Yeni Evlenecekler İçin Öneriler

Bu konuyu okuyanlar

Naaa

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Merhaba Shiftdelete Ailesi,

gereksiz yorumlardan kaçınarak,yeni evlenecek olanların işine yarayacak tavsiyelerde bulunmanızı istiyorum sizden.
bu konu da bir gün sabitlenir ve insanların işine yarar diye düşünüyorum.

örneğin : çamaşır makinesi için 9 kg luk alma gereksiz para verirsin 7kg lık makine bile fazlasıyla işini görür tavsiyesinden tutun da düğünde şunu yap şunu yapma tavsiyelerine kadar. fikir alışverişi için şimdiden teşekkürler.

bana gelince ;
nişanıma çok az kaldı ve kasım ayında da inşallah düğün olacak. beyaz eşya işine başlayacağız önümüzdeki ay, aynı zamanda düğün yeri işini de bu aralar halletmek istiyoruz fakat nikah+kokteyl mi , nikah+yakın akrabalarla yemek mi yoksa nikah+klasik düğün mü yapacağız henüz tam karar veremedik.

efehakan

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bence çok mantıklı bir konu olmuş sadece eşya değil düğün konusunda bir çok şey paylaşılabilir. İlk tavsiye benden gelsin.

Düğün davetiyeleri dağıtımında sakın dağıtmadan önce isimleri davetiyelere yazmayın. Özellikle 200 ve üzeri davetiye dağıtacaksanız çok zorlanırsınız. Neden mi her gittiğiniz yerden davetiyelerin içinde o kişiyi arıyosunuz ufak bi ayrıntı gibi görünsede iş uzadıkça fazlasıyla işkence oluyor. Elinize kalemi ve kişi listesini alın gittiğiniz evin kapısını çalmadan önce davetiyeyi yazın ve verin. Ben yaşadım kuzenimde bu olayı onun için tavsiyemdir

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Merhaba Shiftdelete Ailesi,

gereksiz yorumlardan kaçınarak,yeni evlenecek olanların işine yarayacak tavsiyelerde bulunmanızı istiyorum sizden.
bu konu da bir gün sabitlenir ve insanların işine yarar diye düşünüyorum.

örneğin : çamaşır makinesi için 9 kg luk alma gereksiz para verirsin 7kg lık makine bile fazlasıyla işini görür tavsiyesinden tutun da düğünde şunu yap şunu yapma tavsiyelerine kadar. fikir alışverişi için şimdiden teşekkürler.

bana gelince ;
nişanıma çok az kaldı ve kasım ayında da inşallah düğün olacak. beyaz eşya işine başlayacağız önümüzdeki ay, aynı zamanda düğün yeri işini de bu aralar halletmek istiyoruz fakat nikah+kokteyl mi , nikah+yakın akrabalarla yemek mi yoksa nikah+klasik düğün mü yapacağız henüz tam karar veremedik.

Yaklaşık 6 aydır bu hazırlıkları yaptığım ve süreci yaşadığım için kendi çapımda işin uzmanı oldum diyebilirim :)

Merak ettiklerini yazarsan, alışverişin detaylarından tut gelinlik damatlık eşya tercihlerine kadar yazar hepsine yardımcı olmaya çalışırım.

efehakan

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Yaklaşık 6 aydır bu hazırlıkları yaptığım ve süreci yaşadığım için kendi çapımda işin uzmanı oldum diyebilirim :)

Merak ettiklerini yazarsan, alışverişin detaylarından tut gelinlik damatlık eşya tercihlerine kadar yazar hepsine yardımcı olmaya çalışırım.

O zaman ben bir şey sorayım. Nişanda takılan takılar ne oluyor? Çok merak ediyorum :)

DarkDance

Asistan
Reaksiyon puanı
0
çok güzel bir konu açmışsın arkadaşım, bende kısmetse ekim ayında düğün yapıyorum

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
O zaman ben bir şey sorayım. Nişanda takılan takılar ne oluyor? Çok merak ediyorum :)

Adete göre değişir, biz gelenekçi olmadığımızdan ve minimum aile destekli kendi maddi imkanlarımızla düğün yapacağımızdan kıyıda biriktirip ev için peşinat yapıcaz takıların hepsini :) Genellikle düğüne kadar takılar kız tarafının annesinde kalır.

