Yerli malı tablet olabilir mi dostlar?

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Az önce bir basın daveti geldi.

Marka: General Mobile.
Konu: Yerli Malı Tabletin Tanıtımı

Sizce bir tablet, gerçekten ne kadar yerli olabilir?

Konuyu tartışmak istiyorum. Değerli fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

erenberk

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
100
O alanda parça üretimi bildiğim kadarıyla olmadığına göre parçaları birleştirme işi Türkiye'de yapılıyordur, bunlar da o yüzden Yerli Malı diyordur :)

fedorac0re

Asistan
Reaksiyon puanı
3
çakma çin malı tablet parçalarının Türkiye de birleştirilmesi kadar Türk malı tablet olabilir :)

1ruby1

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
Ne zamandır işlemci üretiyoruz ki yerli malı olsun :D

xyz1234

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
hiç bir Parçanın üretimi türkiyede değilken, nasıl yerli olabilirki. kartları, ekranı, yada kasası türkiyede üretilebiliyorsa buna bir miktar yerli denilebilir. ama her bileşenin ithal edilip türkiyede sadece montajı yapılıyorsa yada, çinde ürettirilip Türkiyede markalanıyorsa yada kutusu değiştiriliyorsa kendimiz kandırmaktan başka birşey yapmıyoruz demektir.

raxetul

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
İşlemci Türkiye'de üretilemez diye bir şey yok, sorun çekik gözlü insan kardeşlerimizin çok ucuza üretmeleri. Kondansatör-direnç board ve ekran türkiye'de üretilebilir diye düşünüyorum. bunlar üretilince mikroçipler arkasından gelir.

---------- Post added at 18:45 ---------- Previous post was at 18:41 ----------

Bir şey söylemek istiyorum, Amerikan marka olan Apple ülkesinde yerli malı diye mi satıyor ürünlerini? Biz de benzer bir ürünü kaliteli yapalım isminin yerli yabancı olmasına gerek kalmaz. Bakınız Apple ABD ekonomisine nasıl da katkı sağlıyor...

Mirack1907

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
57
Belki de General Mobile tablet işine girecek karamsar olmayalım :D GM Türkiye'de telefon üretiyordu hatırladığım kadarıyla.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Yerli Malı değil Yerli MARKA üretmeliyiz...

Dünya üzerindeki markalara bakın...
hepsinin içini açtığınızda donanımsal her parçanın farklı markaların ürünleri olduğunu görürsünüz.

Bataryada çin yazarken çiplerde taiwan yazar, Ekran kore malı iken başka parçalar başka ülkelerden gelmiştir.

Ancak son olarak hepsi birleşir ve üzerinde ismini taşıdığı ülkenin malı olur...

iPad ne kadar parçalar dünyanın her tarafından gelse de ABD malıdır...

Bu yüzden çipten, işlemciye, bataryadan, ekrana herşeyi biz üretelim demek güzel ama günümüz dünyasında tercih edilen yöntem değil...

Bunun yerine bir MARKAMIZ olur. parçaların bir kısmını ülkemizde üretirken bir kısmını başka ülkelerden temin ederiz montajı ülkemizde yapılır ve kimse de buna TÜRK MALI değil diyemez... Piyasanın geneli böyle...

Yoksa hangi cihaz A'dan Z'ye tek bir çatı altında üretiliyor ki?

blgram

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
General Mobile tam olarak ne. Başkanı , hangi ülke temelli . Ürettiği telefonlar felan o işlemciler felan türk mühendisleri elinden mi çıkma? Merak ettim. Çünkü türkiyede hiç teknoloji üzerine bir şirket olmadığını düşünüyorum ya da sanmaktayım.Bizim teknoloji ile ilgili neyimiz var teknosamız var onda da acer apple sony felan satarız :)

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
günümüzde elektronik bir cihaza yerli malı damgası vurabilmek neredeyse imkânsız.

hele bir tablete böyle bir damga vurabilmek için çin olmak gerekli.

dünyada tek bir çin olduğuna göre "yerli malı tablet" tabirinin içi pek doldurulabilir değil.

türk malı olmasından ziyade global bir türk markası olması yeğdir. ancak bu şekilde ses getirilebilir. general mobile shenzen sanayi bölgesini gezeceğine türkiyeyi gezip kaliteli bir ekip toplamalı ve bu ekiple teknoloji geliştirmeli

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Haberi bulamadım yalnız bir mühendis vardı Türk, haberlere çıkmıştı tablet pc üretmiş... devresi, tasarımı vs. kendisine aitti... ilk etapta işletim sistemi ile donanım arasında stabiliteyi sağlayamamış fakat vazgeçme noktasına gelmesine rağmen tekrar odaklanabilmiş işine... sonuç olarak çalışan bir cihaz çıkarmayı başarmış, gayet güzel görünüyordu... olsa güzel olur neden olmasın...

