Yüzde 86 Türk malı tablet geliyor

Bu konuyu okuyanlar

şowalye

Profesör
Reaksiyon puanı
8
481478900018400279.jpg
[h=2][/h]5 milyar dolarlık yatırımla eğitim sistemini baştan aşağı dizayn edecek Fatih Projesi'ne yerli sanayi damga vuracak.
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'nin önde gelen firmalarının kamuözel ittifakıyla yeni bir tablet geliştirdiğini belirterek, "Arçelik, Vestel, Exper, Casper, Netaş ve Aselsan ortak olarak yüzde 86 yerli üretimle tablet yapacak" dedi. Üretilecek tablette sadece kullanılacak cam yüzeyin ithal edileceğini aktaran Ergün, "Sadece cam yerli olmayacak. Bununla ilgili de yatırım yapılabilir ama gerek yok. Çünkü dünyada arz fazlası var" diye konuştu.
kaynak:http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2011/12/25/yerli-tabletin-sadece-cami-ithal#

warhead

Doçent
Reaksiyon puanı
9
küsuratlı sayı vereyimde salladığım anlaşılmasın ;)

y_ates

Müdavim
Reaksiyon puanı
65
Takip edemedim şu meseleyi, şimdi kime verildi bu tablet ihalesi? Eğer bu şirketlere verildiyse proje başarısız bile olsa ülkeye bir katkısı olur.

webrettin

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Sadece cam yüzeyi ithal edilecekse gayet güzel, ancak yerli işlemci üreticimiz yok ki onu nerede yapıcaklar, lisans bedeli ödemek zorunda değiller mi? Transistör, entegre şeklinde işin ucundan başlamalıyız artık oyunun kurallarını koyabilen olmanın keyfini tatmalı bu ülke.Bu yapılanları daha ilerisi varsa başlangıç kabul edebiliriz.Yine de güzel gelişme, emeklemeden yürünmez.

xyz1234

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Takip edemedim şu meseleyi, şimdi kime verildi bu tablet ihalesi? Eğer bu şirketlere verildiyse proje başarısız bile olsa ülkeye bir katkısı olur.

pilot uygulama için 8500 adet tablet ihalesini general mobile aldı.

--- Mesaj Güncellendi ---

Sadece cam yüzeyi ithal edilecekse gayet güzel, ancak yerli işlemci üreticimiz yok ki onu nerede yapıcaklar, lisans bedeli ödemek zorunda değiller mi? Transistör, entegre şeklinde işin ucundan başlamalıyız artık oyunun kurallarını koyabilen olmanın keyfini tatmalı bu ülke.Bu yapılanları daha ilerisi varsa başlangıç kabul edebiliriz.Yine de güzel gelişme, emeklemeden yürünmez.

çinin şu anda yabancı teknoloji firmalarına satışlarını sınırlandırdığı, yada fiyatlarını artırdığı nadir element türkiyede sivrihisar yakınlarında bulundu ve çıkarılmaya bşlanacak. inşallah yerli silikon elementlerde zamanla bu ülkede üretilecek.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
bence cam dışında kalan işlemci, ram, rom dik gibi parçaları bu hesaba dahil etmemişler.

eğer hesaba bu parçalarda dahilse netaş yazılımı, aselsan donanım parçalarının hammaddelerini. diğer firmalarda çok büyük yatırımlar yaparak donanım parçalarını üretirler. ancak 5 milyar dolar tüm bu işlere yeterli olmaz.

bu yüzden muhtemelen yine arm işlemcili samsung bellekli seagate harddiskli bir tablet üretip made in turkey yazacaklar

fraud3

Doçent
Reaksiyon puanı
3
%86 pek inandırıcı gelmedi bana.Heralde Türkiye'de montajını yapıp Türk malı diye kakalayacaklar yine :D

qazxcv

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
işlemci,ram ve işletim sistemi toplam maliyetin %14 ü olamaz.yoksa zaten bunları ithal kullanmak zorundayız diye hesaba katmadılar mı?

tun@h@n

Doçent
Reaksiyon puanı
6
syn. bakan bu aralar herşeyin yerlisinin üretilmesi için çalışıyor,devamlı beyanat veriyor.bu kadar yoğun tempoda bazı rakamları karıştırıyor olması doğal!