*
Bazı adetlere göre gelin kendi için sigorta olarak saklayabiliyor fakat ben doğru bulmuyorum, hayat müşterek sonuçta.

aruchan.blog

Müdavim
Reaksiyon puanı
56
nasipse ağustosa düğünümüz...herkesi bekleriz:D
güzel bir başlık olmuş...özellikle yeni evlenenler tüyo verirse süper olur:)
takipteyim:)

hasbi_muharip

Asistan
Reaksiyon puanı
1

hocam bende şöyle bir soru sormak istiyorum: nikah ile düğün arası ne kadar uzun olmalı?
hem dini açıdan hemde ahlaki açıdan yani 2sinide göz önünde bulundurursak.

ahmtyks

Asistan
Reaksiyon puanı
2
bendende bir tavsiye evli değilim ama evlenince yapacağınız ilk iş
-facebook profillerinizi silmeniz olsun yada tek bir profil kullanın ayarlarından mesaj ve arkadaş eklenmesini kapatın ,
-tvyi sadece gündemi takip etmek için kullanın 7/24 tv açık olmasın ekranlardaki dizileri kesinlikle izlemeyin yerine film alın 3-4 akşamda bir izleyin
-evlendikten sonra işler yolunda gitmezse ayrılırız gibi bir şey aklınızda olmasın evlenince iş bitmiştir ömürlüktür ayrılmak diye birşey yoktur sorunları çözemeyen çocuk gibi insanlar vardır bunu aklınızdan çıkarmayın
-evlilik erkeği bitirir gibi saçma şeyleride aklınızdan çıkartın evlilik/evli ölmek hem çok büyük bir sevap hemde çok büyük bir nimettir faydası saymakla bitmez.

Naaa

Müdavim
Reaksiyon puanı
3

benim en çok darda kaldığım konu düğünün nasıl yapılacağı .. nikah + kokteyl yapacağız sanırım.. fakat arada kaldık. bunu seçersek de düğünle arasında olan maddi farkla daha güzel bir balayı veya eve daha güzel eşyalar almayı planlıyoruz.

asdeburn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evlenmiş olan arkadaşlar -ya bu sürecte bu olmasaydı daha iyiydi. dedikleri şeyleri yazabilirlermi :) mesela ben 7kg çamaşır makinası almaya karar verdim :) birde kokteyl den kastın nedir Naaa? açıklarmısın

Naaa

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Evlenmiş olan arkadaşlar -ya bu sürecte bu olmasaydı daha iyiydi. dedikleri şeyleri yazabilirlermi :) mesela ben 7kg çamaşır makinası almaya karar verdim :) birde kokteyl den kastın nedir Naaa? açıklarmısın

düğünün yemeksiz olanını düşün :D aperatif yiyecekler falan ;)

fergan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
yol yakınken vazgeçin tek tavsiyem bu :D

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
benim en çok darda kaldığım konu düğünün nasıl yapılacağı .. nikah + kokteyl yapacağız sanırım.. fakat arada kaldık. bunu seçersek de düğünle arasında olan maddi farkla daha güzel bir balayı veya eve daha güzel eşyalar almayı planlıyoruz.

Biz nikahı kıydık 2-3 ay önceden, 3 hafta sonra ise kına gecesi ve kır düğünü yapacağız.
,

Nikah + kokteyl de güzel bir seçenek, eğer davetli sayısı çok değilse mantıklı, bir nebze olsun daha ucuza mal olabilir. Kuzenim nikah + kokteyl yaptırdı fakat davetli sayısı çok olduğu için mekana sığamadık. Ayrıca nikahtan sonra herkesi kokteyl e davet etmeyecekseniz kırgınlıklar yaratabiliyor. Nikah + kokteyl de eğer alkol ve sıcal soğuk aparatif tabağına girecekseniz düğün ile aşağı yukarı aynı maliyete ulaşacaktır :)

