Yurtdışı Eğitimi Ucuzmudur ?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 2)

oktayae

Üyecik

waffeimmortal

Üyecik
Merhabalar,

Sorularınıza yurt dışında (Amerika) dil eğitimi, college ve üniversite eğitimi almış biri olarak cevap vermek isterim. Öncelikle yurt dışında eğitim pahalı mı sorusuna gelelim. Ülke, şehir, okul hatta bölüme göre bile değişkenlik gösterebilecek bir soru bu aslında. Kısa kısa örneklerle açıklamak isterim.

1- Almanya'da teknik bölümler ve devlet üniversiteleri ücretsiz. Yani pahalı mı sorunun direkt olarak cevabı olabilir. Evet giriş şartları diğer üniversitelere göre biraz daha zorlayıcı olabilir ama sonuç olarak üniversiteler sizden bir ücret talep etmiyor.
2- Polonya ve Macaristan üniversiteleri kalite ve eğitim göz önünde bulundurursak dünyada en uygun fiyatlı eğitim veren kurumlar. Örneğin Varşova Üniversitesi veya Budapeşte Teknik Üniversitesi dünya sıralamasında ilk 800 de yer alan üniversiteler ve ortalama fiyatları 2900-6500 Euro arası senelik. Bugunki güncel kurdan en uygun bölüm ekonomi 19.850 TL yapıyor. Yeditepe üniversitesi en uygun bölümü şu an 39 bin TL ve özel üniversitelerin neredeyse tamamı bu iki ülkedeki üniversitelerden daha pahalı.
3- Gelelim pahalı diye tabir edilen İngiltere ve Amerika üniversitelerine. Amerika'da community college sistemi bulunuyor. Okulun senelik maliyeti 5400 dolar-10.300 dolar arası (bölgesel olarak değişiyor). Yine baktığınız zaman özel üniversitelerle fiyat konusunda aynı barem de seyrediyor. Buradan 2 yıllık eğitimi tamamladığınızda 4 yıllık fakülteye transfer olarak (yalnızca son iki yıl için) 4 yıllık mezun olabilirsiniz. Son iki yıl transfer olmuş olduğunuz kurumdan community college sayesinde burs kazanabilirsiniz. Eğitim bittikten sonra Amerika'da 1 yıllık resmi (OPT) çalışma iznine sahip oluyorsunuz. Buda dolar kazanmanız ve 1 yıl boyunca orada ekstra yaşam demek oluyor.
İngiltere için durum biraz daha farklı. Başarılı her öğrenciye burs imkanı var. Ayrıca okullar 3 yıl sürüyor ve eğitim ücretleri pound üzerinden olduğu için bu kıyasla en pahalı üniversiteler gibi gözükse de 1 yıl avantajınız var yani yine Türkiye'de özel üniversitemi İngiltere'de bir üniversitemi iyi düşünmek lazım.

Sonuç olarak pahalı tabiri her üniversite için geçerli değil. Öncelikle iyi bir araştırma yapılmalı ve bütçeye göre karar verilmeli. Evet bu ülkelerin birçoğunda 40-50 bin dolar veya euro ya üniversite var ama bizim amacımız öncelikle uygun ve kaliteli üniversiteleri bularak bunlara yönelmek. Danışmanlık yaptığım firmadan bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

stat counter