YGS-LYS Hakkında Önerileriniz

Bu konuyu okuyanlar

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Malumunuz 12. Sınıflar mart ayında YGS'ye haziran ayında LYS'ye girecek. Bir sonraki sınav adayları ise biz 11. Sınıflar. Şunun şuarsında sınava 12 ay kaldı ve normal olarak beni de telaş sardı. Bu konu hakkında sizlere birkaç sorum olacak.
1-) Arkadaşlarım şimdiden YGS kitapları alıp çalışmaya başladılar bile ama ben yazın başlamayı düşünüyorum sizin düşünceleriniz neler?
2-) Şu anki konuları bile yetiştiremiyorum ki onlar ikisini bir arada götürmeyi başarıyorlar. Ne yapmalıyım?
3-) Günlük en fazla 3 saat (yemek arası ve bir defalık 15-20 dk ara dahil) çalışabiliyorum. Yani saat 20:30 oldu mu bendeki çalışma isteği kayboluyor. Ama arkadaşlarım yatana kadar çalışıyorlar ne kadar doğru bu yaptıkları?
4-) Okula çok düşük sıradan girdim (18. Yedek) Hedefim bilgisayar ya da elektrik-elektronik mühendisliği. Kazanmak için neler yapmalıyım?
5-) Şehir olarak Akdeniz ya da Ege kıyıları cazip geliyor buralarda güzel üniversiteler var mı?
Evet sorularım bunlar sizin önerileriniz bana çok yardımcı olacaktır.

Son düzenleme:

rawkid

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,316
Durumumuz bu kadarmi aynı olur :D Yerimi aliyim bu konuda. #rez

Meridian

Müdavim
Reaksiyon puanı
765
Size şunu söyleyeyim 1 sene çalışmak ile fazla bir başarı yakalanamaz. Tabi genelleme yapmam yanlış olur.
1 sene çalışarak iyi yerler kazananlar da olmuştur ama çoğunluk hüsrana uğrar. Kendimden ve çevremden biliyorum.
Siz zaman geçirmeden başlayın bence. Yaza kadar ne kadar konu tekrar ederseniz size kârdır.
Başlayın dokuzuncu sınıfı tekrar. 12'de bol bol test çözmeye vaktiniz olur konuları aradan çıkarırsanız.
11. sınıf dersleri de önemli tabi ama zorlamanız gerekiyor.

-

pinterest

Müdavim
Reaksiyon puanı
157
Size şunu söyleyeyim 1 sene çalışmak ile fazla bir başarı yakalanamaz. Tabi genelleme yapmam yanlış olur.
1 sene çalışarak iyi yerler kazananlar da olmuştur ama çoğunluk hüsrana uğrar. Kendimden ve çevremden biliyorum.
Siz zaman geçirmeden başlayın bence. Yaza kadar ne kadar konu tekrar ederseniz size kârdır.
Başlayın dokuzuncu sınıfı tekrar. 12'de bol bol test çözmeye vaktiniz olur konuları aradan çıkarırsanız.
11. sınıf dersleri de önemli tabi ama zorlamanız gerekiyor.

-
Çok sağ olun hocam. Benim kafamda da birkaç soru var.

* bizim okulda genel olarak ygsye çalışan az. Ben de bir yerden başlamak istiyorum. Çalışanların hepsi bir ders ile başlamış sırayla ders ders tekrar yapıyor, önce biyo sonra kimya gibi. bu mantıklı mı?Öyleyse fizik 9 ile başlamak istiyorum açıkçası. Fiziği en çok sevdiğim sene 9du ve ezber yeri çok yok. Çünkü biyo/kimya için biraz daha ezbere ihtiyaç var ve bunları yaza bırakmak cazip geliyor bana.

Bir de bu yaz 11MF ile 9ygs konularını tekrar etmeye vakit yeter mi?

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
@Meridian sence ilk önce ygs'de hangi derse başlamalıyım?

Meridian

Müdavim
Reaksiyon puanı
765
Çok sağ olun hocam. Benim kafamda da birkaç soru var.

* bizim okulda genel olarak ygsye çalışan az. Ben de bir yerden başlamak istiyorum. Çalışanların hepsi bir ders ile başlamış sırayla ders ders tekrar yapıyor, önce biyo sonra kimya gibi. bu mantıklı mı?Öyleyse fizik 9 ile başlamak istiyorum açıkçası. Fiziği en çok sevdiğim sene 9du ve ezber yeri çok yok. Çünkü biyo/kimya için biraz daha ezbere ihtiyaç var ve bunları yaza bırakmak cazip geliyor bana.

Bir de bu yaz 11MF ile 9ygs konularını tekrar etmeye vakit yeter mi?