Geçen hafta arkadaşım kadıköyde kır düğünü yaptırdı ve çok pahalıya geldi, balayına sri lanka ve maldivlere gittiler 1 haftalığına ve yine çok pahalıya kaçtı. Evlerine doğru düzgün eşya alamadılar bu yüzden ve 1 sene bu düğün ve balayı masraflarını ödeyerek geçirecekler. O nedenle balayı ve düğünü ucuza kapatmanı tavsiye ederim ben. Evine güzel eşyalar al onun yerine :)

Mobilya konusunda www.idermobilya.com a bir bak, hem modern hem ucuz.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

hocam bende şöyle bir soru sormak istiyorum: nikah ile düğün arası ne kadar uzun olmalı?

nişan ile düğün arası ne kadar olmalı diye sormuş olabilir misin acaba? :)

Ben nikah de dediğini varsayaraktan yazayım;

Ben nikahı 3 ay önceden kıydığımdan çok zorluk çektim, sakın böyle yapmayın ve mümkünse düğünde nikah kıydırın, nikah memuru yaklaşık 300tl ye geliyor düğünlere. Hem o heyecanı güzelliği yaşayın. Eğer erkenden kıycaz diyorsanız da 1-2 haftadan fazla bir süre girmesin araya, yoksa insanlar ne hissedip ne yaşayacağını bilemiyor. Nikahlı karın ama aynı evde yaşayamıyorsun, evlisin ama evli hayatı yaşayamıyorsun. Bu sefer nihakının ne anlam ifade ettiğini tam kavrayamıyorsun, nasıl hissetmen gerektiğini bilemiyorsun ve bu seni mutsuz ediyor.

Resmi nikah dini nikah yerine de geçtiğinden içiniz rahat olsun. Konuyla ilgili diyanetin ve hocaların bir sürü açıklaması var. Zaten resmi nikah olmadan imam dini nikah kıymıyor. Resmi nikah varsa da dini nikaha gerek kalmıyor, ama vicdanı rahat etmeyenler düğünden önce dini nikah da kıydırabilirler isterse.

Nemre

Müdavim
Reaksiyon puanı
29
Bence Fotoğrafçıyı iyi ayarlayın, sonradan süpriz para falan istemesinler.

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16

*Gelinin her istediği yapıp alıştırmayın, şımartmayın :) En önemli tavsiyem bu.

*Aileleri fazla bulaştırmayın ki kırgınlık olmasın.

*Alışverişlere kesinlikle anne babalar gelmesin, evin tüm eşyalarınızı eşinizle beraber seçin.

*Eşyalarınızın kullanımının rahat olduğuna dikkat edin.

*Güzel araştırıp da alın

Eşyalarınızı ne çok uyduruk alın ne de gidip çok paralar verin. Ben siemens, samsung ve lg ürünlerini tercih ettim, internetten alışveriş yaptım ve piyasa fiyatından %20 daha ucuza geldi birçoğu.

Çamaşır makinelerinin 7-9 kg olup olmamasına pek takılmayın, tambur hacmi önemli. Adam 65lt tambura, 7kg kapasite broşürü de bastırabiliyor 9kg broşürü de. Çamaşır makinem siemens wm12s322tr iq700 , S serisinin motorları sessiz ve bu nedenle sıkmada makine hiç depreşmiyor. 9kg makine ve çok memnunum şuana kadar.

promidal

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
ben 5 yıllık evli bir dost olarak sana en elzem tavsiyeyi vereyim. Evlenme... ama evlat sahibi olmak bambaşka birşey.

