Hüseyin Özgür Ay
Yönetici
Moderatör
Katılım
22 Ağu 2017
Mesajlar
2,710
Beğeniler
976
Puanları
113
Konum
İzmir
Web sitesi
www.youtube.com
#1
Birçok arkdaşımızın başına gelen bu sorunu bu konuda açıklığa kavuşturmak istedim.
Günümüz anakart yapılarında en sık karşılaşılan arıza yonga setleri kaynaklıdır; özellikle yüksek ısılara maruz kalan chiplerde lehim yapılarında bozulmalar meydana gelir. Lehim yapısı bozulan chipler işlevlerini yerine getiremez. Bu durumda notebook-laptoplarınızda açılmama,görüntüde bozukluklar,donma gibi sorunlar yaşanmaya başlar. Anakart arızalarında fiziksel hasarlar, voltaj kaynaklı problemler hariç büyük çoğunluk lehim arızası şeklinde gerçekleşmektedir.
Bu arızalarda çoğu firma chiplerin ısıtılması yöntemiyle tamirat yapmaya çalışmaktadır. Chipler ısıtıldığında,lehim yapısı genleşir. Isıyla, oluşmuş çatlaklar dolar ve cihaz bir süreliğine çalışır; fakat bu durum uzun ömürlü olmaz. Isı uygulanan lehimler kısa sürede tekrar eski arızalı konumlarına dönerler.
Yalnız,
Doğru yapıldığında birçok cihaz için oldukça uzun ömürlü sonuçlar veren bir yöntemdir. Aksi veya yanlış yapıldığı taktirde, işlem gören çip bile kullanılmaz hale gelebilir.

reballing.jpg
 

Frosa

Youtube: Hüseyin Özgür Ay
Yönetici
Moderatör
Katılım
22 Ağu 2017
Mesajlar
2,710
Beğeniler
976
Puanları
113
Konum
İzmir
Web sitesi
www.youtube.com
#5
Hocam bu konu hakkında bir sorum var.
Normal bilgisayarcılar da bu işlemi yapabilirler mi?
Bu işlemi gerçekleştirirken gerekli cihaz ellerinde bulunmayacağı için hayır... Ayrıca bu işlerde deneyimde önemli bir etken...
 

Bu konuyu görüntüleyen üyeler (Toplam:0)

stat counter