Yurt dışından telefon kargolamak

Bu konuyu okuyanlar

durmaz-1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
iskoçya dan telefon kargolancak bana, bunu nasıl alabilirim? bu gümrük takılmaları konusunda ayrıntılı bilgi verebilir misiniz? o telefonu bi şekilde kargolatmam lazım yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler.

Subzero0*

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Yurtdışından telefon almayın kargo parasi telefon parasıyla eşit olur vergisi çok

durmaz-1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Yurtdışından telefon almayın kargo parasi telefon parasıyla eşit olur vergisi çok

yurt dışından alınma derken ablamların kullanmadıkları telefon mevcut o kargolanacak telefon 1 2 yıllık bunada mı vergi öderim?

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Yakalanırsan ödersin. Ayrıca IMEI'yi pasaporta işletmen gerekir. Bu hakkını yeni bir telefon için kullanmak çok daha akılcı.

durmaz-1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
telefon pasaporta kayıtlı zaten sanırım onu kargo ile getirmek imkansız ups de benzer açıklamaları yaptı neyse bekleyelim bakalım ilginiz için teşekkür ederim.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Yakalanırsan ödersin. Ayrıca IMEI'yi pasaporta işletmen gerekir. Bu hakkını yeni bir telefon için kullanmak çok daha akılcı.
yakalanırsam derken yakalatmama ihtimali söz konusu mu?

promidal

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
yakalama derken gümrükte yakalanmadan bahsediyor sanırım

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Gümrükte her kutuyu açmıyorlar. Açmadıkları için bedelsiz olarak gönderilmiş ya da başka birşey olarak declare edilmiş şekilde Türkiye'ye gönderilen telefonlar var Çin gibi yerlerden... Ben yapmadım okudum, bunu kastettim.

IMEI için ise çakma IMEI basan ayni IMEI kopyalayan ve telefonları bu şekilde kullananlar var. Ama onlarda da muadil olmayan telefon kullanıldığı durumlarda kimi özelliklerin kapalı olması gibi problemler oluyor bildiğim kadarı ile ama senin olayın bu değil doğru anladıysam.

durmaz-1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Gümrükte her kutuyu açmıyorlar. Açmadıkları için bedelsiz olarak gönderilmiş ya da başka birşey olarak declare edilmiş şekilde Türkiye'ye gönderilen telefonlar var Çin gibi yerlerden... Ben yapmadım okudum, bunu kastettim.

IMEI için ise çakma IMEI basan ayni IMEI kopyalayan ve telefonları bu şekilde kullananlar var. Ama onlarda da muadil olmayan telefon kullanıldığı durumlarda kimi özelliklerin kapalı olması gibi problemler oluyor bildiğim kadarı ile ama senin olayın bu değil doğru anladıysam.
imei ile ilgili bir problem yok telefon kayıtlı sadece yakın zamanda gelen eden olmadığı için kargo ile gönderilmesi gerekiyor bunu gümrüğe takılmadan getirtme şansım var mı yani?

mila12

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Ürün imei kaydı Türkiye'de kayıt edilmemiş ise o telefon iade olarak geri döner. Daha önce Türkiye'de kullanılan ama yurt dışına gittiğinizde unuttuğunuz telefonları kargo ile göndertebilirsiniz.

Soru: Herhangi bir nedenle yurtdışında kalan/unutulan cep telefonu posta/hızlı kargo yoluyla geri gönderilmesi halinde teslimi mümkün müdür?

Cevap: Evet, yurt dışına giden yolcuların IMEI numarası halihazırda kayıtlı olan cep telefonlarının çeşitli nedenlerle yurt dışında kalması ve bu telefonların posta/hızlı kargo yoluyla geri gönderilmesi durumunda, söz konusu telefonların IMEI numaralarının kayıtlı olduğunun http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php adresinden yapılacak sorgulama sonucu teyit edilmesi halinde teslim edilmesi mümkündür.

Soru: Posta/hızlı kargo yoluyla cep telefonu getirmek mümkün müdür?