Black_Trouble

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim 10 gün sonra nikahım var ve 1 ay içinde karar verip her şeyi 3 haftada hallettim. düğün yapıp kasmanın bir alemi yok. gelmek isteyen hepsine gelir. güzel bir kına yaparsın olur biter (benim gibi). he illa olacaksa bence nikah memurunu çağır ufak bir kokteyl yap 2 saatte olsun bitsin.
-9 kilo çamaşır makinesi 7 kilo çamaşır makinesi arasında da kalırsan nakit alımda fazla birşey oynamaz. ama A+++ ve bu civarda olanlara dikkat et. oturacağın yere bağlı olarak da kurutmalı tercihi yapabilirsin. Fırsatları iyi takip et
-8 tane avize sakına alma :) (alan biri olarak söylüyorum)
-Şimdiden uçak bileti ve balayı yerini ayarla. son dakika çok farklar olup sana mali yükleri olabiliyor.
-Damatlığını çok uçuk alma. Sonuçta bir kere giyeceksin mükemmel olacak diye birşey yok. aralarında müthiş rakamlar oynuyor. Onlarında fırsatları oluyor onları takip et. Tam takım güzel fiyatlara bulabilirsin.
- Eşyalarını alırken kimseyi karıştırma sonuçta sen oturacaksın. Alırken Spot çarşılarına bak ve pazarlık yapıldığında güzel rakamlar ortaya çıkabiliyor. Bir eşyayı alırken oturacağın eve göre düşün, eğer belli değil ise sadece belli başlı eşyaları al (oturma grubu,yatak odası,beyaz eşya,elektronik eşya gibi)

Çok kısa sürede gerçekleştiği için bunları çok hızlı yaşadım. Sana en büyük tavsiyem bir eşyayı alırken yorulacağım diye hemen alma araştırmaya devam et. sonuçta çok karlı çıkacağını göreceksin. Ben öyle yaparak evimi rahatlıkla döşedim.

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Fiyat konusunda semt semt çok değişiyor.

Beyazeşya+gelinlik damatlık+mobilyalar+halı+perde+davetiye+mutfak vs aklınıza ne geliyorsa,

istanbul için konuşacak olursak eğer gidip mecidiyeköy beşiktaş kadıköy beyoğlu ataşehir gibi pahalı semtlerden alışveriş yapacaksanız ÇOK AMA ÇOK KAZIK yersiniz :)

Ben gaziosmanpaşa, ümraniye, üsküdar gibi yerleri ve koçtaş, tekzen gibi yapı marketleri ve interneti özellikle hepsiburada ve hızlıal ı tercih ediyorum ve %30, %40 lara varan tasaruf ediyorum.

Perde ve halı bakıyordum, mecidiyeköy ve ataşehirde perde için 2200TL, halı için 1500TL fiyat çıkardılar, ben çok buldum ve araştırmaya devam ettim, ümraniye modeko çarşısına gittim, brada fiyatlar çok az daha düşüktü , 2000TL ve 1300TL gibi rakamlar çıktı, ümraniye içlerine indim ve yine bu iyi markaların satışını yapan bir dükkan buldum, perdeleri 1400TL ye, halıları da 1000TL ye aldım. O pahalı büyük lüks dükkanlar bana 20 gün sonrasına perde randevusu verirken, benim perdeci 4 günde hazırlayıp eve kurdu :)

Çok yakın arkadaşm 10 gün önce evlendi, birbirimizden habersiz bir şekilde gidip aynı davetiyeleri seçmişiz, yaklaşık 400 farklı davetiye bakmıştım :) O kadıköyde bağdat caddesinden 100 tanesini 98TL ye almış, ben mecidiyeköyde merdivenaltı bir matbaa dan 100 tanesini 66TL ye aldım. Davetiye birebir aynı, aynı şirketin ürünleri, fiyat katalogları farklı sadece.

Cam mutfak masası, zengin semtlerde 600 700TL den başlıyor, ümraniye üsküdar da 250TL den, masa aynı masa sadece semt ve müşteri profiline göre işyeri fiyatları inanılmaz şişiriyor.

Beyazeşyalar için; internetten 1400TL ye aldığım ürünü, mahalledeki satıcı 1800TL den satmaya çalışıyor mesela, beyazeşya için büyük yerleri tercih edin, stokları büyük olduğundan dolayı toptan çok ucuza mal ediyorlar ve internetten ertesi gün eve kargolu satış yapıyorlar. Ben mağazaları gezip beğendiğim, forumlardan araştırdığım ürünleri gidip internetten aldım. Cimri.com , akakçe.com , ucuzcu.com gibi siteler çok işe yarıyor böyle durumlarda.

