Yere Düşen HDD'deki Verileri Kurtarmak

Bu konuyu okuyanlar

mselim1999

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba Arkadaşlar.
Elimde WD marka bir hdd vardı. Hddyi yere düşürdüm ve şuan açamıyorum.
PCyi hddye bağladığımda aygıtı algılıyor ve bilgisayarıma girdiğimde F diski olduğunu görebiliyor.
HDD'yi bilgisayara bağladığımda hddden tık tık şeklinde(sanki bir takılma var) sesler gelmektedir.
1)Sizce bu hdd düzelir mi(dosyaları kurtarsam yeterli)
2)Ben bir işlem yapabilir miyim?
3)200-300tl arasında 1tb bir hdd önerebilir misiniz.
Teşekkürler Hayırlı Günler

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414

mselim1999

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhabalar,
1- Eğer diskinizi görüyorsa olabilir.
2- Bilgisayarına bağlayıp, ''Disk Yönetimi''ne girip, görünüp, görünmediğine bakın. Aksi taktirde veri kurtarma merkezlerine müraacat edebilirsiniz.
3- HDD olarak şunlardan dilediğinizi alabilirsiniz:
Seagate 3.5" 1TB Barracuda Sata 3.0 7200Rpm 64MB 210Mb/s okuma Harddisk | ITOPYA
WD 3.5" 1TB Caviar Blue Sata 3.0 7200Rpm 64MB Harddisk | ITOPYA

İyi Forumlar...
Teşekkürler hocam.
hocam şimdi görmedi mesela bir görüyor bir görmüyor..
Veri Kurtarma merkezi olarak ne önerirsiniz.
2ci olarak bu linktekiler sata disk herhalde bana taşınabilir lazımdı ve düşende taşınabilir disk idi
1514910592121.png

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Rica ederim. :) Veri kurtarma merkezi olarak kesin bir yer öneremem. Yaşadığınız şehirde illa ki vardır. Ayrıca evet taşınabilir lazım olduğunu bilemezdim, bu yüzden SATA bir disk önerdim...

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
hdd den tık tık ses geliyorsa kafa vuruyordur, kafa vurmaması için diski dik konuma getirip öyle deneyin, bazen diskler öyle çalışabiliyor ama çalışırsa hemen yedek alın.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
veri kurtarma merkezleri dünya kadar para istiyolar :D çok önemli olmadıkça kimse oralara gitmez, aklında olsun.

mselim1999

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Rica ederim. :) Veri kurtarma merkezi olarak kesin bir yer öneremem. Yaşadığınız şehirde illa ki vardır. Ayrıca evet taşınabilir lazım olduğunu bilemezdim, bu yüzden SATA bir disk önerdim...
Teşekkürler Hocam.Konyaya bakacağım bir.
hdd den tık tık ses geliyorsa kafa vuruyordur, kafa vurmaması için diski dik konuma getirip öyle deneyin, bazen diskler öyle çalışabiliyor ama çalışırsa hemen yedek alın.
Dik konuma getirdim ses kesildi hocam içinde sadece disk dönme sesi geliyor
veri kurtarma merkezleri dünya kadar para istiyolar :D çok önemli olmadıkça kimse oralara gitmez, aklında olsun.
hocam 120gb resim vardı içerde :D

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
peki çalıştı mı hocam, eğer çalışmadıysa bağlantısını kesip tekrardan bağlayın, hafızası bi boşalıp öyle sıfırdan çalışsın :)

mselim1999

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
peki çalıştı mı hocam, eğer çalışmadıysa bağlantısını kesip tekrardan bağlayın, hafızası bi boşalıp öyle sıfırdan çalışsın :)
çalışmadı hocam. Ama şöyle bir şey var usb tarafı degilde Diske bağanan yere dokunca bir anda duruyor disk.

Durmuşkandemir

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,098
İçin deki dönen metal disk ve okuyucu kafa var milimlik bir boşluk var dönmesi için o kadar bir darbe ve Arıza durumunda okuyucu kafa vurursa DİSK'in tamamen bozulma ihtimali de var Eğer aşırı önemliyse fazla uğraşmamanızı öneririm bu konular da bilgisi Olan sağlam bir yere vererek bilgileri kurtarırsınız ama çok da üzerine giderseniz o ihtimali de kaybedersiniz

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
HOCAM BAĞLANTI NOKTASI HASAR görmüş olabilir, biraz tecrübe ile diski yan veya sağ-sol dik konumlarda deneyin veya ters tutun... bağlantı noktasını kurcalayın :D çalışırsa böle çalışır belki, içini açıp tamir etmek zordur onların, tornavida bulmak mesele :)

mselim1999

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
İçin deki dönen metal disk ve okuyucu kafa var milimlik bir boşluk var dönmesi için o kadar bir darbe ve Arıza durumunda okuyucu kafa vurursa DİSK'in tamamen bozulma ihtimali de var Eğer aşırı önemliyse fazla uğraşmamanızı öneririm bu konular da bilgisi Olan sağlam bir yere vererek bilgileri kurtarırsınız ama çok da üzerine giderseniz o ihtimali de kaybedersiniz
pek çalıştırmıyorum hocam şu ara en iyisi yetkili birine gitmek
HOCAM BAĞLANTI NOKTASI HASAR görmüş olabilir, biraz tecrübe ile diski yan veya sağ-sol dik konumlarda deneyin veya ters tutun... bağlantı noktasını kurcalayın :D çalışırsa böle çalışır belki, içini açıp tamir etmek zordur onların, tornavida bulmak mesele :)
oynattım ama işe yaramadı.
Açmaları önemli değil kırıp da açabilir yeterki dossya gelsin :D