Gelelim General Mobile'a... Türk Malı Ford, Fiat vs. de var bildiğim kadarıyla, fakat Türkiye de üretiliyor diye Türk Malı olarak lanse etmek saçmalık... tüm tasarımı, parçaları kısaca üzerinde bulunan bir vidanın dahi tamamen yerli malı olması gerekiyor ki ürüne bu bizim mühendislerimizin alın teri diyerek gururla bakabilelim... aksi halde kendimizi kandırmış oluruz...

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Haberi bulamadım yalnız bir mühendis vardı Türk, haberlere çıkmıştı tablet pc üretmiş... devresi, tasarımı vs. kendisine aitti... ilk etapta işletim sistemi ile donanım arasında stabiliteyi sağlayamamış fakat vazgeçme noktasına gelmesine rağmen tekrar odaklanabilmiş işine... sonuç olarak çalışan bir cihaz çıkarmayı başarmış, gayet güzel görünüyordu... olsa güzel olur neden olmasın...

Gelelim General Mobile'a... Türk Malı Ford, Fiat vs. de var bildiğim kadarıyla, fakat Türkiye de üretiliyor diye Türk Malı olarak lanse etmek saçmalık... tüm tasarımı, parçaları kısaca üzerinde bulunan bir vidanın dahi tamamen yerli malı olması gerekiyor ki ürüne bu bizim mühendislerimizin alın teri diyerek gururla bakabilelim... aksi halde kendimizi kandırmış oluruz...

Hangi ülkenin hangi cihazı vidasına kadar o ülkenin merak ettim?

Yapılamaz değil. A dan Z ye her şeyinin bir ülkeye ait ürün elbette üretilebilir ancak dünyadaki dev firmalar dahi bunu yapmıyorsa vardır bir bildikleri...

Hatta bu sektörde öyle firmalar vardır ki sadece parça üretirler ve ürettikleri parçaları her markaya satarlar...

Yani vidasına kadar her şeyini biz yaptık diye övünmeye gerek yok.

Üretimin Türkiye'de yap Adını tüm dünya bilsin bu yeter... Gerisi fantezi olur.

celalim93

Doçent
Reaksiyon puanı
2
[MENTION=2]Troy[/MENTION] bir arada yerli üretim cep telefonu yapılacaktı general mobile tarafından

your hero -

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle milletimiz yerli mallarını satın almaya başlasın, ondan sonra düşünülebilir.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338

önce araba üreteceğiz..bırakın tableti filan..

Niye?

Lambadan cin çıktı da sadece tek bir Şansımız olduğunu mu söyledi?

Ya da ne bileyim sadece tek bir fabrikamız var da orada acaba ne üretsek diye mi düşünüyoruz?

Araba üretirken, helikopter de üretirsin, tank da üretirsin, toplu iğne de üretirsin, tablet bilgisayar da üretirsin...

Üstelik otomobil ile tablet tamamen farklı ürünler...

Birisinde otomotiv, makine ve endüstri mühendislerimiz çalışırken diğerinde bilgisayar mühendislerimiz, teknoloji üzerine uzman kadrolarımız çalışacak..

Yani ikisi bir birine engel olmaz merak etmeyin :)

Ülke dediğiniz mekanizma bir insan değil ki tek zamanda sadece tek bir şeye odaklanabilsin! Bir ülke aynı zamanda bir çok konuya yoğunluğunu verebilir arabaya da tablete de...

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
Niye?

Lambadan cin çıktı da sadece tek bir Şansımız olduğunu mu söyledi?

Ya da ne bileyim sadece tek bir fabrikamız var da orada acaba ne üretsek diye mi düşünüyoruz?

Araba üretirken, helikopter de üretirsin, tank da üretirsin, toplu iğne de üretirsin, tablet bilgisayar da üretirsin...

Üstelik otomobil ile tablet tamamen farklı ürünler...

Birisinde otomotiv, makine ve endüstri mühendislerimiz çalışırken diğerinde bilgisayar mühendislerimiz, teknoloji üzerine uzman kadrolarımız çalışacak..