Reaksiyon puanı
0
2 yıllık evli bir kardeşiniz olarak size tavsiyem şunlar;
-Eğer benim gibi mesleğinden dolayı çok yer değiştiren bir insansanız eşyayı sakın abartmayın.Çünkü taşıma esnasında kırılıp dökülüyor.
-Ufak bir terzi operasyonuyla takım elbiseye çevrilen damatlıklar var.Bunları tercih edin.İleride işinize yarar en azından.
-Alışverişte baskın taraf siz olun mutlaka.Süslü ve güzel cümlelerle ikna edin.Hanımlara kalsa topu dikersiniz :)
-Mutlaka gezerek alışveriş yapın.İlk girdiğiniz dükkandan alışveriş yapmayın.
-Nikahınızı önceden kıydırmayın.Düğün günü onun zevkine varın.Yoksa hiç evlenmiyormuş gibi hissediyorsun :)
-Ama inşallah çocuğunuz olduğu zaman gerçek evliliği o zaman tadıyorsunuz.
-En büyük tavsiyem eğer mümkünse evlenmeyin :)

Naaa

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
@tambjk @PÖH19 [MENTION=3047]black[/MENTION]trpuble [MENTION=140027]Nemre[/MENTION]
tavsiyelerinizi virgülüne kadar iyice okudum.paylaşımlar için şimdiden çok teşekkürler. aklıma takılan şeyleri hemen buraya yazacağım.

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
2 yıllık evli bir kardeşiniz olarak size tavsiyem şunlar;
-Eğer benim gibi mesleğinden dolayı çok yer değiştiren bir insansanız eşyayı sakın abartmayın.Çünkü taşıma esnasında kırılıp dökülüyor.
-Ufak bir terzi operasyonuyla takım elbiseye çevrilen damatlıklar var.Bunları tercih edin.İleride işinize yarar en azından.
-Alışverişte baskın taraf siz olun mutlaka.Süslü ve güzel cümlelerle ikna edin.Hanımlara kalsa topu dikersiniz :)
-Mutlaka gezerek alışveriş yapın.İlk girdiğiniz dükkandan alışveriş yapmayın.
-Nikahınızı önceden kıydırmayın.Düğün günü onun zevkine varın.Yoksa hiç evlenmiyormuş gibi hissediyorsun :)
-Ama inşallah çocuğunuz olduğu zaman gerçek evliliği o zaman tadıyorsunuz.
-En büyük tavsiyem eğer mümkünse evlenmeyin :)

Ufak bir terzi operasyonuyla takım elbiseye çevrilen damatlıklar var.Bunları tercih edin.İleride işinize yarar en azından.
Sarar, Kiğılı, Bisse vs markaların bu şekilde güzel modelleri var.

Ben Sarar'dan alışveriş yaptım, bu bahsettiğin takımların yakasına hazır dikilmiş saten kumaşlar ve takımı biranda simokine dönüştürüyor. Kesinlikle böyle alın, arkadaşın dediği gibi ufak bir terzi müdahalesiyle takım simokin dönüşünü yapılor.
Fiyat olarak ise pazarlık payı çok fazla, hiç pazarlık yapmayan yerden almayın :) Sararda 450TL-1600TL arası takım-simokinler var. Model aynı kumaşı değişiyor sadece ve aradaki farkı anlamıyorsunuz bile, fiyatlarda ise %20 bir pazarlık payı var, 800TL ye güzel bir takım-simokin alabilirsiniz.

Gelinlik için ilk denediğiniz gelinliği kesin almasın eşiniz, çünkü hepsi yakışıyor ama özellikle bazıları çok daha fazla yakışıyor. Özellikle bel kısmına dikkat edin, gelinliğin en önemli noktası, eğer eteğinin seviyesi çok alçaktan başlıyorsa beli çok kalın gösteriyor. Gelinliği satın da alabilirsiniz kiralayabilirsiniz de, kiralayınca 300-400tl daha ucuza geliyor, onun yerine satın alıp internette satabilirsiniz :) Satın alırken taç olsun duvak olsun pazarlık yapıp hediye isteyin, çoğu yerde 2600 fiyat verilen gelinlik 2000TL ye, 2000TL fiyat verilen gelinlik 1700TL ye kadar fiyat kırıyor pazarlığa göre. Mecidiyeköyde profilo da gelinlik çarısı var, fiyatları çoğu yere göre uygun.

