Yeni aldığım Asus s510uq bq263t çok yavaş

Bu konuyu okuyanlar

karaslan05

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar meraba belki konu vardir ama aradim bulamadim benim sorunumu yaşayan birini konu şu ben gecen pazar asus s510uq bq263t kodlu laptopu aldim eve geldim ve açtım fakat laptop okadar yavaşkı herseyi denedim temizleme programlari kurdum ve tarattim fakat sonuc negatif birde mcafee dendir diye sildim onu bir tool yardimiyla ama yinede ise yaramadi w10 isletim sistemi cihaz cok guzel ama bu sorundan dolayi sogudum resmen :(

Son düzenleyen moderatör:

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Genelde yeni bir laptop aldığında insanlar ilk iş olarak format atarlar. Çünkü üreticinin yüklediği arkaplanda sistem kaynaklarını sömüren bir ton bloatware vardır. Gördüğüm kadarıyla gayet iyi bir donanımın var. Muhtemelen üretici tarafından yüklenen yazılımlar kastırıyor. Biraz temizlik yapmak da çözüm olabilir tabi. Görev yöneticisinden başlangıçta neler var bak, eğer işine yaramayacak birşey varsa devredışı bırak. İşletim sistemin arkaplanda güncelleme yapıyor da olabilir. O da kastırabilir.

karaslan05

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İlginiz için teşekkürler temiz kurulumdan kasıt nedir w10 home sl kullanıyorum. Ve kendi sıfırlama menüsünden herşeyi silerek sıfırladım 11 saat sürdü ayrıca normal midir bu ?

Reaksiyon puanı
16,118
indir isoyu rufusla yazdır boot et kur 10 sl x64 olanı.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382

karaslan05

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Temiz kurulumu deneyeceğim inşallah işe yarar sağolun benim merak ettiğim donanımsal olabilirmi çünkü hdd tune ile tarama yaptim (resmini yukleyemedim) cok dalgalı dalgali arkada calisan bişeyde yok internetten baktim normal tarama gibi görünmüyor
--- Gönderi Güncellendi ---
IMG_20171115_165333_343.jpg

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
İlginiz için teşekkürler temiz kurulumdan kasıt nedir w10 home sl kullanıyorum. Ve kendi sıfırlama menüsünden herşeyi silerek sıfırladım 11 saat sürdü ayrıca normal midir bu ?
Yukarıda yazdığım 'temiz kurulum' a tıklasan göreceksin ne olduğunu ;)
Al buraya tıkla.Burada yazmıştım nasıl olacağını.(Win7 'ye göre anlattım.Win7 ile alakalı yerleri geçebilirsin.)

Rufus programını indir.Aç.En az 4 GB olan biçimlendirilmiş USB Flash belleği seç, win10 ISO dosyasını seç ve boot et.
Bios menüden > USB ni boot sıralamasında en üste getir > Kaydet çık
Sonrasında format, en son da temiz kurulum.Zaten artık okudun ne olduğunu biliyorsun.

Burak Baki

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kullandığın modelde bildiğim kadarıyla SSD takılı değil ve içindeki HDD de çok yavaş. Güçlü sistem fakat malesef SSD olmayınca ve HDD de kalitesiz olunca ne yaparsan yap yavaş çalışır. Benim naçizane tavsiyem SSD satın alman. Sistemini kontrol et eğer dediğim gibi SSD depolama birimi yoksa bilgisayarında ne yaparsan yap o bilgisayar yavaş çalışacak ve hiç bir şekilde bilgisayarın gerçek potansiyeline ulaşayamayacak.

AlicmAtalar

Asistan
Reaksiyon puanı
104
Ben bir ay önce ssd li modelini aldım bu laptopun. 4.5 saniyede açılıyor. Açılır açılmaz işleme başlayabiliyorum. Hiç bir donma yaşamadım.

Burak Baki

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben bir ay önce ssd li modelini aldım bu laptopun. 4.5 saniyede açılıyor. Açılır açılmaz işleme başlayabiliyorum. Hiç bir donma yaşamadım.
Ben de aldım ama ben SSD olmayanından aldım ve alır almaz windows güncelleme yaptı ve yüklenmesi 8 saat sürdü. Ardından çok yavaş çalışmaya başladı. HDD saniyede 20 mb hızında okuyor ve sistemde hep %100 gösteriyordu. SSD vardı elimde onu takınca bilgisayar uçmaya başladı.
Bu arada bende başka bir sıkıntı baş göstermeye başladı. Windows Fall Creators update'ten sonra bilgisayar uykudan uyanınca ekran pikselleniyor. Sürücüyü devre dışı bırakıp tekrardan etkinleştirince veya yeniden başlatınca bilgisayar düzeliyor. Bir çok şeyi denedim ama çözüm olmadı. Farklı driverlar denedim. Windows'u tekrardan kurdum ama fayda etmedi. Şimdi hibernation modunda açıp kapatıyorum böylece kaldığı yerden devam ediyor ama maalesef kalıcı çözüm bulamadım henüz. Başka aynı problemi yaşayan var mı onu da bilmiyorum.

karaslan05

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sorun güncelleme yapmakmis servise gönderdim hiçbişey yapmamislar yazilim guncellendi dediler bende kendim windowsun butun guncellestirmelerini yukledim yine 1 gun sürdü şimdi sorunsuz gayet memnunum cihazdan 23 saniyede açılıyo ssd alabilirim fakat nasil kullanildigini bilmiyorum isletim sistemini ona mi yüklüyoruz?

AlicmAtalar

Asistan
Reaksiyon puanı
104
Sorun güncelleme yapmakmis servise gönderdim hiçbişey yapmamislar yazilim guncellendi dediler bende kendim windowsun butun guncellestirmelerini yukledim yine 1 gun sürdü şimdi sorunsuz gayet memnunum cihazdan 23 saniyede açılıyo ssd alabilirim fakat nasil kullanildigini bilmiyorum isletim sistemini ona mi yüklüyoruz?
evet benim 256gb ssd var sistem onun içinde

Burak Baki

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet Windows'u SSD üzerine kurmanız gerekecek. Bu arada o modelin 2 tane girişi var. HDD'yi çıkartmadan M2.Sata girişine uygun SSD satın alırsanız HDD'yi de kullanabilirsiniz. Bir de maksimum performans almak istiyorsanız Samsung Evo 960 pro almanızı tavsiye ederim fakat biraz pahalı. Ama alırsanız farkı çok çabuk fark edersiniz. Bir de SSD'yi kendiniz takarsanız vidalara dikkat edin. Bilgisayarın içini açtığınız anlaşılırsa ASUS garantiyi iptal ediyor. Ben kendim taktım. Servise sorduğumda artık bilgisayarımın garanti kapsamı dışında olduğunu söyledi. Benim pek umrumda olmadı ama önemli bir konu. Servise taktırsanız takma ücreti alacaklardır ama garantisi bozulmaz. Fakat şunu rahatlıkla söyleyebilirim 2017 yılında bir bilgisayarın içinde SSD olmaması çok büyük bir eksiklik. SSD olmadan bir sistemden tam performans beklemek hayalperestlikten başka bir şey değil. 1 TB HDD koyacaklarına 128 gb SSD koymak daha makul.

numantrn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bende asus s510uq ssd li 12gb ramli modelimi aldım bilgisayar cok hızlı fakat batarya süresi az gidiyor üzerinde 8 saat yazıyor kasasında ama en fazla 4 saat gördüm oyun oynamıyorum sadece video falan izliyorum internette geziniyrum yardım edicek olursa cok sevınırım özel mesajdan yada buradan