Yani ikisi bir birine engel olmaz merak etmeyin :)

Ülke dediğiniz mekanizma bir insan değil ki tek zamanda sadece tek bir şeye odaklanabilsin! Bir ülke aynı zamanda bir çok konuya yoğunluğunu verebilir arabaya da tablete de...

gaza geldim. ben de bişey üreticem.

ama sanırım biz bu gelişim çağımızın sadece 3 çocuk projesine katkıda bulunabiliriz :D

olsun o da üretmek sayılır:)

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Şirketler yeni bir ürün çıkarmak için on yıllarca arge çalışması yapıyor :Ama bizim devlet adamları kalkıp yok yerli malı araba tablet geçin bu işleri bu ülkenin doğru dürüst arge firmlarına innivasyon kurumlarına ihtiyaç var yoksa iphone yada ipod tarzı ürünleri gibi ürünleri kısa bir sürüede ürtemek ancak seçim meydanlarıonda atılan yalanlardan öteye gidemiyor geçin bunları.

Kirk Lee

Asistan
Reaksiyon puanı
2
kasası yerli imalat olabilir... üstüne de parçalar türkiyede birleştirildi yazabilirler...

tarkan255

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Noktayı Türkiye'de koyduğumuz sürece (parçaları birleştirip kullanıma hazır hale getirmekten söz ediyorum) her tablet Türk malıdır :)

POWER

Müdavim
Reaksiyon puanı
161
Bugün facebook hayran sayfamda da paylaştığım, bu konuyu iyi irdeleyen espiriyi yazayım.

"
japanese attitude for work : "if one can do it, i can do it. if no one can do it, i must do it."

middle eastern attitude for work : "wallahi if one can do it, let him do it. if no one can do it, ya-habibi how can i do it?"

<:D <:D <:D <:D <:D

"

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Yerli olsun olmasın tüm markalar çinden kutulanmış olarak gelen ürünleri satarken General Mobile Türkiye'de montajını yapacaksa buda benim için birşeydir.
Tablet PC üretmek çokta zor bir şey değil. Yonga üreticilerinin referans tasarımları ve temel işletim sistemi mevcut. Hobi olsun diye bu tasarımlara göre kendi tabletinizi geliştirebilir ve kullanabilirsiniz. İşi ticarete dökmek niyetindeyseniz ürünlerinizi satmalısınız.

settlemoon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tablet için yerli malı demek, bileşenlerin ordan buradan getirtilip montaj aşamasının türkiyede yapılması ve kısmen de olsa bir istihdam artışı sağlaması...

Tabi tüm bileşenlerinin ülkemizde üretimi ve montaj dahil tüm aşamasının ülkemizde yapılması istihdamın ötesinde ekonominin, teknolojinin dönüşümü için gerekli...

akinov5

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Üç çocuğun ARGE den önemli olduğu bir ülkede bence Türk üretim olan tablet değildir.

icaz

Asistan
Reaksiyon puanı
1
parçaları Türkiye'de toplamak ile olmaz, her parçasını üretmek gerekir yerli malı olması için.

tarkan255

Doçent
Reaksiyon puanı
5
parçaları Türkiye'de toplamak ile olmaz, her parçasını üretmek gerekir yerli malı olması için.

Bence başlangıç için birleştirmek yeterli olur. Ha %100 Yerli malı olmaz ama en azından birşeyler yaptığımızı somut olarak gösterebilecek ilk adımı atmış oluruz. Geriside gelir zaten.

raxetul

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Arkadaşlar tencere tava yapmak için bile yeri geliyor çelik ithal ediliyor. Bilgisayar için RAM entegreleri bile ham madde sayılabilir. Kaldı ki para eden yazılımı değil. Ipad'in Samsung Galaxylerin malzeme maliyeti bile 200-250 lira/dolat civarında iken işçiliği marka değeri ile fiyatlar 1000 2000 TL arasına çıkıyor. Bu 1000 1500 liralık fark niye bizde kalmasın. Bu fark Türkiye'de kalırsa isterse tüm parçaları marstan getirsinler ben o tablete yerli derim. Ha General Mobile kimdir nedir bilmem ama yapar mı bilmem.

raxetul

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Bence başlangıç için birleştirmek yeterli olur. Ha 0 Yerli malı olmaz ama en azından birşeyler yaptığımızı somut olarak gösterebilecek ilk adımı atmış oluruz. Geriside gelir zaten.

Şu anki yerli otomobil için başladığımız yolun başında malesef devrim yok. Bazı şeyler birikimle, birikim için evet kopya yapacağız. Kaç kişi huawei alıyor da iphone almıyor?