Ayrıca damatlık alırken , mağaza satış yapmak için daraltızık, kısaltırız, uzatırız, açarız gibi 40 farklı şey söyleyecektir, eğer fiziken çok aşırılıklarınız yoksa, hiç üzerinde işlem yapılmasına gerek olmayacak ölçülerde, bedeninize cuk diye oturacak takım alın. Yoksa bu daraltırız açarız dediklerinin hiçbiri istediğiniz gibi olmuyor, her biryerinde pokluklar, oluyor, büzüşüyor, kasıyor ve çirkin oluyor. Her markanın ve her modelin kesimi farklı, bu nedenle bir şekilde bedeninize uygun bir takım mutlaka bulursunuz, satıcıya kanmayın, ve yanınızda mutlaka giyinmesini bilen, zevk sahibi, takım elbisede nelere dikkat edileceği konsunda uzman bir yakınınız olsun, damatlığı saç ve sakal traşı yapılmış bir şekilde deneyin ki içine girdiğinizde abes kaçmasın :)

Jagler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eğer mümkünse resmi nikahtan önce dini nikah kıydırın. Sonuçta nikah kalabalığında birçok kez beraber olacaksınız. Resmi nikahın islami açıdan bir bağlılığı yok.

Takıdan ziyade dini nikah yaparken mehiri göz ardı etmeyin. Bu kesinlikle gerekli olan birşey. Mehirin miktarı ise gelin hanımın veya vekilinin takdirine kalmış. Insaflı olmaları umulur :).

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441

7 kilodan fazla makineler kalabalık aileler için idealdir. İleride 3-4 çocuk düşüncen varsa almak mantıklı ancak aksi durumda boşuna para vermiş olursun, atıl kapasite ile çalışır makine

Düğün paketi şeklinde alırsanız, beyaz eşya nispeten daha ucuza gelir.

Şimdiden alayım dursun kenarda demeyin. En güzeli eşinizin beğenip alacağı beyaz eşyalardır. Neticede onlar kullanacak. Dır dır etmezler ileride :)

Dini nikahla düğün arasını uzun tutmamak lazım. Resmi nikahı düğün günü kıymak şık olur.

Bir de:

*Yakın akrabalara yemek ikram etmek sünnet. Yemek olacaksa böyle olmalı. Düğün bütçesini yemek odaklı değil ev eşyası odaklı kullanırsanız düğünden en az borçla çıkar, nefes alırsınız.

*Yöreye göre değişmekle birlikte nişanda takılan takılar genellikle düğün harcamalarını finanse etmek için kullanılır. Ya da düğünden sonra araba, yatırım vs amaçlı saklanır. Havadan geldiği için yemesi çok güzel olur altın ve paraları :D

*Hanımı ikna edebilirseniz gelinlik satın almayın, kiralayın. Çok daha hesaplı olur. Bi daha giymeyecek nasıl olsa. Damatlık olarak da, doğrudan damatlık almayın. Şık bir takım elbise yaka ve düğmelerine basit dokunuşlarla damatlık oluverir. Düğünden sonra eski haline getirip takım elbise olarak kullanırsınız.

*Alışverişe kalabalık gitmeyin. İlla geleceklerse sadece kaygana ve anneniz olsun. Fazlası her türlü zarardır.

*

Reaksiyon puanı
0
Sarar, Kiğılı, Bisse vs markaların bu şekilde güzel modelleri var.

Ben Sarar'dan alışveriş yaptım, bu bahsettiğin takımların yakasına hazır dikilmiş saten kumaşlar ve takımı biranda simokine dönüştürüyor. Kesinlikle böyle alın, arkadaşın dediği gibi ufak bir terzi müdahalesiyle takım simokin dönüşünü yapılor.
Fiyat olarak ise pazarlık payı çok fazla, hiç pazarlık yapmayan yerden almayın :) Sararda 450TL-1600TL arası takım-simokinler var. Model aynı kumaşı değişiyor sadece ve aradaki farkı anlamıyorsunuz bile, fiyatlarda ise %20 bir pazarlık payı var, 800TL ye güzel bir takım-simokin alabilirsiniz.

