Yeni (2018) İPad 2 GB RAM Yeterli Mi?

2 GB RAM uzun vadede yeterli midir?

• Kullanılan toplam oy
    13

Bu konuyu okuyanlar

Loona

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhabalar,

Üniversite okuduğum için taşınması ve işlevselliği yüksek olan İPad ilgilimi çekti. Fiyatının bir nebze uygun oluşu ihtiyaçlarımdan dolayı epey ilgimi çekiyor. Fakat kafamı kurcalayan soru kaç sene götüreceği oldu. Kullanmış olduğum Android cihazda bile 2 GB RAM yeterli gelmezken üretkenlik ve çalışmalarım için kullanıcağım İPad in 2 GB RAM e sahip olması beni oldukça tedirgin etmekte. Her ne kadar İOS Android platformu kadar RAM tüketimi olmasada arka arkaya açacağım uygulamalarda veya internet sekmelerinde darboğaz olacaktır düşüncesindeyim. Sizin fikirleriniz nelerdir? Uzun vade kullanımda sizce 2 GB RAM sıkıntı çıkarır mı?

Yigittopcu705

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet iOS işletim sisteminde fazsıyla yeterlidir

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Yeter... ben iki yıldır 450tllik tab a 7 kullanıyorum taş gibi.

BİLİRKİSİ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
yeterli bence appelın RAM ı samsunga ve diyerlerine göre daha hızlı

bumblebee8

Asistan
Reaksiyon puanı
35
Yetmez hocam. Ben de üniversitede okuyorum. Ders sunumlarını, PDF dosyalarını, ses kayıtlarını bir arada rahatça taşımak için 2017 model iPad aldım. Onda da 2GB RAM var. PDF dosyasından Chrome'a geçip arka arkaya birkaç sekme açıp PDF'ye geri döndüğümde uygulama kendini yeniden başlatıyor. Yine kaldığım yerden okuyorum o ayrı konu ama uygulama yeniden başlıyor. Aynı durumu sunumlarda, dosya yöneticisinde, çizgi roman uygulamalarında kısacası çoğunlukla her uygulamada yaşıyorum. Chrome'da mesela sayfalar sürekli yenileniyor. Şu an makine atik olduğu için ve tableti çok yoğun kullanmadığım için ufak beklemeler canımı çok sıkmıyor ama ilerleyen günlerde yeni gelen iOS sürümleriyle makine hantallaşmaya başladıkça muhtemelen tabletten soğuyacağım.

inann

Profesör
Reaksiyon puanı
953
Ipad mini 1 i 5+ senedir kullaniyorum, tabi 4 senelik olunca mini 4 e gectim ama emin olun ki rahat 4 sene idare eder.

Loona

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yetmez hocam. Ben de üniversitede okuyorum. Ders sunumlarını, PDF dosyalarını, ses kayıtlarını bir arada rahatça taşımak için 2017 model iPad aldım. Onda da 2GB RAM var. PDF dosyasından Chrome'a geçip arka arkaya birkaç sekme açıp PDF'ye geri döndüğümde uygulama kendini yeniden başlatıyor. Yine kaldığım yerden okuyorum o ayrı konu ama uygulama yeniden başlıyor. Aynı durumu sunumlarda, dosya yöneticisinde, çizgi roman uygulamalarında kısacası çoğunlukla her uygulamada yaşıyorum. Chrome'da mesela sayfalar sürekli yenileniyor. Şu an makine atik olduğu için ve tableti çok yoğun kullanmadığım için ufak beklemeler canımı çok sıkmıyor ama ilerleyen günlerde yeni gelen iOS sürümleriyle makine hantallaşmaya başladıkça muhtemelen tabletten soğuyacağım.
Hmm kullanıcı deneyimini paylaştığın için çok teşekkür ediyorum. Bende Apple pen destekli yeni versiyonunu düşünüyorum. Aslında İpad pro da 4 GB RAM oluşu bu yüzden var demek. Fakat 3.000 küsür TL ve kalem parasıyla iş hesaplı bir mobilitesi yüksek cihaz olmaktan çıkıyor.

