Yurtdışı Seyahat ve Bankalar

Bu konuyu okuyanlar

kostadilos1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selam arkadaşlar, kısa bir süre sonra uzun soluklu bir yurt dışı seyahatine çıkacağım. Benim ilk yurtdışı seyahatim olacak ve dolu dolu geçeceğini düşünüyorum. İlk defa yurtdışına çıkacağım için bir hayli beni düşündüren ve merak ettiğim konular var.

1 - Hangi banka sizce iyidir?
2 - Yurtdışında hangi banka kartlarını ve kredi kartlarını kullanıyorsunuz?
3 - Yurtdışında kullanmak için hangi bankalar sizce daha uygun?
4 - Benim Türkiye'de açtığım bir döviz hesabım var. Bu döviz hesabımı bir banka kartıma tanımlayarak, yurtdışı atmlerinden direk kur çevirmesine uğramadan dövizlerimi çekebilir miyim? Yoksa onlar sadece Türkiye'de geçerli olan bir döviz hesabı mı?
5 - Miles&Smiles kredi kartları sizce avantajlı mı? Özellikle Garanti Bankası? QNB Finans Bank'da Miles&Smiles kredi kartı çıkartıyor. Hangisi daha avantajlı? Hangisini kullanmalı?

Teşekkürler şimdiden herkese.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Merhaba,

Sorulara yanıt vereyim;

1 - Hangi banka sizce iyidir?
Yurt dışında kullanabileceğin bir kredi kartı ve nakit çekebileceğin bir kart mutlaka olsun. Garanti Bankası fena değil. Ama uluslararası bir banka olursa daha kolay olur. Mesela HSBC vardı zamanında, gayet de memnundum. Bu konuda yapabilen varsa, yurt dışından bir hesap açtırmak da harika olur. Ben, Bank of America'dan açtırdım.

2 - Yurtdışında hangi banka kartlarını ve kredi kartlarını kullanıyorsunuz?
Mil toplayan kartları tercih ettim.

3 - Yurtdışında kullanmak için hangi bankalar sizce daha uygun?

1 numaralı yanıtta söylemiş oldum.

4 - Benim Türkiye'de açtığım bir döviz hesabım var. Bu döviz hesabımı bir banka kartıma tanımlayarak, yurtdışı atmlerinden direk kur çevirmesine uğramadan dövizlerimi çekebilir miyim? Yoksa onlar sadece Türkiye'de geçerli olan bir döviz hesabı mı?

Bu en güzeli. Bankan ile konuş mutlaka.

5 - Miles&Smiles kredi kartları sizce avantajlı mı? Özellikle Garanti Bankası? QNB Finans Bank'da Miles&Smiles kredi kartı çıkartıyor. Hangisi daha avantajlı? Hangisini kullanmalı?

Avantajlı ama bazen sorun çıkarıyorlar. Limit'i geçince para da yüklesen mil vermiyorlar falan. Garanti ile devam edeceğim sanırım.