Gelinlik için ilk denediğiniz gelinliği kesin almasın eşiniz, çünkü hepsi yakışıyor ama özellikle bazıları çok daha fazla yakışıyor. Özellikle bel kısmına dikkat edin, gelinliğin en önemli noktası, eğer eteğinin seviyesi çok alçaktan başlıyorsa beli çok kalın gösteriyor. Gelinliği satın da alabilirsiniz kiralayabilirsiniz de, kiralayınca 300-400tl daha ucuza geliyor, onun yerine satın alıp internette satabilirsiniz :) Satın alırken taç olsun duvak olsun pazarlık yapıp hediye isteyin, çoğu yerde 2600 fiyat verilen gelinlik 2000TL ye, 2000TL fiyat verilen gelinlik 1700TL ye kadar fiyat kırıyor pazarlığa göre. Mecidiyeköyde profilo da gelinlik çarısı var, fiyatları çoğu yere göre uygun.

Ayrıca damatlık alırken , mağaza satış yapmak için daraltızık, kısaltırız, uzatırız, açarız gibi 40 farklı şey söyleyecektir, eğer fiziken çok aşırılıklarınız yoksa, hiç üzerinde işlem yapılmasına gerek olmayacak ölçülerde, bedeninize cuk diye oturacak takım alın. Yoksa bu daraltırız açarız dediklerinin hiçbiri istediğiniz gibi olmuyor, her biryerinde pokluklar, oluyor, büzüşüyor, kasıyor ve çirkin oluyor. Her markanın ve her modelin kesimi farklı, bu nedenle bir şekilde bedeninize uygun bir takım mutlaka bulursunuz, satıcıya kanmayın, ve yanınızda mutlaka giyinmesini bilen, zevk sahibi, takım elbisede nelere dikkat edileceği konsunda uzman bir yakınınız olsun, damatlığı saç ve sakal traşı yapılmış bir şekilde deneyin ki içine girdiğinizde abes kaçmasın :)
Evet ben SARAR dan almıştım.Şu anda takım elbise olarak kullanıyorum.Hem kaliteli hem şık.
-Ben gelinlik kiralamayı tavsiye etmiyorum.Çünkü satın almakla kiralamak arasında fazla bir fark yok.Sonuçta bir kere evleniyorsun.İmkanın varsa al.Eşinin yüzünde ki mutluluk buna değer. Birde her yıl dönümünde giyiyorlar :)
-Düğünden sonra biriken altınlarla balayına gidebilirsiniz.Yok balayı için bütçe ayırmışsanız bozdurup araba alabilirsiniz.:) (benim gibi)
-Ama kesinlikle eşleriniz düğünden sonra dışarı çıktıklarında, komşuya gittiklerinde altınlarını takmasın.Çok art niyetli insanlar var dışarda.
Aklıma geldikçe yazmaya devam :)

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Eğer mümkünse resmi nikahtan önce dini nikah kıydırın. Sonuçta nikah kalabalığında birçok kez beraber olacaksınız. Resmi nikahın islami açıdan bir bağlılığı yok.

Takıdan ziyade dini nikah yaparken mehiri göz ardı etmeyin. Bu kesinlikle gerekli olan birşey. Mehirin miktarı ise gelin hanımın veya vekilinin takdirine kalmış. Insaflı olmaları umulur :).

Resmi nikah dini nikah yerine geçer arkadaşım :) Konuyla ilgili gerek internette gerek hocalar vasıtasıyla araştırırsan görürsün.

Sadece resmi nikah yeterli midir. Dini nikah yapmak şart mı? Resmi nikah yapılıp da dini nikah yapılmayıp unutulursa, karı-kocanın cinsel birlikteliği günah olur mu? Sonra dini nikah yapılabilir mi?