@Inan Yetmen performans konusunda kesinlikle hiçbir tereddüt etmiyorum. Yenilenen yonga seti ile yaklaşık geçen senelerin Pro modeli ile performans olarak yakın seviyelerde. Fakay RAM darboğazı yaşar düşüncesindeyim zaten yukarıda arkadaş belirtmiş. Sizin kullanmış oldupunuz Mini 4 modelindede 3 senelik bir cihaz olmasına karşın 2 GB RAM mevcut. O dönemde gerçekten bu değer iş yapar ve güçlü bir değerdi. Yıl 2018 fakat RAM miktarı yine 2 GB demek istediğimi anladınız mı? RAM Miktarı en azından 3 GB olsa tereddütsüz düşünmeden alırım, uygulamaların bellek kullanımı son yıllarda viddi şekilde arttı. Pro almaya malesef bütçe el vermiyor şimdilik. Ucuz olan versiyonunda da malesef bu sıkıntı mevcut. :(

Loona

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Düzeltme: 9.7 İpad Pro' da da RAM 2 GB. Daha fazla RAM miktarı sunanlar daha büyük modellermiş.9.7 Pro da alsam aynı sonuç yani.

Araştırdığım bazı kaynaklarda kalem hissiyatının Pro modelleri kadar hassas olmadığını söylüyorlar. En iyisi bir mağazaya gidip test etmek olacak. Fark çok hissedilir değilse 2018 İpad almayı düşünüyorum. Hissiyat farkı hakikaten varsa çok istemesem de 2.el bir 9.7 Pro almaya bakıcağım.
Kullananlar varsa bu söylediğim modelleri özellikle "2018 İpad modelini" kullanıcı deneyimini detaylıca paylaşırsa çok sevinirim

MuslumFidell

Öğrenci
Reaksiyon puanı
30
Azıcık daha bekle . Black Shark Çıkıyo . 4 katı ram var .

Loona

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bende anlamadım neden telefon tavsiye ettiğinizi. Yukarıda yazılanları okumadınız sanırsam. Üretkenlik amacım var.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Bende anlamadım neden telefon tavsiye ettiğinizi. Yukarıda yazılanları okumadınız sanırsam. Üretkenlik amacım var.
çünkü o bir gördüğü teknoloji konusuna okumadan, bilmeden cevap veren bir Android sever arkadaş.

inann

Profesör
Reaksiyon puanı
953
Hmm kullanıcı deneyimini paylaştığın için çok teşekkür ediyorum. Bende Apple pen destekli yeni versiyonunu düşünüyorum. Aslında İpad pro da 4 GB RAM oluşu bu yüzden var demek. Fakat 3.000 küsür TL ve kalem parasıyla iş hesaplı bir mobilitesi yüksek cihaz olmaktan çıkıyor.

@Inan Yetmen performans konusunda kesinlikle hiçbir tereddüt etmiyorum. Yenilenen yonga seti ile yaklaşık geçen senelerin Pro modeli ile performans olarak yakın seviyelerde. Fakay RAM darboğazı yaşar düşüncesindeyim zaten yukarıda arkadaş belirtmiş. Sizin kullanmış oldupunuz Mini 4 modelindede 3 senelik bir cihaz olmasına karşın 2 GB RAM mevcut. O dönemde gerçekten bu değer iş yapar ve güçlü bir değerdi. Yıl 2018 fakat RAM miktarı yine 2 GB demek istediğimi anladınız mı? RAM Miktarı en azından 3 GB olsa tereddütsüz düşünmeden alırım, uygulamaların bellek kullanımı son yıllarda viddi şekilde arttı. Pro almaya malesef bütçe el vermiyor şimdilik. Ucuz olan versiyonunda da malesef bu sıkıntı mevcut. :(
apple 2 gb ram koyuyor ama yine de her oyunu açıyor zaten, 1 buçuk senelık kullanımımda mini 4 te hiç bir sorun yaşamadım (a8 veya a9 kullanıyordu hatırlamıyorum) applenin ramları nedense düşük olmasına rağmen aynı performansı veriyor.

M

Murat Burç

SDN Okuru
iPad 2018'i hafiften hafiften ben de düşünüyordum fakat şu uygulamalara RAM'in yetmediği yorumunu okuyunca biranda soğudum. Benim telefonda bile 8GB ram var arkadaş koskoca tablete 2GB RAM koymak nedir?
iPad 2018 uygun fiyatlı bir çözüm gibi gözükse de 32 GB iPad 1700 TL+ 450 TL Apple Pencil+ 200 klavyeli kılıf 2350'ye geliyor. 2500 TL'ye Galaxy Book var ki içinden klavye(iPad Pro'larda olduğu gibi smart connector tarzı bir bağlantı ie çalışıyordu sanırım) Samsung'un S-Pen'i ve hala devam ediyorsa 190 TL olduğu iddia edilen targus dönüştürücü çıkıyor o cihaz 10.6 inç Core M3(tü sanırım) işlemcili Windows bir tablet. Hem işlevsellik bakımından daha üstün hem fiyat olarak bence daha avantajlı o fiyata satılan modelde 128GB SSD(128GB olduğun hatırlıyorum ama SSD miydi hatıramıyorum sanırım 500-600 MB hızı vardı muhakkak inelemelrde bahsedilmiştir.) var. Type-C ve Windows işletim sistemi dosya alışveri konusunda iOS ve lightingten çok daha işlevsel üstelik dedim ya Windows. Windows ile iOS kıyas kabul etmez.