11. sınıf ise ders ders tekrar yapmak mantıklı. Aslında olaya şöyle bakmak lazım;
Biz Türk milleti her şeyi yumurta kapıya geldiğinde yapıyoruz. Benim de olduğu gibi çoğu kişi "Yazın çalışmaya başlarım" diyor.
Yani 1 seneye sığdırıyor. Şimdi sen gelip 11. sınıfta Fizik, Biyoloji vb. derslerden birini olsa bile konuları bitirirsen sana kârdır. Bu demektir ki o 1 senelik süreçte (hatta 1 seneden az YGS'ye) o dersi kısaca tekrar edip diğer boşalacak zamana test çözmek düşecektir.
Ama şunu söylemeliyim sözel kısmı sınava yakın çalışmak daha mantıklı. Çünkü zaman geçtikçe unutuluyor. Ha "Yok ben sık sık tekrar ederim" dersen sıkıntı yok. Sözel kısımlara da ağırlık verebilirsin.
Zaman konusuna gelirsek 3 aylık sürede 2 sınıfın tamamı biter mi emin değilim. Yaz olunca insan çalışmak istemiyor.
Sürekli aksıyor. Bir bakmışsın yaz bitmiş. :)
Yani senin elinde olan bir şey.

@SmokeBomb Hangisinden başlarsan başla sana avantajı olur. Bana sorarsan sayısal derslerin sözel kısmını sonraya bırak.
Sayısal kısımları çalışıp konu çöz. Sınava doğru tekrar çalıştığında zaten sana katkısı çok olacak. Hemen hatırlayacaksın.

pinterest

Müdavim
Reaksiyon puanı
157
11. sınıf ise ders ders tekrar yapmak mantıklı. Aslında olaya şöyle bakmak lazım;
Biz Türk milleti her şeyi yumurta kapıya geldiğinde yapıyoruz. Benim de olduğu gibi çoğu kişi "Yazın çalışmaya başlarım" diyor.
Yani 1 seneye sığdırıyor. Şimdi sen gelip 11. sınıfta Fizik, Biyoloji vb. derslerden birini olsa bile konuları bitirirsen sana kârdır. Bu demektir ki o 1 senelik süreçte (hatta 1 seneden az YGS'ye) o dersi kısaca tekrar edip diğer boşalacak zamana test çözmek düşecektir.
Ama şunu söylemeliyim sözel kısmı sınava yakın çalışmak daha mantıklı. Çünkü zaman geçtikçe unutuluyor. Ha "Yok ben sık sık tekrar ederim" dersen sıkıntı yok. Sözel kısımlara da ağırlık verebilirsin.
Zaman konusuna gelirsek 3 aylık sürede 2 sınıfın tamamı biter mi emin değilim. Yaz olunca insan çalışmak istemiyor.
Sürekli aksıyor. Bir bakmışsın yaz bitmiş. :)
Yani senin elinde olan bir şey.

@SmokeBomb Hangisinden başlarsan başla sana avantajı olur. Bana sorarsan sayısal derslerin sözel kısmını sonraya bırak.
Sayısal kısımları çalışıp konu çöz. Sınava doğru tekrar çalıştığında zaten sana katkısı çok olacak. Hemen hatırlayacaksın.
Bu yüzden mat/fizik ile başlamak istemiştim. Ama şu an Mat daha mantıklı geldi bana.

Meridian

Müdavim
Reaksiyon puanı
765
Haklısınız hocam. Çok sağ olun.

Rica ederim. Yalnız şöyle bir şey de var. Şimdi ben size tavsiye veriyorum.
Ama buna uymayıp daha başarılı da olabilirsiniz. Yani yine son kararı veren siz olacaksınız ve her zaman kendi kararlarınız
daha iyi sonuç verir. Yanlış yönlendirmek de istemiyorum. Çoğu şeyi geçen sene yaşadıklarıma dayanarak yazıyorum. :)

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Evde YGS Mat kitabı vardı yaaş yavaş başlayayım o zaman :) Sözelleri hiç hapamam o yüzden boşuna başlamayayım 12'de çalışırım onlara.
Öneriler için saol :) Üniversite sorum hakkında bilgin var mı?

Meridian

Müdavim
Reaksiyon puanı
765
Evde YGS MAÇat kitabı vardı yaaş yavaş başlayayım o zaman :) Sözelleri hiç hapamam o yüzden boşuna başlamayayım 12'de çalışırım onlara.
Öneriler için saol :) Üniversite sorum hakkında bilgin var mı?
Üniversite konusunda yanıltmak istemem seni. Doğrudan bilgim pek yok çoğuyla. Ama Dokuz Eylül ve Ege Üniversitesi iyi.
Ayrıca mühendisliklerde Eskişehirdeki Anadolu ve Osmangazi Üniversitesi de iyi.