Yolcu uçağı okyanusa iniş yaptı

Bu konuyu okuyanlar

aloisnebel

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Endonezya’nın en büyük özel havayolu şirketi olan Lion Air’a ait bir yolcu uçağı, Bali adasına iniş esnasında pisti ıskalayınca suya iniş yaptı. 101 yolcu ve 7 mürettebatın bulunduğu uçakta 22 kişi yaralandı. Büyük panik yaşanan uçağın sığ sulara düşmesi faciayı önledi.

130413_fotoucak.hlarge.jpg

Endonezya’nın Bali adasına uçmakta olan yolcu uçağı, pisti ıskalayınca suya iniş yaptı.

Endonezya'nın tatil mekanı Bali adasındaki havaalanının kıyı kenarında bulunan pistine iniş yapmak isteyen uçak, pisti ıskalayarak suya düştü. Uçağın sığ sulara düşmesi büyük bir faciayı önlerken, sadece kuyruk kısmında büyük bir hasar oluştuğu görüldü. Uçağın, pistin ilerisinde, suyun içinde beklediği bildirildi.

Avustralya'nın AAP haber ajansının verdiği bilgiye göre, uçak TSİ 09.00 sularında inişe geçti. Görgü tanıklarının ifadesine göre, uçak hızı nedeniyle durmayı başaramayarak pisti geçti ve suya düştü.

BÜYÜK PANİK YAŞANDI

Reuters'ın verdiği bilgiye göre, Endonezya hükümeti, uçaktaki 108 yolcu ve mürettebatın sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı. Lion Air'in, Boeing 737 tipi uçağı yeni aldığı ve uçağın henüz geçtiğimiz ay seferlere başladığı öğrenildi.

Bandung kentinden havalanan uçakta yer alan yolculardan 60 yaşındaki Tantri Widiastuti, 'Her şey normal giderken bir anda kendimizi suda buluverdik. Uçağın tabanında bir sürü delik gördüm... Çok hızlı bir şekilde tahliye edildik' dedi.

AP haber ajansına konuşan yolculardan biri, "Uçak inişe geçtiğinde birden denize yakınlaştığını gördüm ve sonunda suya çarptı. Tüm yolcular boğulma korkusuyla panik içinde çığlıklar atıyordu" dedi.

AFP'nin Bali'deki Densapar kentinde bulunan muhabiri ise yolcuların başları ve vücutlarının çeşitli yerleri sarılı halde hastaneye getirildiklerini ve toplam kaç kişinin yaralı olduğu hakkında kesin bir bilgi bulunmadığını belirtti.

Lion Air, yeni uçaklara yaptığı yatırımla adını duyuran bir firma. Airbus ile 234 yeni uçak için geçtiğimiz ay 24 milyar dolarlık bir anlaşma yapan şirket, Boeing firmasıyla da bir yıl önce 230 uçak için anlaşma imzalamıştı.

130413_pilot10.jpg

Yerel televizyon kanallarında beliren görüntülerde, Boeing yolcu uçağının suya inmesinin ardından yolcuların tahliye edilmesi gösterildi. Twitter'da paylaşılan fotoğraflarda ise uçağın sığ sularda, kayalık bir alanın yanında bulunduğu görüldü.

130413_indo.jpg

KAYNAK

mustang

Müdavim
Reaksiyon puanı
34
Nedense Bu film geldi aklıma.Mutlaka Hikaye farklıdır bu olayda ama.Filmdede bir tarlaya iniyordu uçak.

U74Fi3o.jpg

Bowen32

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Geçrekten allah korumuş uçak kazasında hiç bir insanın ölmemesi büyük şans.

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
İniş videosu aradım ama bulamadım. [MENTION=140418]Enisor[/MENTION] tam senlik haber.

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Pek tatmin edici bir video değil. Yakında çıkar görüntüler inşallah.

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Geçmiş olsun.

Lion Air, yeni uçaklara yaptığı yatırımla adını duyuran bir firma. Airbus ile 234 yeni uçak için geçtiğimiz ay 24 milyar dolarlık bir anlaşma yapan şirket, Boeing firmasıyla da bir yıl önce 230 uçak için anlaşma imzalamıştı.
Bizde THY, AtlasJet 100 küsür sipariş verdi diye seviniyoruz. Adamlar 500 sipariş vermiş.

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Geçmiş olsun.

Bizde THY, AtlasJet 100 küsür sipariş verdi diye seviniyoruz. Adamlar 500 sipariş vermiş.

Iyi de 20 yıl sonra belki alırlar uçakların hepsini. Hemen almazlar heralde.

Ayrıca bu uçak kazalarında pilotlar ölümden kurtulsalar bile şirketle ilgili başlarına birşey geliyor mu merak ediyorum.

Enisor

Doçent
Reaksiyon puanı
0
iniş değil,düşmüş uçak baya saçma sapan bir yaklaşma yapmış

oslun

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
o koca pisti nasıl ıskalamış.. pilotu tebrik etmek lazım

VincentVega

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Suya inince ortadaki kapılardan kaçış rampalarının otomatik şişip açılması lazım diye biliyorum ben. Bu uçakta o da yok sanırım.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
[MENTION=269996]Liweru[/MENTION]

[video=youtube;-Z0brWBuo7k]http://www.youtube.com/watch?v=-Z0brWBuo7k[/video] :D

thekillingroad

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Iyi de 20 yıl sonra belki alırlar uçakların hepsini. Hemen almazlar heralde.

Ayrıca bu uçak kazalarında pilotlar ölümden kurtulsalar bile şirketle ilgili başlarına birşey geliyor mu merak ediyorum.

Kazanın neden olduğuyla ilgil detaylı bir soruşturma açılıyor. Flight filmi (737'nin ters dönmesi hariç:) ) referans olabilir. Kahramanca bir takım hareketlerle faciayı önleseniz bile belli başlı kuralları çiğnerseniz hapis cezasına varana dek yaptırımlar ortaya çıkabilir.

Habere gelince, yine yurdumdan yarım yamalak havacılık haberleri kesiti. Pisti ıskalamak nedir en başta böyle bir tabir mi var? Gerçi ne bekliyorsam ben de.. Isparta/AtlasJet kazasından sonra da koca uçağa Pamukkale Turizm muamelesi yapıp yok "5 metre yukarıdan gitse çarpmazdı" yok " kestirmeden gitti dağa çarptı" gibi saçma salak şeyler konuşulmuştu. Kafalarına göre sıkıyorlar haber olsun diye. Çok sevdiğim bir pilot arkadaşımı kaybettiğim bir kazadan sonra yazılanları görünce de sinirim tepeme çıkmıştı.. Biraz utanma olsa keşke medyamızda..
[MENTION=140418]Enisor[/MENTION]
İniş videosu varmı bir yerde?