inann

Profesör
Reaksiyon puanı
953
iPad 2018'i hafiften hafiften ben de düşünüyordum fakat şu uygulamalara RAM'in yetmediği yorumunu okuyunca biranda soğudum. Benim telefonda bile 8GB ram var arkadaş koskoca tablete 2GB RAM koymak nedir?
iPad 2018 uygun fiyatlı bir çözüm gibi gözükse de 32 GB iPad 1700 TL+ 450 TL Apple Pencil+ 200 klavyeli kılıf 2350'ye geliyor. 2500 TL'ye Galaxy Book var ki içinden klavye(iPad Pro'larda olduğu gibi smart connector tarzı bir bağlantı ie çalışıyordu sanırım) Samsung'un S-Pen'i ve hala devam ediyorsa 190 TL olduğu iddia edilen targus dönüştürücü çıkıyor o cihaz 10.6 inç Core M3(tü sanırım) işlemcili Windows bir tablet. Hem işlevsellik bakımından daha üstün hem fiyat olarak bence daha avantajlı o fiyata satılan modelde 128GB SSD(128GB olduğun hatırlıyorum ama SSD miydi hatıramıyorum sanırım 500-600 MB hızı vardı muhakkak inelemelrde bahsedilmiştir.) var. Type-C ve Windows işletim sistemi dosya alışveri konusunda iOS ve lightingten çok daha işlevsel üstelik dedim ya Windows. Windows ile iOS kıyas kabul etmez.
Acaba ipad mini 4 e klavyeli kılıf var mı ? 200-250 tl bandında

mobiluzman26

Asistan
Reaksiyon puanı
94
pdf i yeniden baslatma sebebi belli
iosda ram rahatlasin diye uygulamalar durdurulup yeniden baslatilir
androidde buna denk gelmezsiniz, android arkaplanda hepsini calistirmaya devam eder
bu yuzden surekli firmalar ram artiriyo

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
androidde buna denk gelmezsiniz, android arkaplanda hepsini calistirmaya devam eder
Mesela iOS'ta uygulamaların RAM yeme oranları da Android'e göre azdır. Bu program ile işletim sisteminin uyumluluğunu gösterir.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Mesela iOS'ta uygulamaların RAM yeme oranları da Android'e göre azdır. Bu program ile işletim sisteminin uyumluluğunu gösterir.
Daha iyi de ne oluyor? Yetmiyor anlayın. X'de 3GB RAM var fakat 6GB ve üstü her androidden tokat yiyor ram yönetiminde. İyi veya kötü ama düşük RAM ile arrık beceremiyorlar.

bumblebee8

Asistan
Reaksiyon puanı
35
Dediğiniz doğru ama MKBHD videosunda belirtmişti yanlış hatırlamıyorsam, yeni nesil büyük Pro'da iki gün önce açılan uygulamalar bile kaldığı yerden devam ediyordu. Demek ki ekosistem dediğiniz gibi tasarlanmış olsa da fazla RAM'in faydası görülüyor.

BİLİRKİSİ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
bence orjinal sürümünü kullun calısmaz olana kadar applenın güncellemeleri cihazı eskidiyo bilerek bir eskitme ömrünü azaltma gibi birsey ben yerinde olsam o güncellemeleri yapmazdım

bumblebee8

Asistan
Reaksiyon puanı
35
bence orjinal sürümünü kullun calısmaz olana kadar applenın güncellemeleri cihazı eskidiyo bilerek bir eskitme ömrünü azaltma gibi birsey ben yerinde olsam o güncellemeleri yapmazdım
Ben açıkçası bilerek yavaşlatıldığına inanmıyorum. Tamam iPhone için öyle bir olay çıktı ama adamlar sonrasında bunu düzeltmek için yeni bir ayar kısmı eklediler telefona. Yavaşlamasının sebebi uygulamaların artan sistem talepleri. Çünkü geçtiğimiz gün 2014 model HTC One M8'i elime aldım. Makinenin 4.4.2 kurulu hali ile 6.0 kurulu hali arasında dağlar kadar fark var. 44.2'de makine çok daha hızlı çalışıyor. Ama kimse kalkıp HTC telefonu yavaşlatıyor demiyor.

Son mesajlar