Değerli kardeşimiz;
Nikahın bazı şartları vardır. Bu şartlara uyulduğu takdirde resmi nikah geçerlidir.Nikâh dinî bir müessesedir ve belli şartları vardır. Aynı şart ve esaslar resmî nikâhta, yani belediye memuru tarafından kıyılan nikâhta mevcutsa nikâh nikâhtır. Ancak şart ve esaslara dikkat edilmiyor, hattâ dikkate alınmıyorsa mesele değişir, nikâha gölge düşebilir. Şöyle ki:

- Resmî nikâhta evlenecek kişiler evlendiklerine dair ifadelerini açıkça belirtiyorlar. Ancak bu ifadelerin kesinlik bildirmesi gerekir. Başka türlü bir yoruma müsait olmamalıdır.

- Bir diğer önemli nokta, şahitlerin Müslüman olması ve iki şahitten birisinin erkek olmasıdır. Oysa günümüzde uygulanan medeni kanunda şahidin T.C. vatandaşı olması kâfi geliyor.

- Evlenecek taraflar süt kardeşi olmamalıdır. Oysa resmî nikâhta bu husus araştırılmadığı gibi, memur tarafından da sorulmuyor.

- Müslüman bir hanım gayri müslim bir erkekle evlenemez. Halbuki yürürlükte olan mevzuatta bu meseleye dikkat edilmiyor, memur sormaya gerek duymadan nikâhı kıyıyor.

Bu mahzurlar söz konusu değilse, sadece resmî nikâhla da helâllik mümkün olur. Zaten nikâhın rüknü: iki şahit huzurunda tarafların birbirlerini karı-koca olarak kabul etmeleridir.

Ancak bütün bunlarla birlikte İslâmî ölçüler çerçevesinde nikâh akdini ihmal etmemeli, yaptırmalıdır.
http://www.sorularlaislamiyet.com/a...-olur-mu-sonra-dini-nikah-yapilabilir-mi.html
Araştırdığım tüm kaynaklar bu paralelde. İnsanları yanlış bilgilendirmeyelim lütfen. Usune göre yapıldığı sürece asıl bağlayıcı olan resmi nikahtır.

İşin özü, resmi nikahta dini nikahın şartları yerine getirilmişse, resmi nikah yeterlidir.

Resmi nikah ile kadın'ın tüm hakları garanti altına alınmış olur fakat sadece dini nikah ile yetinilirse kocanın boşaması durumunda eş yasal olarak hiçbir hak talep edemeyip mağdur olur.

XAFER37

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
O süper konu olmuş işime çok yarayacak bu konu :D

efehakan

Doçent
Reaksiyon puanı
0

Aslında doğru ama bizim köyde dini nikahı düğünden önce kıydıklarında bir kaç sorun yaşanmış. Hata yapılmış sonra nişan atılmış vs onun için büyükler artık düğünden bir gün önce yaptırıyolar. Resmi nikah da dini nikah yerine geçer hocalar bunu söylüyor. Sebebi ise dini nikahın önemi şahit olmasıymış resmi nikahtada şahit olduğu için müslüman çiftler için dini nikah sayılıyormuş tabi bu riske girmeye gerek yok en güzeli dini nikahı yapmak en azından evin evliliğin bereketi açısından

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Aslında doğru ama bizim köyde dini nikahı düğünden önce kıydıklarında bir kaç sorun yaşanmış. Hata yapılmış sonra nişan atılmış vs onun için büyükler artık düğünden bir gün önce yaptırıyolar. Resmi nikah da dini nikah yerine geçer hocalar bunu söylüyor. Sebebi ise dini nikahın önemi şahit olmasıymış resmi nikahtada şahit olduğu için müslüman çiftler için dini nikah sayılıyormuş tabi bu riske girmeye gerek yok en güzeli dini nikahı yapmak en azından evin evliliğin bereketi açısından

2 nikahtan kimseye zarar gelmez. Nikahın şakası da olmaz. O yüzden düğünden 1 gün önce dini nikah, düğün günü de resmi nikahla 2 dünyanızı da garantiye alın :)

XAFER37

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Konu ev elektroniginde gözüküyor uygun yere taşırsa mod arkadaşlar, daha faydalı olur.