Cevap: Hayır, posta/hızlı kargo taşımacılığı yoluyla muaf olarak veya vergileri ödenerek cep telefonu getirilmesi mümkün bulunmamaktadır. Dolayısıyla, bu yolla cep telefonu getirilmiş olsa dahi hiçbir surette sahibine teslim edilmemektedir.

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
[MENTION=23389]mila12[/MENTION] bir de alıntıyı nereden yaptığını yazsaydı çok daha iyi olacaktı, ama mantıken kullanılmış ve senin üzerine kayıtlı bir telefon için gümrük ödememen gerekir. Uygulamada sıkıntı yaşanır mı bilmiyorum ama mila12 linki paylaşır ise o kuruluş ile irtibata geçip onlar üzerinden telefonu alman mantıklı gözüküyor.

mila12

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
255
@mila12 bir de alıntıyı nereden yaptığını yazsaydı çok daha iyi olacaktı, ama mantıken kullanılmış ve senin üzerine kayıtlı bir telefon için gümrük ödememen gerekir. Uygulamada sıkıntı yaşanır mı bilmiyorum ama mila12 linki paylaşır ise o kuruluş ile irtibata geçip onlar üzerinden telefonu alman mantıklı gözüküyor.

Gümrük bakanlığının sitesinde yazılı.

http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/bireysel/posta-ve-hizli-kargo-muafiyetleri

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
kendi kutusu olmasın aluminyum folyo kaplı olsun kutu içi mümkünse eski bir radyonun içine koyup kutulasınlar ne oluyor gerelim.

durmaz-1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
kendi kutusu olmasın aluminyum folyo kaplı olsun kutu içi mümkünse eski bir radyonun içine koyup kutulasınlar ne oluyor gerelim.
şüphe uyandırmayalım sonra biraz risk yaratıyor sanki :D daha ciddi problemlerle karşılaşırsak sıkıntı olur :)

Ürün imei kaydı Türkiye'de kayıt edilmemiş ise o telefon iade olarak geri döner. Daha önce Türkiye'de kullanılan ama yurt dışına gittiğinizde unuttuğunuz telefonları kargo ile göndertebilirsiniz.
açıklama beni yeniden umutlandırdı zira yaza kadar gelen giden olmayacaktı :) bunun için yeniden görüşeyim bakalım getirte bilecek miyim ama ablamlar orda post office'e sormuşlar telefon taşımıyoruz demişler sanırım eğer bana fake atmadılarsa aldıkları cevap buymuş :D ben yeniden görüşeyim bakalım olur inşallah

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
başka bir şeyin kutusuna koysunlar göndersinler.

durmaz-1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
başka bir şeyin kutusuna koysunlar göndersinler.
x-ray in onu kaçırması imkansız ekran başındaki memur kahvesini yudumlamıyorsa her türlü görünür diye düşünüyorum yanılıyor muyum acaba?

birde ben ups den bir yetkili ile mesaslaştım son yazdığı mailde ;
Turkıye’de pasaportunuzla kayıt yaptıgınız bır telefonsa Turkıye’ye geldıgınde yıne gumruge tabıı olur. Eger pasaportunuzda son uc ayda gırıs cıkıs kasesı varsa ve vekalet verırsenız gumrukten cekerız. Vergı olusmaz fakat vergı harıc
Gumrukcunun alacagı hızmet bedelı, damga vergısı, ardıye ucretı gıbı ucretler olusacaktır
Dogacak masraflar 500-600 tl yı gecer.
aynen böyle ??

türkiyede ikinci elini bin liraya alacağım bir telefona 500 600 lira vergi ödemek bana mantıklı gelmedi yemişim gümrüğünü diyesim geldi şimdi!

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
sonra insanlar niye ? anarşik derler kırık dökük eski telini memlekete gönderemicekse ...

durmaz-1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
sonra insanlar niye ? anarşik derler kırık dökük eski telini memlekete gönderemicekse ...
ne yazıkki şu son yıllarda ülke; okonomisini üretimden(sanayi,ihracat..vb) çok vergilerle(sanki karşılığını veriyormuş gibi) sağlar bir hal almaya başladı buda haliyle vatandaşın canını yakıyo!